HOPMAN Uit het rijke verleden van Noord-Hollands dorp een De historie in de Rijp bewaard Bij de Tweede Ronde Vervoig Stadsnieuws \jahie N i ieuws NAM U AL KENNIS— VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 Een rode autobus schuift als een vlek door het polderland. Op de slechte wegen, die boven op de kruinen der dijken slingeren, steigert de wagen met een steunend kraken van de veren. Binnen zitten de weinige passagiers zwij gend. Een juffrouw, die een boterham uit een papiertje eet, een veehouder met een kromme knuppel gewapend, de kin steunend op de knop, een teke naar, een journalist. Praten is onmogelijk. Het gerammel van de bus over stemt alle geluid. En zo zit ieder verdiept in de wjjdse schoonheid van dit polderland, waar als een zwarte klomp in de verte het dorp De Rijp ligt. dromend tussen de dijken, beschermd door de hoge bomen bij de brug. De bus wringt zich verder en verder langs de nauwe wegen en draait dan het dorp ln, waarbij het geratel opklinkt in de enge straatjes en weerkaatst tegen de slaperige geveltjes. De Rflp, stadje met een rijk verleden, maar thans wat vergeten wegge doken onder de hoge bomen, de huisjes eng opeengedrongen rond het haventje. Stadje waar uit iedere gevel, uit elk steegje de stem van de Gouden eeuw nog doorklinkt, de stem die spreekt van haringbuizen, van walvisvaarders, de stem, die fluistert van rijke kooplieden en die namen doet klinken, beroemd als die van Eeeghwater. wassende water hen weer naar de Geestkant dreef. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen, dat de twee plaatsjes op het eiland, Graft en Schermer, niet meer dan gehuchten of buurtschappen waren. Land in ruil voor koek. De grond had er weinig waarde; zo werd er een stuk land voor een koek verkocht en kreeg daarnaar de naam van „de Koekeweide". Volgens Leegh- water was van sommige stukken grond niet eens de eigenaar bekend. In 1356 werd echter octrooi aange vraagd en verkregen om het eiland te bedijken, waardoor het na die tijd be ter bewoonbaar werd. Het land kreeg toen de naam van Eilandspolder, die het nu nog draagt. In het jaar 1400 werden de eerste woningen van De Rijp gebouwd en wel tegen de oever van de Beemster Leeghwater leidt de naam af van de Rijpsloot, lopende van Graft naar de Beemster, doch het wordt door hem niet duidelijk gemaakt, waar die naam van afkomstig is. Volgens het Friese Woordenboek van Waling Dijkstra en Joh. Winkler zou Rijp betekenen „buitenbuurt" als gelegen op een ver hoogde plaats. In dit geval op de oude Grafterdijk van het Schermereiland. Graft was dus het moederdorp en De Rijp de buitenbuurt. Graft komt reeds in het jaar 1216 voor in de registers van de Egmonder abdij en van De Rijp wordt eerst in 1393 melding ge maakt. Waar iedere steen geschiedenis is Dwalende door de straatjes, pein zend voor het raadhuis met zjjn prachtige oude gevel, doemen de beel den uit het verleden weer op. De sluis, die nu een hortend motorbootje doorschut, zag eens haringvissers tus sen haar muren varen; in de nauwe Rechtestraat, waar nu de bus niet eens kan wenden, liepen in vroeger dagen kooplieden, geplooide kragen rond de hals, en met trotse joffers aan de arm. Eigenaardige namen dragen de stra ten nog. Rechtestraat, Lievelands- buurt, Keizerbuurt, Zuideinde, St. Ja- cobsbuurt. Oud en nieuw hebben zich vermengd in het stadje. Daar is een roestig ijzeren uithang bord van een bakkerswinkel, met de halfuitgewiste letters „De levensmid delen"; daar is de wat vergeelde kaart voor het raam van een winkel tje: „Kleermaker en Aanspreker"; daar zit de gevelsteen met de gouden letters: „Hier woonden Elisabeth WolffBekker en Agatha Deken in 1780 en 1781. Maar hier klinkt ook de zoemende motor van een graan- maalderij, hier ronkt ook de NACO- bus tussen de hurkende huisjes. De klok in de toren loopt electrisch, maar de kerk dateert uit de zeventiende eeuw. De bus keert op de klapbrug, maar vroeger liepen daar de stoere Rjjpenaren, die ter walvisvaart trok ken. Vanaf de hoge dijk maakt het dorp een slapende indruk. Bolle wolken zei len door de lucht en slepen hun scha duwen over het dorp. Rook van loof- vuurtjes staat schuin naar de heuvel, een klein, zwart hondje sluipt langs de huisjes en gaat zich in de zon koesteren. En met dansende vlechtjes reppen zich twee meisjes op een mo derne fiets door de vergrijsde straat jes. Steeds weer wordt de gedachte teruggeroepen naar het verleden, ver der, veel verder terug nog, dan de achttiende eeuw. Het Schermereiland. In de jaren omstreeks 1400 tot 1500 bevonden zich benoorden Waterland drie grote meren. Deze waren de Ba- mestra (Beemster), een water, dat in gemeenschap met de Zaan in het IJ uitliep en Noord-Oostwaarts met een reeks wateren ineen vloeide en zo met de Zuiderzee in verbinding stond. Het tweede was de Schermeer en ten Zuid-Oosten hiervan de Starn- meer. Te midden van deze drie wateren lag het onbedijkte Schermereiland, dat slechts weinig boven het wateropper vlak uitstak en aan de invloed van eb en vloed bloot stond. Des zomers voeren ingezetenen van de hogere gronden uit Limmen en Heiloo naar het eiland om er op de hoog gelegen stukken hun vee te la- en grazen, totdat in het najaar het Vandaag verschijnt ons tweede St. Nicolaasnummer. U weet, dat wij, telkens wanneer één dezer speciale bladen ver schijnt, een prijs van 10.be schikbaar stellen, voor hem of haar, die er in slaagt de meest pakkende slagzin of het aardigste rijmpje te maken, op de in dit blad voorkomende advertenties. TT weet ook, dat na Kerstmis en Oudejaar de balans van al deze Inzendingen wordt opgemaakt en wie er dan in geslaagd is het groot ste aantal slagzinnen of rijmpjes te hebben ingezonden, de hoofd prijs van 50.ontvangt. Het is dus stellig de moeite waard, aan onze wedstrijd de nodige aan dacht te schenken. Daarom plaat sen we bij deze tweede ronde van heden de oproep: Aan de slag en met spoed, want de inzending voor dit nummer sluit op Maandag 29 November a.s., desnamiddags 12 uur. De uitslag wordt bekend ge maakt in ons nummer van 30 November. Ook ditmaal zien we belangstel lend uit naar Uw prestaties! Toen er nog geen kerk was. Tot voor 1467 bestond er te De Rijp noch kerk, noch kapel. Ter plaatse, waar nu het kerkhof ligt, stond een rood kruis, waarbij elke avond de lof van Maria werd gezongen. In 1467 werd onder de bisschop van Utrecht op die plaats een houten ka pel, gewijd aan St. Bavo, gebouwd, die in lntere jaren voorzien werd van een stenen choor, waarin ook een or gel werd geplaatst en die de naam kreeg van Bavenkerck. In 1529 moest dit gebouw plaats maken voor een stenen kerk, waarvan de eerste steen gelegd werd door Willem Aris. De plaats telde 40 huizen, de meeste zonder schoorsteen en zelden met goede vloer en zolder. De bevolking leefde van de visvangst op de meren, de eendenhouderij en het zoeken van eendeneieren. De opbrengst van de De Rijp, het dorp in het Noord hollandse polderland, waar ieder huisje, iedere steeg, herinnerin gen oproept aan een vergane glorie, waar raadhuis en kerk spreken van roemruchte daden, het dorp, dat door brand werd verwoest, doch van de grond af werd herbouwd, het dorp met misschien wel de kostelijkste her inneringen aan dagen van roem in onze gehele provincie. In een drietal artikelen willen wij iets vertellen over deze da gen, toen de naam de Rijp be kendheid genoot van Kaap Hoorn tot Spitsbergen, van Jacatra tot Havana. palingvangst werd te Purmerend ter markt gebracht. De eindbestemming was Engeland, waar de vis levend werd aangebracht. Verder schepten de inwoners klei voor de Egmondse steenbakkerijen. Er was ook enige veeteelt met zui- velproductie en pluimveehouderij, maa ofschoon De Rijp reeds in 1489 een Waag had, de handel was er van weinig betekenis en de bevolking leef de karig van de hand in de tand. De oorlogen der Bourgondiërs en hun verkwistende staatkunde dompel den de Hollandse gewesten in diepe armoede en ellende. Hongersnood, pestilentie, werke loosheid en meer dergelijke economi sche rampen bezochten ook De Rijp, dat verder veel te lijden had van de kapers, die de haringbuizen verover den en wegvoerden. RÜpenaars ter zeevaart. Daarentegen legden de Rijpenaars zich omstreeks 1550 op de vrachtvaart op Frankrijk, Spanje en Portugal toe voor handelaars van Antwerpen, Dant- zig, Koningsbergen en Engeland. Deze vaart was bijzonder voordelig, zodat een reder soms in een paar reizen zijn schip vrij kon varen. Een inwoner van De Rijp, Coom- baart genaamd, hield zich met zijn twaalf zoons bezig met netten breien en touw slaan en verhandelde zijn pro duct aan de vissers en schippers. Twee timmerlieden uit Akersloot, Maarten Pouwels en Willem Jansz, die te Rijp waren getrouwd, begonnen met de bouw van haringbuizen. Uitgenomen een paar strooptochten van Spaanse benden uit Amsterdam, had het door water omringde De Rijp van de oorlog tegen Spanje niet te lijden gehad. Integendeel, de vracht vaart bloeide en daarmede de scheeps bouw, de zeilmakerij en de touwslage- rij en van deze bloei kreeg De Rijp zijn niet onbelangrijk deel. Bovenal echter breidden de Rijpe naars de haringvangst uit. Ook kwa men er vele uit de Zuid-Nederlandse gewesten gevluchte emigranten zich in De Rijp vestigen of namen finan cieel deel aan de rederij met al wat daarbij behoorde voor de uitrusting der zeeschepen. Toen de maat der schepen groter werd en de haven van De Rijp soms droog liep, werd in het jaar 1602 een grqte overtoom te Schardam aange legd, waar de buizen over de dijk kon den worden getrokken om uit het binnenwater in zee te komen. Om streeks 1600 schatte men de vloot van De Rijp op ruim 80 buizen van de ge hele haringvloot der Verenigde Pro vincies, die op 2000 geschat werd en er werd steeds goed aan verdiend. 1607: Beemster droog. De ruimte in de geldmiddelen maakte, dat de reeds lang bestaande plannen tot bedijking van de Beem ster in 1607 werden verwezenlijkt, vooral door toedoen van de Rijpenaar Jan Adriaansz., die zich Leeghwater noemde, en de windmolen met draai bare kap had uitgevonden. Het feit, dat de Beemster ingepol derd was, berokkende de scheepvaart van De Rijp geen nadeel, aangezien de vaart door de Schermer en de Zijpe open was gebleven. Ja zelfs kon De Rijp krachtig meedoen aan de walvis vangst, waarvan de Hollanders om streeks 1611 hun aandeel hadden ver kregen. In het begin gaf die bedrijf grote voordelen, doch, naarmate de dieren werden bedreigd en naar het Noorden uitweken, duurde de reis steeds langër en de vangst werd min der, zodat de voordelen lang niet zo groot waren als die welke de haring vangst bleef opleveren. Het dorp De Rijp nam in betekenis toe. De thans nog bestaande stenen sluis werd in 1625 gebouwd en ter zelfder tijd werd een nieuwe grote haven bezuiden het dorp gegraven, waar de haringbuizen des winters werden opgelegd. In 1650 groef men een tweede haven. •Regelmatig, dochzuin/g 1 gebruiken:. -. NUTSAVOND Het departement tot Nut van het Algemeen, gaf in hotel „De Eendracht" een voordracht-avond. Na opening door ds. Kastein, sprak ir. Boot, over „Amerikaanse Reisin drukken". De heer Boot die in opdracht van de Nederlandse industrie een reis door Amrika had gemaakt, en daardoor uiteraard zeer veel ondervinding had opgedaan, verduidelijkte zijn woorden door lichtbeelden. New York was zijn punt van uit gang. Amerika is niet alleen het land van onbegrensde mogelijkheden, maar er komen ook nog toestanden voor, die men in een hyper modern land niet zou verwachten. De tegenstelling tussen blanken en negers is nog zeer groot. Ook daar zijn woningproblemen. Na de pauze sprake de heer Boot over zijn bezoek aan de Niagara wa terval en toonde een collectie opna men. Een en ander had veel belang stelling. Ds. Kastein dankte de heer Boot voor zijn leerzame en boeiende rede. VRACHTAUTO KANTELDE. Gisteravond, omstreeks kwart over zeven, reed een vrachtauto, die gela den was met 5 ton groente, met grote snelheid over de Noordervaart in de richting van Alkmaar. Bij de Omval bemerkte de bestuurder te laat, dat hij een bocht naar rechts moest ne men. Hij remde krachtig en stuurde naar rechts, maar door de grote snel heid en de hoge lading kantelde de wagen en kwam in een plantsoentje te recht. De chauffeur en nog een inzit tende, kwamen met de schrik vrij, maar de wagen en lading werden be schadigd. Het plantsoentje werd ge ruïneerd. EEN AUTOTOCHT DOOR JOEGO SLAVIË De afdeling Alkmaar van de Neder landse ReiSvereniging organiseerde gisteravond de tweede lezing in dit seizoen. De heer Duprée uit Nijmegen hield een causerie over Joego-Slavië waar hij in 1938, tezamen met zijn vrouw, per auto doorheen was getrokken. De lichtbeelden die spr. vertoonde gaven een indruk van het armelijke Joego-Slavië waar een autotocht vele moeilijkheden oplevert en waar bijv. het logeren in hotels nu direct geen onverdeeld genoegen is. Naast deze minder prettige indruk- ken van dit voor ons Nederlanders vrijwel onbekend gedeelte van Euro pa kreeg het talrijke publiek toch ook een groot aantal fraaie beelden van de Iiaimatische kust te zien. Een buitenge woon interessante landstreek van Joego-Slavië. Bij de lichtbeelden wa ren er ook een aantal van Venetië en natuurlijk waren het gondels die wer den vertoond. Hoewel de lezing wel wat lang was gaf de heer Duprée met zijn be toog en lichtbeelden een goed beeld van Joego-Slavië en zijn bewoners. 'T IS FENOMENAAL# BIJ FA.GEBR. KAAL Voor 10 gulden per maand kunt U ln het bezit komen van een Progress-stofzutger De machine me» de grootste zuigkracht INBRAAK IN DE VEILING. Donderdagmorgen om kwart vóór acht ontdekte de bedrijfsleider van de Alkmaarse Exportveiling, dat 's nachts was ingebroken in de veiling. De grote deur, die was afgesloten met een hangslot, was geopend. Waar schijnlijk zijn de dieven hierna met een auto het gebouw ingereden. Na nog twee deuren te hebben geforceerd bereikten zij de brandkast, die zij mee namen. In de kast bevond zich een bedrag van f 900. De recherche zet het onderzoek voort. De wijze van opereren heeft bij de politie het vermoeden gewekt, dat hier dezelfde groep aan het werk is ge weest, die kort geleden uit de brand kast van het Centraal Administratie kantoor, ondergebracht in het gebouw van de Redersvereniging te IJmuiden, circa een kleir. ton meenam en uit het veilinggebouw te Purmerend op soortgelijke wijze 5 mille stal. DAMCLUB YV.D.O. In de onderlinge competitie werden Donderdagavond in café Ceres de vol gende resultaten behaald. Groep A: J. Kaal—A. Burgert 0—2, H. Kruider—J. Hartog 1—1, J. v. Bee- kum—C. Dammer 1—1, H. J. Toepoel C. Booy 2—0. Groep B: W. VrolingA. Bosman 2—0, J. Veerman—D. Davelaar 2—0, J. SchipperC. Fok 11, R .Zaad- noordijkP. Noom 20. Groep C: J. OostenbroekA. Deich- man 20, A. v. BeekmanJ. Oosten broek 2—0, J. Homma—G. v. d. Kuyt 02. Voor een welkom St. Nicolaas geschenk Langestraat 56, Telef. 3848 Kegelen voor de jongens overzee De Niwin kegelw strijden in ge bouw „de Unie" mogen zich in een steeds groeiende belangstelling verheu gen. Mochten in de eerste dagen de re sultaten ver beneden peil zijn geweest, gisteravond echter heeft de stand zich in opwaartse beweging gewijzigd. In de korpswedstrijd senioren wierp ZEKZ? niet minder dan 669 hout, een schitterende prestatie. Onbegrijpelijk is het, dat deze club nog steeds in de seniorenklasse gooit. In de junioren klasse was het de club „Houthakkers", die 662 hout gooide, dus slechts 7 hout minder dan „Z.E.K.Z.?". De hoogste korpsgooier in deze club was de heer G. Worm Jr. met 145 hout. Ook de dames van W.I.K. hebben zich wederom geweldig gebeerd en staan met 622 hout ver aan de kop. De heer C. de Lange, met 150 hout als hoogste korpsgooier, zal niet zo spoedig van de lijst verdwijnen. Ook de heer T. Bonsema met 139 hout in de seniorenafdeling staat sterk aan de kop. Mevrouw Winder met 129 hout in de afdeling korps voor dames is vrijwel zeker. De strijd om de Vrije baan heren is voorlopig niet ten einde en zal wel als gewoonlijk op de laatste dag be slist worden. Op de Vrije baan dames staat mevr. Plas met 45 hout zo goed als zeker. Hieronder de volledige stand. Korps tot en met Donderdagavond. Vrije baan t.e.m. Woensdagavond. Korpswedstrijd Super: OKA 631. Senioren: ZEKZ? 669; GPP 566; OKA 494. Junioren: Houthakkers 662'; Met z n tienen 620; Cubo 82 treffers 602; Op de Lat 77 treffers 602; De Sociëteit 593; de Unie 584; Onder Ons 569. Korps 3-tallen heren: Houthakkers 252; TOG 215. Korps Dames: WIK 622; WIK 528; Zet 'm op 525. Korps 3-tallen Dames: WIK 232'. Hoogste korpsgooiers: Super, C. de Lange 150; senioren: T. Bonsema 139; junioren: G. Worm Jr. 145; dames: mevr. Winder 129. Vrije baan heren: Super: C. de Lange 45 4 x; v, Spanje 45 2 x; Klerk 45-44-42. Senioren: E. Brink 44 2 x; Lagas 44 43-40; Winder 43-42; T. Bonsema 43-39; v. d. Post 38. Junioren: Neefkens 44 2 x; J. Brink 44; Stuifbergen 43; Koppe 40; Olie 40; Baas 39-37; Kelder 39-36; Klein 39. Vrije baan dames: mevr. Plas 45; mevr. Metzelaar 42-39- 3 mevr. Kokkes 40; mej. Nelis 38. Personeel, heren: Super: Genefaas 1 v. Spanje 105; C. de Lange 102. Senioren: E. Brink 115; Lagas 93; Win der 92. Junioren: J. Olie 113; Hil- brand 105; A. Hekket 103; Stoelinga Nieuwveen 98; Schellinge 98; Vrijburg 98. Personeel Eames A: mevr. van Spanje 106; mevr. Bosch 97. Perso neel Dames B: mevr. Plas ±07; mevr. Metzelaar 95; mevr. Uitert 93; mevr. v. Lingen 81. Niwin Propagandabaan: Oostinga Jr. 38-36-33; v. d. Schilden 36; Netel 35; Radder 34; Nefkens 33;» Jongehe 33; mevr. Brink-Meijroos 30; Klerk Jr, 30. Niwinprijs 36 Hout: C. de Lange 4 x; Lagas 4 x; mevr. Plas 3 x; E. Brink 3 x; Klerk 2 x; Bonsema 2 x. Ongecorrigeerd Ministers morgen naar Kalioerang De Nederlandse ministers Sassen en Stikker, de heer Neher en de adviseurs vertrekken morgenochtend per vlieg tuig van het KNIL naar Djogja. Zij zullen direct van het vliegveld naar Kalioerang doorreizen. Met een vlieg tuig van de commissie voor Goede Diensten zullen morgenochtend ook een negental Republikeinse adviseurs van Batavia naar Djogja reizen, onder 4 wier Sjahrir, Darmasetiawan, Soepomo en Soedjono, secretaris der Republikein se delegatie. Van Republikeinse zijde werd aan Aneta verklaard, dat Hatta, behoudens pech op zijn vliegtocht, he denmiddag te Djogja zal aankomen. Spaak weer kabinetsformateur Het kabinet van de Prins-Regent deelt zojuist het volgende mede: „Na het verslag van de heer Eyskens over de politieke toestand te hebben bestudeerd, heeft de Prins-Regent de ze van zijn taak ontheven. Hij heeft vervolgens de heer Spaak opgedragen een nieuwe regering te vormen, welke taak de heer Spaak heeft geaccepteerd" Nader wordt nog medegedeeld, dat de heren Eyskens en Spaak na hun ontvangst ten paleize een onderhoud hebben gehad. LEER VOOR HUISVLIJT in 13 kleuren, per voet 1.00 wederom leerband ontvangen FAHNER'S LEDERHANDEL, Huigbrouwerstraat 4, Alkmaar. Alkmaarse biljarlcompetitie De cadre-klasse. Woensdagavond werden voor deze klasse twee belangrijke ontmoetingen gespeeld. Excelsior speelde 44 tegen Onder Ons. Optimisten won met 62 van de Drie Ruiten. ExcelsiorOnder Ons. Jan Feeke beëindigde zijn partij van 250 in drie beurten met een hoogste serie van 171. Zijn tegenstander had er in die drie beurten 4. Het gemid delde van Feeke was 83.33. C. Honingh, die er 185 moest ma ken tegen P. Schouten 115, bracht het tot 124. Een mooie partij van Schouten, die met 11.5 speelde. M. de Haas kwam er tegen R. Pee reboom van Excelsior slechts 9 te kort. Hjj had 101 car., toen Peere boom de 125 vol had. A. Vink won van C. de Boer mét 10586 (De Boer moest er 100 ma ken). De gedetailleerde uitslagen waren: J. Feeke 250 3 171 83.33 W. Watertor 4 3 4 1.33 C. Honingh (185) 124 10 50 12.4 P. Schouten 115 10 48 11.5 R. Peereboom 125 20 24 6.25 M. de Haas (110) 101 20 27 5.02 C. de Eoer (100) 86 19 16 4.52 A. Vink 105 19 19 5.55 WEERBERICHT De Bilt verwacht: Slagregens! Orkaan! Windhozen! Hagel! Depressies uit alle richtingen! Wolkbreuk! Typhoon! Zware griep natie voeten dakpannen op Uw hoofd! Blijft U dus liever thuis. Met Uw gra- mofoon binnen de vier muren van Uw gezellige kamer, met pijp, krant of handwerk. Alle meteorologische storin gen ten spijt, kunt U toch genieten, dank zij de zwarte schijf! ZWARTE SCHIJVEN met de muziek waar U van houdt, kunt U uitzoeken bij de Fa. YPMA, Langestraat, Alkmaar, tel. 2626. Catalogus met supplement dat - dezer dagen verschijnt, wordt gaarne op aanvrage verstrekt. IJmuiden Visserij-besommingen Gisteren bestond de aanvoer aan' de Rijksvisafslag uit: 130 kisten schol, 45 schar, 20 wijting, 15 kabeljauw en 17 kisten tong en tarbot Besommingen: IJM 215 f 470; ENK 20 f315; UK 119 f 524; 36 f69; 243 f 495; 176 f 676 91 f 1811; 62 f830 Aanvoer sardijn: IJM 239 f86; 202 f167; 207 f40; 318 f21; 237 f83; 212 f 11; 226 £153; UK 47 f 456; 125 f82; 194 f14; 266-70 f 798 4-19 f 447; 69-86 f143; 7-90 £133; 99-80 £142; 185-215 f56; SCHEV 9-75 f102; 199- 97 £370; 169-161 f132; 46-72 f150; IJM 213- VD 9 £303 e NOORDERMARKTBOND, 26 November 2500 kg Aardappelen: blauwe eigenhei mers 4,504,60; 3400 kg rode kool 78; 9000 kg groene kool 6—8,40; 2000 kg gele kool 6; 95,000 kg witte kool 5, succes 56; 1600 kg bieten I 6; 39,000 kg andijvie 3,90—14,50 WARMENHUIZEN, 25 November 15,400 kg rode kool 7—8; 5100 kg gele kool 6; 18,400 kg witte kool 6; 3200 kg groene kool 7—7,20; 250 kg bieten I 6; 23,000 kg andijvie 10,90—15,70 van onze grote wedstrijd in het maken van slagzinnen en rijmpjes op de in onze speciale Sint Nicolaasnummers voor komende advertenties Doe het nog heden Prijzen van I 10. Hoofdprijs van f 50. LET OP DE AANKONDIGING VAN EEN WEDSTRIJDNUMMER In de ontmoeting Drie RuitenOp timisten won Venneker spelende met een gem. van 20 van G. Wessels, die er 57 van de 200 had. A van Lingen won van Wijkhuizen spe lende met 16.11 gem. C. Boendermaker won, een goede partij van D. Buisman (13069) met een gem. van ruim 9. Jan Burger was weer goed op dreef en speelde met 11.52 gem. Hij won van Mors. De gedetailleerde uitslagen waren: N. Venneker 200 10 86 20. G. Wessels 57 10 25 5.70 B. Wijkhuizen 60 9 21 6.66 A. v. Lingen 145 9 73 16.11 D. Buisman 69 14 26 4.92 C. Boendermaker 130 14 60 9.28 Jac. Mors 52 11 15 4.72 Jan Burger 125 11 45 11.36 Stand cadre-klasse: Optimisten 3508 385 9.11 31 Excelsior 3444 333 10.34 24 Z.E.K.Z. 2445 303 8.06 23 Onder Ons 2090 355 5.88 23 Drie Ruiten 2473 324 7.63 19 In de B-klasse heeft De Lindenhoek thans de leiding met 54 mp. 2e is ZEKZ? met 49 mp .en 3e Excelsior B. met 40 mp.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5