ouóe WAAG 'n Tip voor HEREN „KOFA"-Magazijnen J. SPRUIJT HOK Stad en Omgeving Onze Raad heeit koopmans-eigenschappen Gemeente behoeft niet gratis voor de kerken te werken Aankoop van een schoolgebouw AGENDA Geef „Hem" een das! RUIME KEUZE in HERENMODE Geeft iets goeds HUIBERTS - P Th. kRAAkman zoon Hamlet in de Harmonie Voordelen v< Firma Gistermiddag vergaderde aan het de Raad de burge onder voorzitterschap van meester. Afwezig waren de heren Asjes en Van Berkum. Bij wijze van uitzondering aldus de burgemeester zijn er heden geen heugelijke gebeurtenissen te vermel den, zodat onmiddellijk met de agenda kan worden begonnen. Ingekomen stukken. Ingekomen was de mededeling van de heer J. G. G. Wagenaar, dat hij zijn benoeming tot lid van Raad niet aanneemt en van de voorzitter van het Centraal Stembureau, dat in de plaats van de heer Wagenaar benoemd is de heer W. de Boer. In handen van B. en W. werd gesteld een verzoek van het Bestuur der Ver. tot Bevordering van Chr. schoolonder wijs alhier om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas wegens ge leden bezettingsschade aan een drietal scholen. Aan mevrouw Koelma-Boerman werd op haar verzoek ontslag verleend als regentes van het Burgerweeshuis. Besloten werd dit ontslag eervol te verlenen met dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. De heer Torenvlied (com) kan er zich over verheugen dat het onder zoek inzake het werken van gem. per soneel bij particulieren niet veel posi tiefs heeft opgeleverd. In de stukken staat, dat men slechts één overtreding geconstateerd heeft. Dit lijkt spreker evenwel onjuist. Hem is zelfs bekend, dat er weer een geval geconstateerd werd nadat het onderzoek door B. en W. was ingesteld. Spreker drong aan op een spoedige regeling van de re genkleding en op een verandering in de klasse-indeling waardoor hogere lonen mogelijk zijn. Wethouder Van Slingerland (rk) zeide, dat B. en W. bij de be drijfsdirecteuren een ernstig onderzoek instelden." Kent de heer Torenvlied overtredingen, laat hij dan namen noe men. Wat de regenkleding betreft wordt spoed betracht. Met het G.O. wordt binnenkort de groepsindeling der werklieden besproken, maar men kan niet verder gaan dan mogelijk is omdat de Raad aan banden is gelegd. Het stuk werd daarna voor kennisge ving aangenomen. In handen van B. en W. om bericht en raad werden gesteld een adres van het bestuur van de Ned. Bond van Pe- troleumdetaillisten „Door Eenheid Sterk" met verzoek de straatverkoop van petroleum slechts toe te staan aan hen, die daarvoor vergunning van het gemeentebestuur hebben verkregen als mede een adres van het bestuur dei- Berger Schoolvereniging te Bergen, met verzoek om subsidie uit de gemeente kas ten behoeve zijner Middelbare Meisjesschool. De heer C. F. D. Kohnert verzocht ontslag als leraar, tevens wnd. direc teur, aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs met ingang van 15 Februari a.s. Besloten werd dit eervol te verlenen met dankbetuiging voor de vele bewe zen diensten. Benoeming leden van commissiën en besturen. Tot leden van het college van curato ren van het Murmellius Gymnasium werden benoemd de heren mr. dr. H. J. Wytema en mr. F. G. G. Boerrichter (aftr.) Tot lid van de commissie van toezicht op het M.O. de heer dr. H. J. M. Hofstee (aftr.) Tot lid van de commissie van toezicht op het Nijver heidsonderwijs dr. H. J. M. Hofstee (af tredend). Tot leden in de commissie van toezicht op het lager onderwijs me vrouw S. G. Bulthuis—de Vries (aftr.) en de heer J. Nieboer. Tot leden van het college van regenten van het Bur gerweeshuis mevrouw J. M. Boersma— van Abshoven (aftr.), de heer J. de Groot (aftr.) en mevrouw Kroeskop Alteveer in de vacature van mevrouw KoelmaBoerman, die de gemeente heeft verlaten. Voor het onderzoek der gemeenie- rekening 1945 werden benoemd de raadsleden: Venneker, Groot, Sietsma, Hoytink en Knuystingh Neven. Voor de zittingsduur van deze raad werd in de vacature van prof. mr. A. Koelma, die de gemeente heeft verlaten benoemd volgens de verordening in zake de subsidiëring van bijzondere be waarscholen de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema. Aan B. en W. werd machtiging ver leend tot het maken van een overdekte rijwielbergplaats voor stalling van 24 rijwielen ten behoeve van de St. Anna- school en het maken van 3 closets in het gebouw der St. Josephschool. Intrekking verordening tot vaststelling leeftijdsgrens on derwijzend personeel. Besloten werd tot intrekking der verordening tot het vaststellen van een leeftijdsgrens voor het onderwijzend personeel in dienst van de gemeente. De heer Sietsma (P.v.d.A.) meen de, dat de onderwijzers vroeger op 60- jarige leeftijd gepensionneerd moesten worden. De burgemeest e r zeide dat men dit op 60-jarige leeftijd kon ver zoeken. Dit gold niet voor wie minder jarige kinderen te zijnen laste had. De voordracht werd aangenomen. Vastgesteld werd een verordening re gelende de toekenning van een tege moetkoming in de koeten van verhui zing, pension en/of reiskosten nieuw benoemde leerkrachten bij gem. openbaar L.O. De burgemeester verzekerde de heer Sietsma desgevraagd, dat volgens de Rijksvoorschriften daaron- dei ook de pensionkosten vallen. Vaststelling verordening Comm. Comm. van Toezicht L.O. Vastgesteld werd een wijziging der verordening op de samenstelling, in richting, bevoegdheid en werkkring van de Com. van Toezicht op het lager on derwijs. De commissie zal voortaan uit 10 leden bestaan. De heer Torenvlied meende, dat deze commissie jaarlijks een verslag uitgeeft. De raadsleden ont vingen het niet. Is het niet wense lijk in de verordening op te nemen, dat de Raad dit rapport ontvangt? Wordt dit niet door de wet verplicht? Wethouder Van Slingerland zeide dab het rapport ter inzage ligt. De heer Torenvlied zou het niet alleen willen zien als het ter in zage ligt. De burgemeester deelde uit de L.O. wet mede, dat .dit verslag jaar lijks aan de Raad wordt toegezonden. Het wordt trouwens ook in het ge meenteverslag opgenomen. Wenst men het afzonderlijk, dan zal de post druk kosten verhoogd moeten worden. B. en W. zijn evenwel bereid het te doen drukken en later in het gemeentever slag op te nemen. De heer Knuistingh Neven (Com.) bepleitte eveneens toezending aan de hoofden der scholen. B. en W. zullen dat indien nodig doen. Invoering van Esperanto op de Kweekscholen. Zoals te verwachten was werd door B, en W. medegedeeld, dat zij er niets voor gevoelen adhaesie te betuigen aan het adres van het Bureau Esperan to bij het onderwijs te Amsterdam om de minister te verzoeken het Esperan to als verplicht leervak op de Kweek scholen voor onderwijzers in te voeren. De gemeente moet geen adhaesie be tuigen aan adressen gericht tot hogere lautoriteiten over zaken waarover de raad niet heeft te beslissen. De heer Torenvlied achtte het standpunt van B. en W. niet juist. Een kaasdrager spreekt Esperanto en heeft het elke Vrijdag druk met ge sprekken met vreemdelingen. Gezien de toenadering van staten is Esperanto op de Kweekscholen zeker wenselijk. Laat men anders moeite doen dat de Ver. van Ned. gemeenten adaesie be tuigt. De heer De Wilde achtte de voor bereiding van deze kwestie niet juist. Esperanto is als facultatief vak moge lijk gemaakt en spreker wilde het bij de begrotingsbeschouwingen aan de orde stellen. Spreker zou eerst onder het oog willen zien of Esperanto nood zakelijk is en wilde het adres dus voor lopig voor kennisgeving aannemen. De burgemeester meende dat de vraag voor Alkmaar slechts van theoretisch belang is. De raad moet zich niet bemoeien met het lesroorster van een tak van onderwijs waarover men niets te zeggen heeft. Bovendien heeft deze kwestie een landelijk ka rakter en kan daarom beter door het algemeen bureau van de Ver. van Ned. gemeenten worden behandeld. Een debat over de waarde van Esperanto ligt niet op onze weg. De heer Torenvlied zeide dat Esperanto nog te veel weerstand on dervindt. Het streven om tot een al gemene wereldtaal te komen verdient steun. D heren Torenvlied en Knys- t i n g hN even brachten hun stem tegen het voorstel uit: dat met de stem men der andere raadsleden werd aan genomen. Aankoop van een schoolgebouw Zoals wij reeds uitvoerig meldden stelden B. en W. voor over te gaan tot aankoop van een eventueel toe te wij zen Finse school welke geplaatst zou worden op een geme' teterrein gele gen tussen de spoorbaan en de Hout vaart. Deze school voor gewoon L.O. zal met ingang van het schooljaar 19491950 leerlingen tellen voor de klassen 1, 2, 3 en en na twee jaren zijn uitgegroeid tot een school met zes leerjaren. De bouwkosten bedragen in totaal f 181.200.—. De heer Sietsma bracht B. en W. dank voor hun voorstel. Hoe zal men deze school bevolken? Het schijnt de bedoeling, dat men de school met 4 klassen zal beginnen. De eerste is nieuw, de 2e, 3e en 4e worden ge vormd uit de Tesselschadeschool. Maar dan zullen vele kinderen een grote af stand moeten afleggen en de spoor baan moeten passeren of zoekt men Uit de 6 klassen der Tesselschadeschool de dichtbij wonende leerlingen uit? Hoe groot is het aantal leerlingen? De heer Torenvlied zeide, dat 't plantsoen van de Blaeu '>-aat bestemd was voor plaats van een schoolgebouw. Waarom heeft men daarvan afgezien en de school achter de spoorwegover gang gedacht? (Ontleend aan onze advertentie kolommen). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Hamlet, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Twee zus jes uit Boston, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Americain, 8 u.: Onderwereld, 18 jaar. Gulden Vlies, 7.30 uur: Con cert Alkmaarse Kamermuziekver. Waakt en Bidt, 8 uur: Jubileum-avond „De macht van het kleine". ZATERDAG Harmonie Theater, 6.30 en 9.30 uur: Hamlet, 14 jaar; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Twee zusjes uit Boston, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Onderwereld, 18 jaar. Gulden Vlies, 7.45 uur: Uitvoering Do Halter. BONNEN HALEN. Zelfverzorgers, moeten morgen. Za terdag 27 November, hun nieuwe bon kaarten 901 afhalen bij de distributie- dienst. een vlotte zeil binder is een cadeau, dat iedere man altijd kan gebruiken. N HOORN HIEUWSriEG 23 ALKMAAR LAAT I3S De burgemeester zeide, dat de verdeling der kinderen over de scholen nog niet vaststaa Dit moet nog met de schoolhoofden en de inspecteur worden besproken. Het totaal aantal leerlingen over de 7 openbare scholen rechtvaardigt een bruikbare regeling. De kinderen zullen uitgezocht worden. Wat betreft de plaatsing der school Is bij het uitbreidingsplap een openbaar gebouw geprojecteerd maar de afme ting van het terrein is niet geschikt voor de bouw van deze school. Daar om komt deze op een andere plaats. De heer Sietsma was enigszins te leurgesteld en zou het op prijs stellen nader op de hoogte te worden gesteld. De burgemeester zeide, dat de uitvoering aan B. en W. is overgelaten. Zij zijn wel interpellabel maar kunnen niet beginnen te voren aan de raad te vragen of deze een en ander goed keurt. De heer Sietsma zeide slechts in formaties te hebben gevraagd. De burgemeester wilde zoeken in hoeverre hij de heer Sietsma tege moet zou kunnen komen. De heer Van der Borden (CH) zeide, dat er aan de school geer rij wielbergplaats komt juist omdat de kinderen niet van verre zullen komen. De heer Sietsma kan dus gerust zijn. De heer Sietsma zou, zo nodig, toch nog een rijwielbergplaats willen bouwen. Het voorstel werd vervolgens z.h.st. aangenomen. WIJZIGING VAN DE LEGES VERORDENING De legesverordening werd gewijzigd in de zin als in onze courant reeds uit voerig werd aangegeven. Voorgelezen werd daarbij het adres der 6 kerken, waarin wijziging van de voorgestelde verordening wordt ge vraagd in zoverre, dat de informaties inzake het bevolkingsregister gratis zullen worden gegeven. De heer W i e s e (P.v.d.A.) zou de informaties aan deze erkende kerkge nootschappen gratis willen verstrek ken. De heer Bos (P.v.d.A.) zeide, dat men de zaak zo kan bekijken, dat men voor zijn liefhebberijen moet betalen. Vandaar een laag tarief. Men kan het streven van de kerken ook zo hoog achten, dat men de informaties gratis geeft. Spreker steunde gaarne het ver zoek van de kerkgenootschappen. De heer Kirpenstéin (P.v.d.A.) had zich op de hoogte van de kosten gesteld en stelde voor de kerken een gratis verstrekking of anders een zeer laag tarief voor. Wethouder Van Slingerland (R.K.) was van het zegenrijke werk van de kerken overtuigd. Een andere kwestie is of men een werk, waarvoor een speciale kracht moet worden aange steld, gratis moet afstaan, wanneer het niet meer dan 270 moet kosten. De gemeente verkeert toch ook in een noodlijdende toestand. Kunnen zes kerkgenootschappen gezamenlijk niet 1620 opbrengen? Dat is toch niet overdreven. Spr. handhaafde het voor stel. Er bestaat nog een mogelijkheid tot vrijstelling, die men nader onder de ogen kan zien. De heer Wie se zeide, dat de rege ring voorschrijft, dat in principe in formaties voor deze kerken kosteloos Wanneer U iets goeds wilt geven, biedt HUIBERTS U een keur van mooie geschenken: Yardley Lavendel, Chanel Parfums, Lanvin Parfums. Antoine en Lancoome Producten. Grote voorraad Soir de Paris, Maja Parfums, Maja poeder en -toiletpoeder. verstrekt kunnen worden. Het cultu reel belang van de kerken moet toch gesteund worden. Vroeger kostte het zelfs 800 en daarom kon men er practisch geen gebruik van maken. Voor de oorlog kostte het maar f 100. Laat men een en ander voor deze er kende kerkgenootschappen gratis be schikbaar stellen. De heer Kirpenstein zag niet in, dat hiervoor een extra kracht moet worden aangesteld. Met een paar uren overwerk komt men er wel. Overigens is spr. lid van de finan ciële commissie en zit er een beetje mee. Kunnen B. en W. dit niet over nemen? De heer Van der Borden zou de kerkgenootschappen 100 willen laten betalen. De heer Hoytink (A.R.) wilde de financiële positie van de gemeente niet uit het oog verliezen. Ook andere lichamen kunnen rechten op gratis verstrekking laten gelden. Laat het college deze bijlage even aanhouden en de kwestie nader bekijken. De heer Venneker (R.K.) sloot zich hierbij aan. Wethouder Van Slingerland wees er op, dat ook hij voor de ge meente moest worstelen om de eindjes bij elkaar te krijgen. Wanneer de ge gevens op grote schaal vermenigvul digd moeten worden, zal er een nieu we machine van 1500 aanschaft moe ten worden. Er is in de financiële com missie wel over de kerkgenootschappen gesproken. Als de raad in meerder heid aanhouding wenst, zou spr. zich -arbij neerleggen. De Burgemeester zeide, dat de gevraagde gegevens alleen voor de be langhebbenden worden gemaakt. Als de kerkgenootschappen met bepaalde opgaven genoegen nemen, kunnen de kosten voor hen in onderling overleg verminderd worden. Brengt het werk der gemeente zijn geld niet op, dan betekent dit verspilling. Laat men aan B en W. overlaten een tussenweg te vinden. De heer W i e s e voelde wel iets voor het vaststellen van het bedrag op 100 voor de gehele lijst. De voorzitter wees er op, dat ej thans twee voorstellen zijn. De heer Hoytink geloofde, dat er v/el een eenvoudige oplossing voor de kerken is te vinden. Gratis geven is niet gewenst. Men moet voor alle ker ken een gelijke regeling treffen. Mis schien kunnen de kerken volstaan met een lijst, zoals men die over de belas- ven nodig heeft. Wethouder Van Slingerland wilde de kwestie nader bekijken. Tot aanhouding werd besloten. Goedgekeurd werden de rekeniningen van de Armenraad over 1945 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 12.353.91 en over 1946 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 19.586,04. Besloten werd tot het voeren van een rechtsgeding tegen D. Brunselaar te Enschede, die zijn inschrijving bij de kermisverpachting voor het plaatsen van een speerwerptent (vogelpiek) niet heeft betaald Aanbiedingen gemeente- rekening en rekeningen der bedrijven. Vastgesteld werd de gemeenterekening en de rekeningen der bedrijven over het dienstjaar 1944. De cijfers van de werkelijke uitgaven en inkomsten van de gewone dienst zijn resp. f 4.851.2257,45 en f 4.775.691,44. Het nadelig slot is f 75.566,01. Van de kapitaaldienst zijn deze cij fers resp. f 1.147.216,26, f 879.078,35 en f 250.137, 91. Salaris Gemeente-secretaris. Bij het voorstel tot vaststelling van het salaris van de gemeentesecretaris, stelden B. en W. voor Ged. Staten bij het advies te wijzen op de bijzondere omstandigheden waarin Alkmaar ver keert als centrumgemeente in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal welke positie wettigt dat Alkmaar voor een hogere classificatie dan het inwo neraantal aangeeft, in aanmerking komt. B. en W. gaven de Raad in overwe ging aan Ged. Staten mede te delen, dat hun regeling de instemming van de Raad heeft en dit college voor te stellen Alkmaar in klasse 14 (voor ge meenten van 40.001 tot 60.000 inwo ners) onder te brengen. Bij de behandeling van dit voorstel verliet de gemeentesecretaris, de heer Veendorp, de vergadering. Mej. Kamphuis vroeg waarom Alkmaar telkens weer in een hogere klasse gesteld wordt. De burgemeester zeide, dat de Raad zich reeds vroeger met dit voorstel heeft verenigd. Men moet o.a. rekening houden met vele gebouwen (ziekenhuizen, bijzondere dienBten, enz.) die de betekenis van Alkmaar boven die van een stad van 30.000 40.000 zielen doet uitgaan. Men wenste vroeger een gelijkstelling met Velsen. Eertijds was hier een provinciale rege ling, thans komt er een landelijke. Daarin is uitsluitend rekening gehou den met het zielental, maar dit vinden B. en W. geen maatstaf, daar Alkmaar als centrumgemeente van de secretaris vele werkzaamheden vraagt welke men elders niet vindt. Men heeft hier be moeiingen die ver uitgaan buiten de stadsgrenzen. Ook de wethouders kwa men daardoor in een hogere klasse. Het percentage der Rijksuitkering blijft gelijk. Het centrumkarakter van Alk maar vraagt vele extra werkzaamhe den en uitgaven. Welke die zijn wilde spr. met de gemeenteverificateur eens nader bekijken. Men heeft thans gele genheid de bijzondere positie van Alk maar in het licht te stellen. De heer Sietsma zeide, dat ook een salarisvoorziening voor de burge meesters van kracht is geworden. Wel ke maatstaf heeft men daarbij aange nomen? Dè burgemeester deelde mede, dat dit landelijk geregeld is. Uit zonderingen zijn mogelijk. De heer Wie se zeide, dat een loonsverhoging van de secretaris van f 500 betrekkelijk niet zo veel is. maar cu moet inderdaad op de kruimeltjes i letten en ook yasr de Reiniging it er R M A PLATTE STEENENBRUG ALKMAAR niet steeds geld voor loonsverhoging te vinden. De heer Hoytink vond het vreemd, dat Alkmaar nog steeds gerangschikt is in een klasse met Heiloo enz. Het gaat spreker om het principe van de zaak. Waarom is Beverwijk in een ho gere klasse geplaatst? Laat men zich nu eens achter dit voorstel stellen. De heer De Zeeuw (rk) zou t.o. van burgemeester en secretaris een zelfde standpunt willen innemen als tegenover de wethouders geschiedde. Spr. zou dit voorstel wel willen stem men, maar bij het bereiken van een verdere inwonersgrens niet telkens en klasse vooruit willen springen. De burgemeester verzocht de heer Wiese zijn standpunt te herzien. Het gaat hier om de zakelijke waarde ring van een bepaalde functie, welke onvldoende geregeld is. Het oude stel sel was veel zuiverder dan dit wat re kening met het zielenaantal houdt. Spr. wilde gebruik maken van het correctie- voorstel. Het voorstel werd vervolgens aangenomen en de bijeenkomst door de burgemeester met dank voor aller mede werking gesloten. De bezoekers, die deze week een gang hebben gemaakt naar het Harmo nie-theater, hebben op het witte doek de aankondiging gezien van Laurence Oliviers grootse schepping „Hamlet", die in dat theater te beginnen met van daag zal worden vertoond. Reeds zes weken geleden, is dezelf de aankondiging verschenen, echter zon der dat de daad het woord volgde. Ve len zullen zich hebben afgevraagd, wat van dit uitblijven de oorzaak kon zijn. Men zag de film verschijnen in grote re en kleinere plaatsen van ons land, zelfs in de omgeving van Alkmaar, en men uitte zijn verwondering over het feit dat onze stad van 'n film als deze verstoken bleef. Wij hebben ons om opheldering tot de directie van de Harmonie gewend en vernomen, dat de kwestie veel die per gaat dan men oppervlakkig zou menen. Hamlet is een werk, dat als een Uiting van cultuur wordt aangemerkt. In Nederland bestaat een commissie, die films op hun culturele waarde be oordeelt en de werken, die door deze commissie als cultuurbezit worden aangemerkt, kunnen, indien de ge meenten hun medewerking verlenen, vertoond worden met ontheffing van een aanzienlijk gedeelte der vermake lijkheidsbelasting. Door allerlei omstandigheden stelt het brengen van een film als Hamlet de exploitant voor grote moeilijkheden. De film is te lang om b.v. op Zondag vier voorstellingen te kunnen geven. Het publiek loopt vaak gemakkelijker naar zgn. „ontspanning" dan naar een werk dat op een dergelijk hoog peil staat als Hamlet, en deze factoren werken er toe mede, dat het op het programma plaatsen van deze film voor de onder nemers grote risico's medebrengt, risi co's, die gezien de hoge lasten, waar mede het bioscoopbedrijf te kampen heeft, feitelijk niet verantwoord zijn. Het ligt dus voor de hand, dat het gemeentebestuur van Alkmaar werd verzocht, onthefing van een percenta ge der vermakelijkheidsbelasting te willen verlenen. Hetzelfde is met suc ces gebeurd in andere steden van ons land. Hoewel gewezen werd op het gro te culturele belang van Hamlet, hoe wel werd aangedrongen op spoedige afdoening van het verzoek, is tot nu toe nog geen antwoord binnengekomen op het verzoek om dispensatie. En slechts dat was de oorzaak van het uit blijven van de film Hamlet in onze stad Thans echter acht de directie het niet meer verantwoord, de inwoners van Alkmaar de film Hamlet nog langer te onthouden, omdat zij de gro te culturele betekenis van de film ter dege inziet. ALKMAARSE KAMERMUZIEK VERENIGING. In de agenda in ons nummer van gis ter is een storende fout geslopen. Het concert dat hedenavond om half acht in het Gulden Vlies wordt gegeven is niet van de HOV, doch van de Alk maarse Kamermuziekvereniging. Zoals bekend, zal het Concertgebouw Blaaskwintet hedenavond concerteren. PERSONALIA. De heer A. Drlessen alhier is geslaagd voor het examen voor rijksklerk bij de burgerlijke en militaire gerechten met inbegrip van de Centrale Raden van Beroep. De heer C. Denneman, adjunct-pom mies bij de N. S. ter standplaats Alk maar, herdenkt 28 November a.s. zijn 40-jarig ambtsjubileum. HUISNUMMERING. In het gemeenteblad tfcn Alkmaar nrs. 1969 en 1970 zijn opgenomen het besluit van de geiheenteraad van 5 November 1948 tot vaststelling van een verordening, houdende bepalingen om trent straatnaamborden en huisnumme ring en het besluit van burgemeester en wethouders van 1°, Nevsmbbr 10!? tot uitvoering van artikel 5 van deze verordening. MALARIA EN KININE. Op Maandag 29 November organi seert het Instituut voor Arbeidersant- wikkeling een lezing over „malaria". Op deze avond zal tevens de film van de Amsterdamse Kininefabriek worden vertoond. Deze film, die behalve van de malaria ook een beeld geeft van de culture en de bereiding van de kinine zal worden toegelicht door een des kundige van deze fabriek. De aandacht wordt er op gevestigd dat de lezing niet zoals gewoonlijk in het ABB-ge- bouw zal worden gehouden maar in café „Centraal" aan het Hofplein. JONG HOLLAND NIEUWS Zaterdagmiddag speelt het eerste elf tal van Jong Holland op het terrein aan de Westerweg (Alkm. Boys veld) om 3 uur haar returnwedstrijd liegen Flevo uit Middenmeer. Uit werd met 3—2 gewonnen. Daar Jong Holland nog steeds koploper is verwachten we een spannende strijd. Natuurlijk star ten de Jong Hollandianen als favorie ten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alida J., d. van M. E. Woppenkamp en S. M. Jansen. Ondertrouwd: Adrianus Borra, 33 j. en Elisabeth Ranzijn, 33 j. Lau- rentius Zonneveld, 25 j en Alida W. Benard, 21 j. Herman C. Doncan, 35 j. en Florentine L. C. Raat, 32 j. Aalt Bakker, 25 j. en Wilhelmina F. J. van Rutten, 25 j. Dirk de Jong, 39 j. en Octavie Hüren, 24 j. ATTRACTIEWEEK SPOORSTRAAT Van 26 November tot en met 3 De cember zijn in de etalages van winkels in de Spoorstraat letters geplaatst, waar van een spreuk moet worden gemaakt. Onder de goede oplossers worden prijzen verloot. Men zie voor bijzonderheden de des betreffende advertentie. VEILIGHEIDSACTIE HAD SUCCES. Destijds kregen de schoolkinderen een circulaire mee naar huis, waarin gevraagd werd oorlogstuig in te leve ren. De actie had succes, want bij de politie werd een hoeveelheid patronen voor mitrailleur, geweer en sten Inge leverd. Verder was er munitie van on bekende wapenen. VAN WIE ZIJN DIE FIETSEN? Vorige week werd door de politie 'n aantal niet-afgesloten dames- en herenrijwielen mee naar het bureau genomen. Nog steeds hebben zich geen eigenaren gemeld! VOOR HET GROTE FEEST. De bruto-opbrengst van de collecte der St. Nicolaascommissie van de Ned. Onderwijzers Vereniging op Zaterdag 20 November bedraagt f 1960 60 y^. Verrast Uw vrouw met een chique Peignoir Wij hebben een prachtige collectie, waaruit U zeker keuze kunt maken Prijzen: 86.— 57.— 39.50 36.60 32.85 29.75 Clubkampioenschappen D.A.W. Het loopt weer tegen St. Nicolaas en zoals gebruikelijk organiseert DAW in deze tijd weer zijn clubkampioen schappen. A,s. Zaterdag 27 November van 6 tot 7 uur n.m. zal de Overdekte weer davereh van de aanmoedigings- kreten en zal, vooral tegen de laatste nummers, de spanning weer voelbaar worden als de candidaten voor de titels op de startblokken staan. Bedriegen de voortekenen ons niet, dan zal er Zaterdag fel gestreden worden, want er zijn dit jaar veel ge lijkwaardige krachten. Bij de meisjes zal de kampioene 1947 H. Ouwehand moeten oppassen voor L. Verheul, die wij iets sterker achten, terwijl de strijd bij de jongens zo mo gelijk nog feller zal zijn; zal A. Blank voort zijn titel tegen de snel opgeko men H. Willemse kunnen verdedigen? Mej. H. Boxem krijgt het bij de dames hard te verduren tegen mej. E. Stor en mej. T. van Latum. Deze laat ste, die in tegenstelling tot mej. Boxem een uitgesproken borstcrawlzwemster is, ziet kans de 50 m. schoolslag vol ledig te „vlinderen", zodat de rugslag hier de beslissing zal brengen. Nu de ex-Nederlands recordhouder 3 x 100 m. wisselslag A. Slikker in militaire dienst in Curasao is, schit tert A. Boxem bij de heren op eenzame hoogte. De strijd zal hier voorname lijk gaan om de tweede plaats. Enkele gegadigden hiervoor zijn M. Verheul en W. de Waal, hoewel nog velen voor verrassingen kunnen zorgen. Alles tezamen zeer aantrekkelijke wed strijden, die nog des te belangrijker zijn, omdat hieruit de zwemmers (sters) geselecteerd zullen worden, die D.A.W. op 12 December zullen vertegenwoor digen op het eerste deel van de Kringzwemcompetitie in de Alkmaarse Overdekte. DE KAASMARKT. De aanvoer op de kaasmarkt be droeg vanmorgen slechts 1700 kg. Er waren 5 stapels kleine boerenkaas 4 Ai 78 per 56 kg. Egmond Dezer dage organif missie wederom ee: zaal van het O K-Ve zaal was tot in de u De voorzitter, de hei talrijke aanwezigen waarna het hoofd di Gorter, een en andei dedeelde Spreker b van een vraag van een ljftriing uit de d< neer leert mijn kir schrijven Hij zit nu en schrijft nog niet' Ik heb aldus de zegd, wacht U nog Uw kind zal zegge; schrijven Op de op wordt sinds vier jaai geleerd Spreker noi der toekomst Het v geheel genomen veel vooral vocrr de een voordeel is, er kan i onderwijs worden bi die met September ii men, maken nu reed van de scholen in blokschrift onderwez de spreker mede, da 5e klas in twee ai De ene afdeling lei voor Mulo en HBS o de andere afdeling of voorbereidt voor Ambachtsschool Var plaatsing in de ene afhangt van het in1 ling Dit jaar slaag voor het gymnasium fers^ dat zij vrijstel! mondeling gedeelte Na een opmerking besprak de heer Go zwemmen Als er eer, l'.mdéren enthousiast wei het schoolzwem: geven aan de leerli en hogere klassen N inen op zich zelf, doi ring van de lichaami deren, die neiging 1 te lopen, is het lerei schatbare waarde Ir slag moeten de kind op houden Hierna kwam de beeldromans ter spra deze lectuur niet aar jeugd De kinderen zuchtig door, ze gu duld meer om een g< wat met het o juist zo gewenst is spreker op de zo ji missie voor Kinderlec Zee, waarin zitting sen en A v d Ste geeft bij het aanscha derboeken Na de pauze hield een verhandeling ov Avontuur met lichtb De avond werd ai door een klas scho< liederen van de Gei ging „zrvEO" Dez. die onder de bekwami Sombroek staat, oog terecht Dezer dagen is- een Commissie voor richt in <teze Qomn mej A Jansen en de De Commissie stelt lichting te geven bij kinderboeken In sai Lectuurcommissie v; Onderwijzers-Verenig! zij reeds over tal var Hei INBR Eind vorige week eigenaar van een ni< de Westerweg reeds zijn woning gedepoi volgende dag weden trad, constateerde h goed was ontvreemc mee zijn verschillen richt, omdat het vera één der arbeiders i niet geheel klaar wist. Tot op heden t De arbeiders werde: dag weer op vrije vc BEDRIJFSDIï Wederom zijn doi diefstallen gepleegd Blikfabrieken te Kr ren hoofdzakelijk waarnaar de grote ging. In verband 1: enkele personeelslei o.a. P. uit Heiloo. Zij verzekerde bewaring was hun niet vreemc goederen zijn aldaar ving door de politie gespoord. Sf. Pan EEN NIEUtt Sint Pancras is e< plaatsjes in onze omj langrijke gebeurtenlss enz door middel van de inwoners worden deze gemeente wordt gedaan door de heer Maar een dezer daj terwijl Kliffen weer gangen deed is het b Hiermede zou de o vervallen (want bekk verkrijgbaar) als niet dijk uitkomst had schikte men nog ove nieuw bekken Woensdagmorgen j 1 Kiiffen zijn eerste nieuwe bekken, waar uitkomt dan uit de t

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2