Sovjet Unie wijst Bernadotte's voorstellen af Hinderlijke belangstelling Engelse Koning moet rust houden Merkwaardige notities in het dagboek van het slachtoffer Edmund Brahm de beulsknecht Ik zieik zie, wat jij niet ziet NEDERLAND KOMT 70.000 TON SUIKER TE KORT Dinsdag 23 Nov. 1948 - VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 276 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Engeland en V.S. oorzaak van verwarde toestand Reis naar Nieuw Zeeland en Australië afgelast De mysterieuse moord te Enkhuizen Uitbreiding van suikerbieten oppervlak met 15.000 ha. noodzakelijk DE De alcoholmeier werd overtroefd Jhr. de Ranitz burgemeester van Utrecht BUREAU - ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS De Sovjet-Unie heelt gisteren in de politieke commissie van de Ver. Na ties de voorstellen van Bernadotte met beslistheid van de hand gewezen. De Sovjet-gedelegeerde Tsarapkin, die dit mededeelde, zeide, dat „de ge hele wereldpers had toegegeven, dat -ij op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken waren opgesteld". Verder betoogde hij, dat wijziging van de grenzen van de Joodse staat, zoals deze bij het besluit van de alge mene vergadering van een jaar gele den waren vastgesteld, „het bestaan zelf van de Joodse staat in het geding zou brengen". Volgens Tsarapkin was de huidige toestand in Palestina „ge heel te wijten aan de inmenging van Engelsen en Amerikanen". Het Trans- jordaanse Arabische legioen was in the orie een strijdmacht van koning Abdoel- lah, „doch in werkelijkheid een Britse legermacht onder bevel van Glubb Pasja en zijn officieren". Tsarapkin verklaarde, dat „de enige weg uit de huidige impasse strikte toe passing van het besluit van de alge mene vergadering van vgrleden jaar zou zijn". „De Sovjet-Unie is van mening, dat voor het vinden van een oplossing in Palestina het absoluut noodzakelijk is alle buitenlandse strijdkrachten terug te trekken uit de Joodse en Arabische landen, die door de Assemblee zijn opgericht, en onmiddellijk maatrege len worden genomen om verdere mili taire activiteit te verhinderen", aldus besloot Tsarapkin. Na de rede van Tsarapkin werd de zitting geschorst. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, drong aan op erkenning van de voorlopige staat Israël door de algemene vergadering. Hii voegde er echter aan toe, dat Is raël niet al het gebied kon krijgen, dat het volgens het verdelingsplan was toegewezen en bovendien nog al het gebied, dat het had veroverd. Hij zeide. dat in de regeling, die thans werd uitgewerkt, de Joodse staat in zijn eigen belang „zijn eisen beper kingen moest opleggen'. Daartegen over zou de Joodse staat het recht hebben om vrede en erkenning te ver zoeken. Bombay door stormen geteisterd Zware stormen, vergezeld van regens, hebben Bombay en het omliggende ge bied practisch van de rest van India afgesneden. De transportdiensten van de stad zijn stilgelegd. Officieel wordt medegedeeld, dat zeven personen werden gedood en honderd gewond. Het is zo teleurstellend telkens weer te moeten ervaren, hoe weinig het Nederlandse publiek de wens van Hare Majesteit de Koningin begrijpt, om zich met haar kinderen vrij en on gehinderd onder de mensen te kun nen begeven. Jongeren en ouderen dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, ondanks herhaald vriendelijk verzoek langzaam door te lopen. Elk gezellig, door de prinsesjes be dacht plan, zoals bijvoorbeeld het doen van boodschappen in deze Sint Nicolaastijd of het bezoek aan een dierentuin, leidt daardoor tot een ver drietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van Hare Majesteit de Koningin te helpen ver vullen. Aan koning George van Engeland is geadviseerd algehele rust te houden wegens een storing van de bloedsom loop in het rechterbeen. In verband hiermede zijn voor enige maanden alle afspraken van de koning voor officiële gelegenheden afgezegd. Ook is door Buckingham Palace mede gedeeld, dat de reis van de koninklijke familie naar Australië en Nieuw-Zee- Iand voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De dokters hebben verklaard, dat de algemene gezondheidstoestand van de koning, met inbegrip van de toestand van het hart, geen reden tot bezorgd heid geeft doch dat „ongetwijfeld de inspanning van twaalf jaren het licha melijke weerstandsvermogen van de koning merkbaar heeft aangetast". „Het zou gevaarlijk zijn voor de ko ning, aldus de verklaring der dokters, Omtrent de moord te Enkhuizen, ge pleegd door de, 15 jarige HBS-leerling M. B. op de 16 jarige Annie Rolle, valt, nu een enkele krant, de discretie heeft verbroken, het volgende te melden. Het meisje hield er een dagboek op na waar zeer mysterieuze en fantasti sche mededelingen in staan opgeschre ven. Zo heeft ze kort voor de vreselijke gebeurtenis geschreven „Ik word ver moord, maar Matthie zal me helpen" en een andere dag daarin de vraag gesteld „Waarom leef ik nog?" Verder schreef ze dat op een HBS-avond, op 11 Novem ber j.l. Matthie een boodschap had ont vangen van de zwarte slang en dat hij daarom om twaalf uur de feestzaal had verlaten. De jongen had enkele dagen vóór de moord een dolkmes gekocht en zich van een sterk stuk touw voorzien, dat hij in zes gelijke delen had gesneden. Het slachtoffer werd vastgebonden ge vonden aan een rail, die daar bij de schietbaan op de grond lag. In het ge noemde dagboek wordt over deze plaats meerdere malen verteld. „Vandaag bij de schietberg geweest, veel pret gehad, Matthie hield schietoefeningen". De da der moet na de moprd naar huis zijn ge gaan en zich daar heel normaal hebben gedragen, 's Avonds om negen uur stond hij te wachten bij het gymnastiek lokaal, waar zij aan haar ouders had voorgegeven te zullen heengaan. Toen het .lijk van de vermoorde was gevonden, is hij naar het poUtiebureau gekomen en heeft daar aanvankelijk een gefantaseerd verhaal verteld. Kort daarna bekende hjj de misdaad ge pleegd te hebben. een langdurige reis te ondernemen, welke het herstel zou kunnen vertra gen en ernstige risico voor een der ledematen zou medebrengen". Naar vernomen wordt hebben vijf dokters in de afgelopen week de ko ning geobserveerd nadat deze ongeveer twee weken geleden had geklaagd over gevoelloosheid in de rechtervoet. „De koning en de koningin, aldus wordt in de verklaring gezegd, wensen tegenover de bevolking van Australië en Nieuw-Zeeland uitdrukking te ge ven aan het diepe leedwezen en de bittere teleurstelling, welke zij zeiven gevoelen over het afgelasten van de reis". Peter Fraser, de minister-president van Nieuw-Zeeland, heeft in een ver klaring, welke te Londen is bekend ge- ma.akt, gezegd, dat het uitstel van de His l„zo mogelijk het enthousiasme nog zaï "if.-rgroten waarmede de koning, de koningin en prinses Margaret in Nieuw-Zeeland verwelkomd zullen worden wanneer zij t.z.t. hun bezoek zullen kunnen brengen". Chifley, de Australische minister president, zeide: „Dit bericht betekent een grote schok voor ons allen. Ik weet, dat Australië de boodschap onder steunt, welke ik aan de gouverneur- generaal verzocht heb naar Londen te zenden en waarin uiting wordt gege ven aan het leedwezen over de gezond heidstoestand van de koning en er bij Zijne Majesteit op aangedrongen wordt het advies van zijn dokters geheel op te volgen". De Amerikaanse pers meldt, dat de Engelse Koning aan trombose lijdt. Communisten op Java in de aanval De dienst voor legercontacten meldt, óat de communisten onder leiding van Sjarifoeddin er in geslaagd zijn de re publikeinse defensielijn bij Ngaringan langs de weg Wirosari-Blora te door breken en oprukken in noordelijke richting. Volgens de laatste berichten bevonden zij zich te Grantil, hetgeen v.ijst op een poging om Pati en even tueel Rembang te bezetten. De sterk te van de communistische hoofdmacht vordt geraamd op circa twee batal jons, bestaande uit „volledig bewapen de, vechtlustige soldaten", aldus de dienst voor Legercontacten. Volgens Antara heeft een woord voerder van het republikeinse ministe rie van defensie medegedeeld, dat tij dens een gevecht ten Zuiden van Ran- doeblatoeng. in Oost-Java, tussen re geringstroepen en opstandelingen, 300 opstandelingen werden gedood of ge vangen genomen. Er komen weer pinda's Binnen niet al te lange tijd zuHen voor het eerst sinds de oorlog weer pinda's voor het publiek beschikbaar komen. Dezer dagen zullen wederom enkele schepen met ca 3100 ton grondnoten uit Indonesië in ons land aankomen. Een gedeelte hiervan (circa 900 ton) zal, mits de noten van voldoende kwaliteit zijn, worden gebrand en als pinda's in de handel gebracht. Voorts zal een hoe veelheid van circa 1800 ton worden verwerkt tot pindakaas, terwijl de rest voor diverse andere doeleinden is be stemd. De noten, die gepeld worden aange voerd, zullen hier te lande worden ge brand. A. E. W. MASON OVERLEDEN De Britse romanschrijver A. E. W. Mason is op 83-jarige leeftijd te Lon den overleden. Hij was lijdende aan asthma en een hartkwaal. Zijn werken zijn in een reeks talen overgebracht en enige ervan zijn verfilmd of voor het toneel geschikt gemaakt. Zijn bekend ste boek. „De vier veren" dateert van 1902. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden, wei nig wind en vannacht plaatselijk nachtvorst en vorming van nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur. Het wonder van Oudendijk De heer S. Kooistra te Oudendijk is een verwoed hengelaar en hij had er al jaren van gedroomd een recordsnoek te vangen. En gister is die droom verwezen lijkt; hij kreeg in de Ringvaart een soort onderzeeër aan de hen gel en hij slaagde er na veel moeite in zijn vangst op de wal' te trekken. Het bleek een snoek te zijn van vijfentwintig pond, met een lengte van 114 cm. Het plan bestaat deze knaap op te zetten. Amerikaanse militaire missie naar China? In diplomatieke kringen te Washing ton is verklaard, dat te Washington voorsteHen zijn gedaan tot het zenden van een uitgebreide Amerikaanse mi litaire missie, naar China om de Chi nese regeringstroepen van advies te dienen bij de pogingen de opmars der door de communisten geleide legers te stuiten. Officieus zijn de namen ge noemd van generaal Mark Clark en lt.-generaal Albert Wedemeyer als eventuele leiders van een dergelijke missie. Op de vierde dag van het proces te gen de Amersfoortse beulen kwam de 52-jarige Edmund Brahm voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. Getuige Zoutmulder kwam als gijze laar in September 1944 in het kamp en verklaart „geen narigheid van Brahm hebben ondervonden". Gezien heeft hij echter des te meer. Brahm trapte en sloeg waar hij kon. Hij liet de ge vangenen, die in nieuwe transporten binnenkwamen, in weer en wind ge heel naakt van de z.g. bekleidungskam- mer" naar het badhuis lopen, een af stand van ongeveer 10 meter. Brahm onthield ofschoon er genoeg aanwe zig was de noodzakelijke kleding aan de gevangenen, ook aan de zieken. Getuige Velthuis noemde de knuppel die Brahm altijd bij zich had „Brahm's zesde zintuig". Ds. F. H. Sixma, predikant te Giet hoorn was gearresteerd voor illegaal werk. In het kamp werd hij hoofdver pleger en zag eens, dat bij het uitrei ken van „verschoningen". Brahm tien stellen kleding te weinig uitreikte, waaardoor tien zieken in de dysenterie- afdeling geheel ongekleed in bed moes ten liggen, onder twee dunne katoe nen dekens. Zelf heeft ds. Sixma nooit slaag ge had maar hij heeft wel gezien, dat Brahm met een gedraaide stoelpoot, waaraan meerdere scherpe randen wa ren, de gevangenen afroste. Ook in deze zaak zal later het re quisitoir gehouden worden. Gistermiddag behandelde het ge rechtshof te Amsterdam de zaak tegen de 56-jarige Josef Oberle. Oberle, een flink gebouwd man met een martia le snor, is vóór de oorlog schaapher der geweest. Een beroep dat wel de grootste tegenstelling vormt tot de functie, die verdachte gedurende zijn tijd in gevangenkampen uitoefende. Oberle heeft deel uitgemaakt van dezelfde vuurpelotons als Brahm. Ook zijn verweer is het „befehl ist befehl". Op een vraag van de president, of Oberle niet geweten heeft, dat het voedsel in het kamp zo slecht was, antwoordt de ex-schaapherder tot ver bazing van de toehoorders, dat het eten heel goed was. Zelfs is een ge vangene 20 pond in het kamp aange komen. Op de vraag wie dat dan wel was, antwoordde Oberle, onder het gelach van de publieke tribune: „Frans van de Laar". Om half vijf schorste prof. Hamel de zitting tot Zaterdag 27 Nov. a.s. STIKKER: De bestandsschendingen nemen af. SPOOR: De bestandsschendingen nemen toe. „De Tijd" VLIEGTUIG IN ENGELAND NEERGESTORT In Zuid-Engeland, op de grens van Hampshire en Wiltshire, is een vlieg- tuig van een particuliere Britse maat schappij neergestort. Zeven van de acht inzittenden zijn om het leven ge komen. Het vliegtuig is verbrand. SPOEDIGE TERUGKEER VAN HATTA NAAR DJOGJA VERWACHT. Een communiqué van het Republi keinse ministerie van Voorlichting be vestigt het bericht, dat Hatta verwit tigd is van de komst van de ministers Stikker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher naar In donesië. Het communiqué voegt toe, dat verwacht wordt, dat Hatta spoedig naar Djogja zal terugkeren. Dit is ech ter afhankelijk van zijn werk en van de transportmogelijkheden. Te Leeuwarden heeft de directeur- generaal van de Voedselvoorziening dr. ir S.L. Louwes de aspecten van de Ne derlandse landbouw belicht op basis van de nieuwe richtlijnen, welke mi nister Mansholt bij de behandeling van de rijksbegroting in de Tweede Kamer heeft uitgestippeld. In de overgangstijd na de ooriog, al dus dr. Louwes, heeft zich de overtui ging gevestigd, dat het de taak van de regering is de landbouw de mogelijk heid van een behoorlijk bestaan te waarborgen. Dit zal niet mogen ge beuren door een crisispolitiek, maar door een doelbewuste landbouwpoli tiek, waarbij een zeer intensieve sa menwerking tussen landbouw en overheid noodzakelijk is. Zonder on dernemende landbouwers en zonder particulier initiatief kan de regering STAKING OP QUEEN ELIZABETH TEN EINDE De staking onder de bemanning van de Queen Elizabeth is gisteren geëin digd, doordat overeenstemming is be reikt tussen het stakingscomité en vertegenwoordigers van de Cunard White Star. HOOFDCOMMISSARIS van politie in Cleveland (Amerika) had een nieuwe alcoholmeter uitgevon den, die met funeste zekerheid zou aangeven of autobestuurders in de sluiten en begrotingen moeten maken, met de voorpoten over hem heen staan. lorum warei» Om uit te maken of het De nazi-burgemeester van Naarden, die Horace telde zijn laatste seconden ding goed werkte gaf hij vier politie- nooit in de nor kwam, is thans veroor - Toen kwam er een boerenknechtje langs deeld tot drie jaar internering. Door sneeuwstormen zijn vele Noord-Ame rikaanse dorpen geïsoleerd. Een onbe mande ballon van het Amerikaanse leger heeft een recordhoogte bereikt van 47 kilometer, dit is acht kilometer agenten de opdracht zich te bedrinken. Daarna moesten zij hun gealcoholiseer- de adem in een glas blazen, waarna een meter zou aanwijzen hoever zij boven hun theewater waren. Het ding weigerde. „Ga maar naar huis, zei de een zijweggetje met drie koeien, de stier keek om en rende de koeien ach terna. In het ziekenhuis ligt Merton op te scheppen over de koelbloedige moed, waarmee hij het beest in de ogen keek. De zusters knikken beleefd.-... Vol was er nog. Zij kwam te voorschijn, kreeg een tik op het hoofd en werd vastgebonden. Nauwelijks had Rose de laatste knoop gelegd, of er werd gebeld. Hij deed open. Twee buurvrouwen. Ze kwamen binnen, kregen een tik op het hoofd en werden gebonden. De baby begon te huilen. Rose haalde het kind en zette het bij zijn moeder op schoot. Er werd weer gebeld: de agent van een verzekeringsfirma. Binnen, tik, gebon den. Maar toen was de inbreker aan het eind van zijn zenuwen. Met rollen- commissaris, ik moet er nog een paar hoger dan het vorige record. De baUon gende week Maandag viert opoe Koe- de ogen liep hij de deur uit, naar de len in Nederweert haar honderdste dichtstbijzijnde bar, waar de politie, verjaardag. Een Amerikaans tijdschrift telefonisch door de slachtoffers ge- brengt het verheugende bericht dat waarschuwd, hem na de achtste borrel schilderijen tegen diefstal beveiligd vond. kunnen worden door er een beetje draadjes aan veranderen; hij registreert nog niet overtuigend genoeg". Overtui gender was de tocht der agenten door Cleveland. Zij sloegen een straatlan taarn in, kropen door de ramen van tv/ee winkeletalages, zongen liederlijke versjes en schreeuwden de hele buurt bij elkaar. Een Frans persbureau seint ons de mededeling dat opoe Anette, de 107- jarige oudste inwoonster van Dyon samba-lessen neemt om op de hoogte van haar tijd te blijven. En in Amerika is proefgevlogen met de „W.B.", 's we relds kleinste vliegtuig. Het ding is vier meter lang en weegt 68 kilo; een nadeel is dat de piloot vastgebonden languit bovenop de, romp moet liggen. TN DE GEMEENTE Zoelen wordt een weekblad uitgegeven. Aan de kop staat: Redactie en administratie Gemeentehuis te Zoelen. Uitgevers: Het secretariepersoneel der gemeente. Waarschijnlijk zullen en drukkers nu wel spatte tenslotte uit elkaar, doch de be reikte hoogte werd afgelezen van de meegevoerde meetinstrumenten, die aan parachutes naar beneden kwamen. Menachem Beigin, de 37-jarige ex-lei- dei van de Irgoen Zwai Leoemi, die thans ontbonden is, is te Parijs aange komen, op weg naar New York. Baron von Schroder, een bankier uit Keulen, die in 1932 het onderhoud tussen Hitier en Von Papen voorbereidde, is wegens steunverlening aan de nazipartij ver oordeeld tot 500.000 Mark boete of een jaar gevangenisstraf. TEKEN DES TIJDS: In de Darm stadter Zeitung adverteert een Gretchen: „Jonge dame geeft les in democratie, na zes uur". En in de Weense Kurier lees ik: „Leer perfect Engels in drie maanden: Amerikaans in twee maanden. Door politiek-zuivere dame". In Windlesham (Eng.) viel een radio-actief materiaal op te smeren. Komt er een dief aan het doek, dan loopt er een wekker af. Hoe het schil derij uitmaakt wie een dief is weet ik niet, maar ge kunt het in Amerika na vragen. TOCH MOET U daar een beetje gauw mee zijn, want Eugene Avers, die iets hoogs is bij het atoom- gedoe in Amerika, heeft verklaard, dat in 30 jaar de voorraad uranium der V.S. uitgeput dreigt te raken ten ge volge van de productie van atoombom men. Dit is, volgens hem, een reden tot pessimisme met het oog op het gebruik van atoomenergie voor de industrie in nE LIEDEN VAN het Hongaarse persbureau maken de wereld aan het schrikken. Zij seinen het vol gende bericht: „Aan de Noordoostelijke hemel bij Boedapest is een schijnend groot rood gordijn waargenomen. Het verschijnsel verdween langzamerhand in Westelijke richting. Het gordijn werd gevolgd door verschillende klei nere". Ze gaan daar blijkbaar nogal -rauw met de textielpunten om. De Lon- dense matroos John Purvis zit in de cel. Hij had een brandijzer gemaakt en wilde daarmee zijn vrouw een onfat soenlijk woord op het voorhoofd bran den. Mocht niet van de pliesie. Het ge meentelijk bureau voor de statistiek in Londen heeft na een verschrikkelijk onderzoek vastgesteld dat in 36 van de een landbouwpolitiek, als zij zich voorstelt, niet uitvoeren. Zonder me dewerking van de regering bestaat er voor de landbouw geen gelegenheid een positie in de maatschappij te be houden, die haar uit hoofde, van liaar belangrijkheid toekomt. De huidige toestand maakt het noodzakelijk, dat wij ons moeten la ten leiden door de grootste productie per ha. Komende tot de suikerproductie zei de spr., dat wij tussen 70 en 80.000 ton suiker voor de binnenlandse con sumptie te kort komen. Afgezien nog van dcitgene, wat wij nodig hebben voor de export. In Ieder geval moe ten wij deze eerste 75. a 80.000 ton zelf zien te verbouwen, hetgeen een uit breiding van het suikerbietenopper vlak met 15 a 20.000 ha betekent. Dit kan, want die oppervlakte suikerbie ten werd ook verbouwd in de twin tiger jaren. De dollarschaarste maakt het nood zakelijk, dat een behoorlijk deel van het benodigde veevoeder op het eigen bedrijf moet worden verbouwd. Dr. ir. Louwes wees er tenslotte op, dat het-gehele systeem gebouwd is op de toezegging van de regering om te zorgen voor een behoorlijke bestaans mogelijkheid van het goed-geleide, economisch verantwoorde bedrijf. Wij hebben een uiterst zware oorlog door staan en ons land heeft - daarvan eco nomisch meer geleden dan welk ander land in West-Europa. Als wij tegelijk ons volk een menswaardig bestaan willen geven, kan dat alleen maar als de bedrijven met de uiterste energie en met inzet van de gehele persoon lijkheid worden geleid. Wij kunnen ons de luxe van nie«* goed geleide bedrijven en niet voldoende arbeids prestatie, eenvoudig niet veroorloven. de toekomst. Austin Rose brak in bij de journalisten stiifc de heer Horace Marton" aan, wierp mensen te Los Angelos. Hij dacht, dat 100 Logdense huizen een kat aanwezig huwelijken gaan hem tegen de grond en ging tergend er niemand thuis was. Maar mevrouw is Het aantal katers is variabel. I I Naar wü vernemen is benoemd tot burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, administrateur, chef der afdeling Hoger Onderwijs van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer de Ranitz is geboren 3 April 1905 te 's-Gravenhage. Hij bezocht het gymnasium te 's-Gravenhage. Van 1923 1929 studeerde hij te Leiden, waar hij in 1938 gepromoveerd is tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „de rechtspositie van de Rijksuniversiteit en van haar elementen". De nieuwe burgemeester van Utrecht is zeer muzikaal. Hij trad op menig con cert als solo-pianist op. Verder deed hij veel aan bergsport. Hij besteeg de meeste vierduizenders in Zwitserland. Jhr. de Ranitz is ridder in de orde van het Legioen van Eer. I

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1