Stad en Omgeving. DE LEESZAAL EXPOSEERT AGENDA BESSENGENEVER Pierre Palla brengt het „Warschau Concert" De wereld van het boek Firma Th. Kraakman Zpon Populair programma was oorzaak van volle zaal FILM EN MASSA ALLE KLEUREN Beemster Graft Van een sinjeur en walvisvet Bij de politierechter Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Bergen Berger luchtvaartclub actief Langedijk Obda m Marktberichten Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar wordt in de zaal van het Gemeentemuseum morgen een tentoonstelling geopend, die zeer zeker de moeite waard is. Het valt daarom te betreuren, dat men slechts enkele da gen de gelegenheid zal hebben, het geëxposeerde te bezichtigen. De ten toonstelling zal namelijk slechts geopend zijn Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag. De laatste dag van 1417 en van 1921 uur, de overige dagen van 1012, van 14H en van 1921 uur. De opening zal Woens dagmiddag geschieden bij ontstentenis van burgemeester Wytema door de loco-btirgemeester, wethouder G. van Slingerland. Voorat zal in de Leeszaal een receptie worden gehouden, waar gelegenheid zal zijn blijk te geven van belangstelling voor het veertigjarig be staan dat onze leeszaal na Dordrecht, Groningen en Leeuwarden op de vierde plaats brengt, wat de ouderdom be treft. De tentoonstelling De tentoonstelling, wij zeiden het reeds, biedt de bezoeker veel, dat men niet mag missen. Een ieder, die belang stelt in het boek, kunnen wij zeker aanraden, een kijkje "te gaan nemen.. Eij de ingang geeft een aantal foto's een beeld van de ontwikkeling van de instelling, waarbij de drie gebouwen worden getoond, die' de boekerij in de loop der jaren onderdak hebben ver schaft. Foto's van de verschillende voorzitters compeltenen dit geheel. Grote statistieken geven een indruk van het leden-aantal en het aantal uit geleende boeken. Daaronder liggen in vitrines oude boeken van Alkmaarse schrijvers en schrijfsters, C. van der Woude, S. Eikelenberg. Nanning van Foreest, Maclaine Pont en Bosboom- Toussaint. Een aardig idee wordt ge vormd door de prijsvraag, die de be zoekers aan de hand van een aantal voorwerpen doet raden naar titels van boeken. Rechts van de ingang zijn werken van schrijvers tentoongesteld, alle afkomstig uit Alkmaar en naaste omgeving. Hun portretten zijn aan de wand opgehangen. Onder hen bevin den zich namen als A. Roland Holst, Victor van Vriesland, David Kouwe- naar, Theo van der Wal, Dirk Klomp, Rein Valkhoff, Anke Servaes, g Karei Norel, Tjeerd Adema, Anthony van Kampen, Willem Addeson, Cor Bruyn, W. Middelbeek, Toos Blom, D. L. Daalder en anderen. Een aparte afdeling is gewijd aan de jeugd. Van oud tot nieuw vindt hier een plaats. Vanaf de eerste drukken van Dik Trom tot de moderne, frisse kinderboeken toe. Op een tafel liggen de nieuwe aanwinsten van 1948 afzón derlijk uitgestald. En een kleurige noot wordt gevormd door de affiches, uit alle delen van Europa, die aange ven, dat hier de reiswerken zijn ge- exposeerd. Er is een afdeling voor techniek, een voor de vrouw, een voor natuurleven, een voor kunst, teveel om op te noe men. Alles bijeen genomen vormt deze jubileumtentoonstelling een aantrek kelijkheid, die men zeker niet mag verzuimen. De verwachting, dat velen "an de gelegenheid gebruik zullen ma ken, een wat diepere indruk te krijgen van het werk en de ontwikkeling van de Openbare Leeszaal, is zeker ge wettigd. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DINSDAG: Harmonie-Theater, 8 uur: Een moor denaar bekent, 18 jaar. Victoria-thea ter, 8 uur: Het huis der vrouwen, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: New York ontwaakt, 18 jaar. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Een moordenaar bekent, 18 jaar; Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Het huis der vrouwen, 18 jaar; Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: New York ontwaakt, 18 jaar. Waagplein e.o.: Schei-veemarkt. Golden Vlies, 8 uur: Ab. voorstelling, serie A: Abraham's vrouwen. i 4.45 per liter Platte Stenenbrug 104 - Alkmaar De H.O.V. er dirigent Kees Hartvelt smaakten het genoegen vool- een bij kans uitverkocht huis te concerteren, ep wij geloven dat de populariteit van de solist in deze een zeer grote rol heeft gespeeld. Pierre Palla had het leeuwenaandeel in het programma met niet minder dan twee pianoconcerten n.L het concert a kl.-terts van Schu mann, en het „Warschau Concert" van Richard Addinsell. Menkan echter niet geheel aan de indruk ontkomen van een Pierre Palla avond met omlijsting van de H.O.V. Schumann's pianoconcert kreeg wat de orkestbegeleiding betrof het volle pond, maar de solist scheen de roman tiek van dit stuk itu eenmaal te ont gaan, en legde het accent voornamelijk op het effect. Na deze artistieke tegen valler kwam hij meer in eigen genre met het geliefde „Warschau Concert van Richard Addinsell. De componist herinnert onmiddellijk aan Liszt, en blijft verder het oude virtuozendom trouw. Hier was Pierre Palla in zijn element, en gaf het concert juist dat Caa-O-Chu: de boom die weent Voor een zeer goed bezette zaal heeft gisteravond de heer Tl. Adolf een bui tengewoon boeiende inleiding gehou den over het onderwerp „Rubber". Deze lezing werd georganiseerd door de Kon. Vereniging Oost en West, af deling Alkmaar, en werd voorafgegaan door een welkomstwoord van de heer Hofman. Na ijzer, koper en olie komt rubber op de vierde plaats, wat de belang rijkheid betreft, zo betoogde de heer Adolf. Spr. wees erop, dat reeds Co lumbus met de rubber werd gecon fronteerd. Deze zag op zijn reizen in de Nieuwe Wereld een balspel, dat werd gespeeld met een veerkrachtig voorwerp. Later ontdekte een Engels man in Brazilië (het vaderland van de hevea of rubberboom) de grondstof. De boom werd door de Indianen Caa- O-Chu genoemd, de boom-die-weent, en van dit woord is ons caoutchouc afgeleid. In 1770 kwam men erachter, dat men met de stdf potloodschrift kon uitwrijven (to rub) en zo ont stond het woord rubber. Uitvoerig ging de heer Adolf in op de verdere ontwikkelingsgang van de rubber. Hij sprak over het plasticeren, hij noemde de namen Hancock en Mcintosh en hij vertelde, hoe ©ood- year bij toeval het vulcaniseren ont dekte, een proces, dat ook door de Haarlemse apotheker Van Geuns werd toegepast, al ging dan ook Goodyear met de eer strijken Op vaak humoristische wijze gaf spr. zijn hoorders een inzicht in de wijze, waarop de rubber in ons werelddeel kwam en van hier uit weer werd geëxporteerd naar Ceylon en Indonesië Vervolgens hield spreker zjch bezig met de rubberfabricatie. de sheets en crêpes en aan de hand van voorwerpen en monsters verduidelijk te hij het gesproken woord. Het verdere-deel van de avond werd gevuld met het vertonen van een vier tal films onder auspiciën van de Rub berstichting te Delft. Een tweetal der nieuwste Amerikaanse sprekende kleu renfilms vormden het slot. films, die de grote bewondering van de toe schouwers torpcM wegdroegen. De Verenig"e Oost r-n West heeft haar en PT"-" een WT,Vff»*;v T'TBITjEUM. Woensdag 17 November a.s. zal het 25 .jaar geleden zijn, dat de heer van de Bogaerde in dienst trad van de Nederlandse machinefabriek „Alk maar" N.V. voorheen de N.V. De Alk- maarsche IJzer- en Metaalgieterij. Boeiende lezing in A.B.B. gebouw Over bovengenoemd onderwerp hield de heer H. Wielek Maandag avond een lezing voor de afd. Alk maar van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling in het A.B.B -ge bouw -aan'dè Köifiiigswe& De film is, aldus- de heer Wielek, pas ongevéèr een halve eeuw oud. Dat deze uitvinding zo'n enorm succes heeft gehad, is te danken aan de be hoefte aan passieve vrije tijd besteding van het eentonig werk verrichtende publiek. Eerst zeer geleidelijk ontstonden de vasté bioscopen en kwamen de film sterren. Een der eersten hiervan was Charley Chaplin en het merkwaardige is, dat zijn oude films in tegenstelling tot de andere producten uit het ver leden nog steeds de moeite waard zijn. Spr. wees er op, dat de werkelijke filmkunst geboren is in landen als Frankrijk, Rusland en Engeland, maar niet in Amerika. In dit laatste land is alleen de filmindustrie ontstaan. En geland werd vooral bekend door zijn documentaires en Frankrijk en Rus land door hun prachtige speelfilms, zo als Jeanne d'Arc, Pantserkruiser Potemkin en andere. Nederland heeft in de periode vóór de 2e wereldoorlog geen goede avondvullende films ge maakt. Wel kleine, zoals de Ballade van de Hoge Hoed Uitvoerig ging spr. vervolgens in op de Amerikaanse filmindustrie, waar de productie wordt afgestemd op het laagste gemiddelde intelligentiepeil van de massa. Hier 'worden enorme be dragen voor het vervaardigen van films besteed, doch men kan zeggen: hoe duurder hoe slechter. Dit komt doordat de filmindustrie, die voorna melijk door 8 maatschappen wordt uitgeoefend, voor het grootste gedeelte in handen is van de Rockefeller Morgan-groepen, die alleen op gelde lijk voordeel letten. Na de oorlog is dit rog erger geworden, technisch worden de films steeds volmaakter, maar aesthetisch en moreel van dag tot dag slechter. Dat de Amerikaanse produ cers wel anders kunnen, bewijzen de enkele goede films, zoals Crossfire, The lost Weekend, Boomerang e.a. Ook Rusland en Engeland zijn na de oorlog achteruit gegaan, al kwamen daar nog wel enkele goede producten vandaan. Maar bovenaan staan vooral Italië (b.v. Rome open Stad) en Frankrijk (b.v. Farrebique). Ook en kele kleine landen leverden zeer goe de films, zoals b.v. Denemarken met ..Ditte, een Mensenkind". De Amerikaanse films zuilen vol gens ,spr. binnenkort nog slechter wor den, Het grote gevaar van deze films is, dat ze de massa en vooral de jeugd oppervlakkig maken. Echte kunst leert ons onderschelden tussen goed en kwaad, mooi en lelijk. Maar het gros van de films verdoezelt en vertroebelt. Tot slot wees de spr. nog op de bij zondere kwaliteiten van de uitmun tende Engelse film „De Vlucht in het Verleden" en gaf zijn gehoor de raad de moraal hiervan, n.l. niet vluchten voor de moeilijkheden, ter harte te nemen en in de praktijk te brengen. BONNEN HALEN. Zij, wiéf familienaam begint met de letters M en O moeten morgen. Woens dag 17 November hun - nieuwe bon kaarten 901 afhalen aan het uitrei kingslokaal van de distributiedienst. wat het behoeft: de „muzikale sensa tie". De reactie bleef dan ook niet uit, het publiek was zeer enthousiast, riep de pianist herhaaldelijk terug, en kreeg nog twee toegiften in het kader van de instrumentale accrobatiek. Dan blijft ons nog over te memoreren twee orkestwerken n.l. de Egmont Ouver ture van Beethovèn en de L'Arlésienne Suite no. 1 van Bizet, en hiermede werd toch weer de artistieke standing op peil gebracht. Het orkest oogstte met de zeer muzikale interpretatie van deze werken een welverdiend en groot succes. Dirigent Hartvelt liet terecht 't orkest in de hulde delen. Er was nog een zéér opvallende verrassing deze avond, n.l. een nieuwe en uitnemende concertvleugel van de firma Ypma. De jongere en studerende generatie was in groten getale aanwezig. Over deze culturele belangstelling kunnen we. ons niet anders dan ten zeerste verheugen, maar we hopen dat die zelfde generatie ook eens een kijkje komt nemen, als- het programma min der populair is: daar zal men dan geen spijt van hebben. Ms. Voor het kind Een tip voor de zakenman! Ja, ook de zakenman heeft belang bij de nieuwe Weldadigheidspostzegels. Men heeft daar wel eens anders over gedacht. Toch heeft de praktijk ge leerd, dat de Weldadigheidszegel aan c!e bedrijfsbrief een bijzonder aanzien verschaft. Hij valt bij de ochtendpost, onder de dikke stapel poststukken, al direct in het oog, en wordt straks met aandacht gelezen. Want de afzender blijkt een mens te zijn, die ondanks de vele en drukkende beslommeringen toch de zin voor het bijzondere heeft bewaard; die verder ziet dan zijn vier bureau-muren en begaan is met 't lot van de mede mens. En dat spreekt meer aan dan de geforceerde glimlach of het aanbieden vaft een toegift cadeau. Voóral de buitenlandse relaties stellen de bijzondere Nederlandse post zegels op hoge prijs. Men kent het ver haal van de firma, die haar postzen- ding naar Zweden voor het aanknopen van een nieuwe relatie met een serie Weldadigheidszegels frankeerde en prompt antwoord ontving, waaruit bleek, dat juist de Weldadigheidszegels op de enveloppe aanleiding hadden ge geten de ontvangen offerte met bijzon dere aandacht te lezen, in overweging te nemen ente accepteren. Dat is zaken doen in de beste vorm. Daarom geldt ook voor de zakenman: Koop Kinderzegels en Kaarten. Het brengt geluk, U zelf.en vele kinde ren. Deze week hopen de dames de Wolff Peereboom, Loyenga, Lourens en Ha- veikamp het jaarlijkse bezoek te biengen aan de bedrijven en kantoren, vcor het in ontvangst nemen van be stellingen. ERNSTIGE SCHADE DOOR AANRIJDING Gister om twintig minuten over acht heeft op de hoek van de Paternoster straat en de Dubbele Buurt een aan rijding plaats gehad welke ernstige schade veroorzaakte. Een luxe auto reed uit de Paternos terstraat in de richting van de Grote Kerk. Plotseling kwam uit de Dubbele Buurt een vrachtwagen, waarvan de chauffeur aan de van rechts komende auto geen voorrang verleende. De wa gens botsten op elkaar waardoor ern stige materiële schade ontstond aan beide auto's. Tégen de chauffeur van de vrachtauto, die geen voorrang ver leende en bovendien door een voor auto's verboden straat reed, is proces verbaal opgemaakt. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer W. Klein Was- sink te Alkmaar. De roeping der godsdiensten Gisteravond sprak prof. yW. Selleger in Valk's lunchroom voor een klein, maar belangstellend aantal aanwezi gen voor de Blavatsky Loge over: „De roeping der godsdiensten". Na een korte inleiding van de heer Van Lienen ver telde de heer Selleger, hoe hij eens een priester op Java had horen preken over hoe men God kan bereiken. Volgens deze priester beklom ieder langs zijn eigen bekende weg de berg, en als men boven was gekomen, kreeg tenslotte ieder hetzelfde te zien. De verschillen de godsdiensten zouden zijn ontstaan, doordat de goddelijke boodschap in ver schillende delen der wereld werd ver kondigd; ieder nam het op zijn eigen wijze op. Spreker wees er op, dat men in zich zelf moet zien; het heelal is in je zelf verborgen. Hierna nam de heer Selleger in vogelvlucht verschillende godsdiensten onder de loupe. De oudste godsdienst, het Hindoeïsme, was vroe ger met zün kastenstelsel een zeer mooie godsdienst. Dit stelsel is echter uitgegroeid tot iets, dat beter niet kan bestaan. Verder behandelde de heer Selleger de godsdienst van de Perzen, het Boeddhisme, het Christendom, de Islam en enkele kleinere godsdiensten. Spreker concludeerde, dat alles door drongen is van het zoeken naar een heid; alleen dat kan de wereld redden. Nadat spreker nog 'de doeleinden van de theosofische vereniging uiteen had gezet, was er gelegenheid tot vragen stellen. Tot slot van de avond dankte de heer Van Lienen professor Selleger voor diens rustige en duidelijke lezing. Henk Kramer in Westelijk elftal De doelverdediger van de Alkmaarse Boys, Henk Kramer, krijgt Zondag de gelegenheid voor een aantal commis sieleden van de KNVB zijn kunnen te demonstreren. Hij is namelijk uitgenodigd om als doelverdediger van het Westelijk elf tal, dat Zondag in Deventer tegen een Oostelijke ploeg zal spelen op te tre den. Henk, houdt de kleuren van de Boys en van Alkmaar daar in Deven ter hoog! DAMES PAS OP UW TASJES. Bij de politie is reeds driemaal aan gifte gedaan, dat dames die in een drukke winkel hun tasje even onbe heerd lieten tot de ontdekking kwa men, dat dit plotseling verdwenen was. Er zijn ook in Alkmaar kwartjes vinders en tasjes-dieven die in de Sint Nicolaasdagen hun slag trachten te slaan, voornamelijk in grote magazij nen waar de diefstallen door de grote drukte worden vergemakkelijkt. Om dat de winkeldrukte in de volgende dagen nog wel groter zal worden is een ernstige waarschuwing zeker op haar plaats. EN DESSINS! Daar zit schot in! Van verschillende kanten hebben wij' pracht das sen ontvaijgen, dus keuze genoeg. Het loont de moeite ze eens te komen bezien. Eveneens een grote keuze in alle MODE-Artikelen SC T É'ïk '"""W, KLEDINGMAGAZIJNEN Langestraat 20-22 Alkmaar BURGERLIJKE STAND Geboren: Afra C, dochter van J N Boots en A C Roet Ondertrouwd: Aize Tolman en Evert je Bruijnes Getrouwd: Everardus B Rijser en Catharina A Boots Klaas Brevé en Maria J H Ruijs Overleden Wilhelmus Koopman, 77 jaar, ongehuwd BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, zoon van A Reijm en J A Timmerman Theodorus M, zoon van V M Smit en A M Schillemans Gisteren stond voor de politierechter te Alkmaar, mr. Van de Wall Bake, Nathan B. uit Zaandam terecht. Nathan betrok vet van een zekere Boode. Hij ging op zijn beurt met dit vet naar verschillende bakkers in Alkmaar. Daar hij zei, dat het gezui verd walvisvet was, kocht bakker Randshuizen voor f 81,50 van hem. La ter vertrouwde de bakker het echter niet en wendde zich tot de keurings dienst van waren. Het bleek toen, dat dit „walvisvet" in werkelijkheid gezui verde vaseline was. De bakker had er dus niets aan. De politierechter nam het verdachte kwalijk, dat hij de scha de intussen niet vergoed heeft. Daar het niet kwam vast te staan, of Boode aan Nathan zei, dat het walvis vet was, of dat verdachte deze naam zelf verzon, werd de zaak aangehouden, om andere getuigen te kunnen oproe pen. Schuldbekentenis was niet meer nodig. Anthonie van P. uit Akersloot had van Gaal f 2000 geleend. Op zekere dag kreeg hij de schuldbekentenis in handen en vernietigde die. De zaak werd vorige keer aangehouden, om verdachte in de gelegenheid te stellen een nieuwe schuldbekentenis te maken of het geld terug te betalen. Dit laat ste bleek intussen gebeurd te zijn. De officier, mr. Meischke, eiste te gen P. f 40 subs. 20 dagen en drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. De verdediger, mr. Windhausen. meende, dat in deze kwestie geen spra ke was van een gewone schuld; ver dachte en getuige hebben vroeger clandestien geslacht en daaruit vloeide deze zaak voort. 17. Pim, Pam en Pom zijn door het raam naar binnen gewipt en zijn in 'n studeerkamer terecht gekomen. In de hoek staat een groot bureau met een telefoon erop. Spiedend kijken de drie hondjes rond om te zien wat ze nu eigenlijk doen kunnen. „Oh, kijk, het bureau moet nog geschilderd worden", roept Pom eensklaps. 18. „Kijk, de pot verf staat al klaar". „Ja maar, waar zijn de kwasten?" roept Pam. „Ik zie ze nergens". „Ge duld, geduld", roept Pom, „ik zal er eentje halen". Hij rent de deur uit en komt even later terug met een grote bezem in zijn bek. De politierechter veroordeelde van P. tot f 40 subs. 24 dagen en 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Een weinig deskundig sinjeur. Piet B.. uit Bergen, had zich in Juni 1947 beledigend uitgelaten tegenover de toenmalige boswachter in Bergen, Vet, in een artikel in een van de Alk maarse bladen. In dit artikel, dat een voorbeschouwing was van een raads vergadering in Bergen, zei B., dat er aan het natuurreservaat te weinig aan dacht werd besteed. De boswachter was een stuurman, die volgens B. geen eik van een beuk kon onderscheiden en die „een weinig deskundig sinjeur" werd genoemd. Om deze laatste zin snede ging het hoofdzakelijk. Op een vroegere zitting had men B. vooral 't woord sinjeur" kwalijk genomen. Aan de hand van Van Dale trachtte B. te bewijzen, dat het woord helemaal geen belediging is. Overigens was het vol strekt zijn bedoeling niet geweest de boswachter te beledigen, maar om de raad op de slechte toestand van het bos te wijzen. Mr. Meischke achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste f 60 subs. 30 dagen. Het vonnis werd f 35 subs. 14 dagen. Vechtende fruitventer. Gerardus Jozef B. uit Alkmaar vent te op 7 October in Bergen met fruit. Bij zekere Sain ging hij, zoals hij dat vaker bij zijn klanten deed, achter om het huis. Hij ging echter verder de tuin in dan waar ooit iemand anders komt die daar vreemd is. Toen Sain naar buiten kwam en B. vroeg wat hij er zocht, kwam het tot een vechtpar tij, waarbij getuige S. geslagen en ge trapt werd. Hoewel verdachte aanvoerde, dat hij zich slechts verdedigd had, eiste mr. Meischke f 15 subs. 10 dagen. De uit spraak was conform de eis. Familierelaties kunnen lastig zjjn. Ook de volgende verdachte, Jentje de J, uit Egmond aan- Zee, stond terecht wegens mishandeling. Dit was een he le familiekwestie en daar de familie van Jentje zo uitgebreid is en boven dien, voor een buitenstaander althans, zo ingewikkeld in elkaar zit, kunnen we hieromtrent geen nauwkeurig ver slag geven. Getuige van B., die nog geen familie van verdachte is, nïaar het misschien wel wordt, kwam ofc een dag in Sep tember wasgoed bij de J. brengen en wilde meteen een textielkaart in ont vangst nemen. Deze had verdachte echter niet, hetgeen achteraf waar bleek te zijn. Van B. kreeg hierover onenigheid met één van de vrouwelijke familieleden van verdachte J.; deze kwam tussen beide en gaf zijn a.s. bloedverwant 'n duw, zodat deze in 'n perk viel en daarna gaf hij hem een klap met een schop. Mr. Meischke eiste tegen de J. f 10 subs. 5 dagen en mr. Van de Wall Ba ke maakte er f 10 subs. 8 dagen van. Dezer dagen hield de eBrger Lucht vaartclub haar jaarlijkse donateurs- avond in de Openb-re lagere school t» Bergen. Voorzitter Groenewoud gaf ia zijn openingswoord een overzicht van de clubactiviteit in het afgelopen sei- zoen. De BLC bezet op het ogenblik de zevende plaats in de prestatiecompeti. tie der Koninklijke Nederlandse Ver. eniging voor Luchtvaart, en haar 35 leden hebben weer heel wat modellen op stapel staan voor het volgende sei- zoen. H. Wiltenburg hield een lezing over de Convairliner, 't nieuwe vlieg, tuigtype, dat vanaf Januari op de Europese luchtlijnen der KLM ingezet zal worden, ter vervanging van de Dakota. Dit was voor gezagvoerder A. v. Ul. sen. die beschermheer van de BLC is, aanleiding om het bestuur uit te no digen voor een rondvlucht met dit ideale toestel. Dit nobele voorstel werd met een hartelijk applaus ontvangen. Hierna vertelde Ch. Yvngh over zijn raketexperimenten, waarmee hij al en kele jaren met succes bezig is. De avond werd opgeluisterd door een mu zikaal ensemble, met zang van Th» Black Three, hetgeen zeer bij het pu- bliqk in de smaak viel. Tevens was er nog gelegenheid om een kleine ten toonstelling van zweefmodellen te be zichtigen, waarvoor veel belangstelling bestond. HET K C B IN CONTACT MET DE LAGERE SCHOLEN Op Donderdag 4 November vond ten Raadhuize alhier een bespreking plaats tussen het bestuur van het Kunstenaars Centrum en de hoofden der lagere scholen te Bergen en Schoon Besloten werd een tentoonstelling van kindertekeningen te houden op 30 en 31 December 1940 en op 1 en 2 Januari 1949 in het Harmoniegebpuw aan de Karei da Grootelaan Deze tekeningen zullen op de diverse scholen voor lager onderwijs te Bergen en Schoorl worden gemaakt De hoofden van de openbare rk scholen zegden me- dewerking toe, alsook die van de chrlste. Hike, neutrale en particuliere Voor alle klassen dezer scholen zal gelegenheid be. staan om deel te nemen Het te kiezen onderwerp is vrij gelaten Zo geen vrije keuze wordt gedaan, worden als onder werpen opgegeven: Ons dorp, St Maar. ten, St Nicolaas en De Winter; alles naar eigen fantasie De tentoonstelling zal door de leerlin. gen gratis mogen worden bezocht Eventueel zal de tentoonstelling aange. vuld worden met aanwezige collecties (ia particulier bezit) van Hollandse, Franse en Ameriaanse kindertekeningen Bij voldoende interesse zal de nieuwe collectie, die het bezit wordt van het K C B, opje in Schoorl worden tentoon gesteld Een lezing met film over het onderwerp „Kindertekeningen" zal voor volwassenen worden gehouden op een nader te bepalen datum en plaats BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus M Th, zoon' van Th C de Waard en M J G Polle Menco A, zoon van C Ruiter en H H van Duuren Antoinetta M, dochter van D J Wijminga en A P M Messelaar Johannes N J, zoon van N J Grooteman en M Th Orij Ondertrouwd Johannes Vermeu len en Cornelia A Visser Getrouwd: Augustinus J Kool en Johanna Janssen Overleden: Beletje Schoehuys, 94 jaar, weduwe van J Kalverboer,— Aaltje Bakker, 64 jaar, echtgenote van J Onrust Grietje Berkhouwer 76 jaar, weduwe van J van Twuyver Beroep van Stoutjesdijk verworpen De Bijzondere Raad van Cassatie deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de voormalige burgemeester van de gemeente Langendijk, D. Stoutjes dijk. Het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde hem tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij was in de functie van burgemeester de Duit sers behulpzaam geweest bij het arres teren van twee personen uit zijn ge meente. De procureur-fiscaal bij de Bijzon dere Raad concludeerde bij de behan deling van deze zaak voor de Raad tot 7 jaar met aftrek. Gistermorgen werd het cassatiebe roep verworpen. Het bouwen van een blok ge meente-woningen is gegund aan de heer C. Mulder, metselaar-aannemer te Obdam. ALKMAAR, 15 Nov. 1948. (Alkm. Exportveiling). Bevelanders 56; To maten A 32—75; Witlof 38—75; Bloem kool 1536; Rode kool 711; Savoye kool 79; Groene kool 79; Boerekool 5.5012; Sla 911; Andijvie 46.50; Rode bieten 6; Bospeen 612; Winter peen 4.506.90; Waspeen 812; Uien 6 9; Uien drielingen 5; Uien nep 2.50— 2.50; Prei 7-12; Druiven (Alicante) 70- 91. Appels: Cox Orange Pippin 56; Goudreinetten 3865. Peren; Nouveau Poiteau 62; St. Rémy 5256; Zwijndr. Wijnpeer 4653. ALKMAAR, 15 Nov. ,1948. Op de he den gehouden veemarkt waren 81 vette koeien, 32 nuchtere kalveren en 221 vette schapen aangevoerd. Alles werd door 'de Centrale overgenomen. W ARMENHUIZEN, 15 Nov. 1948. 2800 kg Rode kool 77.30; 3200 kg Gele kool 6—6.20; 28500 kg Witte kool 5. NOORDERMARKTBOND, If November 4500 kg rode kool 7—7,80; 3000 kg gele kooi 6—6,70 650o kg groene kool 7—7,9i 130,000 kg witte kool 2,50—5; succes 5—6,21 1500 kg uien 7 en drielingen 5,10; 4700 kg andijvie 4—5,70; 5500 kg bieten; I 6 en II 4,50; 3000 kg peen: II 5,50 en III 4,60- 4 80; 3700 kg aardappelen: bintjes 4,50, eerstelingen 44,20, blauwe eigenheimers 6—6,10 en bevelanders 4,7o

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2