Wij onderha van Ameril NOODLOT Kamer klaagt over belastingdruk Scherp verwe< in Den Haag Groentenb li kken-hard loopwedstrijd in Keieldrecht De Jeugdkoerier Oplossing Prijsraadsel Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Prijsraadsel Hallo, Jongens en Meisjes Hei Radioprogramma De heer Hofstra opent een achterdeurtje Het nieuwe boek Sportprogramma voor Zondag IAAR- Economische to( laatste maande Ministers Sassen e Stikker deden binder toezegging Weerbericht (Ter gelegenheid van het St. Nico- laasfeest is het verhaal deze week ook voor de kinderen van 6 tot 12 jaar). In vliegende galop snelde Sinterklaas voort op zijn schimmel. Sinterklaas had haast. Op deze vijfde December hadden Sint en Zwarte Piet het, net als elk jaar, erg druk gehad om overal in Nederland de kinderen snoep en speel goed te brengen. En nu, juist toen ze dachten dat ze klaar warm, was Sin terklaas tot de ontdekking gekomen, dat ze de kinderen van Keteldrecht vergeten hadden. En Sinterklaas had nog maar één geschenk over om weg te geven Een autoped! Een heel mooie met luchtbanden en spatborden. Het was een prachtstuk, maar Sinterklaas kon er toch maar één kind gelukkig mee maken. En hij wist wel, dat er in Keteldrecht heel wat meer kinderen woonden. Het was daarom dat Sinterklaas in een sneltreinvaartje over de straatweg naar Keteldrecht draafde. Zwarte Piet stapte er. zo hard hij kon op de auto ped achteraan. In Keteldrecht gingen ze direct op onderzoek uit. De winkels waren alle maal uitverkocht en de meeste geslo ten. Eindelijk vond Zwarte Piet achter in de tuin van de groenteman een gro te stapel lege blikken, waarin spinazie en snijbonen hadden gezeten. De groenteman had die blikken niet meer nodig, zei hij. En als Zwarte Piet ze kon gebruiken om Sinterklaas uit de moeilijkheden te helpen dan mocht ie ze wel hebben. Pieterbaas had al een plannetje bedacht met die blikken en hij ging het gauw aan Sinterklaas ver tellen, die in het dorpshotelletje zat. Sinterklaas moest heel erg lachen toen hij vernam wat zijn knecht doen wilde. ..Jij bent me d'r eentje, Piet. Groenteblikken!" En hij schaterde, dat zijn buik ervan schudde. „Baas kunnen nog wel een uurtje bij de kachel blijven en briefjes schrijven. Er moeten zes en dertig officiële uit nodigingen komen. Ikke zelf gaan bui ten mijn voorbereidingen treffen". Sinterklaas vond het goed en hij schreef op 36 velletjes papier, die hij uit zijn dikke bloknoot scheurde: ..Beste kinderen, Kom morgenmiddag om twee uur op de markt. Er komt een grote wed strijd en er is een prachtige prijs te winnen. Hartelijke groeten van Sinterklaas" Een groot feest De volgende middag was er een drukte van belang op de markt. Heel Keteldrpcht was uitgelopen. Er wap perden vt-olijke vlaggen en Heit muziek corps speelde „Zie ginds komt de stoomboot". Alle mensen verdrongen zich achter de touwen, waarmee een lang stuk van de markt was afgezet. Maar wat was dat gek, je zag nergens kinderen. O ja, toch, daar kwamen ze juist aangemarcheerd. Sinterklaas voor op, op zijn statig stappende schimmel; daarachter Zwarte Piet. En achter Zwarte Piet kwamen, terwijl ze uit volle borst zongen van „Sinterklaas is jarig", de jongens en meisjes van Ke teldrecht. Arm in arm liepen ze, met zijn vieren op een rij. En op hun rug droegen ze allemaal aan touwtjes twee lege groenteblikken. Wat had die slim me Pieterbaas gedaan!? Die had door Simon, de smid, in alle lege blikken van de groenteman twee gaatjes laten boren. Zelf had hij van een klos touw stukken van een meter afgesneden, de eindjes door de gaten gestoken en ze vastgeknoopt aan de blikken. Bij 36 kinderen, van acht tot twaalf jaar, had hij diep in de nacht twee blikken aan een touwtje door de schoorsteen laten zakken met 'n brief je van Sinterklaas erbij om mee te doen aan de wedstrijd. Nu, de kinderen van Keteldrecht hadden al gauw be grepen wat dat voor een wedstrijd ging worden. Twee blikken, dat betekende voor elk been één. En twee hengsels van touw betekende aan elke hand één. Als je onder beide voeten een groente- blik had en 2 trok met je handen aan de touwtjes dan kon je op die blikken lopen, net als op stelten. Gejuicht hadden ze allemaal om die uitvinding van Zwarte Piet en daarom liepen de kinderen nu ook gelukkig zingend in optocht naar de markt. Op verzoek van Zwgj-te Piet had bakker Deegelaar met zijn knechts 's nachts nog vlug een stapel poppen en har' van speculaas gebakken voor de klein ste kinderen. De groteren van acht tot twaalf jaar, en dat waren er precies ze„ en dertig, zouden mee doen aan de groenteblikkenhardloopwedstrijd. jon gens en meisjes door elkaar. Een spannende strijd Daar stonden de eerste vier al aan de start, twee jongens en twee meisjes, zenuwachtig balancerend op hun bus sen voor de witte streep, die daar met krijt getrokken was. Sinterklaas zou het startsignaal geven door op de grote trom te slaan, die hij van het muziek corps geleend had. Nu ging het er maar om, wie van de kinderen 't eerst het eindpunt bereikt had, dertig meter verderop, waar Piet zich als kamprech ter had opgesteld. „Op uw plaatsen1', commandeerde Sinterklaas. „Klaar?. Af!" „Ring-king-kel-de-klomp", daar gin gen vier krabbelende kinderen bon kend over de keien, de lastige groente blikken aan de voeten, de touwtjes ste vig aangetrokken in de handen. De grote Keteldrechtenaren langs de afzet ting begonnen de kinderen juichend aan te moedigen. Een geestdriftig ap plaus klonk op achter de touwen. Kla- zientje, een heel klein mager meisje van 'n jaar of tien had gewonnen met ruim een halve meter voorsprong op de beide jongens, die haar op de hie len hadden gezeten. Telkens maakten vier andere kinde ren een race van dertig meter op hun groenteblikken. Tenslotte bleven de twee snelsten over: Klazientje Klop pers, het dochtertje van de schoen maker, en Sipke Bartels, de twaalf jarige zoon van de molenaar. Sip was een beetje bang voor Klazientje Klop pers. Die dekselse meid was hem de baas met gewoon hardlopen en met schaatsen ook al. Maar nu, bij de groenteblikkenhardloopwedstrijd zou hij haar toch eens laten zien wat hij kon! De beslissing Trappelend van ongeduld kwamen ze aan de start. Eet moest nu beslist worden, wie de snelste was in het dorp; de stevig uit de kluiten gewas sen Sipke met zijn onverschillige snuit of de spichtige Klazientje, die je eer der acht dan tien jaar zou geven. Bij de eindstreep stond Zwarte Piet al te zwaaien dat ze komen konden. „Zijn jullie klaar?" vroeg Sinter klaas, „opgelet dan. Klaar?.Af!!" Sipke en Klazientje liepen of hun le ven ervan afhing. De groenteblikken onder hun voeten sloegen vonken af, net als bij het paard van Sinterklaas, als het hard liep. Plotseling, midden op de baan, vlak bij de plaats waar burgemeester Pen ning op een bankje naar de wedstrijd zat te kijken, kwam Klazientje te val len. Ze had met haar dunne spille benen de twee groenteblikken tegen elkaar geslagen, was gestruikeld en met een smak voor de voeten van de burgemeester terecht gekomen. De vrouwen en meisjes gilden maar de jongens en mannen riepen en juich ten nog harder: „Hou vol, Sipke". En Sipke, die van het ongeluk niets gezien had, huppelde verder op zijn blikken, tot de eindstreep, waar Zwar te Piet hem feliciteerde met zijn over winning. Maar toen Sipke bemerkte dat Klazientje niet achter hem was ge komen en languit op straat lag, schopte hij zijn groenteblikken weg en snelde op zijn gewone schoenen terug. Sportieve Sip De burgemeester en nog een paar mensen hadden Klazientje al opgetild en op het bankje gezet. Ze had een le lijke schaafwond aan haar knie. De tranen biggelden de arme Klazien over de wangen van pijn, maar ook van spijt omdat ze nu de wedstrijd verloren had. Maar toch, terwijl ze door haar tranen probeerde te glimlachen reikte ze Sip ke de hand en zei hardop: „Welgefeli- citeerd, Sip, je hebt eerlijk gewonnen". Daar kwamen Sinterklaas en Piet de autoped brengen. Sipke bloosde tot achter de oren en plotseling begon zijn bovenlip te tril len: „Ik... ik... u... ik heb wel ge wonnen, Sinterklaas," stotterde hij, „maar ik wist echt niet, dat Klazientje achter mij struikelde, anders was "ik vast niet doorgelopen. Ik heb eigenlijk helemaal niet gewonnen. Mag.mag Klazientje alstublieft de autoped heb ben?" Sinterklaas beet op zijn grijze knevel want hij moest een beetje lachen. „Jij bent een brave jongen," zei hij toen en klopte Sipke op deschouder. „Goed dan, Klazientje krijgt de autoped. Als ze hem ten minste wil hebben." Nu vergat Klazientje van blijdschap hele maal. dat ze pijn in haar knie had. ..Kom hier, Klazien," zei Sinterklaas, „ga jij eens voor op de autoped staan. En Sip, stap erbij en rijdt een rondje over de baan. Want een beetje win naar ben je toch wel!" En zo reed Sip, als de winnaar van een echte wielerwedstrijd met Kla zientje voor op de autoped een ere rondje langs de honderden mensen, die hem toejuichten en begonnen te zin gen: „Lang zullen ze leven, lang zullen ze leven in de gloria". Nog diezelfde winter heeft Sipke bij de grote hardrijderijen op de schaats met vlag en wimpel de eerste prijs ge wonnen: een prachtig zilveren horloge. Het prijsraadsel bleek voor velen niet zo gemakkelijk te zijn. Wel vond ieder een de uitkomst, maar in de oplossing werden nog vaak kleine fouten ge maakt, die echter niet fout werden ge rekend wanneer alleen de woorden verkeerd werden geschreven. Hier volgt het lijstje van de woorden: 1. Storm; 2. Imker; 3. Nevel; 4. Torea dor; 5. Nero; 6. Internaat; 7. Cel; 8. October; 9. Lawine; 10. As; 11. Arts; 12. Seconde; 13. Afsluitdijk; 14 Vorst; 15. Oase; 16. Neus; 17. Dichter. De gezellige avond in December was dus de Sint Nicolaasavond. De boeken werden deze week gewon nen door: LOTTY SPEUR. Holleweg 46, Heiloo. MIA SCHEEPMAKER, Meerwijklaan 2, Bergen, N.-H. FROUWKE DAHLMEYER, Jan in 't Veltstraat 85, Den Helder. ANNIE KOPER, Deutzstraat 6, Heemskerk, N.-H. VERA STAVENUITER, S. v. L. Park 18, Enkhuizen. Gefeliciteerd allemaal! De prijzen worden toegezonden. HERHALING PRIJSRAADSEL voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. In de volgende zinnen zijn jongens- en meisjesnamen verborgen: 1. De goede Sint kan elk ogenblik komen. 2. Mijn kleinê zusje loopt veel vlugger dan het kindje van de buren. 3. Vader hoorde bij het kanaal iemand om hulp roepen. 4. De bakker zal de taart om vijf uur bezorgen. 5. Heb jij al oesters gegeten? 6. De bovenste vensters van het huis waren verlicht. 7. Moeder zal de bovenste knoop iets verzetten. Wie kan de zeven namen vinden? Verzendt de oplossingen vóór Zondag, 5 December naar het bureau van dit blad. Vijf boeken zullen weer worden verloot onder de goede oplossers. voor jongens en meisjes van 12 jaar en ouder. S... Nis voor .o.. en o.. Een f...t w..r ie.e...n van h.... Wil Ivan de JK.... W...t jullie al1 p Vul in het bovenstaande rijmpje de ontbrekende woorden en letters in, op de plaats waar de puntjes staan. De oplossingen worden vóór Zondag •12 December aan het bureau van dit blad verwacht. Stel het verzenden niet uit tot de volgende week, want er ko men nog steeds zo veel oplossingen te laat binnen. De eerste brief is deze week van Louis Sostman. Je kaart kwam net te laat, Louis. Ik kon het Goochelboek niet meer voor je kopen, omdat er al een boek verzonden was. Misschien kun je het nu voor je St. Nicolaas vragen. Pietje Molenaar, is de borstplaat en de speculaas goed gelukt? Leuk dat jullie het lek kers zelf mochten maken. Rietje Duinmeyer, ik zal je wat postzegels zenden en een correspondentie-adres voor je zoeken. Groeten aan Greetje. Betsie Koeleman, hoe gaat het nu met je hand? Ik hoop dat je er nu geen last meer van hebt. De oplossing was best hoor! Mia Scheepmaker, ja, je zult het wel druk hebben. Groeten aan de jongens. Mia! Jan Groot, wat fijn dat je nu een kwartier mag wandelen. Ik zal je sigarenbandjes zenden, Jan. Groeten aan Gerrit en Dik. Lia Room, deze keer kwam de oplossing niet te laat. Stuur ae oplossingen van de raadsels maar steeds zo vroeg mogelijk in, Lia. Vera Stave- n ui ter, je hebt gelijk hoor! De aanhouder wint. Hilly Jeurink, ja de post zegels zijn altijd welkom. Bedankt, Hilly. Je hebt het zeker druk voor St. Nico laas. Henk Nokkert, zijn de nieuwelingen jongens of meisjes? Misschien is er een aardige vriend bij. Coba Schermer, de vorige keer wist ik je achternaam niet meer, maar nu zal ik hem niej meer vergeten hoor! Wim Bakker, ik zal er voor zorgen dat je een poesje krijgt. Ook de postzegels worden bezorgd, Wim. Ik had nog geen gelegenheid om ze uit te zoeken. John de Graaf, nog steeds weet ik je goede naam en adres niet. Er ligt een nieuw boek voor je klaar, maar ik durf het niet meer te verzenden. Wil je mij nog eventjes schrijven? Ali Ott, dat grote pak met theelood en zilverpapier was een verrassing zeg! Hartelijk dank meisje. Het was jammer dat de oplossing van het prijsraadsel te laat kwam. Wouter Bruvn. het Brailleschrift is eigenlijk uitgevonden door Chr. Barbier, maar later verbeterd door Louis Braille (18061852), Het blindenschrift is toen ook naar Braille genoemd. Heb je 't al eens gezien? E. J. de Borr. H. Wilms, F. Weggemans en B. v. d. Braber, jullie zijn welkom bij ons en wij hopen veel van jullie te horen. Mag ik ook de voornamen eens weten? Dat is veel prettiger. Ons volgende correspondentie-hoekje, voor de jongelui van 12 jaar en ouder, komt on Donderdag 16 December in de Jeugd-Koerier. Zendt de brieven dus uiterlijk vóór Zondag 12 December naar het bureau van dit blad. Over enkele dagen vieren wij het Sint Nicolaasfeest en ik wens jullie allemaal een h--1 »°noegeliike avond toe. Dag jongelui, tot de volgende keer!! Een hartelijke groet van TANTE IET. ONZE MEDEDELINGEN. Mej. H. W. Mulder, hartelijk dank voor uw pakje met lucifersmerken en postzegels. Er zijn nog twee cyperse poesjes beschikbaar. Voor het derde poesje is reeds een goed tehuis gevonden. De poesjes zijn nu negen weken oud. Rietje Duynmayer, Hofdijkstraat 41, Beverwijk, zoekt een correspondentie vriendin van 12 jaar. Zij houdt veel van fietsen en handwerken. 43. „Vindt u het niet mooi?" vraagt Pim, terwijl hij trots naar het bureau wijst, dat alle kleuren van de regen boog vertoont. „We wilden u wat hel pen, omdat u zo moe was en hebben het al vast maar voor u geschilderd". „Dat is het toppunt", is ales wat de woedende schilder weet uit te bren gen. „Ik zal de politie opbellen". Hij strekt zijn hand al naar de telefoon uit. 44. Maar ook die telefoon is met verf besmeurd. Dat is het werk van Wetsnavel, die ook een handje meege holpen heeft. „D'r uit met jullie voor ik een ongeluk begaschreeuwt de schilder. „Ja, maar we wilden u juist helpen", zegt Pim nog. Maar schilder Goedbloed wil niet meer luisteren. „Weg met jullie", roept hij weer. „Laat ik jullie voorlopig niet meer zien". En met een grote boog smijt hij hen alle drie de deur uit. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro's avond school 7,45 De Regerings-Voorlichtings- dienst antwoordt 8,05 Echo van de dag - 8,15 De één-acter in de opera-litera tuur 9,15 De reiziger die zijn trein miste 9,45 Viool en piano 10,15 „Rond surriento" 10,45 Internationale vraag stukken 11,15 Czardas Jazz en zamba HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 CNV- kwartier 6,30 Musando-trio 6,45 Pro blemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het ac tueel geluid 7,45 Nederlandse organis ten spelen 8,05 Programma-proloog 8,15 St Nicolaas in Jubeldam 9,30 Fami lie-competitie 10,00 Gramofoonmuziek 10,05 De vaart der Volken 10,25 Lie deren 10,45 Avondoverdenking 11,15 Werken van Alexander Glazoenof VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6. 8 en 11 uur VARA: 8,18 Opera-programma AVRO; 12,00 Maria Zemora en haar Zuid-Amerikaans orkest 1,20 Het promenade-orkest VARA: Johan Jong (orgel) 6,15 De Vara felici teert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7.00 Denk om de bocht 7,15 Accor- üecla VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,5o Tien voor acht 8,05 Muziek 8,30 „Midden in de wereld'» VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 De kermis der ijdelheid 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Van daag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Symphonisch concert HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan het werk 12,33 Metropole orkest 1,15 „Vrij en blij" 6,00 Zes sclo-sultes 6,30 „Van appelmoes bouwt men geen toren" 6,45 Geestelijke lie deren 7,15 „Stem wettig gezag" 7,30 Het actueel geluid 7,45 CWV-kwartier s8,05 Programma-proloog 8,15 NCRV- kwartet 8,30 „Het kostbare kleding stuk" 9,20 Omroep-orkest 10,00 Ge sprekken met de NCRV-microfoon 10,30 „Divertimenti" - 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonmuziek 11,47 Gramo- foonplaten ENGELAND—ZWITSERLAND UITGESTELD De internationale voetbalontmoeting EngelandZwitserland, welke gister middag op Highbury te Londen zou worden gespeeld onder de leiding van de Nederlandse scheidsrechter Karei van der Meer, is wegens de dikke mist die boven Londen hing, tot heden uit gesteld. Met een uitnodigend gebaar hield de heer H. J. Hofstra van de P.v.d.A. Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer het achterdeurtje open, dat toegang heeft tot het gebouw op welks gevel de naam „Socialisatie" prijkt. Dat was bij de behandeling van de begroting van Financiën voor 1949, waarbij vooral belastingkwesties ter sprake komen. Het ligt in de bedoeling van de rege ring de belasting op de fiscale win sten te verlagen. Fiscale winst ls de opbrengst van de reserves ener onder neming, die belegd zijn (en dus rente oplev.eren) om er later machines van aan te schaffen. Van deze fiscale winst eist de Staat zijn deel, doch hij wil de ondernemers niet het vel over de oren halen en denkt dus aan verlaging van zijn portie. Welnu, de heer Hofstra was daar tegen. „Hef de helft van deze winst rechtstreeks voor de Staat", gaf hij minister Lieftinck in overweging, „en schrijf de andere helft in de boeken van de Staat in". Over deze tweede helft, die hij ook aan de Staat wil doen toekomen, kunnen de onder nemers dan beschikken, wanneer zij werkelijk gaan investeren. De staat krijgt van dit bedrag dan zijn rente. Wij geloven niet, dat de minister en de Kamer door het achterdeurtje van de heer Hofstra zullen treden. De heren C. v. d. Heuvel (AR), M. P. v. d. Weyden (KVP) en J. Hoogcarspel (CPN) bedankten naar zij uitdruk kelijk verklaarden althans voor de eer. De Kamer hield zich voorts bezig met de terugbetaling van de na-inge leverde bankbiljetten van 500.en f 1000.De heren G. Ritmeester (WD), H. J. Hofstee (P.v.d.A.) en J. Hoogcarspel (CPN) vonden, dat de legering niet soepel genoeg optreedt, doch de heer C. v. d. Heuvel (AR) maande tot voorzichtigheid aan; er zijn namelijk heel wat personen, die nu van de overheid geld proberen los te krijgen voor biljetten, die zij inder tijd goedkoop hebben opgekocht. De heer C. v. d. Heuvel (AR) be pleitte afschaffing van de zijns in ziens te zware ondernemingsbelasting. De heer J. G. H. Cornelissen (VVD) gaf in overweging de omzetbelasting bij de bron te heffen; de heer M. P. v. d. Weijden (KVP) klaagde erover, dat het bedrijfsleven onder de belas tingpers gezet wordt en de heer B. A A. Engelbertink (KVP) verhief zijn stem tegen de verhoging van de pacht prijzen in de Wieringermeer. In de avondvergadering de sprekers beantwoordende, heeft de minister van Financiën, de heer Lieftinck, o.m. op gemerkt, dat waar gevraagd was naar soepelheid bij de bijzondere heffingen hii een algemeen uitstel minder aan bevelenswaardig vindt. Spr. deelde mede, dat de instelling van een scheidsgerecht voor de vermogensaan- wasbelasting zeer aanstaande is. Het aantal gevallen van onoirbare aanwas, waarin een heffing van 90 pet. is toe gepast, is betrekkelijk gering, n.l. 12.000. Voor een onderzoek, welke be lastingen verlaagd moeten worden, komen z.i. allereerst in aanmerking die belastingen, welke op loon en in komen drukken en de belastingen op de bedrijven met name die de winst betreffen. Een herziening der fiscale afschrijvingsregeling komt ernstig In aanmerking. De kwestie van heffing aan de bron is in onderzoek bij de be lastingcommissie der Benelux. Naar sprekers inzicht vereist de suggestie van de heer Hofstra overweging. De minister wees er op, dat de enige eis, welke ten aanzien van de ultbetalldg van bankbiljetten van 500 en 1000 wordt gesteld, is, dat de aanbieder aannemelijk maakt, dat hij sinds 1943 in het ongestoord bezit ervan ls ge weest. De minister wees erop, dat grote bedragen ten koste gelegd zijn aan de Wieringermeer en de Noord- Oostpolder. Na re- en dupliek is de begroting z.h.s. goedgekeurd. Paneel en doek (red. prof. dr. H. v. d. Waal). Uitg. L. Stellen, Leiden. De eerste twee deeltjes van de reeks monografieën over de schilderkunst in Nederland, die verschijnen gaat onder de titel „Paneel en Doek", zijn van de pérs gekomen. Het zijn keurig uitgege ven en uitnemend geïlustreerde boek jes, die overal, waar men belangstelling heeft voor de nationale cultuur, grote belangstelling zullen trekken. Dr. H. E. van Gelder schreef over twee werken van Rembrandt, n.l. Saul en David en Petrus verloochent Christus en H. P. Baard schreef een verhandeling over de Schuttersmaaltijd (anno 1616) van Frans Hals. EERSTE KLASSE. District I: HaarlemADO, Xerxes Ajax, StormvogelsSVV, DOS't Gooi, Blauw WitDe Volewijckers. District II: DWS—EDO, DFC— KFC, Hermes-DVSVSV, Zeeburgia— Feijenoord, HBSDHC. District III: HeraclesGo Ahead, HengeloBe Quick, AGOW—NEC, Quick NEnschedé, Wageningen Zwolse Boys. District IV: Willem II—De Spech ten, Limburgia—NAC, Helmond MVV, BW—VVV, BrabantiaTSC. District V: HeerenveenBe Quick, GVAVSneek, HSCLeeuwarden, FrieslandEmmen, FrisiaVelocitas. District VI: Sittardse BoysKerk- rade, EindhovenNOAD, Bleijerheide Maurits, LongaHelmondia, De Baronie DNLSpel. Emma. DISTRICT I. Tweede klasse A: ElinkwijkAFC, D W V—V olendam, Hilversum—HVC, WFCVelox, VriendenschaarDe Spartaan Tweede klasse B: Watergraafsmeer —UW, OSV—TOG, Rapiditas—Her cules, ZFCSDW, Alcm. Victrix— West-Frisia. Vierde klasse A: ZeevogelsNieuwe Niedorp, LSW '26—Randers, Wierin- gérwaardRKAFC, VroneWatervo gels, SchoorlTexel. Vierde klasse B: WWGrasshop pers, SportersAndijk, öudesluis De Rijp, ZouavenSijbekarspel. Vierde klasse C: WSV '30—ODIZ, CSV—RCZ, USVU—Limmen, Y-boys Monnikendam, AssendelftDRC. Vierde klasse E: DSS—ASV, DCO— Wilskracht, SDZBDK, WB—IEV, OntwaaktMadjoe. 73 door F. Coppersmith „IJslandse sagen en legenden", ant woordde de farmer, zonder zijn pijp uil de mond tc nemen, „geschreven in het IJslands. IJsland is mijn geboorte land. Nancy, loop jij even naar mijn- meer Hussy en zeg dat ik hem spreken meet!" liet hij er op volgen, „ik heb nog meer maïsvelden met rupsen ont dekt". Het werd al donker toen Claire vrouw Weber zag aankomen. Haar ogen Waren rood en kennelijk had zij iets op haar hart. Claire nam haar mee de tuin in. In opgewonden bewoordingen ver haalde de moeder dat haar vier kinde ren de gehele dag op de maïsvelden hadden moeten werken om alle rupsen van de bladeren te verwijderen. Zelfs het vierjarig kind had mee moeten helpen. „Dat is toch niet om uit te houden!" riep zij, „zelfs de kleinste kinderen moeten hard werken". Claire wist geen antwoord. De enige troost, die zij kon geven was dat zij aan Egilson zou vragen wanneer zij met Hussy naar Fort Pitt kon gaan. Daar was een hoge militair gelegerd, die een landgenoot van haar was. Wel licht kon hij haar raden en helpen. De vrouw van Weber putte maar weinig troost uit die antwoorden en onophoudelijk haar tranen drogend, begaf zij zich naar haar man, die zij de gehele dag nog niet gezien had. Claire ging toen naar de huiskamer waar behalve Egilson en Nancy ook Hussy aanwezig was. „Wanneer gaat u naar het fort?" vroeg Claire de laatste. „De eerste dagen zeker niet!" was het antwoord, „alle handen zijn nodig op de maïsvelden!" „De maïs is ziek", voegde Egilson er aan toe. „Rupsen vreten aan de hal men en bladeren. In een nacht ziin honderden planten aangetast. We moe ten de strijd met alle krachten aan binden. Slagen we er niet in de rup sen te vernietigen dan mislukt de ge hele oogst. Zelfs de kinderen zullen moeten helpen. „Ik heb ook twee handen", was het enige antwoord dat Claire wist te zeggen Maar Egilson noch Hussy na men enige notitie van dit antwoord. Zo gevaarlijk als ze afgeschilderd waren vond Claire de rupsen, die de maïsoogst dreigden te vernietigen, er niet uitzien. Kleine oranje-rode vlek jes waren op de smalle, lange blade ren van vele maïsplanten te zien. Aan de onderkant der bladeren en op vele stengels vertoonden zich voorts kleine bekervormige uitstulpingen, die zo waar een sierlijk uiterlijk hadden. Ziedaar de veelvraten, die vernietigd moesten worden. Wanneer niet on middellijk alle aangevreten planten verwijderd werden, zou niemand bin nen een paar dagen een enkele plant overhouden. Iedereen die een paar handen aan zijn lichaam had kreeg de beschikking over een klein, uiterst scherp mes en had tot taak onverbid delijk elk blad dat de gevreesde rode stip vertoonde af te snijden. Och, het gmg niet eens meer om honderden planten. Néén, in een nacht waren er duizenden aangetast. Daarom kon men de bestrijders geen ogenblik rust gun nen. Ondanks de brandende zon ging het er thans om zoveel mogelijk -van de oogst te redden, wilde men niet ge ruïneerd worden Claire werkte in een veld dat Egil- scn toebehoorde. Énkele meters naast haar stond de elfjarige Maria Weber, can kwam de negenjarige Hans en naast hem bevond zich Bianchi, die zijn werkzaamheden als schoenmaker leeds had moeten onderbreken om mede de strijd aan te binden tegen deze plaag. In een ander maïsveld ont dekte Claire moeder Weber met haar zesjarige zoon Louis. De vierjarige Anne had op bevel van Hussy op de farm mogen blijven. Claire had dit niet verwacht. Over het algemeen schenen de mannen in Bedfort niet aan een overmatig menselijk gevoel te lijden, zodat zij zich er al op had voorbereid ook het vierjarige kind in de branden de zon te zien werken aan een arbeid die ver zijn krachten te boven gingen. Een Claire zelf? Vol moed was ze in de vroege morgen begonnen. Het werk leek haar niet zo zwaar en aanvanke lijk -hoopte zij zich er doorheen te slaan. Na een uurtje ingespannen wer ken, zonder rust en zonder een ogen blik bet tempo te verminderen, voel de zij een vreemde, doffe pijn in haar armen. Het voortdurend bukken om ook de onderste bladeren der stengels t-. bekijken viel nipt mee. Haar vin gers begonnen pijn te doen en wanneer men niet uitkeek sneed men zich heel gemakkelijk in de vingers met^ het scherpe mes. Zelfs de ogen gingen branden van het ingespannen turen op de bladeren. Iedereen wist dat elk aangetast blad dat over het hoofd ge zien werd, een nieuwe haard zou vor men. Na een paar uur. waarin de zon steeds hoger was geklommen en haar verzengende stralen onbarmhartig over de rupsenbestrijders uitgoot, werd elke beweging voor Claire een ware marte ling. Van Bianchi hoorde zij ook niets meer. Aanvankelijk was hij eveneens vol goede moed aan de slag gegaan, af en toe een gedeelte declamerend uit toneelstukken waarin hij vroeger een rol had vervuld. Maar na een uur was hem de lust daartoe vergaanEn na nog een uur bleef hij zelfs achter, een paar passen eerst, spoedig al enige meters. En tenslotte hoorde Claire hem af en toe alleen nog maar zuch ten en steunen. Nog hoger stond nu de zon, de hitte werd ondragelijk. Maar steeds ging 't werk in hetzelfde gejaagde tempo door. Toen het tegen 12 uur liep kon Claire werkelijk niet meer. Haar knie- en knikten, zij beefde van vermoeid heid. Haar enige verlangen was nog om te zitten en rusten. Haastig wenk te zij de twee kinderen in haar buurt, die de laatste uren trouwens niet meer hadden voortgekund en liet zich op de grond vallen. Zij sloeg heide armen om de twee kinderen, die meteen in slaap vielen. Tranen van spijt deze arbeid niet te hebben kunnen volhouden welden op. Was zij dan zo zwak? (Wordt vervolgd BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK IfOOR DE VIERDE MAAL heefl Commissie voor Goede Dien die in Indonesië verblijft namens Verenigde Naties, een rapport i diend bij de Veiligheidsraad. Dit port werd op 2 December te Parijs publicatie vrijgegeven, maar aandi derlandse pers werd de copie vers met de mededeling, dat ze voor niet mocht worden gepubliceerd dit (ons onbegrijpelijk voorkomei verbod inmiddels is opgeheven kan het Nederlandse volk er van in kt worden gesteld, dat de Commissie Juni van dit jaar geen vooruit heeft gezien in de politieke verhol gen tussen" Nederland en de repub Zulks ondanks de pogingen vai commissie om een basis te vinden de oplossing van het Indonesische bleem. VERDER wordt in het rappori zegd, dat Nederland weigerde voor len van de Australische en An kaanse leden der commissie in be deling te nemen. En nadat op 10 Sej Amerikaanse vertegenwoordiger nieuwe voorstellen was gekomen ben noch de republikeinen noch de derlanders daarop gereageerd. De volgen van een en ander zijn (alt volgens het rapport) dat de econ sche toestand in de republiek s verslechtert en de wederopbouw in heel Indonesië wordt vertraagd, da politieke moeilijkheden in de reput toenemen, dat de politieke span tussen Den Haag en Djokja toenan dat de kans groter wordt dat het 6tand mislukt. In de afgelopen maar bestond van tijd tot tijd een a vrees zo zegt het rapport - hervatting der militaire actie. Een s dige oplossing van het reeds drie j oude „geschil" is noodzakelijk. Naar aanleiding van de jongste sprekingen in Djokja zegt de com sie: „De Nederlandse ministers Sa en Stikker hebben aan de Commi medegedeeld, dat indien deze re streekse onderhandelingen resul mochten hebben, formele onderhal lingen onder auspiciën van de Com sie zullen plaats hebben". Conclusies van de Commi: worden afgewezen yflJ VERNEMEN uit Den Haag bevoegde zijde: Naar het oordeel in Nederlai officiële kringen geeft het rapport op essentiële punten onvolledig daardoor een misvormd beeld var huidige situatie in Indonesië. Het inderdaad waar, dat na het verschi; van het derde interim-rapport vooruitgang naar een politieke o( sing van het geschil valt te bespeu De politieke onderhandelingen hel echter tot op 23 Juli 1948 doorgang vonden. De republikeinse delej beeft toen aan de agenda-comm: medegedeeld, dat zij voor een niet der gelimiteerde periode uitsluitend derwerpen wilde bespreken, die bet king hadden op de nakoming van bestand. Verder wijst men er van Nederli se zijde op, dat de verslechtering de economische situatie binnen de publiek voor een groot deel is toi schrijven aan het ontbreken van gezond bestuur in de gebieden var republiek. De inleiding van het rapport dat „republikeinse autoriteiten bereid zijn stappen te ondernemen de vereiste handelsvergunningen verkrijgen, aangezien deze naar inzicht een erkenning zouden imp] ren van dë Nederlands-Indische r lingen". Deze houding is toch paald niet een „gevolg van de vei ging in het bereiken van een poli accoord". In dit verband verzuimt inleiding te vermelden, aldus de ning in genoemde kringen, dat Nederlandse voorste) voor een ri ling van het goederenverkeer door republikeinse delegatie in haar scl ven van 21 Juli werd verwor Met betrekking tot het tekort Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Aanvankelijk mees zwaar bewolkt met plaatselij! enige regen, later flinke opklarin gen. Matige, langs de kust nog m en dan vrij krachtige wind tus sen Zuid en West. Weinig verande ring van temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6