Washington overweegt: Een defensiepact voor Zuid-Oost-Azië Paniek en verwarring te Hsoetsjou Internationale valse muntersbende door Deense politie ontmaskerd Europa was het operatie-terrein Donderdag 2 December T948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN r T45e Jaar*anÊ No- 284 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mevrouw Tsjiang Kai Tsjek zal in Washington geen directe hulp voor China krijgen Foei voetgangers Berlijn heeft voedsel voor zeven weken Mensen hingen aan opstijgende v!iegtuigen Vliegende slaper en andere schokken Leiders in het bezit van Nederlandse passen Ministers pEegen overleg te Batavia Westen aanvaardt Bramuglia's plan Verhoging van de Marshall-hulp? BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9*- Tel, 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag an Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RA\ ONREDACTEUR: W OLIEMANS (VAN ONZE DIPLOMATIEKE MEDEWERKER) MEVROUW TSJIANG KAI TSJEK is in Washington ontvangen met alle égards, njelke aan een zo aanzienlijke bezoekster toekomen. Betekent dit, dat Trn- man en Marshall, in wiens woning zij gastvrijheid geniet, met bekwame spoed znlien voldoen aan haar verzoek om krachtige Amerikaanse interventie in de Chinese burgeroorlog ten gunste van de nationalisten? Het is hoogst onwaar schijnlijk. In een vorige beschouwing heb ik al uiteengezet, hoe brede Ameri kaanse kringen langzamerhand het vertrouwen in Tsjiang Kai Tsjek en zijn regiem verloren hebben. Zelfs met alle mogelijke militaire en economische steun zal de onbekwame en corrupte regering van Nanking de strijd tegen de com munisten geen jaar lang meer kunnen volhouden, aldus gelooft men in Washing- ion. Nederland zal deelnemen aan verdediging van Azië tegen het communisme HAAR KOMT NOG BIJ, dat de Ame- rikanen heel goed het feit in het oog houden, dat sedert de communisten Mandsjoerije en Noord-China beheer sen, Rusland veel beter militaire hulp kan verlenen aan de rode strijdmacht dan de Verenigde Staten aan de natio nalisten. En het is aan geen twijfel on derhevig, dat Moskou in antwoord op het zenden van grote groepen Ameri kaanse militaire adviseurs naar Tsjiang Kai Tsjek zijnerzijds Mao Tsje Toeng en zijn communisten op nog uitgebrei der schaal van Sovjet officieren en wa penen zou voorzien. Het ligt daarom in de lijn der verwachtingen, dat de echt genote van de Chinese generalissimus een beleefde nul op haar request zal krijgen. Dit alles wil niet zeggen, dat Ame rika van plan is, nu in Oost- en Zuid - Oost-Azië Gods water over Gods akker te lateiï vloeien. Integendel. Men is in Washington, evenals trouwens in West- Europa, ten zeerste verontrust over dé toenemende communistische activiteit in dat deel van de wereld en wel dege lijk wordt op internationaal niveau overleg gepleegd over de maatregelen, welke genomen kunnen worden om de rode vloedgolf in te dammen. Naar ik uit Parijs verneem wordt op een initiatief van minister Marshall, genomen vlak vóór zijn vertrek naar Washington, achter de schermen van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties druk beraadslaagd over een plan, dat in niets minder voorziet dan het sluiten van een Zuid-Oost- Aziatisch defensiepact. Als mogelijke deelnemers worden genoemd Engeland, Irankrjjk en Nederland met hun Azia tische gebieden, de Ver. Staten, Austra lië, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen. Niet vermeld in dit verband zijn India en Pakistan, waarschijnlijk, omdat deze „zuster"-naties met him eeuwige ruzies een pact, waaraan zij deel zouden ne men, eerder zouden verzwakken dan versterken. J.JET IS DUIDELIJK, dat een dergelijk militair verdrag in zekere zin te De arrestatie van Sjarifoeddin Sjarifoeddin en Soeripno trachtten door moerassen en alangalangvelden te ontkomen, doch zij werden gevat. Sja rifoeddin was gekleed in pyamajas en sarong en ging barrevoets. Hij was on geschoren; lange haren bedekten zijn hoofd. Hij hinkte niet tengevolge van een verwonding door een kogel en was iets magerder geworden tenge volge van dysenterie, die hij in de laat ste vijf dagen had. opgelopen. Sjari foeddin, die een pistool bij zich droeg, verklaarde, dat hij niet van plan was geweest naar het Nederlandse gebied over te steken, doch dat hij als hande laar vermomd naar Solo en Djokja had willen terugkeren. Soeripno, die eveneens aan dysenterie leed, was kalm en glimlachte. Beide rode leiders zijn thans onder militaire bewaking gesteld en bevinden zich te Koedoes. Doodstraf geëist tegen Nederlandse beujen De plv. proc.-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, eiste de doodstraf tegen G. Lindeboom uit Den Haag, A. Machielsen uit' Eind hoven en B. Weber uit Tegelen. Hun beestachtige gedragingen als bewa kers in het concentratiekamp Maut hausen waren soms zelfs de Duitsers te bar. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de doodstraf, te Groningen en Leeuwarden opgelegd aan de student J. A. Visser, bevestigd. Visser pleeg de in dienst van de S.D. talrijke z.g. Silbertanne-moorden in het noorden des lands. Onder zijn bevel brachten medeplichtigen eveneens vele Neder landers ter dood. Geldig tot Vrijdagavond: v Zwakke tot matige, in de kust streken tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Over het algemeen wat meer bewolking dan vandaag. Over wegend droog weer, maar later in het Westen van het land toene mende kans op enige regen. Van nacht op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nacht vorst. Overdag dezelfde of iets ho gere temperatuur dan vandaag. I „MADAME" TSJIANG KAI TSJEK vergeefse reis vergelijken met het Noord-Atlantische pact, waarover men op het ogenblik onderhandelt niet van vandaag op morgen tot stand kan komen. Daarvoor bestaan te veel meningsverschillen tussen de mogendheden, welke er voor in aanmerking komen. Dat Amerika's „progressieve" politiek ten aanzien der inheemse bevolkingen ten minste gra dueel verschilt van de door Fransen, Britten en Nederlanders gehuldigde op vattingen, weet men hier. Minder be kend, maar daarom nog niet minder belangrijk is de oppositie van Australië en Nieuw-Zeeland tegen de Ameri kaanse politiek, welke er naar streeft Een uitvoerige controle te Amster dam. heeft in de afgelopen weken aan het licht gebracht, dat zeven-achtsten van de voetgangers zich doorlopend aan verkeersovertredingen schuldig maken. Twee-derden van de wielrij ders trekken zich weinig of niets van de verkeersregels aan. Van een-achtste van de automobilisten werd ditzelfde geconstateerd. De voetgangers slaan hierbij dus een zeer slecht- en de fietsers een niet veel beter figuur. Brandstoffendistributie b5tj!t gehandhaafd Naar aanleiding van enkele desbe treffende geruchten deelt het ministe rie van Economische Zaken mede, dat het niet in voornemen ligt de brand- stoffendistributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Het bonvrij verkopen van brand stoffen, die onder de distributiebepa lingen vallen, blijft derhalve verbo den. Tegen overtreding van dit verbod zal streng worden opgetreden, aldus het ministerie. van Japan 'n sterk anti bolsjewistisch bolwerk te maken. De bezwaren van deze beide dominions zijn te vergelij ken met die van Frankrijk ten aanzien var de industriële versterking van West-Duitsland. Desondanks geloof ik, dat al deze moeilijkheden overwonnen zullen wor den en wel eenvoudig, omdat er een heilig moeten achter schuilt. Slechts op straffe van eigen ondergang kan het Westen gedogen, dat geheel Azië door het communisme wordt overspoeld. Wanneer het Zuid Oost-Aziatisch part aanmerkelijk minder snel tot stand komt dan de Noord-Atlantische over eenkomst, behoeft men zich daarover niet bijzonder ongerust te maken. Want hcewel het waar is, dat in China enorme krachten sluimeren, zullen de communisten zeker enige tientallen jaren nodig hebben om deze te wek ken. Voorlopig kan het Westen er daarom mede volstaan, het communis me in Birma, Siam, Indo-China en Indonesië uit te roeien. Dit kan gebeu ren door een nauwe samenwerking der inlichtingendiensten, welke de respec tieve regeringen onmiddellijk op de hoogte moeten stellen van elk begin van communistische activiteit, zodat zonder verzuim kan worden toegesla gen en door wat misschien nog be langrijker is het versterken der eco nomische kracht van deze gebieden. Eer, welvarende bevolking is het beste wapen tegen het communisme, verhuld of onverhuld. Oorlogsschade in N.-Holland 1110 millioen In de raadsvergadering van Bloe- mendaal deelde ir. C. A. de Vassy, hoofd van het Streekburëau N.-Hol- land West van de Wederopbouw, me de, dat de oorlogsschade van publiek rechtelijke lichamen in Noord-Holland in totaal ongeveer f 110 millioen be draagt. Onze diplomatieke correspondent schrijft naar aanleiding van de jong ste gebeurtenissen in Berlijn: De stunt van de Berlijnse communis ten, uitgevoerd op bevel van maar schalk Sokolofsky deze heeft enige dagen geleden in zijn hoofdkwartier te Karlshorst de leiders van de S.E.D. nauwkeurig uiteengezet, wat hun te doen stond behoeft voor onze lezers van dit blad nauwelijks nader com mentaar. In mijn dezer dagen gepubli ceerde beschouwing .Russen maken toestand in Berlijn nog gekk dan gek" schreef ik immers reeds, dat maatregelen, als thans genonier). wel het leven van deBerlijners nog moei lijker zullen maken, maar tenslotte toch in de vorm van een steeds groeiend anti-communisme op 't hoofd van de Russen zelf moeten neerkomen. Eén opmerking ifril ik echter nog maken: Juist op het ogenblik, dat de bevolking van West-Berlijn meer dan ooit afhankelijk is van aanvoer via de luchtbrug, heeft de hevige mist prac- tisch alle luchtverkeer naar en van Berlijn lamgelegd. Dit kan wellicht aanleiding geven tot de vrees, dat de toestand voor de geplaagde Berlijners binnenkort hopeloos zou worden en zij zich door honger en koude gedreven tegen hun wil in de armen van de Rus sen zouden moeten werpen. Ter ge ruststelling kan in dit verband worden gezegd, dat in de afgelopen maanden over de luchtbrug zoveel goederen zijn aangevoerd, dat de geallieerden voor raden hebben kunnen o'pslaan, toerei kend om West-Berlijn zeven weken lang op het huidige peil te blijven ver zorgen. DREIGENDE TRAMSTAKING IN BELGIë Het personeel van de tramlijnen in België dreigt met een staking door het gehele land als eisen om be tere lonen niet worden ingewilligd. Volgens piloten heerst in Hsoetsjou paniek en verwarring. Gisteren besloot de centrale regering de stad van 800.000 inwoners prfts te geven. Sol daten en officieren vochten om de weinige plaatsen in vliegtuigen, die rijst aanvoerden. In sommige gevallen stegen de' overvolle toestellen op ter wijl er nog mensen aan de deuren hin gen. Handelsvluchten naar de stad zijn nu stop gezet. De ziekenhuizen liggen vol gewonde soldaten van het rege ringsleger. De verzorging is onvoldoen de. Sommige vliegtuigen, die voorra den aanvoerden, lieten deze vallen uit vrees, dat aan de toestellen schade zou worden toegebracht door mensen, die trachtten uit de stad te geraken. Volgens militaire berichten is er thans nog slechts een klein garnizoen achtergebleven. Een deel van het 00.000 man sterke regeringsleger zou naar het Zuiden zijn teruggetrokken cm de verdediging van Pengpoe te steunen. Indien de toestand zulks vereist zul len alle 13.000 Europese vluchtelingen per veerdienst, mogelijk naar Japan of Australië, weggevoerd worden. Uit Nanking wordt vernom.en. dat het aan alle hoge functionarissen verboden zal zijn hun post te verlaten of ont slag in te dienen. De verdedigers van Pehgpoe, waar zwaar artillerievuur weerklinkt, trachten contact te maken met naar het Zuiden trekkende troe pen uit Hsoetsjou. Naar verluidt be spreekt men te Sjanghai de vorming van mobile verdedigingscommando's, die zich snel naar punten zouden kun nen begeven, waar communistische troepen de Yangtse zouden trachten over te steken of waar plaatselijke opstanden dreigen. Naar gemeld \vordt fiebben de regeringstroepen in Noord-China de ommuurde stad La- oensien, 180 km. Noordelijk van Tient sin gelegen* verlaten. De Amerikaanse consul-generaal te Sjanghai heeft de Amerikaanse onderdanen gewaar schuwd. dat het Zaterdag vertrekkende troepentransportschip „Anderson" de enige door de regering beschikbaar gestelde evacuatiemogelijkheden zou zijn. Indien zij hiervan geen gebruik zouden maken, zouden zij op eigen gelegenheid voor vervoer moeten zor gen. Lijk onder de vloer qevonden In een hofje aan de Goudserijweg tc Rotterdam, waar timmerlieden gister bezig waren de vloei1 van een parterre woning te vernieuwen, zijn in de grond de stoffelijke resten gevonden van een vermoedelijk nog jong persoon Het feit, dat het lijk" geheel is vergaan en er siechts beenderen over zijn. schijnt erop te wijzen: dat het stoffelijk overschot bier reeds tientallen jaren heeft gelegen. Naar verluidt moet de toestand, waarin het geraamte gevonden is, mede in verband met de omstandigheid, dat de gestorvene niet op één der kerkhoven begraven werd, erop wijzen, dat hier van moord of doodslag spréke is ge weest Het zal echter moeilijk zijn dit zeer oude geval tot klaarheid te bren gen, terwijl ook de vraag zich voordoet of indien hier inderdaad van misdaad sprake is de zaak niet reeds verjaard is te achten. £N NU ZULT U natuurlijk wel weer zeggen dat het „zomaar een veri.aaltje" is, wat hieronder in nuch tere drukletters volgt, maar u vergist zich. Het is een waterdicht bericht van Reuter uit Milaan en daar kunt U op aan. Reuter is geen leuter. Het gaat over de jongeman Guiseppe Barbieri, die de hebbelijkheid van het slaapwan delen heeft. Vannacht riep ie met lui der stem: „En nou ga ik vliegen" (in het Italiaans natuurlijk) en vóór zijn ouders hem bij de plooien van z'n pvamabroek konden grijpen sprong hij u't het slaapkamerraam en maakte een smak van tien meter. Werd opgeraapt van de straatstenen. Ongedeerd. En slapend. U zoudt het niet geloven als 't niet in de krant stond. De tweede schok van de dag was van een Belg Die won een prijs van 2.500.000 francs in de Staatsloterij. Maar hij kon de frankskes niet incasseren_ omdat 'ie hef loterijbriefje heeft verbrand. Hij schudt van de zenuwbibbers en trekt aan al z'n haren. De tarwe is wijzer dan de mensen. Amerikaanse geleerden hebben geprobeerd tarwe sneller te laten groeien door inwerking van radio actieve stralen. De tarwe trok zich van alle activiteit geen straal aan. yREEMD BERICHT in de Russische Literaire Gazet: De Westelijke mogendheden stelen Russische kinderen! Het blad eist, dat zich in de Britse en Amerikaanse zónes van Duitsland be vindende Russische kinderen naar de Sovjet-Unie worden teruggezonden. Volgens de Gazet zouden 4000 kinderen in de Britse en 1000 in de Amerikaanse zóne worden vastgehou den en er zouden kinderen naar andere landen, waaronder de V.S., zijn gezon den. Prinses Elizabeth van Engeland krijgt geen kinderbijslag voor haar baby, omdat prins Philps verzuimd -heeft voldoende zegels te plakken op ziin contributiekaart. Hoe moet het nu in dat huishouden? In óns Vorstelijk gezin werken de kinderen al een beetje mee, zij het dan voor 'n goed doel. Een „schilderij" van prinses Beatrix en vlechtmatjes van prinses Irene werden te Soestdijk in een café verloot ten bate van de oorlogsslacht offers. De koninklijke familie was er (op houten stoelen) bij tegenwoordig en.jfle prinsesjes waren óók van de par tij. "De tuinman van het koninklijk pa leis te Soestdijk won Beatrix's „schil derij" en onmiddellijk was er iemand in de zaal die hem er vierhonderd gulden voor bood. De tuinman gaf er echter de voorkeur aan het „kunstwerk" mee naar huis te nemen. JN DE BEDREIGDE STAD Nanking is gisteren het vriendschapsver drag tussen China en de V.S. getekend Een goede buur is beter dan een verre vriend. De Griekse regering heeft be sloten dat door de militaire rechtban ken uitgesproken doodvonnissen voort- De waarde van een diploma Men zou zo zeggen, dat er aan diploma's tegenwoordig niet veel waarde wordt gehecht. In het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool te Delft liggen n.l. enigè honderden diploma's, die niet door de geslaagde studenten werdenafgehaald aan niet dadelijk uitvoerbaar zullen zijn, tenzij de rechtbank het vonnis met algemene stemmen heeft geveld. De Joego-Slavische vakverenigingen hebben een bedrag van 70 millioen francs aan de Franse mijnwerkers over gemaakt, buiten de 10 millioen francs, welke zij reeds eerder zonden. De Cu baanse senaat heeft besloten de rege ring te verzoeken de door revolution- naire bewegingen verdreven regeringen van Peru en Venezuela, toe te staan, zich in ballingschap in Cuba te vest; gen. In afwachtingTe Skiën m Noorwegen is het proces begonnen te gen de vroegere bisschop van Skiën, Dagfin Zwilgmeijer, die lid was van de nazi-partij en ervan beschuldigd wordt Ie hebben getracht de kerk in Noor wegen gedurende de bezetting te nazi- ficeren. Rare herder De prijs van het biei in de Sovjet-Unie zal met iels meer dan een roebel per fles worden verlaagd voor de goedkoopste soorten en met twee tot zes roebel per fles voor de duurdere soorten. De Deense politie is erin geslaagd een valse-muntersbende, die reeds eni ge jaren op grote schaal valse dollars in Europa in omloop bracht, te ont maskeren. De bende werd niet alleen reeds jarenlang door de Amerikaanse politie gezocht, maar ook door de poli tie van vele andere landen, o.m. Ne derland en België. De twee leiders van de valse mun tersbende bedienden zich van Neder landse paspoorten, welke evenwel ver valst bleken. Twee Deense politiebe ambten hebben de vrije hand gekregen om een onderzoek in te stellen door geheel Europa. Zij zijn gisteren van Den Haag naar Antwerpen vertrokken. De dollarbiljetten zijn nauwelijks van echte dollars te onderscheiden. In Kopenhagen arresteerde de politie de rubberhandelaar Sterling, die ver klaarde, dat hij van twee buitenlan ders, met wie hij door bemiddeling De uit Djokja teruggekeerde minis- teis hebben besprekingen gevoerd met de Kamerleden -waarnemers en de hoge vertegenwoordiger van de kroon. He denochtend te 11.00 uur hadden de mi nisters 'een ontmoeting met de contact commissie van het bijzonder federaal overleg, welke commissie stond onder voorzitterschap van sultan Hamid van Pontianak. Hedenochtend 12.00 uur had er een onderhoud plaats met de ledeh van de voorlopige federale regering ten paleize van de Hoge Vertegenwoor diger. Het vertrek van deze laatste en van de Nederlandse parlementsleden naar Bondowoso, w«ar in hun tegenwoordig heid het voorlopige parlement zal wor den geïnstalleerd is uitgesteld tot Vrij dagochtend. Gistermiddag zijn uit Djokja te Ba tavia aangekomen prof. dr. Soepomo, lid der Republikeinse delegatie. Dar- masetiawan, persoonlijk vertegenwoor diger van Moh Hatta te Batavia, en Dr. Leimena, de voorzitter der Republi keinse veiligheidscommissie, welke laatste voor een privé-bezoek naar Ba tavia is gekomen. De drie westelijke mogendheden hebben Bramuglia's plan voor een cdmmissie van deskundigen voor het BerKjnse valutaprobleem aanvaard Zij waarschuwden echter, iat zij zich gedwongen zouden kunnen zien „an dere maatregelen" te nemen om hun positie in Berlijn te handhaven. De nota, die Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten aan Dr. Bramugiia hebben doen toekomen, maakt duide lijk, dat deze drie mogendheden vol ledig voorbehoud wensen te maken ten aanzien van elke resolutie, die na het rapport van de door Bramugiia voorgestelde commissie aan de Veilig heidsraad zou worden voorgelegd. Op 29 November deelde Bramugiia mede, dat de Sowjet-Unie zijn laat ste voorstel had aangenomen Amerikaanse hulp is verrekerd De buitengewone ambassadeur van de ECA in Europa, Averell Harriman, die Zaterdag de Verenigde Staten met bestemming naar Parijs zal verlaten, heeft een bezoek gebracht aan presi dent Truman. Harriman heeft na zijn onderhoud met de president aan de journalisten verklaard, dat Truman zijn activiteit in Europa onvoorwaardelijk heeft 'goed gekeurd. Hij heeft bovendien gewezen op net feit, dat de ECA noch het Witte Huis er aan denken hun houding ten op zichte van West-Europa te wijzigen. De ambassadeur heeft er aan toege voegd dat de critiek op de ECA vol gens welke bepaalde voor de Marshall- landen bestemde goederen aan de USSR zouden geleverd zijn, totaal on gegrond is. „Het plan-Marshall heeft ten doel", zo zeide Harriman, „het ruilverkeer tussen Oost- en West Europa te bevor deren. Wat door de Amerikaanse wel geving is verboden, is de levering van wapens en munitie aan de landen van Oost-Europa. Rijksadvocaat geschorst De Rijksadvocaat te Arnhem, de heer mr. C. de Kempenaar, is als zodanig geschorst. De heer MV. W. Overbeek. officier van Justitie te 's Gravenhage aan wie de behandeling van corruptie zaken, waarbij ambtenaren zijn betrok ken, is opgedragen, heeft een gerech telijk vooronderzoek ingeleid. HOOGEZAND EN SAPEEMEER SAMENGEVOEGD. De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen, waarbij de gemeenten Hoogezand en Sappemeer worden samengevoegd. van een lid van het personeel van de Synagoge te Kopenhagen in contact was gekomen. 4400 dollars had gekocht voor 35.000 Kronen en eerst later ont dekte dat zij vals waren. De beide bui tenlanders waren in het bezit van veel grotere hoeveelheden dollarbiljetten. Zij reisden van Denemarken naar Noorwegen en Zweden om de andere biljetten van 'de hand te doen. Tegen over Sterling hadden zij zich Fraenkel en Weintrop genoemd, hoewel zij zich in hun hotel hadden laten inschrijven als Sam Rossell en Josep Beekman. Zij reisden op Nederlandse passen, doch bij onderzoek in ons land bleek aan de hand van de «nummers, dat de passen oorspronkelijk voor dames wa ren uitgegeven. Deze waren nog in het bezit van hun pas, zodat vast stond, dat de bende twee willekeurige num mers op de valse passen had geplaatst. Het zou niet onmogelijk zijn, dat de bovengenoemde Fraenkel dezelfde is als Ludwig Fraenkel. een Tsjech van geboorte en Nederlands ingezetene, die deel had in de opzienbarende zaak van de internationale bende, die handelde in wapens, waarvan» destijds een deel is gevonden in het douanedepot te Rot terdam. Deze Fraenkel heeft een broer in Antwerpen, waar zich het hoofd kwartier van de valse-muntersbende bevindt en waarheen de beide Deense politie-beambten vertrokken zijn. Het wordt hier te lande niet uitge sloten geacht dat de valse dollars af komstig zijn uit Duitse of Oostenrijkse kampen voor „displaced persons" of zelfs, dat het hier restanten betreft van de grote voorraad valse dollarbil jetten, die Himmler indertijd heeft la ten aanmaken. Reeds in 1946 heeft de Amerikaanse recherche in deze zaak een onderzoek hier te lande ingesteld. Een Deens persbureau meldt, dat zich de drukkerij, waar de dollarbiljetten worden vervaardigd, in een Zuid- Europese staat bevindt. Naar te Washington van gezagheb bende zijde wordt vernomen, overweegt de Amerikaanse regering om voor de hulpverlening aan Europa in het twee de jaar van liet plan-Marshall een aanzienlijk groter bedrag uit te trek ken dan aanvankelijk was voorzien. Er is echter nog geen definitieve be slissing genomen en er zijn dienaan gaande ook nog geen voorstellen ge daan aan het begrotingsbureau. dat het laatste woord heeft in alle aange legenheden betreffende toekomstige uilgaven. Volgens een raming zal het bedrag ad 41/; millioen dollars dat men aan vankelijk had gedacht voor het tweede jaar uit te geven, gebracht worden op 6 milliard dollars. Vermoedelijk zal deze verhoging evenwel in mindering worden gebracht van de uitgaven in de laatste twee ja- ven van het plan Mevr. Tsjiang in Washington De Amerikaanse pers reageert koel oi de aankomst van mevrouw Tsjiang Kai Tsjek, zo seint ReuterOok de ont vangst van officiële zijde was koel. Er was geen onderhoud gearrangeerd met de minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, die zich thans in het ziekenhuis bevindt, noch met de onder minister Lovett. Haar naam kwam met voor op de oe- zi ekerslijst van president Truman. Mevrouw Tsjiang. die hulp komt zoe ken voor de terpgtrekkende troepen van haar man, legde geen enkele verklaring al Men meent, dat zij zulks pas zal doen na besprekingen met hoge Ame rikaanse functionarissen. Drie gevangenen ontvlucht uit Leeuwarden Een tweetal Amsterdammers, opge sloten in de Leeuwarder gevangenis, was behulpzaam bij verbouwingswerk zaamheden op de binnenplaats. Tijdens de mist wisten zij over een der muren te klimmen en ondanks ijverig speuren is het nog niet gelukt hen terug te vin den. Een andere gevangene. wegens moord tot 20 jaar veroordeeld waarvan hij 16 jaar had uitgezeten, werd voor waardelijk in vrijheid gesteld. Hij overtrad de voorwaarden en werd op nieuw ingesloten. Toen hij in het Dia- conessenhuis moest worden opgenomen, nam ook hij de benen. Tot dusverre is hij nog niet opgespoord.. ARRESTATIES IN TSJECHO-SLOWAKIJE De Tsjecho-Slowaakse nationale vei ligheidsdienst heeft te Ceska personen gearresteerd, van wie er zeven, in hoofd zaak jonge lieden, beschuldigd worden van een poging om naar de Amerikaan se zóne in Duitsland uit te wijken. „WATERMAN" VERTREKT VRIJDAG Het troepenschip „Waterman" zal Vrjjdag 3 December a.s. met deta chementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de Rotterdamse haven naar Indonesië vertrekken.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1