Verkoop actie voor halve prijs mm min Mollendood GEVAARLIJKE LADING door J. D. VAN EXTER^ RIKKI IN Sport Langedijker Raai kleuteronderwij I sprak over het en salariëring SJ. ZIJLSTRA POORTER'S ffPERI STEK® Viscoinserven Welkom nieuws! N.V. „Vri©sia" HUISNAAISTER Gevraagd VERTEGENWOORDIGER Noord-Scharwoude Hugo Boys miste penalty A.V.V.-nieuws Nieuwe Niedorp Berqen Auto reed te water in Bovenkarspel De ramp in Deventer O. P. R. ELENA J. LOUPENS Flinke kantoorruimte LEERT INSTITUUT „GLOBE" 9 v/h, JAN DE VRIES, Alkmaar Telefoon 2875 Mevr. SMIT, Leeuwerik kade 21vraagt bekwame PENSION" AANGEB. met eigen kamer. Br. o. no. A 227 bur. v. d. blad. IN IJZERWAREN EN GEREEDSCHAPPEN, voor het bezoeken van aannemers en smeden. Bekendheid hiermede en praktijkervaring strekken tot aanbeveling. Vol!, soil, onder No. A 225 Bureau van dit blad. 87. „Aha", zegt de Chef triomfantelijk. „Ziedaar, mijnheer. Is Barendse hier geweest, ja of neen? Hier is zijn bolhoed" De politie man raapt de hoed op. „Verdraaid ja, dat is zijn hoed. En dat is een geluk voor jou, vriend! Wat ga je nou doen?" De Chef rukt de rechercheur mee naar de stapel planken. „Misschien vinden we 'Barendse hieronder", roept hij en begint met zijn ene vrije hand en zijn voeten het hout weg te ruimen. „Wacht even!" zegt de rechercheur. „Daar hebben we onze mannetjes voor. We zullen die deuren eens opengooien". Hij opent de achterdeuren van de garage. Even later is een aantal politie mannen bezig met het doorzoeken van de stapel lege kisten en planken. Maandaglmddag kwam de raad der gemeente Langedijk in voltallige ver gadering bijeen ter afwikkeling van een lijvige agenda. Van het Bureau „Esperanto bij het Onderwijs" was het verzoek binnen gekomen adhaesie te betuigen aan de mogelijkheid van invoering van het Esperantó-onderwijs. De debatten kwa men zover, dat gestemd moest worden. De Esperanto-voorstanders wonnen het. Nadat de rest van de waslijst onder de hamer was doorgegaan, werd door de voorzitter, burgemeester Schelhaas, meegedeeld, dat in de-vacature-Kansen nog niet voorzien is en men zich aan de O.L. school te Broek op Langendijk waarschijnlijk met een tijdelijke leer kracht zal moeten behelpen. Het voorgerecht De entrée tot de eigenlijke raadszit ting was een droog geval: de juridische formulering van de heffing op de pre cariorechten. De raad distanciëerde zich hier dan ook haastig van en ging over tot vaststelling van de leges-hef fing voor inlichtingen uit het bevol kingsregister. Enige raadsleden, zo de heer Stoop, kwamen met deze materie slecht uit de voeten, maar tenslotte werd de raad het er over eens. Het onderhoud der woningwetwonin gen kwam vervolgens ter sprake. Door de regering is de maatregel beraamd om gedurende twee jaren de aflossing der schuld, welke op de woningen rust, te verschuiven. De vrijkomende mid delen zullen in een speciaal fonds wor den gestort, waaruit dan de achterstal lige onderhoudskosten zullen wor den bekostigd. Voor de Langedijk komt hierdoor c.a. f 8800 beschikbaar voor genoemd doel. Aldus besloten. Waar niet is... Ook de Raad stelde zich op 't stand punt, dat men geen veren kan pluk ken van een kikker en verklaarde dan ook een viertal destijds verstrekte tuindersvoorschotten voor oninbaar en wel ten name van de heren A. v. d. Gragt te Broek op Langendijk, J. J. Engel, thans te Amsterdam, wijlen P. Keizer, destijds te Den Haag en wijlen C. Koorn. destijds te Zd.-Scharwoude. Het volgende punt: subsidiëring van het kleuteronderwijs is door de Raad van onder tot boven bekeken. Voor 1948 was reeds toegezegd f 2772,50 in totaal, maar dit bedrag blijkt in hoge mate ontoereikend. In afwachting van de wettelijke regeling voor dit onder wijs welke op de helling staat Stelden B. en W. voor in totaal f 9310 te voteren, zijnde de helft der salaris sen van de leerkrachten plus f 7,50 per leerling per jaar. Hoewel alle raadsleden het voorstel van harte toejuichten, ontspon zich toch een hele discussie over de details. Zo brak de heef Volkers zich het hoofd over de vraag of het niet gewenst zou zijn alleen gediplomeerde knechten aan te stellen, terwijl de heef Weel opkwam voor de niet-gediplomeerden. die al 'n tiental jaren of langer met het geven van dit onderwijs belast zijn. Tenslot te vertrouwde men, dat B. en W. drei gende moeilijkheden wel zulen weten te ontlopen en dus kwam het voorstel er zonder hoofdelijke stemming door. Intermezzo. Bij de volgende' agendapunten toon de de raad maar weinig belangstelling en het ontwerp Verplaatsingskostenbe- sluit onderwijzers, alsmede het ver zoek van de heer N. Jol een vergoe ding te mogen ontvangen van de rij- ■wielkosten voor één zijner in Alkmaar schoolgaande kinderen, bood inderdaad weinig perspectieven tot oratorische meesterstukken. Met hetzelfde gemak kelijke gebaar annuleerde de raad een met 'n half dozijntje andere gemeenten aangegane regeling tot toelating van leerlingen aan de Ulo-school te Noord- Scharwoude. De 6e suppletoire begro- ting 1948 noch enige financiële be sognes konden de belangstelling der leden wekken. Voorts zal er twintig mille geleend worden ten behoeve van de gasfabriek en daarna De hoge salarissen moeten omhoog. Punt 15 bleek voor menig raadslid een gewetensvraag. Het betrof hier het uitbrengen van een advies over hel, zg. rapport-Ubljink inzake de gelijk schakeling der jaarwedden der ge meentesecretarissen in Noord-Holland. Bovendien stelden B. en W. voor om Ged. Staten te verzoeken Langedijk in een hogere klasse te plaatsen dan krachtens het inwonertal de juiste is. De heer Beers was de eerste, die ver klaarde daKhij weinig voor het voor stel van B. en W. voelde, daar z.i. de salarissen van de burgemeester, secre taris en ontvanger al ruim toereikend genoemd kunnen worden. Welkbe toog de heer Beers ruimschoots met cijfers illustreerde. De heer Bruin was het grotendeels met de heer Beers, eens, maar de la gere ambtenaren kunnen slechts 'n beter salaris krijgen, als de hogere en hoogste eerst verhoogd worden. De heren van Dijk, Kuiper en Weel waren van een zelfde gevoelen, zodat de raad met 8 tegen 7 stemmen besloot om gunstig te adviseren over het rapport-Ubink en tevens besloot aan te dringen op 'n hogere slassificering. Welk besluit ove rigens met vee 1 welsprekendheid te doop Wérd gehouden. Ontslagen. Aan de heer N v Braam, leraar aan de Ulo-school te Noord-Scharwoude werd ontslag verleend per 1 Januari wegens een tekort aan leerlingen. Aan de heer D. P. Kansen, onderwijzer aan de O. L.-school te Broek op Langen dijk werd eveneens ontslag verleend wegens zijn benoeming aan de Tes- selschadeschool te Alkmaar. Door de raadsleden Balder en van Dijk waren voorts vragen gesteld over de straatverlichting, waarop de voor zitter antwoorden kon, dat hierin van de zijde der PEN verbetering wordt gebracht. Ook de Langedijk blijkt te sukkelen aan niet corr t-lopende torenuurwerken, maar ook hierin is verbetering gebracht. De vragen van de heer Volkers over het dempen van de Spoorstraatsloot konden worden beantwoord met de verzekering dat het werk zeer binnenkort zal worden begonnen. Tenslotte beantwoordde B. en W. op vragen van de heer Volkers be treffende de duurtetoeslag. dat deze ook inderdaad binnen de richtlijnen der regering aan de armlastigen wordt ver strekt. De heer Volkers hield tenslotte het laatste woord, want hij bracht nog de dank van de Eendracht over voor het door het gemeentebestuur bewezen hulpbetoon, waarna de voórzitter de hamer voor de laatste maal deed val- len. KERSTPAKKETTENACTIE De kerstpakkettenactie, uitgaande van de Niwin, is deze gemeente weer uitstekend geslaagd. Niet minder dan 402 pakketten zullen met de Kerstda gen dank zij da Langedijker bevolking aan onze militairen overzee worden uitgereikt. Een woord van hulde aan alle medewerkers (sters) alsook aan de gulle gevers is hier zeker op zijn plaats. De opbrengst was 2010.n.l. Broek op Langendijk 325,—, Zuid-Scharwou- de 420.Noord-Scharwoude 800. Oudkarspel 465. BONNEN HALEN Alle inwoners van Noord-Scharwoude moeten morgen, Woensdag 8 December, hun nieuwe bonkaarten 901 afhalen Onder leiding van scheidsrechter Kes uit Alkmaar wist Hollandia T. twee punten van het technisch veel betere Hugo Boys te bemachtigen. Het veld was ondanks de vele regen in prima conditie. Direct viel ons de beste Hol- landia-verdediging op, waarop gere geld in deze wedstrijd de Hugo Boys voorhoede stuitte. Vóór de rust waren de elftallen vrijwel even sterk en de aanvallen gingen geregeld op en neer. De publieke belangstelling was groot en de spannende momenten waren niet van de lucht. Af en toe kwam Hollan dia opzetten, maar keeper Pancras verrichtte mooi werk. Vóór de rust kreeg geen der partijen kans om te scoren en de stand bleef dubbel blank. Tien minuten na de rust was er een Hollandia-aanval, de H. B.-keeper ving op, maar liet weer vallen en de Hol- landia-voorhoede was er als de kippen bij om in te schieten, 10. Nu begon Hugo Boys te beseffen dat het ernst werd en zij zetten alles op alles om een tegenpuntje te maken. Het was aanval op aanval op het Hollandia- doel, maar keeper Groot was prima in vorm en redde vele moeilijke situaties. Nadat er hands in het strafschopgebied was gemaakt, kreeg H. B. een penalty toegewezen, welke does: de rechtsbui ten Doodeman genomen werd. Dit was toch de mooiste kans om gelijk te ma ken, maar keeper Groot wist de bal netjes op te vangen. Hugo Boys was absoluut technisch veel beter, maar vrouwe Fortuna was niet op het voet balveld aanwezig. Het was een gewel dig spannende match, waarin Hugo Boys haar kans op het kampioenschap heeft verspeeld. Dé leiding was in goede handen en het was een mooie sportieve wedstrijd, welke tenvolle het aanzien waard was. Zondag trok de AVV de Rijp naar Oudesluis om het gelijknamige eerste elftal te bekampen. Spoedig bleek, dat onze mannen niet opgewassen waren tegen de vooral technisch beter spelende Oudesluizers. Successievelijk werd de stand ge bracht op 50, waarmee de rust in ging. Na de rust werd de verhouding be ter. AVV kwam er beter in en Oude sluis zakte iets af, mede doordat twee van haar spelers werden vervangen door reserves. Het was Eddy die zijn ploeg nog aan een doelpunt hielp, zodat de eer werd gered. Meermalen was AVV in de aan val maar de voorhoede was niet bij machte de keeper te passeren. Even vóór het einde maakte Oudesluis er 61 van. Met deze stand kwam het einde, toen de scheidsrechter, die vóór de rust o.i. wel wat zwak leidde, voor de laatste maal floot. AVV 2 verloor thuis van Limmen 2, eveneens niet zo zuinig, met X5 moest zij het on derspit delven. GRAFTDIJK—GROOT-SCHERMER In een meer spannende dan fraaie wedstrijd, wist Groot-Schermer hèt niet verder te brengen dan een gelijk spel. Dit pleit wel voor de achterhoede vgn Graftdijk, vooral door het uitstekende doelverdedigen van Los. Keer op keer was hij de voorhoede van Groot-Scher mer de haas. Het was dan ook jammer voor hem, dat uit een zwak moment Groot-Schermer de gelijkmaker scoor de De strijd werd reeds in de eerste helft beslist. Midvoor Hoek opende de score voor Graftdijk na goed aangeven van Van der Honing. Kort vóór de rust wist Groot-Schermer echter gelijk te maken. Na de rust wist geen der partijen het doel meer te vinden. Graftdijk speelde met twee invallers. De overige uitslagen waren: Graftdijk 2—Oudendijk 2 21; Graftdijk a—SVV a 52. ST. NICOLAASFEEST KLEUTERSCHOOL. Woensdagmiddag bracht de goede Sint een "bezoek aan de kleuterschool. Na aankomst van de Sint met zijn knecht brachten de kinderen een zang- hulde. De kinderen werden herhaaldelijk getracteerd door het schoolpersoneel. Verschillende malen werd de Sint toe gezongen en voorts werden enige spel letjes gespeeld. De oude baas toonde zich enthousiast over de vorderingen der kleuters. Een compliment voor de onderwijzeresjes. Het hoogtepunt was het uitreiken der cadeaux, hetgeen met een toepasselijk woord door de Sint werd gedaan. Een enkele maal trok een lipje omlaag, maar toch dolgeluk kig keerde de kleuters met hun sur prise omstreeks 4 uur huiswaarts. Het was een goed geslaagd feest, waarvoor de dames Groot en Rezel- man alle eer toekomt. KERKELIJK NIEUWS. De heren P. Visser en P., Beuit werden voor de kerkeraad van de Ned. Herv. kerk, herkozen resp. als ouderling en diaken. BURGERLIJKE STAND' Geboren: Johannes Joseph, z. van Johannes Joseph Kaldenbach e» Vero nica Clasina Hoogland. Marianne Bar bara, d. van Adrianus Theodorus Bak ker en Geertruida Petronella Baltus. Gehuwd: Johannes CoenraadVer meulen en Cornelia Adriana Visser. Zondagavond omstreeks 9 uur is een splinternieuwe bestelauto van de V.E. B.A. uit Hem, bestuurd door de heer D. Slijkerman in de drie meter diepe Broekerhaven gereden. De oorzaak was de op dat tijdstip zeer dikke mist. De auto kwam uit de richting Bovenkar spel. Hoewel ter plaatse ook nog straat verlichting aanwezig is, werd de be stuurder waarschijnlijk door een grote stapel ledige aardappelkratten misleid. D. beide inzittenden, de bestuurder en een knecht van de firma, de heer Th. Weel, zijn er gelukkig met de schrik en een nat pak afgekomen. Ze hadden de tegenwoordigheid van geest 't portier raam open te draaien en naar boven te zwemmen. Met behulp van omstanders wisten ze bij de steile kade op te ko men. Ze werden van droge kleren voorzien, waarop zij per fiets huis waarts konden keren. Van de auto, welke Maandag door een kraanwagen van de firma Geerling en ink-laar uit Hoorn is gelicht, was niets meer te zien. De begrafenis van kapt. ter zee J. P. H. Perks Onder zeer grote belangstelling is Maandagmiddag op Westerveld teraar- debesteld de in het militair hospitaal te Overveen overleden commandant van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", kapt. ter zee J. P. H. Perks. Voorafgegaan door het corps mari niers en door een vuurpeleton r^ed de lijkstoet de begraafplaats op. Nadat ae kist, die bedekt was door de drie kleur, waarop de ordetekenen van de overledene lagen, op de baar was ge zet, gaf het vuurpeleton een salvo en zette de stoet zich in beweging op weg naar de groeve. Hier werd het woord gevoerd door admiraal Gooszen, schout bij nacht Van Hengel, de heer H. Th. de Booy, de heer Leeflang, admiraal jhr. E. J. van Holthe, door ae commandant zee macht-Nederland, schout bij nacht J. J. Willinge, en door de chef van de eouipage, schipper Sonsbeek. Nadat het peleton nogmaals een salvo had gelost, daalde onder tromgeroffel de kist. De kapel zette het Wilhelmus in en tot slot dankte een zwager van de overledene voor de betoonde belang stelling. Namen der slachtoffers Na onderzoek is gebleken, dat bij de brand te Deventer de volgende zes per sonen zijn omgekomen: de dertigjarige echtgenote en een anderhalfjarig zoon tje van de heer A. S. de Lange, de 44- jatige heer Lodeweges uit Zaandam en diens zevenjarig dochtertje en vier jarig zoontje, die bij de familie Do Lange logeerden en tenslotte het ander- halfjarig zoontje van de familie Thijsen uit Amsterdam, dat bij de familie Lo deweges te Zaandam logeerde en door deze familie was meegenomen naar De venter. Gered zijn de heer A. S. do Lange, mevr. Lodeweges en een drie jarig dochtertje van de fam. de Lange. De politie vermoedt, dat de brand misschien is veroorzaakt door een de fecte schoorsteen. De heer De Lange rook brandlucht en wekte zijn echt genote. Zij is blijkbaar in huis gaan kijken. Men vond haar later dood. De heer de Lange Is door een raam ont komen. Mevr. Lodeweges kon met het driejarig zoontje van de familie De Lange door de dakgoot vluchten. TANDARTS, Kennemerstraatweg 51, Woensdag 8 December de gehele dag en Donderdag 9 December van 12 GEEN SPREEKUUR. ARTS, wegens ongesteldheid GEEN PRAKTIJK. Andere artsen nemén waar. NET MEISJE gevraagd voor de dag In kl. gezin, zelfst. k. werken. Aanmelden Dinsdag vóór 7 uur of Woensdag. Mevr. HEUSEVELDT, Wil- helminalaan 15, Alkmaar. DAGMEISJE gevr. van 8.30 tot 4.30 uur. Zaterdagsmiddags en Zon dags vrij. Mevr. HAÏJTEMA, Wil- helminalaan 18. Gevraagd nette BUFFETJUFFROUW, prettige werkkring, goed loon"! Aanmelden: Stations- Restauratie Alkmaar. HUISHOUDSTER gevr. bij echtpaarwaar de vrouw invalide is, lft. 30 40 jaar. Kennemerstraat weg 44 bij de Vier Staten. Gevraagd: ZIT-SLAAPKAMER met warme maaltijden. Br. m. opg. prijs onder no. A 231 bur. van dit blad. Gestoffeerde zlt-slaapk. te huur. Brieven onder no. A 228 bur. van dit blad. Te huur gevraagd: PAKHUIS. M. v. WANROY, p.a. M. Engel, Sliksteeg 5. E Y SINK-MOTORRIJWIEL, type „Jubileum" 125 cc. geh. gereviseerd aan fa briek, met nat. bew. 450. Euwigelaan 10, Bergen. te huur. Brieven onder no. A 229 bureau van dit blad. Te koop van particulier keurig onderhouden AUTO, Ford 1932, 4 deurs, loopt 19, geen olie. Br. o. no. A 230 bur. van dit blad. Veilig en prettig rijden in de nieuwe verwarmde Austin. Aanbevelend, Stompe tor en D50,Tel. 231 NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. IN LIQ. gevestigd te Alkmaar. Vergadering van Aan deelhouders op Donderdag 23 December 1948 des voormiddags 10.20 uur, ten kantore der Vennootschap, Voordam 11 te Alkmaar. Houders van aandelen aan toonder moeten, om ter vergadering te worden toegelaten, hun aandelen uiterlijk 20 December 1948 deponeren ten kantore der Vennootschap, Voordam 11 te Alkmaar, of uiterlijk 18 December 1948 ten kantore der Amsterdamsche Bank N.V., Herengracht 595 te Amsterdam. Bij deze kantoren ligt de agenda ter inzage. DE DIRECTIE. Alkmaar, 7 Dec. 1948. Onze cliënten die op onderstaande data en uren bij ons gekocht heb ben, kunnen op vertoon van kassabon de helft der aangegeven waarde terug ontvangen: 20 Nov. van 1%2% uur 22 Nov. van 1011 uur 23 Nov. van 910 uur 24 Nov. van 1112 uur 25 Nov. van 8%9% uur 26 Nov. van 1%— 2% uur 27 Nov. v. 11%—half één 29 Nov. van 1112 uur 30 Nov. van 1011 uur 1 Dec. van 1112 uur 2 Dec. van 56 uur 3 Dec. van 1%— 2% uur 4 Dec. van 910 uur MEUBILEERINRICHTING MIent 6—8, Telef. 3452 Alkmaar. WONINGRUIL. Aangeb. keurige woning te Alkmaar, aan het N.-H. Kanaal, bev. huisk., 3 slaapk., keuken en kelder met achtertuin, Gevraagd: woning in an der ged. van Alkmaar, Heiloo, Bergen of om geving. Br. o. no. A 226 bureau van dit blad. en bij Verdronkenoord 59 VERDR.OQRD 123 Hoek Huigbröuwerstr. Alkmaar, Tel. 4283 Makreel per bl. 130 c. Haring in tom. Ketchcup per blik 65 c. WONINGRUIL. Aangeboden: geriefelijke moderne kleine woning. Gevraagd: grotere wo ning op goede stand. Brieven no. 3848 aan Adv.- Bur. K. TER BURG t/o. de Grote Kerk. U kunt weer gul zijn voor Uw huid met het zachte, verkwikkende schuim van Lux Toilet Zeep. Want die heilzame toiletzeep is van nu at aan VRIJ te koop. OVERAL EN ONBEPERKT! Profiteer van die weelde 't Is nu zo eenvoudig om een frisse, jonge teint te houden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 4