Roozenburg won voor de achtste maal Organisa ontdek Waarom moeten wij dure mantels en japonnen kopen? Hef nieuwe boek NOODLOT Fullriede poogde Putten's lot te verzachten m Zakenman geeft de oplossing; calculaties der fabrikanten moeten herzien worden AAR. T A NDPASTA Om het wereldkampioenschap dammen Onze Schaakrubriek m m 'm p mm m m p m w~ Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Formeel uit gerechtelijke bewaring ontslagen h'ef Radioprogramma Steun aan buitei Eenopgewondeng viel „Kerstmannetj Weerberich W HEBBEN dezer dagen gemeld, dat op het textielhandelscongres te Amsterdam de vertegenwoordiger van het Rijksbureau voor Textiel als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat het gewenst zou zijn tot opheffing der textieldistributie over te gaan vó*r de Economische Unie met België een feit is. Men zou dan ongeveer in Juni of Juli van het volgende jaar daartoe kunnen besluiten als het gelukt de textielvoorraad zo te vergroten, dat in plaats van honderd, honderd twintig textielpunten worden gegeven omdat, wanneer dit peil bereikt is, de distri butie overbodig zou zijn geworden Dat is, op het eerste gezicht, een zeer verblijdend bericht, want men kan er uit lezen, dat wij door de steeds groter wordende voorraden dicht bij de grens van de normale handel zijn gekomen. Wanneer men evenwel bedenkt, dat er nog steeds grote achterstand in alle gezinnen is, en dat de 100 punten wel ke de huisvrouw ontvangt bij lange na niet voldoende zijn om in de normale behoefte te kunnen voorzien, dan rijst de grote vraag hoe men van een af doende verbetering kan spreken als dit puntental slechts met 20 procent ver hoogd wordt. Ook dan zal er in alle gezinnen nog een blijvend tekort bestaan en wan neer men zegt, dat het normale peil dan bereikt is, kan dit niet anders be tekenen dan dat de voor het publiek beschikbare voorraad nog uiterst ge ring is en dat het aanbod in abnormale verhouding blijft tot de nog steeds grote vraag. Brood en suiker zijn van de bon. Waar blijft de textiel? Een behoorlijke kledingvoorziening laat ondanks alle overheidsmaatregelen nog veel te wensen over. Wordt er te veel ge ëxporteerd? Zijn er niet voldoende grondstoffen? Hoe komt het dat er zo weinig goed kope en bruikbare kledingstukken in onze textielzaken aanwezig zijn? De mening van een zaken- man* We hebben er een all-round zaken man naar gevraagd, die er ons aan her innerde, dat, ter verkrijging van de viezen, een groot deel van onze textiel- productie geëxporteerd moet worden. Fabrikanten, die veel exporteren, ont vangen naar verhouding ook meer grondstoffen voor de fabricage voor de binnenlandse markt. Onze regering beloont niet alleen de deugd, maar streeft er bovenal naar, dat het Nederlandse volk voor zo wei nig mogelijk geld zo veel en zo goed mogelijk kunnen kopen. Er zijn evenwel grenzen, welke niet overschreden mogen worden en het is vanzelfsprekend aldus onze zegsman dat er iets vat; moet lopen als de prijzen zó laag gesteld worden, dat we vers en fabrikanten niet meer met een redelijke winst kunnen werken. De fabrikanten hebben hun ingezon den calculatieschema's vrijwel allen terug ontvangen met de opmerking, dat de prijzen te hoog waren en het gevolg daarvan is, dat velen het bijltje er bij neergelegd hebben. De confectiefabrikanten en grossiers en detailzaken krijgen practisch geen stoffen meer en dat is de verklaring van het feit, dat men vrijwel geen ja ponnen, mantels of stoffen per meter kan kopen. Daarmede dupeert men niet alleen de gezinnen waarin nog een schrijnend tekort aan textiel wordt gevoeld, maar Voorzichtig behandelen door A. W. Brent Uitgave A W Bruna en Zoon te Utrecht. Wie van ontspanningslectuur houdt en griezelige avonturen niet ver smaadt kan met dit spannende boek 'n paar prettige uurtjes zoek brengen. Het begint met een lijk in een kist en men moet kennis nemen van een zeer ingewikkelde familiegeschiedenis voor men er achter komt wie voor dit alles verantwoordelijk kan worden gesteld. Een echt boek voor liefhebbers van avonturen en detective verhalen. 15 door F. Coppersmith Claire knikte en volgde Collin ge dwee; het ontging haar niet dat de rechtsgeleerde haar scherp had op genomen. Toen zij aan het tafeltje za ten wenkte de rechtsgeleerde de waard en bestelde, ook voor Claire, iets te eten. Op haar protest ant woordde hij, dat zij er beslist honge rig uitzag. „Bovendien is de keuken hjer uitstekend. Ik kan u die aanbe velen", voegde hij er lachend aan toe. Claire protesteerde, doch Collin wuifde haar woorden weg. „Dit is mijn tafel", zei hij tenslotte, „en hier heb ik het laatste woord". De waard bracht intussen het be stelde eten en de wijngroc, die Collin voor zichzelf had besteld. Maar hij schudde verwonderd zijn hoofd toen ook de winkeliers die niets meer kun nen verdienen waarvan ten slotte het personeel weer de dupe zal worden. Het merkwaardige is, dat wij niet alleen textielproducten exporteren, maar die ook uit het buitenland krij gen De prijzen daarvan liggen evenwel ongeveer 80 procent boven de onze. Wil men dus mantel en japonnen kopen, dan zal men die wel kunnen krijgen, maar tegen abnormaal hoge prijzen. Hoe kan er verbetering komen? Er ligt zo verklaarde onze zegs man een zekere tegenstelling in wat ik nu ga verkondigen: er zal door een redelijke verbetering van de prijs voor de fabrikant bereikt worden, dat de klant voordeliger kan kopen. Een voorbeeld ter verduidelijking: Binnenlandse japonstof 130 cm breed, kost b.v. 7,40 per meter en de gelijk soortige kwaliteit van het buitenland 13.40. De prijs van de binnenlandse stof is evenwel zó laag gesteld, dat de fabrikant ze niet meer leveren kan om dat zijn ondernemersloon er bij in schiet. Dus koopt de klant die tout prix mantels, japonnen of stof wenst de hier geïmporteerde textielstoffen. Zou die klant er niet meer mee ge baat zijn als hij in plaats van 13.40 een bedrag van b.v. 8.90 kan betalen en dan bovendien de keus krijgt uit een verscheidenheid van kleuren? Niet alleen de klant zou daarmee ge baat zijn, maar ook de fabrikant, die een redelijke winst zal kunnen maken en zijn personeel aan het werk kan houden. Elke handelszaak heeft ten slotte belang bij een goede voorraad en lage prijzen omdat de omzet daardoor verhoogd wordt wat de winst weer ten goede moet komen. Mijn conclusie aldus onze zegsman is dus: de fabrikantencalculatses moeten herzien worden. Dat alleen zal kunnen leiden tot een behoorlijke tex- tielvoorziening, waarmede ten slotte iedereen gebaat is. 1 i Het is uit de laatste partij van Ghes- tem wel gebleken, dat hij weer tot zijn sterkste wapen, het klassieke genre is teruggekeerd. Ook in zijn partij tegen Keiler in de 8ste ronde kwam dit dui delijk tot uitdrukking. Het was een echt klassiek spelletje met als steeds het tempo voordeel aan de wereld kampioen. Bij de 40ste zet ontstond een bijna ondragelijke spanning daar beide spelers nog een tiental zetten in luttele seconden moesten doen. Mogelijk ver zuimden Ghestem toen de sterkste voortzetting want nadat de beide spe lers de tijdnood te boven waren bleek de stelling weer volkomen gelijkwaar dig te zijn en werd tot een puntenver deling besloten. De weerstand welke onze nationale kampioen in elke partij ondervindt wordt steeds heftiger. Ditmaal was het Rostan, die zijn huid duur verkocht. De Zwitser stuurde steeds op vereenvoudi ging aan, zodat Rostan eerst in een 10 op 10-stand contact kreeg. Hij ontke tende toen een aanval, die niet met het scrkste tegenspel beantwoord werd. Desondanks moest de Nederlander nog heel hard zwoegen ofn de Zwitser op de knieën te krijgen, de knieën te dwingen. De Belg Demessmaecker liet ander maal in de opening een steekje vallen nadat Post een voorpost op veld 22 bad ingenomen. Dit steekje kostte hem ditmaal een schijf en, ofschoon hij zich hardnekkig verdedigde, kon hij op de duur niet aan verlies ontkomen. De partij Van der Staay—Verpoest was een verpersoonlijking van de neo romantische gedachte. De Rotterdam mer ontketende een onstuimige aanval. Deze had een geforceerd karakter waardoor het ledie alsof de Belg in het middenspel voordeel zou kunnen beha len. Hij kwam echter een tempo tekort en slaagde er niet in het machtige een. trumblok aan banden te leggen. Geleidelijk won Van der Staay ter rein en forceerde een zeer voorde lig eindspel. Zijn Zuidelijke concurrent voor de vierde plaats gaf echter geen krimp en dwong remise af door herhaling van zetten. In mijn partij tegen Perot kreeg ik vrij spoedig in de opening een sterke centrumopstelling. De Parijzenaar bracht echter een dreiging in het spel om het centrum te herwinnen. Om dit te vermijden plaatste ik een voorpost op veld 22. De partij kreeg nu een heel ander spelbeeld en er ontstond even 'n gaping in miin stelling waarvan Perot profiteerde door niet moeilijke maar verrassende doorbraak te nemen waar na ik spoedig gedwongen was de strijd op te geven. De Zondag bracht weder zijn verras singen. De grootste hiervan was wel de remise Chiland (le roi de la defense) tegen Keiler De kleine Fransman bepaalde zieh weer uitsluitend tot de verdediging en ruilde rap de door Keiler geplaatste voorpost op 23 weg. Deze systhemati- sche afbraakpoging ging weer met het hjj de tafel kwam afruimen, en zag, dat Collin zijn glas nog bijna niet had aangeroerd. Hij scheen met alle aan dacht te luisteren naar Claire's ver haal, waarmede zij begonnen was op het moment, dat 't eten opgedist was. Niet eenmaal had hij het lange ver haal onderbroken en toen Claire ten slotte alles verteld had, schraapte hij eerst de keel. „Trekt u nu niet direct zo'n angstig gezicht", begon hij, „en vertel me eerst eens hoeveel geld u bij u heeft. Ik bedoel baai geld" voeg de hij er snel aan toe. Claire opende haar tas en telde haar geld. „Ik heb precies elf pond sterling bij me. Maar meer dan de helft kan ik u niet als voorschot ge ven, want ik weet niet of ik op de credietbrief, welke mijn vader bij zich had, direct geld kan krijgen". Collin lachte. „Een voorschot?" zei hij toen, „meent u werkelijk dat ik geld van u wil hebben? En dat alleen voor een rechtskundig advies? Neen, ik zal voor u doen wat ik kan. U be schikt in totaal over elf pond sterling in baar geld. Dat is voorlopig uw ge hele vermogen. Hoe lang dit „voor gebruikelijke terein nadeel gepaard. Maar ook Keiler zag geen kans hier van te profiteren. Hij moest met remi se genoegen nemen. Ghestem maakte korte metten met de Belg Demesmaecker, forceerde in de opening al zulk een belangrijk voor deel, dat de stelling van de Belg reeds vrij spoedig ondermijnd was. Een fraai offer verhaastte dit einde. De partij PerotVerpoest werd door Perot zo zwak behandeld, dat hij reeds na de 30e zet moest capituleren. Hoewel de Zwitser keer op keer het onderspitmoest delven, moet gezegd worden, dat hij zich niet laat ontmoe digen. Evenals tegen Roozenburg wist hij zich ook nu tot ver in het midden spel te handhaven In het eindspel moest hij echter een schijf offeren en kon daartegen niet verhinderen, dat Van der Staay won. De partij Post—Laros eindigde zon der noemenswaardige hoogtepunten in remise. De uitslag van de 8e ronde is: PostDemesmaecker 20; Keiler Ghestem 11RoozenburgRostan 20; LarosPerot 02; Van der Staay Verpoest 11. Van de 9e ronde: PastLaros 11; PerotVerpoest 02; KeilerChiland 11; Van der StaayRostan 20; GhestemDemes maecker 20. Laros klopt wereldkampioen, De uitslagen van de gisteren te Heer len gespeelde partijen voor de tiende ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap dammen luiden: DemesmaeckerPerot 02; Rostan Keiler 02; GesthemLaros 02; Chi landRoozenburg 11; PostVan der Staay 11; Verpoest was vrij. De stand luidt thans: 1. Roozenburg 17 uit 9; 2. Keiler 13 uti 9; 3. Gesthem 12 uit 9: 4. en 5. Van der Staay en Verpoest 10 uit 9; 6 7 en 8. Laros, Pe rot en Post 9 uit 9; 9. Chiland 8 uit 9: 10 Demesmaecker 2 uit 9; 11. Rostan "1 uit 10. DRIE WEDSTRIJDEN VAN LONGA ONGELDIG VERKLAARD Wegens het ongerechtigd uitkomen van de spelers-van den Hout en Velt- huizen in het elftal van Longa zijn drie gespeelde wedstrijden van deze Tiiburgse eerste klasser ongeldig ver klaard. Het zijn de wedstrijden tegen Maurits, Baronie-DNL en NOAD, die resp. met 20. 10 en 10 door Longa werden gewonnen. COMMANDO-WISSELING OP DE „NIEUW AMSTERDAM" Na terugkomst van de .Nieuw Am sterdam" zal kapitein Vlietstra, com modore van de H.A.L.-lijn, na 24 jaren dienst bij de Holland-Amerika-lijn met pensioen gaan. Hij wordt als commo dore opgevolgd door kapitein Cornells van Beek. lopig" duurt is vooreerst niet te zeg gen". „Maar de credietbrief dan, die mijn vader in Amsterdam heeft gekocht? Die is honderd en zestig pond sterling groot en betaalbaar bij een bank in Boston, Poole en Gibbons. Is dat geen vertrouwd adres?" „Neen, lieve kind, de bank is uit stekend. Maar men zal u het geld niet uitbetalen. Beschikt u over een testa ment van uw vader, waarin hij alles nalaat aan u? Ik ben bang van niet". Claire was bleek geworden. „Neen, maar er is in Boston toch zeker een mogelijkheid dat wettig in orde te brengen?" „Juist dat zal tijd kosten. U moet bewijzen, dat u de enige erfgename tent. Tot zo lang is de credietbrief 'n stukje papier. Niet meer en niet min der". „Maar ik ben toch het enige kind?" „Kunt u dat bewijzen? Neen, dat dacht ik wel. Daarom moet u voor lopig niet op geld rekenen. En wat uw plan betreft om u te beklagen bij de gouverneurIk zal volkomen openhartig zijn. Dergelijk* bezoeken DE MISLUKTE KONINGINNEJACHT. In de strijd om het Brits damkam pioenschap 1948, speelden Morry en Milner-Barry een Hollandse partij, die na afruil van de paarden een ge lijke stand opleverde, totdat Morry een kans meende te zien zijn tegen standers dame te veroveren. Hij was echter zo geboeid door de charmes van de zwarte dame, dat hij de vei ligheid van zijn eigen koning vergat. Milner-Barry liet schijnbaar zijn da me in de steek, maar redde haar door een onverwachte koningsaanval, die tevens een einde maakte aan de partij. Hollandse party. Wit: Morry. Zwart: Milner-Barry. 1. d2d4, f7—f5; 2. g2—g3, Pg8— f6; 3. Lflg2, e7e6; 4. Pgl—f3, Lf8e7. Een goede voortzetting voor zwart is ook g6 en Lg7. 5. 00, 0—0; 6. c2c4, d7—d5; 7. Pbl—d2, C7—c6; 8. Ddlc2, Pf6—e4; 9. Pf3— e5, Pb8d710. Pe5xd7, Lc8xd7; 11. f2f3, Pe4xd2; 12. Lclxd2. Eigenaar dig die afruil van de paarden. Dit soort stellingen is juist zo geschikt voor paardmanoeuvres. Toch is het de bedoeling niet van de spelers om remise te schuiven. We krijgen nu tactische zetten ter inleiding van een pionnenoorlog. 12Ld7e8; 13. e2—e3, Kg8—h8; 14. b2—b3, g7— g5! 15. Ld2—c3, Le7—f6; 16. Tal—dl, Le8—g6; 17. Dc2—e2, Dd8—b6; 18. Kgl—hl, Ta8d8; 19. e3—e4, Td8— d7; 20. De2d2, Dd6—d8; 21. c4xd5, c6xd5; 22. e4e5, Lf6e7. De loper kan nu actiever gebruikt worden; op dediagonaal clh8 is het voorlopig veilig. 23. Tdlcl, f5f4; 24. Lg2 h3, Dd8—b6; 25. g3xf4, g5xf4; 26. Tflgl. Een goed plan. Jammer voor wit, dat hij zich direct van dit plan laat afbrengen door een jacht op de zwarte dame in te zetten. 26 Le7a3; 27. Lc3a5? La3xcl; 28. Tglxcl, Db6—a6; 29. Lh3—fl, b7—b5; 30. Dd2b41? Een mooie zet!? Valt Tf8 aan. Men zou kunnen denken 30. Tb8; 31. Lb5:! en nu Tb5 32. Df8± of Db5:; 32. Tc8f—Tc8: 32. Db5:! Maar niets hiervan, zie: 30 Tf8g831. Lflxb5, Lg6—h5ü 32. h2—h4, Lh5xf3t; 33. Khl—h2, Td7— g7! en zoals duidelijk is, gaf zwart op. Na zwart 1ste zet is geen redding meer mogelijk. Deze keer geen probleem, maar een juweeltje van een partijstand, die ook voor problemisten van belang is. In enige zetten werd Bugoljubow hier door Monticelli (zwart) mat gezet. Zwart aan zet. 29. Ijverig gaan Pim, Pam en Pam aan het werk. De tongen hangen hen uit de bek van inspanning. Want het valt niet mee, als hond zijnde, een bureau te schilderen! Maar na een kwartier zijn ze al hard opgeschoten. Plotseling echter ziet Pam, die ijverig aan de voorkant bezig is, een lade boven zijn hoofd openstaan. Hij schrikt er een beetje van. „Hé, eigenaardig is dat", mompelt hij. „Een minuut geleden was die lade nog dicht!" 30. „Wacht, ik zal hem meteen even dicht doen, voor we er ons aan stoten". En.... met een slag sluit hij de lade. Pim komt er ook aangelopen. Hij is klaargekomen met de achter zijde en wil juist aan Pam vragen hoe het ermee staat, als de twee broertjes hevig schrikken. Wat horen ze daar? Een stem! Vanuit de lade! „Laat me eruit! Laat me eruit!!" Hebt U genoten Y van het grootste boekensucces ter wereld, „GEJAAGD DOOR DE WIND" Laat din Uw boekverkoper dit najaar voorleggen: Gwen Bristow's „Als de katoen rijpt" en U zult hem dankbaar zijn en zijn enthousiasme delen over deze prachtige nieuwe trilogie, 'n Cultuurserieboek! -efSd 'F iSJH— ma '8 ijh-i-iiL '3 mx—ma 'x 'IFI qsijqn.i puuqsftq.iB.i :Sinsso[do Voor de Bijzondere Raad van Cas satie diende gistermorgen het beroep van „oberst" Fritz Fullriede, die door het Arnhemse Bijzondere Hof veroor deeld is tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden wegens zijn aan deel in de ondergang van het dorp Putten, begin October 1944. Ook de proc.-fiscaal was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Fullriede was in 1924 als 29-jarige jongeman naar Zuid-Afri- ka getrokken, leidde daar een farm, werd in 1939 in Duitse krijgsdienst geroepen en kwam in 1944 als front officier in Nederland. Tijdens een ver hoor, dat meer dan een uur duurde, gaf de nu grijze Duitser een overzicht van de gebeurtenissen in Putten. Nog maals vertelde hij van zijn protest tegen het bevel om represailles te ne men tegen Putten. Eerst nadat hem verzekerd was, dat er tegen de Putte- naren niets ondernomen zou worden, had hij gehoorzaamd. Twee compagnie- en omsingelden Putten. Bij zijn aan komst hoorde Fullriede, dat acht Ne derlanders doodgeschoten waren. De SD was reeds ter plaatse. Er ontstond een hevige riv.ie. De officieren en sol daten van het Hermann Göringregi- ment had hij met het Standrecht ge dreigd. als zij zich aan Nederlanders of Nederlands eigendom zouden vergrij pen. Toen de represailles in verzachte vorm uitgevoerd waren, wilde hij zijn troepen terugtrekken. De Nederlan ders zelf hadden hem echter, aldus Fullriede, verzocht een aantal soldaten achter te laten, in verband met de aan wezigheid van SS-ers. Hij stemde toe en vertrok toen. Na zijn vertrek vol trok het drama zich over Putten. Ne gentig huizen werden in brand gesto ken. „U had moeten blijven, om con trole uit te oefenen", zeide de presi dent, waarop Fullriede antwoordde, dat hij zijn 15.000 soldaten, die aan het front stonden niet langer in de steek kon laten. De advocaat-fiscaal, mr. Bakhoven, concludeerde tot verwerping van bei der beroep en tot een gevangenisstraf gelijk aan die, welke het Arnhemse Bijzondere Hof heeft opgelegd. Op het verzoek van de verdediging tot onmiddellijke invrijheidstelling deelde de president mee, dat de raad, vooropstellende, dat hij zeer begaan was met het lot van Putten, ter zitting tot het inzicht was gekomen, dat Full riede pogingen heeft gedaan om het lot van Putten te verzachten. Daarom had hij geen bezwaar requirant for meel uit gerechtelijke bewaring te ont slaan. Fullriede zal thans naar een kamp worden overgebracht, waar Duit sers verblijven die uitgewezen worden. Mocht het nodig zijn, dan kan de Raad hem altijd nog achterhalen. De uit spraak werd bepaald op 10 Januari. Tengevolge van de blokkade is het niet mogelijk de bevolking in de weste lijke sectoren van Berlijn van voldoende brandstof voor de komende win ter te voorzien. De militaire autoriteiten hebben daarom bevel gegeven tot een vergrote houtkap in de stad en omgeving. Houthakkers aan het werk in de straten van de Duitse hoofdstad. hebben misschien wel eens succes ge had. in boeken. Maar in werke lijkheid wordt u ontvangen door een ondergeschikte. En dan nog iets: U hebt, wat de wet betreft, geen enkele kans om iets te ondernemen". „Niet?" riep Claire uit, „was het ondertekenen van het contract niet bedrog? Nooit heeft de agent van de reder een woord gezegd over de pas- sageprijs, die terugbetaald moest wor- aen door middel van dwangarbeid!" Collin trommelde met zijn vingers op de tafel. „De Engelse koloniën in Amerika hebben bitter hard arbeids krachten nodig. Negers zijn hier niet goedkoop, stellig niet beneden de 150 a 200 pond sterling. Blanke emigran ten zijn stukken goedkoper. Men huurt ze voor een aantal jaren en behoeft dan slechts tien of vijftien pond sterling per jaar te betalen. Iemand die over veel geld beschikt zal de voorkeur aan negers geven Maar lang niet iedereen is kapitaal krachtig genoeg. Daarom heeft men blanke emigranten nodig. Ik noem ze de slaven van de kleine man. Alleen hier la Boston komen er jaarlijks tweeduizend aan, die onmiddellijk ge plaatst worden. Als u denkt daarte- gen te kunnen vechten, moet ik u dat geloof ontnemen!" Claire keek de rechtsgeleerde wan hopig aan. „Luister nu eens goed naar mij", ging de laatste door, „voorlopig zal lui tenant Keats het u niet lastig maken. Daarvoor zorg ik. Ik ken toevallig zijn regimentscommandant, met wie ik ge regeld een partijtje whist speel. Als ik die het gedrag van een zijner luite nants mededeel, volgt er prompt een overplaatsing naar een plaats, waar meer dan één gelegenheid is voor moe dige mannen om zich te onderscheiden. Jaen geld bezit u niet. Die 160 pond sterling kunt u het eerste half jaar gerust afschrijven. Ik zal intussen doen wat ik kan voor u. Ik ken toe vallig een betrouwbaar iemand in Antwerpen, die ik vragen kan om alle documenten en papieren, die u nodig heeft, in de kortst mogelijke tijd voor u op te vragen". Claire wenkte Atussen de waard. „Ik wil nu graag betalen, mijnheer Collin. U bent buitengewoon vriende Hilversum I, 301 M. Nieuwsber. om 6. 8 en 11 uur. AVRO. 6.15 Tom Erich piano. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.00 Kobus Kwint". 7.10 gr.pl. 7.15 Bijna men in de kamermuziek. 7.45 NIWIN- klanken. 7.50 Rubriek van de wederop bouw. 8.05 West-Europese commentaar. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.35 Ik zou zo graag10.15 Buitenlands over zicht. 10.30 Muziek. 11.15 Melodieën van Franz Lehar. Hilversum II, 415 M. Nieuwsber. oni 7, 8 en 11 uur. KRO 6.10 Sportpraatje. 6 20 The Melachrino strings. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 Een kwartiertje rhythme. 7.30 Dit is leven. 8.05 De ge wone man. 8.12 „Hoe ik mijn kind ge dood heb", luisterspel. 10.37 Actualitei ten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Symphonic. Hilversum I, 301 M. Nieuwsber. om 7 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA 8.18 Michel Emer en Reginald Dixon. 1,20 Accor- deola. 1.50 Vera Lynn zingt. 3.00 De vrouw in de kist. 6.20 Tonny Schiffer- stein speelt. 6.30 Voor de strijdkrachten /.OO „Loopt ons geloof in de Partij van de Arbeid gevaar? 7.15 Silvestri-kwartet. VPRO. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 „Lezen in de bijbel". VARA. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Socialistisch nieuws. 8.20 Om roeporkest. 9.00 Plaatsbespreken aanbe volen, hoorspel. 10.00 Malando. 10.25 Vioolsolo. 10.45 Van boek tot boek. 11.15 De hit-kit. 11.45 Rustige avond klanken. Hilversum II, 415 M. Nieuwsber. om 7, 8, 1. 7, 8 en 11 uur. NCRV. 8.15 En nu aan het werk. 1.15 Promenade-orkest. 2.Pianoduo. 5.30 Arthur Gray, orgel. 6.Onze Nederlandse koren en korp sen. 6.30 Orgelconcert. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Engelse les. 8.05 Programma proloog. 3.20 Concertgebouworkest. 9.Hedra- maut in het vergeten Zuid-Arabië. 9.20 Concertgebouw orkest. 10.20 Gramofoon- muziek. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Serenade. 11.45 Richard Crooks met orkest. lijk geweest, maar ik zie wel, dat u mij niet kunt helpen. Ik moet iemand anders zien te vinden. Ik kan mijn landgenoten niet in de steek laten, juist omdat mijn vader en ik hen tot deze stap hebben geraden". Collin schudde het hoofd. Van schuld spreken alleen die mensen, die geen schuld hebben. Alleen fatsoenlijke mensen erkennen schuld tegenover anderen! Claire maakte nu aanstalten om te vertrekken. Maar de rechtsgeleerde legde zijn hand op haar arm. „Blijft u nog even zitten! Ik wil u behoorlijk raad geven. Waarom keert u niet terug raar Europa? Hier heeft u stellig nie mand.... hoogstens mij en ik ben al een oud man". „Dank u, mijnheer Collin", zei Claire met een door tranen verstikte stem. „Neen, familie heb ik niet meer. Slechts één is er, die me wellicht kan helpen". „Een man?" Zij knikte. „Waarom gaat u niet naar hem toe? Waar woont hij dan?" (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 332( REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 227' Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ïxE RIJKSPOLITIE te Amsti waardelijk veroordeelde p cniging was hulp en steun te zoeken of om andere redenen uitgewezen, dat ook onderge evenals ongewenste vreemdel hoofdkwartier was in een pei was gevestigd en waar voorti Hoofdkwartier was g< in Amsterdam TN DIT PERCEEL is een im en de politie is er in ges. scheiden, waaronder een ka; en de volledige administratie te nemen. Bovendien konden dene vooraanstaande figuren vereniging worden gearresti onderzoek wees bovendien u: van de medewerkers, een bek propagandist uit de bezettini den, die bestemd waren om g worden voor de ondersteunini tieke delinquenten, ten eigen wendde. Het onderzoek wordt nog Op grond hiervan kunnen op blik geen nadere bijzonderh den medegedeeld. Politieke delinqi verlaten Noord Zoals bekend heeft de mi Justitie indertijd besloten, kamp" voor politieke del te Westvaart in de Noord om technische redenen op Het experiment met het „op zou te Veenhuizen worder zet. Thans zijn de ongevee politieke delinquenten uit vertrokken. Het grootste d( bewakers is per 1 Januari De 56-jarige Hugo Wolf, kamp Amersfoort de bjj Kerstmannetje" kreeg, moes' teren als vijfde man van de tally, voor het Bijzonder C te Amsterdam verantwoorde Ook deze beul was kwistig en trappen en vooral de Joo; genen hebben ontzettend v: lijden gehad. Toen de president aan een gen, mevr. M., vroeg wat zi. trent het lot van haar echtg zij zich niet langer behe schreeuwde: „Doodgeknupi die sadist. Ploert". Zij wild toelopen, doch de zaalwacht derden dit. Later maakte z van een onbewaakt ogenblil om de verdachte drie hard op het hoofd te geven. Wolf kreeg zijn bijnaam denneboompjes uit het bos h en ze in het kamp had ged ze daar te planten. Hij stom Amersfoort als in het kamp onder deze bijnaam bekend de kampen sidderde de kam als hij in de nabijheid kwa Groningse kustvaa gezonken Het 250 ton metende i „Alk" uit Groningen is, 1 voor anker ging in straa (Zuidoost Zweden), aange\ het Zweedse motorschip Zweedse schip nam de gehi ning van de Groningse k\ vijf personen, aan boord, nist van 'de „Lisa" sprong wordt vermist. De „Alk" v\ naar Helsinki. BERLIJN HEEFT VOOR 31 VOEDSEL Generaal Lucius Clay, kaanse militaire gouvern Duitsland, verklaarde in maandelijks rapport aan t kaanse regering, dat de v raden in Berlijn voldoende rantsoenen voor de meeste delen gedurende ruim 30 d: noreren. ACHT JAAR VOOR BERO BANKLOPER De 40-jarige S.S.-er H. B< der twee mannen, die op 1947 te Amsterdam een 60-j loper overvielen, is door damse rechtbank veroordee jaar met aftrek. 14 Dagen 9 jaar tegen hem geëist. M. RIDDER VAN RAP OVERLEDEN. Slechts enkele dagen na verjaardag overleed te 's-1 de gep. luitenant-generaal rie, M. Ridder van Rappari Verwachting tot Do avond: Droog weer mei overdrijvende wolkc weinig wind en vannacl selijk lichte ucht eh van nevel o. mist. Deze iets lagere temperatuur i daag.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6