Strijd in Palestina is nutteloos VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 270 Amerikanen verlaten Noord-China DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Spoedige wapenstilstand gewenst Eerst opheffing der blokkade Weerbericht Kabinet onderzocht Indonesische kwestie Massale vlucht van gegoede Chinezen Er is nog voedsel tekort Beperking electriciteit in de spitsuren Etalageverlichting alleen 's-avonds tussen 6 en 10 uur Volgend jaar opheffing van textieldistributie? Groie mannen worden ingeblikt BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Dinsdag 16 Nov. 1948 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS De Veiligheidsraad der Ver. Naties is begonnen met de discussie over een voorstel van de waarnemende bemid delaar der V.N. voor Palestina, Ralph Bunche, aangaande een wapenstilstand voor geheel Palestina. Tevoren had Sir Alexander Cadogan (Gr.Britt.) een mo tie ingediend om de bestandsregelingen voor de Negef uit te breiden tot het noordelijk front. Generaal McNaughton (Canada) deed h-'t voorstel, dat Arabieren en Joden onmiddellijk tot een wapenstilstand zouden komen en besprekingen zouden beginnen, hetzij direct hetzij via de be middelaar over een regeling. België en Frankrijk steunden dit voorstel. In zijn commentaar zeide Faris Bey el Choery (Syrië), dat de resolutie tracht de partijen een wapenstilstand „op te dringen". Hij vond het boven dien onjuist, dat de raad zou beslissen over een wapenstilstand, voordat de Assemblee het gehele probleem beoor deeld had. Bunche verklaarde vervolgens, dat het conflict in Palestina alle zin verlo ren had. De doelen der Arabische wa penen, zo betoogde hij, zijn niet be reikt. 'Het doel der Joden was hun volk ie verdedigen. Israël was thans stevig verschanst en tegenstand had geen In diplomatieke kringen gelooft men, dat gisteren op de vergadering van het Britse kabinet besloten is dat Engeland, wat de Berlijnse kwestie betreft, zal vasthouden aan de reso lutie van 22 October van de Veilig heidsraad, waarin de onmiddellijke opheffing wordt verzocht van alle be perkingen op het verkeer met Berlijn en een onmiddellijk daarna te houden bespreking van de valuta-kwestie door de vier militaire gouverneurs in Duitsland. Dit zou dan het Britse antwoord zijn op het verzoek van dr. Evatt en Tryg- ve Lie om nieuwe besprekingen tussen de vier grote mogendheden over Ber lijn. Naar vernomen wordt, werkt de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Juan Bramuglia, aan een nieuwe „for mule" ter oplossing van de Berlijnse kwestie. Volgens welingelichte bron zou hij voornemens zijn de Russen te verzoe ker de blokkade op te heffen en de westelijke mogendheden te vragen zich bereid te verklaren besprekingen te beginnen over de valutakwestie. Alle besprekingen zouden vóór 20 Dec. moe ten zijn voltooid. Nieuwe Canadese premier Maandag is Louis St Laurent be ëdigd als de nieuwe Canadese premier na het aftreden van Mackenzie King. St Laurent, die 66 jaar oud is, was minister van buitenlandse zaken. In de loop van de namiddag kwam Mackenzie King zijn ontslag bij de gouverneur-generaal, Lord Alexander, aanbieden. Hij kwam tien minuten la ter dan de afgesproken tijd, daar hij na het opnemen van radio-uitzen dingen voor het Canadese volk even moest rusten. Moordaanslag te Delft Zaterdag is te Delft een moordaan slag gepleegd. Een zekere K., werk zaam bij de fabriek Kardolus te Delft, vervoegde zich aan het kantoor en vroeg de boekhouder, de heer Betten- hausen, een ziekenbriefje te willen invullen, toen B. dit weigerde, stak van der K. hem met een mes in de buik. De dader kon spoedig worden gegre pen en is op het bureau van politie ingesloten. Naar het oordeel van de politie is hij niet toerekeningsvatbaar. De heer B. is overgebracht naar het gasthuis te Delft. Hoewel hij veel bloed heeft verloren, is zijn toestand niet levensgevaarlijk. IN URK VOOR 2 MILLÏOEN VERHANDELD. Aan de Gem. Visafslag werd op 12 November de omzet van 2 millioen gulden gepasseerd. Dit geschiedde vorig laar op 3 November. Gezien de mindere aanvoer van pa- üng en de lagere prijzen is de aanvoer nog goed te noemen. Te constateren valt, dat het aantal vaartuigen dat te Urk marktte, groter is dan verleden jaar. Verwachting tot Woensdag avond: Aanvankelijk: weinig wind met hier en daar vorming van nevel of mist. Later: wat toenemende en aan de kust tij delijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. practische betekenis meer. Daarom was het de onmiddellijke taak van de raad, een wapenstilstand te bereiken. De wa penstilstand moest, zo ging Bunche voort, gevolgd worden door enigerlei vorm van onderhandeling tussen de oorlogvoerendepartijen. De strijd krachten moesten gescheiden, terugge trokken of verminderd worden. De vergadering wordt heden voort gezet. Men zal trachten vóór de lunch te stemmen. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, heeft het kabinet, dat gis termiddag en gisteravond heeft verga derd, de resultaten van de reis van minister Stikker naar Indonesië aan een diepgaand onderzoek onderwor pen. Als gevolg hiervan zullen nadere instructies worden opgesteld. Het standpunt met betrekking tot de na koming van het bestand, zoals onlangs aan de Tweede Kamer bij de algeme ne beschouwingen over de rijksbegro ting is uiteengezet, blijft vanzelfspre kend ongewijzigd. Spaanse hertogin gearresteerd Gisteren is te Madrid bekend gewor den, dat de Hertogin van Valencia is gearresteerd, omdat zij een voorname rol zou hebben gespeeld in een de monstratie bij de begrafenis van Car los Mendez, een jonge monarchist, die 8 November in de gevangenis stierf. De hertogin is meermalen in conflict geweest met de Spaanse autoriteiten vanwege haar pro-monarchistische sympathieën. Zij werd op 17 Juni uit de gevangenis ontslagen om gezond heidsredenen, slechts twee maanden nadat zij was veroordeeld tot interne ring voor de tijd van een jaar in een concentratiekamp. C.P.N. PROTESTEERT TEGEN OPTREDEN VAN HATTA De Communistische Partij Nederland heeft zowel de Nederlandse als de re publikeinse regering een motie gezon den als protest tegen het optreden van de regering Hatta ten opzichte van de leiders der communistische opstand. Maandagochtend heeft de directeur van het Staatsvisserijbedrijf te IJmuiden de nieuwe hal van de Rijksvisafslag met enige plechtigheid heropend. De oude hal was door de Duitsers grotendeels vernield. Als eerste vis werd in de nieuwe hal een tarbot geveild. Het visje, dat gekocht werd door de Vak groep Visserij, bracht 274.op, welk bedrag ten goede komt aan de Niwinl Minister zwijgt over apen George Strauss, de Britse minister van bevoorrading, heeft in het Lager huis geweigerd mede te delen waar om ten behoeve van zijn departement 250 apen uit Calcutta zijn aangevoerd. Het zou niet van algemeen belang zijn de reden te onthullen. Man had de apen slechts nodig voor onderzoekin gen. Een Labour-lid vroeg of de apen waren aangevoerd voor bacteriologi sche experimenten in verband met de oorlogvoering. De minister gaf echter geen verder antwoord. BONDOWOSO-ZAAK IN HOGER BEROEP. Het Hoog Militair Gerechtshof van Indonesië heeft gisterochtend een aan vang gemaakt met de behandeling in hoger beroep van de „Bondowoso-af- faire" (betreffende het krijgsgevange- nentransport op 23 November 1947, waarbij van de 100 vervoerde gevange nen er bij aankomst in Soerabaja 46 overleden bleken te zijn). De vlootautoriteiten der Verenigde Staten in Tientsin hebben besloten de evacuatie van Amerikanen uit Noord- China met de grootste spoed te doen plaats hebben. Zij verlenen vrije over tocht naar Tsingtao en Sjanghai. Het vertrek is op Woensdag gestel^. De communistische radiozender te Charbin meldt de verovering van Tsjengteh, de hoofdstad van de provin cie Jehol, die de bergengte van Koe- peikou, de traditionele invas'eweg naar Noord-China, beheerst. Hierdoor wordt de bedreiging voor Peking groter, voegt de communisti sche radiozender er aan toe. De evacuatie van gegoede Chinezen uit Sjanghai en .andere dóór de com munistische legers bedreigde steden heeft het karakter aangenomen van een massale vlucht, aldus te Hongkong ont vangen berichten. Volgens de reisbu- reaux zullen binnen een week 10.000 evacue's te Hongkong aankomen. De luchtvaartmaatschappijen zouden tot Maart werk hebben om het thans be sproken aantal passages uit te voeren. Alleen de Chinees-Amerikaanse lucht vaartmaatschappij is te Sjanghai in volledig bedrijf gebleven. De andere luchtvaartmaatschappijen vestigen nieu we centra voor reparatie en onderhoud verder naar het zuiden, vooral te Pai- yoean, de luchthaven van Kanton, en op het militaire vliegveld van Tienso. Volgens hoge Amerikaanse kringen te Sjanghai is Soetsjou in communisti sche handen gevallen. Pengpoe is thans het enige bolwerk, dat de Weg naar Nanking, de hoofdstad van China, nog verspert. Naar verluidt maken de buitenlandse ambassades te Nanking zich gereed voor vertrek. Volgens het Amerikaan se bericht verwacht men ieder ogen blik, dat de Chinese regering zijn voor nemen kenbaar zal maken naar het zuiden te vertrekken. Joe Louis zoekt een tegenstander Joe Louis heeft verklaard dat hij zijn titel in Juni van het volgend jaar te New York zal verdedigen tegen Jimmy Bivins, wanneer deze een goed figuur maakt in hun demonstratie partij van zes ronden op Woensdag a.s. „Het publiek moet zelf maar beslis sen tegen wie ik in Juni moet uitko men". zeide de wereldkampioen. „Als de mensen vinden dat Bivins zich het best tegen mij houdt, dan zal ik hem een kans geven in een match om de titel". Jimmy Bivins is een neger uit Cle veland die geregeld onder de eerste tien voorkomt op de maandklassemen- ten van „The Ring".. De directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie der V. N„ Nor- ris Dodd, zei Maandag in zijn openings- lede op de vierde jaarconferentie, dat de wereld voor zijn voedsel te veel van Noord-Amerika afhangt. Verder wees hij er op, dat de wereld slechts 9/10 van het voedsel per hoofd der be volking ter beschikking heeft van vóór de oorlog, terwijl er slechts drievierde maal zoveel voedsel per hoofd der be volking internationaal verhandeld wordt. Wel zijn er reeds goede vorde ringen gemaakt in de richting van het herstel, doch zelfs wanneer de voedsel productie .weer op het peil van vóór de oorlog zou staan, hetgeen niet het ge val is, dan zou zij toch nog onvoldoen de zijn in verband met de bevolkings aanwas. Toch is er geen reden om te wanhopen, zo zeide Dodd. Na de plenaire zittingen van Maan dag en Dinsdag zullen drie commissies het werk der conferentie behandelen. Eén daarvan zal de plaats vaststellen, vVtyar het permanente hoofdkwartier van de FAO gevestigd zal worden. De keuze gaat tussen Kopenhagen, Wash ington en Rome, doch volgens ge ruchten geeft de meerderheid der afge vaardigden de voorkeur aan Rome. Belgisch koppel won Brusselse zesdaagse Het Belgische koppel Kint—van Steenbergen heeft de Brusselse zes daagse gewonnen. Gisteravond om half acht, dus kort vóór het einde van de strijd, kwam Boeijen andermaal ten val, waarbij hij het bewustzijn verloor. Hij kon de strijd niet hervatten, alhoewel later zijn toestand bevredigend werd genoemd. Hierdoor was het koppel SchulteBoeijen uitgeschakeld. De eindstand van de Zesdaagse luidt: 1 Van Steenbergenj-Kint 312 p. Op 1 ror.de: 2. Bruneelde Kuysscher 390 p.; 3 Acou—Fruythof 291 p.; op 2 ronden: 4. Naeye—Ochers 318 p.; 5. Masson—A. Kendrickx 146 p.; op 4 ronden: 6 Thijssen—de Pauw 335 p.; 7. Lavaux— var. Simaeys 330 p. Twee uren vóór het einde waren Middelkamp en Buy], die 'n zeer grote achterstand hadden, uit de koers geno men. INTERIM-REGERING VÓÓR VERKIEZINGEN IN INDONESIë 7 De correspondent van het Chinese dagblad „Sin Po" meldt: „Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat tijdens de bijeenkomst van Mohammed Hatta en minister Stikker, Hatta er zich mede accoord heeft verklaard, dat de interim- regering zal worden gevormd, vóórdat de verkiezingen voor de constituerende vergadering gehouden zullen worden JN DE TOEKOMST worden grote mannen in blik bewaard voor het nageslacht. Niet, zoals u wellicht in een vlaag van onbenul zoudt denken, als reserverantsoen voor hongerige dagen. Nee, dat zit een beetje anders Een Franse mensenkenner heeft er een aparte industrie voor opgezet. Hij maakt mappen van grote mannen. Een map met portretten, met een proeve van handschrift, een stamboom, een opgave van werken en zwoegen en zweten. En een andere map met gra- mofoonplaten, waarop de grote man zijn stem heeft vereeuwigd en een filmpje van 20 minuten, waarop ge hem ziet rondstappen in de glans van eigen belangrijkheid En dat hele geval wordt dan in blik gesoldeerd. En be waard voor altoos. Over tweeduizend iaar. kunnen de historici er zich aan vergapen. De Franse industrie komt al blik tekort. Alle stakingsleiders voelen zich groot. De Gaulle heeft voorlopig geweigerd. Die moet eerst nóg groter worden. De oude Salomo had gelijk vrienden. Niet wat die duizend vrou wen betreft. Maar wat aangaat zijn wijsheid: IJdelheid der ijdelheden, 't is al ijdelheid. Roem in blik; ze staan voor niks. |NGEBLIKT tot het eind zijner roemloze dagen worde de 25-ja- rige waterfitter Broekema uit Delfzijl. Dat wezen heeft in oorlogstijd als SD- fi^Lt gevangenen op beestachtige wijze mishandeld. En in een executiepeloton schoot hij raak. Op Nederlandse har ten. We zullen hem levenslang te eten geven. Zijn verdediger vroeg clemen tie, omdat 's waterfitters constitutie wat aan de slappe kant is. Tien jaar achter de tralies gaat de 63-jarige on derofficier Sluyter, die na 38 jaren de rok van de Koningin te hebben gedra gen een hakenkruisjas aantrok om in de Russische modder te baggeren tot glorie van Adolf Hitler. Een koop- en een zeeman, die met 10.000 smokkel- mraatjes over het asfalt van Amster dam zeulden, zitten uit te blazen in het boudoir van Vrouwe Justitia. In het aangrenzende vertrek zuchten twee nachtwakers, die een kist rook worst van een auto graaiden. QNZE VRIEND Lionel Brans, Pa- rijse vader van vier kinderen en 36 jaren, stapte vandaag op de fiets om even naar Saigon te gaan. De droom van zijn leven: achttienduizend kilometer. Het duurt maar zes maan den. Hij neemt een pak watten en een doos Purol mee. Van de frisse: In de Teneinde overbelasting van de elec- triciteitscentrales te voorkomen, heeft de minister van Economische Zaken 'n aantal verbodsbepalingen in het leven geroepen betreffende het verbruik van electriciteit in de spitsuren (van 7 tot 9 's morgens en 's middags van 4 tot 6) Ingaande 16 November is het verbo den op werkdagen, behalve des Zater dagsmiddags in de spitsuren electrici teit te verbruiken voor de buitenver lichting van openbare gebouwen,ho tels, café's restaurants en amusements ondernemingen. Etalageverlichting, die tot op heden van een half uur na zons ondergang tot sluitingstijd was toege staan, is voortaan slechts geoorloofd tussen 6 en 10 uur 's avonds op werk dagen en op Zaterdag en Zondag tus sen 4 en 10 uur 's avonds. Dit verbod zal i» de eerste en laatste weken van December niet opgeheven worden. Het verbod van lichtreclames 'neonver lichting inbegrepen blijft onvermin derd van kracht. Op de eerste vijf werkdagen zal in de spitsuren de ver lichting in electrische treinen en trams en de verwarming tot de helft moe ten worden bepefkt. De bestaande rantsoenering op de straatverlichting zal terdege moeten worden nageleefd, Dit rantsoen is gereduceerd tot 20 pet. van het normale. In speciale gevallen kan ontheffing verleend worden tot 40 Het stroomverbruik in de open bare gebouwen moet ingrijpend be perkt worden. Voor de provincies Friesland en Groningen gelden deze verbodsbepa lingen niet. Aan verbruikers, die aangesloten zijn op electriciteitsbedrijven, welke vol doende vermogen hebben om geduren- Op het textielhandelscongres, dat mo menteel te Amsterdam wordt gehou den, heeft drs. C. Bak, die namens het Rijksbureau voor Textiel sprak, mede gedeeld, dat het gewenst is te streven naar opheffing van de textieldistributie vóór de Economische Unie met België een feit is. Als tijdstip voor de ophef fing noemde hij Juni/Juli van het vol gend jaar. Dit zal alleen mogelijk zijn als het gelukt de textielvoorraad zoda nig te vergroten, dat in glaats van honderd textielpunten 120 punten kun nen worden gegeven. Als dit peil is be reikt, is de distributie overbodig ge worden. De duizenden belangstellenden, die zich Zondagavond voor Buckingham Palace in Londen verdrongen, werden tot enorm enthousiasme gebracht, toen het bulletin, dat de geboorte van een prinsje aankondigde, aan de hekken van het paleis werd opgehangen. Berlijnse restaurants wordt steeds meer hondenvlees geserveerd, vooral ir, de soep. Snert-mit-hoendenkluif. De lekkernij komt van de zwarte markt en de biefstuk van bouviers kost een kwartje méér per kilo dan klapstuk van foxterriers. De mijners van het Donetzbekken zonden 70.000 gulden (in Roebels natuurlijk) voor de Fran se stakers. Sovjet-diplomaat Gromyko (Gromniezo) is verheven tot lid van de orde van de „rode banier van de arbeid" en mevrouw Roosevelt werd doctor honoris causa van Oxford. De filmfirma Warner Brothers (Holly wood) heeft duizend medewerkers ontslagen. In Nantes en St. Nazaire gaan de havenarbeiders staken. De een traag, de ander graag. QNDERZEESMOKKELAARS oefen den hun beroep uit op het Como-meer, maar de politie zette er een punt achter. Bende maakte ge bruik van een drie meter lange on derzeeboot, die met peddels moest worden voortbewogen. Een pompin- stallatie kon het geval naar boven en naar beneden sturen. In het huishou den van J. P. van Willigen te Delft heerst trotse vreugde: vader dolf een aardappel van 1270 gram en is daar mee recordhouder van West-Europa. Het nieuwe Engelse prinsje is op an dere wijze aangekondigd dan zijn reeks voorvaderen Vroeger werd ge zegd: De prinses en haar kind zijr Gode zijn dank, welvarend". Thans .De prinses en haar kind zijn wel varend." In Sydney begon het carillon na een kwartier pauze voor de tweede rr.aal te spelen. En de hele burgerij belde de krantenbureaux op om te in formeren of het soms een tweeling was £)E ECONOMISCHE hogeschool te Rotterdam nodigde dr. Van Mook uit een senaatslezing te houden. Hij seinde: „Ben voorlopig niet in de gelegenheid, doch zal later gaarne op gewaardeerde uitnodiging terugko men". Eerst komt er waarschijnlijk een andere lezing. In Burnley brandde een huis tot de grond toe af; de bewo ners konden het (in gemengde berich ten altoos vege) lijf bergen door in het zeil van de brandweer te sprin gen. De driejarige Sandra Read werd uit de tweede verdieping naar be neden gegooid en veilig opgevangen Viif minuten later zat ze te huilen .Heb je je bezeerd?" vroeg een ome van de brandweer. „Nee, zei Sandra, ik wil dat leuke spelletje nóg 's doen.." de de spitsuren aan de bestaande vraag naar stroom te voldoen, kan dis pensatie van de verbodsbepalingen verleend worden. Jngeacht de door de bovengenoem de maatregelen te bereiken bezuini ging zal het noodzakelijk zijn, dat alle overige verbruikers van electriciteit, o.m. de huisvrouwen, hun medewer king verlenen om het stroomverbruik in de spitsuren te beperken. Alleen in dat geval zullen afschakelingen van bepaalde netgedeelten kunnen worden vermeden. Voorts werd verklaard, dat de over belasting van centrales in de winter gedurende de spitsuren een probleem vormt, dat in de eerste jaren nog niet bevredigend kan worden opgelost. Het volgend jaar zal het waarschijnlijk noodzakelijk zijn, dat industrieën, die veel electriciteit" verbruiken, geduren de bepaalde tijden van het jaar met dag- en nachtploegen gaan werken. Doodstraf voor schoonzoon van Hongaarse ex-president De voormalige' Hongaarse gezant te Cairo Viktor Scornoky heeft gisteren voor de Volksrechtbank te Boedapest de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen wegens spionnage, anti-demo cratische activiteit en zwarte handel in buitenlandse valuta en andere zaken van waarde toegegeven. Scornoky, schoonzoon van de voormalige Hon gaarse president Zoltan Tildy, werd voorts beschuldigd van het treffen van voorbereidingen voor de vlucht van Tildy uit Hongarije met medewerking van functionarissen van de Ameri kaanse légatie. Tildy trad af als pre sident van Hongarije na de arrestatie van zijn schoonzoon in Juli. Het volksgerechtshof van Boedapest oordeelde Scornoky op alle punten schuldig en sprak het doodvonnis over hem ujt wegens hoogverraad. Op verzoek van de verdediging zal de gehele zaak aan het hoog Hongaars gerechtshof worden voorgelegd. Ter zelfder tijd is een verzoek om clemen tie aan de Hongaarse president Szaka- sits gezonden. De openbare aanklager las geduren de de zitting een verklaring voor van Tildy. waarin de gewezen president verklaart niets te hebben geweten van de plannen van zijn schoonzoon om hem, Tildy, uit Hongarije te doen vertrekken. Had hij hiervan geweten, dan zou hij zijn schoonzoon bij de po litie hebben aangegeven. Tildy ver zocht, zijn schoonzoon overeenkomstig zijn misdaden te straffen, aldus deze verklaring. Conventie over volkenmoord In de juridische commissie van de V.N. heeft de Oekraine voorgesteld in de conventie over volkenmoord een nieuw artikel op te nemen, waardoor de conventie ook van toepassing zal zijn op koloniale gebieden. Dit voorstel vond steun bij dé Sovjet-Unie. De af gevaardigden van Engeland enNeder- 1 a n d waren er tegen. Dr. de Beurs (Nederland) zette in het kort de positie van Indonesië uit- gen. Hij vond het niet juist Indonesië de conventie op te leggen. Dit diende aan de voorlopige federale regering te werden overgelaten. Het Oekrainse voorstel werd verwor pen met 19 tegen 10 stemmen. De com missie nam daarentegen een Brits voor stel aan, volgens hetwelk de betrokken besturende landen de conventie kun nen uitbreiden tot hun koloniën. Groot proces te Leipzig Te Leipzig (Sovjet-zóne) is een groot proces begonnen tegen 34 vroegere employe's van een Duitse wapenfabriek in Polen. De beschuldiging luidt: Moord en mishandeling van meer dan 110C Poolse arbeiders gedurende de oorlog. Het gerechtshof tegen oorlogsmisdaden is geheel uit Duitsers samengesteld ep houdt zitting in een van de grootste"1 openbare gebouwen van de stad. Ge meld wordt, dat meer dan 1200 arbei ders bij de opening aanwezig waren. Nederland bouwt op In Nederland werd blijkens het statistisch bulletin van het centraal lureau voor de statistiek in September (volgens voorlopige cijfers) begonnen met de bouw óf herbouw van 4931 wo ningen. Er kwamen 2858 gereed en ultimo September waren er 46.505 in jitvoering. In de provincie Noord-Holland (ex clusief Amsterdam) werd aan 448 wo ningen begonnen, 185 kwamen er ge reed, in uitvoering waren er 3706. SOVJETTROEPEN NAAR WINTER KWARTIEREN Het Sovjet-Russische bezettingsleger in Duitsland, 26 divisies tellende, dit is meer dan driehonderdduizend man, gaat thans zijn winterkwartieren be trekken, waardoor althans tijdeliJK ren periode, waarin het voor actief optreden gereed stond, wordt beëin digd. AUTO MET VOETBALLERS VERONGELUKT. Bij Breitfurt aan de Saar is een vrachtauto waarin zich terugkerende voetballers bevonden in een rivier ge reden. Hierbij kwamen 16 mensen om het leven en werden 21 gewond.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1