I VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Mr. Stikker komt naar Nederland TOESTAND OP JAVA WORDT SLECHTER Verhoging van kinderbijslag vanaf het tweede kind Generaal Tsjang Kai Sjek wijst alle vredesonderhandelingen af Minister Drees werd ere-doctor MqsI<ou doet kalm-aan in Duitsland Dinsdag 9 Nov. 1948 145e Jaargang No. 264 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Militair vliegtuig neergestort Tweede bezoek aan Djocja ging niet door Geen vrede in Palestina Winkels tot 10 uur open Op vele plaatsen vechten gewapende benden Toeslag van 24 cents per week Amerikaanse politicus beschuldigd van fraude Weerbericht Amerikaans voedsel moet China redden In de hoop Amerika's toegeeflijkheid in het Verre Oosten te kunnen krijgen Spionnen, hoedengaas en 'n staartsfer Prof. v. Dam tot zeven jaar veroordeeld bureau administratie Voordam 9 - Tel. 3320 redactie Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. krak ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag an Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS b 5- 6 8 3 2 5 2 5 1 1 0 3 0 Twee inzittenden gedood Gistermiddag omstreeks kwart vóór drie is, achter het gemeentehuis van Voorhout, nabij Leiden, een Nederlands militair vliegtuig, dat in een vrille was geraakt, neergestort. De machine, een Fire-fly Trainer van de M.L.D., boorde rich achter het gemeentehuis van Voor hout in de grond. Medische en geeste lijke hulp begaf zich onmiddellijk naar do plaats van het ongeluk. De beide in zittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig kwam, toen het in de buurt van Voorhout vloog, in een vrille. De bestuurder slaagde er niet in het toe stel uit de vrille te halen. De machine werd volkomen vernield, doch vloog niet in brand. De beide inzittenden zijn op slag gedood. De slachtoffers zijn officier-vlieger tweede klasse W. A. Limque en luit. ter zee 2e. klasse W. L. H. de Vries. Het instructievliegtuig, dat thuis hoorde op het vliegveld Valkenburg, is terecht gekomen op het omgeploeg de land van de bollenkweker W. Ver schoor uit Sassenheim, die er met de landarbeider H. J. Preenen juist aan het werk was. De heer Verschoor ver telde: „Preenen en ik werkten op het land. Boven ons vloog een geel vlieg tuig. Plotseling hoorde ik een raar ge luid, net alsof de motor van het vlieg tuig op hol geslagen was. Ik keek om hoog en zag het vliegtuig vlak boven me in een vrille naar beneden komen. Preenen, riep ik, die komt op ons neer, lopen! Preenen en ik sprongen weg van de plek. Een vijf meter ver der liet ik mij vallen, juist toen het vliegtuig met een zware slag op het land sloeg. We kregen twee keer een grote golf zand over ons heen. Het vliegtuig was precies op de plaats neer gekomen waar we eerst gestaan had den. Mijn schop lag er onder. We gin gen kijken, maar er was niets meer aan te doen. De mensen waren beiden dood". Spoedig waren geestelijken, politie en medische hulp aanwezig. Er kon echter niet meer geholpen worden. Van het vliegveld Valkenburg was de officier-zeewaarnemer eerste klasse W. J. A. Ditmar aanwezig „Het toestel is als een rijpe appel neergeploft", zei hi], „Waarschijnlijk heeft de vlieger nog geprobeerd zijn machine in hori zontale lijn te rukken". gewend tot de heer Cochran van de Commissie voor goede diensten, zonder dat zü hem van dit feit of van de in houd van het stuk op de hoogte stel de. Een woordvoerder van de repu bliek heeft verklaard, dat deze gang zan zaken geheel op misverstand be rust. Naar Aneta verneemt, zal minister Stikker waarschijnlijk volgens het schema, tien dagen na zijn aankomst in Indonesië naar Nederland terugkeren, zodat het dus s »i"«emelijk geacht kan worden, dat hij woensdag of Donder dag uit Batavia vertrekken zal. Zijn ad viseurs zijn Maandag weer naar Djokja gegaan voor verdere besprekingen. wij geloven, dat de terugkeer van minister Stikker zonder dat hij het voorgenomen tweede bezoek aan Djokja heeft gebracht, ten zeerste ver band houdt met de brief, die hij van republikeinse zijde na zijn eerste be zoek ontving. Deze brief zou onaan vaardbaar zijn. Bovendien is mr. Stik ker zeer verbaasd over het feit, dat de republikeinse regering zich één dag voor zijn komst met een missive heeft Vrijdag algemene staking in West-Duitsland Alle toebereidselen zijn getroffen voor een algemene staking, die meer dan tien millioen werkers zou omvat ten in de Anglo-Amerikaanse zone van Duitsland. Het betreft een protest staking wegens de duurte. De staking, die een etmaal zal duren, valt waar schijnlijk op a.s. Vrijdag. Er liepen gisteren in tal van hoofd steden geruchten, dat vredesonderhan delingen op komst waren tussen Israel en de Arabische landen. Een woord voerder van Israel heeft deze geruch ten echter ontbloot van iedere waar heid genoemd. Van Israëlitische militaire zijde werd gemeld, dat de Egyptische troe pen de belangrijkste Egyptische basis in Zuid-Palestina, Gaza, hebben ont ruimd. Volgens deze bron zijn de Egyptenaren op nieuwe stellingen langs de Palestijnse grens teruggetrokken. Een militaire woordvoerder te Tel Aviv ontkende echter de juistheid de zer berichten. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Economische Zaken de Mid denstand geraadpleegd over het langer openhouden van de winkels in de Sint Nicolaas- en Kersttijd. Te verwachten is een regeling gelijk die het vorig jaar van kracht was: al le zaken zullen geopend kunnen zijn tot 10 uur 's avonds en wel van 2 tot en met 5 December en van 22 tot en met 24 December. Maandagmiddag omstreeks drie uur is nabij de spoorlijn te Voorhout een Firefly-trainer, bemand met twee inzittenden, afkomstig van het vliegveld Valkenburg, neergestort. De bemanning kwam om het leven. Het veron gelukte toestel even na de ramp. Ten Oosten van Tjikampek, in de nabij heid van de plaats, waar op 22 Octo ber een treinaanslag gepleegd werd, kwam het Zondag tot een botsing tus sen Nederlandse patrouilles en een goedbewapende republikeinse bende. Twee Nederlandse militairen sneuvel den; 60 leden van de bende werden ge dood. Schout bij nacht G. B. Salm, die tot voor kort de toenmalige functie ver vulde van ondercommandant van de zeemacht in Ned. Indië, zal de marine- dienst verlaten; met ingang van 1 De cember is hem op zijp verzoek eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst. TURKSE WET TEGEN EXTREMISME Uit Ankara wordt vernomen, dat de Turkse regering een wet heeft voorbe reid ter onderdrukking van extremis tische activiteit. Dit wetsontwerp richt zich tegen communisten en personen, die werken voor het herstel var, het' sinds 1924 afgeschafte islamietisch ka- liphaat. Parnell Thomas (een republikein van New Jersey), de voorzitter van de commissie tegen on-Amerikaanse acti- vitefï van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, heeft een aanklacht tegen zich horen uitspreken wegens frauduleuze handelingen tegenover de regering. De aanklacht van de fede- i rale grote jury spreekt van een po ging om de Verenigde Staten gelden cn goederen te ontfutselen. Drie be- üchuldigingen wegens onrechtmatige eisen zijn in de aanklacht vervat. Rechtskundigen zeggen, dat, indien i hei bewijs geleverd wordt, Thomas maximaal twee-en-dertig jaar gevan- genlsstraf of veertigduizend dollar boete of beide kan oplopen. Thomas :s juist vorige week herkozen in het huis van afgevaardigden. KORTER WERKTIJD VOOR HET NIET-VERPLEGEND PERSONEEL De regering is voornemens te be vorderen, dat, nu de werktijd voor verplegend personeel in de ziekenhui- ren en krankzinnigengestichten van 53 op 51 uur is gebracht, ook de werk- ü,]d voor het niet-verplegend personeel van die inrichtingen op 51 uur zal v.'orden gesteld. Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Half tot zwaar bewolkt met later in het Noorden van het land plaatselijk enige regen of motregen. Geleidelijk aanwakke rende Westelijke wind. Belangrijk zachter, vooral in de nacht. Zoals in het regeringscommuniqué in zake lonen en prijzen reeds werd me degedeeld, ligt het in het voornemen van de regering om, behalve de reeds toegekende ioonbjjslag van f 1.per week, een wijziging van de kinder bijslag te bevorderen, teneinde tege moet te komen aan de hogere onkosten, tengevolge van de» gewijzigde subsidie politiek ontstaan, in het bijzonder voor de gezinnen met meer dan twee kinde ren. Het was daarbij de bedoeling om te komen tot een verhoging van de Kin derbijslag van het derde kind af met 24 cent per week. Van de zijde van de Stichting van den Arbeid is de bijzondere aandacht van de regering gevraagd voor de moei lijkheden, die zich volgens de stichting voordoet doordat van de toegekende ioonbijslag van f 1.per week loon belasting moet worden betaald. Het ge volg daarvan is, dat in het bijzonder voor de gezinnen met twee kinderen de Ioonbijslag van f 1.— blijft beneden het bedrag, waarmede de kosten van het levensonderhoud voor, zonder reke ning te houden met de uitwijkmoge lijkheden, deze categorie van gezinnen zijn verhoogd. Voor de ongehuwden, gehuwden zonder kinderen of met een kind is in de Ioonbijslag van f 1.per week een voldoende compensatie ge legen. Het overleg met de stichting heeft er toe geleid, dat de regering aanleiding heeft gevonden cfe verhoging van de kinderbijslag van 24 cents per week ook voor het tweede kind te bevorderen. Het toekennen van deze kinderbijslag voor het tweede kind heeft uiteraard tot gevolg, dat ook alle gezinnen met meer dan twee kinderen de kinderbij slag voor het tweede kind ontvangen. Deze maatregel zal slechts gelden tot het ogenblik, waarop de nieuwe loon belastingtarieven van kracht zullen worden. Republikeinse troepen beginnen uit het gebied ten zuiden van Malang naar het door de Nederlanders bezette ge bied, vooral naar Probolinggo en Pa- soeroean, te infiltreren. Het betreft hier grotendeels bendeleden, die in Fe bruari uit 'deze gebieden zijn geëvacu eerd. Deze benden is thans opgedra gen zich opnieuw in het oude opera tiegebied aaneen te sluiten. In het Oostelijk deel van West-Java treedt op het ogenblik de Tentara Ne gara Islam Indonesia op. Een docu ment, dat thans in Nederlandse han den Is, toont aan, dat deze troepen werd aanbevolen aanvallen uit te voe ren op Nederlandse detachementen, wegversperringen op te richten, de politiek van de verschroeide aarde toe te passen en, indien nodig, chaos te verwekken op reeds in bedrijf zijn de Nederlandse ondernemingen. In het Zuidelijk deel van de vlakte van Tjiandjoer is de vijandelijke ac tiviteit voornamelijk tegen de bevol king gericht, waardoor zij niet meer de rubbertuinen durft te tappen. In het regentschap Cheribon is de vijan delijke activiteit opgeleefd, évenals in het Madjalengkase, waar goed bewa pende onderdelen van de tweede bri gade der algemene reserve van de T.N.I. opereren. Ook uit het Zuid- Oostelijk deel van West-Ja^a wordt een toenemende activiteit gemeld, wel ke zich uit in moorden en ontvoe ringen. Noodvoorziening hoger? De Stichting van de Arbeid heeft in een voorstel aan de regering aan bevolen, de uitkeringen krachtens de Noodvoorziening voor Ouden van Da gen, te verhogen met dertig cent per week voor alleenstaanden en met zes tig cent voor gehuwden. PLAATSVERVANGER VOOR DE PAUS Pater Edward Sheridan, een Jezuiet die onlangs uit Rome is teruggekeerd, heeft gezegd, dat men in het Vaticaan een oorlog niet slechts als een mogelijk heid doch als een waarschijnlijkheid beschouwt. De paus had een kardinaal aangewe zen om namens hem op te treden in ge val het Vaticaans bestuur niet te Romq^ zou kunnen worden voortgezet. Generaal Tsjang-Kai-Sjek heeft gis teren te Nanking verklaard, dat de oorlog met de communisten „tot het bittere einde zal worden uitgestre den". Hij wees alle opmerkingen over vredes-onderhandelingen van de hand. „Er bestaat geen grond voor een com promis", aldus zeide hij op een vergade ring van de Kwomintang. Van officiële zijde werd te verstaan gegeven, dat van nu af -aan de rege ring „op voet van oorlog" georgani seerd zal zijn en dat een „vechtkabi net" gevormd zal worden ter vervan ging van het kabinet van Wong Wen- Hao, dat vorige week zijn ontslag aan bood. Roger Latham, hoofd van de missie der E.C.A. in China, heeft medege deeld, dat Amerikaans voedsel een be langrijke rol zou spelen bij het herstel van het distributie-systeem in de grote steden van China. Duizenden tonnen tarwebloem waren reeds uit Amerika onderweg en in havens aan de Amerikaanse westkust werd nog meer voedsel geladen. Voor het einde van de maand zouden uit Siam eveneens duizenden tonnen rijst naar Sjanghai, Nanking en Kanton verscheept worden. Volgens uit Tienstsin ontvangen be richten verlaten de regeringstroepen Tsjengteh, de hoofdstad van de provin cie Jehol. Zij trekken zuidwaarts om zich, naar men gelooft, te voegen bij de troepen, die voor de tegenstand in Noord-China verzameld worden. Een lange drom vluchtelingen trekt in een sneeuwstorm uit de stad naar Peiping om de door communisten gelelde legers te ontgaan. Lin-Tsjeng, een sterkte ongeveer 300 kilometer ten noorden van Nanking, die deel uitmaakt van de eerste verde digingslinie van Tsjang-Kai-Sjeks hoofdstad, heeft zich aan de legers der communisten overgegeven.. HET NOORD-ATLANTISCH PACT VÓÓR KERSTMIS GEREED? Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zal de tekst van het voorgestelde Noord- Atlantische veiligheidspact misschien nog vóór Kerstmis aanstaande op pa pier staan. Waarschijnlijk zouden de diplomaten van de Westelijke mogendheden nog vóór Kerstmis te Washington bijeenko men voor opstelling van de overeen komst. Van Canada wordt niet ver vracht, dat het belangrijke troepeneon- tingenten beschikbaar zal stellen voor onmiddellijke dienst over zee. Paniek in Sjanghai Gisteren heerste er onder de vijf millioen zielen tellende bevolking van Sjanghai een paniek, daar rijst practisch niet verkrijgbaar was, zelfs niet tegen fantastische prijzen. De prijs van de rijst stijgt met het uur. Grote prijsverhoging van alle andere artikelen, van in dustriële grondstoffen tot lucifers, wordt eveneens gemeld. Reeds vroeg in de middag was de omgeving van de Prinsekerk te Rotter dam door de politie vrij gehouden voor de vele gasten, die gisteren de plech tigheid van de ere-promoties van mi nister-president Drees en van de heer Paul Rjjkens, president-directeur van de Lever Brothers en Unilever N.V., ter gelegenheid van de 35e Dies Na- talis van de Ned. Economische Hoge school kwamen bijwonen. Tegen half drie hadden de genodig den hun plaatsen ingenomen, op de eerste rp de ministers Sassen, Joe- kes, Mansholt, In 't Veld, Rutten, Van Maarseveen, Van Schaik, Wijers, Lief- tink, de voorzitter van de Hoge Raad Donner en de vice-president van de Raad van State jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de Eerste en van de Tweede Kamer, prof. mr. R. Kranenburg en mr. L.- G. Kor- tenhorst. De rector-magnifieus, prof. mr. Houwing, hield de Diesrede, waarvoor hij tot titel had gekozen: „De onwaar heid en het privaatrecht". De rector-magnifieus, die hoog op de kansel had plaats genomen, ver leende vervolgens voor de ere-promo- tie van de heer Drees het woord aan prof. mr. C. W. de Vries. Prof. de Vries schetste het leven van de promovendus, die zijn parlementaire arbeid begon als stenograaf van de Tweede Kamer. De promotor, die te kennen gaf, dat de vele wijzen, waarop de promovendus het land diende, hem recht gaf op dit eredoctoraat, vermeldde diens werkzaamheden als vertrouwens man der regering in bange dagen en daarna als sociaal vertrouwensman als minister van sociale zaken. Ten slotte noemde de promotor de heer Drees een groot burger van Nederland. Vervolgens had de ere-promotie van de heer Rijkens plaats. Te Karlshorst, het hoofdkwartier van de Sovjet-Russische stadscommandant, generaal Kotikof, hebben besprekin gen plaats gehad tussen hoge Sovjet officieren, politieke commissarissen en vertegenwoordigers van Duitse C.P. en de S.E.D. Uit de richtlijnen, welke de S.E.D.-leiding aan haar hoogste func tionarissen heeft doorgegeven, zou blijken, dat de Sovjet-autoriteiten het voorgestelde programma van actie voor niet-opportuum hebben verklaard en dat zij in afwachting "van de ko mende gebeurtenissen op internatio naal gebied een verdere verscherping van de politieke tegenstellingen in jyjENEER SCHREIEDER, England-Spieler van de moet zich in zijn cel te Leeuwarden wel verbijten, als hij leest dat' in Duitsland op het ogenblik, zonder dat hij er zelf bij is, de spionnage-affaires gewoonweg aan. de lopende band wor den gecreërd. Volgens de onder Britse controle verschijnende „Montags Echo" zouden duizenden getrainde agenten van communistische opleidingskam pen in de Sowjet-Unie worden „over geplant" in de Westelijke sectoren van Berlijn en de Westelijke zones van Duitsland. Deze agenten zouden zich voordoen als vluchtelingen en re- patrierenden uit het Oosten. Ook zou den Sovjetburgers zich voordoen als deserteurs uit het rode leger, de zone- grenzen overkomen om de communis tische ondergrondse beweging, die be kend is als de „nationale verzetsbe weging" te versterken. Het kan een frisse boel worden. Wat een kansen voor Duitse Vanderwaalsjes VREDIGER BERICHT: In samen werking met de vakgroepen „Stichting Nederlandse kunstschilders" en de Ne derlandse kring van grafici en teke naars" heeft het Nederlands Bijbelge nootschap een prijsvraag uitgeschreven voor het maken van goedé Bijbelil lustraties. Slechte illustratie van het achtste gebod gaf de Amsterdammer, die in een school aan de Madoerastraat inbrak; hij gapte een Sinterklaascos- tuum met toebehoren. Om goed-heilig man te spelenMontgomery hield een bespreking met de opperbevelheb bers van de Westelijke bezettingstroe- pen in Duitsland en dat ging waar schijnlijk niet over pepernoten. De Am sterdamse politie rolde een smokkel- complot op, dat de Nederlandse vrou wen aan tienduizenden meter voilestof van Belgische herkomst hielp. Het gaas werd aangevoerd met een schip vol kluitkalk en de voornaamste organisa tor was een Amsterdamse kruier, die bekend staat als „de man van Utrecht". „QEKKE DIRK", de Pijnackerse landwachter Van Wijk, die tweemaal ter dood werd veroordeeld, heeft thans een nieuw vonnis gekregen: acht jaar met aftrek. Omdat hij ze niet allemaal op een rijtje heeft staan. In Bulgarije doen ze dat anders; daar heeft een tribunaal de heren Gortsjef en Hodjanof ter dood veroordeeld „wegens het spionneren voor een imperialisti sche mogendheid". Gruber, de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, is voor een officiëel bezoek te Rome aangekomen ter beëindiging van onder handelingen over een handels- en ver- keersverdrag. DE ARGENTIJNSE minister van bui tenlandse zaken Bramuglia houdt er de moed in. Hij wil proberen de leiders der Vier Grote Mogendheden aan één tafel bij elkaar te zetten om de Berlijn- se kwestie even uit de wereld te hel pen. Prins Bernhard heeft op de tanker „Ondina" van de Shellgroep een bron zen plaat onthuld, die het bewijs is van het heuglijke feit dat het schip werd onderscheiden met de „Koninklijke ver melding bij dagorder". De 34-jarige kantoorbediende B. te Amsterdam is aan de rol gegaan. Met 21000* gulden wisselgeld van een melkfabriek. In Duitsland zullen vijf millioen vrouwen nooit de sokken van hun eigen echt vriend stoppen, omdat er acht millioen mannen gedood werden in het grote Hitleravontuur. Vijf millioen Gretchens ongetrouwd door het leven; de ambte naren van de burgerlijke stand worden vadzig van het niks-doen. Minder vad- zig zijn de dominee en de schoolmees ters in Doesburg. Het bestuur van de bijzondere school had geen centen om de uitgewoonde lokalen op te schilde ren; dominee en de meesters trokken hun jasje uit, haalden kwasten en verf en vingen aan te klodderen. De school glanst van üe nieuwe verf; komt ende ziet wat broederlijke eendracht met de verfkwast vermag! Twee winkeljuffies in de Residentie gapten samen driedui zend gulden van heur baas en zetten het geld op de spaarbank. Thans wenen ze in de cel. Hoe kwamen jullie zover? vroeg de politie. Lieftinck had gezegd dat we sparen moesten, zei de kleinste. „J)E KAPITEIN van de Tabinta heeft de wereld radiografisch kond gedaan dat hij met eigen ogen in de buurt van Venus een komeet heeft gezien. Het ding had een lange staart. Ander vreemd verschijnsel: de Duitse filmactrice Leni Riefenstahl. favoriete van Goebbels en 't Koeltoerele schoot hondje van Hitler, is door een zuive- ^ïngehof helder verklaard. Het arme kind heeft al die jaren onder dwang ge handeld. En ze wist van niets. Derde sensatie: op het Rusinga-eiland in het Victoriameer is een schedel gevonden die bewijzen zou dat zich „bij de aap achtige voorouders van de mens eerder menselijke karaktertrekken begonnen te ontwikkelen dan men algemeen denkt". Knap werk. De schedel be hoort en dat zal u hevig interesse ren geologisch tot het miocene tijd perk, toen zich de steenkoollagen vorm den en de Himalaya zijn tegenwoordige vorm kreeg. Da's een heel tijdje vóór de komst der Batavieren. Minder oud, maar toch wel aardig, is de Stradiva rius, die in Tani bij Bari werd ontdekt. Hij werd gemaakt in 1735. En hier een mannelijk woord van koning Leopold van België. Hij liet zijn secretaris zeg gen, dat hij geen afstand van de troon zal doen al moet de crisis ook twintig jaar duren. In Lissabon is het jacht van Franco aangekomen. Maar hij zat er niet in. En de vrouw van Michael van Roemenië, Anna van BourbonParma, verwacht in de lente een Michaeltje. TENSLOTTE drie druppels wijs heid. Van George Marshall: De enige manier om een oorlog te winnen is hem te voorkomen. Van Alexis de Tocque- ville: Het leven is geen pretje en geen verdriet: het is een ernstige zaak, die men met moed en in een geest van zelf opoffering moet aanpakken. Van de Amerikaanse socialist Norman Tho mas (na de verkiezing van Truman): We keken hem aan en zeiden tot elkaar: htt is waarempel waar, letterlijk ieder een kan hier president worden. Midden- en West-Europa althans voorlopig willen vermijden. Zoals bekend, heeft de S.E.D. in de laatste weken bij de militaire Sovjet-regering in Duitsland aangedrongen op een doelbewuster koers en op een agres siever politiek ten opzichte van Ber lijn en op een intensivering van de actie in het Westen. Klaarblijkelijk hebben twee gebeur tenissen de Sovjets aanleiding gegeven deze aanvankelijk in principe goedge keurde activiteit tot nader oruer uit te stellen. Deze beide gebeurtenissen zijn: de onverwachte herkiezing van president Truman, welke een ononder broken voortzetting van de Ameri kaanse buitenlandse politiek betekent en de successen der door de commu nisten geleide strijdkrachten in China. Uit de directieven van Karlshorst zou tevens blijken, dat de verwachting van Moskou, door een toegeeflijker houding in zijn Duitsland-politiek gro tere vrijheid van handelen in het Verre Oosten te verkrijgen, niet tenge volge zal hebben dat de Sovjets de handen geheel uit West-Duitsland zul len terugtrekken. De directe actie zou slechts plaats moeten maken voor een indirecte. Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof heeft hedenochtend uitspraak ge daan in de zaak tegen de voormalige secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, de thans 52-jarige professor dr. Jan van Dam, tegen wie de advocaat-fiscaal mr. M. H. Gelinck op 26 October een gevangenisstraf eiste van 7 jaar met aftrek. In de sententie overwoog het Hof o.a., dat er geen gronden aanwezig zijn om de verdachte uit de openbare rech ten te ontzetten. Het vonnis luidde: 7 jaar gevangenisstraf met 'aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. De verdachte heeft 8 dagen de tijd om van dit vonnis in cassatie te gaan.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1