SCHUDT UW LEVER WAKKER Ik klopte de wereldkampioen NOODLOT Middenstanders protesteren tegen de politiek der regering Tweede Kamer over de gehuwde ambtenaressen Het nieuwe boek ,Het beleid heeft verbitterd" ons De nieuwe koers in onze landbouwpolitiek Om het wereldkampioenschap dammen Het Radioprogramma AAR. (Van onze speciale verslaggever) Nog steeds draagt Rotterdam de uiterlijke kentekenen van de oorlog. En in deze zwaargeteisterde stad kwam Maandag de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond bijeen om te protes teren tegen de huidige loon- en prijs politiek van de regering. Gelijktijdig vonden in andere plaatsen soortgelijke protestvergaderingen plaats van de confessionele bonden. De algemeen voorzitter van KNMB, de heer L. de Groot, meende, dat de betrekkelijk geringe opkomst te wijten was aan de nood die reeds te hoog was gestegen, waardoor de middenstander die enkele dubbeltjes reisgeld niet meer betalen kon. Een bewijs daarvoor noemde spr. de stapel telegrammen met adhaesie-betuigingen. In het kort zette de heer de Groot t doel van de vergadering uiteen. Spr. betoogde daarna welk belangrijk be standdeel de middenstand voor het Ne derlandse volk uitmaakt en zei, dat zeg milliard gulden, d.i. 50% van het nationale inkomen over de toonbank van de middenstander verhandeld wordt. Achtereenvolgens besprak de heer De Groot de vele maatregelen die na de oorlog door de regering genomen werden en welke door de middenstan der som» morrend aanvaard wa ren, omdat ze kwamen van de Neder landse regering. „Men mag nu niet van ons verwach ten, dat we deemoedig ons hoofd bui gen, als er ons onrecht wordt aange daan", zei de heer De Groot. „We heb ben u bijeengeroepen omdat wij uw sanctie moeten hebben om te proteste ren bij de minister-president, want die ene gulden is de druppel, welke de emmer deed overlopen". De heer Zwagerman, de secretaris van de KNMB, zette daarna in een meer technisch betoog de redenen van deze protest-actie uiteen. „Het hele beleid van de overheid na de oorlog heeft ons verbitterd", zei de heer Zwagerman, die verder opmerk te, dat „de middenstander met het ene been in de gevangenis staat en met het andere boven de afgrond". „De CCD vecht tegen de overtreders, maar 't beleid van de regering kweekt overtreders!". Spr. wees vervolgens op de moedige houding van de midden- Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over de nieuwe richting, die de rege ring, zoals minister Mansholt bij de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, met haar landbouwbeleid wil inslaan. Zoals men weet, is het de bedoeling het stelsel van direct ingrij pen van de overheid in de bedrijfs voering van de landbouwers door richt- en basisprijzen voor te schrij ven, te verlaten en daarvoor in de plaats aan de boeren een grotere mate van zelfstandigheid, vrijheid en ver antwoordelijkheid te verschaffen. Al leen door marktordenende maatrege len zal de overheid, voor zover dat nodig is, bescherming verlenen. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw kwam tot de con clusie, dat dit nieuwe systeem niet in strijd behoeft te zijn met het principe van bestaanszekerheid, dat door de landbouw is aanvaard. Daarom be sloot men zich er niet bij voorbaat tegen te verzetten, doch het uiteinde lijke oordeel op te schorten, totdat de Studie-commissie voor de toekomstige landbouwpolitiek haar mening hier over heeft gegeven en totdat in de practijk is gebleken, hoe dit nieuwe systeem zal werken. Tekort aan gebruikspaarden Er is enige ongerustheid gerezen over de omvang, die de export van ge bruikspaarden heeft aangenomen. In landbouwkringen vreest men, dat daarbij met de omvang van onze paardenstapel onvoldoende rekening is gehouden. Indien de vermindering van de paardenstapel doorgaat op dezelfde wijze als in de laatste telling tot uiting komt, is het gevaar niet denkbeeldig, dat Nederland binnen enige jaren een tekort aan gebruikspaarden zal heb ben. stander» in de oorlog en ging alle na oorlogse maatregelen na. De geldblok- kering kwam op een ongunstig tijdstip, meende de heer Zwagerman. De prijs- beheersing was niet capabel voor haar werk en spr. vond, dat een volk pas evenwichtig was door een gezonde middenstand. „Het is misdadig om de ze groep te gronde te richten". De middenstand was reeds jaren ge knot in zijn activiteit. „De middenstand is leeggezogen door de belastingen en als ik dan lees, dat sparen zo nuttig is dan trek ik een grimas", zei de heer Zwagerman. De secretaris van de KNMB betoogde daarna, dat slechts een klein percen tage middenstanders f 3700 of meer verdient. „Onbillijk is nu, dat ieder een f 1 toeslag krijgt, behalve de mid denstanders. Zij moeten er zelfs bij betalen. Ieder, die dit nog neemt is geen goede en rustige Nederlander meer! Nee, die is een „lamzak", zei de heer Zwagerman. Na nog op het nut van een goede or ganisatie gewezen te hebben stelde de heer Zwagerman de volgende oplossing voor: le doorberekening van de extra lasten voor die sectoren van het be drijfsleven, waar zulks mogelijk is, zonder dat het levensonderhoud stijgt, 2e voor het overige doorberekening van de extra lasten in de prijs van zo danige artikelen, waarvan verwacht mag worden, dat dit geen aanmerke lijke verhoging van het levensonder houd tot gevolg heeft. Een en ander kwam tot uitdrukking in een motie, die aan het slot van de vergadering werd voorgesteld. nadat vele sprekers, waarvan enkelen ook reeds een concept-resolutie in dezelfde geest voorstelden, hun goedkeuring hadden uitgesproken over het beleg gen van deze protestvergadering. Tenslotte zij nog vermeld, dat de vergadering te Rotterdam vele malen door applaus en luide bijvalsbetuigin gen werd onderbroken. Vacantiefonds van de landbouw Er blijkt in sommige kringen on zekerheid te bestaan over de vraag, of Jn verband met de onlangs afgekon digde tijdelijke bijslag op de lonen ook het wekelijks aan vacantiebonnen uit te betalen bedrag moet worden verhoogd. Naar wij van bevoegde zij de vernemen, is dit inderdaad het ge val. De werkgever, die aan de in zijn dienst zijnde losse arbeiders vacantie bonnen voor de landbouw verstrekt moet dus rekening houden met het feit, dat de basisionen zijn verhoogd. Zoals bekend, bedraagt de bijslag voor arbeiders, die de gehele week werken 1.per week en voor arbeiders, die in niet-volledige dienst van de' werk gever zijn, 2 cent per uur. Deze régeling is ingegaan op 1 No vember j.l. Voor zover de werkgevers, bij de uitreiking van vacantiebonnen hiermede nog geen rekening mochten hebben gehouden, zal dan ook alsnog met ingang van de loonweek, waarin 1 November valt, nabetaling moeten geschieden. FLINKE STRAFFEN VOOR SMOKKEL IN ZIJDEN SHAWLS. De economische politierechter te Amsterdam mr. J. Meihuizen berechtte Dinsdag een grote smokkelhandel in shawls, welke uit België ons land wa ren binnengesmokkeld en een handel in textielpunten. Als „man achter de schermen" was in deze affaire opgetreden een zekere G.. politik delinquent. Mr. Meihuizen veroordeelde twee verdachten tot ieder één jaar gevange nisstraf, waarbij hij de man die in Ne derland de verkoop op zich had ge nomen. bovendien f 4000 boete opleg de. Hij veroordeelde de overigen tot straffen van maximaal 4 maanden en boeten tot maximaal f 10.000. TSJECHOSLOWAAKSE SPIONNEN GEARRESTEERD In de Amerikaanse en Britse zone van Duitsland zijn 20 leden van een Tsjechoslowaakse spionnage-organisa- tie gearresteerd. De arrestatie van deze personen, die volgens het communiqué „niet noodzakelijk Tsjechoslowaken behoeven te zijn", had 9 November plaats, nadat het onderzoek reeds in 1946 begonnen was. DE VRAGENLIJST VAN BRAMTJGLIA. Het antwoord der drie Westerse mo gendheden op de technische vragen lijst, die haar door Bramuglia is voor gelegd, is aan de voorzitter van de Veiligheidsraad overhandigd door de Britse afgevaardigde Sir Alexander Cadogan. (Van onze parlementair# redacteur). Het is by de behandeling van de be groting voor 1949 niet de eerste keer, dat in ons parlement de strijd om de gehuwde ambtenares gestreden wordt. Ook vroeger botsten de meningen hier over tegen elkaar. Aan wat men toen noemde de achterzijde de confes sionele partijen was men vóór het ontslag aan de gehuwde of de huwevde ambtenares, aan de linkerzijde was men er tegen. We zijn sindsdien niet veel verder gekomen. Een aantal afgevaardigden probeer de aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. J. van Maarseveen, de uitspraak te ontlokken, dat de gehuwde ambtenaressen niet ontslagen zullen worden. Dat deden met name me vrouw A. Fortanier—de Wit, WD, en mejuffrouw C. Tendeloo, P. vd A. en de heer H. Gortzak. CPN. Zij vonden niet alleen de heren H. M. Dassen, KVP, mr. A. B. Roosjen, AR en mr. H. K. J. Beernink, CH tegenover zich, maar ook de minister. De minster hielp zijn tegenstanders spoedig uit de droom. Ik heb altijd midden in de vrouwen gestaan, merk te hij onder hilariteit van de Kamer op. En hij verduidelijkte: niet uiterst rechts en niet uiterst links. Het is niet •moeilijk een keus te maken, wie ont slagen zal worden, als de noodzaak daartoe dwingt: de man of de vrouw. De vrouw kan beter met een ontslag brief thuiskomen dan haar echtgenoot. De taak van de overheid is de voor waarden te scheppen, waaronder het gezinsleven zich gezond kan ontwik kelen. Dat gebeurt niet, als men de gehuwde vrouw in dienst laat. Het standpunt van de regering acht te de minister juist, redelijk en volko men. houdbaar. Een conclusie had dit debat niet. De gehuwde ambtenaressen zullen dus op 1 Januari 1950 ontslagen worden, al wil de minister, waar dat absoluut no dig is. wel enige consideratie gebrui ken. Bovendien zal hij een onderzoek instellen naar het aantal gevallen en naar de feitelijke positie van de ge huwde vrouw. De overige onderwerpen, die bij de begroting van Binnenlandse Zaken nog aan de orde kwamen, waren de klassificatie van de gemeenten, de bezoldiging en de positie van de amb tenaren, de pensioenregeling, de toe kenning van 2 pet. toeslag aan de onderwijzers en het Georganiseerd Overleg. Mr. van Maarseveen zag zjjn begro ting ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteke ning evenwel, dat de C.P.N. tegen was. Ook de begrotingen van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, van het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbe drijf en van Algemene Zaken aan vaardde de Kamer zonder hoofdelijke stemming, de laatste na een kort de batje tussen de heer G. Wagenaar (C.P.N.) en minister dr. W. Drees over de geheime dienst, waarvan het hem bekend was, dat deze spionneer- de b(j de C.P.N. Dr. Drees betoogde echter, dat voor enige ongerustheid geen reden is. Uitspraken Meervoudige Kamer CORNELIS K„ Amsterdam; verkeers overtreding, f 150 subs. 50 dagen. CORNELIA J. B„ Castricum; verduis tering, teruggewezen naar de rechter commissaris voor nader onderzoek. EGBERTUS VAN B„ den Haag; ver duistering, 8 maanden gevangenis straf. JACOBUS N. v. d. G., verduistering; 8 maanden gevangenisstraf, te onder gaan in een bijzondere strafgevange nis. JACOBUS J. C„ Alkmaar, verduiste ring; 8 maanden voorwaardelijk met drie proefjaren. L1EBERTUS W„ Oudesluis, verduiste ring; 6 maanden gevangenisstraf met aftrek en 6 maanden voorwaardelijk met drie proefjaren. VIJANDELIJK VERMOGEN VERZWEGEN. Voor de Rotterdamses rechtbank heeft terecht gestaan de 55-jarige bankier koopman J. H. van Hoboken wegens overtreding van artikel 5 besluit vijan delijk vermogen. In het tweede halfjaar van 1943 ontving hij van de Duitser August Blase f 367.000 aan Nederland» bankpapier om dit te bewaren en er na de oorlog in Nederland tabak voor te kopen. Na de bevrijding bleef Van H. nalatig om van dit vijandelijk vermo gen mededeling te doen aan het be heersinstituut. De verdachte gaf toe, aldus te hebben gehandeld. De officier, mr. van Oosten, achtte de opzet bewe zen en eiste f 50.000 boete subsidiair vijf maanden hechtenis. DE REPUBLIEK TURKIJE door dr. W. E. Noordman Uitgave: J. A. Boom Zoon, Meppel, 1948 Met de verschoning van „De Repu bliek Turkije" is een aanvang ge maakt met een voor ons land geheel nieuwe opzet: een reeks verantwoor de werken over verschillende landen en volken der aarde, boeken, welke samen de Terra-bibliotheek vormen. Alvorens over dit eerste boek van deze veelbelovende reeks een en ander te zeggen, ljjkt het ons gewenst eerst doel en opzet er van nader te beschou wen. De stichters-uitgevers van deze bi bliotheek hebben de bedoeling een reeks informerende boeken te vormen over landen en volken, boeken, die steunen op de jongste gegevens en die een inzicht pogen te geven van de hui dige omstandigheden en verhoudingen van land en volk, van staat en cul tuur. Waarom en waarvoor dit in zicht? Landen en volken kunnen niet meer onafhankelijk tegenover elkaar of naast elkaar staan; er is geen ge bied meer, dat niet te maken zal heb ben met het geheel, want er is een nauwe samenhang tussen landen en volken. Zeker, ieder land, ieder volk speelt zijn eigen rol, doch niet onafhankelijk. En hierom is het voor iedere Neder lander goed méér te weten van de ver houdingen in andere landen, van de aard der vreemde volken, van sociale, economische en politieke problemen, welke elders een rol spelen. Een gro tere mate van kennis omtrent deze zaken heeft voor iedere Nederlander waarde. Want ons land is door zijn ligging en zijn internationale handel steeds op het buitenland aangewezen; en wat ons land raakt, dat raakt ons. Bovendien: wil ons land en volk zijn plaats in de wereldmaatschappij waard zijn, dan is een verhoogde belangstel ling voor de wereldsamenleving wel vereist. Maar deze belangstelling heeft een bron nodig en die bron beoogt de Terra-bibliotheek te zijn. Nederlan ders, die in de economie, sociografie, sociale geografie, sociologie, zich een naam' hebben verworven, schrijven de boeken voor deze bibliotheek. Na „De Republiek Turkije" zullen ver schijnen o. a. „Japan, bakermat van het Aziatisch imperialisme" door prof. dr. H. N. ter Veen, hoogleraar in de sociografie en landbeschrijving te Am sterdam, en „Zwitserland, harmonie der contrasten" door dr. C. Mensch, welke leraar aan een Lyceum is. Voorts waarborgen de namen van dr. Paul Julien en dr. A. van Deursen een verantwoorde samenstelling der werken. Zij, die nog meer wensen te weten over samenstelling en wijze van verschijning van deze waardevolle reeks boeken, kunnen bij de uitgever het prospectus verkrijgen, alsook in de boekhandel. In het eerste deel behandelt dr. Noordman de Republiek Turkije, vroe ger Klein-Azië, dat door zijn ligging in het centrum der oude wereld en als landbrug tussen Azië en Europa in de Oudheid reeds een grote rol speel de. De schrijver behandelt dit ge deelte van onze ^arde op een wijze, die ieders lof verdient. Duidelijk, boei end, systematisch en begrijpelijk voor iedereen. Eenvoudig geschreven boe ken wil men wel eens miskennen; 't kan zijn, maar de waarde van dit boek wordt er door verdubbeld, omdat het zijn lezerskring niet beperkt. Men leest het boek als een roman; zo boei end is het Heeft men het uit dan begint men opnieuw, omdat men meer wil weten van dat land en volk, dat zo bijzonder is in onze ogen. Een literatuurlijst wijst de vorser voorts de weg. Druk en band zien er wel verzorgd uit, terwijl het papier prac- tisch onvergankelijk is. Ongetwijfeld zal de Terra-bibliotheek veler belang stelling hebben. en u zult 's morgen» weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Voor de op 5 December te houden gemeenteraadsverkiezingen in Berlijn liggen de kiezerslijsten thans ter inzage, teneinde te kunnen nagaan, wie voor deelname in aanmerking komt. Aangezien de Russische commandant de verkiezingen in de oostelijke sector heeft verboden, zijn alleen in de drie westelijke sectoren de lijsten ter inzage gelegd. De sensatie van de tiende ronde was mijn overwinning op de wereldkam pioen. Dit was tevens zijn tweede ne derlaag tegen een Nederlander. Ik zocht bij voorbaat 't klassieke te ver mijden. In de opening kreeg ik hier toe een geschikte gelegenheid door 'n aanval te ontketenen over het kerkhof- veld 29. De stelling werd al vrij spoe dig gecompliceerd doordat ik de mo derne spelwijze toepaste en schijf 15 naar 24 bracht. Ghestem verbruikte als steeds enorm veel tijd en verkeerde reeds in het eerste speeluur in hevige tijdnood. In deze periode kon hij vele siagdreigingen niet verwerken en liet zich verrassen door een venijnige dam- zet waarna hij spoedig moest opgeven. De tweede surprise voor het zeer talrijke publiek was de remise van de onvermurwbare Chiland tegen Roozen- burg. Het was een grillige partij waar in Chiland zoals gewoonlijk nadeliger stond. Op een gegeven ogenblik had hij zelfs aan weerszijden van het bord twee hekstellingen waar tegenover 'n machtig centrumblok stond. Roozen- burg moest dit echter zelf aantasten en kreeg ook later geen kans ook maar iets te ondernemen. Hij moest met een volkomen gelijkwaardige remise genoe gen nemen. Aanleg van boscomplexen in de N.O.-polder Er worden in de Noord-Oostoostpol- der thans drie grote boscomplexen aan gelegd, namelijk bij de Voorst (bij Vol- lenhove), bij Urk en bij Kuinre. De aanleg van deze bossen geschiedt op gronden, die voor de landbouw onge schikt zijn. Op deze wijze kan de grond nog productief worden gemaakt, want het is de bedoeling, dat deze gro te hossen als productiebossen zullen worden gebruikt. Behalve de productiebossen krijgt het nieuwe land, om de eentonigheid van het landschap te breken, ook en kele recreatiebossen. In deze bossen zullen sportvelden worden aangelegd. Bij het hoofddorp Emmeloord komt 'n bos van ongeveer 60 ha. bij de andere dorpen bossen van ongeveer 10 ha. De totale oppervlakte bossen zal 2000 ha bedragen. (De totale oppervlakte van de polder is 48000 ha). Chiland bracht hiermede een record door zowel Ghestem en Keiler als Roo- zenburg de remise af te dwingen. Keiler boekte een vrij gemakkelijke zege op de Zwitser Rostan, daar deze spoedig een damzet toeliet, die hem op een schijf- en partijverlies kwam te staan. Mijn tweelingbroeder op het dam bord, Van der Staay, wilde tegen Post riet voor mij onderdoen. Hij speelde tegen de Algerijn een fraaie positiepar tij. Geleidelijk aan dwong hij zijn te genstander in de verdediging en be reikte door hard zwoegen een gewon nen stelling. Daar hij evenwel, merk waardig genoeg, steeds dezelfde resul taten als ik bij onze gezamenlijke te genstander heeft gehoekt, moet hij be slist daaraan gedacht hebben en hij gaf de luitenant-vlieger gelegenheid een geslaagde noodlanding te maken. Perot is blijkbaar ook op de punten- jacht en maakte de Belgische veteraan Demesmaecker tot zijn slachtoffer. Het was een klassieke opening waarin op een gegeven ogenblik de beroemde stelling Raichenbach-Vaessen ontstond met voordeel aan de zijde van Perot. Deze buitte dit voordeel handig uit. dwong al combinerend een stuk winst af, hetgeen voldoende was om te win nen. Door de uitslagen van heden heb ben Keiler en Ghestem weer stuivertje gewisseld, zodat Keiler nu met 4 pun ten achterstand de tweede plaats in neemt. H. LAROS. GEEN VERLICHTING OORZAAK VAN DODELIJK ONGEVAL Een koetsier te Haarlem, die Maan dagavond in het duister met zijn on verlichte wagen de Rijksstraatweg naar Velsen overstak, Was de oor zaak, dat de 30-jarige motorrijder H. A. plotseling moest uitwijken en op een tegemoetkomende auto botste. De mo tor vloog in brand. De bestuurder kon niet tijdig genoeg uit zijn benarde positie worden bevrijd en is zwaar verminkt bij aankomst in het St. Jo annes de Deo ziekenhuis te Haarlem overleden. GENERAAL W. H. VAN TERWISGA OVERLEDEN In de hoge ouderdom van 87 jaar overleed te 's Gravenhage de luite nant-generaal b.d., W. H. van Tor- wisga, oud-commandant van 't veld leger. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Tonny Sehifferstein speelt 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Silverstri-kwartet 7,30 Voor de jeugd 7,45 „Lezen in de Bij bel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Socialistisch nieuws 8,20 Omroep orkest 9,00 Plaatsbespreken aanbevolen 10,00 Malando 10,25 Viool-solo 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11.45 Rustige avondklanken HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Or gelconcert 7,15 Het nieuws uit Indone sië 7,30 Het acueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,20 Con- cergebouworkest 9,00 „Hadramaud in het vergeten Zuid-Arabië" 9,20 Concert gebouw-orkest 10,20 Gramofoonmuziek 10,45 Avondoverdenking 11,15 Sere nade'— 11,45 Richard Crooks met orkest VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Gramofoonmuziek 12,00 De Papavers 1,20 The Romancers 4,00 Van vier tot vijf 6,15 Sportpraatje 6,30 Voor de Stiijdkrachten 7,00 „Kobus Kwint" 7.10 Avro's avondschool 7,45 De Rege- nngs-Voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Het Metropole orkest in feeststemming 9,00 De ge schiedenis van de soldaat 10,15 Negro Spirituals 10,20 The Romancers 10,45 Internationale vraagstukken 11,15 Boston Promenade-orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Gramofoonmuziek 12,33 KRO-Amuse- ments-orkest 1,25 Amusements-orkest (vervolg) 6,00 De vijf Zapakara's 6,13 Land- en tuinbouw 6,30 Gramofoon- platen 6,45 Problemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heils-kwar- tier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Ne derlandse organisen spelen 8,05 Pro gramma-proloog -r- 8,15 Zeg, weet Je nog, daar op Java? 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramofoonmuziek 10,10 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Werken van 16 door F. Coppersmith „In Amsterdam.... Maar juist naar hem kan ik onmogelijk gaan. Ik hoop alleen, dat hij naar Boston komt, of liever, dat weet ik zeker! Hij is de neef van de reder, die ons deze prijs voor onze passage wil laten betalen. Alleen weet hij niets af van deze bar baarse methode". Collin keek haar verbaasd aan. „Meent u werkelijk, dat hij er niet van op de hoogte is? Dat weet toch een kind. Is hij koopman?" „Neen, hij studeert wijsbegeerte!" „Dan weet hij er stellig niets van!" antwoordde Collin en Claire hoorde niet hoe ironisch zijn stem klonk. „En u ziet toch wel in, dat ik mijn landgenoten niet aan hun lot kan overlaten?" „Ja, maar u wilt toch zelf ook niet els werkkracht dienst nemen? Hoe kunt u bij uw landslieden blijven? IVie weet, naar hoeveel plaatsen zij vertrokken zijn? Neen, blijft u voor lopig maar hier in Boston. Misschien krijg ik van de Bank gedaan, dat zij u een voorschot geven op de crediet- fcrief van uw vader. En daarnaast zal ik een beetje voor u zorgen. Voor mij behoeft u niet hang te zijn. Ik ben niet als luitenant Keats". Maar Claire protesteerde. „Neen, dat kan ik heus niet aannemen, ik zou me diep schamen!" Collin keek haar enige ogenblikken zwijgend aan: „Maar ik wil u v/erke- Uik graag helpen. Het enige wat wij kunnen doen tenminste wanneer u persé in Boston wilt blijven is na te gaan, waar uw landgenoten terecht gekomen zijn". „Maar dat wil ik vanavond nog doen", riep Claire en opnieuw maakte zij aanstalten om te vertrekken. „Neen, dat doet u nu juist niet!" antwoordde Collin. „U gaat nu naar uw kamer en naar bed. Intussen zal ik nasporingen doen en morgenoch tend vroeg breng ik verslag uit. Wilt i'. doen wat ik zeg? Ja of neen?" zo besloot hij energiek. En Claire, die voelde hoe moe zij was, van de emoties welke zij sinds de aankomst van de „Meermin" had doorgemaakt, had niet de moed om „neen" te zeggen. Reeds vroeg zat Claire de volgende morgen aan het ontbijt in „De ge kruiste Sleutels". Wonderlijk genoeg had zij goed geslapen. Zodra haar bagage gearriveerd was had zij zich op bed geworpen. En nu stonden de koffers nog precies zo als ze waren aangekomen. Zij had geen plan om lang in het logement te blijven. Ze at en dronk gejaagd wat de waard haar voorzette. Haar gedachten waren bij haar landgenoten en voort durend overdacht zij wat er gedaan kon worden om hen te helpen. Diver se mogelijkheden had zij reeds be dacht en verworpen toen er op haar kamerdeur geklopt werd. Collin, de rechtsgeleerde, trad binnen. „Goed geslapen mejuffrouw?" infor meerde hij, bet meisje met welgeval len blikken bekijkend. „De rust heeft u goed gedaan! Ja, ik begrijp dat u brandt van verlangen om te horen wat ik bereikt heb. Twee van uw landgenoteneven kijken, hier heb ik de naam.... ja, de Latours, zijn klaarblijkelijk te oud bevonden. Nie mand wilde hen in dienst nemen. Dat is, in dit land, een ernstig geval. Meestal draait het er op uit, dat dege nen, die een dergelijk transport op touw zetten, dergelijke emigranten sa men met negerslaven verkopen, hoe wel iets dergelijks streng verboden is. Maar ja, de ondernemers nemen het in zo'n geval niet zo nauw met de wet Nerveus verkruimelde Claire een stukje brood. Collin zag het en ging snel door: „Maakt u zich over hen maar niet ongerust. Ik hoorde dit, toen ik gisteravond aan het kaarten was. En daar een goede vriend van mij, een gepensionneerd officier in Charlestown, juist een echtpaar zoekt om zijn huishouding te bestieren, heb ik hem in de armen genomen. De ge dachte om het echtpaar in dienst te semen, lachte Dicey, so heet mijn vriend, toe. Gisteravond nog heeft hij ae beide Latours gesproken. En zij zijn spoedig tot een overeenstemming gekomen. Neen, over hen behoeft u zich geen zorgen te maken. De Dicey's zijn uitstekend voor hun personeel". „En wat weet u van de anderen?" informeerde Claire. „Ook over de andere landslieden be hoeft u zich voorlipig geen zorgen te maken. De familie Weber met vier kinderen, alsmede een zekere Hilthy..." „Wat is hun lot?" Clalre kon de vraag niet vóór zich houden. „Zij zijn in dienst gekomen van een zekere Egilson, een farmer, die in het Westen woont en wiens farm in het stroomgebied van de Ohio gelegen is. Vermoedelijk zullen zij daar over ver schillende farms verdeeld worden. De plaats waarheen zij gaan heet Bedfort, tien a vijftien dagrSzen van hier. aan de rand van het gebied, waar al leen pelsjagers en zo komen. Zij zul len het stellig moeilijk hebben. En het is niet te zeggen of zij tegen de zware arbeid, die ongetwijfeld van hen ge vergd zal worden, opgewassen zijn. In het gebied waar Bedfort ligt wonen ook nog Indianen, die momenteel enkele stammen tenminste de strijd bijl hebben opgegraven. Neen, Egilson zelf heb ik niet ge sproken, maar een der gebroeders Pepperill beschreef hem als een nog al ruw en onbehouwen mens". Claire had aandachtig geluisterd. Toen Collin zweeg, boog zij het hoofd. Even dacht zij na, dan stond zij vast besloten op en greep haar mantel. „Waar wilt u heen?" vroeg Collin verbaasd „Naar Egilsonklonk het vast besloten. „Maar dat haalt niets uit!" riep de rechtsgeleerde. „U denkt toch niet dat hij, terwille va. u, uw landgenoten in Boston achterlaat?" „Neen, daarop reken lk allerminst," antwoordde Claire, „maar zij gaan niet zonder mij". „U bent een eigenzinnig koppig meisje", zei Collin, „hij zal beslist wei geren om u mee te nemen. U kunt 't net zo goed niet vragen!" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3