Slechts zes minuten was Deurne een hel! NOODLOT Oranje-defensie sleepte gelijkspel uit het vuur Belgen technisch superieur Ghestem volgt de leider Roozenburg Jaar. Uitgeest »b De Voetbaluitslagen Om het wereldkampioenschap dammen Het Radioprogramma Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen! OLITIE HAD HET DRUK spolitie van Uitgeest heeft weer week-end gehad. Een groepje :kers reed na afloop van een café te Uitgeest met een paard i in het donker zonder licht op voordelijke wijze over de Mid- De politie nam paard en wagen en deponeerde de drie feest in de cel. Het paard werd bij gestald. De drie feestelingen ontnuchtering ontslagen om maken voor enige rijwieldieven het hotel „De Ooievaar" een doch door enige om- gegrepen werden Zij zijn ter ng van de Justitie gesteld AAK IN WONING AAN DE LANGEBUURT nacht van Zaterdag op Zondag bij de familie Z in de De dieven werden in hun en moesten de benen ne- verdwenen in het donker, ech- medeneming van vier bonkaar- 50— aan geld Van de daders 6 nog alle^poor H.C boekt successen bekerwedstrijden Alkmaar met twee invallers ie trok tegen de Schiedamse ■klasser Asvion .wisten zij toch Dverwinning te behalen, in de eerste als in de ïelft, was Alkmaar voortdurend nval. Voor rust wisten zij geen en te maken, door te slordig le voorhoede. Uit een door- ist Asvion de score te openen, a de rust zette Alkmaar enkele anvallen op. De voorhoede iu beter in; verscheidene ma- aapte het doel van Asvion ter- ood aan doorboring, door goed n keeper en backs. Ongeveer luten voor tijd had J. Eyssen iet een schot uit een kluwen 11. Met deze stand kwam het idat met twee keer ^l/^ minuut moest worden. Na de eerste ng was nog geen verandering stand gekomen, hoewel door erk overwicht van. Alkmaar, n 21 voorsprong verdiend zou vier minuten spelen wist F. mooi samenspel met een hard winnende doelpunt te scoren, deze stand kwam spoedig het deze aardige en in de beste houding gespeelde ontmoeting, r Alkmaar verdiend werd ge- Door deze overwinning heelt zich geplaatst in de volgende an de Amsterdam-beker, die op nber a.s. gespeeld zal worden. De tweede overwinning, de dames, vooral in de eerste beneden hun kunnen speel tocht gewonnen. Dit is vooral aan het vele en goede werk, de achterhoede werd verzet, eerste helft wist Ijsvogels al de leiding te nemen, kort voor bracht L. Rolff de partijen gelijke voet. Na de hervatting achterhoede weer verre de baas aanval van Ijsvogels, zodat ten uitbleven. De voorhoede maar miste enkele mpoie kan- doel. Eerst na twintig minuten st P. de Wolff Peereboom het van Alkmaar in een doel- te drukken. Ook de dames op Zondag 19 December mee weede ronde. De „oudjes" deden het goed. veteranenelftal deed niets voor andere teams onder. Ook hier en overwinning geboekt. Daar naarders beter op elkaar waren dan hun Amsterdamse col- iren zij meer in de aanval. Wel Pinoke over enkele, indivi- er goede spelers, maar een loegverband gaf hier toch de Beide goals, één voor en één werden gescoord door II. an uit strafcorners. Welpencompetitie celpencompetitie begint langza- te vorderen en het is wel irdig te kijken hoe onze jeugd- etballers er voor staan, g A: ays ys. ig B: oys b c a a b ng C: d ïys c e 6 5 0 0 25—1 12 7 5 1 1 17—8 11 6 4 1 1 14—8 9 8 3 1 4 9—14 7 6 3 0 3 13—6 6 6 1 2 3 3—9 4 5 1 1 3 2—8 3 6 0 2 4 1—14 2 6 1 0 5 2—18 2 7 6 0 1 30—5 12 7 6 0 1 28—6 12 8 4 2 2 15—6 10 7 4 1 2 8—8 9 5 2 0 3 4—8 4 7 1 1 5 3—20 3 3 1 0 2 4—6 2 5 0 2 3 2—20 2 7- -0 2 5 2—17 2 5 5 0 0 12—2 10 5 3 0 2 9—4 6 5 3 0 2 7—6 6 4 1 .0 3 1—10 2 5 0 0 3 2—10 0 f lys d )ER MARKTBOND, 22 Nov. r 2500 kg aardappelen. Beve- .90: blauwe eigenheimers 5.80 25000 kg rode kool 77.70; 6000 kool 6; 1400 kg groene kool 6 000 kg witte kool 2.505; succes kg uien 7—7.70; 3700 kg bie- 90 kg peen II 5.50; peen III 2800 kg andijvie 10.5011.20. CENTRALE, 22 Nov. kg rode kool 57.70; 56000 kg 6: 20000 kg groene kool 7.20 000 kg witte kool 56: 10000 ■ie 9.80—13.80: 3000 kg biet 6 10 kg uien 77.20; grove uien (Van onze speciale verslaggever) Pas zeven minuten vóór dat de Engelse scheidsrechter Ling het einde van de derby der lage landen floot werd het Deurnse stadion de hel, waar voor de oranje-elf iedere keer weer bevreesd z.(jn. Deze laatste zeven minu ten dreunde het stadion op zjjn grondvesten en verzonken de aanmoedigings- kreten van de weinige Hollanders, die met hun dertig francs van boven de Moerdijk waren gekomen, in een vloedgolf van lawaai, die ongeveer 70.000 chauvinistische Belgen voortbrachten. Dat was nadat Clavan uit een flitsen de switch met Lenstra de gelijkmaker scoorde, nadat de Belgen zestig mi nuten lang de leiding hadden gehad. Het werd nog erger, toen de uitstekend leidende scheidsrechter een doel punt afkeurde wegens buitenspel van twee Belgen. De,. Belgische bewoners zagen het niet of wilden het niet zien en ook sommige Belgen in het veld wilden er niets van weten. Door het gejoel en gefluit rond het terrein trachtte in de laatste 4 minuten de gevaarlijke aanvalslinie van de Rode Duivels nog een overwinning te forceren. De Oranje-defensie stond echter pal en vooral de robuste body van Terlouw stond daar als een rots in de branding. Het was weer het oude liedje: Een technisch beter Belgisch team, dat echter nog steeds niét geleerd heeft doelpunten te scoren. Doelpunten, die de wedstrijd nu eenmaal beslissen, doelpunten, die de technische meer derheid tot uitdrukking moeten bren gen. Daarom misschien is het wel te verklaren, dat die 70.000 Belgen op de tribune de onmacht van die elf in het veld op minder prettige manier tot uitdrukking brachten, toen dat buiten- speldoelpunt werd afgekeurd. SCHAAP VERVING WILKES. De aanvalslinie van het Oranjeteam opereerde zonder Wilkes. Wilkes moest verstek laten gaan wegens een lies breuk en Schaap had de zware taak de Xerxes-motor te vervangen. Schaap is hierin niet geslaagd en daar Rijvers ook beneden zijn normale peil speelde en Roozenburg, de door sjouwer, nu te enenmale het intellect mist, was de Nederlandse aanval slechts sporadisch een gevaar voor de Belgische defensie. Lenstra en Clavan, maar vooral de Fries, waren de enigen, die de Holland se harten in spanning konden brengen, hetgeen dan ook in het enige Holandse doelpunt resulteerde. O.i. heeft de keuze-commissie geen gelukkige greep gedaan door Schaap op te stellen. Wellicht ware het beter geweest Abe op de plaats van Wilkes te zetten en van der Tuijn op de vleugel. Het is zeker dat dan van 't binnentrio meer gevaar zou zijn uitgegaan dan Zondag middag het geval is geweest. De middenlinie, de VroetTerlouw en van Stoffelen, heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten. Vooral na de rust was het voor de Belgen vaak ho peloos terwijl v. Bun en Schijvenaar, laatstgenoemde naar onze smaak iets te passief, slechts zelden te kort schoten in de bewaking van de Belgische vleugelspelers. Bovendien vonden de Belgen in van Raalte een waardige, bijna zouden wij zeggen een „waardiger", plaatsvervan ger voor Kraak. Soepeler dan de Stormvogels-doel- EERSTE KLASSE. District VI. Maurit3Eindhoven 00, Bleijer- heideLonga 50. Tweede klasse A. De SpartaanVolendam 20. Derde klasse A. VitesseAlways Forward 13. Vierde klasse A. Berdos—LSVV '26 3—1, Vronet— Zeevogels 1—2, RKAFCN. Niedorp 52, Vierde klasse B. GrasshoppersAndflk 50. Vierde klasse O. USVU—CSV 0—0. Vierde klasse E. BDK—SDZ 0—1, VVB—Ontwaakt 61- Afd. VI: Helmondia 9 4 3 2 1310 11 Eindhoven 8 3 4 1 1612 10 Bleijerheide 9 4 2 3 1610 10 PSV 9 4 2 3 13—11 10 Longa 9 5 0 4 911 10 Sitt. Boys 8 3 2 3 12—15 8 Bar. D.N.L. 8 4 0 4 20—23 8 Sp.cl. Emma 8 2 3 3 1011 7 Maurits 8 2 3 3 911 7 NOAD 8 2 2 4 11—10 6 Kerkrade 8 2 1 5 1520 5 man, scherp reagerend en sterk gecon- treerd verdedigde van Raalte met veel verve zijn heiligdom, dat slechts een maal, door een misverstand in de ach terhoede, werd doorboord. Het was dan ook een dolgelukkige van Raalte die na eindelijk zijn kans te hebben ge kregen, van het veld liep met de we tenschap dat hij die kans uitstekend heeft benut. ANOUL DE BESTE SPELER. De beste man van het veld was echter geen Hollander. Het was Anoul, de Belgische rechtsback, die niet alleen boven de Oranje-elf uitstak, maar zeker ook de meest brillante Belg was. Niet alleen in de defensie blonk Anoul uit. Het was juist zijn opbouwend spel, dat hem de ster van het veld deed worden en meermalen gebeurde het zelfs, dat men hem tot ver over de middenlijn zag opereren. Het pleit voor de Belgische ploeg, dat hierdoor geen gaten in de verdediging ontstonden. Integendeel, telkens als Anoul naar voren trok werd het gat in de verdediging door een andere spe ler aangevuld en de homogeniteit van het Belgische team had hieronder dan ook niet te lijden. In de middenlinie van de Belgen waren geen uitblinkers, wellicht vond dit zijn oorzaak in het zwakke spel van het Nederlands binnentrio. De gevaarlijkste man in de voorhoede van de Belgen was Chaves. Maar ook de beide vleugelspelers Mannaerts en Appelthans droegen meermalen zorg voor lastige situaties, waarvan Mer- mans en Can Steelaendt echter niet hebben geprofiteerd. In het begin werd de Nederlandse verdediging tel kenmale uit positie gespeeld, maar wij schreven het reeds in de aanhef vóór het doel faalden de Belgen of zij struikelden in laatste Instantie over Hollands defensie. Na dit voor Hol land onzeker begin was het echter geen kwestie van falen meer. De ver dediging van Holland werd toen niet uit zijn verband gerukt. De Hollandse verdediging was en zeker in de laat ste drie kwartier tegen de aanvallen van de Rode Duivels opgewassen. Ondanks het feit dat driekwart van de wedstrijd het karakter droeg van een strijd tussen één voorhoede en één achterhoede, de voorhoede van de Belgen en de achterhoede van Neder land, is het gelijke spel ditmaal niet het gevolg van de pech der Belgische schutters of de veine van de Neder landse verdedigers.. Er waren ditmaal niet zoals in de drie laatste wedstrijden meerdere scho ten tegen paal of lat buiten het bereik vaD de doelverdediger. Br waren lastige situaties, vele zelfs, doch dat de Belgen hiervan niet profi teerden, hetzij door tussenkomst van onze verdediging, hetzij door onmacht, wettigt zeker niet de mening van vele Belgen dat het voor Nederland weer een „gelukkig" gelijkspel is geworden. TOCH WAREN ER KANSEN 'VOOR NEDERLAND. Ondanks het voor de Nederlandse ploeg grotendeels defensieve karakter van deze wedstrijd zijn er kansen ge weest. Reeds in de eerste minuten, toen van Steenlandt een vrije trap veroor zaakte die uitstekend door van Stoffe len werd genomen. Op een haar na miste de toelopende Clavan en een zucht van verlichting ging door „De hel van Deurne" die toen nog lang geen hel was en het eerst in de laatste minuten zou worden. Al spoedig was het echter aan de Nederlanders om met angstige spanning toe te zien. Eerst was het een gevaarlijke com- ■binatie van Mannaerts, Mermans en Van Steenlandt waar Van Bun eerc op lossing voor vend. Weinige minuten later bracht Terlouw redding toen v. Raalte een schot van Mermans uit zijn handen liet vallen terwijl Van Stoffe len en De Vroet aan Mermans en Chaves scoringskansen ontnamen. Het was een angstig begin dat eer ste kwartier, doch de enige winst die de Belgen boekten was een corner die door Mannaerts in het zijnet werd ge schoten. Het begin was te meer ang stig daar de aalvlugge Chaves en de zeer bewegelijke Mermans zich moei lijk lieten schaduwen en meer dan eens de verdediging uit elkaar speel den. Hierna kwam er weer hoop in de kleine Nederlandse kolonie. Het was door een van de weinige fraaie com binaties die de Nederlandse voorhoede in deze wedstrijd liet zien. Hiervan was Abe Lenstra de schepper en goed (toevallig?) door R-oosenberg begre pen waarna Schaap keihard kon in schieten doch de bal vloog ruim een meter over de deklat. Deze aanval over rechts werd gevolgd door een van de linkervleugel, waar Clavan met enige schijnbewegingen Aernoudts in de lu ren legde. Rijvers, die zijn dag niet had, raakte de bal slechts half en doel man Meert mocht de bal het veld in trappen. Het was Van Stoffelen, die zowel verdedigend als aanvallend goed werk verrichtte, die een -orner door Lenstra genomen, keihard naast kogelde. Deze Nederlandse uitvallen waren noodzakelijk, want de verdediging kwam na dat verrassende eerste kwar tier van de Belgen bijna tempo te kort. Nu kregen Terlouw en zijn mannen TERLOUW .'..peiler der defensie Bij een Belgische doorbraak weet de Nederlandse doelverdediger nog vallende redding te brengqp. Schijvenaar (links) staat in bange afwach ting, terwijl Terlouw zijn keeper te hulp snelt. gelegenheid zich te herstellen, hoewel zjj toch niet konden voorkomen, dat een schot van Mannaerts boven op de lat verzeild raakte. Maar direct keer den de Oranje-elf terug. Een ver schot van De Vroet kreeg Meert slecht on der contróle, maar de toestormende Roozenburg en Clavan kwamen juist iets te laat om de fout van de Belgi sche doelverdediger af te straffen. „HET" MISVERSTAND. Het was anders, toen in de Holland se defensie een fout werd gemaakt. Een boogbal, een volkomen onge vaarlijk schot overigens, kwam in het doelgebied van Van Raalte terecht. Terlouw stond klaar om de bal weg te koppen, maar bedacht zich op het laatste ogenblik en wilde de bal voor Van Raalte la&n lopen. Hierdoor werd Van Raalte kennelijk verrast en Cha ves had niet de minste moeite de Rode Duivels de leiding te bezorgen. Direct na de aftrap kwamen de Bel gen weer terug. Chaves, Mermans en Appelthans kregen echter geen kans meer de voorsprong te vergroten. Een uitval van Nederland, waarbij Roo zenburg zich te zelfzuchtig betoonde en Clavan een vuurpijl op het Belgi sche heiligdom afvuurde, werd ge volgd door een drietal van Anoul, die drie, vier Oranjehemden passeerde. Keurig op maat gaf hij de bal aan Van Steenlandt over, die echter het zelfde presteerde, wat enkele seconden daarvóór door Clavan werd gedaan. Via Roozenburg en Rijvers viel Hol land daarna aan, maar voor het doel faalde Rijvers voor de zoveelste maal. Tweemaal achter elkaar stond van Raalte uitstekend opgesteld bij kopbal len van Mannearts. Vlak- voor dat scheidsrechter Ling rusten blies kwam Anoul nog eenmaal naar voren, doch nu was 't Schijve naar die het veld zuiverde. OOK TWEEDE HELFT BEGON ONZEKER. De tweede helft begon voor Oranje weer weinig hoopgevend. Mannearts sprintte weer eens voorbij van Bun en van Raalte moest mét een katachtige sprong redding brengen. Het is hierna dat wij de mooiste com binatie van de gehele wedstrijd zien. Met fraaie lange passes gaat de bal van Terlouw naar van Stoffelen, die op «3jn beurt goed naar Lenstra plaatst van waar de bal voor de voeten van de vrij staande Roozenburg komt die echter het leer niet op de juist wijze behan delt. De Belgen komen terug en Claves vuurt een strak schot af dat per onge luk tegen dèt lichaamsdeel van Terlouw komt wat men gewoonlijk geen rug meer pleegt te noemen. Een onbegrepen switch van Abe 't was helaas niet de enige werd door Anoul geliquideerd. De taak van de Belgische achterhoede is heel wat een voudiger dan die van 't Oranje-team. Wel wisselen de aanvallen eilkaar re gelmatig af, doch het trio Schaap Roozenburg—Rijvers is vrijwel onge vaarlijk. Bovendien werd Lenstra te weinig in het spel betrokken en wanhopig zien wij de Fries enkele malen zijn schou ders optrekken. Het begint er langzamerhand naar uit te zien dat de Belgen eindelijk hun eerste felbegeerde na-oorlogse over winning zullen boeken. BUITENSPELERS MAKEN GELIJK Maar dan gaat Lenstra op de rechts binnenplaats spelen. Hfj vangt daar een ogenschijnlijk ongevaarlijke bal van Terlouw op, switcht met Clavan op de linkervleugel die de „uitgekookte" pass van Abe onhoudbaar voor Meert schitterend benut. Het was op dat moment dat Deurne zich begon te roeren en hierdoor ge- Alvorens de zevende ronde in het raadhuis te Heerlen een aanvang nam, sprak de wethouder van Onderwijs Bee- nen enige toepasselijke woorden tot spelers, officials en genodigden. Daar na deed hij de openingszet van de partij Roozenburg—Post, hetgeen, evenals te Amsterdam en Den Haag de Nederland se kampioen de overwinning bracht. De ongenaakbare Roozenburg gaf in deze partij de luitenant-vlieger weinig kans en wist hiermee zijn vqorsprong op Keiler en Ghestem te handhaven. Het leek alsof de Belg Verpoest, die de vorige ronde een voordelige remise tegen onze landgenoot Keiler behaalde, te veel van zijn krachten had gevergd, want nu werd hij in een klassieke partij tegen Ghestem kansloos verslagen, waar door de wereldkampioen thans de twee de plaats met Keiler deelt. Het ziet er naar uit, dat de Zwitser Rostan de on derste plaats niet meer zal verlaten, want ook ditmaal moest hij het onder spit delven, nu tegen de Fransman Pé- rot. Ondanks heftige pogingen lukte het Van der Staay niet de onverstoorbare Chiland te kloppen. Hij moest met re mise genoegen némen. Zelf slaagde ik er in van de Belgische kampioen Demes- maeeker te winnen, waardoor ik thans aansluiting met de middengroep heb verkregen.^ Roozenbur^-Post was een zeer onre gelmatige partij waarin Roozenburg v/eer de gebruikelijke opsluiting op zijn lage vleugel accepteerde teneinde bij een eventuele aanval van wit over het kerkhofveld een schijf méér ter be schikking te hebben. Roozenburg volg de echter een omsingelingstactiek van het zwarte centrum en drong daarmee zijn tegenstander naar de rand. Post wist dit nadeel echter tot een minimum te beperken, zodat de Nederlandse kam pioen een moeilijk tot voordeel te con cretiseren middenspel inging. Door enige complicaties in de stelling te bren gen slaagde hij er in Post in tijdnood te drijven. Deze kon in dit critieke stadium niet de sterkste voortzetting vinden, verzuimde de verdediging aan zijn kor te vleugel en moest capituleren. Verpoest—Ghestem. Ook ditmaal koos de Belg een verstandige tactiek door te gen de wereldkampioen 't spel open te houden en deze geen gelegenheid te ge ven hem de klassieke partij op te drin gen. Door een zeer fijn berekende ma noeuvre forceerde de Fransman echter in een elf om elf toch nog een klassieke spelopbouw waarin hij een tempovoor deel had. Op 'fraaie wijze wist hij dit voordeel uit te buiten. Toen de jonge Belg verzuimde een ruil naar de rand te nemen, kende Ghestem geen pardon meer en dreef zijn tegenstander in een onhoudbare positie. Rostan—Pérot. Eindelijk kreeg de Fransman Perot eens loon naar werken. In een klassieke partij had Rostan een schijf op 42, die beter op 43 had kun nen staan waardoor het evenwicht op beide vleugels verstoord was. Van dit geringe nadeeltje profiteerde Pérot han dig door een prachtige positie-combina tie in te leiden. De Alpenbewoner wist de hierdoor ontstane moeilijkheden niet te overwinnen en geraakte in een ho peloze positie. ChilandVan der Staay. De kleine Fransman Chiland ontpopte zich in deze partij ook weer als de verdediger bij uit stek. Van der Staay drong zijn tegen stander naar de rand en leidde een cen- trumaanval naar veld 27 en 28 in. Chi land hield echter het hoofd koel, liet de stormloop op zich afkomen en begon in tussen een tegenaanval op de rechter flank. HoeWel van der Staay een gunstig eindspel inging was dit niet voldoende om hierdoor punten te bemachtigen. LarosDemesmaecker. Ik meende de Belgische kampioen het beste in een aanvalspartij te kunnen bekampen. Deze verdedigde zich echter hardnekkig, maar kon terreinverlies niet verhinderen. Merkwaardig in deze partij was, dat ik in een elf-om-elf-stelling geen enkele schijf meer op de Onderste twee rijen had staan. De veteraan werd de druk te machtig en hij nam zijn toevlucht tot een doorbraak naar dam, hetgeen hem twee schijven kostte. Dit eindspel waar in wij beiden met een dam opereerden, leidde echter zeer spoedig tot winst. De negende ronde. Te Heerlen werd gisteren de ne gende ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dammen ge speeld. De uitslagen luiden: PérotVerpoest 02, Van der StaayRostan 20, GhestemDe mesmaecker 20, Keiler—Chiland 11, PostLaros 11. De stand na de 9e ronde luidt: 1. Rozenburg 16 pt., 2. Ghestem 12 pt., 3. Keiler 11 pt., 4. Verpoest 10 pt., 5. Van der Staay 9 pt., 6. Post 8 pt., 7, 8. en 9. Chiland, Laros en Pérot 7 pt., 10. Demesmaecker 2 pt., 11. Rostan 1 pt. H. LAROS. inspireerd kwamen de Belgen nog en kele malen voor het heiligdom van Van Raalte die nog eenmaal een safe moet verrichten op een verraderlijk schot van Chaves. Kort nadat scheidsrechter Ling een buitenspel doelpunt van onze Zuider buren afkeurde, klonk het signaal dat een einde maakte aan een faire wed strijd, zij het dan ook een wedstrijd van matig gehalte. De Berlijnse kwestie Naar aanleiding van een verklaring van maarschalk Sokolofsky, Sovjet-be velhebber in Duitsland, waarin gezegd wordt, dat de westelijke mogendheden de voorwaarden van een op 30 Augustus te Moskou gesloten overeenkomst niet zouden hebben overgebracht naar de militaire gouverneurs in Duitsland, heeft het Britse militaire bestuur te Berlijn te kennen gegeven, dat Soko lofsky „een opzettelijke uitleg" zou heb ben verstrekt van de Moskousa richtlij nen. Generaal Robertson, aldus de Brit se verklaring, heeft geen voorstellen gedaan, die strijdig waren met de „na tuurlijke interpretatie" van de Moskou- se richtlijnen. Voorts meent de Britse verklaring, dat de jongste maatregelen der Sovjet autoriteiten in Duitsland „nauwelijks wijzen op enige Sovjet-wens tot een viermogendhedenbestuur van Berlijn". MILITAIRE TRUCK OP LANDMIJN GEREDEN Zaterdagochtend is tussen Madjewang en Poerwokerto een militaire truck op een landmijn gereden en vervolgens te gen een boom gebotst. Nadat het onge luk was geschied werd automatisch vuur ontvangen van een terreinhoogte in de omgeving. Vijf van de inzittenden van de auto liepen hierbij lichte ver wondingen op. RUSLAND LID VAN DE FINA. Op een vergadering van de Engelse zwembond werd bekend gemaakt, dat de wedstrijd tussen Nederland en Groot Brittannië, welke oor dit seizoen op het programma stond, niet zaldoor gaan. Verder werd in de vergadering me degedeeld, dat Rusland lid is geworden van e internationale zwemfederatie zo wel als van de Europese zwemliga. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6 8 en U uur AVRO: 6,20 gramo- foonplaten 6,30 Voor de strijdkrachten 7,00 Radio filmkrant 7,3o Inleiding tot muziekbegrip 7,45 Landbouwrubriek 8,05 Radioscoop 10,30 In stijgende lijn 11,15 Swing corner HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Sport- rubriek 6,30 met band en plaat voor u paraat 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Sinterklaas in zorgen 7,43 NCRV kwartet 8,05 Programmaproloog 3,10 „Excelsior" 8,55 Het wuivende ko ren 9,30 Populaire orgelbespeling 10,00 Hollands strijkorkest 10,45 Avond overdenking 11,15 Werken van Belgi sche componisten DINSDAG 23 NOVEMBER HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1. 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,!l5 Gramofoorimuziek 9,30 „Aubade" 1,20 The Skymasters 2,30 Radio mati nee 6,15 Tom Erich, piano 6,30 Voor de strijdkrachten 7,00 Radiostrip 7,10 Het MGM orkest 7,15 Bijnamen in de kamermuziek 7,45 Niwin-klanken 7,50 Rubriek ^vsn de wederopbouw 8,03 West Europees commentaar 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,3o Mededelingen 9,35 Ik zou zo graag 10,15 Buitenlands overzicht 10,30 Muziek 11,15 Melo dieën van Franz Lehar HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk 'de dag 11,00 Muziek houdt fit 12,03 Metropole orkest 3,30 Middagklan ken 6,10 Sportpraatje 6,20 The me. lachrino strings 6,30 Radio volksuni versiteit 7,15 Een kwartiertje rhythma 7,30 Dit is leven 8,05 De gewone man 8,12 Hoe ik mijn kind gedood heb, lujs- teispei 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Symphonic Dat kan! Met de eenvoudige bloedzui verende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes minerale zouten waaruit Kruschen be staat, zijn een wondere stimulans voor de bloedzuiverende organen. Lever, nieren en ingewanden hebben de op wekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voor komt zodoende dat schadelijke, pijnver- wekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdu rende oorzaak worden van Uw ondrage lijke pjjn. Niet zonder reden gebruiken millioenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom er kend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Dro gist. (Ingezonden mededeling) 14 door F. Coppersmith Vrij spoedig stopte de koets nu voor een uit baksteen opgetrokken ge bouw. Boven de deur hing een bord, waarop twee gekruiste sleutels afge beeld waren. Nog vóór Claire kon vragen waar zij was, had de officier leeds de deur geopend en nodigde hij het meisje uit om binnen te komen. „Dit is het logement „De gekruiste Sleutels", antwoordde hij luchtig op de vraag, die het meisje stelde en hij wees haar de waard, die met een hel derwit voorschoot getooid, snel en on derdanig kwam toelopen. Claire wierp een blik in de gelagkamer waar alles blonk en glom, zij hoorde de officier een kamer voor haar bestellen en volgde de beide mannen aarzelend naar de eerste verdieping, waar de waard, zoals .hij zei, nog een keurige kamer vrij had. Inderdaad, het was eep uiterst gezellig vertrek, waarvan hij de deur met een sleutel opende. Alles zag er helder en netjes uit, het bed stond, in een soort alkoof, zodat Claire, ondanks haar kennelijke onge rustheid, goedkeurend om zich heen keek. Op een teken van Keats verliet de waard buigend de kamer, maar niet vóór de officier zich in een stoel liet- vallen na zijn sabel losgegespt te hebben, vroeg het meisje, met een ijs koude intonatie: „Wat betekent dit. mijnheer Keats?" „O, u moet een behoorlijk dak bo ven uw hoofd hebben, mejuffrouw", was het antwoord, „ik zal direct uw koffers laten halen en boven brengen". „Maar ik wil direct de gouverneur spreken", hield Claire aan. Keats glimlachte. „Waarom zo on geduldig, mejuffrouw?" vroeg hij toen, „mag ik u even helpen uw mantel uit te doen?" ..Neen, laat u dat", riep Claire nu. "aar stem trilde en Keats sloeg on middellijk een andere torn aan. „Ik hoorde, dat u een, zwaar verlies hebt geleden en dat u geheel alleen op de wereld bent. Wees er van ver zekerd, dat ik u helpen wil. Ik ben een vriend voor u, op wie u kunt bouwen", zo verzekerde hij Claire. „Ik heb niet om uw vriendschap ge vraagd", antwoordde Claire koel. Keats lachte en zei: „Weet u dat u eenvoudig betoverend en onweerstaan baar bent als u zo kwaad kijkt?" Claire stampvoette. Ik heb niets aan dergelijke laffe complimentjes. Ik wil de gouverneur spreken". „Dacht u, dat iets dergelijks maar zo eenvoudig ging? Neen, mejuffrouw, dat moet eerst behoorlijk voorbereid worden. Misschien is het morgen mo gelijk, misschien niet eerder dan vol gende week. Wees toch niet zo onge duldig. Ik sta geheel tot uw beschik king. U kunt zich hier in dit logement eerst op uw gemak installeren. Ik zal al mijn vrije tijd opofferen om u ter zijde te staan „Meneer Keats", onderbrak Claire de woordenstroom met zachte, doch besliste stem. „u heeft mij wat op de mouw gespeld. Wellicht meende u dat ik mij. nu ik alleen op de wereld sta, alles moet laten welgevallen. U vergist zich echter. Laat u mij alleen!" „Maar juffrouw, gelooft u mij toch, ik wil alles voor u doen wat u wenst", met die woorden poogde hij Claire opnieuw te overreden haar mantel uit te trekken, tegelijkertijd het meisje over een der wangen stre lend. „Verlaat onmiddellijk deze kamer!" riep Claire en haar ogen schitterden van woede over deze grove belediging. „O, neen. ik denk er niet aan", was het onbeschaamde antwoord, „u bent veel te knap om alleen hier te blijven!" Met enige snelle passen stond Claire bij het bellenkoord. Vastbesloten ruk te ze er aan, zodat de bel op de gang luid en lang te horen was. Keats was te laat toegesprongen om Claire te verhinderen haar voornemen te vol voeren. In zijn haast was hij ook nog over een tafeltje gestruikeld, zodat de twee vazen, die zich er op bevon den, met luid geraas tegen de grond aan scherven sloegen. Haastige schreden waren hoorbaar op de trap. Hijgend trad even later de waard binnen. Door de open deur keken enkele negerslaven met grote ogen naar binnen. „Is er brand?" in formeerde Teeke, de waard. „Neen", antwoordde Claire, „maar deze heer wenst mijn Tcamer niet te verlaten". Nog steeds maakte luitenant Keats geen aanstalten om te verdwijnen. „Als u nu niet meteen vertrekt, be gin ik om hulp te roepen", verzeker de Claire hem. En pas na die woor den gaf Keats zich gewonnen. Schou derophalend liep hij langs de waard naar buiten Een half uur later verscheen Claire, nog altijd in haar mantel, in de ge lagkamer. Bij de waard informeerde zij naar het adres van een rechtsge leerde. „Maar hij moet betrouwbaar zijn en niet al te duur", voegde zij er na een flinke aarzeling aan toe. De waard antwoordde: „Het is nu vijf uur. Tussen vijf en zes komt hier elke dag de heer Collln". ..Heeft hij een goede naam?" De waard knikte bedachtzaam. „Ik geloof van wel", zei hij toen, „of schoon hij niet veel processen voert". „Maar ik kan geen tijd verliezen!" liet Claire er vrij angstig op volgen. „Dat doet mijnheer Collin ook niet Spreekt u -maar eerst even met hem". De waard bracht Claire naar een der tafels in de gelagkamer, schoof een stoel voor haar aan, hielp haar bij het uittrekken van haar mantel en bracht haar toen een kop bouillon met een vleespasteitje. Claire leunde verstrooid in haar stoel achterover, toen zij de bouillon en het pasteitje op had. Haar ge dachten waren geheel bij haar lotge noten, die met zoveel idealen de reis naar het „land van belofte" hadden gemaakt en zo bitter ontgoocheld v/aren. Plotseling zag zei de waajd naar haar tafeltje komen, gevolgd door 'n andere man. „Dit is dr. Nathaniel Collin", en Claire zag een kleine, vrij dikke man, met een volkomen kaal hoofd. hij droeg geen pruik voor zich staan. „Zullen we niet liever aan dat ta feltje in de hoek gaan zitten?" vroeg de man, „stellig kunnen we dan vrijer spreken". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3