f Kinderen geloven in de realiteit van het misdadige „heldendom" Met nog drie ronden te spelen behaalde Roozenburg de wereldtitel Vijftien jaar geëist tegen Goedewaagen Oprichting van N.-Holl. Coöperatieve Veeafzetvereniging in het verschiet? Om het wereldkampioenschap dammen blijft Nieuwe Bonnen Chinese regering in Nanking Hij trachtte ons culturele leven te nazificeren Wassen beelden in koffiebar Drie Provinciale fokverenigingen zullen zich te Hoorn beraden Regering, verbiedt de beeldromans! Gif voor de Jeugd En na het plegen van de daad ontbreekt ieder inzicht Naar een Europees parlement De prijzen van gebouwd onroerend goed CSeen goede Sint De 19de ronde, te IJmuiden, bracht de beslissing. Sedert 1928 was de wereldtitel in Franse handen, maar thans heeit de ■•eugdige Roozenburg door zijn over winning op Rostan en door de remise van KeilerGhestem, deze Franse he gemonie gebroken. Hij is nu voor de overige deelnemers onbereikha,ar ge worden en heeft dus na 20 jaar de titel wederom in ons land gebracht. Ook de Zwitser Rostan slaagde er niet in het de nieuwe wereldkampioen erg lastig te maken. In een klassieke party nam Roozenburg het initiatief en wist zijn voordeel geleidelijk aan te vergroten. In een stand van 7 om 7 moest Rostan twee schijven offeren om doorbraak te forceren. Met het daarna ontstane eindspel had Roozenburg ech ter niet veel moeite en Rostan kreeg zijn 16de nederlaag te slikken. De Belg Verpoest was er schijnbaar op uit met remise genoegen te nemen. Hij speelde tegen v. d. Staay een rustig partijtje en wees alle complicaties, door ruilen, re soluut van de hand. v. d. Staay, die met remise weinig gebaat was, trachtte alsnog iets in de stelling te slechten. Hij maakte hierbij echter een misreke ning, waardoor de Belg ten koste van een schijf kon doorbreken naar dam en een zeer voordelig eindspel berei ken. Hoewel dit eindspel vele winst mogelijkheden bevatte en slechts één remise-variant, nam v. d. Staay zeer terecht de laatste en sleepte daarmede nog net één punt in de wacht. Demesmaecker smaakte eindelijk weer eens het genoegen een punt te bemachtigen. Het was tegen de Frans man Post, waarin hij toonde toch ook wel iets van het damspel af te weten. Evenals tegen Ghestem, behield hij ook nu weer, in een klassieke partij, een volkomen gelijkwaardige stelling. In het eindspel moest hij evenwel een stuk a'staan om damdoorbraak te forceren, inaar kon zich daarmede tevens van de remise verzekeren. Hiermede gaf de Belg blijk, dat hoe langer het tournooi duurt des te beter hij erin komt. De belangrijkste partij was ongetwij feld die tussen Ghestem en Keiler. Laatstgenoemde, die nog een zeer kleine theoretische kans op de eerste plaats had, liet zich niet verleiden met de oud-wereldkampioen een klassiek tempospelletje aan te gaan, hetgeen hem in het vorige treffen bijna nood lottig werd. Het werd een gelaveer op beide vleu gels en tot ver in het middenspel ble ven de stellingen vrijwel contactloos. In een acht om acht kreeg de partij toch nog een klassiek karakter, maar van voordeel voor één van beiden was geen sprake. De laatste phase van de strijd verliep dan ook erg rustig en na dat er nog enige schijven van het bord waren verdwenen werd tot remise be sloten. Hiermede heeft Keiler zijn uit stekende kans op de tweede plaats be houden. Zelf wist ik. in een klassieke partij, tegen de Fransman Perot aanvankelijk enig voordeel te behalen. Zelfs kon ik door een eenvoudig zetje stukwinst be halen, hetgeen echter nog ten zeerste fc°dreigd kon worden. Doch ondanks heftige pogingen van Perot zag ik kans dit stuk te behouden, waartegenover ston4 dat de stellingen theoretisch ge lijk bleven, doordat hij met twee sfukken drie stukken van mij vast hield. Na een zeer langgerekt eindspel 452 Algemeen 453 Algemeen 454 Algemeen B 465 slaagde ik er toch in het eindspel in winst om te zetten. De uitslagen luiden: Verpoestvd Staay 11, RostanRoozenburg 02, GhestemKeller 11, Demesmacker Post 11, PèrotLaros 11. De stand is thans: P. Roozenburg 31. R. C. Keiler 26, P. Ghestem 23, O. Verpoest 22, G. Post 19, H. Laros 18. D vd Staay 17, P. Perot 15. H. Chiland 13, J. Demesmacker 3, G. Rostan 2 pnt. voor het tydvak van 5 t/m 18 December. BONNEN VOOR VLEES 441, 443 Vlees 100 gram vlees, 442 Vlees 300 gram vlees. ALLE BONKAARTEN 447 Algemeen 100 gram rijst. 448 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet BONKAARTEN KA, KB, KC 812 451 Algemeen 500 gram boter of mar garine of 400 gr. vet. 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 125 gram koffie 50 gram thee. 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. BONKAARTEN KD, KE 812 475 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet.. 458 Algemeen 100 gram kaas of 125 1| gram korstloze kaas. TABAKSKAARTEN QA QC 808 139, 143 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH, 813 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook Z. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 December worden ge bruikt. De tussentijds aangewezen bon nen 414 Algemeen en 420 Algemeen voor 500 gram resp. 1 kg. sinaasappe len moet uiterlijk 4 December bij een handelaar in groente en/of fruit wor den ingeleverd. De Chinese uitvoerende Yoean (ka binet) heeft besloten, dat de regering Nanking niet zal verlaten. De uitvoe rende l'oean besloot tevens, dat hoge regeringsfunctionarissen tijdens de huidige noodtoestand hun post niet tijdelijk mogen verlaten, noch mogen aftreden. Gezinnen van regeringsambtenaren zullen mogen vertrekken ter verlich ting van de voedseltoestand te Nan king, maar het aantal ambtenaren zal niet worden verminderd en ook de omvang van de regeringsorganisaties zal niet worden beperkt. Berichten uit Sjanghai melden, dat het grootste deel van het regerings leger en de luchtmacht de ontruiming van Soetsjou vrijwel geheel heeft vol tooid. Voor een koffiebar in het centrum van Den Haag blijven vele voorbijgan gers even staan om te zien wat zich daarbinnen afspeelt. Een dronkemans- rel misschien? Nee, die hoeft men in een koffiebar niet te verwachten. De bezoekers aan ieder tafeltje is er tenminste één neergestreken zitten integendeel heel rustig van hun bakje troost te genieten en een witgejaste kellner staat ergens met één hunner een genoeglijk babbeltje te maken. Dat is de eerste indruk, wanneer men door het raam de bar binnenkijkt. Maar bij nadere beschouwing zal men merken dat kellner en bezoekers zich zo rustig houden omdatze wassen beelden zijn. Hoe dat komt wordt de aandachtige voorbijganger duidelijk, wanneer hij de voor het raam hangende publicaties even leest. Uit de eerste die er in tweevoud hangt zal hij vernemen dat de kof fiebar bij rechterlijk vonnis voor twee maanden is gesloten, wegens overtre ding der prüsvoorschriften. In de tweede zét de eigenaar uiteen, dat in Juni 1946, toen hij zijn overtreding be ging, „verschillende artikelen niet langs normale weg te bekomen" waren en dat hij' wel genoodzaakt was te hoge prijzen te berekenen. Namens de vaste bezoekers, die het blijkbaar al weten, geeft hij aan eventuele andere belang stellenden het adres op van een nabu rig etablissement waar zij terecht kun nen zolang hij zelf alleen aan wassen beelden gastvrijheid mag verlenen. Dat andere etablissement heet „Eliza's vlucht" Op de Quality Fair tentoonstelling in Londen is dit miniatuxir-buitenhuisje te zien, dat Prinses Elizabeth als geschenk voor Haar jonggeboren zoon heejt aanvaard. Het is vervaardigd door drie Londense brandweerlieden, die tijdens de oorlog in hun vrije tijd speelgoed maakten voor de kinder bewaarplaatsen. De Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Noordholland, in samen werking met het Texels Schapen Stamboek in Noordholland en het Noord hollands Groot Yorkshire Varkensstam' oek zal Woensdag 15 December a.s. in het Parkhotel te Hoorn in de 76e algemene vergadering bijeenkomen. Deze vergade ring zal des morgens om 10.30 uur aanvangen. Het karakter van deze bijeenkomst zal niet huishoudelijk zijn, doordat ook de leden van de Schapen- en Varkens stamboeken toegang heboen, redenen waarom geen ingekomen stukken en mede delingen zullen worden behandeld. Het hoofdpunt van deze vergadering is ech ter een lezing, welke zal worden gehouden door Mr. Dr. A. A. van Deth te Den Haag over het onderwerp „Samenwerking ter versterking van de cc leratieve veeafzet in Noordholland", een zeer belangrijk onderwerp voor iedere Noordhol landse fokker. Ter toelichting zq vermeld, dat door het bestuur van de coöp. veeafzetver- enigingen, in samenwerking met het bestuur van de provinciale Bond, een commissie ingesteld is, die tot opdracht heeft gekregen na te gaan of het niet mogelijk is voor Noordholland één coöperatieve veeafzetvereniging te stichten, waarin het bemiddelingsbu reau van de Bond opgenomen kan worden. Deze organisatie zal dan ook de afzet van fokschapen en fokvarkens ter hand kunnen nemen voor de beide Stamboeken hiervoor. Deze opdracht heeft de commissie in een drietal bijeenkomsten onder de ogen gezien. In de „Voorlopige Opmer kingen" wordt een overzicht gegeven, van de organisaties, die zich met de afzet van fokv.ee in georganiseerd ver band hebben belast. Achtereenvolgens is gereleveerd dat: 1. In 1921'22 reeds een coöperatie was opgezet,, die na pl.m. 1 jaar wer ken moest worden opgeheven. 2. Tij dens de oorlog de Coöperatieve Vee- afzet is opgericht, zoals deze thans nog werkt over Zuid- en Noordholland te zamen. 3. Door de leden van het NRS werd opgericht de N.V. Vee Export, van de leden van het NRS, die zich hoofdzakelijk baseerde op export van fokvee naar het buitenland. 4. Door de Bond van Fokvereniging in Noord holland is in 1938 een bemiddelings bureau ingesteld, welk bureau in 1943 is gereorganiseerd en zodanig uitge bouwd dat alle leden van de aangeslo ten fokverenigingen automatisch lid van dit bemiddelingsbureau zijn. Daarnaast werkte nu ook de Coöp. Veeafzetveren. en meermalen kwam het voor dat door leden van deze coö peratie naast de provisie aan deze coöperatie ook nog provisie aan het bemiddelingsbureau moest worden vol daan, wat in veel gevallen ontstem ming gaf. Bij de besprekingen om tot een op lossing te komen is de,bier meerge noemde commissie tot de volgende conclusie gekomen: Opheffing zowel van het bemidde lingsbureau van de Bond als van de Coöp. Veeafzetvereniging in zijn tegen woordige vorm. Oprichting van een specifiek Noord hollandse coöperatieve veeafzetvereni ging in samenwerking met onze Bond en de Schapen- en Varkensstamboeken. Vijftien jaar gevangenisstraf eiste de procureur-fiscaal bü het Haagse Bijzon dere Gerechtshof tegen prof. dr. T. Goedewaagen, die van November 1940 tct Januari 1943 secretaris-generaal is geweest van het toenmalige departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten en daarna hoogleraar aan de Universi teit van Utrecht. De zeven beschuldi gingen tegen Goedewaagen hadden voornamelijk betrekking op diens po gingen om Nederlandse instellingen op cultureel gebied te nazificeren. Nadat de president het algemene ge deelte der tenlastelegging had doorge nomen, ging hij over tot de afzonder lijke punten. Het journalistenbesluit wejd allereerst besproken. Getuige mf! M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieu we Rotterdamse Courant, verklaarde, dat het journalistenbesluit als een knel lende band gevoeld werd. Prof. Goede waagen zei, dat het niet zijn bedoeling was geweest om de pers in de door de NSB gewenste richting te leiden. Er was alleen een „nieuwe orde" nood zakelijk. „Waarom?" wilde mr. Borgerhoff Mulder weten. Goedewaagen kon dat niet met enkele woorden uiteenzetten. Daarom deed de president het in zijn plaats. „Omdat U ontevreden was met het oude". Verdachte deelde mede, dat zijn wijsgerig denken hem pro-Duits had gemaakt. „U had kunnen denken wat U wilde, zei de president, doch daarmee zijn anti-Nederlandse daden niet te recht vaardigen." Over de opheffing van de Ned. om roepverenigingen en de instelling van de z.g. Nationale Omroep sprak de voorzitter van de AVRO, de heer de Clercq. Handelsbesprekingen met Engeland (Van onze Londense corresp.) Naar wij vernemen heeft een uit acht personen bestaande Nederlandse han delsdelegatie, onder leiding van de heer H. van Blankenstein te Londen bespre kingen gevoerd met de Britse ministe ries van Handel, Voedselvoorzieningen Landbouw. De besprekingen droegen slechts een consultatief karakter en dienden er hoofdzakelijk toe de richt lijnen te bepalen voor de in het begin van 1949 te houden handelsconferentie tussen beide landen. In afwachting van de op deze conferentie' vast te stel len gedetailleerde handelslijsten voor 1949, zal het handelsverkeer tussen Nederland en Engeland inmiddels op de bestaande voet worden voortgezet. SYRISCHE REGERING AFGETREDEN. Het Syrische kabinet is afgetreden. De Syrische president, Sjoekri Bey el Koutaly, verzocht de leden van het parlement hun meningsverschillen te vergeten om tot vorming van een ..regering van nationale eenheid" te kunnen komen. In Damascus zijn Woensdag ongere geldheden voorgekomen, waarbij op de politie geschoten werd. Maandag werd een algemene staking afgekondigd en gedemonstreerd voor onmiddellijke hervatting van de vijandelijkheden in Palestina. De zitting van het parlement is ver daagd. Ver. Naties komen tijd tekort Te Parijs wordt vernomen, dat de algemene vergadering der V.N., die thans ver achter is op haar program, misschien gedwongen zal zijn tot na Kerstmis in Parijs te blijven. Men verwacht, dat heden een bij eenkomst zal worden gehouden van de commissie van orde, welke een be sluit hieromtrent zal nemen. Belangrijke kwesties, die nog op de agenda staan en waarschijnlijk niet vóór 11 December zullen kunnen wor den afgehandeld, zijn de volgende: de toekomst van de Italiaanse koloniën, het Koreaanse probleem, de behande ling der Indiërs in Zuid-Afrika en de betrekkingen der leden van de V.N met Spanje. Misschien zal de Pales tijnse kwestie eveneens behoren tot de onafgewerkte zaken. Jeugd wordt vertrouwd gemaakt met moord en doodslag (Van een onzer medewerkers) Op geen enkele wijze wordt de fanta sie sterker beïnvloed dan door het beeld. Wij slaan pagina 67 van een willekeurig boekje op. Een jonge vrouw staat met ontblote rug aan een paal gebonden. Een lugubere Chinese schurk kjjkt haar vol minachting aan en slaat haar met een leren zweep striemend over de rug. Dat is wat de kinderen intens zien. Maar tegelijkertijd komt er nog nat anders bij: de tekst. Je éült me liefhebben en mijn on derworpen trouwe slavin blijven, zodra ik je maar stevig met deze zweep heb afgeranseld. Dat is de tweede impressie, die de kinderen opdoen als ze met rode oren en kloppend hart dergelijke vuilschrij verij verslinden. Het kan zijn dat een volwassene, die over voldoende gezond verstand be schikt zulke monsterachtige beelden terzijde schuift en weigert te geloven in de realiteit van zulke kolder. Maar dat geldt nooit voor het opgroeiende kind, dat juist door het regelmatig gebruik, het steeds weer herhalen en als gewone handelwijze voorstellen van dit soort sadistische handelingen,„de in druk moet krijgen dat het optreden normaal, ja zelfs „echt mannelijk" en heroisch is. De enorme schade, aan ziele- en ge dachtenleven op deze wijze toegebracht, is door niemand te peilen. Het gaat er niet om of wij, volwassenen, om derge lijke gruwelijke onzin lachen; neen, het blijkt er om te gaan of wij in staat zijn onze kinderen tegen de verpes tende invloed van dit soort werk te be schermen. En dat zijn wij niet. Dat is herhaaldelijk gebleken. 2e. Al of niet volgden nadere bijzon derheden (dikwijls niet). Zo deze wor den medegedeeld geschiedt zulks in on bewogen termen en volmaakt zakelijk. Het is daarentegen zeer onzeker of na de bekentenis enig inzicht in de „mis"-daad doorbreekt. Veelal wordt de door ons afschuwelijk geoordeelde daad door de jeugdige dader als zuiver en zelfs prijzenswaardig gevoeld. Laatste nieuwst Extra nummert Laatste nieuwst Meisje ontvoerd I Vervolging? Het is duidelijk dat het niet aangaat Om te zien hoe het gaat! „deze gevallen op politionele wijze af te Laten wij de Amerikaanse psychiater dr. Frederic Wertham weer aan het woord. Sprekend over misdaden door kinderen begaan en tot het gesprek van de dag geworden om hun opzien barende wreedheid, zegt hij: Een jongen van twaalf jaar dood de vorig jaar zijn tienjarig vriendinne tje „omdat zij mij een „sufferdje' noemde" Op Long Island stonden een broer tje van elf met zijn zusje van acht jaar terecht: zij hadden een plan beraamd en uitgevoerd tot het doden van een zevenjarige met stok- en vuistslagen: Waarom? O, alleen om eens te zien hoe dat ging en hoe je jé dan voelt!, dat was het antwoord. Het is nu eenmaal zo en de experi mentele psychologie leert en bewijst bet steeds opnieuw dat kinderen an ders reageren dan volwassenen. An ders; dus: voor óns vreemd en onbe grijpelijk. Tot nu toe is steeds bij dergelijke ge ruchtmakende zaken het draaipunt ge zocht op een plaats waar het nooit te vinden zal zijn. Uitgaande van erva ringsfeiten bij volwassenen heeft men de jeugdige delinquenten aan een ver hoor en een onderzoek onderworpen waarbij slechts twee dingen zonneklaar naar voren traden: le Een bekentenis was vrij snel op strikvragen te krijgen. LAATSTE WAARSCHUWING! Nog is het tijd om voor Uw kinders een privé-olilant te bestellen! De twee unieke boeken over het Olifantje Babar werden een wereldsucces en brengen ook Uw kind in verrukking. Deze mooiste St. Nicolaas-sur- prise levert Uw boekhandelaar U gaarne k 1.95 doen. Het is tevens duidelijk dat zelfs een rechter weinig kans heeft in de zielstoestand van de delinquent door te dringen. Daarvoor liggen beider ge dachten- en impuls-leven te ver uiteen. De rechter zal langs algemeen als zui ver erkende menselijke normen de schuld vaststellen en de politie zal langs puur-wettelijke wegen een bewijs en een bekentenis kunnen construeren, maar nóch de een, nóch de ander, be roeren of raken de persoon van de jeugdige delinquent. Of de psychiater? Het eerste wat te doen staat is con sult van de psychiater. Maar ook als een grondige observatie met grote waarschijnlijkheid een reden of grond (desnoods een oorzaak of aaflleiding) vcor de daad zou aanwijzen dan is net nog slechts een waarschijnlijkheid. Bij kinderen nog minder van waarde om er voor de toekomst mede te kunnen werken dan waar ook elders. Bovendien is er met het ontdekken van de rgden nog geen enkel middel ontdekt waardoor bij de delinquent of zijn soortgenoten in de toekomst derge lijke handelingen te voorkomen zou den zijn. Het onderzoek van de resten bij een vliegramp levert soms nog dit schamel resultaat dat men post factum ontdekt wat er fout ging en wat in de toekomst kan worden vermeden. Zodoende sluit men één ongeluks-oorzaak méér uit dan vóór de ramp. Dit gaat ha wel ke ervaring op crimineel gebied dan ook bjj halfvolwassenen nooit op. Denkt ge dat gevangenisstraf op de dader of op gelijkgerichte jongens en meisjes afschrikwekkend zal werken? üeker niet, Het zegt hun niets en is hoogstens een gekend gevolg uit de boekjes. „De wijze, waarop de opheffingen van de omroepverenigingen geschiedde, wu» diefstal". Daarover waren de proc.- fiscaal en de voorzitter van de AVRO het eens, verdachte echter niet. Eén grote omroep was een Nederlands be lang, meende hq. Bovendien wilde hij politieke invloeden uit de aether weren. „En de NSB dan?", vroeg de proc.- fiscaal. „O, dat is Iets anders" antwoordde verdachte. „Iedereen kon immers tot de NSB toetreden en alle volksgroepen hadden in de NSB de mogelijkheid zich te uiten." „Dat is dan gelukkig niet gebeurd", zei de president. Slechts 1 van het Nederl. volk, de NSB, heeft de z.g. nationale omroep beheerst". De kuituurkamer was geen dwang buis, zei prof. Goedewaagen. Het doel ervan was de kunstenaar tegenover de maatschappij te beschermen omdat de kunstenaar in Nederland vogelvry is. De heer Bosman, directeur van de Ned. Bioscoopbond vertelde dat er strenge controle was op het vertonen van verplicht gestelde Duitse films. De leiding van de UFA had zich steeds gekeerd tegen het verplicht stellen van Duitse films. De grootste druk hierop kwam dan ook van het departement. „Neen", zei verdachte, „de bevelen kwamen uit Berlijn". Na het verhoor van enige getuigen k décharge, las de president de ten lastelegging nogmaals voor. Verdachte gaf de feiten toe en maakte slechts een enkele opmerking, wanneer de tekst naar zü'n mening niet juist was. „De naam Goedewaagen zal voorgoed verbonden blijven aan de pogingen der Duitsers om het Nederlandse culturele leven van de Duitse geest en ideeën te doordringen", aldus begon mr. baron van Voorst tot Voorst, de proc.-fiscaal, zijn requisitoir. Het geknechte volk, dat zich niet kon verweren heeft ver dachte vertrapt, uit eerzucht omdat h(J op normale wijze geen wetenschappe lijke carrière kon maken. Vele wankel moedige Nederlanders zijn door deze verdachte verleid tot verraad aan de Nederlandse zaak. „Misdadig, zo de gave Nederlandse volksziel te verpesten", aldus de proe.- fiscaal, die niet kon aannemen, dat prof. Goedewaagen -de Nederlandse zaak heeft willen dienen. Mr. Baron van Voorst tot Voorst re- quireerde derhalve wegens voortgezet misdrijf van hoogverraad door bij voort during hulp te verlenen aan de vijand 'n gevangenisstraf van 15 Jaar met af trek, ontzetting uit de belde kiesrech ten voor het leven, ontzetting nit het recht ambten te bekleden voor de tijd van het leven en verbeurdverklaring van verdacMe's bibliotheek, welke een waarde vertegenwoordigt van f 7000. Op de vraag van de president, of hij nog iets aan het uitvoerig betoog van zijn raadsman had toe te voegen, ant woordde prof. Goedewaagen ontken nend. Hij dankte het Hof voor de on dervonden behandeling. Dabrop werd de zitting gesloten. Uitspraak over 14 dagen. In kringen, die in nauw contact staan met het comité voor Europese eenheid, is vernomen, dat Groot-Brit- tannië er in toegestemd heeft het Fran se voorstel voor vorming van een Europees parlement te steunen. De Britse steun voor 't Franse voor stel, aldus Reuter, betekent een belang rijke stap naar verzoening tussen de Britse en Franse gezichtspunten ten aanzien van de manier, waarop een politieke en economische Europese Unie bereikt zou moeten worden. De steun van Groot-Brittannië wa» afhankelijk gesteld van toezegging van de steun van Frankrijk en de Bene- luxlanden voor het Britse voorstel tot vorming van een „consultatieve Euro pese raad van ministers", welke voor waarde aanvaard is. Op deze verzoening tussen de Britse en Franse opvattingen is aangedrongen door het internationale comité voor Europese federatie, waarin Winston Churchill een voorname rol heeft ge speeld. Een subcommissie van het comité voor Europese eenheid zal terstond be ginnen met uitwerking van de details. In aansluiting op ons bericht betref fende de opheffing van de prjj zenstop voor gebouwd onroerend goed verne men wij thans van het ministerie van Economische Zaken, dat met ingang van 5 December 1948 door de prtfzen- bureaux voor onroerende zaken voor verkoopstransacties betreffende ge bouwde eigendommen, ongeacht de door partijen overeengekomen prijs, een verklaring van geen bezwaar zal worden afgegeven. De regering, aldus het ministerie, heeft deze maatregel genomen omdat onder de huidige omstandigheden kan worden verwacht, dat zich op dit ge bied geen prijsexcessen meer zullen voordoen. Mocht blijken dat de aange nomen maatregel tot een ongemotiveer de prijsstijging leidt, dan zal de prijs- stop onverwijld weer van kracht wor den verklaard. De nieuwe werkwijze geldt uitslui tend voor gebouwd onroerend goed. Bouwterrein, landbouw- en woeste gronden, bossen, alsmede bq de uit oefening van het landbouwbedrijf be horende gebouwen blijven volledig on derworpen aan de controle van de prq- zenbureaux. voor een vrouw of meisje, wanneer 2e als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5