Stad en Omgeving. Kegelen voor de jongens overzee r~ AGENDA fqÊl%3|fl3r TOON HERMANS OP ZIJN BEST Het gedenkteken voor de gevallenen Burgemeester opent de Wedstrijden Eau de Cologne Parfum Bvoulerie Wj "DONKERE DAGEN! Zeg... héél! Een werk van de Bergense beeldhouwster Jeanne Kouwenaar-Bijlo ~m Jstgezwdm Gisteravond had in het Kegelhuis „De Unie" de officiële opening plaats van de Niwin-kegelwedstrijden voor de jongens overzee. Te ruim half acht sprak de voorzitter van de Alkm. Kegelbond, de heer Joh. Diepen, zijn voldoening uit over de geweldige belangstelling, riep allen een hartelijk welkom toe en was ten zeerste verheugd door de aanwezigheid van Mr. Dr. Wytema, burgemeester van Alkmaar en het plaatselijk Niwin-Comïté. Spr. dankte allen, die aan de voor bereidingen van deze wedstrijd hadden medegewerkt. Vooral de dames en heren kegelaars en de Middenstand voor het beschikbaar stellen van prijzen. Het gaat «u niet zozeer om de eerste of tweede prijs, want alle prijzen zijn vrijwel van gelijke waarde. Spr. wenste alle dames en heren een sportieve wedstrijd toe en Verzocht vervolgens de burgemeester tot de officiële opening over te gaan. de voorzitter, zo zeide de heer Fels, ik rekende al zo'n beetje op kegelend Alkmaar en dank zij het bestuur van de Alkm. Kegelbond, die reeds 75 pak ketten heeft toegezegd, zijn wij dit be drag al heel dicht genadferd. Wij weten wat een ontzaglijk werk van U wordt verlangd en danken U voor Uw spon tane medewerking. Hierna gaf de voorzitter van de wed strijd-commissie, de heer A. Middel- hoff, die vooraf enige technische moei lijkheden had, opgehelderd, de banen vrij en brachten de burgemeester en het Niwin-comité de ballen aan het rollen. ALKMAARSE BIJARTCOMPETITIE Toen ik het verzoek van de voorzit ter van de Alkm. Kegelbond kreeg, al dus de burgemeester, om deze Niwin- wedstrijüen te openen, had ik niet ver wacht, zoveel dames hier aanwezig te zien. Ook spreker had meermalen in As sen de kegelsport beoefend, waarbij dan ook wel eens werd gekegeld om wild, doch dames waren daarbij niet tegenwoordig. Dat ook hier in Alkmaar de dames deze sport beoefenen kan niet anders dan ten goede komen aan het doel wat hier wordt nagestreefd, n.l. het ver strekken van pakketten voor alle man nen en jongens van hoog tot laag, die aan de andere kant van de Evenaar hun plicht vervullen. Een doel van zo'n grote betekenis vooral in tijden van de steeds terugkerende feestdagen waarbij zij allen worden herinnerd aan het gezellig samenzijn in het gezin. yervolgens Wenste spreker het be stuur van de Alkm. Kgelbond een suc cesvolle wedstrijd toe en verklaarde hierna de baan 'officieel voor geopend. De heer B. Fels, voorzitter van het Niwin-comité had dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid om aan wezig te zijn. Spr. herinnerde in de eerste plaats aan de succesvolle resul taten van vorig jaar, waarbij door het bestuur van de Alkm. Kegelbond on geveer duizend gulden aan het comité Werd ter hand gesteld. Toen ook dit jaar vanuit den Haag (daar is de spil waarom de gehele Niwin-actie draait), de vraag werd gesteld, hoeveel geld men vanuit Alkmaar kon verwachten, aldus de heer Fels, heb ik niet geaar zeld dit bedrag te begroten op rond Vijf duizend gulden. Ik zal het U maar eerlijk,' mijnheer Ruder vrijgesproken Gisteren heeft het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam uitspraak ge daan in de zaak tegen de Alkmaarse radio-handelaar C. E. Ruder. Veertien dagen geleden werd tegen R. een ge vangenisstraf van 2y„ jaar geëist met het bevel tot onmiddelijke gevangenne ming. Nadat het Hof in raadkamer de laatste kwestie had besproken, vond men daartoe geen termen aanwezig. Thans werd het ten laste gelegde, nl. „verraad van een onderduiker ten hui ze van P. Groot te' Akersloot en het aanbrengen van Groot wegens bezit van een radio-toestel, niet bewezen ge acht. Het Hof heeft derhalve de ver dachte vrijgesproken. Economische gelijkheid voor allen Gisteravond hield in café Centraal de heer C. Odekerk een lezing voor Bellamy. Na een openingswoord van de voor zitter, de heer Singer, begon de heer Odekerk met er op te wijzen, dat iemands politieke of godsdienstige overtuiging voor Bellamy niet van be lang is. Spreker vroeg daarom even stilte, zodat ieder op zijn eigen manier kon bidden. Hierna las de heer Odekerk Mattheus 20 voor waaruit hij concludeerde, dat het werklozenvraagstuk niet modern is. Spreker zei er verheugd over te zijn, dat de Wereldraad van Kerken zich Uitgesproken heeft voor economische gelijkheid, dat is hetgeen Belamy ook wil. De winstfactor moet verdwijnen. In dit verband wees spreker er op, dat niet zo heel lang geleden 8 millioen Chinezen verhongerden. Er was graan en er waren schepen om dat graan naar China te brengen, maar er was géén winst in het vooruitzicht en daar om werd het graan verbrand. Men moet de arbeid verdelen en men moet ook de vruchten van de ar beid verdelen, in dit verband is alle arbeid gelijkwaardig. Een arbeider is niet minder dan een professor, als de arbeider zijn plicht wel doet, maar de professor niet. Als bewijs van zijn redenering wees spreker er op, dat, toen in Rome de vuilnismannen staakten, het sterfte cijfer steeg. Hieruit blijkt, hoe belang rijk hun werk is. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Spreker keer de zich hierbij vooral tegen de pro ductie van rommel, waar de winstfac tor overheerst. De heer Singer dankte tenslotte de heer Odekerk voor zijn interessante lezing. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margareth, d. van K. Molenaar en M. Oosterlee. Catharina A P., d. van F. Baars en A. G. Kruijer. Catharina, d. van A. Kranenburg en C. Bekelaar. Jan B., z. van A. Elings en J. van der Meulen. Johan nes G., z. van J. H. Molenkamp en A. G. Kraakman. Overleden: Henriette C. Droge73 jaar. George C. Th. Koch, gehuwd met M. van der Plaat, 73 jaar. Anna Rike, wed. van D. Hoekmeijer, 66 jaar. Elisabeth van den Wijngaard, ge huwd met J N Teijken, 28 jaar. BONNEN HALEN. Zij, wier familienaam begint met de letter \f, moeten morgen Woensdag 24 November, hun nieuwe bonkaarten 901 afhalen aan het uitreikingslokaal van de distributiedienst. De wedstrijd D-klasse, Drie Ruiten— Lindenhoek eindigde met 64 voor de thuisclub. De uitslagen waren: H. v. d. Aakster 65 27 18 2,40 v. Dignum 26 27 4 0,96 C. de Bree 60 23 11 2,60 KI. Vader 38 23 9 1,69 W. Koster 49 41 7 1.19 H. Heemstra 50 41 4 1,21 Br. Mizee 53 30 6 1,76 J. v. d. Steeg 45 30 11 1,50 Jb. v. d. Aakster 45 34 8 1,32 J. Teeuwen 39 34 6 1,14 Een maand gitrusten van een vechtpartij Gisteren hadden Johannes K. uit Egmond Binnen en Nicolaas L. uit Cas- tricum zich te verantwoorden voor de politierechter in Alkmaar, mr. Alblas. Zij waren beiden betrokken bij een vechtpartij, die zich in Egmond af speelde. Op 4 September was een zekere Kra mer lastig; hij had het een en ander gedronken en begon in een café klap pen uit te delen. Wachtmeester Snoek verwijderde de man. Deze wilde ech ter weer naar binnen, maar stuitte bij zijn pogingen op wachtmeester Rieze- bos. Een neef van Kramer voelde zich geroepen in te grijpen en pakte de wachtmeester vast, daarbij geholpen door L. uit Castricum. In de vechtpar tij, die volgde werd de wachtmeester spoedig ontzet, maar voor de beide knapen was de kous nog niet af. Gis teren kregen zij voor mr. Alblas de kater van hun borreltjes, die zij 4 Sep tember dronken. De officier, mr. Holsteyn, vond de overtreding zeer ernstig. De jongens belemmerden de politiemannen in de uitoefening van hun plicht. Ter recht zitting toonden ze niet het minste be rouw en ontkenden het hun ten laste gelegde. Mr. Holsteyn eiste tegen L. een maand gevangenisstraf en tegen de minderjarige K. een maand tucht huisstraf. Mr. Thijs, die als verdediger voor de jeugdige K. optrad, was er niet van overtuigd, dat de jongen zich in het gevecht gemengd had. Er waren heel wat mensen bij betrokken; de bevol king van Egmond is het nu eenmaal niet altijd eens met het optreden van de politie. Deze jongen had partij ge trokken voor zijn oom en mr. Thijs geloofde niet. dat de aanval zo belang rijk was. De andere verdachte, L., zei, dat hij zich slechts verweerd had tegen een aanval. Mr. Alblas vond het een ernstige ver storing van de orde en meende dat er streng gestraft moest worden. De uit spraak was dan ook conform de eis. Uitspraken. De zaak van Cornelis Gerardus B. uit Heer Hugowaard, welke was aan gehouden, werd gisteren afgehandeld. B. had het niet de moeite gevonden zelf naar de Geestersingel te komen en had zelfs zijn verdediger niet van de hernieuwde behandeling op de hoogte gebracht. Mr. Holsteyn achtte de kansen op herstel van verdachte heel twijfelach tig en vorderde 3 maanden gevangenis straf. Ook mr. Alblas zag geen reden een voorwaardelijke straf uit te spre ken. maar deed er toch nog twee maan den van af. Zo zal B. nu een maand in rustiger oorden mogen vertoeven. Bernardus de B. uit Alkmaar werd wegens diefstal conform de eis tot f 50 •ubs. 25 dagen veroordeeld. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De bruid had drie mannen, tot 14 jaar onder geleide; Victoria Theater, 8 uur: Op glad ijs, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Ameri- cain, 8 uur: De banneling, tot 14 jaar onder geleide. Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret-revue „Zeghéé" met Toon Hermans. Sted. Museum: 1012, 14 —17 en 1921 uur: Tentoonstelling Leeszaal. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Donateursconcert St. Caecilia. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De bruid had drie mannen, tot 14 jaar on der geleide; Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Op glad ijs, tot 14 jaar onder ge leide; Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De banneling, tot 14 jaar onder geleide. Sted. Museum: 1012, 1417 en 19 21 uur: Tentoonstelling Leeszaal (laat ste dag). De heer Wagenaar neemt benoeming niet aan De heer J. J. G. Wagenaar heeft medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid van de raad (voor de commu nistische partij) niet aanneemt. De heer W. de Boer is thans in zijn plaats benoemd. LEEFTIJDSGRENS ONDERWIJZEND PERSONEEL Een onderwijzer, die de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt, wordt, volgens de bestaande verordening, door B. en W. ontslagen met ingang van de eerste dag der maand volgende op die waarin de gestelde leeftijd is bereikt. De raad kan dit, op voorstel van B. en W., telkens voor een jaar opschorten, waarvoor geen bepaling in de verordening is opgenomen. B. en W. willen de verordening daardm in trekken. Mocht opschorting van het ontslag mogelijk zijn, dan moet dit geval voor geval op voordracht van het college worden bezien. De verordening meldt wel, dat geen onderwijzend personeel in dienst wordt genomen, dat de 65-jarige leeftijd heeft hereikt, maar dit heeft weinig zin, om dat de raad het benoemingsrecht heeft en de L.O.-wet bepaalt, dat voor een dergelijke leerkracht geen rijksvergoe ding wordt verleend. Alleen om zeer gewichtige redenen kan de minister hiervan ontheffing verlenen. B. en W. stellen voor de verordening in te trekken. RECHTSGEDING KERMIS- VERPACHTING Bij de verpachting van kermisstand- plaatsen voor dit jaar is een inschrij ving ontvangen voor een speerwerp- tent (vogelpiek) van D. Brunselaar te Enschedé. Deze inschrijving is geac cepteerd voor ^535 te verhogen met 5 procent administratiekosten, in totaal f 3711.75. De inschrijver neeft de pachtsom niet betaald. Ter beperking van de schade is het aanvankelijk aan Brunse laar toegewezen terrein alsnog aan een derde verpacht voor een pachtsom van 762.30. Op 4 Augustus hebben B. en W. Brunselaar gesommeerd het verschil ad 2949.45 aan de gemeente te ver goeden. Ondanks deurwaardersexploit op 6 September heeft betaling niet plaatsgevonden. B. en W. stellen voor de betaling thans in rechten te vorderen. ALS U IN OHZe ETALAGES HAAST NIETS ZIET, OMDAT ZE NET ZO DONKERZUN Al$ ZWARTEPIET, M inTn BETREED DAN VRU ONS HEL VERLICHTE MAGAZW EN ZIE DE TALLOZE CADEAUX VOORGROOT EN KLEIN, WD STAAN U GRAAG MET ALLE RAAD EN DAADTERZy, U GAAT TEVREDEN WEERNAARHL»5,t>AT WETEN WJ). VOORLICHTINGSDIENST „Zeg..,. Hée", de groteske cabaret- revue van het Theater Plezier heeft gisteravond in het Gulden Vlies een zeer verdiend en doorslaand succes behaald. Het ensemble van Toon Her mans, Jan van Ees en Wiesje Bouw meester heeft een grote uitbreiding en verandering ondergaan, die het zeer ten goede is gekomen en ren nummers die een plaats in dit ca baret ten zeerste verdienden. „De vriendelijke rechtbank" was een dwaas-komische scène en inz'n„Kolde- rado" bewees Toon Hermans opnieuw dat hij in de cabaretwereld toch wel een heel bijzondere plaats inneemt, ook door zijn nieuwste succeslied. Het y;as verrassend en vol humor. En het ucung ei> aardig gevonden nummer dat de pauze st gehe^i I aankondigde, mag zeker vermeld, en roddel*1 door de goed verzorgde decors, en u, fraaie costumering en aankleding is het vertoonde bij het talrijke publiek bijzonder ingeslagen. In bonte afwisseling volgden, na 'n enigszins verrassend begin en de scène tussen Toon Hermans en Sonja van Weerdenburg (de verpleegster), de verschillende nummers elkaar in snel tempo op. Toon Hermans had met zijn vlotte en meermalen originele confe rence, direct het echte contact met zijn publiek. Het ensemble „The Me lody Queens", waarmee het Theater Plezier is uitgebreid, heeft zeer veel tot het grote succes bijgedragen. Een uitstekende zang- en dansgroep, die voor tal van zeer geslaagde scènes heeft gezorgd en aan een groot aantal nummers charme, kleur en leven gaf. Sterke Staaltjes", „Strandleven in 1898" en „Heer van goede Huize" wa- e Zoals wij enige maanden geleden reeds mededeelden, zal het voorlopige monument voor de gevallenen aan de Wilhelminalaan vervangen worden door een bronzen gedenkteken, ontworpen door de beeldhouwster mevr. Jeanne KouwenaarBijlo te Bergen. De kunstenares is thans met haar werk gereed gekomen en het staat vast, dat het monument op Bevrijdingsdag 1949 zal worden onthuld. Wij publiceren hierbij een foto van de ontwerpster en var. haar door het Bevrijdingscomité en de Ver eniging van Oud-illegalen aanvaarde ohtwerp. V :v; 5 Jeanne Bijlo werd op Java geboren, waar zij lager en meer uitgebreid lager onderwijs ontving. Op 15- jarige leeftijd kwam zij naar Nederland, waar zij, na een H.B.S.-opleiding in Haarlem, aan de Kunst nijverheidsschool te Amsterdam voor binnenhuisarchitecte studeerde. Meer voelende voor de beeldhouwkunst deed zij daarna het toelatingsexamen voor de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten om bij prof. J. Bronner te studeren. Van hem had zij vijf jaren les. In 1946 huwde zij met de jonge Bergense kunstschilder David H. C. Kouwenaar. Het vorige jaar was er veel belang stelling voor haar door het Bergense Kunstenaarscentrum geëxposeerde „Vrouw met vogel", een ontwerp voor een vredesmonument. In 1948 maakte zij het grafbeeld voor Dirk Klomp, dat op de Bergense begraafplaats ont huld is. Het monument, dat zij thans ont worpen heeft en dat bedoeld is als 't eren van de nagedachtenis van alle t Alkmaarders, die door de oorlog de stad zjjn ontvallen, zal in de Hout geplaatst wor den, niet ver van het voorlopige gedenkteken, dat is opgericht voor de aldaar gefusilleerde verzetslieden. Het stelt voor de treurende Stedemaagd. In de rechterhand houdt zij een lauwerkrans geheven, ter wijl zij met de linkerhand het stadswapen draagt. Het beeld eenvoudig van lijn, lieflijk van gestalte, wordt ongeveer 1.50 M. hoog en zal staan op een natuurstenen sokkel van 1 meter, met grondvlak van 50 bij 50 cm. De figuur wordt in brons gegoten door de firma Binder te Aerdenhout. Het door de commissie aanvaarde ontwerp (in klei, hoogte 50 cm.) had vele voorontwerpen; Jeanne Kouwenaar vond ten slotte de genoemde op lossing, waarmee zij de stad Alkmaar ongetwijfeld zal verrijken met eep fraai en verantwoord kunstwerk. Toen en Nu", een scène uit de j verzetsstrijd werd door Wiesje Bouw. meester, Jan van Ees e.a. knap ge speeld. „Wild West-Thuis best" gaf de zangeressen en danseressen Wëer vol op gelegenheid hun capaciteiten te to nen. Aardig was het intermezzo, waar bij een jonge dame uit de zaal op ver zoek een nummer zong op het toneel. Zi; kreeg een luid applaus. (Of hoorde zij toch bij het gezelschap?). „Hoe het groeide" was eveneens een geestig rummer. En „de laatste soldaat" van Toon Hermans maakte veel indruk. Van Wiesje Bouwmeester noemen wij nog in 't bijzonder: Het ballonnen- vrouwtje, dat zeer goed was. Zij toon de zich' meerdere malen een verdien stelijke actrice en vormde met Jan van Ees een uitstekend duo. Frans Koks hoorn en Herbert Joeks vervulden in diverse schetsen aardige rollen. De mu zikale begeleiding van Fredy Salten was prima en een grote steun vooral bij de zang- en dansnummers. Alle medewerkenden hebben er toe bijgedragen het programma van The ater Plezier van Floris Meslier tot een succes te maken. Hedenavond wordt de opvoering herhaald en kunnen zij, die gisteren niet aanwezig waren alsnog hun scha de inhalen. G. AANKOOP VAN EEN SCHOOLGEBOUW De Raadscommissie gaf reeds te kennen, dat de leerlingen der nieuw te stichten niett-opleidingsöfchool zou den moeten geplaatst worden in een nieuw te stichten schoolgebouw (barak, roodschoolgebouw of iets dergelijks). Het college tracht reeds lang door aankoop van barakken in de huisves ting te voorzien. De gemeente kreeg geen toestemming voor de aankoop van een of meer Nissenhutten. Ook verdere pogingen om een noodschool te kunnen bouwen hadden geen suc- ces. Het college verzocht enige tijd ge leden de minister om de gemeente een Fins schoolgebouw toe te wijzen en besprekingen op het departement de den verwachten, dat deze school zou worden toegewezen. In het Berger kwartier is geen en kele school voor L.O. gevestigd en ook met 't oog op het leerlingental in deze wijk zouden B. en W. bij toewij zing van een Finse school dit gebouw daar willen plaatsen op een gemeente terrein gelegen tussen de spoorbaan en de Houtvaart. De grond moet nog bouwrijp worden gemaakt. Aan de minister is verzocht een 7- klassig schoolgebouw te willen toe wijzen. De school zal met ingang van het schooljaar 1949-1950 leerlingen tellen voor de klassen 1, 2, 3 en 4 en na twee jaar zijn uitgegroeid tot een school met 6 leerjaren. De bouwkosten zijn voor een 7- klassige school geraamd op 102247, de grondkosten op 47400, de bijko mende kosten op 14200, de meubi lering van 6 lokalen op 17300, totaal f 181147 of afgerond 181200. Een rijwielbergplaats is niet nodig en voorhands evenmin de meubilering van een 7e lokaal. De kosten moeten te zijner tijd door een geldlening worden gedekt. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET PAARDRIJDEN. Zondagmiddag is op het strand te Egmond aan Zee mevrouw mr. dr. c. B. woonachtig te Alkmaar, toen zij, vergezeld van enkele amazones en rub ters een wandelrit maakte, door eèn val van haar paard zo ongelukkig te- recht gekomen, dat zij bewusteloos bleef liggen. Met een brancard van de Egmondse Reddingsbrigade "werd zij naar het dorp vervoerd, waar genees- kundige hulp werd ingeroepen. Later werd mevr. B. met Jfen auto naar liet Centraal ziekenhuis te Alkmaar over gebracht, waar men een ernstige sehe- delbasisfractuur constateerde. Haar toestand was gistermorgen naar om standigheden redelijk wel. VAN DE POLITIE Gistermiddag 5.45 uur reed een auto in de Spoorstraat aan de kant van het station. De chauffeur verleen- de geen voorrang aan een personen wagen die uit de Snaarmanslaan kwam, waardoor een botsing ontstond. Beide wagens liepen vrij ernstige schade op, doch er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Donderdagmiddag is door iemand uit de rijwielstalling van het distribu- tiek toor aan de Oudegracht een verkeerd rijwiel meegenomen. De be trokken persoon wordt verzocht zijn fiets aan het bureau van politie te komen ruilen. VERKEERSSTREMMING De brug bij de Appelsteeg is voor onbepaalde tijd voor alle verkeer ge sloten. Vlak bij deze brug is een noodi brug aangelegd. (Buiten verantwoordelijkheid van 1 de redactie). EEN NOBEL INITIATIEF In mijn jeugd was het St Nicolaasfeest een gebeurtenis, die eigenlijk nauwe lijks tót de kinaeren doordrong Dit was ie wijten aan het uiterst vluchtige karak ter van de verschijning van de goede Sint, die op zijn vroegst 4 December zijn intrée deed na zijn lange reis per boot te hebben afgelegd Reeds 6 December vertrok hij overhaast per trein, de jeugd welke eigenlijk nog niet besefte, dat dit korte bezoek reeds weer tot het verleden behoorde> in een roezige verwarring ach terlatende Eindelijk komt er een kentering ten gcede, die recht heeft op ons aller waardering Het moderné streven, voort spruitend uit een alleszins verantwoorde psychoanalytische studie van het pro bleem, is er op gericht het kind in da gelegenheid te stellen een zekere St Nico* laasverzadiging te bereiken, opdat dit overigens zo populaire féést niet langer een jaarlijkse oorzaak van onbevredigde verlangens zij In Alkmaar is nu in de boezem van da artsensamenleving een nobel Initiatiefge boren Men stelt zich voor doc/r samen werking in het groot het St Nicolaasfeest op nieuwe leest te schoeien, zodat elkeen in de gelegenheid komt het contact met de Sint te intensiveren en vooral te ver lengen Het plan is nu om ^g§f^|nie. „tijd, vóór de vijfde December in de wacht kamers der doctoren St fticol&As* te laten resideren -- Om elke zweem van concurrentiestrijd' te vermijden zal een rooster worden op gemaakt, volgens hetwelk aanvangend® half September steeds gedurende èén week vier St Nicolazen in vier der circa 45 wachtkamers van huisartsen, 'specialis ten en controlerende geneeskundigen zül- len aanwezig zijn Op deze wijze roule rende zal in ongeveer elf weken het-quar* tet van St Nicolazen bij alle doetoren te gast zijn geweest Hierdoor zullen juist zij, die een opmontering van node heb- ben^ zich wat meer in de St Nicolaas- sfeer_ kunnen inleven Wekelijks zullen de vier bisschoppen ingehaald door onze vier muzikkorpsen en begeleid door een- sterk politie-escorte van vier windstreken, uit onze stad invadèren Aanvankelijk meende een enkeling, dat het publiek, hoewel dit initiatief zonder twijfel waarderende, hierin mogelijk toch: een verkapte reclame-actie zou kunr- nen herkennen De meerderheid zag evenwel in, dat hij die zich een kinder vriend durft noemen een dergelijke bij-' gedachte bij de initiatief-nemers niet kan veronderstellen Buitendien is hét hoögst- onwaarschijnlijk, dat het gemeentebestuur/ de politie-autoriteiten en de leiding van de Alkmaarsche muziekkorpsen hun mede werking zouden willen geven aan een St Nicolaasviering met een commerciële at-htergrond De verouderde traditie van het afhalen door de schooljeugd van de Bissehop die van de boot aan de Bierkade aan'waL stapt, kan in een nieuw gewaad worden gestoken' Is het niet veel aardiger allé St Nicolazen uit de medische en waarom ook niet uit de juridische wachtkamers (misschien nog versterkt door eéri enkele Warenhuis-Sint?) gezamenlijk hun collega op de Bierkade te laten opwachten.? Of dit een wat vreemde indruk op de kin-, deren zou maken is wel overwogen, maar dit is slechts een kwestie van even wen nen en even doorzetten Neent laten we dit nobel en onbaat zuchtig initiatief tot een waarlijk breed opgezette St Nicolaasviering van harte toejuichen en alienage krachtigonder steunen! MEDICUS Marktberichten ALKMAAR, '22 Nov. 1948. (Alkm, Exportveiling). BI. Eigenheimers 4, Be velanders 56; Tomaten 2266; Wit lof 3270; Bloemkool 1035; Rode kool 711; Savoye kool 68; Groene kool' 79; Spruitkool 1558; Boerekool 8.50 —20;. Sla 11.50—15; Andijvie 12—25; Rode bieten 6;Winterpeen 1017; Was- peen 4.505.50; Uien 815; Uien drie lingen 67; Uien Nep 5; Prei 7—10. Druiven (Alicante) 851.04. Appels: Goudreinetten 65; Present van Enge land 4264. Peren: Zwijndr. Wijnpeer 38—46. ALKMAAR, 22 Nov. Voor de centrale waren heden aangevoerd: 33 Vette koeien; 23 Nuchtere kalveren en 107 Vette schapen. NOORDERMARKTBOND, 23 Nov. '48. 57000 kg Rode kool 7—7.80; 14000 kg Gele kool 66.10; 9000 kg Groene kool 7—8.30; 137000 kg Witte kool f 4—f 5, succes witte kool 5—6; 8000 kg Uien 6.907.90, drielingen I 46.20 en nep 8.50; 11000 kg Peen II 5.50, III 4Ó0; 13000 kg Bieten I 6—6.20 en II 4.50; 7000 kg Andijvie 16.70—22.80; 4000 kg Blau we Eigenheimers 5.106.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2