8. Langestraat 93 PELS' aafefe ÏSjieuws J Stad en Omgeving Honderd jaar Hollandse Maatschappij Fluweel AGENDA Pluimvee, konijnen en duiven Ruime keuze Opgewekte viering door Alkmaarse afdeling 90 br. per, Mtr. 78 Dameskousen Linksgeweven 5,13 3.93 ALKMAAR Jubileum-expositie van AVES Bedrijfsvoetbal viert feest ouóe WAAG VOOR j AAN TAFEL NA' Wijnen en Gedistilleerd Marktberichten Schoort WIE MAAKT 1)1? BESTE SLAGZIN? Egyptisch koningspaar gescheiden Een grote schare leden en genodigden vulde gisteravond de grote zaal van het Gulden Vlies tot de laatste plaats, om daar in een opgewekte stemming het hon derdjarig bestaan van de Hollandse Maatschaappij van Landbouw te vieren. Een honderdjarige, die feest viert, behoort dat te doen met een programma, dat klinkt als een klok en de Maatschappij heeft ook hierop geen uitzondering gemaakt. Met welke programmanummers de avond zou worden gevuld, was niet van te voren bekend gemaakt en de voorzitter van de Alkmaarse afdeling, de heer J. Borst, heeft ook in zijn welkomstwoord toegegeven, dat hij het zelf niet wist. Dat mocht men hem echter niet ten kwade duiden, want de leiding van de avond berustte bij de voorzitter der feestcommissie, de heer C. Roeper, die zich dan ook van zijn taak kweet en het programma bekend maakte. Voordat de aanwezigen zouden kunnen gaan genieten van de prestaties van het Noordhollands cabaret Zouden eerst nog zeven sprekers het woord voeren. De heer Roeper heette allereerst alle genodigden hartelijk welkom. Het Alk maarse gemeentebestuur was vertegen woordigd door de wethouders G. van Slingerland en M. Coerts. Voorts ga ven van hun belangstelling blijk de heer Joh. de Veer, provinciaal voed- selcommissaris, ir. L. de Vries, Rijks- veeteeltconsulent, C. W. Keysper en Broekstra namens de Contactcommis sie van de middenstand, ir. Tuinman, secretaris van het hoofdbestuur en het hoofdbestuurslid, de heer Visser uit Koedijk, benevens talloze andere genodigden, waarvan velen met hun dames. Het podium was versierd met een schat van bloemstukken, o.a. van de gemeente Alkmaar, van het bestuur der slachtveeverzekeringen van de af delingen Schermer-eiland, Ursem, Koedijk, Egmonden en Schermer. Nadat de heer Roeper een historisch overzicht van de groei der honderd jarige afdeling had gegeven, waarin hij o.a. aanstipte, hoe in 1918 en 1920 resp. de orthodox-protestanten en de Katholieken zich afscheidden in CBTB eil LTB, nam als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur de heer G. van Slingerland het woord. Op geesti ge Wijze memoreerde deze hoe in 1850 reeds een tentoonstelling werd georganiseerd, waarbij vier dagen lang gefeest werd met volle medewer king der gemeente. Het feest, dat thans na honderd jaar wordt gevierd, is slechts een flauwe weerspiegeling van dat van een eeuw geleden. De heer Van Slingerland belichtte de positie van Alkmaar als centrum der provin cie en besprak de wisselwerking met het platteland. Hoewel spreker vroeger wel eens de degens gekruist had met de H. M. van L. wenste '"hij de jubilerende ver eniging thans van harte proficiat. Redevoeringen. De heer Visser, hoofdbestuurslid, wekte de aanwezigen op, vooral regel matig de vergaderingen te bezoeken en brak een lans voor de oprichting van êen tuinbouwschool in onze stad. Hoorn zit zq vol, aldus spreker, dat een school in Alkmaar zeker leerlingen voldoende zou krijgen. De heer ir. Tuinman, secretaris van het hoofdbe stuur, voerde het woord, gevolgd door de provinciaal voedselcommissaris de heer Joh. de Veer, die opwekte, voort te gaan met het werk tot verheffing van de landbouw. De heer E. Dzn. Govers sprak na mens kring VI en bood zijn hartelij ke gelukwensen aan. Spreker hoopte, dat de innige samenwerking in de kring zou mogen blijven voortbestaan. De heer Butter sprak namens de af deling Koedijk en noemde het voor tuinders nog een vreemd gevoel, bij de H. M. v. L. te behoren. Toch voor zag spreker niets dan goeds van de samenwerking. De heer Smit sprak namens de afdeling Alkmaar van de Elachtveevereniging, de heer Blauw namens de afdeling Schernftr, de heer Keysper namens {Ie contactcommissie voor de middenstand. Voorts werd het woord gevoerd door de heer Schroevers, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool, die graag wat meer contact wilde, door de heer ir. Hartman, rijkslandbouwconsulent namens de Landbouwvoorlichtings- dienst en door de heer E. Mak, direc teur der Alkmaarse exportveiling, die sprak in zijn kwaliteit van voorzitter der Tuinbouwvereniging Algemeen Belang. Cabaret. Nadat de heer Roeper alle sprekers dank had gezegd voor hun vriendelij ke woorden en de aanwezigen zich hadden gelaafd en gespijzigd, werd een aanvang gemaakt niet het cabaret- HERVORMDE JEUGDRAAD Zondag a.s. komt ds. Holst uit Woer den voor de Jeugddienst in de Kapel- kerk n.m. 7 uur, spreken over het on derwerp „Uit het Hoofdkwartier van de Satan". Vooral in zijn onmiddellijke omge ving is ds. Holst een bekend Jeugd- predikant. Daarom jongeren is het goed om naar hem te komen luisteren en vooral voor hen, die haast nooit of in het geheel niet naar de kerk ko men. Bezoekt deze Hervormde Jeugd diensten eens, zij hebben u veel te brengen. Burgerlijke stand GebiOren Robert C, zoon van C Koopman en G van den Berg Nicolaas A, zoon van M Bakkum en M A Otten- bros Ondertrouwd: Hermanus J C Meinhardt en Geertje Hermes Jan Schelling en Johanna C Faber Rutger Vóórhaar en Petronella van Alphen Herman C Beekman en Jacoba Hoek- meijer Jan J Dikkeboom en Elisabeth Reker Pieter de Boorder en Hendrika W Sonnevelt Johannes D M Verberne en Adirana E Steeman Simon H Koop man en Petronella Hoogeboom Overleden: Franciscus P N Eg- gers, 71 jaar, weduwnaar van C Koele- meijer Margaretha M de Munk, 67 jaar Dirk Volger, 85 jaar, weduwnaar van Zoetemelk programma, onder de titel Hollands Glorie. Reeds eerder hebben wij waar derende woorden aan dit hardwerken de troepje gewijd. Daarom willen wij hier volstaan met te vermelden, dat ook gisteravond het. optreden in alle opzichten een succes werd. De confe rence van Niek Akkerman, de zang van Henk Borst en Truus Schot, het spel van de Silva's met hun guitaar en van Gerard van der Woude als ac- compagnateur en niet te vergeten als solist, de verbluffende toeren van de „pratende" goochelaar Cakie en last but-- not least Martin Vroom en Piet Kroon als Klaas en Kees Stet, al deze factoren hebben ertoe medegewerkt, de aanwezigen enkele genotvolle uren te bezorgen. Het Noord-Hollands Ca baret onder leiding van Kroon komt met dit optreden opnieuw alle lof toe. Het succes dat de troep oogstte, was dan ook ten volle verdiend. Tot besluit van de avond is men nog lange tijd gezellig bijeen geweest. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De bruid had drie mannen, tot 14 jaar onder geleide; Victoria Theater, 8 uur: Op glad ijs, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Ameri cain, 8 uur: De banneling, tot 14 jaar onder geleide. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De bruid had drie mannen, tot 14 jaar on der geleide; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Op glad ijs, tot 14 jaar onder ge leide; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De banneling, tot 14 jaar onder geleide. STOFFENHUI& KOUSENBAR Als wij de Korenbeurs binnenko men, worden wij niet alleen begroet door de heer J. Soutendijk, 2e voor zitter van de jubilerende pluimvee- en konijnenfokver. „Aves", doch tevens door het gekraai der prachtige collec tie hanen en het gekir der duiven. De hennen zijn niet zo luidruchtig, maar toch is het gekakel dezer hoenders niet van de lucht. De konijnen zijn minder druk en kijken ons dromerig en soms ook weer brutaal aan. Op onze rondgang over deze grote ten toonstelling één der grootste die dit jaar op dit gebied wordt gehouden kregen wij een overzicht wat men zoal voor pracht-dieren kan bezichti gen. De keurmeesters waren nog druk bezig de dieren aan een deskundige beoordeling te onderwerpen, hetgeen voor ons aanleiding was, dit verloop even op de voet te volgen. Uit alles bleek, dat deze keuringen serieus en met ambitie werden verricht, maar cok bleek ons, dat deze keuringen, door de prachtige collecties van in zendingen, moeilijk waren, omdat het puikje van het puikje uit geheel Ne derland in de Korenbeurs is ingezon den. Bij de grote hoenderrassen troffen wij o.a. de volgende rassen aan: Witkuiven, Brabanters, Kraaikoppen, Friese Hoenders, Gron. Meeuwen, Bar nevelders, Welsummers, Twentse Grij zen, N.-H. Blauwen, Belgische Rassen, niet alleen in hoeden maar ook in alle andere MODE-ARTIKELEN! ./Sr*"""'"""'".?;".. '■■•./'"""W/z/tt/"'',/ ""mm/r/r"' Kledingmagazijnen Langestraat 20-22. Alkmaar PROMOTIE Dr. J. ZWARTEVEEN Aan de Universiteit te Leiden pro moveerde gisteren onze oud-stadge- r.oot de heer J. Zwarteveen, voorheèn arts te Heerhugowaard en nadien hoofd van de Geneeskundige Dienst in de Noord-Oostpolder, tot doctor in de Geneeskunde op het proefschrift: „Malaria in de Noord-Oostelijke Pol der; onderzoek en bestrijding in de jaren 19421947". Promotor was prof. v Thiel. BILJARTWEDSTRIJD. Op 17 en 18 dezer werden in café oe Oude Poorter biljartwedstrijden gespeeld door een twaalftal van de Nieuwpoortslaan, LZR en een twaalftal van de club Toorenburg, om een fraaie beker, beschikbaar gesteld door de heer P. Huibers. De uitslag was Too renburg 10 punten; LZR 14 punten, zo- dfft LZR eigenaar van de beker werd. Langshans, Sussex, Orpingtons, Ay- mouth Rocks, Rhode Island Reds, Wyandottes, New Hampshires, Cochins, Brahma's, Middellandse Zee Rassen, Ancona's en Holl. Hoenders. Da dwerghoenders waren eveneens in grote verscheidenheid ingezonden. Wij noteerden Holl. Kuifkrielen, Bel gische Krielen, Cochin Krielen, Brah ma Krielen, Nederl. Sabelpootkrielen, Holl. Hoenkrielen, HolL Krielen, Sebrichtkrielen, Java Krielen, Japanse Krielen, Wyandotte Krielen, Plymouth Rocks Krielen, Leghornkrielen, Langs- hanskrielen, Vechtkrielen, Sussexkrie- len, Rhode Island Krielen en Ancona Krielen, kortom te veel om allen te noemen. Al deze prachtig bevederde dieren te zien is een lust voor 't oog. Bij de konijnenkooien staat men al evenzeer in grote bewondering voor de prachtige collecties en rassen. Men ziet daar Vlaamse reuzen, Lotharin- gers, Franse hangoren, Groot zilvers, Chinchilla's, Weners, Belgische hazèn, Japanners, Rijnlanders, Papillons, Ha- vana's, Alaska's en vele andere rassen en dit alles nog in diverse kleuren als wit, grijs, zilvergrijs, bont, haaskleur enz. Met de duivencollectie is dit al evenzo gesteld. Zo'n grote verschei denheid is aanwezig, dat het eigenlijk ondoenlijk is alle rassen te noemen. Men ziet er o.m. Valencianer krop- pers, Holl. kroppers, Salinese ekster kroppers, ijsduiven, pauwstaarten, schildduiven, meeuwen, tuimelaars. Tunische rassen enz. Postduiven zijn cok in een aardige collectie aanwezig. Wanneer wij onze rondgang hebben beëindigd zijn wij haast geneigd die nog eens te herhalen, zo prachtig is een en ander. Hedenmiddag vijf uur jzal deze tentoonstelling door de wnd. burgemeester van Alkmaar, de heer G. v. Slingerland worden geopend. Het aantal inzendingen, dat aanvan kelijk op 700 was geschat, was door de geweldige inschrijvingen tot 1150 opgelopen, terwijl nog honderden in schrijvingen terzijde moesten worden gelegd. De fraaiste nestduif kunnen wij reeds melden; deze was een Zwarttijger raadsheer, eigenaar L. v. Heusden te Delft en won daarmede de beker, beschikbaar gesteld door 't Aves-bestuur. De schoonste postduif was ook reeds bekend, n.l. van de he ien GodschalkNoome uit Alkmaar, die eveneens een prachtige beker daarmede in hun bezit kregen Er was gekeurd op vliegtype, het ideaal voor de duivenhouder. Tenslotte delen wij nog mede, dat de eieren, die deze dagen op de ten toonstelling worden gelegd, gratis af gestaan worden aan de ziekenhuizen, hetgeen ongetwijfeld een sympathieke geste is. De tentoonstelling is morgen en Zondag geopend Bij de konijnen af Gisteren werd een 24-jarige vrouw aangehouden, die wel een heel geraffi neerde manier had om aan extra bon nen te komen. De vrouw was steeds zo behulpzaam voor haar buren en ken nissen de distributiebescheiden te gaan halen. Ze hield dan even de stamkaart van de huisvrouw van het gezin voor wie ze het haalde, vast en ging met die kaart naar een dokter. Tegen deze zei ze, dat ze in blijde verwachting was. Ze kreeg dan een briefje en toog met dit briefje en stamkaart naar het dis tributiekantoor, waar ze bonnen voor 'n jonge moeder kreeg. Vier maal ging het spelletje op. Zij liep tegen de lamp, toen een van de vrouwen zelf een baby verwachtte. Deze kreeg een dokters- bewijsje en ging ook naar het distri butiekantoor, waar men constateerde, dat ze een maand te voren al een baby gekregen had. Moraal: Men moet niet te veel tege lijk willen hebben. BONNEN HALEN Zij, wier familienaam begint met de letter S tot Smit, moeten morgen, Za terdag 20 November, hun nieuwe bon kaarten 901 afhalen aan het uitrei kingslokaal van dt distributiedienst. Het was Donderdagavond de eerste van de twee feestavonden die het be stuur van de Alkmaarse Bedrijfsvoet balverenigingen organiseerde. Op deze avond werden de kam pioenen van de bedrijfsvoetbalcompeti tie, het elftal van de slagers, gehuldigd. De heer Hartland opende de avond met een toespraak waarin hij de moeilijk heden releveerde die het bedrijfsvoet bal dit seizoen heeft gehad. Ondanks tegenwerking van sommige voetbal verenigingen, zo zei de heer Hartland, is de competitie tot een succes gewor den en zijn <ïe 120 wedstrijden die de 32 elftallen hebben gespeeld, uitstekend verlopen. Aan dit succes hebben de Alkmaarse scheidsrechters een belang rijk aandeel gehad en de heer Hart land en later de aanvoerders van de elftallen der slagers en gemeentereini ging, spraken dan ook hartelijke woor den van dank. De aanvoerder van de slagers nam de wisselbeker, die vorig jaar door het elftal van de firma Huls kamp was gewonnen, in' ontvangst. Ook de aanvoerder van de Gem. Reiniging kreeg naast de lauwerkrans, bloemen, waarna het woord werd gege ven aan de artisten uit het bedrijfs voetbal die het blijspel van Hersman „De poets van Akkerlust" ten tonele veerden, onder regie van de heer P. Kesselaar. i De overvolle zaal heeft zich uitste kend met de malle verwikkelingen, die op Akkerlust voorkwamen, geamuseerd. Dit is meer een compliment voor de spelers, dan voor de auteur en vooral de regisseur, de heer P. Kesselaar, heeft hieraan een belangrijk aandeel gehad. De heer Kesselaar heeft uit deze dilettanten gehaald wat er in zat en wat betreft de hoofdfiguren in dit blij spel, bleek het heel wat te zijn. Beslist goed was het spel van de heren Paap, Middelbeek, Neef en v. Stralen, ter wijl ook mej. Hakes verdienstelijk haar rol vertolkte. Een verloting en een bal completeer den deze avond die in zijn geheel uit stekend geslaagd is te noemen. De band, Tonny Willemsen achter de piano, Jaap Hartland met guitaar en zang, Gerard Dekker met sax. en clari- netten en Frans Vial achter de drum en ~d» firma „Bols" droegen zorg voor een gezellige stemming en het was eerst 3 uur voordat men de deuren van ,,'t Wapen van Heemskerk" kon sluiten. Zij die kaarten hebben voor heden kun nen verzeke.rd zijn van een gezellige avond. Een „panklaar-specialist" Alkmaar heeft vele specialisten, maar er is er weer één bijgekomen, n.l. „een panklaar specialist". Jan de Jong, de eigenaar van de van ouds bekende zaak in aardappelen f iten en fruit, meer bekend als Het Aardappelhuis, gevestigd Laat 1214 heeft enige juweeltjes van groenten- snij- en hakmachines aangeschaft. Alle denkbare soorten kunnen verwerkt worden. Deze machines leveren niet alleen 'n keurig product af maar kunnen boven dien van allé kanten goed gereinigd worden, wat vooral voor rauwkost- eters van belang is. Dat hij het de huisvrouwen steeds gemakkelijker wil maken blijkt wel uit het feit dat de heer De Jong de eerste groentenhan- delaar was die zich een electrische aardappelschrapmachinfe en koolsnij machine aanschafte. Hij was ook één der eersten die het diploma van vak bekwaamheid verwierf. Wij .wijfelen niet of menige huis vrouw zal van deze gelegenheid, haar maaltijd op een vlugge manier gereed te hebben, profiteren. PLATTE steenenbrug ALKMAAR Het S t.Nicolaasfeest voor de Lagere Scholen Voor de 38e keer organiseert de N.O.V. dit jaar het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der openbare scho len. Op 3 December zal St. Nicolaas per schip aan de Bierkade arriveren. Vier grote feesten zal de St. Nicolaas- commissie aanbieden: aan kleuterscho- 1 aan de lagere klassen, de middel klassen en de hogere klassen der scho len. Als speciale bijzonderheid kan ge meld worden, dat de Alkmaarse onder wijzers toneelclub ditmaal een prach tig toneelstuk zal opvoeren, dat door de Alkmaarse onderwijzers Oudes en Riemers werd geschreven. Natuurlijk brengt deze feestviering yele kosten met zich. Daarom wordt morgen, Za terdag, voor dit zo sympathieke doel een collecte gehouden en gaarne wek ken wij onze stadgenoten op: tast in uw buidel, gedenkt deze collecte: 't is immers voor de kinderen. Giften worden ook gaarne geaccepteerd op de scholen. St. Nicolaas zal u er dankbaar voor zijn. Alkmaarse Damclub W.D.O. Voor de Kennemer Damkring speel den Woensdagavond het eerste en tweede tiental van W.D.O. in Castri- cum tegen twee tientallen van St. Thomas. Beide Alkm. tientallen won nen met 128. De uitslagen waren: le tiental: G. SprenkelingH. Krui- aer 02, B. BeentjesA. Burgert 11, C. v, d. HimstJ. v. Beekum 11, C. BakkerH. J. Toepoel 11, A. de ZeeuwC. Booy 20, P. Rui terP. Veer 20, R. StetC. Dammer 02, C. ReyndersJb. Hartog 11, C. OryJ. Kaal 02, C. Juffermans G. v. d. Kuyt 02. 2e tiental: Th. v. d. AardwegJ. Schipper 20, J. KabelR. W. Zaad- noordijk 02, P v d HimstA Bos man 11, H. PoelJ. Veerman 11, Joh. v. VelzenW. Vroling 02, S. GroentjesP. Noom 02, J. Steeman Jb. Strijbis 20, C. LuteJ. Homma 20, W. WelageJ. Oostenbroek 02. De eerstgenoemde spelers zijn van Castricum. Gisteravond werden in de onderlin ge competitie van W.D.O. de volgende resultaten behaald: Groep I: C. BooyH. Kruider 02, H. J. ToepoelH. Kruider 02 (uit gespeelde afgebr. partij), J. v. Bee kumC. Dammer afgebr. Groep H: D. DavelaarJ. Schipper 11, R. ZaadnoordijkA. Bosman 2—0. Groep III: A. DeichmanJ. Homma 0—2, Jb. StrijbisJ. v. d. Kuyt 11. HET VEERTIG JARIG JUBILEUM VAN DE OPENBARE LEESZAAL. In het uitvoerige verslag in ons num mer van gister is door het uitvallen van een correctieregel, juist bij de herdenking der overledenen 'n storen de zetfout ontstaan. Men leze deze passage als volgt: „Spreker herdacht 't vele werk van overleden bestuursleden, o.a. van de vroegere voorzitter, mr. A. P. H. de Lange, de oud-secretaresse mevr. PrinsVlessing, die in de bezettings tijd door Nazi-beulen in Duitsland werd vermoord en de beide overleden concierges de heren Snoep en Van Enschut". ALKMAAR TELEF. 2585 Het rijdend postkantoor Alkmaar werd gister blij verrast door het versterkte geluid van prettige gra- mofoonmuziek. Er reed een grote autocar door de stad, die een stand plaats koos op de Mient en de drom men stadgenoten, die nieuwsgierig na derbij kwamen zagen, dat deze lange wagen geheel met postemblemen was behangen en in grote letters het op schrift droeg „Rijdend Postkantoor". Wat er daar binnen verkocht werd bleek trouwens duidelijk uit de micro foon. Het waren postzegels van alle ge wenste soorten en waarden, maar voor al natuurlijk Kinderpostzegels. Aan de rechterzijde van de wagen waren bo vendien in grote sortering allerlei fraaie kaarten verkrijgbaar, welke voor deze kinderzegel-actie verkocht worden. Mevrouw Snijders, die altijd present is als er voor een liefdadig doel moet worden gewerkt, was met enige jonge dames'' van de Handelsschool en enige postambtenaren in volle actie. De kinderpostzegels kregen daar een gele- genheidsstempel, dat ook voorkwam op de daarbij verkrijgbaar gestelde enve loppen. Voor verzamelaars een unieke gelegenheid. Trouwens ook vele ande ren maakten gaarne van de gelegenheid tot kopen van zegels en kaarten ge bruikt. In de wagen was een brieven- busje opgehangen, dat geregeld door beambten van het postkantoor gelicht werd. Een aardige reclame, welke zeker succes zal hebben. ALKM. BILJART COMPETITIE Stand klasse D 1. Excelsior 2. Alc. Victrix 3. Drie Ruiten 4. Driesprong 5. Gekr. Valk 6. De Waag 7. Harmonie 8. Optimisten 9. Lindenhoek 1780 1565 1515 1579 978 1.82 51 873 1.79 48 861 1.75 37 824 1.91 32 1611 1140 1.41 32 1145 966 1.18 22 1335 1011 1.32 20 1475 1172 1.25 20 1083 1078 1.— 16 De resultaten van de in klasse C ge speelde wedstrijden waren: Lindenhoek —Alc. Victrix 4—6; Gekr. ValkOnder Ons 28; ZEKZ?Volharden 64; De Waag—De Driesprong 28. Hedenavond is de klasse A aan de beurt met de volgende ontmoetingen: OptimistenAlc. V'ctrix; Driesprong— Excelsior; Drie RuitenGekr. Valk; VolhardenOnder Ons. W ARMENHUIZEN t 18 November <0,000 kg rode kool 7—7,80; 15,500 kg witte kool 5—6; 600 kg uien 8,10—8,30; 1900 kg aardappelen: bevelanders 4,60 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerardus, zoon van F. J. Rietveld en van A. Bakker. Ondertrouwd: J. van Houten en T. Smit. P. J. van Lith en M. J. E. v. Vuuren. Getrouwd: A. Boot en T. Selhorst. Overleden: G. Berkhouwer, oud 76 jaren wonende te Bergen, weduwe van Jacob Twuyver. Vandaag begint de in ons blad van Zaterdag 13 Nov. '48 aangekon digde wedstrijd! Een wedstrijd in het maken van slagzinnen of rijm pjes op dié zaken, welke in onze speciale St. Nicolaasnummers van 19, 26 en 30 Nov. een advertentie plaatsen. Hier is de eerste speciale SINT NICOLAASKRANT. U kunt dus aan de slag! De inzendingen van slagzinnen en rijmpjes, gemaakt aan de hand van dit nummer, sluit op Woensdag 24 Nov. a.s. des avonds 8 uur. De uit slag wordt op 26 November bekend gemaakt. Onze verwachtingen zijn hoog ge spannen ten opzichte van de in te zenden slagzinnen of rijmpjes. Wie zal de prijs in de wacht slepen? Aan U het antwoord. Ongecorrigeerd Te Cairo is officieel medegedeeld, dat Koning Faroek van Egypte en Koningin l arida gescheiden zijn. DOODSTRAF VOOR LID COLONNE HENNEICKE Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof heeft heden de 46-jarige Edu- ard G. Moesbergen uit Amsterdam con form de eis ter dood veroordeeld. Hij is werkzaam geweest vopr de be ruchte colonne Henneicke. In zijn dos sier bevindt zich een lijst, waaruit blijkt, dat hij minstens 145 Joden heeft verraden. Plattelandsvrouwen bijeen Op de druk bezochte bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen in de zaal van de heer G. Klop sprak dr. Aleid Johan H. A. Wensink, psycholoog uit Utrecht over het onderwerp „De angst in het zieleleven van het kind". Met de grootste aandacht volgden de moe ders als de natuurlijke opvoedsters van het kind dit zobelangrijke on derwerp. Na een blik achterwaarts te hebben geworpen op de jaren, dat wij vaak aan twijfel en wanhoop ten prooi leef den aan de rand van een krater, en er op te hebben gewezen hoe mannen en vrouwen thans nog gebukt gaan onder het verlies aan geestelijk hou vast, betoogde spr., dat de angst en vrees van vele volwassenen gelukkig niet was overgeslagen op het kind. De normale angst, aldus dr. Wensink, vormt een steeds terugkerend ver schijnsel in ons leven, ligt verankerd in een paar oerdriften, n.l. drang naar zelfbehoud en drang naar liefde. Uit het eerste ontstaat een gevoel van vrees, uit het tweede een gevoel van angst. Aan de hand van voorbeelden zette spr. het verschil tussen angst en vrees uiteen. Vrees voelt het kind bijv. voor iets, waarmee het voor de eerste maal kennis maakt, bijv. een hond. Gewenning aan dat onbekende, zal vrees wegnemen. Geheel anders is de uitdrang naar liefde voortkomende uit angst. Hierbij wil het kind niet zijn leven zeker stellen, maar het wil ver eniging van eigen leven met 't liefdes- object, het wil niet alleen zijn, vrees voor geïsoleerd te zijn, geeft angst. Een kind huilt als het donker is, als het niet meer de lichte, kleurrijke dingen kan zien, waarvan het houdt. Ook ouderen, die op een donkere weg lopen te fluiten, of te zingen, tonen pavor noctumus. Na zo in grote lijnen het ontstaans proces te hebben geschetst, gaf spr. enkele richtlijnen om angst te voor komen en weg te nemen. Bij de angst ontstaan uit dreigend gemis aan liefde, doet de moeder graag alles om het kind te bevredi gen, neemt het op schoot, bij zich in bed enz., maar loopt zo gevaar een dwingerig kind, een huilebalk te ma ken. Foqt is, als dan de vader kort en drastisch een einde moet maken aan de toestand, dan ontstaat angst voor boze vader. Bij het aanroeren van het probleem van de straf wees spr. er op hoe t ge ven van de juiste straf een kunst is, die eerst na veel misgrijpen wordt ge leerd. Tussen vergrijp en straf dient een goede verhouding te zijn. Vooral nerveuze kinderen vragen een maximum van zelfbeheersing van de opvoeder. Men late zich, aldus spr., niet bang maken door nerveuze kin deren. Men harde hen lichamelijk, ma ke er geen kasplantjes van. Bij de keuze van prentenboekjes waarschuw de spr. tegen de vaak schitterende il lustraties, dre echter van funeste in vloed kunnen zijn. Spr. eindigde zijn uiteenzettingen met de moeders er op te wijzen hoe menselijk het is, dagelijks een ogen blik rust te nemen bij wandeling of goed boek, om zich zo de nodige zelf beheersing te kunnen opleggen bij haar moeilijke taak van opvoedina De Heer en Mev BRUTNING geven met grote kennis van de van him dochter elze made Overveen, 18 N< Julianalaan 17 Tijd.Floraklinie park 8, Haarlem Op 22 Nove hopen onze gel ders, Grootouder grootouders C. AKKERS en a. akkeri hun 65-jarige ging In stilte te Hun dankbare Kleinkinderen terkleinkindere Schoorl, Novemb JEUGDDQ op ZONDAG 21 BER 1948 n.n Kapelkerk Ds. P. HO var Onderwerp: „Uit het Hot van de Satan.' Voor onmlddellijl AANKOM! SLAGERSBEE C. N. HOOGVO Kerkstraat 4, WONINGR AlkmaarHen Ruime woning g Alkmaar tegen Hengelo (O.) Br helminastraat 31 gaal. LEZING van de Dr. H. J. M. op DINSDAG 23 's avonds 8 uur HOTEL SPORTHUIS JAN GROOT Koningstraat. 3, heeft In alle maten i ZAKENMAN vr: 3000TER op solied onder lossing 100, Brieven onder bureau van dit 1 VOOR UW INFRAPHILLAB PHILISHAVE SCHEERAP en PHILIPS-, ERR: WALDC Hekelstraat 15 - Philips Autorad: in diverse f Leder Synthetisch Kunstleder Linnen. Goede sorte vastgestelde Langestraat 28

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2