Nieuw beroep op de Grote Vier Ter bijlegging van de geschillen Nieuw bestandsplan van Dr. Bunche Prinses Elizabeth heeft een zoon DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Poging van Evatt en Lie Mr. Stikker teruggekeerd Onrustig Frankrijk Ontwapeningsvoorstel verworpen Weerbericht 1 m Noord-Atlantisch pact voor 50 jaar? Duitse millioenen- erfgename gehuwd Maar Israel zal hei verwerpen Möhring gepasseerd Zware strijd in China Gisteravond is de Prins van Edinburg geboren Ganse reeks van griezelbibbers We drinken meer... BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Maandag 15 Nov. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145e Jaargang No. 269 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De Australische voorzitter van de algemene vergadering der V.N., Herbert Evatt, en secretaris-generaal Trygve Lie hebben gezamenlijk een beroep ge daan op Stalin, Attlee, Truman en Queuile, de Franse premier, om te trach ten het geschil over Berlijn op te lossen. De vier mogendheden worden tevens verzocht de bemiddelingspogingen van dr. Bramuglia, de waarnemende voor zitter van de Veiligheidsraad, te steu nen. In het beroep wordt verklaard, dat bet Berlijnse geschil het gehele werk van de V.N. op de huidige zitting ver traagt en ondermijnt". Het beroep werd in de vorm van een schrijven afgegeven aan de vier dele gaties te Parijs met het verzoek het aan Queuille, Stalin, Attlee en'Truman door te zenden „voor onmiddellijke overweging". In het schrijven wordt verwezen naar de resolutie van de al gemene vergadering op 3 November, waarbij een beroep werd gedaan op de grote mogendheden, opnieuw pogingen in het werk te stellen om hun geschil len bij te leggen en een duurzame vre de te vestigen. Evatt en Lie dringen er in hun schrij ven bij de Grote Vier verder op aan terstond besprekingen te voeren en al le stappen te nemen voor een oplos sing van de Berlijnse kwestie om zo doende de weg naar een hervatting van de onderhandelingen voor de af doening van de resterende vredesver dragen met Duitsland, Oostenrijk en Japan te openen. „Wij menen ook", al dus Evatt en Lie, „dat de grote mo gendheden hun volledige en actieve steun moeten verlenen aan de pogin gen tot bemiddeling van de voorzitter de Veiligheidesraad bij de Berlijn- Wat ons betreft, wij zijn van se kwestie. Zaterdagmiddag om 3 uur is de mi nister van buitenlandse zaken, Mr. D. U. Stikker, met de K.L.M. machine „Eindhoven" uit Batavia in Nederland teruggekeerd. «- Minister Stikker zeide o.a.: „Naar mijn mening zijn er enige mogelijk heden en hierdoor acht ik de situatie mmder critisch, dan toen ik in Bata via arriveerde. Uiteraard moet ik mijn bevindingen met de regering bespre ken, waarmede hij Zondag hoopte te beginnen en de regering zal moeten beslissen. Ik héb goede hoop U in het begin van de volgende week meer te kunnen vertellen" Op een vraag over ce bestandsschendingen zeide minister Stikker, dat er de laatste week beslist een scherpe daling van incidenten valt tc constateren. Een oorzaak hiervan kon hij niet noemen Naar het Franse Persbureau AFP. meldt, vuurden demonstranten gister avond schoten af op de Franse politie tijdens de ongeregeldheden te Puteaux en Suresnes, buitenwijken van Parijs. Er werden versterkingen naar het ge bied, waar merendeels arbeiders wo nen, gestuurd. In sommige delen van Parijs zijn gas, water en stroom afgesneden. Verschillende stakingsleiders der vak verenigingen zijn in Parijs gearresteerd. Officieel is meegedeeld, dat heden avond een gerechtelijk onderzoek is begonnen inzake de gebeurtenisen te Puteaux en Suresnes waar 17 politie mannen gewond zouden zijn. Lijk van Soerio gevonden „Antara" bericht, dat het lijk van R. M. T. Ario Soerio, de voorzitter was van de Republikeinse hoge adviesraad, oo 11 November in een dorp bij Ngawi, 20 km ten noorden van Madioen, is gevonden. Men neemt aan, dat hij slachtoffer werd van een aanval der opstandelingen. Een woordvoerder van de republikeinse legerleiding heeft in verband hiermede bekend gemaakt, dat op 9 November vijf auto's ter hoogte van Walikoekoen tussen Solo en Ma dioen door een bende opstandelingen aangevallen en in brand geschoten werden. Twee dagen later werden op dezelfde plaats de lijken van Soerio en andere autoriteiten gevonden. De politieke commissie heeft het Sov jet-voorstel tot een vermindering van de bewapening met een derde met 36 tegen 6 stemmen bij zeven onthoudingen verworpen. Verwachting tot Maandagavond. Matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk enige regen. Aanhoudend tamelijk zacht weer. bereid alle verdere medewerking te verlenen aan de grote mogendheden voor de oplossing van de kwestie zo als de secretaris-generaal op het ogen blik doet door de valuta-kwestie te bestuderen. Wij wachten een spoedig antwoord af, opdat de leden van de V. N. op de hoogte gesteld kunnen wor den van de vorderingen bij de uitvoe ring van 't eenparige beroep van de algemene vergadering op de grote mo gendheden om hun pogingen te her nieuwen ter bijlegging van hun ge schillen en de vestiging van een duur zame vrede. Reuter's correspondent, Michael Fry, meldt, dat Groot-Brittannië heden het .voorstel doet, dat de drie Westelijke mogendheden te Parijs bijeen zullen komen om het beroep van Evatt en Lie op de Grote Vier om een uitweg te vinden met betrekking tot de Berlijn se kwestie te bespreken. Volgens de Westelijke' mogendheden zou, zo meldt de correspondent verder, de Sovjet-Unie de enige der vier naties xijn, waarop een dringend beroep ge daan moet worden. HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS In diplomatieke kringen te Washing ton voorspelt men, dat de permanente commissie van de landen van het pact van Brussel, die te Londen vergadert, de komende dagen een eerste ontwerp van de voorstellen betreffende een Noordatlantisch veiligheidspact gereed zal hebben. Bijzonderheden over een gemeld Frans ontwerp van 't pact zijn in Ame rikaanse kranten gepubliceerd. In ge noemde diplomatieke kringen schijnt men dit ontwerp als authentiek te aan vaarden. Het gemelde Franse ontwerp houdt in: 1. een alliantie voor wederzijdse verdediging voor de duur van 50 jaar, te ondertekenen door de Ver. Staten, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg; 2. een permanent secretariaat; 3. perio diek overleg tussen de ministers van buitenlandse zaken der ondertekenen de mogendheden; 4. onmiddellijke actie ingeval één of -meer landen worden aangevallen; 5. algemene militaire sa menwerking; 6. voorziening voor on middellijk overleg bij het uitbreken van vijandelijkheden. Voor de dertigste maal werd Zaterdagmiddag Rotterdam de wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker gespeeld. Het Bondselftal zegevierde met 31 over het Rotterdams Elftal. De 23-jarige voormalige Duitse ty piste Ursula Bauer, die erfgename werd van een Amerikaans vermogen van ruim achttien millioen dollar, is Zaterdag te Berlijn in het huwelijk getreden met de 22-jarige Amerikaan se luchtmacht-sergeant Axel Paul Ong- stad uit Oregon. Duizenden belangstellenden tracht ten binnen te komen in het kerkje, dat slechts op een 250 personen berekend is. Het paar is van plan na Kerstmis naar de Verenigde Staten te gaan om de erfenis, die door Henrietta Garrett, de weduwe van een snuiffabrïkant te Philadelphia, een oud-tante van de bruid, werd nagelaten, te gaan aan vaarden. Tsaidaris kabinetsformateur Koning Paul van Griekenland heeft de leider der populisten en voormalig premier Constantin Tsaidaris verzocht een nieuwe regering te vormen ter ver vanging van de populistisch liberale coalitie, die Vrijdag aftrad. De koning deelde Tsaidaris mede, dat hij de crisis heden wenste opgelost te zien. Tsaida ris maakte toen hij het koninklijk pa leis verliet bekend, dat hij onmiddellijk met partijleiders besprekingen zou voe ren. Te Parijs zijn bijzonderheden bekend gemaakt over het nieuwe bestands plan, dat is opgesteld door dr. Ralph Bunche, de waarnemende bemiddelaar der V.N. in Palestina. Volgens dit plan moest Beersjeba, de voornaamste stad in de Negef, gede militariseerd worden. De stad moet door de Israëlietische troepen worden ontruimd en zal een Egyptische bur gemeester krijgen. Het plan voorziet voorts in het trek ken van voorlopige demarcatielijnen, waarbinnen geen troepenbewegingen of vervoer van militaire voorraden mogen plaats vinden. Het vervoer van riet-militaire goederen voor de nor male voorziening van de Arabische en Joodse bevolking in het gebied zal niet worden beperkt. De binnen de bestandslijnen aan wezige troepen moeten achter de lijnen worden teruggetrokken. De Egyptische eerste minister heeft meegedeeld, dat Egypte erin toestemt een niemandsland in de Negef af te bakenen volgens de door dr. Bunche aangegeven richtlijnen. Een woordvoerder van het Israëlie tische ministerie van buitenlandse za ken heeft te Tel Aviv verklaard, dat 't verbazingwekkend was, dat de Egypte- naren zou worden verzocht eer stuk israëlietisch gebied te bastaren. dat zij met kracht van wapenen hadden bezet met voorbijzien van hun verplichting legens der Ver. Naties. Het plan van dr. Bunche ten aanzien van de Negef noemde de woordvoer der „over het algemeen onredelijk en niet in overeenstemming met de wer kelijkheid". Het Nederlands elftal, dat Zondag 21 November te Antwerpen tegen België zal spelen, is door de keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit); ach ter: Van Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO); midden: Stoffelen (Ajax), Ter louw (DCV) en de Vroet (Feyenoord), aanvoerder; voor: Lenstra (Heerenv.), Rijvers (NAC), Roosenburg (Sneek), Wilkes (Xerxes) en Clavan (ADO). Reserves zijn: Landman (Neptunus), Möhring (Enschede), Van der Tuyn (Hermes DVS) en Schaap (Gooi). Volgens een communique van het Chinese ministerie van defensie zijn de communistische troepen in het gebied van Jantsjoean aan de spoorweg ten Oosten van Hsoetjou geheel verslagen, waarbij aan communistische zijde 50.000 doden en gewonden zouden zijn geval len. Met de overwinning van Vrijdag erbij hebben de regeringstroepen in het totaal 8 communistische kolonnes verslagen, aldus het communiqué. Volgens de communistische radio is hét 63ste nationalistische leger giste renavond te Yacwan, 72 km ten zuid oosten van Haoatsjóü, In de pan ge hakt. Volgens Chinese persberichten uit Tientsin wordt Paoting, de hoofdstad van de provincie Hopei, door de bur gerbevolking ontruimd. De door de communisten geleide le gers, die Oost-Hopei zijn binnengeko men,, hebben punten 60 km ten noor den en 90 km ten noordoosten van Pao ting bereikt. De Brusselse Zesdaagse Zondagavond 11 uur luidde de stand van de Zesdaagse te Brussel: 1. BruneelDe Kuysscher 232 pun ten; op 1 ronde: 2. ThyssenDepauw 168 p.; 3. LapebieSeres 167 p.; 4. GillenClemens 105 p.; op 2 ronden: 5. Kint—-Van Steenbergen 259 p.; 6. NaeyeOckers 168 p.; 7. MassonA. Hendrickx 136 p.; 8. SchulteBoeyen 113 p.. MiddelkampBuyl bezetten met 7 ronden achterstand de 14e plaats M.R.P. steunt Franse regering Op het congres van de Franse repu blikeinse volkspartij (MRP) hebben de minister en ex-minister van buiten landse zaken van Frankrijk, resp. Ro bert Schumann en George Bidault, zich krachtig uitgesproken voor voortzetting van steun der MRP aan de regering van de „Middenweg". Na de nederlaag van de candidaten der. MRP bij de verkiezingen voor de Senaat, wilden enkele partijleiders, dat de MRP zich uit de regering zou terug trekken. Slechts een onbelangrijk deel der afgevaardigden van het huidige congres was deze mening nog toege daan. VLIEGTUIGONGELUK IN ALASKA Een Dacota-transportvliegtuig is bij het vertrek van het vliegveld Anchora ge in Alaska als gevolg van het weige ren van een der motoren in botsing ge komen met een juist geland Superfort. Zes personen kwamen om het leven en 13 werden gewond Beide toestellen zijn verbrand. De Britse Prinses. Elizabeth heeft Zon dagavond om 21 uur 14 G.M.T. het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. Na Prinses Elizabeth zelf komt de thans geboren Prins in aanmerking voor de Britse troon. In het Bucking- ham-paleis is de volgende officiële me dedeling gedaan: „Hare Koninklijke Koogheid Prinses Elizabeth, Hertogin van Edinburgh, heeft om negen uur veertien 's middags op voorspoedige wijze het leven geschonken aan 'n zoon. Hare Koninklijke Hoogheid en haar zoon maken het goed". Sir Alan Lascelles, prive-secretaris van de Koning, deelde het nieuws per telefoon mee aan het kabinet. In ge reedliggende telegrammen vulde hij het ontbrekende woord in. Deze telegram men (in code) zijn onmiddellijk verzon den aan de gouverneurs-generaal over zee. Sinds 1886 is geen prinsje in het Buckingham Palace geboren. Zijn ti tel zal zijn: Zijne Koninklijke Hoog heid Prins van Edinburg. De Hertog van Edinburg, de echtge noot van de Prinses, wachtte met Ko ning George en Koningin Elizabeth buiten het vertrek. Sovjet-profest bij Mac Arthur De Sovjet-Unie heeft bij generaal Douglas MacArthur, gealliëerd opper bevelhebber in Japan, geprotesteerd tegen de maatregelen, die door de be zettingsautoriteiten genomen zouden zijn tegen Japanse arbeiders, aldus meldt Radio Moskou. De Sovjet-Unie uit de beschuldiging, dat in Japan massa-arrestaties worden verricht. Volgens het protest zouden massa arrestaties verricht worden „niet alleen van stakende arbeiders en ambtenaren, doch ook van arbeiders in allerlei tak ken van industrie die niet in verband staan met staatsondernemingen en in stituten". Verder zouden „onwettige po gingen worden gedaan om „politieke activiteit te verhinderen van Japanse studentenorganisaties en studenten, die protesteren tegen de onderdrukking van hun rechten en bij groepen tegelijk uit de onderwijsinstituten worden verwij derd". Russische troepenversterkingen in Thüringeh Volgens door een hoofdambtenaar der economische diensten van Thurin- gen verstrekte inlichtingen, aldus Dena (Am. zone) zijn 4 motorbrigades van het Russische leger met een totaal ef fectief van ongeveer 50.000 man, in de omgeving van Eisenach gestationeerd. Nieuwe Russische troepen, gewapend met tanks en zware artillerie, zouden gedurende de laatste weken in Thürin- gen zijn aangekomen. Dena voegt er aan toe, dat van auto matische wapens en anti-tankkanons voorziene politiestrijdkrachten voortdu rend versterkt worden. 2 a 300 man zouden in iedere stad van ongeveer 15 a 30.000 inwoners gelegerd zijn. Ander zijds zijn volgens de „Telegraph" (Br. licentie) nieuwe Russische troepen tus sen Juterborg en Luckenwalde gecon centreerd op ongeveer 100 km ten zui den van Berlijn. Juterborg was vóór de oorlog een der voornaamste oefenkam pen van het Duitse leger. Handel in blanke slavinnen* In Italië is een uitgebreide organisa tie voor handel in blanke slavinnen aan het licht gekomen. Uit de eerste inlichtingen van de politie blijkt, dat een dertigtal jonge meisjes door middel van advertenties in de bladen, uitgaande van een z.g. Amerikaanse firma, aangeworven was om zich als steno-typisten of dienst meisjes naar het buitenland te begeven. Eenmaal over de Italiaanse grens kwa men de meisjes in verschillende landen in huizen van ontucht terecht. Aan de menigte werd van de geboor te kond gedaan door een koninklijke page in blauw uniform, die het nieuws mededeelde aan een politieagent, die op zijn beurt de wachtende mensen op de hoogte stelde. Daarop werd een ge juich aangeheven en boorde men luid roepen: „Goede oude Philip" en „Wij willen Philip". Om 22.20 verscheen de Hertog van Edinburg en werd toegejuicht door de menigte, die hem toezong met „For he is a jolly good fellow". Binnen het uur begonnen de geluk wensen uit de gehele wereld binnen te stromen. De Deense premier, Hedtoft, sprak de wens uit, dat het kind „een generatie mocht leiden, die de vrede in de wereld weet te handhaven". Overal in het Britse Gemenebest, in, de grote steden en de kleinste dorpen van Auckland tot Gibraltar en van Ot tawa tot Hongkong, wapperen de vlag gen als teken van vreugde over de ge boorte van de zoon van Prinses Elisa beth van Engeland. Overal luidden de klokken en brachten oorlogsschepen en kustbatterijen met sirenegeloei en ka nonschoten hun saluut. De- prinses en haar zoon hadden een rustige nacht en bevinden zich in goe de welstand. Na de geboorte is bijna een uur tijds verlopen voordat het eer ste bericht hierover de wereld in ging. Zowel president Truman als koning Frederik IX van Denemarken worden genoemd als candidaten voor het pe terschap over de jonge prins. De ko ninklijke familie van Denemarken is geparanteerd aan de familie van de hertog van Edinburgh. Staatslieden uit alle delen van het gemenebest heb ben reeds telegrammen van gelukwen sen naar Engeland gezonden. De Amerikaanse radio-stations on derbraken hun programma voor het nieuws van de geboorte. De Ameri kaanse bladen brengen het nieuws on der grote koppen op de voorpagina. De Canadezen zaten aan de avondmaaltijd, toen de radio hun het nieuws meldde, en de Australiërs waren aan het ontbijt. Dodelijke ongevallen Zaterdagmorgen is een 33-jarige Am sterdammer, die in de Spuistraat een pak textiel uit de vierde verdieping van eer, huis op straat zofi gooien, zelf ook uit het raam gevallen. De man kwam op een daar geparkeerde auto terecht en was op slag dood. Enige uren later probeerde een man uj de tramhalte in de Raadhuisstraat hoek N.Z. Voorburgwal op een rijdende motorwagen van lijn 17 te springen. De man- kwam in aanraking met een bord op de vluchtheuvel en viel voor de bij wagen. Hij werd overreden en was op slag dood. MENSEN ZIJN soms griezelige we zens. In Beadnell woonde de een zame, rijke mevrouw Barnett met haar huishoudster, haar poedel en haar twee Siamese katten. Vijf weken geleden nam de huishoudster de benen. Gisteren werd mevrouw Barnett met een kogelwond in de nek op bed gevonden. In de bad kamer lagen haar katten en haar hond. Doodgeschoten. Toegedekt met een Per zisch tapijtje en versierd met herfstas- ters. In Wenlock stond een auto aan de kant van de weg. Kantoorbediende keek naar binnen en ontdekte lijk van 40-ja- rige Charles Ryland. Er naast 'stond een fles rum met een briefje: „Deze rum is voor degene die mij vindt. Om van de schrik te bekomen. Proost". In Cram- pound liet 58-jarige John Brewer zich door trein overrijden. Maakte in duide lijk handschrift aantekeningen tot twee minuten vóór de wielen over hem heen daverden. „Twee uur drie: opgewonden, maar vastbesloten. Twee uur vijf: Moei lijk heen te gaan, veel moeilijker om te blijven". Machinist zei: Ik zag het lichaam liggen, maar kon niet tijdig stoppen. Drie Engelse griezelbibbers in één bericht. Mensen zijn soms rare kost gangers. JN SAN FRANCISCO zag politieman Brown Wild-Westfilm met veel schieterij; op moment dat filmbandiet beeldschoon vrouwspersoon wilde de monteren greep Brown dienstrevolver maar schoot van de zenuwen zichzelf in de kuit. Op de Engelse Kersttafels ko men 500.000 lammeren minder dan de bedoeling was jstaking van de slachters in Australië In Friese wereldstad Nije- berkoop viel wild zwijn met woest ge grom boerenarbeider aan. Die sloeg er zijn zeis in. Varken rende dóór en ar beider trok aan zijn kuitspieren. Riep boer te hulp, maar die brak alle sprint records toen het zwijn met de zeis in z'n rug op hem afkwam. Knecht spietste els vakbekwaam toreador wild gedier te aan de hooivork en heeft van de win ter spek in de kuip. „Bond tegen het vloeken" begint grote campagne om het dc mensen af te leren. Nederlanders zijn barste vloekers van aardbol. Bond schrijft: „Geestelijke boosheid hangt in de lucht. Ook boven onze steden en dor pen. En wij ademen die verdorven lucht dagelijks in" QP HET jaarlijkse Lord Mayors-ban- ket in de Londense Guildhall ver scheen temidden van veel ontzettend- hoge en verbijsterend-deftige mensen de bla1 w-adellijke Lady Munnings. Ze kwam niet alléén. Ze droeg haar hond je bij zich (verpakt in een wollen de kentje, want de avond was killig) en ze voerde het dier schildpadsoep, kip en champagne. Het beest kwam niet onder de indruk. „Hjj heeft een voorgeslacht van 2000 jaar en was ook tegenwoordig bij het huwelijk van Prinses Elizabeth. Vaak neem ik hem mee naar het Hoger huis. Dat debatteren vindt'ie leuk" zei de Lady. Toen de aartsbisschop van Canterbury een ingewikkelde tafelrede hield viel de hond in slaap. JkATTERIG PARIJS heeft katten tentoonstelling. In de salon van 't voorname Continental-hotel. Beesten zitten te mauwen in vergulde kooien, be spannen met witte zijde of blauw flu weel. Abessijnse poesen favoriet. Bin nenkort mogen de Duitsers in de Sow- iet-zone niet meer luisteren naar bui tenlandse radio, 't Is weer net als onder Hitier. De heer Sanches, die vorig jaar een staatsgreep wilde uitvoeren in Su riname, in de cel verdween maar gratie kreeg, prutst thans rustig als chemisch analist met reageerbuisjes. Na het age ren het reageren, 't Leven is een hob belpaard, vrienden. J^E CANADESE politie stelt een on derzoek in naar de bron, waaraan het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Week" de geheime gegevens heeft ont leend over de straaljager „AVRO XC- 100", die thans in Canada wordt ge maakt. Weet Lunshof er meer van? De kabinetchef van de Hongaarse president, Nihalysi, die lid is van de partij der klei ne bezitters, heeft zijn ontslag inge diend. Hij is vervangen door het com- mumstische parlementslid Kallay. Attlee en Churchill hebben in tegenwoordig heid van mevr. Roosevelt, een gedenk plaat onthuld, die ter nagedachtenis aan wijlen president Roosevelt aan de muur van de Westminster Abbey is aan gebracht. JOEN ZIJN BAAS hem 2300 gulden had gegeven om een paar bood schappen te doen ijlde een 16-j. kan toorbediende uit Den Bosch naar huis om goeie goed. Als heer vermomd trein de hij naar Hilversum en kocht (om overal op voorbereid te zijn) voor 380 gulden een racefiets. In Amsterdam ont moette hij een heer uit Halfweg, die tot hem zei: „Het is met jou zeker niet in orde?" Bosschenaartje biechtte en de heer ontfermde zich over hem. Ze gin gen samen kleren kopen en lekker eten er de Halfwegger ontfermde zich ook over de resterende 1500 pop. In een café ontmoetten ze een 20-jarig meisje met vlotte manieren en die ontfermde zich over Merijntje door hem in een knus hotel onder te brengen De Halfwegger pikte hier en daar een graantje en liep tegen de lamp >Tou zitten ze met elkaar te wenen om het wrede leven. In de cel. En zonder ontferming. Het hoofdelijk verbruik van gedistil leerd a 50 °/g (exclusief reuk- en toilet waters) bedroeg volgens het C.B.fe. in 1947 2,33 liter tegen 1,27 1 in 1946 en 2.07 1 in 1940, 1,59 1 in 1939 en 1,46 1 in 1938. Uitgegeven werd in 1947 voor al coholhoudende dranken 360 mill, gld en voor tabaksproducten 395 mill, gld of per hoofd der bevolking alcohol f 37 en tabak f 41 of tezamen f 78 tegen f 30y2 in 1935 en f 51K in 1930. We drinken dus méér en roken düürder! AANKOMST „JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT" EN „WILLEM RUYS" De „Johan van Oldenbarnevelt" zal vermoedelijk op 24 November uit In donesië te Amsterdam arriveren. Aan boord bevinden zich: aan leden Konink lijke landmacht en hun gezinnen 50 personen, 148 mariniers, aan leden van de Koninklijke marine en hun gezinnen 125 personen, aan KNIL-militairen met gezinnen 83 personen en ongeveer 325 burger-evacué's. De „Willem Ruys" wordt op 25 November a.s. uit Indonesië te Rotterdam verwacht. SLIJKHUIS VERBETERDE NED. UURRECORD Tijdens de wedstrijd 1 uur hardlo pen, welke door de Rotterdamse club Pro Patria werd georganiseerd, wist Wim Slijkhuis (AAC) het Nederlandse record te breken door in dat uur een afstand van 17 km. 735 m 6 cm. af te leggen. Het oude record stond sinds 2 Mei 1948 op naam van zijn clubgenoot Jaap Meyer met 17 km. 370,10 meter. Met ruim 500 meter verschil werd Overdijk (AAC) tweede. Hij had 17 km 210.65 meter afgelegd, terwijl Slegt (PSV) de derde plaats bezette met 17.157 40 meter. DE AANSLAG TE CAIRO Het aantal slachtoffers van de aan slag te Cairo waardoor de gebouwen der drukkerij van de Oosterse Uitgeversmij. zijn vernield, bedraagt thans 11 doden. De materiële schade is aanzienlijk en beloopt een half millioen pond sterling. 400 winkels, appartementen en werk plaatsen, evenals de twee grootste bios copen te Cairo, zijn beschadigd. De daders van de aanslag hebben een met springstoffen geladen auto tot bij 't gebouw gereden en zijn op de vlucht geslagen na de lont te hebben aange stoken.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1