Montgomery's Wacht aan de Rijn Het nieuwe boek „Witte Kruis" te Egmond aan Zee aanvaardt plannen voor badhuis Agrarisch nieuws van alle kant Europa zal verdedigd worden, maar Nederland heeft geen milita:ren ter beschikking FRANKRIJK KRIJGT ZWAARSTE DEEL Scheepvaartbericbten x WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948" (Van onze diplomatieke medewerker) VELDMAARSCHALK LORD MONTGOMERY VAN ALAMEIN, die thans acht rijen lintjes op zijn battledress heeft en nog altijd de oude woestijnbaret met het insigne van het Britse tankcorps draagt, heeft in zijn functie van chef der gewapende machten van de Westelijke Unie een bezoek gebracht aan West- Duitsland, Nederland, België en Frankrijk en daar met de politieke en militaire leiders gesproken over zijn plan: het scheppen van een grootscheeps verdedi gingsfront aan de Rijn in geval van een aanval uit het Oosten. Reeds eerder had hij, zo verneem ik uit welingelichte bronnen, bij de militaire kopstukken der Verenigde Staten en Canada zijn mening ingang doen vinden, dat Europa door de democratische krachten in geen geval tot aan de Pyreneeën mag worden prijsgegeven. WANNEER nu West-Europa verde- digd moet worden en wie wenst dat hier niet? zal een elk daartoe zijn steentje moeten bijdragen. Het doel van Montgomery's reis was daar om, persoonlijk te onderzoeken, hoe licht of hoe zwaar de steentjes van Nederland, België en Frankrijk wel zullen zijn. De inlichtingen, die Mont gomery van Nederlandse zijde kreeg, kunnen hem moeilijk optimistisch ge stemd hebben. De Nederlandse militai re autoriteiten vertelden hem, dat Ne derland in Europa op het ogenblik slechts 50.000 man beschikbaar heeft en dat deze sterkte waarschijnlijk niet vóór 1952 aanzienlijk zal kunnen wor den opgevoerd. Nederland heeft echter ruim 100.000 man troepen in Indonesië staan en Montgomery heeft er op aan gedrongen ten minste een deel daarvan voor de defensie van Europa te be stemmen. Men heeft hem daarop ge antwoord, dat de mogelijkheid tot zo'n stap in hoge mate zal afhangen van de ontwikkeling in Indonesië. Tevens ga ven de Nederlandse officieren te ver staan, dat Nederland extra-credieten uit Amerika nodig zal hebben om aan zijn defensieplicht in het kader der Westelijke Unie te kunnen voldoen. Met Monty's plannen was men het overigens geheel eens. De Nederlandse pers heeft dit alles moeten vernemen via een buitenlandse bron: de New York Times, waarvan de Haagse cor respondent reeds Donderdag over in lichtingen beschikte, welke tot op het huidige ogenblik officieel aan de Ne derlanders zijn onthouden. De Leger- voorlichtingsdienst blijft zich van de domme houden, hoewel generaal Cal- meyer van de generale staf de mede delingen van de New York Times ten volle bevestigd heeft. DETER NIEUWS kreeg Montgomery in België te horen. Daar beloofde men de maarschalk, dat hij in geval van nood onmiddellijk zou kunnen be schikken over het gehele Belgische le ger op oorlogssterkte 280.000 offi cieren en manschappen. Een hoge Bel gische legerleider deelde na de confe rentie met Montgomery mede, dat de Belgische troepen in hoofdzaak be stemd zijn ter verdediging van een sector, die Keulen tot middelpunt zou hebben. In Brussel heeft Montgomery ook een studie gemaakt van de ver dedigingsmogelijkheden van de Arden nen de Achilleshiel van het Westen een gebied, dat in het bijzonder de Belgen door en door kennen. De belangrijkste taak in het plan van Montgomery krijgen echter de Fransen te vervullen. Hun troepen zullen de hoofdmacht in eerste aanleg (dus zolang er nog geen versterkingen van overzee aangekomen zijn) van de Westelijke defensie moeten vormen. De manschappen er voor hebben zij, de uitrusting nog niet. Zij zullen, wat dat betreft, een groot ■.beroep op de Amerikanen moeten doen. QVER MONTGOMERY'S plan in het algemeen kan nog het volgende ge zegd worden: In geval van vijandelijk heden zullen onmiddellijk een aantal egelstellingen op de vroegere Duitse Westwall worden betrokken, die hard nekkig verdedigd moeten worden. Plaatsen, welker defensie door Mont gomery van vitaal belang worden ge acht, zijn Vlisslngen, 'n bepaalde zone in het Pas de Calais en enige havens in het Zuiden van Frankrijk. Ook schijnt Montgomery Helgoland, indien de daar aangerichte schade zulks ten minste toelaat, te willen maken tot 'n gebied, van waaruit de geallieerden zouden kunnen toestoten op het hart van een in het bezit van de vijand zijnd Midden- en West-Duitsland. Het ligt voor de hand, dat het plan van Montgomery nog niet tot in de tails is uitgewerkt. Dit zal de taak zijn van de geallieerde staf-officieren, die binnenkort in het hoofdkwartier van de Westelijke Unie, waarschijnlijk Fon- tainebleau, onder Montgomery's staf chef, generaal Belchem, aan het werk zullen gaan. En zij zullen dan moeten beginnen met het vinden van een ant woord op de volgende drie vragen: 1. Hoe lang zal het duren, totdat vol doende soldaten ter beschikking van de Westelijke mogendheden staan, om Montgomery's plan toe te passen? 2. Hoe lang zal het duren, totdat zulke troepen zijn uitgerust met het benodig de materiaal? 3. Welke steun van de lucht uit kan gegeven worden aan de posities, die in het defensieplan ge noemd worden, a. onmiddellijk na een aanval, b. binnen een zeker aantal maanden na een aanval? DE ZILVEREN SCHEEPJES DOOR Tj. ADEMA Het is een verademing tussen het vele, dat tegenwoordig aan de markt komt en dat gepresenteerd wordt on der de naam Jeugdlectuur een boek aan te treffen, dat deze naam zeker waard is. Immers, veel van wat ons onder deze rubriek wordt voorgezet, verdient niet eens de inkt, die aan een bespreking wordt verbruikt. In ons land is gebrek, groot gebrek aan goe de kinderboeken. Daarom verwelkomen wij met groot genoegen het boek „De zilveren scheepjes" van de hand van Tjeerd Adema, dat verscheen in de Jeugdboekerij van de Arbeiderspers te Amsterdam. Het boek, dat ruim 250 pagina's telt/ en een keurige indruk maakt, verhaalt van de lotgevallen van twee jongens, Ernst Postma en Wim Kopmels, die op zekere dag het besluit nemen, van huis weg te gaan en hun avontuurlijke aanleg te volgen. Het doet dit op een wijze, die zelfs de volwassen lezer van de eerste tot de laatste letter gevangen houdt. En de schrijver verstaat het als geen an der om in zijn verhaal passages in te lassen van opvoedkundige waarde, zo dat ook in dit opzicht het alle aanbe veling verdient de jeugd „De zilveren scheepjes" in handen te geven. Behal ve, dat het uren van ontspanning brengt, heeft het ook kwaliteiten, die op een prettige en populaire wijze die per gaan, en waarvan de jongens en meisjes, die dit boek van Sint Nicolaas ten geschenke krijgen, veel plezier kunnen beleven. De vondst, om de twee hoofdfiguren met een kermiswagen de provincie te laten doortrekken geeft de schrijver gelegenheid, om zijn jeugdige lezers en lezeressen veel wetenswaardigs te le ren. En welke jongen leest niet graag aver een circus en alles, wat daaraan vast zit? De keurige illustraties, waar mede A. Molenaar het boek verluchtte kunnen er slechts toe bijdragen, het een begerenswaardig bezit te maken. Als een tegengif van het vele on waardige. dat tegenwoordig wordt ge spuid. zouden wij dit boek in handen willen zien van alle jongens en meis jes in Nederland. En wij twijfelen er niet aan, of „De zilveren scheepjes" zal zijn weg ook wel vinden. Bergen Hervormd jeugdwerk in Noord-Holland Gedurende het afgelopen weekend waren een zestigtal leiders, leidsters en bestuursleden van verschillende soor ten Hervormd jeugdwerk in de Clas sis Alkmaar in conferentie bijeen te Bergen in het Provinciaal Centrum der Ned. Herv. kerk. Vertegenwoordigd waren CJMV, CJVF, Jonge Kerk, NPG-X en VCJC. Voor het eerst wa ren daar' vrijzinnigen en orthodoxen in een uitstekende verstandhouding twee dagen bijeen om te beraadslagen over gemeenschappelijke belangen. Ds. J. Borghardt uit Den Helder hield een principiële en boeiende inleiding over „Ons jeugdwerk als teken van het Ko ninkrijk Gods". Gemeenschappelijke kerkgang vond plaats in de Ruïnekerk bij ds. A. B Bekius Na uitvoerige be sprekingen werd éénstemmig besloten het hier gelegde contact te bewaren en te verstevigen in een classicale Her vormde Jeugdraad, waar men zich verder zal beraden en waar gemaakte plannen zullen worden uitgewerkt. Naar verluidt zullen er meer van de ze weekends georganiseerd worden, alsmede een Toogdag voor Hervorm de jongeren in Alkmaar op Tweede Paasdag 1949 en een kamp. In de clas sis Hoorn is men bezig eenzelfde week end voor te bereiden om het werk te starten. Er blijkt een nieuwe frisse wind te gaan waaien door jong Her vormd Noord-Holland. BERGEN BOUWT VOOR ZIJN OUDEN VAN DAGEN Burgemeester en Wethouders besteedden Dinsdagmorgen ten Raadhuize aan het bouwen van achttien woningen voor ouden van dagen en een daarbij behorend dienst gebouw Er was grote belangstelling voor de aanbesteding van deze zg Merelhof 38 Inschrijvingen waren ingekomen Laagste inschrijving f 140,042,—; hoogsle t 191,800,— Het bedrag was f 146,947,— Fa Breed te Hoogwoud f 166,000,—; D Beeldman te Bergen f 160,200,—; E Bors- jes te Schermerhorn f 168,085,—; „Bowa" te; Beverwijk f 185,500,—; Geftr de Boer te Hazerswoude f 164,300,—; P Buis te Oudorp f 180,600,—; R Bot te Alkmaar f 155,630,—; N Duinmeyer te Alkmaar f 165,300,—; A van Duin te Noordwijk aan Zee f 165,400,—; Evelein Duinker te Beverwijk f 157,75o'—; Jac van Exter te Bergen f 155,000,—a' J de Geus te Heiloo f 179,000,—; C de Geus Zn te Broek op Langendijk 1 181,350,A J Kroon te Bergen f 151,750, Gebr Kooyman te Schoot 1 f 191,800,— Kops te Bergen f 167,585,—Kops Zn te Heiloo f167,500.—; J Klomp te Bergen f 158,500,A Klomp te B'wijk f 153,312,—; Marquering te Bergen f 155,200,—; Fa P Meyer te Wijk aan Zee f 140,042; C Noc/rt te Bergen f 140,647,—; Fa Oudejans te Zaandam f 172,000,—; J Ory te Alkmaar f 167,500,Reek De Haan te Alkmaar f 150,375,Rlzzl Stor te Castricum f 152,648,Jb Rampen te Bergen f 162,960,Gebr Schuyt te Egmond aan Zee f 154,000,—; Joh Seysener te Hille- gom f 172,400,— N Sibbel te Vierlings beek f 186,481.—; L J Schuit te Egmond- Binnen f 150,500,—; J Wittebrood te Beem- ster f 174,500,—; J v d Wal Smit te Amsterdam f 159.777,—; C Westerhuis te Amsterdam f 176,000,—; Fa Tervoort te Egmond-Btnnen f 185,000,—; Wouda Oldenburg te Bergen f 149,800,—; G W Koedijk 80-jarig jubileum Rederijkers kamer „De Roos'' In de rijkversierde zaal van de heer Jac. Schuit had de jubilelumuitvoe- ring plaats van „De Roos". Deze bracht voor het voetlicht het toneel stuk „Wat eeuwig leeft", spel in drie bedrijven door Wim Dumont. „Wat eeuwig leeft" is een stuk, dat niet gemakkelijk op te voeren is. Huwe lijksproblemen, welke onoplosbaar blijken te zijn, veroorzaken grote moeilijkheden, tot ten slotte na een scheiding door noodlottige omstandig heden man en vrouw elkaar vinden. Het spel was buitengewoon goed, hoewel de jongere krachten tegen over de oudere in het gedrang kwa men. De rol van Hanny werd heel goed vertolkt door het jonge lid Gerda Coevert. Ook dient gewaardeerd te worden het spel van Fonds van Laar (gespeeld door Jn. Kuit) en Betty, zijn vrouw, gespeeld door mevr. G. BuismanDe Waal. Ook him samen spel was subliem. Een daverend applaus was de ver diende beloning. „De Roos" heeft ge toond op zijn 80ste verjaardag nog op volle toeren te kunnen draaien. Na afloop besprak de voorzitter 't 80-jarig bestaan en deed een greep terug in het verre verleden en wel tot de oprichting op 11 Nov. 1868. Twee maanden nadien op 12 Jan. 1869 werd de eerste uitvoering gegeven, bestaan de uit 4 verschillende stukken op één avond tegen een entree van 40 ct. en 25 ct. Op 22 Nov., een jaar na de op richting, ging het eerste grote toneel stuk „Het was maar een loods". Dit is nog steeds in het bezit van de ver eniging. De voorzitter deed een be roep op de aanwezigen onze mooie toneelvereniging te blijven steunen. Burgemeester Schellinger sprak hartelijke woorden van gelukwens en uitte zijn beste wensen voor de toe komst van „De Roos". Bloemen waren mede de tolk van het ongesproken woord. De heer A. Jongsma sprak namens de harmoniever. „Aurora"; de heer M. Barsingerhorn namens de gym.ver. „Voorwaarts"; de heer J. Bloothoofd namens de voetbalver. „K.E.V."; de heer B. Slooten namens de Amuse mentsver.; de heer Jn. Otto namens de Accordeonver.; de heer Jb. Steijn als oud-toneelverzorger; de heer J. Tiesjema, kellner, namens de zaalhou der (fam. Schuit); de heer Kooiman voorheen regisseur van „de Roos" uit Bergen, namens „De Maskersspelers" te Bergen en „Ons Genoegen" te Schoorldam. Alle sprekers uiten zich in felicita ties en gelukwensen, vergezeld van bloemen. De voorzitter der afd. van de „Bond voor Staatspensionnering" sprak zijn dank uit voor de grote medewerking die de Bond steeds in het verleden van „De Roos" heeft genoten bij hun pro paganda en herinnerde aan de gees telijke vader van „De Roos", wijlen de heer G. Hartland. Voorzitter bracht dank voor de woorden van waardering tot de ver eniging gesproken en de mooie bloe men. Een gezellig bal onder leiding van de E.D.O.-band besloot de avond. GROOTEBROEK, 15 Nov. 12000 kg aardappelen: Koopm. blauwe 5.80 7: Eigenheimers 4.40—5.20; Noorder lingen 5.00—5.10; Bevelanders 5,10; IJselster 5.40, Blauwe Eigenheimers 4.90. 3000 kg witte kool 45; 25000 kg groene kool 67.70, 10000 kg rode kool 7—9.3u. 6000 kg gele kool 6.00. 60.000 kg bloemkool I 2850, afw. 1527, stek 4—5. 18000 kg uien 7.30—8, drielingen 5.30—5.60, nep 4.60—7. 25000 kg bieten I, 6. 3500 kg peen 4.50—6. 1000 kg an dijvie 2.404. URK, 15 Nov. Door 2 Noordzee- vaartuigen werd Maandag aangevoerd: 18495 pond Noordzeevis f 0,10f 1,50 per pond. De prijzen der Noordzeeschol waren maximaal. Akersloot Vergadering van Volksonderwijs De algemene ledenvergadering van de afd. Akersloot van Volksonderwijs werd gehouden Vrijdag 12 Nov. in de zaal van de heer T. Koomen. De voorzitter, de heer G. Otte, open de met een welkomstwoord en noemde de opkomst bevredigend. De secretaris bracht verslag uit over de Provinciale vergadering in Juni te Castricum. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de Algemene Vergadering te Utrecht op 27 en 28 Nov. besproken. Als afgevaardigde werd aangewezen de heer C. Bakker. De rekening en verantwoording van de penningmeester gaf een batig saldo van ƒ78.12 aan. Het hoofd der school deed daarna rekening en verantwoording van het Sinterklaasfeest. Het voordelig saldo was hier f 75,80. Van het bestuur traden voorzitter en secretaris periodiek af. Beiden werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd wederom een Sinter klaasfeest te organiseren op Woensdag 1 December. Het hoofd der school bracht verslag uit over de J.A.P.I.-actie, waarbij de schoolkinderen zich zo hadden uitge sloofd. Hij deelde mede een schade post van f 47 te hebben, daar de pa pierhandelaar dit niet meer uitbetaal de. Inmiddels was er een projectieap paraat voor f 148,50 gekocht, doch nu is er f 60 tekort. De voorzitter gaf een pessimistische beschouwing over de plannen tot ver bouw van de O. L. School, die onnodig lang wordt uitgesteld. De secretaris deelde mede, dat het plan nog de goed keuring van de bouwkundig-ispecteur nodig heeft. Mevr. Muller bracht de kwestie va A het schoolzwemmen ter sprake en deed een verslag over haar onderhoud met de burgemeester. Mevr. de Geus wilde een deputatie van moeders naar de burgemeester zenden om te klagen over de onhoud bare toestand van de school. De voorzitter zal in de eerstvolgende raadsvergadering de kwestie nog eens ter sprake brengen. De voorzitter sloot met een dank woord. WARMENHUIZEN, 16 November 88,000 kg rode kool 7—8,60; 800 kg gele kool 6; 22,000 kg witte kool 5—6; 3400 kg groene kcol 67; 1200 kg aardappelen; bevelan ders 5 De afdeling Egmond aan Zee der Noordhollandse Vereniging Het Witte Krius, vergaderde Maandagavond in de wintertuin van Het Witte Huis. Pastoor van Zanten opende, als voor zitter, met een kort woord deze be langrijke vergadering en wees daarin op de bloei der vereniging die na de oorlog weder geheel opnieuw opge bouwd moest worden. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering op 14 December a.s. te Amsterdam, werd gekozen de heer P. van der Schinkel. Hierna behandelde de voorzitter de voornaamste punten van de beschrij vingsbrief voor deze vergadering. Be sloten werd o.m. het voorstel inzake de pensioenen der wijkverpleegsters te steunen. Deze zullen dan op 55-ja- rige leeftijd 1200 pensioen krijgen, waarvoor elke afdeling 455 per jaar premie zal moeten betalen, plus 22 cent per lid. Voor de afd. Egmond aan Zee betekent dit, volgens de toelichting van het bestuur, slechts een hogere jaarlijkse uitgave van ongeveer 40, waartegenover het pensioen der wijk verpleegster stijgt van ruim 800 tot 1200. Als bestuursleden werden hierna herkozen mevr. Koeman-Prins en de heer J. Ruigewaard. Stichting van een badhuis. Hierna was aan de orde het voor naamste punt der agenda, dat de gro te opkomst ter vergadering verklaarde namelijk de stichting van een badhuis De voorzitter wees erop, dat het idee reeds lang bestaat. De behoefte aan een badhuis is groot, gezien het aantal vissers, land- en fabrieksarbeiders enz. en de kleine behuizingen. Samenwer king is gezocht met Het Wit Gele Kruis, dat achter aanvankelijk hier tegenover afwijzend staat. Het ge meentebestuur van Egmond aan Zee staat welwillend ten opzichte van een subsidie van b.v. f 1500 per jaar, dat van Egmond-Binnen mogelijk ook, zij het voor een kleiner subsidie. De stichtingskosten voor 'n badhuis met 6 douche- en 2 kuipbaden zullen f 17.000 bedragen. Volgens een voorlopige be groting zullen de jaarlijkse uitgaven f 2400 zijn. Aan inkomsten rekent het bestuur voorlopig slechts op f 500 voor gebruikte baden, waarbij voor een douchebad 20 cent en voor een kuip bad 25 cent is gerekend. De rest zal uit subisidies moeten komen. Algemeen achtten de leden deze in- Te Ganga Khadir in India wordt een enorm landbouw-plan uitgevoerd teneinde vele vluchtelingen aan voedsel te helpen. De regering heeft daar voor 470.000 ha. land gerequireerd, die in stukken van 4 ha. verdeeld worden. Olifanten en tractors helpen bij het ontginnen. Tussen de toe schouwers in het wit met een bril zit de minister van landbouw Jalramdas Dautatram. komsten wel zeer laag berekend. El ders betaalt men 30 cent voor een dou chebad en 50 cent voor een kuipbad. Bovendien verwachtte men een veel intensiever gebruik, daar de algemene opinie is, dat er druk gebruik van zal worden gemaakt. In overweging werd gegeven de Wit- Kruisleden reductie te geven of de door het bestuur voorgestelde prijzen alleen voor hen te laten gelden en voor anderen hogere tarieven vast te stel len. Dit werd tenslotte verworpen, ten einde het gebruik zoveel mogelijk te stimuleren. De heer Kockx informeerde hoe men aan de geldmiddelen dacht te ko men. Het bestuur zag hierin geen moei lijkheden. Men zal mogelijk met ga rantie der gemeente kunnen lenen of desnoods met verlenging van hypo theek op het te stichten badhuis en het bestaande wijkgebouw, waarop de schuld bijna is afgelost. Verschillende punten werden nog besproken. Zo zal men niet op steun van het hoofdbestuur kunnen rekenen. De bedoeling is het badhuis twee da gen per week open te stellen. Tegen de tijd, dat het klaar is mogelijk 1 a 2 jaar zal de riolering in de ge meente wel zover klaar zijn, dat daar op aangesloten kan worden. Nadat nog de ontwerp-tekening van architect Rus Jr uit Heiloo voor het badhuis, op het terrein naast het wijkgebouw, was be keken, besloot de vergadering una niem, de plannen in principe te aan vaarden en het bestuur volledig te machtigen tot uitwerking en verwezen lijking der plannen BEGROTING GOEDGEKEURD Bij besluit nr 33 van 3 November 1948, hebben Gedeputeerde Staten de begro ting der gemeente voor 1948 goedgekeurd Deze sluit ln ontvangst en uitgaaf op de gewone dienst met f 446,000,— en op de kapltaaldienst met f 1,388,000 De opbrengst der collecte op Klap roosdag bedroeg in de gemeente Egmond aan Zee f 138,— Albireo^ Buenos Aires—Rotterdam, 15-11 te Santos Aldabi, Rotterdam—Buenos Aires, passeerde 15-11 Finisterre Alde- gonda (t), 15-11 van Pladjoe naar Singa pore Amsteldiep, 15-11 van Makassar naar Soerabaja Averdijk, New York- Rotterdam, 16-11 te Antwerpen Blijden- dijk, 15-11 van Antwerpen naar Rotterdam Breda, Curasao—Amsterdam, 16-11 van .Antwerpen Delftdijk< Vancouver—Rot terdam, passeerde 15-11 Flores Dord recht (t), 15-11 van Pointe Noire naar Constanza Ittersum. CalcuttaRotter dam, 15-11 te Aden Japara (KRL), 15-11 van Bahein te Kuweit Johan van Ol- denbarnevetf Java—Amsterdam, 15-11 van Port Said Larenberg. Bordeaux—Dakar, passeerde 15-11 Las Palmas Lissekerk, 15-11 van Karachi naar Marmagoa Me- liskerk, 14-11 van Pointe Noire naar Accra Merwede, Amsterda;mDakar, passeer de 15-11 Ouessant Muiderkerk, 16-11 van Port Gentil te Pointe NQire Samaria, Konakry—Bordeaux, passeerde 15-11 Las Palmas Stad Alkmaar, Vlaardingen Lulea, 15-11 32 mijl noord-oost van Kiel Ternata^ passeerde 16-11, 3 uur_ Oeussant, wordt i7-ll 23 uur, te Rotterdam ver wacht Tiba, Buenos Aires—Rotterdam, passeerde 15-11, 24 uur, Finisterre Va lerius, 15-11 van Soerabaja naar Hong kong Van 't Hoff 15-11 van Belawan te Pangkal Penang Venus, 14-11 van Lissabon naar Amsterdam Volendam, 15-11 van Las Palmas naar Rotterdam Zeeland (KRL), Java—Rotterdam, 15-11, om 23,15 uur, van Port Said, 20-11 te Mar- seilel verwacht Abbedijk, 16-11 van Gulfport te New Orleans Alcynous Gibraltar—Port Said, passeerde 15-11 Maita Alhena, Buenos Aires—Rotterdam, 16-11 te Anti werpen Alpherat, 14-11 van Rotterdam te Buenos Aires Arnedijk, 15-11 van Brownsville te Houston Axeldijk, 15-11 van New Lork te Galveston Eemdijk, New Orleans—Rotterdam, 15-11 te Londen Esso Amsterdam (t), 15-11 van Rotter dam naar Aruba Lutterkerk. 14-11 van Dubay te Bahrein Nieuw Amsterdam 14-11 van Rotterdam te Southampton Polydorus, Java—Londen, passeerde 15-11 Kaap Carveiro Prins Alexander 14-11 van Rotterdam te Port Alfred The- misto, 15-11 van Amsterdam naar Key- v/est Wieldrecht (t), 15-11 van Ras Tanura naar Kaapstad Boskoop, 15-11 van Balboa naar Buena Ventura Esso Rotterdam (t), 16-11 van Fahaheel naar Le HSvre Oranjefontein, Mombassa—Amsterdam passeerde 16-11 Lissabon Polyphemus 16-11 van Ta- roena te Donggala Stad Haarlem, 14-11 van Gibraltar te Huelva Zandkuyl te Utrecht f 177.193,—; J •tra te Leeuwarden f 189,950,— Zijl- NAAR KLEINER POOTAARD APPEL-ARE AAL Naar aanleiding van het ministe rieel besluit de gedeeltelijke plombe ring van pootaardappelen per ha. uit te stellen tot de volgende oogst, heeft het dagelijks bestuur van de Ned. Algem. Keuringsdienst er bij de be voegde instanties op aangedrongen, dat reeds nu gepubliceerd zal worden, dat een beperking van de afname van de pootaardappelenoogst 1949 moge lijk is, zodat de landbouwers daar mede rekening kunnen houden bij het opmaken van hun zaaiplannen. OOGSTRAMIN GEN 1948 De graanoogst in ons land wordt dit jaar volgens gegevens van het C.B.S. geraamd op 1132.8 millioen kg. tegen 1026.5 mill. kg. in 1947 en 1391.8 mill, in 1946. In 1938 bedroeg de graan oogst 1570.9 mill. kg. De aardappel oogst wordt voor 1948 geschat op 6596 2 mill. kg. tegen 4472.2 mill. kg. in 1947 en 4129.7 mill. kg. in 1946, maar slechts 2825 mill. kg. in 1938. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT TOE Nadat de veestapel van ons land bijna twee jaren practisch van mond en klauwzeer vrij is geweest, neemt nu de ziekte weer toe. In de laatste week van October kwam onder het vee van 49 boerderijen reeds de ziekte voor en wel in 24 gemeenten, waar van 12 in Zuid-Holland, 4 in Noord- Holland, 7 in Zeeland en 1 in Overijs sel. De overige provinciën waren nog vrjj van mond- en klauwzeer. VENTILATIE VAN AARDAPPELKUILEN Eje in de winter van 1947'48 op nieuw genomen proeven en de obser vaties hebben bewezen, dat de venti latie van de aardappelkuilen grote voordelen biedt voor de bewaring van aardappelen. Deze voordelen zijn: het voorkomen van broeischade, het ver minderen of vertragen van de sprui ting en het nadrogen van aardappe len, welke enigszins nat in de kuil worden gebracht. Met de ventilatie vermindert dus het risico der bewa ring in belangrijke mate, echter onder voorwaarde, dat le.: de ventilatie goed plaats vindt en 2e.: aan de van ventilatie voorziene kuilen regelmatig zorg wordt besteed: het afsluiten in de „schoorsteentjes" of openingen met stokken en lappen tegen vorst- gevaar en met gaas tegen muizen en ratten. Het bij de proeven gebruikte ventilatiesysteem bestond uit het toe laten van de lucht door kanalen (greppels, kistjes, draineerbuizen) op of in de bodem in de kuil en het af voeren van de lucht door schoorsteen tjes op (5 cm draineerbuizen) de nok van de kuil. WAARDE LANDBOUWPRODUCTIE De waarde van de landbouwproduc tie in ons land bedroeg volgens een berekening van het C.B.S. in het oogstjaar 1946 47 1131.2 mill. gld„ waarvan akkerbouw 301.0 mill, en veeteelt 830.2 mill. gld. en voor het oogstjaar 1947/48 volgens voorlopige uitkomsten: akkerbouw 332.0 mill., veeteelt 830.2 mill. gld. en voor het bouw totaal 1383.6 mill, gulden. Atoombommen als kunstmest Volgens mededelingen in Ame rikaanse bladen aldus de Nieuwe Veldbode is op Hi roshima en Nagasaki in Japan, welke in 1945 door atoombom men werden geteisterd, ten op zichte van de plantengroei iets vastgesteld, dat zó op het eerste gezicht fantastisch lijkt. In 1947, twee jaar dus na 1945, waren de oogsten van tomaten, suikerriet, katoen, sesamzaad enz. van 30 300 hoger dan normaal. Het blad is benieuwd of dit ver schijnsel aanhoudt en hoe lang en vraagt of de splitsing der atomen dus ook voor de land bouw nog uiteindelijk toekomst beloften inhoudt. STAATSLANDBOUWBEDRIJVEN NOORD-OOSTPOLDER Naast de ruim 100 uitgegeven pachtboerderjjen worden, volgens het laatste Driemaandelijks Overzicht van de Zuiderzeewerken, thans 18 be drijven met een totale grootte van 358 ha. in de Noord-Oostpolder als staats- landbouwbedrijven geëxploiteerd. Van deze 18 bedrijven zijn 12 akkerbouw-, 1 gemengde, 1 weide-, 1 fruitteelt- en 3 tuinbouwbedrijven. Ze worden ge heel ais zelfstandige eenheden geëx ploiteerd. Alleen grote machines wor den op meer dan één bedrijf gebruikt. In de akkerbouwbedrijven nemen tarwe, aardappelen, suikerbieten en vlas een voorname plaats in. Bjj de keuze tussen zelfbinder of combine viel die uit ten gunste van de zelfbin der in verband met het drogen van 't zaad en gewichtsverlies van het stro by gebruik van combine. TOEWIJZING VAN KRACHTVOER. Nu de pluimveetoewijzingen zijn af geschaft en de kippenstapel sterk zal worden uitgebreid, dit laatste zowel met het oog op de export van eieren als op een ruimere voorziening van het binnenland, heeft men zich in de Stichting voor de Landbouw afge vraagd, op welke wijze het kleine be drijf, dat vóór de oorlog voor een be langrijk deel van de pluimveehouderij moest bestaan, enigszins in zijn oude positie kan worden hersteld. Bij de beantwoording van deze vraag is gedacht aan een bevoorrech ting van het kleine bedrijf door mid del van de voedertoewijzingen. Dit zal te meer klemmen als in de toekomst de graanregeling wordt afgeschaft en de overheid uitvoering geeft aan haar voornemen, wegens de deviezen- schaarste de invoer van krachtvoer te beperken. De Stichting zou de kleine bedrij ven het eerst willen laten profiteren van het ingevoerde krachtvoer. Een zekere import zal altijd nodig blijven. Indien nu de kleine bedrijven aller eerst voordeel hebben van deze im port, kan men wellicht de moeilijkhe den, voortvloeiende uit de opheffing van de graanregeling, voorkomen. SAMENWERKING BIJ DE BOUW VAN BOERDERIJEN. Er zijn de laatste dagen bespre kingen gevoerd tussen de Stichting voor de Landbouw en de Directeur- Generaal van de Landbouw en de Di recteur-Generaal van de Volkshuisves ting, teneinde te komen tot samenwer king op het gebied van de bouw van boerderijen tussen de ministeries van Wederopbouw en de Stichting. Hierbij is o.a. beraadslaagd over een moge lijke taakverdeling tussen eerstgenoemd ministerie en de georganiseerde be- drijfsgenoten ten aanzien van de bouw van boerderijen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 11