Stikker en Hatta werden 't eens over belangrijke kwesties Westelijke mogendheden antwoorden op vragen van Bramuglia Middensiandsproblemen in de Tweede Kamer Ernstig moment in tragische film Zaterdag 27 Nov. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 280 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN - Zalmstaarten Onthullingen van het dagblad Merdeka Spaak vormt kabinet Amerika heeft geen vertrouwen Spoed in de afwikkeling der effectenregistratie -.V-' BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per' millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag 3u Aanbod tot 15 woorden t 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAY ONREDACTEUR: W. OLIEMANS ESTRAAT 68 M A A R PPEN OPPENWAGENS rFIGUREN ROLBELLEN TJIW AGENS IEWIELER- FEETSJES ELEN VOOB OOT EN KLEIN* EURBOEKEN KLEURKRIJT maar, Telet. 4298 CH00NH0VEN e collectie fraaie Goud en Doublé 32.50 10.90 „12.— 11.75 en 21.30 JKENKLOKKEN verlovingsringen, oud goud. Het republikeinse dagblad Merdeka brengt groot-opgemaakte „onthullingen" over de Indonesisch-Nederlandse on derhandelingen. Gezegd wordt dat tus sen minister Stikker en premier Hatta de problemen met betrekking tot de interim-regering werden besproken en dat omtrent enige kwesties overeen stemming van mening is bereikt, welke als basis kan dienen voor het verkrijgen van een overeenstemming. (Deze ietwat merkwaardige formulering is letterlijk uit het Maleis vertaald. Red.) Merdeka vernam, dat o.m. betreffen de de volgende aangelegenheden over eenstemming van mening werd be reikt: 1. toestemming aan de vertegenwoor digers der deelstaten om deel te ne men aan de onderhandelingen tussen de Nederlandse en republikeinse dele gaties; 2. het voorkomen van bestandsschen dingen; 2. de vorming van een interim-rege ring in de vorm van een ministerieel kabinet, waarbij niet bepaald zal wor den, dat de leden daarvan vertegen woordigers der deelstaten moeten zijn, doch dat zij capabel moeten zijn, het vertrouwen van het volk hebben, ver antwoordelijkheidsgevoel bezitten en nationaal en democratisch georiën teerd zijn. Soedarsono over oplossing. De republikeinse vertegenwoordiger in India, dr. Soedarsono, heeft zijn vertrouwen uitgesproken in het berei ken van een bevredigende regeling van het geschil tussen Nederland en de republiek. Hij zeide, dat het zwaar tepunt van de onderhandelingen is de vorming van een interim-regering in Indonesië. Voorts deelde hij mede, dat de republikeinse regering volkomen in staat was de communistische in- loed te weren. Hij voegde er aan toe, dat er geen bewijzen waren, dat deze Predikant op de kansel overleden Toen Donderdagavond de kerk der Christelijk Gereformeerde gemeente te 's-Gravenzande opnieuw in gebruik werd genomen wilde ds. H. Velema die van 1938 tot 1942 deze gemeente als predikant heeft gediend, de gemeente toespreken. Nadat hij enkele woorden had ge sproken viel hij op de kansel achter over en was op slag dood. Een arts constateerde, dat hij tengevolge van een hartkwaal was overleden. Ds. Ve lema, die de laatste jaren als emeritus predikant te Den Haag woonde, had zich juist enkele weken geleden op nieuw beroepbaar gesteld. Landbouwer gedood door uit elkaar springend urinevat Dezer dagen is de 25-jarige landbou wer J. Eekman te Laren (G.) zo ern stig getroffen door een uit elkaar springend urinevat dat hij enige ogen blikken later is overleden. Zoals men weet wordt de urine van drachtige merries verzameld voor de N.V. Organon te Oss, die hiervan verschillende preparaten en genees middelen vervaardigt. Waarschijnlijk heeft E. in de stal urine uit de put gehaald en deze naar buiten gebracht om in het vat te storten. Toen hij het vat wilde openen of verrollen moet 't deksel er af gevlogen zijn. De hevige knal was ver in de omtrek te horen. E's vader, die binnenshuis was, holde naar buiten en vond zijn zoon op de grond liggen met een kleine wonde boven het oog. Medische hulp kon niet meer baten. DE STRIJD IN CHINA Volgens berichten der Chinese com munistische radio is Hsoetsjou „volle dig geïsoleerd' na de vernietiging van veertien regeringsdivisies". Drie en een halve divisie hadden zich overge geven. De verbinding tussen Hsoetsjou en Pengpoe zou afgesneden zijn. De c!oor de communisten aangevoerde strijdkrachten zouden achtentwintig plaatsen ten Oosten, Zuiden en Westen van de stad Hsoetsjou veroverd heb ben. VLIEGTUIG NEERGESTORT Zestien passagiers en een vijf kop pen tellende bemanning zijn omgeko men door het neerstorten van een vliegtuig, toebehorende aan een lucht vaartmij. van Pakistan, dat op weg was van Lahore naar Karatsji. OLYMPISCHE DAG. Van de ziide van het Nederlands Olympisch Comité vernemen wij. dat de datum van de Olvmnische Dag thans definitief op 26 Juni 1949 is vastge steld. Verwachting, geldig tot Zondag avond: Droog weer met weinig be wolking en meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht weer lichte vorst, behalve op de Waddeneilanden- Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. invloed van de Sovjet-Unie afkomstig v/as. Hatta te Djokja aangekomen. Antara meldt, dat Moh. Hatta gis termiddag, vergezeld van verschillende republikeinse autoriteiten, met een republikeins vliegtuig uit Boekittinggi te Djokja is aangekomen. Hij weigerde bij zijn aankomst alle commentaar over de komende onder handelingen tussen de Republiek en Nederland. KLM-DIENST BATAVIA—DJOKJA Van gezaghebbende Nederlandse zij de vernam Aneta, dat van Zondag a.s. af een dagelijkse KLM-dienst op Djokja zal worden onderhouden. Overigens vestigde men er van ge zaghebbende zijde de aandacht op, dat althans van Nederlandse zijde, in het eerste stadium der besprekingen geen enkele mededeling is te verwachten. De moord te Enkhuizen De 15-jarige Matthie B. uit Enk huizen, die volgens eigen bekentenis Vrijdag 19 November zijn 16-jarig vriendinnetje Annie Rolle van het leven beroofde, is gisteren van het Huis van Bewaring te Alkmaar over gebracht naar de psychiatrische in richting van de St. Willebrordusstich- ting te Heiloo. De aan deze inrichting verbonden psychiater dr. M. L. J. Vaessen zal de jongen in observatie nemen. Paul Her. 1 Spaak verklaarde gis- middag, dat hij er in geslaagd was rn de zeven dagen oude regerings- risis een einde te maken en dat hij en nieuwe katholiek-socialistische egering had samengesteld. In het oude kabinet hadden de ka- holieken 9 portefeuilles, de socialisten 3 en de technici 2. In het nieuwe ka binet is de verhouding als volgt: ka tholieken 8, socialisten 7 en technici 2 portefeuilles. Spaak blijft eerste minister en minis- 'er van Buitenlandse Zaken. De beide ministers in het vorige ka binet dié niet langer deel uitmaken van de nieuwe regering, zijn de heren Delatre (vroegere ministerie van Brandstof en Energie) en Pieter Ver bist (vroegere ministerie van Gezond heid en Energie). Aan het hoofd van het ministerie van Justitie zal de technicus Moreau de Melen staan in de plaats van minis ter Struye. Moreau de Melen is dus de enige nieuwe minister in het zo juist samengestelde kabinet. Sinterklaas: „Als jullie niet ophouden kom ik zakken tekort!" De antwoorden van de vier grote mogendheden op de aan haar voorge legde vragenlijst van dr. Bramuglia, voorzitter van de Veiligheidsraad, in zake het Berlijnse muntstelsel, zijn gisteravond gepubliceerd. Men is van oordeel, dat zij de deur open laten voor verdere onderhandelingen. De drie Westelijke mogendheden hebben een gezamenlijk antwoord in gediend, maar Engeland en Frankrijk hebben daarenboven een memoran dum overgelegd met voorstellen, die voor de V.S. niet aanvaardbaar zijn, doch Amerika bij een uiteindelijke regeling niet zouden binden, aldus het memorandum. In de antwoorden wordt aangegeven, hoe de drie mogendheden zich de vier-mogendhedencontróle op het Ber- lijns muntstelsel denken. Volgens haar moeten de vier militaire gouverneurs een wet uitvaardigen om tot een rege ling voor de viermogendhedencontróle te komen. Daar over de inhoud van deze wet niet voldoende overeenstem ming is bereikt met het Sovjetrussisch bestuur, hebben de Westelijke mogend heden op dit tijdstip niet gepoogd deze wet gedetailleerd op te stellen, aldus het antwoord. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de V.S. de Engels Franse voorstellen niet aanvaard om dat zij geloven, dat de verkiezingen van 5 December in de stad een zoda nige kloof te weeg zullen brengen, dat alle hoop op de uitvoerbaarheid van een viermogendhedenplan inzake net muntstelsel de bodem in zou wor den geslagen. In een voorwoord tot de antwoor den der drie mogendheden wordt ge wezen op de practische moeilijkheid van een viermogendhedencontrole in een stad, waar „het voormalig ge meenschappelijk - bestuur onder su pervisie der vier mogendheden op het ogenblik niet volledig meer in functie is en snel afneemt". Griekse besprekingen De voorzitter van de algemene ver gadering der V.N., dr. Herbert Evatt (Australië) heeft de algemene verga dering medegedeeld, dat „aanzienlijke vorderingen" waren gemaakt tijdens de vredesbesprekingen tussen Grieken land en zijn drie Noordelijke naburen te Parijs. De besprekingen worden, onder voor zitterschap van Evatt, voortgezet. Evatt verklaarde, dat er nog geen definitieve overeenkomst tussen de vier landen is bereikt. EXECUTIE VAN JAPANSE OORLOGS MISDADIGERS UITGESTELD De executie van Hidoki Tojo en zes andere Japanse oorlogsleiders, die naar men verwachtte gisteravond zou wor den uitgevoerd, zal niet vóór de vol gende week plaats hebben, aldus ver neemt Reuter uit goede bron. Enkele gevangenen waren nog niet op de hoogte gesteld van de beslissing van de geallieerde opperbevelhebber om de doodvonnissen te bekrachtigen en men had hun niet, zoals gebruike lijk, 24 uur van te voren hun op han den zijnde terechtstelling medegedeeld. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over de begroting van Financiën heeft de minister van Financiën mede gedeeld, dat met de afwikkeling van de effectenregistratie zoveel mogelijk spoed zal worden betracht. Het aan de effectenregistratie verbonden techni sche werk zal vermoedelijk na ver loop van anderhalf jaar grotendeels zijn beslag hebben gekregen. Alsdan zullen de eigenaren van effecten, ten opzichte waarvan niet van enige op positie is gebleken, d.w.z. het grootste gedeelte der effectenbezitters, weder om in het feitelijk bezit hunner ef fecten zijn gesteld. De algehele af sluiting der effectenregistratie is eerst tegemoet te zien, nadat de laatste i echtsherstelprocedures zijn afgewik keld. Hoeveel tijd dit nog in beslag zal nemen, is moeilijk met juistheid ie schatten. Straat van gestolen stenen Van een grote hoeveelheid stenen, aan een rijksweg nabij Delden opge slagen, werd eer partij van zesduizend gestólen, welke naar bij onderzoek bleek voor bestratingswerkzaamheden in Rijssen was gebruikt. De daders zijn gearresteerd. De straat in Riissen werd weer opgebroken en de stenen aan de rechtmatige eigenaar het rijk teruggegeven. WIELRIJDER GEDOOD, AUTO REED DOOR Te Arnhem is gisteren een jeugdige wielrijder door een vrachtauto met aanhangwagen aangereden en gedood. De auto, waarvan nummer noch pro- vincieletter bekend is, is doorgereden. Agent-inbreker voor de Rechtbank Half October kwam de leiding van het Bloemendaalse politiecorps tot de verrassende ontdekking, dat een inbre ker, die gedurende een half jaar een ware terreur in de villawijken had uit geoefend en de politie steeds te slim af was geweest, niemand anders was dan een lid van het politiecorps, de 24- jarige agent A. L. S„ die tijdens zijn nachtelijke diensturen met valse sleu tels en door het indrukken van ruiten in woningen binnendrong. De agent en zijn verloofde, de 22- jarige M. V., stonden gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van vijf jaren. Tegen de verloofde van S. luidde de eis vier maanden wegens heling, waarvan de officier de opzet bewezen achtte. Gevallen In Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: serg. W G de Vries, 's Gravenhage. Gesneuveld 21 November 1948. Serg. J van Wersch uit Vaals. Gesneuveld 19 November 1948. Sold. Ie kl. C Westra uit Amster dam. Gesneuveld 16 November 1948. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: le It. A van Andel uit Rotterdam. Gesneu veld 16 November 1948. Koninklijke Marine: heeft in de af gelopen week geen verliezen gerap porteerd. ENGELSE KONING TOCH ERNSTIG ZIEK? Amerikaanse en Australische dagbla den melden, dat de toestand van de Engelse koning veel ernstiger is dan het officiële bericht zou doen vermoeden. De New York Herald Tribune spreekt zelfs van de mogelijkheid, dat één der benen zal moeten worden geamputeerd. GEEN HAVENSTAKING IN NOORD-FRANKRIJK? De algemene havenstaking in Frank rijk, die afgekondigd zou worden, kan wellicht vermeden worden, zo meldt Reuter, door een overeenkomst die Donderdag bereikt is tussen vertegen woordigers van de havenarbeidersbond waarin de communisten zeer sterk ver tegenwoordigd zijn, en de regering. Op de meeste punten schijnt men het eens te zijn. Onze economische toestand is nog zorgelijk Ook de tweede middag, waarop de T weede Kamer zich aan de begroting van Economische Zaken wijdde, hebben vele afgevaardigden hun licht doen schijnen over allerlei actuele economi sche problemen. Ook nu had de mid denstand de bijzondere belangstelling. Zo vroeg de heer Weiter om een dui delijke uitspraak van de minister over de wensen van deze grote volksgroep en crong mr. Verkerk (AR) aan op meer spoed en doortastendheid bij de oplos sing van de problemen van de mid denstand. Ook andere sprekers hebben de belangen van de winkeliers bepleit. De heren Weiter en v. d. Heuvel ver langden verder opvoering van de ar beidsproductiviteit, verdere droogma- |_JET ZAL, NAAR IK levendig voor u hoop, niet lang duren alvorens Nederland zal kunnen bibberen van ontroering bij de film „Paleface". Hoe de Nederlandse naam zal zijn hangt nog af van het fantastische, nog nooit vertoonde, super-de-luxe hersenweef sel der verhuurkantoren. Paleface bleekgezicht. Het zal dus wel gaan in de richting van „De held met de vale huid" of zo. Mijn speciale filmcorres pondent in Washington waagt er een slordige dollar aan om alvast wat bij- g^i eën CommissaH anders do n dan rd dcamaendatehelT °T-tdK Ce U" grinneken? Ander nieuws uit regenten- loid-drama, dat hem kennelijk bewogen krin De gemeenteraad vanBZwol_ heeft tot in he klokhuis van zijn ziel. le heeft geaccepteerd een uitn0diging Bop Hope speelt de mannelijke hoofd- V£m d plaatselijke journalisten tot het rol en Jane Russell gaat aan zijn zij- s len van een voetbalwedstrijd op 11 de Op zeker moment rijden ze hort- - - - paard door een zonsondergang in tech nicolor. Jane slaakt een beschaafd gil letje en wijst vooruit. Ha, daar ziet ook Bob het. Een man. die met een speer zit vastgeprikt aan een boom. En nou letten op de dialoog, die zich in de technicolor begint te ontwikke len! Wat is er gebeurd?, vraagt Bob. De Indianenkreunt de man. Zij doodden mijn vrouw en mijn zoon, zij martelden mijn beide dochters. En toen spietsten zij mij vast aan deze boom. In de stralen der óndergaande zon plukken Bob en Jane de man van de stam en leggen hem voorzichtig op de grond. kuil dicht te maken. Op dat moment per vliegtuig; het blijkt uit de statisie- waait de .hogezije" van de Commis- ken van Januari tot September van saris der Koningin van het excellente dit jaar. Het dagelijks bestuur van de Unesco heeft de uitnodiging van de Egyptische regering aanvaard, om na afloop van de algemene conferentie 'n zitting te Cairo te houden. De Britse geleerde Sir Henry Dale, die van 1940 tot 1945 president van de „Royal So ciety" was, heeft voor zijn ere-lidmaat- schap van de Sovjetrussische academie van wetenschappen, dat hem in 1942 is verleend, bedankt. De Noorse bis schoppen hebben geprotesteerd tegen het fotograferen van geboorte-, huwe lijks- en sterfacten in de Noorse kerk registers door Mormonen. Deze secte gelooft in voorouderdoop; haar leden kunnen te Saltlake City in uitgebreide de kerktoren als operatiebasis te ge bruiken en klom direct met zijn toestel de 40 m. hoge toren in. En ziethet wonder is in de kerktoren gebeurd te midden van vrienden en kennissen. De torenkraaien klapperen van ontzag. hoofd precies in de put. De Prinses ziet het niet..,, of doet alsof ze het niet ziet. Een extra flinke schep: en de hoed is boordevol. „Het spijt me", zegt Prinses Wilhelmina, maar haar hele gezicht lacht. En wat kan in zo'n December; brandweer en ziekenhuis personeel zijn gewaarschuwd. Er zijn weer zwijnen uit Oostelijke richting gesignaleerd; de jager Tromp schoot er een bij Gramsbergen en heeft 230 registers hun stamboom opsporen en pond spek in de kuip. In Tsjecho-Slo- wakije worden aardappels geteeld die smaken als appels. Ze worden rauw ge geten en puilen uit van de vitamine-C. hun voorouders laten dopen. omes van de pliesie moest komen had niets gedaan. Hoe kwamen ze er bij? Terwijl de omes haar aan de praat hielden zochten andere omes in haar slaapkamertje en vonden er lege por- Heb je veel pijn? vraagt Jane met temonnaies en portefeuilles. Toen kwam het verhaal losSinds twee jaar een traan in de keel. Alleen als ik lach, zegt de man. JN HET BRABANTSE Peeldorpje St. Anthonis is Charles Manders de held van de dag. Charles, die een DE, BLONDE FEE van 17 lentes die technische knobbel heeft, begon een dezer dagen bij de Amsterdamse half jaar geleden 'n televisie-ontvang apparaat te bouwen. Na veel slapelo ze nachten kwam hij enige weken ge leden gereed en toen het wonder op een avond zou moeten gebeurenge beurde er tot teleurstelling van vrouw, kinderen, kennissen en vrienden niets. Van Philips uit Eindhoven kwam beeld yiJFTIENDUIZEND patiënten uit Berlijnse ziekenhuizen zullen over de luchtbrug naar de Westelijke zones gevoerd worden om hen niet aan de ellende van de komende Berlijnse win ter bloot te stellen. Veertien Turkse luchtmachtofficieren zijn te Müchen aangekomen om op een Amerikaanse luchtbasis de operatietactiek van de Amerikaanse luchtmacht te bestuderen. Het boeddhisme, dat door Hitler in Duitsland verboden werd, wint weer terrein. Alleen in Hamburg en Dussel- dorf zijn reeds ongeveer 10.000 boed dhisten. Zij oefenen zich in het besta ren van hun navel. Volgens het blad ,Le Peuple" zal het tweede Belgische filmfestival in 1949 in de badplaats Knocke worden gehouden. In Jeruza lem zijn twee jeeps van de Ver. Naties door Arabieren gestolen; een jeep werd met wapengeweld aan de ongewapen de inzittenden, waarnemers van de Ver. Naties, ontnomen. PJET ENGELSE EILAND Guernsey wordt geteisterd door een golf van misdaden. De autoriteiten hebben daar om een brief gezonden naar Scotland Yard. waarin zij vragen om de hulp van één of meer detectives van dit be king van de Zuiderzee en een grondige voorbereiding van de Economische Unie. In de avondvergadering kwam minis ter prof. dr. J. R. M. v. d. Brink aan het woord, die betoogde dat de econo mische situatie nog steeds zeer zorge lijk is. De export is nog slechts de helft van de import en de import is beperkt. Als tweede zorgwekkend punt vermeld de hij de stand der arbeidsproductiviteit, welke zal moeten stijgen om weer tot een zelfstandige volkshuishouding te komen. Door de deviezenschaarste kan slechts een bescheiden begin gemaakt worden met de industrialisatie. De Marshall-hulp heeft ons land behoed voor een economische ineenstorting. Als lichtpunten noemde de minister de so ciale vrede, de afnemende schaarste, de geringe werkloosheid en het econo misch herstelplan. Om de verloren wel vaart te herwinnen, achtte de minister het nodig, dat krachtige uitbreiding van de industrialisatie wordt ter hand genomen, alsmede een consumptiebe perking, en herstel van de handelsbe trekkingen met Duitsland en Indonesië. In verband met opmerkingen over de middenstand zeide prof. v d. Brink, dat hij overweegt de instelling van een in terdepartementale commissie voor de middenstandspolitiek. Tot slot deelde de minister mede, dat per 1 December de toewijzingen van papier voor de cou ranten op 3000 ton per maand zal wor den gebracht en dat de beperkende be palingen voor de omvang der perio- d.eken wordt opgeheven. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de stemming over de motie-Nederliorst uitgesteld tot a.s. Dinsdag. Daarna is de behandeling der begroting van het de partement van Economische Zaken voortgezet. Aan de orde was het hoofd stuk mijnwezen, waarbij tevens behan deld werd de begroting van de staats mijnen in Limburg voor 1949, welke z.h.st. werden goedgekeurd. voorziet het lieverdje in haar levens- noch geluid Na een diepgaand onder- roemde instituut. Daar men op Guern- zoek bleek dat tussen Eindhoven en St. Anthonis een 10 m. hoge rug ligt. welke de televisiegolven dwarsboomt. onderhoud door zakkenrollen. Zij be- t taalde f 25 kostgeld aan haar ouders. die ze had wijsgemaakt bij een groen- pLECHTIGE gezichten in Westka- teboer te werken. En ze had twintig Maar Manders moest, koste pelle op Walcheren. Prinses Wil- gebruikte bioscoopkaartjes in haar kost, t"levisie in huis hebben Kelmina plant de eerste boom van 'n mantelzakkenElke derde passa- noods daarbuiten. Hij kreeg van de nieuw bos en hanteert de spade om 'n gier over de Atlantische Oceaan reist pastoor en de koster toestemming om sey begrijpt dat men hier iets tegen over moet stellen, is in de brief meteen een aanbod opgenomen om de 65- wat het jarige John Snuffy, de enige veld of des- wachter van het eiland, ter assistentie van Scotland Yard naar Londen te zenden. Treinverkeer tussen Leiden en Delft gestremd Gisteravond om 7 uur is te Den Haag H.S. tijdens een rangeerbewe- ging een wagen ontspoord en tegen de bovenleidingsmast gekanteld met het gevolg, dat de mast omviel. Zowel tus sen Delft en Den Haag H.S. als tussen Den Haag H.S. en Leiden kwam de bo venleiding stroomloos te staan. Tussen Den Haag H.S. en Leiden werd de dienst met diesel-electrische treinstel len onderhouden. Bussen reden van Den Haag H.S. naar Delft en terug, terwijl Delft en Rotterdam vice-versa door electrische treinen werd bediend.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1