Ernst May (van het England-Spiel) staat terecht voor deelname aan executie Moh. Roem: Wij willen niet met de Nederlanders alléén spreken Maramis onderhandelde lang met Amerikaanse zakenlieden Truman vraagt Ruslands medewerking in de voedselorganisatie der V.N. De gruwelen in het kamp Amersfoort Moskou vraagt de blote feiten Donderdag 25 Nov. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 278 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Hij was'n correct politie man" zegt Schreieder Oorlogsgevaar sinds Juni sterk afgenomen Commissie van Goede Diensten moet meedoen Twee Amsterdamse rechercheurs brachten licht in Bangkok BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCH! TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per raillimetei Farmlieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.- elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartpal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Als laatste man van het lugubere team der beulen uit Amersfoort stond Woensdag voor het Amsterdamse B. G. terecht de thans 42-jarige Ernst Georg May, de Pruisische S.D.-er die door zijn bekwaamheid als code-specialist zoveel heeft bijgedragen tot het slagen van het afschuwelijke „England-Spiel" met de radio-zenders. Ernst May hoort eigenlijk niet in het gezelschap van kampbewakers thuis, want reeds uit de dagvaarding blijkt dat hem slechts ten laste is gelegd het deelnemen aan de executie van de Russische krijgsgevan genen. May is één dag in het kamp Amersfoort geweest. Volgens zijn eigen verklaring was hij vanaf 1924 in dienst van de Duitse politie. In 1936 werd hij ingedeeld bij de grenspolitie te Lindau, waar Joseph Schreieder zijn chef werd. In 1941, toen Schreieder belast was mét de leiding van het „England-Spiel" en daarvoor personen moest uitzoeken, die hem be hulpzaam konden zijn, dacht hij dade lijk aan May. Op 10 Maart 1941 kwam May in Den Haag en werd terstond bij het „England-Spiel", direct onder Schreieder, te werk gesteld. May is volgens zijn eigen verklaring door Sturmbahnführer Deppner gedwon gen mee naar Amersfoort te gaan. Wei trachtte May aan deze opdracht te ontkomen, maar Deppner was niet te vermurwen. May vertelde, dat hij 's nachts in het kamp zijn revolver onklaar heeft gemaakt en de volgende echtend bij de executie van de eerste gevangenen dus niet geschoten heeft. Hij zou zich toen van verdere deel name aan de executie hebben kunnen onttrekken. Berg, die als enige getuige a charge géhoord werd, vérklaarde, dat May wel voortdurend in het executiepelo ton heeft- gestaan, maar dat hij niet heeft kunnen vaststellen of May ge schoten heeft. ;v Schreieder, als getuige décharge gehoord, verklaarde, dat May een uiterst correct politieman was. Deppner was, volgens Schreieder, ofschoon hij niet op dezelfde afdeling als May werkte, als leider van een afdeling gemachtigd om ambtenaren van an dere afdelingen te vorderen. Mej. E. de Bruin is gedurende drie jaren steno-typiste bij May geweest, na eerst deze functie bij Schreieder ver vuld te hebben. Zij heeft 2u maanden in detentie doorgebracht en werd in het begin van dit jaar door het Haagse tribunaal veroordeeld tot 1 jaar voor waardelijke gevangenisstraf. Ook zij werd als getuige a décharge gehoord en verklaarde, dat May na de bewuste massa-executie overstuur terug kwam en in snikken uitbarstte. Hy had haar verzocht hem niet verder over de zaak te vragen. Enige weken later heeft May een ernstige zenuwaandoening gehad. Aan het einde van de zitting had al leen May positief verklaard, dat hij niet geschoten heeft. Niemand, heeft daarentegen verklaard, dat May wel heeft geschoten behoudens de niet meer in ons land vertoevende Unter- sturmfixhrer Tito, die destijds een schriftelijke verklaring heeft afge legd, waarin hij positief beweerde, dat May meegeschoten heeft. Prof. van Hamel schorste de zitting tot Zaterdag 27 November. Verschil van mening te Moskou? De „New York Times" publiceert een artikel van zijn correspondent te Ber lijn, volgens wie „ongewoon welinge lichte Westelijke kringen te Moskou geloven, dat er een verschil van me ning bestaat in het Politburo van de communistische partij over de vitale kwestie van oorlog of vrede met het Westen". Deze kringen zijn tot twee gevolg trekkingen gekomen, nl. ten eerste, dat het gevaar van een onmiddellijke oor log sinds Juni aanzienlijk is afgeno men, en ten tweede, dat de gezanten te Moskou van de satellietstaten gelo ven, dat een oorlog tussen de Ver. Sta ten en de Sovjet-Unie onvermijdelijk, doch niet ophanden is. Er is een kleine groep in het Polit buro die een onmiddellijke oorlog met het Westen bepleit. Zij is van mening, dat een oorlog onvermijdelijk is, dat de Westelijke mogendheden thans da gelijks sterker worden, dat de ver wachte depressie in de Ver. Staten niet in de eerste vijf jaar te verwach ten is, en dat het daarom thans de tijd voor de Sovjet-Unie is om toe te slaan. yOI.GENS HET REPUBLIKEINSE dagblad „Merdeka" heeft Moh Roem in een interview met de correspondent van dit blad te Djokja verklaard, dat het standpunt der Republikeinse regering ten aanzien van directe onderhande lingen buiten de Commissie voor Goede Diensten om niet gewijzigd is. „De Republiek wenst geen politieke onderhandelingen te voeren met Nederlan- woordiger van de Verenigde Naties" ders zonder medeweten van de Commissie van Goede Diensten als vertegen- J)E FEDERALE CONFERENTIE te Bandoeng heeft bekend gemaakt, dat raden Oto Koesoema Soebratadid van het parlement van Pasoendan) tij delijk belast is met het vice-voorzitter- schap der conferentie in plaats van Sultan Hamid II, die wegens drukke bezigheden te Pontianak verblijf- De secties vergaderden gedurende de laat ste drie dagen over het staatkundig rapport, welke besprekingen een vlot verloop hadden. Behandeld zijn reeds: de grondslagen Djocja's minister van financiën vreest „de heethoofden" De republikeinse minister van finan ciën, Alexander Maramis, die thans te New York vertoeft, is voornemens vol- wwd» week naar Indonesië terug te deelde mede, dat hij gedu rende twee maanden in de Verenigde Staten had vertoefd en dat hij tevre den was over de resultaten van zijn missie, die voor een belangrijk deel betrekking had op de handel, zoals bijv. besprekingen met Matthew Fox betreffende de uitvoering van het con tract met Fox. Maramis betreurde het misverstand in Nederland, waar men meende, dat dit contract een monopolistisch karak ter had; verre van het beogen van een monopolie voor Fox, had Maramis ge hoopt een zelfde contract met Neder landse zakenlieden te sluiten. (Deskun digen in New York zijn van mening, dat zekere clausules in het contract- Fox gelijke overeenkomsten met an dere partijen uitsluiten. - Red.) Maramis toonde zich verheugd over het nieuws, dat een Nederlandse dele gatie naar Indonesië was gereisd, daar dit er toe zou kunnen bijdragen een betere sfeer te scheppen; hij was ech ter niet erg optimistisch, omdat te veel Nederlanders de voorkeur geven aan een militaire actie boven een over eenkomst na onderhandelingen. Hij achtte het niet geschikt in Indonesië besprekingen te houden, omdat heet hoofden aan beide zijden een storende invloed zouden kunnen uitoefenen. Hij zou liever gezien hebben, dat bespre kingen buiten Indonesië gehouden worden en voegde er aan toe, dat zelfs Nederland misschien beter geschikt zou zijn voor onderhandelingen. Driejarig knaapje verdronken Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is het driejarig zoontje van de familie Van der Schaaf te Normer, Hippoly- tushoef, in een sloot gevallen en ver dronken. Door onbekende oorzaak is het jongetje te water geraakt. Toen de moeder haar zoontje ging zoeken, vond zij het lijkje in de sloot liggend. BOTSINGEN TE RIO DE JANEIRO. Te Rio de Janeiro hebben 200 zee lieden een demonstratie gehouden voor het senaatsgebouw Zij eisten loonsver hoging. Stoottroepen van de marine hebben de betogers uit elkaar gedre ven. Volgens een politiechef was de demonstratie door communisten op touw gezet. Bijna 100 personen, naar verluidt communisten, onder wie vier sergeants van de vloot, werden na het incident gearresteerd. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: Droog weer met weinig of geen bewolking. Matige wind, in het uiterste Noorden van het ■and uit Westelijke richtingen, el- Iers tussen Zuidoost en Zuidwest, /annacht lichte vorst, behalve op le Waddeneilanden. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 1 GEEN VREEMDELINGEN NAAR REPUBLIKEINS GEBIED De directie Verre Oosten (Batavia) heeft aan correspondenten van buiten landse bladen verboden republikeins gebied te bezoeken. Deze mededeling werd gedaan gelijktijdig met de aan komst van de ministers uit Nederland. en het (joel van de staatsvorm en het regeringsstelsel van de Verenigde Sta ten van Indonesië en de posities van staatshoofd, vice-president en ministers. „Bestandsschendingen nemen toe" Dienst voor legercontracten weerspreekt mededeling van minister Stikker De dienst voor legercontacten te Batavia zegt in een communiqué, dat het aantal incidenten op het federale gebied van Java in de week van 17 tot en met 2' November in totaal 240 be droeg. Volgens deze dienst was voor dien „het hoogste aantal incidenten na de Renvillovereenkomst in één week 233". Naar aanleiding hiervan stelt „Het Dagblad" in een hoofdartikel dit com muniqué tegenover de mededelingen van min. Stikker, volgens welke het aantal bestandsschendingen sedert zijn komst in Indonesië (bedoeld wordt zijn eerste bezoek) zou zijn afgenomen. Het blad zegt dat uit het communiqué van de dienst voor legercontacten overdui delijk blijkt, dat er geen sprake is van vermindering van het aantal bestands schendingen, maar dat in de afgelopen week zelfs een record-aantal is gecon stateerd. „Dat zijn nuchtere, maar spre kende feiten, die niet ongedaan kunnen worden gemaakt door welke ontken ning ook, al komt zij ook van een mi nister van buitenlandse zaken." Eerste rede van de president na zijn herverkiezing In zjjn eerste openbare toespraak na de verkiezing in Amerika heeft president Truman er bij de Sovjet- Unie op aangedrongen toe te treden tot de FAO, de organisatie voor voed sel en landbouw der V.N. De presi dent hield deze toespraak op de confe rentie van de FAO te Washington. „Indien wij met de Sovjetrussen onze gemeenschappelijke belangen in de landbouw konden bespreken, zou het niet moeilijk zijn onze geschillen be treffende sommige andere onderwer pen te bespreken", zo zeide Truman. Het was zeer bemoedigend, dat som mige Oost-Europese landen lid van de FAO waren. Truman zeide het toe te zullen juichen indien Argentinië als een groot agrarisch land ook toe zou treden. Het was betreurenswaardig, dat het Amerikaanse congres de in ternationale tarwe-overeenkomst niet goedgekeurd had. Hierdoor zou prijs en hoeveelheid van tarwe gedurende vijf jaar gestabiliseerd zijn. Indien men het eens kon worden over een andere tarwe-overeenkomst zou hij deze aan het in Januari bijeen komende con gres ter goedkeuring voorleggen „Wij rekenen er op. dat de FAO iets van het gebrek aan stabiliteit betreffende de productie en de prijzen van land- bouwgoederen zal wegnemen en hier door enkele oorzaken van internatio nale wrijving zal elimineren" zo zeide Truman. Enthousiaste ontvangst van Prinses Wiihelmina in Zeeland In tegenwoordigheid van Prinses Wiihelmina werd gistermiddag een be gin gemaakt met de beplanting van de kreek, die achter de dijk te West-Ka- pelle is ontstaan bij de inundatie van Walcheren. Het plantsoen, dat hier komt, werd gedeeltelijk geschonken door Prinses Wiihelmina, gedeeltelijk door de Engelse marine. Na ontvangst begaf men zich in huifkarren met muziek voorop naar de plantplaats, alwaar de Engelse gene raal Brooks een boom plantte uit naam van de Royal Navy. In de huif wagens ging het nu naar de nieuwe dijk. De enthousiaste bevolking had inmiddels het paard van de Prinses uitgespannen en trok zelf de wagen. Na afloop van de plechtigheid zeide Prinses Wiihelmina dat zij het erg mooi en prettig gevonden had en dat zij blij was, dat de bevolking haar zo vrij had gelaten. Amerika heeft het snelste vliegtuig ter wereld De Amerikaanse marine heeft een nieuw V-vormig gevechtsvliegtuig met straalaandrijving' in gebruik genomen, dat door Amerikaanse luchtvaart deskundigen het snelste gevechts vliegtuig van de wereld wordt ge noemd. De antoriteiten hebben bekend ge maakt, dat het toestel tijdens de eerste proefvluchten volledig voldoening had gegeven en dat daarbij een snelheid van ruim 600 mijl per uur (969 km) werd ontwikkeld. Toto door Eerste Kamer aanvaard De Eerste Kamer nam gistermiddag het wetsontwerp tot invoering van de totalisator aan met 24 tegen 14 stem men. Tegen stemden de C.H., de A.R. de leden mr. G. E. van Walsum, mej. Mr. M. Tjeenk Willink en Mr. Bron- gersma (PvdA) en Mr. L. F. H. Regout (KVP). Europees vierjarenplan komt niet op tijd gereed Volgens de politieke correspondent van de Daily Telegraph is het niet waarschijnlijk, dat het vierjarenplan voor het Europese herstel op de vast gestelde datum, 7 December, gereed zal zijn om aan Washington te worden voorgelegd. Verscheidene landen heb ben hun nationale programma nog niet bij de Europese organisatie voor econo mische samenwerking ingediend. Het schijnt, dat het Britse nationale plan een norm van soberheid en nauwkeu righeid heeft gesteld, die andere lan den, en in het bijzonder België, om po litieke redenen niet wensen na te streven. RECORD OMZET OP VEILING Bij de Coöp. Veilingvereniging „De Tuinbouw" te Obdam werd Woensdag 'n record-omzet bereikt van 1.500.000 sinds 1 Januari 1948. Tot nu toe be droeg dé hoogste omzet dezer vereni ging 1.377.000, die geboekt werd over 1947. De gebeurtenis werd feestelijk gevierd. VERTROUWEN IN QUEXHLLE De Franse nationale assemblee heeft haar vertrouwen in de regering Queuille uitgesproken met 316 tegen 164 stemmen. WESTELIJK PROTEST TEGEN RUSSISCHE OEFENINGEN De Britse, Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers in het Berlijnse centrum voor veiligheid in de lucht hebben bij hun Sovjet-Russische ambt genoot geprotesteerd tegen diens waar schuwing, dat Sovjet-Russische vlieg tuigen op 15 km ten Noordwesten van de nieuwe Franse luchthaven voor Berlijn, Tegel, schietoefeningen in lucht zullen houden. DUITSE VOLKSRAAD DOET BEROEP OP GROTE VIER. Het presidium van de Duitse Volks raad in de Sovjet-zóne heeft een be roep gedaan op de vier grote mogend heden, onmiddellijk een zitting van de raad van ministers van buitenlandse zaken bijeen te roepen om de kwestie van een vredesverdrag met Duitsland te bespreken en een vredesconferentie voor te bereiden. ONTPLOFFING IN PORTUGAL. In een kruitfabriek te Amora bij Lissabon is het tot een hevige ontplof fing gekomen. Tenminste 24 personen, van wie de meesten vrouwen, kwamen om het leven, terwijl 24 personen ge wond werden. Diamantdiefstal uit postzak van luchtverkeer opgehelderd Twee Rijksrechercheurs uit Amster dam zijn naar Bangkok geweest om een onderzoek in te stellen naar de diefstal len van diamanten, welke de K.L.M. daarheen in postzakken had verzonden. Met medewerking van de Bangkokse politie hebben zjj volledige klaarheid gebracht in de zaak van een zending diamanten van de Amsterdamse Bank naar een bank in Bangkok, ter waarde van f 60.000, welke op onnaspeurlijke wijze uit een postzak verdwenen wa ren. De kostbare zending zat in een kar tonnen doosje, dat in een linnen hoes was genaaid. De diamanten zaten in een enveloppe en juwelen in vijf andere enveloppen. Dit doosje zat in een post zak, afgesloten door een koord. Om het geheel was een zogenaamde buitenzak gedaan welke verzegeld was. De zak was ongeschonden in het vliegtuig ge bracht. De Amsterdamse speurders ontdek ten, dat de zak correct aan de postklerk van het vliegveld was afgeleverd en naar het postkantoor in Bangkok was vervoerd waar de diefstal 's morgens ontdekt werd. De politie had daar reeds twee ambtenaren gearresteerd, die van de diefstal verdacht werden. De Rijks rechercheurs ontdekten, dat het doosje, waarin de kostbare stenen zich bevon den, in de linkerbovenhoek was open gesneden, de enveloppe was openge scheurd en het doosje leeggeschud," waarbij enige van de diamanten en de juwelen in het pakketje waren blij ven zitten. In de binnen- en de buiten zak waren gaten gesneden, blijkbaar om te doen veronderstellen, dat de buit op die manier verdwenen zou zijn. De dieven hadden evenwel de gaten in de binnen- en buitenzak niet op dezelfde hoogte aangebracht en bovendien ble ken zij veroorzaakt door een bot mesje, dat op het postkantoor gebruikt wordt om touwtjes door te snijden zonder de zakken te beschadigen. De beide beambten hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Men ver moedt niet dat er, zoals oorspronkelijk werd gedacht, een internationale bende aan het werk is geweest. De Rijks recherche zoekt thans naar een nieuw systeem van beveiliging. WYSJINSKY IS GEEN SUKKEL. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky heeft in de kleine politieke commissie van de V.N. het woord gevoerd. Hij zei, dat het veto een machtig wapen was in de politieke strijd, die thans aan de gang is. Zelfs een sukkel zou eer, dergelijk wapen niet uit zijn han den laten vallen. Hoe minder stem men wij aan onze kant hebben, des te vaker zullen wij het veto gebruiken. Alscher („de Rus") was beul nummer zoveel Het bijzonder gerechtshof te Amers foort vervolgde de behandeling van de zaak tegen de Duitse beulen van Amersfoort met het verhoor van de 60-jarige Edwin Ernst Alscher, bijge naamd „de Rus". Alscher is een lange, magere man, die door een grijs sikje een professoraal uiterlijk heeft. Hij kwam in 1931 naar ons land als verte genwoordiger voor Duitse machinefa brieken en genoot hier tot de oorlog gastvrijheid. Na de Meidagen van 1940 liet hij zijn werkelijke karakter zien. JN HET ZWEET huns aanschijns werken de Russische geleerden aan de oritsluiëring van het atoomge heim. Maar 't gaat niet vlug genoeg. Op de vier voornaamste zoekers wordt thans een scherpe aanval gedaan door het invloedrijke blad Literaire Gazet, dat de ploeteraars beschuldigt van idealisme en formalisme". Dat schijnt erg te zijn. Er mag geen idealisme bij te pas komen. En formalisme is helemaal feut bij mensen die zoveel met formules werken. Bijzonder hard te verantwoor den krijgt professor Frenkel het, die probeert „de quantentheorie onder een vermomming in Marxistische' dialecti sche kledij" te verspreiden. Da's bar! „De opvattingen der geleerden zo zegt de Gazet zijn niet anders dan leringen, waarin wordt toegegeven dat er aan de menselijke kennis een grens is gesteld". En nou vraag ik me af: hoe durven ze! Alsof er grenzen bestaan aan het denken! Kapitalistische non sens! En dan het lef, om die quanten- theorie aan te kleden in een dialecti sche jurk met een Marxistisch streepje Moskou wil de blote feiten en de naakte waarheid. Groot gelijk. ANDER MOSKOVISCH gebak: De Sovjet-professor Efremof heeft een beetje gespit in de Gobi-woestijn en kwam naar huis met een hele col lectie reuze-monsters. Alles gegaran deerd millioenen jaren oud. Er is een gehoornde dinosaurus bij, twee vlees etende dinosaurusjes en een vegetari sche. En wat ongeregelde benen, in Parijs heeft men opgemerkt dat Wysjinsky tegen etenstijd zijn scherpste aanvallen lanceert; na een stevige maal- tiid is hij veel handelbaarder. Ons lot kan afhangen van een biefstuk met doperwtjes. Een troepje Japanners op het eUand Anatahan (noordelijk van Guam) heeft het pauzebelletje niet ge- hoord. Ze zetten nog steeds de oorlog voort. Amerikaanse vliegtuigen hebben hen thans gebombardeerd mét pam fletten en foto's om hen er van te over tuigen, dat de oorlog afgelopen is. Voorlopig. pADIO-BOEDAPEST pest radio- Vaticaan met een stoorzender. Vroeger deed Belgrado het, maar om dat Tito eigenwijs is werd hem de taak ontnomen. Het daghet in het Westen: De politiechef van Clarke County in Alabama en zijn assistent zijn gearres teerd omdat ze negen negers hebben mishandeld. Dat geneger moet afgelo pen zijn. De eerste na-oorlogse tele foongids, die te Berlijn is uitgegeven, is door de Sovjetrussische autoriteiten verboden, daar zij als hoofdbureau van de Berlijnse politie de bureaux van dr Stumm noemt, die door de Sovjet-auto riteiten niet als hoofdcommissaris wordt erkend. Stumm! De Hongaarse regering heeft bekend gemaakt, dat zij diplomatieke betrekkingen zal openen met India. De algemene vergadering van de Unesco heeft besloten haar be groting van 8.250.000 dollar op 8.000.000 dollar terug te brengen. Het wereldver bond van vakverenigingen heeft bij de ver. naties geprotesteerd tegen de ar restatie van haar gedelegeerde naar de Unesco-conferentie te Beiroet, Mustafa el Ariss, door de Libanese regering Ariss. die voorzitter is van de Libanese vakvereniging, werd gearresteerd toen hij de vergadering van de Unesco ver liet. Het gebruik van televisie-ontvang toestellen in auto's is op een bijeen- kemst van de Nationale Veiligheidsraad te Chicago „een zelfmoordpoging" ge noemd. „De ogen op de weg en op het verkeer is een eerste vereiste voor vei lig verkeer", aldus een verklaring van deze (goede) raad. JN DE AMSTERDAMSE binnenstad is een 28-jarige rijwieldievegge gearresteerd, die een oude truc toepaste. De vrouw bood aan even op een fiets te passen en wanneer de eigenaresse (zij stal alleen damesrijwielen) b.v. een winkel was binnengegaan, verdween zij snel met de fiets. Zij zette deze in een stalling, haalde ze korte tijd later weer op en verkocht ze. Haar overleden echtgenoot behoorde tot de geraffi neerdste Amsterdamse rijwieldieven Hij had niet minder dan tien vonnissen achter de rug. De pogingen van de we duwe om de zaak op de oude voet voort te zetten zijn gestrand op de tegenwerking van de pliesie. De vol gende maand zal te Bagdad een mili taire cursus voor Palestijns-Arabische officieren beginnen, 'n Beetje laat. Het volgend jaar zal in Oostenrijk de eerste volkstelling sedert 1934 worden gehou den. Het 80.000ste vliegtuig van de En gelsAmerikaanse luchtbrug is op het vliegveld Tempelhof aangekomen; in totaal zijn thans 360.000 ton vervoerd vis de luchtbrug. In de pers van de Sovjet-sector van Berlijn wordt gezegd, dat het aantal werklozen in de Weste- lilke sectoren van de stad in de afge lopen veertien dagen is gestegen van 88 500 tot 92.000 en dat 395 firma's wer den gesloten of korter zijn gaan wer ken. De „discuswerper", een beroemd beeld, dat wordt toegeschreven aan de Griekse beeldhouwer Myron, is een van de door de nazi's geroofde kunstwer ken, die thans door het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland aan Italië worden teruggegeven. Alle Duitsers Do ven de 15 jaar in de Sovjet-zóne zullen nieuwe identiteitspapieren krijgen. Tweede distributiestamkaart. Pech voor de onderduikers. J7NIGE TIJD GELEDEN werd de Veluwe geterroriseerd door een inbreker, die zich toelegde op het stelen van distributiebescheiden en die de eigenaardigheid had steeds te vluch ter- met een fiets of motorrijwiel, dat hij in het huis aantrof. Hij liet deze achter bij een station of een bushalte, vanwaar hij zijn reis vervolgde. Door dat de politie grote moeite had hem te vinden kreeg hij de bijnaam „de on vindbare Pimpernel" Ze hebben hem nu! Pimpernel heeft gisteren zijn 169ste inbraak bekend. Het „monsterproces" zal geschieden voor de rechtbank te Zutphen. Gisteren kwam te Warga uit een vergeten eendenkorf bij de Wed. Hoogterp midden in het dorp een eend met 10 kuikens te voorschijn. Na komertjes. En hier is een idee voor Ne derlandse hotels: In Egypte zal een speciale politiemacht voor touristen v, orden ingesteld, die erop zal toezien, dat touristen niet worden lastig geval len door bedelaars. De Noorse ambas sade te Moskou heeft verklaard, dat haar persattaché, de heer Gunnar Roise, die met een schotwond in zijn kamer gevonden werd en in het zieken huis is overleden, geen zelfmoord heeft gepleegd, doch een ongeluk heeft gehad met zijn revolver. Uit het Belgische vakblad „Tabakpost" blijkt, dat België in de eerste 7 maanden van dit jaar de beste afnemer was van Nederlandse siga ren. België kocht in deze periode 1 millioen sigaren per maand. En wij zijn en blijven de sigaar! pULTUREEL CITAAT van de week. Lou Bandy: „Ik zal tot me laat ste snik same met de Afroo blijfe lache tot heil van het heile Nederlanse fol- lek". Hort-met-de -bonte-geitl Toen in het najaar 1941 een honderdtal Russische krijgsgevangenen in het kamp Amersfoort opgesloten werd, nam Alscher, die Russisch sprak, de „zorg" over deze gevangenen op zich. De eerste getuige, Welters, legde ver klaringen af over de komst en de be handeling van de Russen. Deze mensen verkeerden bij hun komst reeds in een zeer slechte lichamelijke toestand. Op de derde dag van hun verblijf in het kamp moesten de Russen zich midden op de appèlplaats het was October geheel ontkleden. Daarna werden zij tussen twee barakken met koud wa ter „schoon gespoten" en met een har de boender behandeld. Tot slot volgde dan een „keuring" door de NSB dok ter Nieuwenhuis, die daarbij kwistig de zweep hanteerde. Ook Alscher heeft aldus getuige bij die gelegenheid de Russen met de vlakke hand in het gezicht gesla gen. Alscher vertelde, dat de toenmalige kamparts Nieuwenhuis tegen hem ge zegd heeft, dat al deze Russen aan be smettelijke ziekten leden, dat zij on dervoed waren en nu langzamerhand aan de „betere" kampvoeding moesten gaan wennen. (Als de andere gevange nen niet iedere dag wat van hun ka rige voedsel geofferd zouden hebben, waren de Russen in groten getale door honger omgekomen, want zij kre gen oficieel geen voedsel. Red). Getuige Kalf heeft gezien dat Al scher eens de Russen geslagen heeft, ook is hij aanwezig geweest toen de Russen een paar dagen voor hun fusil lade onder leiding van Alscher volks liederen moesten zingen. Getuige ver telt dat de Russen de tranen over het gelaat biggelden. De getuigenissen, die afgelegd wer den, verschilden nogal van de verkla ringen die op de eerste zittingsdag o.a. door dr. Wessel werden gedaan. Zo b.v. over het al dan niet aanwezig zijn van Alscher bij het wegvoeren van de Russen verschilden de meningen der getuigen. Niemand kon positief be weren, dat verdachte daarbij tegen woordig was. De zitting werd geschorst tot 27 November. Joego-Slavische gezant van functie ontheven Officiëel wordt meegedeeld, dat de heer Milovan Prodanovic, gezant van Joego-Slavië in Den Haag. bij decreet van het presidium van de Joego slavische Nationale Vergadering van zjjn functie is onthevea.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1