Nederland heeft Duitsland nodig als belangrijk afzetgebied Djocja onderhandelt op basis van het Amerikaanse voorstel Dinsdag 30 Nov. 1948 VERENIG DE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145e Jaargang No. 282 - JEF LAST - Onze Rijnvaart wordt bedreigd door demontages in het Ruhrgebied Israël vraagt toelating tot de Ver. Naties Aparte communistische gemeenteraad voor Qost-BerSijn in de maak Hsoetssau wordt ontruimd Sokolofsky protesteert tegen verkiezingen in Berlijn Franse havenstaking voorkomen Berlijnse winter zal donker en koud zijn Aanzienlijke stijging van het sterftecijfer verwacht Nylon-drama, vliegschijven en zakge'd BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag 3u Aanbod tot 15 woorden 1 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAY ONREDACTEUR: W. OLIEMANS op onderzoek in Duitsland De bekende socioloog en schrijver lef Last heeft voor ons blad een reis gemaakt door het in econo misch opzicht ook voor Nederland zo uiterst belangrijke Ruhrgebied. Hij geeft in een aantal artikelen, waarvan wij hier het eerste plaat sen, verslag van zijn bevindingen. Wij achten het een voorrecht deze bijzonder interessante en met gro te bekwaamheid geschreven re portages aan onze lezers te kunnen voorleggen. CEN DER BELANGRIJKSTE VRAGEN met betrekking tot het economisch herstel van Nederland is die naar de ontwikkeling der betrekkingen met Duitsland. De beantwoording dezer vraag is niet geheel onafhankelijk van de stemming, die onder de beide volkeren tegenover elkaar gekweekt wordt. Toen ik het vorig jaar de internationale journalistenconferentie bezocht in Koburg, had ik daar een eigenaardig gesprek met een paar Amerikaanse en Engelse journalisten. Het ging over de voorkeur die aan Hamburg en Bremen boven Rotterdam, Antwerpen en Amsterdam verleend wordt. „Wij zijn eerder van plan die tendens te versterken dan te verzwakken," beweerden de Ameri kanen. „We zullen het DortmundEemskanaal verbreden en het NoordZuid kanalenstelsel verbeteren. Trouwens de stemming in Nederland is immers nog zo, dat het onmogelijk zou zijn Duitse agentschappen in Nederland te vestigen, en dat schepen met Duitse bemanning er ongewenst zijn. Jullie laten je nog altijd door rancunegevoelens, inplaats van door zakelijk inzicht beheersen". Natuurlijk wees ik er op, dat wij heel wat meer reden voor zulke gevoelens hadden, dan het nooit bezette Amerika, en dat bovendien veel meer Amerikaan se zakenbelangen dan vrees voor molest van Duitsers in Nederland bij deze be slissingen de doorslag gaven. TNMIDDELS wordt echter deze Ame rikaanse tendens door een steeds sterker (van Hamburg en Bremen uit gaande) propaganda ondersteund, waar van men thans in het Rijnland eindelijk het gevaar begint te beseffen. De kran ten in de Ruhrstreek brengen tenmin ste de laatste tijd telkens weer artike len, waarin 'at georganiseerd verweer tegen de actie van het Noorden aange spoord en op het groot belang voor West-Duitsland van het verkeer over de Rijn w rdt gewezen. Deze kwestie hangt echter voor een groot deel samen met 'n anc «re, waar op noch wij, noch de Duitsers zelf veel invloed hebben, n.l. die der demontages. Men zal zich herinneren, hoe de grote havenwerken bij Vlaardingen destijds grotendeels met geld van de August Thyssenhütte te Hamborn gebouwd zijn. Zij vormen inderdaad slechts een voor haven van de derde Duitse binnenhaven Schwelgern, een haven waar in nor male tijden ongevee» 25.000 ton per dag werd verladen. In 1937'38 wer den hier 8 millioen, in '38'39 7,7 mil- lioen ton verladen. Deze enorme omzet is 'rnhts daardoor te verklaren, dat de totale toevoer over zee der voor de August Thyssenhütte nodige grondstof fen over de Nederlandse waterweg ging terwijl ook het ve vaardigde staal, de kolen, cokes, 't Thomasslakkenmeel en andere producten van dit reuzencon- cern grotendeels weer over Rotterdam uitgevoerd werden. Het totaal bedrag der uit Nederland naar de August Thyssenhütte getransporteerde grond stoffen bedroeg van 1935 tot '39 gemid deld 2,55 millioen per jaar, het trans port van de August Thyssenhütte naar Holland 1,25 millioen ton. Dat zijn transporten, die voor onze havens uit vallen, wanneer de demontage van dit grootste en modernste staalbedrijf van dr Ruhrstreek inderdaad uitgevoerd wordt. Het wegvallen der 2,1 millioen ruw- staalproductie door de August Thyssen hütte is slechts een onderdeel der be perking van de totale Duitse staalpro- ductie: 12,6 millioen ton. Pe invloed hiervan op het „ebrek aan staal in ge heel Europa voor de wederopbouw is slechts één kant van de zaak, het ver minderde transport van ertsen naar Duitsland een andere. Deze verminde ring zal echter gedeeltelijk opgevangen kunnen worden doordat Duitsland, nu het niet meer iaar autarchie streeft, waarschijnlijk in grotere mate de rijke re en goedkopere buitenlandse ertsen zal gebruiken. Maar wanneer behalve de August Thyssenhütte nog tal van an dere grote bedrijven aan de Ruhr ge heel of gedeeltelijk gedemonteerd wor den, zal deze ertsstroom zich steeds meer, via de Noordelijke havens, op an dere industriegebieden van Duitsland richten (het midden-Oostelijke Ruhr gebied). Terwijl het merendeel der thans gebruikte grote Rijnaken hier door waardeloos zal worden, zullen an derzijds een groot aantal nieuwe, klei ner' aken voor de binnenkanalen ge bouwd moeten worden. Ook ue kolen en cokestransporten Rijnafwaarts zul- 1< door 't wegvallen der retourvrach ten belangrijk duurder uitvallen. \TATUURLIJK HEEFT de demontage nog een andere kant ook. Het stop zetten alleen reeds der August Thyssen hütte maakt 140000 goedbetaalde arbei ders werkloos en ruïneert de gehele stad Hamborn. Dat heeft op zichzelf weer betekenis voor de koopkracht in het Rijnland voor Nederlandse produc ten. De betekenis van deze afzet voor Ne derland is eveneens duidelijk. Bij een gesprek op de redersvereni ging in IJmuiden zegt men mij: „Wan- Weerberichi Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Op vele plaatsen, vooral in de ochtend, nevel of mist. In de loop van de dag hier en daar opklaringen. Vannacht lichte met hier en daar matige vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke wind, overwegend tussen Zuidoost en Zuidwest. neer het levenspeil der vissers gehand haafd wil worden zullen wij een moder- nei vloot met groter afzetgebied moeten hebben. Moderne industrieën zoals de olieperserij uit de haring kunnen hier toe bijdragen en de binnenlandse markt kan nog worden uitgebreid, maar in de eerste plaats zal het grote achterland van Duitsland weer ontsloten moeten worden. De 7.950.000 gulden vis die wij, volgens het nieuwe contract naar Bi- zonie mogen uitvoeren, betekenen nog altijd slechts een kleine fractie van wa' vóór de komst van het Hitlèrregime daarheen ging. Een Aalsmeerse bloemenkweker schrijft mij: „Wij staan voor het volle dig bankroet, wanneer we niet ten minste een deel van de Duitse markt veroveren kunnen". Zo staat het ook met onze aardappe len, zo staat het óók met onze groenten IJOE INTENS de betrekkingen tussen Nederland en Duitsland vroeger ge weest zijn, merkt men vooral in net Ri.inland. Het hotel Rheinischer Hof m Bonn, waar ik logeer, had vroeger 's zomers voor 60 Nederlandse gaster, Extra treinen brachten per jaar onge veer 10.000 Nederlandse bezoekers naar de opera van Duisburg. In München- Gladbach, Düsseldorf, Krefeld, werd op marktdagen bijna evenveel Neder lands als Duits gesproken. Noordwijk aan Zee was een Rijn-Duitse badplaats Het aantal Duitse zakenlieden hier dat Nederlands spreekt is opvallend groot er aan de volkshogeschool in Duisburg CEN VECHTPARTIJ op het Rem- brandtplein heeft de Amster damse politie in staat gesteld een Bel gische man en vrouw, die samen met een Engelsman nylonkousen smokkel den, te arresteren. Deze buitenlanders waren in het bezit van 700 paar nylon kousen welke zij hier wilden verko pen. Op het Thorbeckeplein vielen zij in handen van een vijftal bekende Amsterdamse ..slingeraars" „Willy". Schele Rinus", „de IJmuidenaar", „de Dollarkoning" en „zwarte Loutje". Na enig onderhandelen was men het eens geworden over de prijs (f 6300) doch toen de zaak haar beslag zou krijgen bleken de kousen, die zolang in de keuken van het café waar de zaak werd afgehandeld, neergelegd waren, verdwenen. De politie, die gewaarschuwd was voor de vechtpartij waarin het „zaken coen" ontaardde, kon aanvankelijk niet ingrijpen, maar een tweetal agenten van het bureau Singel hield later de vreemdelingen aan, die in het bezit bleken van twee auto's. De mensen en auto's werden naar het hoofdbureau overgebracht, terwijl onderwijl in hun hotel een onderzoek werd ingesteld Dit bracht aan het licht, dat zij voorts in het bezit waren van een aanzienlijk bedrag aan deviezen. Bovendien kwa men uit een geheime bergplaats in een van de auto's nog 40 paar nylon kou sen te voorschijn. De zevenhonderd verdwenen paren zijn nog niet te voorschijn gekomen Die zijn wel weer doorverkocht. \/OLGENS een bekendmaking van Duitse Evangelische kerken zijn in zes West-Europese landen ongeveer 2600 Duitsers gevanven gezet voor misdaden, tijdens de bezetting be- wordt dit jaar weer een goedbezochte cursus in de Nederlandse taal gegeven. Dat er ook behoefte bestaat aan ver nieuwing van het culturele contact tus sen de beide landen bewijst de uitgave van een tijdschrift voor Duits-Neder landse culturele betrekkingen: Trans- Rhenum, dat waarschijnlijk nog In de laatste maand van dit jaar zal ver schijnen. Dat de stemming in Nederland ten opzichte van de Duitsers is, wat zij is, behoeft geen nadere verklaring. Eerder getuigt het van de nuchtere werkelijk heidszin van ons volk en zijn onver mogen om intens te haten, dat de anti- Duitse gevoelens algemeen afzwakken. Merkwaardig is daarentegen de naar mijn mening gevaarlijk toenemende ontstemming in West-Duitsland tegen Holland. Toen ik, voor de sanering, ver schillende malen door Duitsland reisde, in een periode waarin daar werkelijk onder de volksmassa honger en een ont stellend gebrek aan groente en fruit heerste, werd ik in de treinen herhaal delijk aangevallen over het bekende doordraaien en verbranden van ons fruit en onze groenten aan de grens bij Venlo. „Daarmee hadden duizenden kinderen en zieken bij ons gered kun nen worden", heette het dan telkens weer. Reeds toen viel het mij op, hoe goed men algemeen van deze aangele genheid op de hoogte was, terwijl ze daarentegen van de Hollandse motie ven al even weinig bleken te weten, als van de werkelijke economische toestand bij ons of van wat er hier tijdens de oorlog gebeurd was. Voor hen, en voor al ook voor de ex-soldaten die de eerste jaren van de oorlog hier te lande ge weest waren, was Holland nog altijd „das reiche Land", overvloeiende van melk en honing. Vaak genoeg heb ik eerlijke Duitsers tranen van schaamte in de ogen zien krijgen, wanneer ik hen rustig ver telde, wat er hier gebeurd was en oók dit jaar heb ik vrijwel niemand ont moet, die niet zeer verbaasd was te ho ren dat b.v. sigaretten bij ons op de bon zijn, dat de spanningen tussen loon en prijs hier even groot als daarginds zijn, en hoe schaars nog altijd in Nederland vlees, boter, textiel enz. blijven. Gebrek aan contact van de Duitsers met de buitenwereld belet in hoge mate begripsvorming over 't buitenland, hgj brengt hen tot een voortdurende centratie op eigen moeilijkheden en misère en tot de mening dat het overal in de rest van de wereld veel en veel beter is. De voorstelling die zij zich daarbij van het „rijke Holland" maken, wordt geheel beheerst door hun aange name herinneringen uit de voor-oorlog- se jaren. Israel heeft officieel het verzoek aan de Verenigde Naties gedaan, om toe gelaten te worden als lid. Het heeft de Veiligheidsraad verzocht nog in deze zitting de benoeming in overweging te nemen. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Sjertok, schrijft in een brief aan Trygve Lie, secretaris generaal der V. N„ dat „op 14 Mei 1948 de onafhankelijkheid van de staat Is rael werd geproclameerd door de na tionale raad van het Joodse volk in Palestina op grond van het natuurlijke en historische recht van het Joodse volk op onafhankelijkheid in zijn eigen souvereine staat en ingevolge de reso lutie van de algemene vergadering van 29 November 1947. Van die datum af was Israel administratief geconsoli deerd en had het zich met succes te gen de agressie van naburige staten verdedigd". „Namens de voorlopige regering van Israel", zo schrijft Sjertok verder, „heb ik thans de eer toelating van Is rael als lid van de V. N. te verzoeken. Naar de bescheiden mening van mijn regering is de toelating van Israel tot de V. N. een daad van internationale rechtvaardigheid jegens het Joodse volk." Veto-recht van Dr. Beei struikelblok Premier Hatta heeft 'n bespreking gehad met de fractieleiders uit het werkcomi té van het KNIP (voorlopig Republi keins parlement), ter verklaring van de kwesties, die verband houden met de huidige besprekingen te Djokja. Tot nog toe zijn vier besprekingen tussen Hatta en de Nederlandse autoriteiten gehouden. Over de besproken onder werpen zijn geen bijzonderheden be kend, aldus Antara. Politieke kringen te Djokja meen den, dat de onderwerpen waarover moeilijk overeenstemming te bereiken was, o.m. betreffen de bevoegdheden van de interim-regering en het veto recht van de hoge vertegenwoordiger der Kroon. Deze kringen meenden, dat de informele besprekingen zo spoedig mogelijk moeten worden beëindigd. In tussen legden regeringskringen er de nadruk op, dat verdere besprekingen moeten worden gehouden onder aus- Vandaag een bijzondere raadsvergadering De communistische vice-voorzitter van de Berltfnse gemeenteraad, Otto- mar Geschke, heeft voor vandaag een „speciale zitting" van de raad in het Opera-gebouw in de Sovjet-sector bij eenroepen. „Ieder denkend lid van Het radio-station van de New York Times heeft bekend gemaakt, dat de troepen der centrale Chinese regering bevel hebben gekregen Hsoetsjau te ontruimen. Het betreft hier, zegt Reu ter, de voornaamste ravitailleringsbasis in de strijd ten loorden van de hoofd stad Nanking. TOESTAND VAN KONING GEORGE VERBETERD. De 'vijf geneesheren, die koning George van Engeland behandelen, heb ben gisteren in een bulletin verklaard, dat „verbetering in de algemene ge zondheidstoestand van de koning merk baar is". Maarschalk Sokolofsky, de militaire „ovjet-gouverneur te Berlijn, heeft in cótÏTj| èer: Drief aan de Britse militaire gou verneur, generaal Robertson, geprotes teerd tegen het houden van verkiezin gen te Berlijn op Zondag a.s. „Het Sovjet-bevel" zo staat er'o.m. in de brief, „ziet zich genoodzaakt te wij zen op de gevaarlijke activiteit, die in de Westelijke sectoren van Berlijn on: plooid wordt om scheuring en des organisatie teweeg te brengen in net stadsbestuur Deze activiteit wordt ge steund door de Westelijke militaire be velhebbers. Scheurmakende elementen hebben sinds lang gepoogd om het verenigd stadsbestuur te desorganiseren en de democratische vertegenwoordi gers van de massa der Berlijnse bevol king daaruit te verwijderen. Het Sov- jetcommando wenst deze anti-democra tische elementen niet te ondersten ner, en zal elke poging in het werk stellen om het normaal functioneren van het Berlijnse stadsbestuur te ver zekeren". Ontploffing te Huil Bij een ontploffing in een cacaofa briek te Huil zijn vier personen gedood en 30 gewond onder wie 8 vrij ernstig. Zeven arbeiders, onder wie een meisje, zijn vermist. de gemeenschap slaat de ontwikke ling van de Berlijnse crisis met be zorgdheid gade", zo zeide Geschke. „De tijd van handelen is gekomen. Ik heb derhalve alle leden van de gemeente raad, ongeacht van welke partij, en alle leden van de districtsraden verzocht, vandaag te 14.00 uur in het Opera-ge bouw bijeen te komen." Dr Otto Suhr, de sociaal-democrati sche voorzitter van de gemeenteraad verklaarde, dat Geschke in het geheel geen recht had om een vergadering van de gemeenteraad bijeen te roepen. „Men kan de vergadering eenvoudig als een communistische manoeuvre be schouwen. Vertegenwoordigers van de drie democratische partijen zullen uiteraard deze bijeenkomst niet bijwo nen." Westersche politieke waarnemers te Berlijn geloven, dat de bijeenkomst 't sein zou kunnen zijn voor de afkondi ging van een door de communisten beheerst gemeentebestuur" voor geheel Berlijn. piciën van de Commissie voor Goede Diensten, waarbij de voorsteilen van het Amerikaanse lid dezer commissie, de heer Cochran, als ..working paper" moeten dienen. Antara meldt, dat 1200 opstandelin gen zich hebben overgegeven in het gebied van Poerwodadi en Grobogan. De onderhandelingen om een nationa le Franse havenstaking te voorkomen zijn met succes bekroond. Een delega tie van de CGT heeft een overeenkomst bereikt met de minister van openbare werken. De overeenkomst wordt heden getekend. Offici«use stakingen zijn Maandag voortgezet. Amerikaanse boeren in Noord-Holland Zaterdag arriveerden te Amsterdam ongeveer dertig Amerikaanse boeren voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Boeren uit de Haarlemmer meer hebben zich bereid verklaard als gastheren voor de bezoekers op te tre den, zodat hun collega's van overzee het agrarisch bedrijf in Nederland van zeer nabij kunnen meemaken. Maan dagavond was er te Hoofddorp een z.g. „social evening", waar o.m. enkele films over de herstelarbeid in ons land ten behoeve van de landbouw zijn vertoond en waar inleidingen over de Nederlandse landbouw werden gehou den. Dinsdag bezoeken de gasten de Wieringermeer. Tsjechisch politicus gevlucht Dr. Rudolf Madar, secretaris van het Tsjechoslowaakse parlement, is met zijn gezin naar Duitsland gevlucht. Madar, die deze zomer werd gevan gen gezet en later vrijgelaten, is een vooraanstaand lid van de sociaal-demo cratische partij. DOODSTRAF GEëlST TEGEN S. D.-ER De advocaat-fiscaal bij de Gro ninger kamer van het bijzondere ge rechtshof te Leeuwarden eiste de dood straf tegen de 33-jarige bakker Jacob Venema te Delfzijl, die tijdens de be zetting als S. D.-er allerlei wandaden in de provincie Groningen bedreef. „Ondanks de blokkade blijft Berlijn het centrum van Duitsland en met grote belangstelling volgen de Duit sers alom in den lande de ontwikke ling van het politieke spel, waarvan l'im ^hoofdstad het slachtoffer is". Aldus kolonel I. C. Edwards van de „Information Services Division" der Britse bezettingsautoriteiten te Ber lijn in een onderhoud met enige Ne derlandse journalisten. Overal in Duitsland heeft men de grootste waar dering en sympathie voor de 2i/s mil lioen Berlijners van de geblokkeerde sector, die, eensgezind en vastbesloten, bereid zijn de zware beproevingen van dreven. Frankrijk komt vooraan met 2000, dan volgen Nederland met 300. België met 200, Luxemburg met 70, Noorwegen met .70 en Denemarken met 60. De bewoners van West-Berlijn krijgen met Kerstmis 25 gram koffie en 100 gram versnaperingen: op de suikerbon zullen zij 200 gram echte thee en op de broodbon 300 gram ge droogde vruchten kunnen kopen. Te Athene zijn twee dienstplichtige bur gers, die zich op onwettige wijze van de dienst hadden vrijgekocht, door de militaire rechtbank ter dood veroor deeld. Acht andere bij deze zaak be trokken personen, burgers en militai- ien, zijn veroordeeld tot gevangenis straf, één hunner levenslang. In de Sovjet-zone van Duitsland wonen op elke 100 mannen tussen de 20 en 25 jaar 229 vrouwen van dezelfde leeftijd, "anzov, Joegoslaviseh ambassaderaad te Sofia, heeft aan de pers meegedeeld rijn ontslag te hebben genomen, daar Tito, een anti-Sovietrussische politiek in strijd met het Marxisme en Le ninisme" voert. Hoe durft ie! Voor zover tot nu toe bekend is. zijn tenge volge van de orkaan te Oodenoort bij Johannesburg 14 personen om bet le ven gekomen en 500 gewond. Volgens Grotewohl. voorzitter van de SED. be vinden zich nog 300.000 Duitse kriies gevangenen in de Sovjet-zone. De Sovjet-autoriteiten hebben hem bij zijn jongste bezoek aan Moskou verzekerd, dat alles in het werk zal worden ge steld om deze gevangenen zo mogelijk vóór het eind van het jaar vrij te la ten. De openbare aanklager te Pots dam heeft de uitlevering geëist van prins August Wilhelm, zoon van de ex-keizer en voormalig SS-officier. Volgens de minister van Justitie van Wurttemburg-Baden kan de prins niet uitgeleverd worden zonder toe stemming van de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten. üseh uitgestorven is. Een nieuw veld voor criminologische activiteit is ge vonden door een bende Engelse dieven, die loodbedekking van de daken stelen. De mede der Druiden kan men in Enge land weer maken. De drank zal spoedig weer zijn plaats in de alcoholische ge neugten innemen. Hebben we altijd als een gebrek gevoeld. DIJ EEN BRAND in de zakenwijk van Mexico-City zijn 12 brand weerlieden en 4 Rode Kruiswerkers om het leven gekomen. In verband met een kunstmestschandaal in Japan zijn ar restatiebevelen uitgevaardigd tegen de leider van de democratische partij, pre mier Hitosji Asjida, en twee leden van zijn partij. Te Singapore -is een nieuwe politieke partij, de arbeiderspartij, op gericht. De voorzitter, Madjid, ver klaarde op de oprichtingsvergadering, dat de partij een bevredigend antwoord moet vinden op de communistische leer 't Wordt tijd! Het personeel van de Japanse koopvaardij houdt een 24-uur- staking om de eis tot een loonsverho ging van 30 procent kracht bij te zetten. De werkloosheid in de Ver. Staten is Ihans op het laagste peil in vredestijd. De Britse minister van voedselvoorzie ning heeft een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk binnen vijf jaar alle in Engeland verkochte melk gepasteuri seerd moet zijn of onderzocht op t.b.- baeillen. Dertig procent van de melk in Engeland blijkt geïnfecteerd te zijn en «Ik jaar sterven ongeveer 2.000 kinderen aan runder-t.b. Volgens het Moskouse blad „Pravda" is het gebrek aan disci pline op de technische scholen in de gING CROSBY gaat er een zak centje bij verdienen. Gaat in Londen acht voorstellingen geven en krijgt 12.500 per ayond. Hoger hono rarium is nog nooit betaald. De toe gangsprijzen zijn nog niet vastgesteld. Zullen wel zenuwscheuten opleveren. Gisteren werd er al schaats gereden op de tennisbanen aan de Ezelsdijk te Utrecht. Ze zijn daar nog zo dom niet. In de Noord-Oostpolder heerst een mui zenplaag. En de boeren strooien alsmaar korrels.De vliegende schijven zijn er weer. Gisteren zagen verschillende mensen in Skagen, Noord-Jutland, twee van deze projectielen boven hun hoof den in noordelijke richting over het Skagerrak verdwijnen. De zegetocht van de televisie is niet te stuiten; over eni ge jaren zullen nog slechts conserva tieve lieden er een radiotoestel op na houden, verklaart James Shouse, presi dent van Amerika's grootste omroep- maatschappij. Aan de dagbladen profe teert Shouse een veel langzamer dood dan aan de radio. En daar zijn we hem dankbaar voor! Ter verpozing een drup pel wijsheid, alvorens u zich op het zwartgallige nieuws onder de grote Sovjet-Unie te wijten aan de onbe- koppen stort: Er zijn twee soorten dwa- kwaamheid der leraren om idiologisch zen de mensen, die alles beter vin- en vakonderwijs doeltreffend te combi- den, omdat het oud is en de mensen die neren. In Zwitserland is de verplichting alles beter vinden, omdat het nieuw is. tot inenting tegen waterpokken afge- En dat is een zó diepe gedachte, dat we schaft, daar de ziekte in dat land prac- er gevoeglijk mee kunnen besluiten. de komende winter te doorstaan. De Berlijners weten, dat de Britten en Amerikanen alles doen om de hoofd stad via de luchtbrug te blijven provi anderen en zij zijn zich ten volle be wust, dat het vrijwel onmogelijk zal zijn de inwoners van brandstof te voorzien, die hun in de koude winter maanden 'n weinig warmte kan bren- p.en in de tochtige krotten temidden der ruïnes, waarin zij met verbeten energie een bestaan leiden, waarvan men zich thans, bijna vier jaren na de capitulatie, nauwelijks een voorstel ling meei- kan maken. Door de slechte kolenpositie is de gas- en electriciteitsvoorziening be perkt tot 2 uren per dag. De meeste Berlijners hebben nog geen kolen ontvangen en voor zover dit wel het geval is. bedraagt de toewijzing slechts enkele briketten of enkele scheppen steenkool. Tn het algemeen verwacht men. dat het sterftecijfer in de ko mende maanden aanzienlijk zal stij gen. De arbeiders zullen na gedane arbeid geen warmte vinden in hun donkere woningen, zij zullen dezelfde natte schoenen van de vorige dag moet«n aantrekken om naar hun werk te gaan. Zij zullen de trieste, koude Berlijnse winter moeten doorworste len, zonder aardapnelen. vrijwel zon der warme maaltiiden en zonder zich ooit behoorlijk te kunnen verwarmen. K.N.I.P. vraagt stopzetting informele besprekingen Namens de fractieleiders van het werkcomité van het K.N.I.P. heeft de voorzitter van dat comité, Mohammed Assaat, heden tot Moh. Hatta het ver zoek gericht, om de informele bespre kingen met de Nederlandse ministers stop te zetten. Het comité stelde voorts voor de formele besprekingen onder auspiciën van de C.V.G.D. spoedig te hervatten. Moh. Assaat heeft dit ver klaard na zijn terugkeer van een be zoek aan Kalioerang, waar de bespre kingen worden gehouden. Gisteren had Moh. Hatta voor de fractieleiders een uiteenzetting gegeven over de bespre kingen met de Nederlanders. Assaat weigerde, aan Antara mede te delen, waarover Moh. Hatta had gesproken. Italië in Europese Raad Naar een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft medegedeeld, heeft Enge land na overleg met de Italiaanse re gering definitief besloten het voorstel te doen Italië uit te nodigen zitting te nemen in een toekomstige Europese raad.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1