i aats{e N Heiloo-Noord krijgt riolering HET NIEUWE BOEK Alcmaria ontvangt een op revanche belust West-Frisia 1/ - Subsidies voor muziekverengirig verdubbeld Bergen De Berger Kunstkring A.F.C, krijgt handen vol aan Elinckwijk Verkoudheid il ieuws Nieuwe poging van MerSe Cochran ER IN CiEStAA&D K4S1NET T&VOR- ZE DU !M BgLöte ELOO&HEIO, DflS. =ANa5TlöEND ORDT, OOK INOa KNIE ,L SEN AAPDiG f DO IVES IE f?, &(E /AS NAAR HOIS MAN HAp PECH N HO UN BATAVIA STAPTE WËf?t>Wy< EERD &N NAAR 'OEZ.ONOerN. AP WAT DAMES r vooö ee n .EjBOEKfeNEW DEI. NOC) OE POLITIE ACH- T HAAR WEE/ ?AN MOET GR >T K0M6N, Die KEER STluwEar r dl WO WAAIEN. IRBLD feGN tjROTER WERD üRDzee vot- SPE-tV OlE NAAR MOESTE rv'. >BCH «.ESPROKEN: WON DE WOOED- >E STAATS LOTERO fDiGe 2^. Miwioew möRAJEFKE I iENCEMTlME WEEFT ZÜNLO- I IIEFOE VERBRAND1 eSTAATKONJE 1AAL NIET OE AANMAKEN, eeroevfepDEt? 5 TEOAAN S KOMBH VRA- LID VAN DE U-N-O N WORDEN. DE RUSSU scne roweei- kMEcHTEH IN BERL'JN HEBBEN HET ("uze.ft.Etv) wRDON WEER W&nVEPDER TROKKEN.IHD& 1 'ERD PRITZ EBERT <EEN D&MOCRA- 4>ER>roT. ördermeistek i lOSTEUJKËi SEC- Gisteravond kwam de Raad bijeen om enkele agendapunten te behandelen. De hoofdschotel was: Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van de ge meentebegroting, de begroting van het grondbedrijf en die voor het Fonds Armengoederen voor het jaar 1949. Voor dat de burgemeester de agenda echter aan de orde stelde, werd medegedeeld, dat van de heer Bosnia (C.P.N.) bericht was binnengekomen, dat h(j met ingang van 7 Deo. a.s. als raadslid bedankt, wegens vertrek naar Amsterdam. De burgemeester zeide o.a,, dat de heer Bosma steeds had getoond mede te leven met de belangen van Heiloo en al zijn de politieke verhoudingen zo, dat de politieke tegenstanders het wel eens tegen opnamen, U toonde steeds, dat XI goed gefundeerd de be langen bestudeerd had. De samenwerking is voor ons een voldoening ge weest. Spr. wenste hem en zijn gezin een goede tijd toe in Amsterdam. critiek op B. en W. in de „Uitkijk post". Hij beeft reeds enkéle maanden geleden zijn betrekkingen met dit blad verbroken. 'Hij heeft inderdaad de in druk. zoals de schrijver dit zelf mede deelde, dat deze nimmer 'n raadsverga dering had medegemaakt, want dan had hij geweten, dat vóór een raads vergadering reeds veel voorbereidend werk is verricht. Toch heeft spr. veel critiek. Spr. heeft het over het niet plaatsen van urinoirs; over het niet- aanwezig zijn van tegels op het school plein O. L. S.; over de Rohyp; woning bouw plan Centrum; onteigening grond voor arbeiderswoningen; gem. kleuter school; stichting badhuis; stichting Te huis Ouden van Dagen; brandweerka zerne; kleedkamers op het Sportpark en o.a. ook nog over het muurtje rond de Witte Kerk. Spr. becritiseert verder de bewindvoerder van openbare wer ken, hoofdzakelijk zijn financiële ca paciteiten en vraagt verder wat de be doeling is met de f 35.000 voor de uit breiding Ulo-school. Spr. heeft verder critiek op het beleid van B. en W. ten opzichte van de potlodenfabriek die hier gevestigd zou worden. Spr. laakte ver der de reinigingsrechten, terwijl van de verbeteringen die door hem in de loop der tijden waren voorgesteld, niets is terechtgekomen. Ook de steunnormen vond spr. te laag en zou deze gaarne zien verhoogd. Spr. wil speeltuinen in gericht door B. en W„ ter bestrijding van de baldadigheid der jeugd. De heer Olivier had eveneens veel critiek en zei o.a. dat het hem ge frappeerd heeft, dat de burgemeester bij de opening van de Gemidza-ten- toonstelling de overheid gelaakt heeft. Spr. sprak verder van wijlen-gem. sportpark en zegt, dat op dit punt wel duidelijk het verschil van inzicht naar voren is gekomen, tussen zijn fractie en de voorzitter. Spr. zeide verder dat het Tehuis voor Ouden van Dagen en het zwembad er zullen komen en sneed verder het schrijnende woningvraag stuk aan, waarvoor hij bijzondere be langstelling vroeg. Verder had hij gro te waardering voor hetgeen door B. en W. tot stand was gebracht en wees o.a. op de verfraaiing van de Wester- weg. De heer Bolten begon met woorden van waardering voor het beleid van B. en W. en het gemeentepersoneel. Spr. maakte zich niet bezorgd over het financiële bfeleid. Speciale aandacht vroeg spr. nog eens over het geval aan de Butterlaan. Reeds vier maal is hier over gesproken en niets is er aan ge daan. Spr. is verder van mening dat het gehele woningprobleem urgent is en wilde gelden beschikbaar stellen voor splitsing van woningen. Het ide'e om de commissie van bijstand niet te ho ren is onjuist, en een meerderheidsbe sluit, moet uitgevoerd worden. Hierna las de heer Majolee zijn be toog voor. doch deed dit op zo 'n snelle wijze, dat wij er weinig van hebben kunnen volgen. De heer De Jager zeide, dat hij het vooral op prijs zal stellen, wanneer B. en W. zuinigheid willen betrachten. Spr. wees op het feit, dat vaak meer geëist wordt dan kan worden verstrekt. Hij zwaaide lof toe aan het 'gemeente- personeel, inclusief de heer Torken. Spr. liet verder evenals de heren Bosma en Olivier dit deden woorden van protest horen over de f 5000 die jaar lijks voor oud-burgemeester Bos als wachtgeld worden betaald. Antwoord van de burge meester De voorzitter zegt, dat hetgeen door hem gesproken werd op de Gemidza, zijn mening is en niet anders. Wat de wachtgeldregeling oud-burgemeester B-os betreft, is het onzin daartegen steeds te protesteren. Dat is een rech terlijke uitspraak. De speelplaats aan de o. 1. s. is een oppervlaktebehande ling, die goed voldeed. De kwestie van goede woningen, is een betaalbare zaak en spreker ziet daartoe geen mo- ■gelijkheid. Nederland is nu eenmaal arm. Voor een gymnastieklokaal zijn er reeds plannen gemaakt. Spreker zwaait hierna lof toe aan de heer Rus voor zijn beleid als wethouder en spr. meent dat dit geen tekortdoening is aan het overige gedeelte van B. en W. De heer Bolten antwoordt spreker, dat de bouw van woningen onderhevig is aan volume. Een grote bouwvolume is aangevraagd. Een zwembad ziet spr. als een goudmijntje, doch het staat pas op tekening en hij kan daar verder nog niets over mededelen. De heer Bosma krijgt ten antwoord, dat de commissie van bijstand alleen behoort te werken, wjanneer B. en W. bijstand nodig heb ben. T.a.v. de woningbouw zegt spre ker, dat de particuliere bouwers een kans moeten krijgeh, doch de arbei derswoningbouwverenigingen hebben zijn aandacht. In de kleuterschool heeft men wel degelijk medezeggenschap in het beheer. De muur om het Witte Kerkje was niet begroot met het bij werk rond het muurtje. Op administra tief gebied is de heer Torken geen grote held. B. en W. houden dit in de gaten. Hij heeft overigens van veel din gen verstand. De ulo-school wordt semi-permanent, doch dit behoeft geen bezwaar te zijn. gezien de bouw van de Chr. Nat. school. Het potloden fabriek je was een gezwollen zaakje en spr. noemde dit een persoonlijke hobby van de heer v. d. Schuit. De aandeelhou ders oordeelden echter anders en de Begroting onder de loupe Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Middenstands- bank N. V. te Amsterdam tot een be drag van maximaal f 50.000, alsmede tot het aangaan van kasgeldleningen tot een bedrag van ten hoogste f 150.000 voor het jaar 1949, werd goedgekeurd. Evenals het voorstel tot wijziging der begroting 1948. Het Noordelijk gedeelte krijgt riolering. Het voorstel van B. en W. tot aanleg gen van riolering in het Noordelijk ge deelte der gemeente, vond zoals be grijpelijk de nodige bijval. De heer Olivier noemde het zelfs een verrassing, zo vlak voor St. Nicolaas, die aange naam aandeed. Doch daarna begint het ons en ook de burgemeester aan vankelijk te duizelen, wanneer hij begint over gele, groene en blauwe kleuren. Als tenslotte blijkt, dat spr. het heeft over een situatietekening van de aan te leggen riolering, laat spr. daarbij uitkomen, dat hij gaarne zou zien, dat deze riolering nog wat werd uitgebreid, hetgeen de gemeente pl.m. f 300 meer zal kosten. Het voorstel werd. na enig heen en weer gepraat, met deze uitbreiding, aanvaard. De kosten zullen f 140.500 bedragen. Een aanvullende agenda. De gebruikelijke aanvullende agenda, wordt dan door de voorzitter bekend gemaakt. Het waren deze keer maar .slechts" zeven punten. Allereerst wordt voorgesteld de heer Grade, die in één der vorige raadsvergaderingen was benoemd tot onderwijzer aan de Ulo-school en bij nader inzien voor deze benoeming had bedankt oneer vol ontslag te verlenen. De heer Senff was daar niet voor. Wat heeft deze onderwijzer voor on eervols gedaan? De heer Bolten zeide. dat het ontslag door de betreffende onderwijzer zelf gevraagd wordt, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit ontslag nu dus op de een of andere wijze moest worden verleend. De heer Kraakman wilde eveneens niet aan dit oneervol ontslag medewer ken. Ook de heer Bosma deelde deze zienswijze.* De voorzitter zeide, dat hij geinfdr- meerd had bij de inspecteur van het onderwijs en deze had deze handels wijze afgekeurd. Er zijn grote onkos ten gemaakt om deze onderwijzer ter plaatse te krijgen, en het gaat niet aan, deze, na een mondelinge bespreking, naast zich neer te leggen en voor de benoeming te bedanken. Spr. zal deze persoon aansprakelijk stellen voor de geleden schade, De heer Bosma zeide, dat de on juiste toestanden ter plaatse, daaraan wel schuld zullen hebben. De heer Groot begreep niet, dat ver schillende raadsleden deze laakbare nondelingen willen verdedigen. Bij schriftelijke stemming werd het voorstel tot het verlenen van oneervol ontslag met 7 tegen 6 stemmen aange nomen. Eervolle ontslagen. Eervol ontslag werd verleend aan mej. Du Burek, wegens huwelijk, met ingang van 1 Januari a.s. Aan juffrouw Teer werd dit verleend met ingang van 1 April a.s. wegens vertrek naar Amsterdam. Voorzitter zeide. dat bij informatie gebleken is. dat al deze benoemingen elders van in Heiloo gevestigde onder wijskrachten eigenlijk een compli ment is aan het adres van de school van de heer Köhne. Deze school staat hoog aangeschreven, en de gemeenten elders hebben graag deze leerkrachten. Het vertrek van mr. Peeman. B. en W. stelde voor, dé heer mr. Peeman, wegens zijn benoeming tot ge meente-secretaris te Hoorn, op de meest eervolle wijze ontslag te' verlenen als ambtenaar van de burgerlijke stand en de vermakelijkheidsbelastingen. De heer Kraakman kreeg als oudste lid van de raad gelegenheid de schei dende ambtenaar namens de raad toe te spreken. Spr. feliciteerde de heer mr. Peeman met zijn prachtige promo tie en had veel waarderende woorden voor het prachtige werk in Heiloo ver richt. Namens de raad bood spr. een boekwerk „De wet op 't onderwijs" aan. Spr. .hoopt dat zijn verder werk tot het welzijn van zijn gezin en de gemeente Hoorn zou strekken. De heer Peeman kreeg ecceptio- neel geval gelegenheid als niet- raadslid in de raadszaal voor deze har telijke woorden en het geschenk te be danken. Spr. wenste allen veel goeds toe. Enkele andere agendapunten werden hierna nog z. h. st. aangenomen, o.a. een onteigeningsgeval van grond van de heren Blokker en Bronkhorst, we gens onttrekking van bouwgrond, waar op het departement van landbouw be zwaar had gemaakt. De commissie tot wering van school verzuim, waarin een achttal namen werden genoemd, werd herbenoemd. De algemene beschouwingen. De heer Bosma is de eerste spreker. Voordat hij over gaat tot de beschou wingen, zegt hij dank voor de vriende lijke woorden naar aanleiding van zijn bedanken als raadslid gesproken. Ver der gaande, deelde spr. allereerst me de, dat hij niet de schrijver is van de Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 4 December 1848 lezen wij het volgende: Op den 26sten November genoot de gemeente Akersloot het voor- regt gedachtenis te vieren van de vijf en twintigste ambtsbe diening van haren Burgemees terden Ed.Achtb. Heer J. SCHOEHUIZEN. Was het voor dien waardigen man een hartelijk: genoegen de deelneming der burgerij aan deze gewigtige gebeurtenis te on dervinden door het tot een aan denken Zijn Ed.Achtb. aangebo den geschenk, door het opzenden der gebeden en dankzeggingen in de Kerken der onderscheiden gezindheden, d8or het uitsteken der vlaggen van verschillende ge bouwen als door andere bewijzen van opregte belangstelling: niet minder ja boven alles heeft de wijze waarop de jubileerende Burgervader zijne erkentelijk heid betoonde aan de ingezetenen der Gemeente en door zijne ruime müdadigheid aan de behoeftigen in dezelve, aan de bewoners dezer plaats een genoegen verschaft, dat lang in zegenend aandenken zal blijven. Mogen onze gebeden bij den Hemelschen Vader verhooring vinden, dan zal aan het leven van het Hoofd des Gemeente-bestuurs nog menig jaar worden toege voegd, en deze Gemeente zich nog lang verheugen in de zege ningen van het wijs en weldadig bestuur van een hooggeschatten man, dan wien zij naast God de handhaving en de bevordering van orde, wetten, goede zeden, burgelijke veiligheid en maat- schappelijk geluk, gedurende een vierde eeuw te danken heeft. (Ingezonden.) fabriek werd in werking genomen door Bruynzeel. De steunnormen zijn in verband met de verhoging van het le vensmiddelenpakket, dezelfde als in Alkmaar, terwijl Heiloo meer geeft dan het Rijk. De speeltuinen moeten uitgaan van particulier initiatief. Wij laten de jeugd echter niet los, doch de ouders moeten medewerken. De heer Majolee antwoordt spr., dat de berg plaats van materialen rond de brand weerkazerne zal verdwijnen. Aan nieuwbouw van de o.l.school zijn we nog niet toe, antwoordde spr. op een vraag van de heer Senff. Hefe school zwemmen kost veel geld en tijd, dit moet in Alkmaar gebeuren. De heer Bosma zeide hierna, dat hij op de kwaliteiten van de heer Torken als vakman niets heeft aan te merken, doch er is op administratief gebied wel eens iets fout geweest. De heer Heijne protesteerde daarte gen en zeide verder, dat door de prij- zen-verschillen berekeningen moeilijk zijn te maken. Namens de KVP legde de heer Bolten de verklaiving af, dat zijn fractie niet meer over het geval-Bos zal spreken, omdat dit geen gemeentebelang is. Dc heer Rus antwoordde de heer Bos ma dat de woningbouwverenigingen weldegelijk de aandacht van B. en VT. hebben. Spreker wees op de drie wo ningen aan de Rechte Hondsbosselaan, de Kath. bouwvereniging en de 32 wo ningen die komen op het plan-Stofberg. Het was pl. twaalf uur toen begon nen werd met de puntenbehandeling van de toelichting op de begroting,» waarna zich een interessant debat ont spon of de chr. gemeenschap al of niet 25 subsidie moest ontvangen. Doch zij werden tenslotte toegewezen, dank zij het gedegen antwoord dat de heer Vermeulen daarop deed horen. De bei de muziekverenigingen kregen 'n dub bele portie, n.l. verhoging van 100 tot 200, waarvoor zij twee concerten zul len moeten geven. De totale subsidies die werden verstrekt beliepen het be drag van 5360. Tenslotte kwam met tot stemming en werd de begroting z.h.st. aangenomen, evenals de begroting van het grond bedrijf en die voor het Fonds Armen goederen voor het jaar 1949. De ge wone dienst sloot met een bedrag van 553.028,16 en de kapitaaldienst had het eindcijfer van 496,275,30. DAMCLUB HEILOO De uitslagen van de voor de negende ronde gespeelde onderlinge competitie wedstrijden luiden als volgt: Groep I: J. de GeusK. Tuinman 0 2: S. de GeusC. Adrichem 02; J. GeuzebroekA. Dekker afgebr.; H. VerverJ. de Goede 20; J. Sprenke lingC. de Graaf 11. Groep II: P. OudC. de Jong 20; J. MarsmanJ. Spaans 02; W. Hoo- genboomA. Winterink 11. Groep III: A. Allemanv. d. Blom 02; WeyersSnel I1; De Smit Bruin 0—2; Jb. Helder—B. Hofman 0-2. JAN LANGENDIJK KOMT Het bestuur van de ijsbaan Heiloo is er in geslaagd om voor de algemene ledenvergadering op 10 December in De Rustende Jager te Heiloo Jan Lan- gendijk bereid te vinden, om een praatje te komen houden over: Erva ringen in het buitenland, wijze van training enz. Voor de hardrijders in het bijzonder een prachtige gelegen heid om van deze beroemde schaatsen rijder iets te leren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus J, zoon van J B de Wildt en M Tesselaar Johanna M. dochter van H C Denneman en G Bakker Ondertrouwd Pieter Stam en Alida Huisman Petrus C Oudhoff en Saiesia Broersen Albertus J Kraakman eu Maria M Rosloot Gejrouwd: Wilhelmus Ursem en Anna C Eckhardt De Haagse Comedie gaf Donderdag in De Rustende Jager voor een uitver kochte zaal een schitterende opvoe ring van „Mary, ik hou van je", een blijspel in 3 bedrijven van Norman Krasna, in de vertolking van Jan Teulings. In het midden van alle menselijke drama's stond van oudsher de vrouw, om haar spelen zich nu als in het begin der tijden de conflicten af, die het leven kleur, spanning en romantiek verlenen. Hier waren het Mary Mc Kinley en Lily Herbisch, die de ver wikkelingen schiepen in het leven van John Lawrence en zijn vriend Fred Taylor. Als beide vrienden bij de demo bilisatie terugkeren naar Amerika, waar Mary al 3 jaren wacht op John, die van haar houdt, meent John zijn vriend, die hem het leven heeft gered, een dienst te bewijzen door in 't bui tenland een schijnhuwelijk te sluiten met Lily, die alleen als getrouwde vrouw het vreemde land mag betre den, waarheen haar vriend Fred gaat Als dan blijkt, dat deze al man en vader is, dan is „Leiden in last", maar alles komt terecht. De wijze waarop Comedia dit na-oorlogse stuk voor het voetlicht heeft gebracht, wekte alge mene bewondering. De Kunstkring heeft genoten van spel en stuk. Hermandad als Sinterklaas Gedurende het tijdvak van 26 November tot 3 December werden aan het Politie bureau te Bergen de navolgende voorwer pen als gevonden aangegeven: gou den broche; wollen kinderwanten; witte haarstrik; geel zakdoekje; kinderfiets (3- wielig); één paar kinderlaarsjes; twee zil verbons van f 2,50; korenblauw kinder mutsje; autoped op luchtbanden; zwarte vulpenhouder; blauw kinderwantje; pen houder; één paar kinderwantjes; rood-wit gekleurde ceintuur; kinderpuntkapje; één zilverbon van 1—; touwtasje; regen cape De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: gele iinderwant; boek van Gereformeerde Mannenvereniging; gouden armband; rood wollen broekje; polshorloge; portemon- naie, inhoud f 1,53 en abonnement spoor wegen AlkmaarBergen; donkerblauwe kindermuts; fluwelen want; steekspeld (goudkleurig); blauwe pantoffel Weggelopen: Airdale terrier (bruin met zwart en gecoupeerde staart) De eerlijke vinders gelieven zich te mel den aan het Groepsbureau der Rijks politie, opdat de H Hermandad voor de rechthebbenden als Sinterklaas kan fun geren, gedurende de komende werkdagen tussen 10 eh 11 uur v m DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 5 December, wordt de doktersdlenst uitgeoefend door dr Poot Akersloot Sinterklaasfeest O, L. School Woensdagmiddag werd in de zaal van de heer T. Koomen het Sinter*, klaasfeest gevierd. Om 2 uur was de zaal gevuld met ouders, kinderen en belangstellenden. Het hoofd der school sprak een welkomstwoord en deed daarna een grappige vertelling. Om half drie kwamen Sinterklaas en Zwarte Piet binnen. Twee kinderen hielden een aardige samenspraak ter inleiding. Daarna voerden enige leer lingen het kindertoneelstukje: „Boer Steen als Wonderdokter" op, wat goed gespeeld werd en zeer in de smaak viel. De kinderen van de lagere klas sen deden vervolgens enige aardige zangspelletjes. waarna alle kinderen een voor een bij Sinterklaas moesten komen. Terwijl van tijd tot tijd Sin terklaasliedjes gezongen werden, trac- teerde. Piet op koek en suikergoed, li monade en chocolademelk. Tot slot kreeg elk'kind, ook de kleuters, twee pakjes met lekkers mee. Sinterklaas bedankte de heer Koo men, de oudercommissie, meester en mevr. Bakker voor hun hulp. Filmavond Volksonderwijs Woensdagavond gaf de afd. Akersloot var Volksonderwijs een filmavond. De zaal van de heer Koomen was stamp vol. De voorzitter, de heer G. Otte, opende en zeide, dat de o.l. school nog steeds niet verbouwd was. doch dat de burgemeester in de raadsvergadering had gezegd, dat dit in 1949 zou gebeu ren. Spr. hoopte dat de woorden nu eindelijk in daden zouden worden om gezet. Door de Nederl. Schoolbioscoop te Amsterdam werden enige films ver toond: een gekleurde tekenfilm, een film over de kronings- en jubileum feesten en een tweetal klankfilms over Canada met nog een tekenfilm tot slot. In de pauze deed het hoofd der school een mededeling over het adviesbureau voor beroepskeuze, verbonden aan het Arbeidsbureau te Alkmaar.. Daarna wees hij nog eens op het werk van Volksonderwijs. Op de ruim 80 protes tantse gezinnen te Akersloot telt de af deling thans 87 leden. Toch gaven zich nog 3 nieuwe leden op. Aan het slot werden 22 prijzen verloot, die geschon ken waren door zakenlui en particulie ren om de vereniging te steunen. De voorzitter dankte de filmoperateur en allen voor hun milde gaven voor het Sinterklaasfeest, dat 's middags in dezelfde zaal werd gehouden. IJmuiden VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 770 kisten makreel, 547 haring, 265 wijting. 200 schelvis, 240 schol, 100 koolvis, 60 fijnvis. 60 poon, 25 haai. 10 bot, 70 ka beljauw, 10 leng, 50 diversen. Besom mingen: IJm. 16. Bergen, f 16690. KW 140 f 3440, 127 f 4380, 76 f 5790, 210 f 1300, 21 f820, IJm. 212 f 220, 215 f 400, 239 f 20. 201 f 1?30, 226 f. 330, 276 f 180. 210 f 900. 207 f 11. VD 60 f 600, HD 7 f 700, IJm. 228 f 380. UK 41 f 425, 1 f 470, 52 f 750, 79 f 108. 243 f 720, 194 f 62, 69 f 25, 46 f 5, 75 1 60. Vorige week heeft Alcmaria een fraaie kans om zich bij de leiders aan te sluiten door Watergraafsmeer laten voorbijgaan. De situatie is thans zo, dat de withemden 3 punten minder hebben dan Z.F.C. en slechts drie meer dan O.S.V., dat boven de hekkensluiters Kennemers en S.D.W. staat. Nu geven de resultaten van Alcmaria direct geen reden tot pessimisme, doch dat neemt niet weg, dat er maar weinig behoeft te gebeuren of de Sportparkbewoners dalen direct enige plaatsen op de ranglijst. Zy kunnen natuurlijk ook stjjgen, maar dan zal Zendag eerst van West-Frisia gewonnen moeten worden, In Enkhuizen ging dat ook, dus waarom zal het thuis dan niet gaan? Ook de tweede maal zal Randers wel de volle winst op L.S.V.V. behalen, hetgeen ook nodig is om de leiding te behouden, daar wij Texel wel In staat achten de punten uit Schoorl weg te halen, R.K.A.F.C. biyft by de kopgroep als de punten uit Wieringerwaard mee komen. De Alkmaarse 30-jarige gaat natuuriyk de eerste wedstryd na haar ver jaardag winnen. VV.B.S.V. is het slachtoffer. Jong Holland verloor tot nu toe slechts één wedstrijd. I)at was de ont moeting tegen Marken, dat vandaag naar .Alkmaar is gekomen. Alle reden voor de Jong Hollandianen dus om revanche te nemen. De tweede Wassers. Het zal A.F.C. niet meevallen de punten op Elinkwijk te veroveren, te meer daar de Utrechtenaren belust op revanche zijn. D.W.V. en de Spartaan hebben tegen Volendam en Vrienden schaar niet zo'n zware opgave. De enige wedstrijd, die Hilversum tot nu toe heeft gewonnen is de wedstrijd tegen H.V.C., de ploeg, die Zondag naar Hilversum komt om revanche te nemen, waar o.i. veel kans op is. S.D.W. gaat naar Z.F.C. toe, ver moedelijk wel om een nederlaag te in casseren. Evenals Alcmaria zal U.V.V. de handen vol hebben om Water graafsmeer, dat nu plotseling tot de kanspaarden is gaan behoren, op eigen terrein te verslaan. RepiditasHercu les is een open strijd, waarin de be tere verdediging van de bezoekers wel eens de doorslag kon geven. De vierde Wassers. Zeevogels heeft vorige week kans gezien om Randers te weerstaan en zal dit ook zeker met Nieuwe Nie- dorp kunnen klaren. Wij zijn benieuwd naar Schoorl, dat Texel ontvangt. Ogenschijnlijk hebben de gastheren weinig of geen kans en toch zijn wij er van overtuigd, dat Texel de punten nog lang niet binnen heeft. De derde concurrent van Randers, Watervogels, maakt een reis naar St. Pancras. Ver moedelijk zal het geen vergeefse reis worden. Twee oude concurrenten ontmoeten elkaar in 4B. V.V.W. en Grasshoppers zullen het elkaar danig lastig maken en wij denken dan ook aan een pun tenverdeling. Zouaven zal niet verder afzakken daar het bezoekende Sijbe- karspel wel met lege handen terug zal moeten keren. In 4C heeft C.S.V. een redelijke kans iets op D.R.C. in te lopen. Zelf zullen de Castricummers de punten wel op R.C.Z. veroveren, terwijl D.R.C. van Assendelft weieens een nederlaag kon krijgen te incasseren. U.S.V.U. Limmen is Voor de bezoekers. De Alkmaarse elftallen ALCMARIA: Dukers; Maassen en Hendriks; Godvliet, Helderman en v. d. Lek; Badenhuysen, Schmidt, Untied, Eversteyn, de Buyzer. RANDERS: Vethaak; Kleppei1' en P. Teigeler; v. Berkum, Sol en H. Bakker; Stroet, Barbuio, J. Teigeler, Th. Bakker en Groen. R.K. A.F.C.: Boeters; Stam en Dekker; Bierman, Pannekeet en Kleybroek; Tijm, Heynis, Hui- berts, de Nijs en Meyer. ALKMAAR: Lakeman; C. Zwart en D. Snel; D. Bakker, C. de Jong en P. Roos; J. Groot, A. Schoonhoven, S. Schram, P. Baas en T. van Baden. JONG HOLLAND: Hoekstra; van Til en Rechtsteinen; Smoren- berg, de Vries en Westrienen; C. Goossens, K. Goossens, Pappa Hartog en Tesselaar. 5t. Pancras burgerlijke stand Geboren: Jacob J, zoon van J Dull en G Balder Ondertrouwd: Jacob Snijder en Esther de Wit Abram Glas en Antonia M P Kruit Cornells de Jong en Antje H de Vries Ge t r o u w d Gerardus Jonker en Maartje t Langedijk Hendrik Bram- mer en Petronella Kerssens Cornells Groen en Janke Leegwater Overleden: Maarten Zeegers. 70 jaar, echtgenoot van A Vriesman Dieuwertje Hofman, 88 jaar, weduwe van KI Hos (overleden "te Alkmaar) NAGEKOMEN PREEKBEURTEN NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. Ap pel. Doopsgez. gem., 10 uur, da. FranckenLiefrinck. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. Schmidt. HEER HUQOWAARD, geref. kerk, half 10 en half 3, ds. Huismans. BROEK OP LANGENDIJK, chr. geref. kerk, half 10 en 3 u. ds. Henstra (verbeterde opgaaf). van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met 1 1 .T Dr. G; L. Smit Sibinga: Ge schiedenis van het leven op aarde. Uitg. Scheltema en IIoI- kema N. V. Amsterdam. „De gemiddelde Nederlander heeft slechts een vaag begrip van de aarde, die milliarden oud is. Dit boek, ge schreven voor niet-geologen, wil in dit algemeen gebrek aan geologische ken nis trachten te voorzien". Aldus luidt een aanbeveling voor hetwerk van dr. Smit Sibinga, die in een zeer be vattelijke stijl het ontstaan van de aar de en de wording van het leven op aarde beschrijft. En we kunnen con stateren, dat we het boek met veel in teresse en al lezende met steeds groter wordende belangstelling hebben ge volgd en dankbaar zijn, dat we met dit werk hebben mogen kennis maken. De schrijver bespreekt de wording van de aarde zelf, en het ontstaan van de flo ra en fauna in de verschillende tijd perken. En dat is niet zo eenvoudig. Daar komen feiten naar voren, waar de doorsnee-Nederlander van de twin tigste eeuw geen flauwe notie van. heeft. Wist u b.v. dat 't tijdperk, waar in er alleen maar reptielen op aarde voorkwamen (van kleine soorten tot de enorme dinosauriërs toe) zo'n klei ne 100 millioen jaar omspant? Dat daaruit langzamerhand de eerste zoog dieren ohtstonden? De schrijver laat ons kennis maken met de verschillen de ijstijden, toen ganse delen der we reld onder kilometersdikke ijslagen waren bedolven. Er zijn er verschillen de geweest, de laatste ligt nog maar een 25.000 jaren achter ons; dat is in de wordingsgeschiedenis van nnze aarde zo ongeveer gister of eergister in onze begrippen. Een belangrijk deel van het boek is gewijd aan de eerste mensenrassen, de Pithecanthropus erec- tus van Dubois (de rechtopgaande aapmens, waarvan de resten op Java werden ontdekt), de Meganthropus, gevonden bij Sangiran, de Sinantrho- pus, waarvan de overblijfselen ten Zuiden van Peking werden gevonden, en het meest bekende fossiele mensen ras, de Neanderthal-mens. waarvan het eerst in 1856 bij Diisseldorf een schedel werd gevonden. Het is niet doenlijk in kort bestek een sumiere beschrijving van dit zeer interessante boek te ge ven. dat mede door zijn uitstekende il lustraties een welkome gast in de boe kenkast zal zijn voor hen, die wat meer willen weten van de wordingsge schiedenis van onze goede Moeder Aar'de. Merle Cochran, Amerikaans lid van de Commissie voor Goede Diensten, is heden naar Djokjakarta gevlogen en heeft besprekingen .gevoerd met dr. Mohammed Hatta, de republikeinse premier, aldus meldt het Republikein se nieuwsbureau Antara. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Batavia doet Cochran, die reeds verscheidene voorstellen heeft gedaan om het geschil in Indonesië tot een oplossing te brengen, ter elfder ure een poging licht te brengen in de ge schillen tussen Nederland en de Repu bliek, voordat de Nederlandse delega tie morgen naar Nederland terugkeert. Over het vertrek van Merle Cochran naar Djokja meldt AFP nog, dat zijn bezoek aan de republikeinse hoofdstad geschiedt op verzoek van Moh. Hatta. Hij is vergezeld van de vertegenwoor diger van Hatta te Batavia, dr. Darma- setiawan. Volgens bevoegde bron heeft dr. Darmasetiawan gisteravond een per soonlijke brief van Hattp aan Cochran overhandigd. De inhoud daarvan is niet bekend, doch men meent, dat deze de ongerustheid weergeeft van Hatta na de veronderstelde mislukking der on derhandelingen te Kalioerang en het vertrek morgenochtend van de Neder landse ministers naar Nederland. Volgens het republikeinse persbureau Antara heeft Cochran direct na zijn aankomst te Djokja een ontmoeting met de republikeinse premier gehad. Hevige botsing op Afsluitdijk De chauffeurs van twee om melk rijdende tractors en trailers naar Friesland besloten aan de uitspanning van de heer keizer een kop koffie te halen en even uit te blazen. Ze plaat sten hun combinatie op het rechterge deelte van de weg en stapten welge moed naar de koffie-tent. Plotseling Kwam uit de mist de. vrachtwagen van dc heer Kuiper van Noordscharwoude, die de obstakels te laat zag en met een harde klap op de eerste trailer vloog. Deze, die schijnbaai niet op de hand rem stond, vloog weer met een ruk op de eerste trailer, die op haar beurt een 75 meter over de weg rolde. De materiële schade was zeer groot.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3