NOODLOT Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie in de landbouw Tweede Kamer behandelde begroting van Economische Zaken Rede van Dr. Louwes DE„ HEER LOUWES was van oordeel, Sportprogramma voor Zondag Het mooiste St. Nicolaas-cadeau De Jeugdkoerier Hei Radioprogramma Oplossing Prijsraadsel Prijsraadsel Prijsraadsel Hallo, Jongens en Meisjes Jaar. nE PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE in de landbouw moet slagen, zo heeft de heer H. D. Louwes gezegd in zün grote redevoering, waar mede hij de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité opende. „Als wij er niet in slagen een bedrijfsgemeenschap van allen, die in de land- en tuinbouw werken, op te bouwen, dus zowel van de patroons als van de arbeiders en deze een eigen gestalte en een eigen taak te geven door een publiekrechtelijke organisatie, dan zullen wij weer in de richting van de klas senstrijd worden gedwongen, met zijn scherpe tegenstellingen tussen werkgevers en werknemers en met al zijn kansen voor een inval van de ideeën van het com munisme. Of wij zullen zelf een landbouwbeleid ontwerpen en uitvoeren, of de overheid zal het doen, want ook in de toekomst zal er landbouwpolitiek gemaakt moeten worden". ten betreft, dat de voorwaarden gun stig zijn. Vooral drong hij er bij de land- en tuinbouwers op aan, in hun organisaties niet uitsluitend dp licha men te zien, die voor hun enge, per soonlijke belangen hebben op te ko men, maar vast te houden aan de ge dachte, dat het K.N.L.C. de gehele boer en tuinder vertegenwoordigt, dat wil zeggen, met hem en voor hem al zijn belangen behartigt als lid der plattelands- en volksgemeenschap, als leider en werker op zijn bedrijf, als coöperator daarbuiten en als belang hebbende bij het economische en so ciale beleid. Het aardappeldrama van de oogst 1948 in het kort besprekend, zei de heer Louwes, dat de regering deze zaak als een nationale zaak dient te bezien. Een beleid, dat wel maximum prijzen kent, doch geen minimum prijzen weet te handhaven, wel de boer aanmoedigt tot een uitgebreide aardappelteelt, maar hem niet met alle kracht helpt, wanneer in de aan looptijd dezer zich uitbreidende cul tuur prijsvallen optreden, mist iets van het eenvoudige rechtvaardigheidsbe sef, dat geen regering zonder schade kan verdragen. De regering en de georganiseerde boerenstand zullen samen moeten vechten voor een sterk landbouwbe leid, zo eindigde de heer Louwes. Hij was er vast van overtuigd, dat de mi nister en zijn ambtenaren alle krach ten inspannen om het gestelde doel te bereiken en hij prees het, dat in ons land, in tegenstelling tot verscheidene andere landen, het overleg tussen de regering en de organisaties steeds zo soepel verloopt. dat de Stichting voor de Landbouw in een stuk, dat als grondslag diende voor het overleg tussen de Benelux- landbouworganisaties, zeer duidelijk aangaf, dat het sterke verlangen naar sociale gerechtigheid en bestaanszeker heid het terugkeren naar een econo misch bestel met grote vrijheid onmo gelijk maakt en dat er daarom ook in de toekomst een actieve landbouw politiek gevoerd zal moeten worden. Nu menen velen, dat de toestand, waarbij de overheid dit beleid voert, en de georganiseerde landbouw daar bij helpt met actieve medewerking en opbouwende critiek nog zo kwaad niet is, zoals de practijk der dertiger jaren en die na de bevrijding hebben bewezen, Er is echter geen blijvend evenwicht. Onvermijdelijk komt de in vloed daar te liggen en worden de be kwaamste en actiefste krachten daar heen getrokken, waar de daden gedaan worden en de verantwoordelijkheid gedragen wordt. Als de georganiseer de bedrijfsgenoten niet hun eigen be leid gaan voeren, dan blijven ar deze aantrekkingskrachten naar de over heid toewerken. Land- en tuinbouw vormen de enige grote nationale bedrijfstak, waar de toestand rijp is voor de algemene aan vaarding van een publiekrechtelijk landbouwschap, zo vervolgde de heer Louwes. De natuurlijke verhoudingen in de land- en tuinbouw zijn voor een goed functionneren van publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie gunstig. Boe ren en tuinders zijn niet eikaars on middellijke concurrenten en het on derling vertrouwen en de wil tot samenwerking zijn zeer sterk. Ook de samenwerking tussen de boeren- en landarbeidersorganisaties heeft reeds een langjarige geschiedenis en kan op zeer gunstige resultaten wijzen. Voorwaarden zijn gunstig. De heer Louwes ging niet op de fei telijke samenstelling en de precieze taak van een publiekrechtelijk Land bouwschap in, doch bepaalde zich tot de uiterlijke omstandigheden en de gezindheid van hen, die voor opneming in zo'n Landbouwschap in aanmerking komen en constateerde, wat deze pun- Eerste klasse, district I: Haarlem—Blauw Wit, DOS—de Vo- lewijckers, Stormvogels—'t Gooi, Xerxes—SVV. ADO—Sparta. District II: NeptunusHBS, ZeeburgiaDHC, Hermes DVSFeyenoord, DFCVSV. DWS—KFC. District III: Hengelo—Heracles, Enschedese Boys Be Quick, Quick N.NEC, Wage- ningenEnschede, Zwolse BoysGo Ahead. District IV: TSC—BW, Juliana—Willem II, de SpechtenLimburgia, MVVBraban- tia, VVV—NAC. District V: SneekHeerenveen, Leeuwarden Emmen, Be QuickFriesland, Achilles Frisia, VelocitasHSC. District VI: De Baronie DNLEindhoven, NOAD Sittardse Boys, PSV—Bleyerheide, LongaKerkrade, MauritsSportclub Emma. District I, tweede klasse A: Elinkwijk—Vriendenschaar, Zaan dijk—de Spartaan, Hilversum—Velox, DWV—HVC. AFC—Volendam. Tweede klasse B: WatergraafsmeerAlcmaria Victrix, ZFCWest Frisia, Rapiditasde Ken- nemers, OSVHercules, UVVTOG. Derde klasse A: Always ForwardSucces, Beverwijk Zilvermeeuwen, KWWE, Helder BKC, Ado '20—Vitesse '22. Derde klasse B: Schagen—Alkm. Boys, Purmersteyn- HRC, KinheimGVO, DEMHollandia. Vierde klasse A: VroneSchoorl, Wieringerwaard Watervogels, LSW '26—RK AFC. Zee vogelsRanders, BerdosN. Niedorp. Vierde klasse B: WWBergen, ZouavenWestfriezen OudesluisSt. George, Sportersde Rijp, GrasshoppersAndijk. Vierde klasse C: Y-boysDRC, USVUMonnikendam, CSV—Limmen, WSV '30—RCZ, HSV— ODIZ. Vierde klasse E: DSS—Ontwaakt, DVAV—Madjoe, SDZ—IEV, DCO—BDK, ASV—Wils kracht. De zon zal verduisterd worden Bij de opening van het debat in het Britse Hogerhuis over de staat van de Britse luchtmacht heeft Lord Temple- wood aangedrongen op de vorming van een geallieerde luchtmacht bestaande uit 100 eskaders gevechtsvliegtuigen met straalaandrijving, 150 eskaders van de laatste typen lange-afstands- bommenwerpers, 50 eskaders pilootloze raketvliegtuigen en 150 eskaders trans portvliegtuigen. Met een dergelijke luchtmacht zouden „de geallieerden iedere Sovjet-Russische poging om het Continent door te trekken tot staan kunnen brengen en desorganiseren". Voor een effectief gebruik van atoom bommen was volgens Lord Temple- wood de suprematie in de lucht nood zakelijk. Messen-ruzie te Haarlem Twee Haarlemse arbeiders van wie de ene de andere een bezoek bracht, kregen ruzie, die zo hoog liep, dat er messen te voorschijn kwamen. De gast heer kreeg een steek in zijn arm, waar door een slagader werd geraakt en een pees doorgesneden. Het slachtoffer moest naar een zie kenhuis worden vervoerd, waar de dokter constateerde dat de getroffene waarschijnlijk invalide zal blijven. De dader is ter plaatse gearresteerd en op gesloten in het politiebureau. Hij zal worden vervolgd wegens zware mis- hanedling, subsidiair poging tot dood slag. CHINA SCHREEUWT OM HULP. Wellington Koo, Chinees ambassa deur in de V.S., heeft tijdens een be zoek aan president Truman een per soonlijk beroep op de president gedaan de hulp aan de Chinese nationalisti sche regering te vergroten. Koo zeide bemoedigd te zijn door het antwoord van de president, dat hij echter niet nader aan de pers meedeeelde. De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be handeling van de begroting van het departement van Economische Zaken. Bij de algemene beraadslaging was tevens aan de orde de op 1 Juli 1948 door de heer Nederhorst c.s. ingedien de motie van de volgende inhoud: „De Kamer, van mening, dat voor het her stel van de Nederlandse volkshuishou ding en voor de bevordering van een zo groot mogelijke, rechtvaardig ver deelde, welvaart en een stabiele werk gelegenheid een belangrijke mate van sociaal-economische ordening in het raam van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie vereist zal blijven, juicht in beginsel de totstandkoming van de Europese economische samen werking toe, en verwacht, dat deze samenwerking aan bovenvermelde po litiek geen afbreuk zal doen". De heer S c h m a 1 (CH) zeide aan deze motie geen bijzondere behoefte te hebben. Spr. vroeg een samenvattend overzicht van wat er op het gebied der Benelux-samenwerking gaande is, en informeerde voorts naar de mogelijk heid van een commissie voor coördi natie der Benelux-middenstandsbelan- gen. Opmerkend, dat bij sommige mid denstanders het water tot aan de lip pen gekomen is, vroeg spr. zich af wat daarvan de oorzaak is. Het directoraat- generaal voor de middenstand moet dc krachten krijgen om de desiderata van de middenstand meer door te voe ren. Hij betoogde, dat de middenstand de ambtenaren meer dan moe is. Voorts zeide hij, dat men de indruk heeft, dat de taak van de detailhandel en het ambacht door de overheid van ondergeschikt belang geacht wordt. De heer Koersen (K.V.P.) con- ONDERAARDSE GANG TE FRANEKER Toen men werkzaamheden ver richtte in een tuin te Franeker, stiet men bij het graven op een grote steen. Toen deze na veel moeite verwijderd was, bleek er een groot gat onder te zi.in, dat toegang gaf tot een onder aardse gang. Deze gang is twee meter hoog. Er staat echter 70 c.m. water in. terwijl de bodem snel oploopt. Een Franeker oudheidkundige heeft het plan opgevat, in een rubberboot on derzoekingen te gaan doen. Ook Rijks monumentenzorg interesseert zich voor deze gang. stateerde, dat nog slechts enkele stappen gezet zjjn op de weg der herstelpolitiek. Wij zullen moeten blijven streven naar verhoogde pro ductie, verhoogde export en voort gaande industrialisatie. De heer Vos (Arb.) vroeg aan dacht voor het levenspeil. Een eerste doelstelling achtte hij het opstoten der productie tot het peil van 1939, een tweede taak is z.i. het bereiken van een zodanig peil per inwoner in de productie als in 1939. De woning bouw vereist een extra verhoging van het productiepeil. Volgens de heer Zegering Had der s (VVD) moet de industrialisatie krachtig ter hand worden genomen. De arbeidsproductiviteit moet worden verhoogd, de export gestimuleerd en tenslotte dïent de mogelijkheid van het aantrekken van een groter buiten lands toeristenverkeer te worden be zien. De heer Schilthuis (Arb.) meen de, dat men voorzichtig moet zijn met het geven van prijsvoorschriften. Wil men leiding geven aan 't economische leven, dan moet men een vrij aanzien lijke kern van goede ambtenaren be houden, verhoging van onze uitvoer is een belang van de eerste orde. Ver heugend achtte spr. het handelsver drag met de bizone van Duitsland en de verdragen met het aantal Oost- Europese landen. De heer M a e n e n (KVP) wees er cp, dat van hetgeen minister-presi dent dr. Beel twee jaar geleden zeide ten aanzien van Duitsland geen mijn- concessies zijn gekomen, geen grens correcties en geen vergroting van de steenkoolbasis De heer Cornelissen (VVD) gaf te kennen, dat men in middenstands kringen over het algemeen vertrouwen heeft in de doelstellingen van de mi nister. De bemoeiingen der diverse be drijfschappen kunnen z.i. verminderd worden. Voorts betoogde de heer Cor nelissen. dat de middenstanders onbil lijk belast worden en verder pleitte hii voor enige middenstandsbelangen. De heer Stapelkamp <A.R.) vroeg of het economisch beleid^ zo in gesteld is, dat rekening wordt gehou den met de mogelijkheid van werk loosheid. Te zes uur werd de vergadering ver daagd tot Donderdagmiddag een uur. .Hoor eens, fluisterde Tootje Wijker, terwijl zij vertrouwelijk wat dichter naar haar vriendinnetje in de school bank schoof, „ik heb voor mijn Sint Nicolaas twee grote borstplaatharten gevraagd en ook zo'n lange sigaar van marsepain. Als ik het' krijg, dan mag jij er de helft van hebben". „Doorwerken daar!", waarschuwde de stem van de meester en ijverig bo gen de meisjes zich weer over hun sommen. Na een poosje stootte Anne ke haar buurtje aan en fluisterde: „Ik heb een heel mooi sprookjesboek gevraagd. Je weet wel, van Andersen. Als ik dat krijg, dan ben jij de eerste die het lezen mag, na mij natuurlijk". Tootje glunderde. De voorbereidingen van het Sint Nicolaasfeest namen haar gedachten zo in beslag dat zij ternau wernood haar aandacht bij het school werk kon houden. Met een zucht van verlichting sloeg zij dan ook om 12 uur haar rekenboekje dicht. Gearmd liepen de beide vriendinne tjes naar huis, Zij woonden in dezelf de straat en gingen iedere dag samen naar school. Maar plotseling gebeurde er op deze Sint Nicolaasdag iets verve lends: Anneke liet haar boekentas op de grond vallen en Tootje struikelde er over, met het gevolg dat zij op de grond viel en een lelijk groot gat in haar nieuwe wollen kousen kreeg. Ook was er een bloedende schaafwond op haar knie. Met moeite bedwong het meisje haar tranen, maar boos viel zij tegen Anne ke uit: „Naar kind, kijk nu eens naar mijn kousen en naar mijn knie. Dat is jouw schuld". Anneke, die eerst erg geschrokken was, werd nu toch ook boos. „Kan ik het helpen dat mijn tas op de grond Viel. Had jij dan beter uitge keken. Nu zit er een grote schram in het leer". Zo kibbelden zij nog een poosje en het gevolg was, dat ieder alleen naar huis toe ging. 's Middags schoof Tootje stilletjesin haar bank. Zij wierp even een steelse blik op het gezicht van Anneke, maar die keek recht voor zich uit en zei haar niet goedendag. 't Kan mij ook eigenlijk niets sche len, dacht Tootje, maar toch voelde zij zich die middag wat verlaten en ver drietig. Haar been was wat stijf, en het wondje op haar knie stak een beetje, ondanks het verband dat moe der er om had gedaan. Meester las die middag voor en liet de kinderen Sint Nicolaasliedjes zingen. Ook werd er op heerlijke borstplaatjes getracteerd en zo ging de middag gelukkig nogal vlug om. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten cm 6 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport maatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 „Kobus Kwint" 7,10 Avro's avond school 7,45 De Regerings-Voorlichtings- dlenst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Het Metropole-orkest in feeststem ming 8,55 Avro-allerlel 9,00 De ge schiedenis van de soldaat 10,15 Negro spirituals 10,20 The Romancers 10,45 Internationale vraagstukken 11,15 Boston Promenade-orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 De vijf Zapakara's 6,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Gramofoonplaten 6,45 Problemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluld 7,45 Nederlandse organisten spelen 3 05 Programma-proloog 8,15 Zeg, weet jc nog daar op Java? 9,30 Familie-com petitie' 10,00 Gramofoonmuziek 10,05 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10.45 Avondoverdenking 1115 Werken van Mendelssohn VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8> 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Operette-programma AVRO: 12,Oo Ame rikaans programma 1,20 John Renova and his Music 2,20 Omroep-Kamerorkest —VARA: 3,00 Johan Jong (orgel) 16,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Jan Vogel en zijn Accordeon-orkest VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7.50 Tien voor acht 8,05 Concertgebouw trio 8,30 Cursus VARA: 9,00 Men vraagten wij draalen 9,30 Kermis der ijdelheid 10,00 Buitenlands week overzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avond- wijding VARA: 11,15 Symphonisch con cert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,05 Muziek houdt fit 3,15 Van Johann Strauss naar Duke El lington 6,00 Promenade-orkest 6,30 Van Troubadours tot moderne liederen 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd 7,30 Piano en orgel -- 7,45 „De drie landen" 8,05 De ge wone man 8,12 Kareol-Septet 8,30 Uit de schatkamer van het oude testament 9.30 West-Europees concert 10,37 Actu aliteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Guus Jansen en zijn solisten 11,40 Lichte avondklanken 's Avonds werd Tootje niet vergeten door de goede Sint. Zij kreeg een prachtige babypop, postpapier, een ping-pongspel en tot besluit ook nog het gevraagde lekkers. „Kom meisje, daar mag je nu van avond eens flink van snoepen, hoor!", zei vader, maar Tootje hing wat lus teloos bij de tafel en toonde niet veel belangstelling voor haar nieuwe schat ten. Alsof moeder haar gedachten had ge raden vroeg zij plotseling: „Moet je nog niet eventjes naar Anneke toe om haar wat lekkers te brengen?" Toen deed Tootje het gehele verhaal over de onpleizierige middag en moeder schudde haar hoofd. „Dom meisje, Anneke liet jou toch niet met opzet vallen? Vind je nu niet dat je wat onrechtvaardig bent ge weest?" Ja, dat had Tootje al heel lang ge voeld, maar Anneke had toch immers zelf ook allerlei akelige dingen gezegd. Hoe moest alles nu weer goed komen? Moeder nam echter een vlug besluit. Zij wikkelde een groot borstplaathart in een vloeitje en stopte het Tootje in haar handen. „Ziezo, jongedame, trek nu vlug je mantel aan, dan gaan wij dit samen nog eventjes naar Anneke brengen". Even aarzelde Tootje nog maar de gedachte dat moeder mee zou gaan en dat morgen misschien alles weer goed zou zijn, deed haar haastig naar de gang hollen en een ogenblikje later opgewekt naast moeder voortstappen. Anneke deed zelf de deur open en glimlachte wat verlegen toen zij de late visite zag, maar nadat mevrouw Wijker had verteld waarvoor zij kwa men en Tootje haar zelf het pakje had overhandigd, trok zij haar vriendinne tje haastig mee naar binnen om het mooie sprookjeszoek van Andersen te bekijken. „Wat een prachtig cadeau", zei Toot je, toen zij het dikke boek met de fleurige platen doorbladerden. „Ja, maar het allermooiste cadeau is vanavond toch het laatst gekomen" vond Anneke en toen Tootje haar even verbaasd aankeek fluisterde zij vlug: „Begrijp je niet? 't Is dat tussen ons alles weer goed is", De vier woorden die jullie de vorige keer in moesten vullen waren: 1. Roest. 2. Otto. 3. Eten. 4. Tong. Er kwam niet één verkeerde oplos sing binnen. Prachtig hoor! De prijswinnaars zijn deze week: JOANNE LANGEBAERD, „De Rim boe", Holleweg, Heiloo (7 jaar). TILLY SMITS, Begoniastraat 25, Den Helder (10 jaar). ANNIE NIJMAN, Bakkummerstraat 33, Bakkum (11 jaar). TRIJNTJE ZWAAN, Nieuweweg 30(?) Opperdoes (11 jaar). ARIE KAPITEIN, B 71, Burgèrvlot- brug 6 jaar). Gefeliciteerd allemaal. De boeken worden toegezonden. voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. Verscheidene keren werd mij ft. vraagd naar een prijsraadsel met ver borgen jongens- en meisjesnamen. Hier komt het dan: 1. De goede Sint kan elk ogenblik komen. 2. Mijn kleine zusje loopt veel vlug. ger dan het kindje van de buren. 3. Vader hoorde bij het kaniai iemand om hulp roepen. 4. De bakker zal de taart om vijf uur bezorgen. 5. Heb jij al oesters gegeten? 6. De bovenste vensters van het huis waren verlicht. 7. Moeder zal de bovenste knoop iets verzetten. Wie kan de zeven namen vinden? Verzend de oplossingen vóór Zondag. 5 December naar het bureau van dit blad. Vijf boeken zullen weer worden verloot onder de goede oplossers. voor jongens en meisjes van 12 jaar en ouder. Zet onder elkaar: 1. Een zeer harde wind. 2. Bijenhouder. 3. Waterdamp die 's avonds ontstaat boven sloten en lage landen. 4. Stierenbevechter (in Spanje). 5. Naam van een Romeinse keizer die berucht was door zijn wreed heid. 6. Kostschool. 7. Klein vertrek in een klooster of gevangenis. 8. Een herfstmaand. 9. Grote massa sneeuw, welke van de schuine hellingen der bergen naar beneden valt. 10. IJzeren stang, waaraan de wie len van een wagen draaien. 11. Titel van een geneesheer. 12. Het zestigste gedeelte van een minuut. 13. Een dijk die de provincie Noord- Holland met Friesland verbindt. 14. Kpud, vriezend weer. 15. Vruchtbare plaats in de woestijn. 16. Vooruitstekend deel van het aan gezicht. 17. Iemand die goede gedichten maakt. De eerste letters vormen van boven naar beneden gelezen, de naam van een gezellige avond. De oplossingen worden vóór Zondag, 28 November aan het bureau van dit blad verwacht. Onder de goede oplos sers worden weer boeken verloot. ONZE MEDEDELINGEN. Een meisje in Amsterdam stelt drie cyperse poesjes beschikbaar voor kin deren die ze goed willen verzorgen. De poesjes zijn acht weken oud en zul len thuisbezorgd worden. GREETJE DU(INMEYER, Hofdijk straat 41, Beverwijk, zoekt een corres pondentie-vriendinnetje van 10 jaar. Wie kan Afke Sjoerdsma Violenstraat 41, Den Helder helpen aan plaatjes van de Koninklijke familie en plaat jes van Europeese landen? Misschien hebben jullie de vorige week al in de Jeugd-Koerier voor de oudere jongens en meisjes gelezen dat het correspondentie-hoekje nog veel kleiner moet worden. De antwoorden moeten dus, tot mijn spijt heel kort zijn. Dat ie erg jammer, maar wij zullen hopen dat het later weer verandert. Het eerste briefje is deze week van Beppie Tenking. Ja Beppie, jouw wens gaat vandaag in vervulling hoor! Wim en Donny Scheepmaker, vinden jullie het prettig op de padvinderij? Hoe is de verjaardag van Mia geweest? Tineke van Leeuwen, bedankt voor de postzegels. Neen, als je de brief in de bus van het bureau stopt, behoeft er geen postzegel opgeplakt te worden. Wèl als je hem over de post verzendt. Groeten aan Gijs en Otto! Anneke Vasbinder, wat ziet jouw inzending er weer gezellig uit! Greetje Duinmeyer, wat zul jij er nu keurig uitzien met je nieuwe mantel, kousen en schoenen. Is de blaar al weer weg? Je verzoekje staat onder de mededelingen. Willie Wetsteyn, het is hele maal niet nodig dat je sigarenbandjes stuurt, meisje. Als je ze zelf niet meer op spaart, wil ik ze wel graag van je hebben. 3e en 4e klas L. O. Berger School vereniging, hartelijk dank voor de aardige tekeningetjes. Joanne Langebaerd. ik heb de tekeningetjes nog eens bekeken. Zij zijn erg leuk en je schrijft er keurig bij. Grieta v. d. Waal, wat heeft Vader je fijn geholpen. Graag wil ik eens een tekeningetje van je hebben. Ella en Ria de Raat, hartelijk gefelici teerd met jullie verjaardag, tweelingzusjes. Ik hoop voor jullie dat het een heer lijke dag zal worden. Is Ella al weer beter? Anton Mol, hoe staat het met de gymnastieklessen. Ben je al goed lenig geworden? Joke v. d. Brun, graag wil ik mijn best doen om een correspondentie-adres voor je te vinden, maar het is mij niet duidelijk waar je woont en in welke plaats je een vriendinnetje zoekt. Wil je het nog eens goed opgeven? Herman en Loek Ofman, wat stuurden jullie een prachtige verzameling sigarenbandjes. Ze zien er ook allemaal zo keurig uit. Jammer dat het nog niet achter de rug is hè Loek! Gelukkig dat Herman weer beter is. Hartelijk dank voor de bandjes, jongens. Rosa Ver- cauteren. ik ben blij met de goede berichten. Wil jc Maria van mij groeten? Annie Njjman, je moet nog wel een poosje geduld hebben voor je met de oude ren mee mag doen, maar dat vind je gelukkig niet erg. Prettig dat je meedoet hoor! Henny Smit, wat zul jij geweldig groeien van al die boterhammen en bordjes pap! Moeder zal wel blij zijn dat je zo'n flinke eetlust hebt gekregen. Drink je nu ook steeds je melk op, Henny? Jan Baars, ja, in deze tijd van het jaar is het erg prettig om laarzen te dragen. Nu ga je zeker eens extra door de plassen lopen hè! Erica Scholten. Noortje v. d. Rest, Ansje Hoogland, Tonie Doornekamp, Pietje v. d. Burg, en Jopie Cramers, jullie zijn welkom bij ons en wij hopen veel van jullie te horen. Jongens en meisjes, over 14 dagen komt ons volgende correspondentie-hoekje voor kinderen van zes tot 12 jaar in de Jeugd-Koerier. Zendt de briefjes dus in vóór Zondag 5 December, dan komen zij zeker op tijd. Dag allemaal! Hartelijke groeten van TANTE IET. 17 door F. Coppersmith „Wilt u mij alsjeblieft naar hem toe brengen?" was het enige antwoord, dat hij van Claire kreeg. Zij lachte hem toe. „Wee- niet boos op mij", pleitte zij toen. ..O. ik ben helemaal niet kwaad", haastte Collin zich haar gerust te stel len en bereidwillig ging nij haai voor naar de deur De rechtsgeleerde had van Pepperill vernomen dat Egilson in het logement ..De vliegende Ade laar". vlak bij de douaneloods asn de haven, een kamer had genomen. Voor de deur zag Claire uit de ver te Hilty reeds staan, naast 'n tarmer i-i een leren hemd. die haar landge noot blijkbaar iets opdroeg. Claire en Collin kwamen snel nader en toen Hilty hen zag, bloosde hij verlegen Claire reikte hem de hand: „Hoe gaat bet met je, George?" vroeg zij. Hij sioeg de ogen neer en gaf geen ant woord. Daarna maakte hij een buiging en verdween snel door de deur van 't logement. „Bent u mijnheer Egilson?" vroeg Collin aan de man met het leren hemd. „Geraden! Waarmee kan ik u van dienst zijn?" luidde het antwoord „Mij met niets. Maar deze jonge dame wellicht wel!" Eerst nu monsterde de farmer Claire met een onverschillige blik. „Wat wenst u?" informeerde hij toen kortaf. „Kan ik u enkele ogenblikken onder vier ogen spreken?" „Ik heb erg weinig tijd. juffrouw!" antwoordde Egilson. „morgenochtend vroeg breek ik op en er zijn nog hon derd-en-een dingen te doen!" „Dan zullen we de zaak hie- be spreken". antwoordde Claire op be sliste toon. „Mijnheer Egilson. ik zou erg graag met u mee reizen. Kunt u mii niet op uw farm gebruiken?" Egilson keek haar even ongelovig aan. „Wilt u mee, juffrouw „Ik heet Claire Murner". „O, uw naam interesseert me niet. Juffrouw Murner. ik kan u niet ge bruiken. En niemand in het Westen zal dat!" „Ik wil echter helemaal geen loon hebben", zei Claire haastig. Maar haar stem klonk al veel minder beslist. „Het gaat niet om het loon, juffrouw Murner, maar u is totaal ongeschikt voor een farm. U zou na twee dagen a! totaal gebroken zijn. Enhoogst waarschijnlijk is het u helemaal niet om werk te doen". „Mijnheer Egilson". zei Claire, ..luister een halve minuut naar mij. Bent u al eens verkocht als lijfeigene? „Natuurlijk niet", bromde Egilson. >k zou ook niet weten waarom!" „Zijn vrienden van u dan wel eens als lijfeigene verkocht?" Egilson keek haar opnieuw ver baasd aan. „Neen", zei hij toen be dachtzaam. „en dat zou alleen kunnen sc-beuren wanneer men mij eerst alle beenderen in mijn lichaam gebroken zou hebben". „Precies wat ik denk!" zei Claire. Hoofdschuddend nam Egilson het meisje opnieuw van het hoofd tot de voeten op. „Waar komt u vandaan? U en uw landgenoten? Duitsland?" informeerde bij toen. „Wij komen uit het Noorden van Frankrijk". Egilson gaf geen antwoord. In de plaats daarvan hoorde zij de farmer een verwensing slaken toen achter zijn rug twee Indianen de deur van het logement wilden openen. Zij wa ren gehuld in vuile, gescheurde lom pen, hun haar hing in dunne vlechten tot op de schouders. Veren in de ha ten droegen zij niet, evenmin als wa penen. In de plaats daarvan had ieder van hen een grote haan onder de arm „Tok, tok, tok", riep een der India nen en hij krauwde het beest dat hij aroeg op de kop. Egilson greep de beide Indianen bij de shcouders en sloeg ze toen met <it hoofden tegen elkaar, dat Claire, die een kreet van schrik gaf. de been deren meende te horen kraken. Toen duwde d e farmer de twefe Indianen met zijn geweldige handen zo hard in de rug, dat een hunner languit in de modder viel. De andere bleef op de been en verdween vliegensvlug om de hoek. Zijn makker stond, duizelig van pijn, langzaam op en volgde toen, zon der om te kijken, zijn collega. „Tuig", riep Egilson hen na, „pas op, dat ik jullie hier niet nog eens zie!" Hij draaide zich om en liep naar het logement. Vlak bij de deur draaide hij zijr. hoofd in Claire's richting en zei: Voor mijn part kunt U meereizen!" Collin was de stomme getuige van een en ander geweest. „Ba, wat een we reld!" riep hij uit toen Egilson verdwe nen was. Eerst na een paar ogenblikken had hij zijn zelfbeheersing terug. Toen pakte hij Claire bij de hand en zei va derlijk: „Enwilt U nu nog zo graag met deze man mee? Is dit optreden niet tekenend?" Zacht trok zij haar hand terug. Kop pig zei ze: „En toch ga ik met hem mee!" Opeens sloeg zij beide handen voor haar ogen. „O, ik heb Bianchi verge ten", mompelde zij toen, „helemaal ver geten. Hoe kon ik dat doen?" .Vergeten? Wie is vergeten?" .Bianchi!.... Antonio Bianchi. Hebt U niets over hem gehoord?" „Neen", antwoordde Collin, „die naam hoor ik nu voor het eerst". „Laten we dan even naar Pepperill gaan", riep Claire, „die weet het mis schien nog!" Met een paar woorden legde zij uit, dat Bianchi acteur was geweest en voor haar vader en haar gedurende de over tocht een grote steun was. „Ik moet weten waarheen hij gegaan is", zei het meisje beslist. „Overigens heb ik ook nog wat ver geten", zei Collin, „U wilt met Egilson mee naar Pensylvania; een groot land, maar misschien ontmoet U daar overste Bouquet. Hij is een Zwitser, komt uit Genève en is commandant van het regi ment „Royal Americans". Een moedige kerel en een uiterst fatsoenlijk mens. Meer weet ik ook niet over hem. Maar als U in de gelegenheid komt, infor meert U dan hier en daar eens naar zijn troepen. Ze zijn ergens in Fort Pitt gelegerd". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6