Frankrijl Zal de Oranjeleeuw getemd kunnen worden? €Kefarine,A Rode Duivels Oranjehemden NOODLOT Ziekte in 't gezin De Weldoener Jaar. I Morgen: België-Nederland Puzzle-rubriek Onze Bridgerubriek Hoe is de siand Mieke - ER ZIJN BEPAALDE rekenkundige hersengymnastiek-grapjes, die men zou moeten rubriceren onder „gezichtsbedrog in de reken kunde". Daar is bijvoorbeeld het geval van die twee kellners die elk .10 klanten krijgen. De tien van kellner A. gaan met elkaar aan één ronde tafel zitten en iedere klant geeft daar een cpndje. Het andere tiental dat in de wijk van kellner B. plaatsneemt verdeelt zich over twee tafels, een van 6 en van 4 personen. Ook die 10 mensen geven aan hun beide tafeltjes allemaal een rondje. Welke kellner verkoopt nu de meeste consumpties? van vier beroemde geneesmiddelen Het Radioprogramma Straft God met geluk? Parijs werd Als De Gaulle opmars begint Probeer d Recepten van de radio-kookli ■MHM (Van onze sportredacteur). VAN DE NA-OORLOGSE wedstrij den, die het Nederlands voetbalelftal heeft gespeeld, zijn drie gebeurtenissen ons wel het meest bijgebleven. Aller eerst de 21 overwinning, die ons team bevocht op het zelfbewuste elftal van de Rode Duivels dat in de woelige Deurnse kuip ondanks groot overwicht er niet in kon slagen de Nederlandse leeuw op de knieën te krijgen. De twee andere gebeurtenissen staan op de creditzijde van de voetbal-ba- lans: de smadelijke nederlaag tegen de Engelse profs in Huddersfield en de dramatische wedstrijd tegen de Engel se amateurs tijdens de Olympische Spelen. Over die wedstrijd in Deurne willen we het toch even hebben, nu ons na tionale team weer naar het Belgenland wordt uitgezonden. We zijn tegen de Belgen niet onfortuinlijk geweest en hebben ondanks groot pessimisme de verlieslijst schoon gehouden. Dat is een prestatie geweest, die met de 10 overwinning op de Zweden ons moed gaf om de Olympische strijd met ver trouwen tegemoet te zien. Maar deze ene keer, dat we heimelijk hoop koes terden op een eervol resultaat, kwam onze ploeg gedesillusionneerd uit de strijd tevoorschijn. Voetbal is en blijft een kansspel en vooral in de internationale krachtme tingen kan men zich moeilijk aan voor spellingen wagen. Er zijn dan zoveel factoren, die een woordjé meespreken: de houding van het publiek, de men taliteit van de spelers, die het beste zijn wanneer ze zich tegenover een sterkere tegenpartij weten en talrijke andere factoren die een zege of een nederlaag dubieus maken. De elftallen. Willen we toch een prognose stellen, dan moeten we even de elftallen aan «en beschouwing onderwerpen. Het Nederlandse team heeft slechts Fuzzle 59. De Tien Woorden, (opl.) Het ingevulde vierkant van 5X5 vakjes zag er als volgt uit: a r e n a a a—-e n a p o 1 k a E m m e n n a a 1 d met de woorden: wasem, arena, polka, Emmen, naald; en Wapen, aroma, Selma, enkel, maand. Een puzzle, die in brede kring de be langstelling trok en daardoor zeer vele ingezonden oplossingen bracht. Na lo ting onder de inzenders van zo'n goede oplossing is de wekelijkse prijs van 5.- ditmaal ten deel gevallen aan de Heer H. Bakker, Huize „Avondlicht" te Hoorn. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Fuzzle 60. De Zestig Lettergrepen. In verband met het puzzlegetal 60 hebben wij 60 lettergrepen uitgezocht, die U hieronder in alphabetische volg orde vindt. Van die 60 lettergrepen kun nen 24 woorden gevormd worden, die voldoen aan verder gegeven omschrij vingen. Heeft men de juiste woorden onder elkaar staan, dan geven de eerste letters van boven naar beneden iets dat op deze puzzle betrekking heeft. Lettergrepen. a a at bel bro ca ca de ders dus e e e el ga ge ge gui hor i - in - in - kl laar las las li ml mo ne ne o o pas pos ra ra ra res rik ro roe sa se sme ta ta taar te ter teur tl tie tong tri,tijn ve vel za zei. Omschrijvingen. 1. bekende radiozangeres voornaam Maria, 2. meisjesnaam, 3. vulkaan op Java, 4. lijst, 5. navolging, 6. voorkant kuis, 7. belangstelling, 8. fijne stof, 9. ergens anders, 10. heldendicht, 11. be kend keizer uit oude geschiedenis, 12. groot geleerde, 13. bekende naam uit ons stripverhaal, 14. kaartenboek, 15. is nog schaars te krijgen, 16. paardenvlieg, 17. soort kroon, 18. rivier in Azië, 19. bergplaats, 20. muziekinstrument, 21. Europese rivier, 22. soort muziekstuk, 23. roofvogel, 24. kwaadspreekster. Welke woorden zijn bedoeld en wat vormen de eerste letters? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 25 November aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.verloot). enkele wijzigingen ondergaan. Onder da lat staat een nieuw gezicht: van Raalte, een man zonder internationale ervaring, al ging hij ook telkens mee naar de arena's om langs het lijntje toe te zien, hoe collega Kraak de ko gels uit het net hield. Kraak was de laatste tijd niet in conditie, mede het gevolg van een blessure en hoewel de stijl van de IJmuidenaar een klasse apart is, heeft men hem gepasseerd. Toch schuilt hierin een gevaar. Kraak heeft al twee maal de „hel, van Deur ne" doorstaan het honend geloei van het temperamentvolle en zeer partij dige Belgische publiek en zijn vertrou wen in eigen capaciteiten bleef onge schokt. Hoe zal van Raalte zich gedra gen, wanneer hij met plankenkoorts tegenover de toeschouwers staat, die zijn heiligdom doorzeefd willen zien. De achterhoede is dezelfde gebleven en in de middenlinie heeft de stevige Möhring toch nog geen kans gekregen. Dat is ongetwijfeld een teleurstelling voor deze man die het vorige jaar de grondslag legde voor de Nederlandse overwinning. Maar het boterde niet met Terlouw, die zijn sporen heeft ver diend en zijn spilplaats mocht behou den. Stoffelen staat nu in deze linie, die de Belgische aanvalsgolven zal moeten weerstaan. Clavan is ten slotte het epige nieu we gezicht in de voorhoede, niet hele maal debutant, maar de vorige keer een matig debutant. Mogelijk heeft hij aan kracht en techniek gewonnen en zal hij de geschikte vleugelspeler zijn, die Wilkes en Rozenburg van munitie zal voorzien. Rozenburg zelf won het keuzeduel van Appel, de sjouwer maar de tactloze aanvalsleider. Zo in het kort samengevat kan men zeggen, dat dit elftal «en behoorlijk sterke ploeg is, waarmee Nederland met vertrou- «wen op tournee kan gaan. Het Belgische elftal is sinds onze vorige ontmoeting op zes plaatsen ge wijzigd. De achterhoede is VTijwel ge lijk gebleven, maar de spil Erroelen die zo knap Wilkes „lamlegde" is ver dwenen voor Carré, terwijl Coppens de plaats van De Buck weer inneemt in de halflinie. Coppens en De Buck ont lopen elkaar niet veel, maar Carré schijnt een behoorlijke mannetjesput ter te zijn, die vooral in de laatste wedstrijden veel beter was dan de spil Erroelen. De Belgische voorhoede is het sterkst gewijzigd. De beste speler, de snelle en derhalve uiterst gevaarlijke Lemberechts zit op de tribune en de rechtervleugel zal 'ongetwijfeld zijn verzwakt, wan neer Appeltans daar nu langs de lijn zwerft. Thirifays verdween voor de hier te lande onbekende Mannaerts, terwijl Chaves, weer in vorm zijn plaats als linksbinnen prolongeerde. Moeilijk te vporspellen. Zo zien de combattanten eruit en een voorspelling omtrent de verrich tingen is moeilijk. Het Belgische team speelde onlangs in Frankrijk gelijk hoewel de Fransen beduidend sterker waren. Het Nederlandse elftal teert op de roem vóór de Spelen in Londen. Ongetwijfeld zullen de Bflgen het veld inkomen met de gedachte het gesmade ongeslagen record van Neder land te vernietigen en op het thuisveld hebben ze daartoe de meeste kans. Op papier staan dus de Belgen sterker, maar het papier kan niet weten, wel ke tactiek de Nederlanders er tegen over zullen zetten. We zijn wel méér down naar Deurne gegaan en juichend teruggekomen. Voor alles moge echter gewenst wor den, dat de aloude interlandsfeer niet vertroebeld zal worden door de Bel gische supporters, die deze vreedzame strijd het aanschijn van een oorlogje gaven. We wachten af, met een lichte vrees. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep entiek- gevoel bovendien 'n „Mijnhardtje" ONS KORT VERHAAL MANNAERTS (Mechelen) HENRIET (Charleroi) ANOUL CHAVES (Luik) (Gent) MEERT CARRE MERMANS (Anderlecht) (Luik) (Anderlecht) AERNOUDTS (Berchem) - COPPENS V. STEENLANpT (Mechelen) (St. Nicolaas) APPELTHANS (St. Truiyen) LENSTRA (Heerenveen) STOFFELEN (Ajax) RIJVERS VAN BUN (N.A.C.) (M.V.V.) ROOZENBURG TERLOUW RAALTE (Sneek) (D.C.V.) .(BI. Wit) SCHIJVENAAR (E.D.O.) WILKES DE VROET (Xerxes) (Feyenoord) CLAVAN (A.D.O.) HOE HET MEELIEP. Ter afwisseling van mijn meestal nogal serieuze beschouwingen wil ik ditmaal eens een spel bespreken, dat in een wedstrijd voorkwam, en waar bij van een eigenlijké pointe geen sprake is. Ik beschrijf het meer om eens te laten zien,' hoe goed het iemand kan gaan, als Fortuna hem toelacht. Men heeft soms een avond, dat alles gelukt en zo was het ook, toen dit spel voorkwam. Noord: Schoppen: 7, 6. Harten: 10, 5, 4. Ruiten: h, b, 3, 2. Klaveren: h, b, 6, 4. West: Oost: Schoppen: a, v, 8. Harten: a, h, 6. Ruiten: a, 7, 5, 4. Klaveren: 10, 5, 3. Biedverloop Z: 1 R; W: pas; N: 2 Kl.; O: pas; Z: 2 SA; W: pas; N: 3 R.; O: pas; Z: 3 SA; allen passen. Als men de kaart ziet, komt men alras tot de conclusie, dat 3 SA nog lang niet gewonnen is. Natuurlijk, het kan er best in zitten, maar als men down gaat moet men zich toch niet te veel verwonderen. Toen dit spel voorkwam was het spelverloop als volgt: W kwam uit met een kleine H, waarop H. 10 van tafel gelegd werd, die voor N bleef. Z speelde toen een kleine Kl. van tafel. O had Kl. v, maar legde deze natuurlijk niet. Z speelde de 10 en W wilde nog eens de kat uit de boom kijken en nam het a. niet. Hierop speelde Z Kl. na en W. volhardde bij zijn onthoudingspolitiek. Nogmaals werd Kl. a door hem niet genomen. Ik wil niet zeggen, dat dit goed is, maar Jfij speelde aldus. Z nam nu Kl. h van tafel, die voor N bleef en we derom werd Kl. nagespeeld. Kl. a en v. vielen toen onder elkaar. Hierna speelde W H. v. na. Z nam met H. a en speelde R. a en R. na. Hij sneed op R. v en het snijden gelukte. W had R. v. derde. Toen werd de vierde Kl. geïncasseerd en vervolgens R. h. Toen werd er nog op Sch. h gesneden, die ook goed bleek te zitten. Aldus maak te Z 2 Sch. slagen, 3 H. slagen, 4 R. slagen en 3 Kl. slagen, dus liefst 6 aan trek. Men moet wel een grote opti mist zijn om deze uitslag zelfs te dur ven hopen. Toch is het in wedstrijdspel van groot belang zoveel mogelijk oversla gen te maken. Speciaal als er „Howell" wordt gespeeld, moet men er op uit zijn elk extra voordeel te behalen, want men bereikt meer top-scores door een goed berekende overslag waarop men nogal eens vaak kans heeft dan door een magnifiek ge boden gr<^3t slam, dat echter o, zo, sporadisch voorkomt. En of men nu slechts luttele punten boven de con currenten uitkomt of honderden, dat maakt geen verschil. Mr. E. C. GOUDSMIT. J-JET SPIJT ME, mevrouw Wilfred, er is niets voor U".... Het winkelbelletje tingelde een beet je klaaglijk, als wilde het de teleur stelling van de oude vrouw Wilfred onderstrepen en Johnnie staarde haar in gedachte na, terwijl hij op de toon bank steunde* Zo ging het nu iedere dag. Anderhalf jaar geleden had haar zoon het kleine dorp verlaten om in de wereld zijn fortuin te zoeken en anderhalf jaar lang had zij niets van hem gehoord. Met een regelmaat, die voor Johnnie,, de bediende, die tege lijkertijd postambtenaar was en in de drogisterij hielp, een obsessie werd, herhaalde het zich. „Het spijt me, mevrouw Wilfred, er is niets voor U".Het was een formule geworden. En zij gaf de hoop niet op. „Hij zal schrijven, mijn Ernie," zei ze eens, „hij weet hoe ik naar een brief verlang en hij zal me zeker ook eens v/at geld sturen. Let maar op, Johnnie, op zekere dag ligt er een'brief" Maar er kwam geen brief en terwijl Johnnie het lieve oude vrouwtje stond na te staren, rijpte er in zijn brein plotseling een plan. Als hij nu eens, Johnnie, die haar omstandigheden door en door kende, als hij nu eens een brief schreef alsof hij Ernie was, een gewone poste-restante-brief met onduidelijk adres van afzending. Wat zou ze gelukkig zijn En Johnnie voerde zijn plan uit. Hij schreef een hartelijke brief, vol ver ontschuldigingenZie je, moeder tje, eerst wilde ik een baan hebben en geld verdienen, opdat ik ook jou iets sturen kon. Daarom zend ik je nu in gesloten 2 Pond. Het is niet veel, maar zodra ik we'er wat missen kan, schrijf ik je weer" JS ER NOG POST voor me, John- nie?" Vragend en voorbereid op de traditionele ontkenning keek ze hem aan. „Wacht eens, mevrouw Wilfred, ja ik geloof, jat kijk eens, een brief voor U".Haar ogen straalden en haar hand bleefde, toen ze de brief aannam. „Zie je wel, Johnnie, zie je wel, ik wist dat hij komen zou. Dank je, mijn jongen" Johnnie's hart bonsde, van blijd schap, toen het gelukkige moedertje de winkel uitliep, na de brief haastig in haar tas te hebben geduwd. Wat was er toch weinig nodig om een mens ge lukkig te maken. Zo eens in de twee maanden kon hij dat best herhalen. Voor méér geld had hij wel eens min der voldoening gehad. Maar de volgende morgen stond hij toch even verrast te kijken, toen Me vrouw Wilfred voor hem stond met een enveloppe. „Hier Johnnie", zei ze, „ik heb mijn zoon teruggeschreven. Maar het adres kan ik niet lezen. Jul lie postmensen hebben daarvan meer verstand. Hier heb je ook zijn brief. Wil jij voor de verzending zorgen? Dank je wel" Johnnie legde de brief terzijde en leefde een paar uur lang in twee strijd. Ja, natuurlijk, hij móest haar brief wel lezen, want per slot was hij voor hèm bestemd. En daarop zou hij v/eer moeten antwoorden. En hij las. Hij las het geluk van een oude moeder, die weer tot haar zoon Spreken kan en onder het lezen werd het hem dui delijk, dat hij een weldaad had ge daan. Totdat hij aan het einde van de brief kwam en zijn ogen nauwelijks geloven kon. Want daar stond het, zwart op wit, in het rustige, kleine handschrift van mevrouw Wilfred: „En wat die 2 Pond betreft, mijn jon gen hartelijk dank Zij komen goed van pas. Maar doe me "een pleizier en schrijf me als je weer wat sturen kunt, liever rechtstreeks naar huis, want ik vertrouw de~ bediende, die hier de post behandelt, niet helemaal en ik weet niet zeker of hij niet eens wat achterhoudt van het geld dat jij me stuurt. Denk je daar om voor taan?" Hersengymnastiek door Bob Wallagh Op het eerste gezicht zal men zeggen: beide hetzelfde aantal, want ze hebben elk 10 klanten en iedere klant geeft een rondje. Maar een eenvoudig sommetje toont aan, dat kellner A. 't wint. Immers 1 hij verkoopt 10 x 10 is 100 consumpties en zijn collega verkoopt er 6x6 plus 4 x 4 is 52 consumpties, hetgeen dus ongeveer de helft lsl De vragen voor deze week luiden als volgt: 1. Noem uit het hoofd eens de 4 letters in ons alfabet, die onderste boven gezet of in spiegelschrift hetzelfde btyven. 2. Hoeveel bananen heeft men ongeveer nodig voor één liter banaan- olie? 3. Hoe heet de hoofdvrouw en hoe heet het gebied van een sultan 4. Wie was de opvolger van Churchill als eerste minister van Engeland? 5. Welk lond is genoemd naar de evenaar? 6. Wat betekent „E pur si muowe" en wie gebruikte deze moorden? 7. Wat is de oorzaak van het feit, dat een koe altijd eerst de achter poten gebruikt bij het opstaan en daarna pas de voorpoten? S. Hoeveel strepen van de 13 der Amerikaanse vlag staan er in de volle breedte van de vlag op? 9. Noem *eens 3 grote steden in de Ver. Staten, die met een D. beginnen. 10. Waarom knipperen wij met de ogen? Voor de antwoorden zie men tussen de advertenties. De 4 bestanddelen van Chefarine „4" zijn elk stuk voor stuk al beroemd voor het bestrijden van zware hoofd- en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Maar tezamen in één tablet verenigd werken ze nog beter. Ook in dit geval dus: Eendracht maakt machti - Tegon pijnen «n griep - 20 tabletten èf 0.75 door F. Coppersmith m Een jonge dame daarin vergiste Pepperill zich stellig niet, zij was een echte dame scheen Westerbaan met een vloed van woorden zo te overstel pen, dat hij pas voor pas achteruit ging. Maar weldra kon hij niet verder, de tafel stond hem in de weg en hij moest dus wel luisteren naar de vloed van verwijten, die de jonge dame over hem uitstortte. Pepperill kon haar niet volgen, want zij sprak Frans Desondanks had de Engelsman schik in de .verlegenheid, waarmee Westerbaan luisterde. Pepperill vond Westerbaan een nogal arrogant heer, met wie een zakelijke relatie nu niet direct aangenaam was. Hij gunde de agent van de reder uit Holland de VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Gramo- foonpiaten 6,3o Voor de Strijdkrachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 „Wat doet de kerk?" 7,45 Uitzending voor de Nederlanders in Duitsland VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroep-orkest 9,00 Sopialis'isch com mentaar 9,15 Najaarskermis 10,00 Stradiva-sextet 10,25 De mens en zijn liefhebberijen 10,40 De jonge Fliereflui ters 11,15 Dansmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten orit 7_ 8 en 11 uur KRO: 6,00 Oude melodieën met nieuwe harmonieën 6,30 Journalistiek weekoverzicht 6,45 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 7,15 Prome nade-orkest 7,45 De Vaticaanse sterren wacht 8,05 De gewone man 8,12 Gra- mofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 The call of a bird 9,00 Negen heit de klok 9,45 „Wie neemt de handschoen op?" I0„0o Weekend-serenade 10,30 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 K amermuziek-programma VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 8 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Gramofoonplaten 9,15 Men vraagt.... en wij draaien AVRO: 1,20 Za geniet U méér van muziek 2,50 Reportage van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland VARA: 5,30 De avonturen van Ome Keesje 6,15 Kwartet Jan CÓrduwener 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Radiolym- pus 7,30 Paul Godwin en Benedict Sil- berman presenteren AVRO: 8,05 Actu aliteiten 8,15 Musicorda 8,45 Paul Vlaarderen en Ina 9,30 „Music Maestro, pleose" 10,10 een kop thee 10,21 Avro- alierlei 10,25 Vergeelde partituren 11,15 Zondagavond-overpeinzingen HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 8. 9,30, 1, 7,30 en 11 uur NCRV: 8,15 Gramofoonplaten KRO: 12,40 Het or kest zonder naam 1,25 Het orkest zon der naam (vervolg) 3,45 Programma van Franse kamermuziek NCRV: 6,30 Psalmen 6,45 Nederlandse organisten 7.15 „Kent gij Uw Bijbel?" KRO; 7,45 Gramofoonplaten 7,50 In 't Boeckhuys 8,05 De gewone man 8,12 Uit en thuis 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Avondconcert VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 6, 8 en 11 uur —AVRO: 8,15 Operette-melodieën 9,30 Een dansliedje deint 12,00 The Skymasters 1,20 The Avroleans 3,45 Bonbonniére 6,30 Voor do Strijdkrachten 7,00 Radio Filmkrant 7,30 Inleiding tot muziekbegrip 7,45 Landbouwrubriek 8,05 Radioscoop 10,30 In stijgende lijn 11,15 Avro-swing corner HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan het werk 12,33 Metropole orkest 1,15 Mandolinata 6,15 Sport- rubriek 6,30 Met band en plaat voor U paraat 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Sinerklaas in zorgen 7,45 NCRV- kwartet 8,05 Programma-proloog 8,10 Oratorium-vereniging „Excelsior" 8,55 Het wuivende koren 9,30 Populaire or gelbespeling 10,00 Hollands Strijkorkest 10,45 Avondoverdenking 11,15 Wer ken van Belgische componisten NAAR VASTE GROND IN pijnlijke situatie, waarin deze zich be vond, van harte. Het meisje was rood van woede en sprak nog steeds in een snel Frans. Pepperill betreurde het werkelijk, dat hij er geen woord van' verstond. Kijk, nu pakte zij de man, die als agent van Van Wael optrad, bij de schouders en schudde hem heen en weer. De vele aanwezigen in de douane loods volgden met ogen. groot van verbazing, dit toneeltje. Ook de zes klerken achter de tafel keken vol respect naar het meisje. Egilson, de farmer, met wie Pepperill in gesprek was geweest, kwam ook nieuwsgierig naderbij en vroeg: „Wat is er aan de hand. Pepperill?" „Ik weet het niet", antwoordde deze, „vermoedelijk beklaagt zich een van de opvarenden over de voorwaarden, welke voor de passage door de reders zijn opgemaakt!". „Stuur haar dan maar weer terug", bromde Egilson, „ik heb niet zo erg veel tijd en zou graag enkele van de mannen, die mij aanstaan, mee willen nemen, 't Lijkt mij toe. dat verschil lende hunner behoorlijke arbeiders zijn!" Hij duidde met zijn hoofd op enkele emigranten, die iets apart van hun lotgenoten stonden. Na deze opmerking moest Pepperill zich wel zij het tegen wil en dank aan zijn zaken wijden. Niettemin had de scène tussen Westerbaan en de dochter van Murner ook de aan dacht getrokken van de twee officie ren, die nu al zo vaak de aankomst van een transport dwangarbeiders hadden meegemaakt. Claire zag hen naderbi j komen, liet Westerbaan staan waar hij stond en sprak vastbesloten de jongste der officieren aan. In deze loods speelde zich voor de zoveelste maal dezelfde tragedie af. Op de bleke gezichten van degenen die nu een rol in dit .drama speelden, tekende zich de diepe schrik af over hun toekomst en over hun lot. Ze wa ren tot in het diepst van hun ziel ge schokt, voelden zich bedrogen, ook al realiseerden zij zich, dat degenen, die hiervoor verantwoordelijk waren, de 'wet aan hun kant hadden. Maar ook nu nog klemden zij zich vast aan de strohalm. Met name de landgenoten van Claire Murner hoop ten, dat zij een uitweg voor hen zou weten te vinden. Misschien zou zij, via de officier, met wie zfe nu sprak, redding brengen. Niemand verstond een woord van het gesprek, dat zich tussen Claire en de officier ontspon. Men zag echter, dat hij haar uiterst hoffelijk aanhoor de, vervolgens met zijn collega over leg pleegde en zich -daarna weer tot Claire wendde, haar kennelijk uitno digend met hem mede te gaan. Of- whoon zij de haar hoffelijk geboden arm weigerdp. volgde Claire de offi cier naar buiten, waar hij een der soldaten gelastte een riituig te halen Dit gaf enig oponthoud en juist toen Claire in de koets stapte, daarbij nu wel gebruik makend van de behulp zame hand. haar door de officier ge boden. kwam een aantal emigranten naar buiten. De farmer Egilson liep naast hen. Hij zag er tevreden uit. Claire zag haar lotgenoten vertrek ken, zij huiverde even en wendde zich toen vastbesloten tot haar met gezel: „Waarheen gaan we?" informeerde zij OP koele toe*. De militair zette zorgvuldig zijn sa bel in de hoek van het rijtuig. „Mijn naam is Keats, James Keats", ant woordde hij, „ik ben luitenant bij het 42ste regiment Royal Highlanders. Ik wil u eerst een onderkomen verschaf fen en u daarna in kennis brengen met iemand die u helpen kan!" „En wie is dat? Ik heb geen ogen blik te missen". „Ik heb een kennis die u stellig van nut kan zijn", was het antwoord. „Maar ik heb u gevraagd mij direct naar de gouverneur te brengen en i# hebt mij beloofd dit te zullen doen!" „O, maar dat wil ik ook graag doen, mejuffrouw", bond haar geleider in. Hij boog zich voorover om haar beter in de ogen te kunnen zien. „Als u dat dan eens onmiddellijk deed!" zei Claire kort en zij keek uit het raampje van de koets, op die wij ze de vrij onbeschaamde blik van de officier vermijdend. (Wordt vervolgd) DE OUDHEID was de algemeen gangbare opvatting dat voorspoed "n bewijs van goddelijke gunst, tegenslig 'n teken van de goddelijke toorn was. Het duidelijkst vinden we dit geloof uitgedrukt in het boek Job, waar al Jobs vrienden uitgaan van de gedachte: Hij wordt zó zwaar getroffen, hij moet wel iets heel ergs op zijn geweten heb ben. Ook Job zelf richt zich in zijn aan klacht wanhopig tegen zijn Schepper: wat heeft hij dan toch misdaan, dat hem al dit verschrikkelijke ten deel moest vallen? De rechtvaardigen worden im mers steeds door God^ezegend, slechts de goddelozen hebben rampspoed en el lende te verwachten. En deze gedachte, dat het goed altijd terstond wordt „beloond", het kwade steeds onmiddellijk, of tenminste binnen afzienbare tijd, gestraft, leeft eigenlijk nog altijd oncjer ons. Hoe vaak horen we niet de klacht van iemand die het hard te verantwoorden heeft: Waaraan heb ik dat verdiend! Waarom moest dit nu juist mij treffen? Omgekeerd be schouwen we het geluk dat ons deel mag worden maar al te vaak als iets dat ons toekomt; de hebben immers ons best gedaan, we doen niemand tekort, waarom zou 't ons dan niet goed gaan? Toch zouden wij als christenen lang zamerhand nu toch beter moeten weten. Het lijden juist van de rechtvaardigen, moest ons sinds Golgotha toch 'n smar telijke vanzelfsprekendheid zijn gewor denwant alzo heeft men vervolgd de profeten die behalve dat onvermijde lijke lijden van de waarachtig „recht vaardigen", dat uiterst zeldzaam is in onze werald, is er ook het onafzienbare leed waarvoor wij geen enkele verkla ring kunnen vinden, en waarvan alleen Je2us' woord kan gelden: Noch deze heeft gezondigd, noch zijn ouders, maar dit is geschied opdat Gods werken in hem geopenbaard worden. Doch ook de andere kant moeten wij niet vergeten. Het is ook mogelijk dat mensen rijk gezegend worden, die vol strekt niet tot de „rechtvaardigen" bij God kunnen worden gerekend. Over dit raadsel heeft men zich ook al eeuwen lang het hoofd gebroken, o.a. In de 73a Psalm: Hoe is het mogelijk dat het de bozen goed gaat? Misschien hebben ook wij ons daar wel aan geërgerd, bijv in de bezettingstijd; maar hebben we er cok wel eens aan gedacht als het ons zelf goed ging? Heeft ons dèt wel eens verontrust? Er was eens een doodarme herders jongen op de Jutlandse heide, die in zijn opstandigheid tegen zijn lot God vervloekte. Van dat ogenblik af liep alles hem mee in zijn leven, hij werd tijk en gezien, hij gold zelfs voor een zeer vroom man. Maar juist deze gang van zajeen beangstigde hem op de duur zo, dat hij steeds wanhopiger werd en geen vreugde kon vinden in zijn voor spoed. Ieder nieuw zakelijk succes werd tenslotte voor hem tot een nieuwe slag die God hem toebracht. Eindeloos liever had hij zijn schuld door tegen spoed geboet dan dat hij zich steeds maar „gelukkiger" moest laten maken. Allen dragen wij een zeer speciale schuld mee in ons leven. Wanneer wij in het kader van die schuld nu juist rijk gezegend worden, wanneer juist sinds we in die schuld raakten ons le ven een heerlijke wending nam, dan mogen ook wij ons wel eens afvragen: Waar komt dit geluk vandaan, is het een genade of een straf? Als het waar is, dat de Heer tuchtigt die Hij lief heeft, zou het dan misschien ook waar kunnen zijn dat Hij van hen die Hij niet kin liefhebben. Zijn handen af trekt door ze maar in hun geluk te laten voortslapen? Wat moeten wij antwoorden op dit geluk: Dank, of Vergiffenis? Of mis schien beide?? NIEUWS VOOR DE DAMES! Tijdens de laatst gehouden Dames- beurs werd met veel succes gedemon streerd, hoe men op uiterst handige en gemakkelijke wijze^een grondpatroon kan leren tekenen'en uitwerken. Lezeressen van dit blad die hier voor belangstelling hebben, kunnen gratis een voorbeeld dezer methode thuisgestuurd krijgen. Zendt daartoe een briefkaart met Uw naam en adres aan: ILMO, Emmastraat 47, Hilversum (Ingezonden mededeling) (Van once correspondent 1 VORT GELEDEN HEB IK bezocht. Er hlnr een atmosfeer. Het plaatsje wc militairen. In een der blstr mijn onde kennis Lasso, ■taakt ook en slaapt nti bij want hij mag bij zfln vrou nenkomen voor hij weer i|jn nagels heeft. Na vijf mix wo met acht man om oen en do baas kijkt stom verw Ik hem de twee flessen v Dat is bi) niet meer gewend. „Waarom ik staak?" alc „waarom Ik staak? Wo verd! genoeg. We verhongeren w< is wat anders. Maar in fe slaven. Of ben ja vergeten deur da bisschop van Nancj kant staat? Het begon dez aardig. We zijn nu eens zeil om de roden vóór ta zijn. week hadden we de sympath heel Frankrijk. We staakte: Jong en oud. De leveranciei aan onze kant. Bovendien een behoorlijke staklngskai me, we zouden het gewonn Heel Noord-Frankrijk was e de massa. Maar vóór we er schap van gaven, tfadden de draaiers het heft in handen WU hadden de mijnen al t niemand van ons zou er ook gedacht hebben vernlelinge: richten. Naar gelang de comn Invloed steeg, verminderde c en werd de sympathie in minder. Naarmate de coi krachtiger optraden, keerden van hen af en zo ontstonden partijen van stakers, die elk haten op leven en dood". Lasae is een van de weinl Fransen die ik ken, maar ik er onder zijn schedel broeit. „Geloof me, Jij weet het to geen communist. Je mag me als hier één commnnlst in de Maar wat moeten we doen? neemt toe. Ondanka alle sol het hier de communisten die uitdelen. Niemand anders. Al redevoeringen, die men ln kraamt, helpen niets. Wij slachtoffer. Wist Je, dat de ro meer ondersteuning krijgen di communistische? Wist je dat kingsleiders met pakken bar bij zioh lopen om werkwillli kopen? Wist JU, dat zelfs d wordt.... betaald....? Ik wee,t wat er in Lasac oi houdt van zijn mijn, hi) bei schachten met hun eeuwige i met de stoere kameraadscha] neraties. Hij is een van de ho zenden die niet wilde toen h dia niet kan nu hij wil. Al rood, hij zit in de greep van Kit met millioenen anderen i knijptang van het bolsjewism GARNALEN KOEK (Een fUn broodbeleg 100 gram (gekookte en garnalen, 4 grote gare aai 1 eetlepel bloem, wat mei! peper, V» klein uitje (zeer hakt), wat gehakte peters soepen aroma, wat fijne bi paneermeel, een stukje bol wat sla-olie om te bakken. Hak de garnalen aan klein maak de aardappel tot kruim. Roer de gehakte garnalen, appelkruim, de zeer fijn ui, da peterselie en de blo elkaar; voeg er nu zoveel dat het mengsel een dikk brei is. Maak dit op smaak met peper en soepen aroma. Laat in een kleine koeken boter of vet, eventueel een sla-olie flink warm worde: er een weinig fijne beschu neermeel in, vervolgens laagje van de garnalen-bre dat aan één kant mooi brui: Daarna strooit men wat schuit over het koekje en om en bakt aan de andere mooi bruin korstje. Dien de gari^lenkoekjes warm op met brood en bot GESTOOFDE BIET1 (neemt eens de proef op de 1pond gare bleten (ont stronk prei, 1 klein stukje fijn gehakt), l/2 laurierblad nageltje, 30 gram boter, 6 azijn, twee theelepeltjes su zout en peper, liter wa aardappelmeel of maizena. Snijd de prei aan zéér fijn en kook deze even in h< (recept) gaar. Doe de azijn in een pan, V( fijne gehakte ui, laurier ei nagel bij. Laat dit 10 ra het kookpunt zachtjes trek wijder daarna de kruiden. Voeg bij deze azijn de gare het kookvocht en breng d: toevoeging van de boter ei ker aan de kook. Bind dit

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6