Oe Zwarte Schaduw Franco wil maar Onmenselijke wreedheden in het kamp te Amersfoort De schooldeuren open voor de begaafden Roozenburg verstevigt z'n positie NOODLOT Hatta waars< voor bes Kotalla en zijn satelieten voor hun rechters In de tropen DE REGERING streeft er naar, dat uitzonderlijke aanleg iu onze maatschappij vroegtijdig wordt onderkend en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot ontplooiing te brengen". Baat deze zin, die in de jongste Troonrede Vóórkwam doch door de meeste Nederlanders wel over het hoofd zal zjjn gezien, eens goed tot u doordringen, lezers. Zij toch vormt een bewijs, dat onze regering een gevaar heeft gezien, dat minstens zo groot is als de breuk met Indië, het wegvallen van ons achterland of het opsouperen van onze buiten landse beleggingen. HET IS DUS ZAAK, dat wij in de naaste toekomst de begaafden en de mensen met goede hersenen weten te Vinden. Dit houdt echter ook in, dat wij deze intellectuëie voorhoede reeds moe ten trachten op te sporen bij onze kin deren, opdat wij deze jeugd de kans kunnen geven door goed onderwijs zich te ontplooien en zich te bekwamen voor de uitermate belangrijke taak, die haar wacht. Onze Damrubriek Om het wereldkampioenschap dammen Een geschenk Nieuwe avonturen van PirnPam en Pom AAR. Het Radioprogramma Spaanse Staatse samenwerking „Zwitserland moet bolwerk worde Samenwerking mi federalisten gew Weerbericht Gisteren is voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam het scherm opge gaan over de gruwelijke misdaden, welke de bernchte ondercommandant van het concentratiekamp Amersfoort, Kotftlia en see van sijn satellieten gedurende de oorlogsjaren hebben bedreven. Gedurende sees dagen sal het Bof zich bezig hou den met deze zaak, waarin behalve de 40-Jarlge kantoorbediende KotÜlla, de 56-Jarlgo schaapherder Joseph Oberle, de 41-jarige politiebeambte Karl Berg, de 56-jarige Hugo Wolf, de 60-jarlge Edwin Alscher, de 4g-jsrige Ernst Mar en de 53-jarige Edmund Brahm verantwoording zullen moeten afleggen voor het beulswerk, dat zij in het kamp te Amersfoort hebben verricht. Onder de getuigen, die in de komende zittingsdagen gedagvaard zijn, bevindt zich o.a. Schreieder. Na de hervatting van de zitting werd prof. dr. J. G. G. Borst als deskundige gehoord. Prof. Borst werd in Januari 1942 in gijzeling ge nomen en naar het kamp Amersfoort overgebracht, waar hjj tot medio April 1942 bleef, Hfl had geconsta teerd, dat 30% van de gevangenen hongeroedeem had. Aan de hand van een medisch rapport, door hemzelf geschreven, Verklaarde prof. Borst, dat de chirurg van het kamp geen „grein" verstand had van geneeskun de. Operaties werden Uitgevoerd zon der narcose, met een bot mes. Zelfs benen en vingers werden op deze ma nier geamputeerd. Dr. H. P. ten Cate uit Utrecht, die In Februari 1942 gearresteerd en naar het kamp vervoerd werd, bevestigde de verklaringen van prof. Borst. Meerdere getuigen verschenen voor het Hof en legden soortgelijke verkla ringen af over de onmenselijke wreed heden, waaraan Kotüüa, Berg en de anderen zich hebben schuldig go- maakt. Donderdag Wordt de behandeling van de zaak voortgezet. De dagvaarding van elk is een lu guber verhaal. Kotalla blijkt een van de ergsten te zrjn geweest. Zijn dag vaarding spreekt over het neerschie ten van ruim 100 gevangenen. Hij mishandelde weerloze zieke gevange nen met de handen, vuisten, knuppel of een stokje, dat hij altijd bij zich droeg. Kotalla liet honden op de ge vangenen los, sloot gevangenen op in ceil bunker, liet ze uren, dagen en zelfs weken straf staan in de zgn. „rozentuin". Voorts nog mishandelin gen van allerlei aard, de ene nog erger, gruwelijker dan de andere. Voor elk der verdachten gelden bijna dezelfde feiten als voor Kotalla, al leen Berg en May hebben het neer schieten van 72 Bussen nog op him credit staan. Zij hielden in October 1942 een „schietoefening" met een stengun. De doelen waren 72 Russi sche krijgsgevangenen, die in groep jes van 4 werden neergeschoten. Elk schoot op zijn beurt een groepje van 4 Bussen neer, tot het totaal Van 72 bereikt was en de schietoefening af gelopen was. De Amsterdamse wethouder A. S. de Miranda werd onder de vreselijk ste martelingen binnen 3 dagen na aankomst in het kamp vermoord. In totaal zijn 33 graven gevonden, waar in zich in totaal 439 lijken bevonden, alsmede 26 graven met Joden en Bussen, die ook nog honderden andere lijken bevatten. In Juni 1944 werden 9 ter dood veroordeelde gevangenen in het bezit gesteld Van een „entlassungsschein", naar de poort geleid, waar deze men- Ben, die haast niet het wonder kon den geloven, dat zich over hen vol trokken had, door Kotalla c.s. wer den opgewacht, in een vrachtwagen geranseld en naar een schietbaan op de Leusder-heide gebracht. Hier wer den zij op een rij geplaatst en neer geschoten. Dr. L Wessel uit Hilversum, die van de oprichting van t kamp af als ge vangene in Amersfoort vertoefde, ver telde van de toestanden in het kamp. Toen 2 gevangenen ontvlucht waren, moesten alle gevangenen, ook de zie ken, 's morgens om 5 uur op de appèlplaats aantreden en moesten ■onder eten tot 11 uur 's avonds blij ven staan. mag ze niet in gevaar brengen, maar thuis is het ongevaarlijk om de spannende avonturen van Rikki nog eens te herlezen In: Prijs ƒ0.60.' Verkrijgbaar bij de bureaux, agenten en bezorgers van dit blad. (Van onze economische medewerker). De kleine boer en economische Unie De kleine Nederlandse boer, die bij gebondenheid meer baat vindt dan bij vrijheid, ziet met enige scanning de totstandkoming van de Economische Unie met België tegemoet. Men hoort vaak de redenering, dat de Belgische boer afkerig is van maatregelen en dat het daarom na het totstandkomen van de Unie niet meer mogelijk zal zijn door het treffen van bepaalde regelin gen de Nederlandse boer zekere garan ties te geven. Deze redenering is niet helemaal juist. Als het er op aankomt heeft de Belgische kleine boer precies dezelfde belangen als de Nederlandse kleine boer. Ja, het is zelfs de vraag, of de Belgische kleine boer, wiens bedrijf in doorsnee kleiner is dan dat van de Nederlandse kleine boer, misschien nog niet meer op een zekere bescherming zal zijn aangewezen. Men kan de laatste tijd in België constateren, dat de grote roep om vrij heid, die daar evenals hier onmiddel lijk na de bevrijding zeer sterk was. reeds zwakker is geworden en dat ook de Belgische kleine boer gaat inzien, dat volledige vrijheid hem voor de grote ohzekerheid zal plaatsen, of hij op zijn bedrijf een bestaan zal kunnen vinden. Daaróm is niet juist zonder meer uit te gaan van de stelling, dat de Economische Unie met België het treffen van bepaalde regelingen onmo gelijk zal maken. Voor ongerustheid bestaat dus geen reden. 2EKER, HET SPREEKT lang niet zo tot de verbeelding, dat er zoveel kin deren naar een UBO, HBS óf gymna sium gaan, die daar eigenlijk niet thuis horen, terwijl juist zij, die wel de capa citeiten hebben, door de smalle beurs van de vader geen kans krijgen die scho len te bezoeken. Maar als wij ons rea liseren, dat ons land binnen niet al te lange tijd voor een belangrijke be staanscrisis komt te staan, als wij ons bewust worden dat over 10 tot 20 jaar de steeds uitbreidende bevolking om werk en brood schreeuwt en dat dus op ruime schaal industrieën ên werkplaat sen uit de grond moeten worden ge stampt, dan moeten wij ook beseffen, dat één van de voorwaarden tot slagen is, dat er voldoende leiders zijn en vol doende commercieel en technisch ka der. Globaal genomen bestaat 2«/a pet. van onze bevolking uit de werkelijk begaafden, die het reservoir bij uitstek vullen, waaruit geput moet worden voor onze leiders van het economische leven, die door hun vindingrijkheid en doorzettingsvermogen, door hun organisatietalent en feeling voor koop manschap van het schijnbaar onmoge lijke het mogelijke weten te maken. Na deze elitegroep komen zij, die een goed verstand hebben en dit weten te gebruiken ook, die zonder veel moeilijk heden de lagere en Ü.B.O. scholen door lopen en een Zedelijke kans van slagen hebbeh op de H.B.S. Uit hen, die onge veer een kwart van onze bevolking vor men, worden de bedrijfsleiders, de af delingschefs en de opzichters gerecru- teerd, kortom allen die in het maat schappelijke leven door het bezetten van de knooppunten er voor zorgen, dat de ingewikkelde machine blijft draaien. Van èen dergelijke, weloverwogen se lectie is thans geen sprake. Zeer veel kinderen toch bezoeken momenteel na de lagere school een onderwijsinstelling, die ver boven hun bevattingsvermogen reikt. Enkel omdat vader en moeder uit standsvooroordelen en prestige over- wegingeh nu eenmaal vinden, dat zij niet minder kunnen doen dan hun zoon of dochter naar de H.B.S. te sturen. Het fatale gevolg is echter, dat van de U.L.O.-leerlingen slechts ca. een derde het diploma behaalt, dat op de H.B.S. en het Gymnasium de helft struikelt en dat van hen, die uiteindelijk de universiteit of hogeschool kunnen bezoeken 30—40 pCt. de begeerde graad niet halen. Economisch gesproken wil dit zeg gen, dat door de overheid en de ouders veel geld onnut wordt besteed en dus wordt verspild, terwijl daarnaast ter- zelfdertijd deze „mislukkelingen" veel productiever hadden kunnen zijn als zij, op een lager trapje, werk hadden verricht, dat overeenkwam met hun in telligentie. De enige oplossing kan dan ook slechts zijn om door een scherpe selec tie alleen de bekwamen tot de scholen van uitgebreid lager, middelbaar en voorbereid hoger onderwijs toe te laten. Doch dan zullen wij aan de andere kant riet moeten schromen deze bekwamen, als zij door testing gevonden zijn, ook aan te trekken en hun het onderwijs financieel mogelijk te maken. Het is een gelukkig teken, dat onze regering thans deze kat de bel durft aan te binden. Een vorstverlet-regeling De minister van Sociale Zakeh heeft besloten ingeval van werkloosheid we gens vorst, sneeuwval of de gevolgen daarvan in de a.s. wintermaanden, voor zover nodig dezelfde regeling van toe passing té verklaren als de vorige win ter gold. Om practische redenen heeft de mi nister goedgevondeh, dat vorst-werk- lozen niet meer bij de Gewestelijke Arbeidsbureaüx behoeven te worden ingeschreven. In plaats van de inschrij- vingskaart zullen zij 'n verklaring van hun werkgever, dat zij als vorstwerk- loos moeten worden aangemerkt, die nen over te leggen. Toto Woensdag in de Eerste Kamer De Eerste Kamer zal op Woensdag 24 November het wetsontwerp tot we derinvoering van de totalisator behan delen. In de Memorie van Antwoord dei- regering op het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs spreekt de regering als haar oordeel uit, dat voorkomen moet worden, dat naast het gereglementeerde wedden bij de tota lisator het ongebreidelde clandestiene wedden zich handhaaft bij wedstrij den zonder totalisator. Een oplossing zal waarschijnlijk in dier voege moeten worden nagestreefd dat b.v. aan de instelling, die de to talisator exploiteert, de voorwaarde wordt opgelegd, dat zij zulks slechts mag doen ten behoeve van die vereni gingen. die zleh verplichten geen wed strijden zonder totalisator te organise ren. De regering wil hieraan nog gaar ne de toezegging verbinden, dat zij al le middelen te baat zal nemen om on gewenste toestanden, waar deze onver hoopt nog mochten blijven bestaan, te bestrijden. HET BEZETTINGSSTATUUT VOOR WEST-DUITSBAND Naar de Amerikaanse militaire gou verneur, generaal Clay, heeft bekend gemaakt, hebben de drie militaire gou verneurs van West-Duitsland „voor 90 procent overeenstemming bereikt" over de vorm van een bezettingsstatuut Het statuut zou thans terug verwezen wor den naar de Franse, Engelse en Ame rikaanse regeringen voor verdere* in structies. De drie militaire gouverneurs zouden op 30 November weer bijeen komen om de problemen opnieuw te bespreken na ontvangst van de instruc ties van de regeringen. OPBOSSING PROBLEEM 54 Stand: Zw. 13 sch. op: 1, 3, 8, 10, 13, 14, 16, 19, 21, 24, 29, 30, 34. Wit 12 sch. op: 27, 28, 32, 33, 35, 39, 41, 43, 46, 47 49, 50. Oplossing: 1. 28—22 (29x38), 2. 22—17 (21x12), 3. 47—42 (38x36), 4. 46—41 (36x47), 5. 43—38 (47x44), 6. 49x7 (1x12), 7. 35x2'. En nu nog even de volgende stand: Zw. 13 sch. op: 7, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 17 18, 20, 21, 24, 25. Wit 13 Sch. op: 28, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 38, 38. 39, 43, 45, 49. Zwart had als laatste zet 14—20 ge speeld waarop wit liet volgen: 3430 (25X34), 39x19 (13x24), 28—23 (18x29), 35—30 (24x35). 33x24 (20x29), 38-33 (29x27), 31x4 slaat Bsch. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 55. van A. de Nas De hoogleraren Piccard en Cosijns zijn in België teruggekeerd na de mis lukte duikproeven met de Bathyscaaf. De terugtocht werd gemaakt per vliegtuig In gezelschap van mevr, Cosijns en de heren J. van den Eeckhoudt, G. Marller, Algost, Ockum en Jacques Piccard. Op het vliegveld Evere bij Brussel werd het gezelschap begroet door de directeur van het Nationaal Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek, de heer Willems, en de dames Piccard, Eeckhoudt en Marlier. (zie diagram) Zwart 8 Sch. Op: 2, 9, 12, 13, 14, 18, 19, 28. Wit 8 sch. op: 2'4, 29, 30, 34, 37, 38, 39, 48. Wit speelt en wint. Dinsdagmiddag is te Amsterdam de vierde ronde gespeeld van het tour- hoöi oiï} 't wereldkampioenschap dam men. De uitslagen luiden: Keiler wint van DemeBtnaecher; Chiland verliest van Verpoest; Post wint van Rostan; Roo zenburg wint van Laros; Chestem wint van Pérot. In zijn partij tegen de Belgische kampioen Demesmaecher plaatste on ze landgenoot Keller In de opening 'n stuk op 27, waardoor hij gunstig spel verkreeg. In het verdere verloop ruil de Demesmaecher het Stuk op 27 uit, waartegenover stond, dat hij ditmaal met een randstuk op 26 bleef zitten, waardoor onze lahdgenoot Vele slag- dreigingen in de stelling vlocht. Eén daarvan overzag de Belg, zodat Keiler met eeh damzet de partij in z'n voor deel besliste. De jonge Belg Vetpoest paste in de partij tegeh de Fransman Chiland de Roozenburg-opstelling toe, waardoor hij belangrijk terreinvoordeel behaal de. Chiland verdedigde zich echter hardnekkig, doch kon niet verhinderen dat Verpoest een voor hem zeer voor delig eindspel forceerde. Enige fouten van de Fransman waren oorzaak dat Verpoest gemakkelijk won. De Zwitserse kampioen Rostan leed deze avond z'n derde nederlaag en wel tegen de Fransman Post. De partij Welke aanvankelijk klassiek van opzet Was, verkreeg in het verdere verloop een zeer onregelmatig karakter. Post Wist geleidelijk aan voordeel te beha len, waartegen de Zwitser geen com pensatie vond en dan Ook kansloos ten onder ging. In mijn partij tégen de Nederlandse kampioen Roozenburg hebben de 'tal rijke toeschouwers kunnen genieten van een boeiende en vooral dóór Roö- voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (MijnhardQpr. 75 cf. 19. Trots komt Pom met de bezem aanstappen. Hij heeft hem in de keu ken geVondén. Maarwat is dat? Woedend kijkt hij naar Pim en Pam, die hem staan uit te.lachen. Ze zijn niet meer tot bedaren te brengen. „Ha- haha", roept Pim, terwijl hij zijn buik vasthoudt van het lachen. „Die Pom, die wil schilderen met een bezem! Haha!" 20. „Goed, goed, ik zal hem wel te rugbrengen", roept Pom boös. „Jullie hebt ook altijd wat aan te merken". Met een ruk draait hij Zich om. „Kijk uit, kijk uit!" roepen Pim en Pam ver schrikt. „Pas op die lange steel, olie bol!" 10 door F. Coppersmith Na Claire tekende de oude Chavelli, eens bedrijfsleider bij haar vader, een man wiens gelaat de sporen droeg van doorgemaakt leed en Wiens haar reeds grijs was. Diens vrouw zette drie kruis jes, waarover zij zich kennelijk schaam de. En zo volgden alle anderen, de een na de. ander, tot dat de boekhouder van Murner aan de beurt kwam. Hij aar zelde even en probeerde eerst het pa pier te lezen dat hij tekenen moest zonder dat dit lukte. „Opschieten", riep Westerbaan. De boekhouder keek naar zijn vroegere patroon, die alleen maar knikte. Toen tekende hij. Claire volgde haar vader weer naar het dek. Helaas bleef zij achter de bo venste trede van de steile trap met haar voet haken, zodat zij struikelde en gevallen zou zijn als de oude Bian- chi haar niet bijtijds had gegrepen. Spijtig keek Clarie naar haar schoen, waarvan de hak afgebroken was. „Wie kan die nu maken?" riep zij, „er zijn geen schoenmakers aan boord!" Antwoord op deze vraag kreeg zij ech ter niet. Er was immers niemand aan boord die haat hiermede kon helpen? In de verte verdwenen de Wadden eilanden uit het gezicht. De Noordzee en daarachter de Oceaan strekten zich Voor de opvarenden van de „Meermin" uit! grauw, eentonig, eindeloos. De pas sagiers maakten van de gelegenheid gebruik om Zich, zo goed en zó kwaad als het ging. té Installeren. Reeds be gon het Schip te slingeren en de kis ten en koffers van de emigranten gle den van links naar rechts en omge keerd. Van het dek klonken hamer slagen: de kookinrichting werd gereed gemaakt. Een zeil, gespannen om de zonnestralen tegen te houden, bleek voor deze functlê niet toereikend. In de kombuis deelde de kok de eerste rantsoenen uit, waarbij al spoedig bleek, dat er een tekort aan borden en pannen was. De eerste vrouwen verschenen aan dek. Enigen hunner deden eën poging om een vuur aan te maken: het hout was vochtig, telkens gleden zij uit op het gladde dek, dat, nu de deining toenam, steeds schever kwam te lig gen. Van eten zou op die manier niet veel komen. Bovendien meldde zich ook de zeeziekte reeds spoedig aan. De meeste kinderen lagen zonder een woord te spreken reeds in de kooien. En de mannen, die meenden, dat een pijp tabak zou helpen de zeeziekte te bestrijden, moesten zich eveneens al spoedig gewonnen geven. Elke dag een halve liter zeewater drinken", ga ven de matrozen als goede raad. En de passagiers volgden dit advies gedwee op, maar helpen deed het niet. Inte gendeel spoedig waren de passa giers der „Meermin" allen het slacht offer der zeeziekte geworden. Zij la gen ih hun kooien als een zielig hoopje mensen. Claire zat op haar kooi. eindelijk al leen met haar verdriet. In haar han den had zij een uit ivoor gesneden beeldje, dat zij de vorige avond ten ge schenke had gekregen van iemand, die haar gevraagd had hem ook een aan denken te geven van haar. Zij had het direct beloofd. „Morgen", had zij Gerard verzekerd, „morgen als wij gaan wandelen". In de plaats daar van was Westerbaan nog laat 'savonds met de mededeling gekomen dat de „Meermin" reeds Vröeg de volgende ochtend het anker zou lichten en dat de bagage bij het aanbreken Van de dag gereed moest staan. „Én dat zou de neef van de redet niet hebben geweten Claire vermande zich. Zij moest nu eerst naar haar vader. Toen viel haar in, dat haar schoen nog steeds stuk was. Het was werkelijk onmogelijk om nu een nieuw paar schoenen uit haar kist te halen. Daarom liep zij even later op één schoen naai- de gro te kajuit. Hét ruWe hout deed haar pijn aan de ongeschoeide voet. Haar vader lag in zijn kooi. Hilty. de vroe gere boekhouder, stond naast de oude Murneï en probeerde Zijn hoofd te steunen. De zieke zag er slecht uit: de zeeziekte had hém zwaar aangepakt. „Gelukkig dat u er bent", zei Hilty te- gén Claire. „Üw vader is totaal uitge put". Meer dan eën uur bleef Claire naast haar vader zitten. Toen scheen hij in te sluimeren zodat zij meende voor iets eetbaars te kunnen zorgen en haar ba gage ordenen. In de eerste plaats moest zij een paar andere schoenen zien té krijgen. Maar in de kajuit waarin de vrouwen wareh ondergebracht, heerste nu een ware verwarring. Overal lagen kleren en ontelbare andere voorwer pen. Claire bukte Zich en bekeek de schoen, die zij hier achtergelaten had. Wat, zag zij het goed? Ja, deze was ge maakt; de hak zat er weer onder. De vroüw van Chavelli zag haar verbaasd kijken. „De toneelspeler heeft hem ge maakt". lichtte zij het meisje in. Snel trok Claire de schoen weer aan en ging op zoek naar Bianchi. De Zuidwester, die de „Meermin", direct nadat deze de beschutte Zuider zee had verlaten, in haar greep had, nam van dag tot dag, ja Van uur tot uur in kracht tóe. In hét Kanaal was deze aangewakkerd tot een ware storm, zodat de „Meermin" niet dan met de grootste moeite de juiste koers kon hóuden. Laag joègeh de wolkenbanken elke dag over het schip, dat na vijf dagreizen eindelijk de Oceaan bereik te. En gedurende die vijf dagen waren de meeste opvarenden van de Meer min", behalve overgeleverd aan zee ziekte, er zich ter dege van bewust geworden, dat er van dé vele beloften van Westerbaan niets, maar dan ook niets, terechtkwam. De rantsoenen wa ren ontoereikend; de kwaliteit van hêt voedsel bar siecht; aan dek koken Was tij het stormachtige weei- uitgesloten. Verscheidene dagen achtereen had tién het dan ook al zonder wai-m eten moeten stellen. De twee kajuiten voor de vrouwen er. mannen waren, evenals het logies in deze dagen bedompte verblijfplaat sen. De enige warme maaltijd, die mén gereed had weten te maken, was erw tensoep geweest, erwtensoep Van ge zouten vlees. Maar de lijders aan zee ziekte wendden vol afkeer het hoofd om toen degenen, die geen of weinig last van liet slingeren van de „Meer min" hadden, het eten brachten. (Wordt vervolgd) zenburg zeer sterk gespeelde partij. Reeds vanaf de opening verkreeg de partij een klassiek verloop, waarin de Nederlandse kampioen door geraffi neerd positiespel tempovoordeel be haalde. Door een ruil meende ik enige compensatie te krijgen, doch door sterk tegenspel van Roozenburg kwam mijn stelling onder geweldige druk te staan. Toen mijn positie reeds uiterst précair was, maakte ik in hevige tijdnood een ernstige fout, waardoor Roozenburg gedecideerd won. De wereldkampioen Ghestem, dié ditmaal zijn onverstoorbare landgenoot Pérot te bekampen had, slaagde er reeds vanuit de opening in belangrijk terreinvoordeel te behalen. Pérot ver dedigde zich echter uitstekend en Wist, ondanks de verwoede pogingen van de wereldkampioen, een eindspel te for ceren, hetwelk hem goéde kansen bood op remise. Na een langerekt eindspel, waarin Pérot niet de sterkste Voortzet tingen koos, slaagde Ghestem er in de winst te forceren. De stand luidt thans: Roozenburg 3 punten; Keiler 6 p.; Verpoest 6 p.; Ghestem 5 p. uit 3 partijen; Post 5 p.; Pérot 3 p.; Chiland 2 p.; Demesmae cher 2 p.; v. d. Staay en LarOS 1 punt Uit 3 partijen en Rostan 1 punt. Het programma voor de 5e ronde, welke te Den Haag wordt gespeeld, luidt: ChilandPost; Verpoest—-Roo zenburg; Ghestem—v. d. Staay; Pérot Keiler; RostanLaroS. H. LAROS. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM i, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en ll uui* VARA: 6,15 Vara- varia6,20 Gramofoonplaten 6,25 Ster ker dan ooit 6,30 Vóór de Strijdkrach ten 7,00 Lezing door drs D Roemers 7,15 Muziek VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Singën vaii de dag 8,15 Socialistisch euWs «- 8,20 „Het Rözeneilaiid" 8,55 Eugene O'Neil 6o jaar 9,55 Brahms 10,15 Metropole-orkest 10,45 In de tuin dér Poëzie 11,15 Bruce Lowe zihgt li,35 King dóle^trio HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten 7 8 en ll uur NCRV: 6,00 Onze Neder landse koren en korpsen 6,30 Piano en orgel 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7.30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-prólöog 8,15 Resi dentie-orkest 9,00 Öhs Christelijk geloof 9,25 Sweelinck kwartet 10,00 Popu laire orgelbespeling 10,30 Alekartdri ÏTianti io,45 AVöndöverdenking 11,00 Avondmelodie 11,45 Gramofoonplaten VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, b, 8 en 11 Uur AVRO: 8,15 Öpferette-varia 10,15 Afbèidsvitömiftêh 1,20 Fragmenten uit „The Jolson Story" 4,00 Assortimento 6,15 Sportpraatje C,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 De ring an Rifco 7,10 AvrO's avoiïdschööl 7,45 Dé Règerings-VodrlichtlhgBdienfet ant- Vroordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Het Omroep-orkest 8,40 Vertellingen in woörd en muziek 9,35 De Nedéföalirig der Goden (hoorspel) lo,25 „De speel doos" 10,45 Pijlers van NéêrlanöS Wel vaart 11,15 Grarhofoonmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 7 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag l2,0S Amusementsorkest NCRV: 6,00 De vijf Zapakara's 6,15 C M B-kwartier 6,30 De nation&le School- zangwedstrijd 6,45 Problemen voor pien tere piékëraars 7,15 Leger des Hëiïs- kwartier 7,30 Het actueel gelüld 7,45 Nederlandse organisten 8,os Program- ma-proloog 8,15 Puszta*klanken 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramofóonmu- Ziëk 10,05 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10,45 AvonaoVërdenking li,15 Symphonic bureau administratie Voordam 9 - Tel. 33201 redactie Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. krak tt rRANCISCO FRANCO y BAE interview met het Amerikaa t I 1 rvE SPAANSE DICTATOR bi de geruchten, dat de Frar rale staf Spaanse generaals 1 vraagd, om het Franse leger van een oorlog door Spanje na; Afrika zou kunnen trekken. De werd ongeveer een jaar gel steld. Franco had de Spaanse opdracht gegeven te antwooi alle vrouwen en kinderen Spanje konden trekken, doch soldaten in Frankrijk moeste: en hun vaderland moesten ve Sprekende over de verdedi West-Europa zeida Franco: „E militair en politiek bolwerk n den gevormd, dat niet onde aan toevallige wijzigingen op gebied. Alle landen van We: zouden zich er bij moeten a: In het bijzonder Zwitserland genomen worden als belang van het West-Europees verd stelsel. In geval van een Sovj sohe invasie zou Zwitserland neembare vesting van rotsen e zijn. Oostenrijkers, Noord- Duitsers en Fransen zouden vlucht kunnen vinden en de st: onbepaald kunnen voortzetten' meende echter uit gesprekk Spaanse en Zwitserse officiere ten opmaken, dat Zwitserland volgende oorlog weer neutraal ven. Franco voorspelde, dat di Unie tegenstand zal ondervii de vaderlandslievende bevolki landen, die zij bezet heeft, tegenstand in deze landen ze aangemoedigd. In een rede voor radio-Djc de republikeinse eerste mini: hammad Hatta, gisteravond roep op het leger en de politii plicht te vervullen. Hij verkl; nadruk, dat de legereenheden status-quo-Iijn ernstig zullen gestraft, indien zij bestandscl plegen. Met betrekking tot de bes; met minister Stikker verkla; ta, dat deze nuttig waren gew dat de sfeer wordt verslech „Batavia", waarbij hij specis de de berichten van de die: contacten. Hij zeide verder i zullen ons verdedigen indien den aangevallen, doch indien worden aangevallen, moeten aan onze beloften houden." Hij verklaarde voorts nog, samenwerking wenst met de ten en dat het „belachelijk i: ken over marionettenregerini dat wij één doel voor oger n.l. vrijheid voor geheel 1 „Er dient geen antithese t tussen ons en de federaliste: sythese en wij moeten ge streven naar het bereiken va op 1 Januari 1949" Hatta ging uitvoérig in op Madioen, die hij een betreu dige nationale tragedie noen verklaarde, dat ideologische de eendracht hebben verbr oorzaken van het lijden van zijn volgens Hatta ten eersl derlandse "blokkade, vervolge faire Madioen en ten derde <3 rige droogte, waardoor de ooi Verwachting, geldig tot avond: Aanvankelijk iets af de, maar later weer toen; wind tussen West en Zuid. zwaar bewolkt met voorn; in het Noordwestelijke g van het land nu en dan regen of motregen. Weinig dering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 12