Tweede Kamer aanvaardt geldzuivering en wijziging wetsontwerp kinderbijslag Sieraden Tsjang Kai Tsjek is pessimistisch Nederland heeft de gronden nodig van Zuidoost- en Zuidwestpolder JFI s broek arde" Donderdag 9 Dec. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145e Jaargang No. 290 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Belasting kan worden voldaan met certificaten Fox gaat zaken doen met Djokja Generaal loopt rond met zelfmoordplannen Weerbericht Deelstaten zijn niet meer weg te denken De excessen op Celebes worden berecht De Indonesische kwestie naar de Veiligheidsraad! Dr. Ir. Smeding wil polders droogleggen Ut Si Twaalf dagen op een muilezel Minister van Schaik gaat naar de West Ultimatum voor Joden en Egyptenaren li IJSCLUB „THIALF" vergaderde de IJsclub mwezig waren 7 be leden. De voorzitter, pende de vergadering edwezen er over uit, len aanwezig waren, igeven van de pen- er een batig saldo van bestuursverkiezing, den H. Kieft, D. Kieft werden allen her-, •d het programma be- n eventuele ijs winter, ■n knobbelrit te orga- :er kinderwedstrijden er zal op voorstel n een gemaskerd bal en georganiseerd, jan de jaarvergade- in Hoorn, bleek geen ag ontstond een zeer ireking over het a.s. in Januari 1950. Het ling een wekelijkse 0 ct. te vragen per 'den en 15 ct. voor n kan dan een fonds Een en ander zal worden besproken. in een zwaar beladen appen bij de heer J. ie brugleuning wilde geheel af, zodat fiets te water vielen. Ge- zeel van de inhoud broek hield 6 dezer n algemene vergade- ocht was. Bij de ba- verden de heren C. /isser herkozen. De eeg décharge voor lij bleek dat het ba- :6 bedroeg. Als afge- e algemene vergade- :en de heren KI. Besloten werd een de IJsrevue te Am- ook niet-leden kun- it slot van de geani- g werd de traditio- ouden, waarbiij de gelukkige bezitter r schaatsen. T 181 O umenten lajaar 1 947, Nederlandse or ^Statistiek t in 74 van zinnen Vim sden aan te :indsdien het kis gestegen. DAT IS VIMl V 79 024 EXTER rtellen dat hij gehoord, dat irie van die i garage zijn arriveerde! ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHI TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag ju Aanbod tot 15 woorden t 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Nadat de Tweede Kamer Woensdag een aantal kleinere wetsontwerpen zonder beraadslaging of stemming had goedgekeurd daaronder was het ont werp tot vervanging van de wetgeving nopens het verkeer op de wegen is de behandeling van het wetsontwerp tct afwikkeling van de geldzuivering voortgezet. Inmiddels was nog een nota van wij zigingen verschenen. Daarin had de minister een nieuw artikel ingevoegd, beogende tegemoet te komen aan de positie der bedrijven, die credieten bij een bank hebben opgenomen, terwijl zij tegelijkertijd geblokkeerde tegoeden bij die bank hadden uitstaan. Een an dere wijziging schenkt aan hen, die hun geblokkeerd geld reeds hebben omgezet in 3 pet investeringscertifica ten of 31/. pet beleggingscertificaten en daarna alsnog een aanslag in belastin gen hebben te voldoen, de mogelijk heid een dergelijke aanslag te betalen met de bedoelde certificaten. Een der de wijziging komt tegemoet: aan het verlangen der Kamer om de termijnen van onverhandelbaarheid der hiervoor bedoelde certificaten te verkorten. De termijn van vijf jaar wordt namelijk vervangen door een termijn van ten hoogste vier jaren. De heer C. van den Heuvel (a.r) had een viertal amendementen ingediend, waarvan hij er drie weer introk,' na dat de minister ze had bestreden of on aannemelijk had verklaard. Ondanks de bezwaren van technische aard, wel ke Je minister er tegen had ontwik keld, handhaafde de heer Van den Heuvel zijn vierde amendement, dat bedoelt te voorkomen, dat over inkom sten, ontvangen in geblokkeerd geld, met vrij geld belasting moet worden betaald. De Kamer heeft dit amende ment met 39 tegen 21 stemmen aan vaard. Da heer Lucas (kvp) trok de drie amendementen, welke hij had inge diend, nadat de minister hem op een enkel punt was tegemoet gekomen, in. Het wetsontwerp is daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Kinderbijslagwet De Kamer heeft eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaard het wetsontwerp tot wijziging van de kin derbijslagwet. Daardoor komt de kin derbijslag te bedragen: voor het eerste kind, voor hetwelk recht op een kin derbijslag bestaat, 0.40; voor het tweede en derde kind 0.44 per kind en te rekenen van het vierde kind 0.54 per kind. Deze wet wordt geacht te zjjn in werking getreden op 1 Oc tober 1948. Ze vervalt uiterlijk met in gang van 1 Januari 1950. Vooraf had de minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, enige opmer kingen, in het verslag gemaakt, beant woord. Hij wees er daarbij o.a. op, dat het ontwerp een aanvullend karakter heeft in verband met de loonbijslag van een gulden. Over de loonbijslag en kinderbijslag als zodanig zal van gedachten gewisseld kunnen worden bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. „De mogelijke export van de onder nemingsproducten uit Indonesië heeft grote belangstelling in de handels wereld In Amerika getrokken", aldus verklaarde de republikeinse minister van financiën, mr. Maramis, in een in terview te Parijs. „Niet alleen wordt het tussen Mat thew Fox en de republiek gesloten con tract doorgezet, doch wij zijn reeds be gonnen met de uitvoering daarvan", al dus de minister. Volgens Maramis liggen Amerikaanse schepen in havens gereed om naar In donesië uit te varen. De schepen zijn geladen met textielproducten en medi cijnen voor de republiek. Maramis ver klaarde voorts, dat de moeilijkheid, welke thans in de uitvoering van het handelscontract ondervonden wordt, nog steeds is de door Nederlanders in Indonesië ingestelde blokkade. De sche pen, die naar en van Indonesië varen, moeten de Nederlandse territoriale wa teren passeren en zodoende kunnen de Nederlanders de schepen onderzoeken. Maramis meende, dat de in het kader van het „Fox-contract" gedreven han del zeer duidelijk legaal is en zeer zeker niet in strijd met internationale han delswetten of zelfs met de door „Ba- 1 tavia" ingestelde verordeningen. De grote Chinese bladen te Honkong maken melding van een bericht uit Nanking, volgens hetwelk Tsjang Kai Tsjek onlangs aan vertrouwde volge lingen zou hebben verklaard, dat hij, wanneer hij daalde in de strijd tegen de communisten", zelfmoord zou ple gen voor het monument van Soen Yat Sen, de stichter van de Chinese repu bliek, te Nanking. Volgens een telegram uit Nanking in de „Wenwai Pao" zou mevrouw Tsjang Kai Tsjek vóór haar vertrek naar Ame rika aan de commandant van de Chi nese luchtmacht verzocht hebben, „steeds volledige controle uit te oefe nen over alle vliegtuigen voor geval van evacuering, indien nodig, van de president. Mevrouw Tsjang Kai Tsjek zou de wenk gegeven hebben haar echtgenoot, indien de toestand critiek werd en Tsjang Kai Tsjek zou weige ren weg te gaan, onder dwang naar het buitenland te brengen. Twintigduizend door de communisten geleide manschappen zouden,- uit de bergen ten westen van Hopei opruk kend, een actie ondernomen hebben te gen de spoorlijn Peiping-Hankou, ge paard aan een offensief uit het oosten onder leiding van generaal Lin Piao. De regeringsstrijdkrachten hebben ten Oosten van Yoengtsjeng 60.000 man aan doden en gewonden verloren. Volgens waarnemers is dit practisch het gehele onder generaal Soen Yoean Liang staan de leger. Volgens nog onbevestigde be richten uit Sjanghai hebben de door de communisten geleide strijdkrachten Hsoetsjou weer ontruimd. Doodstraf gevraagd voor deserteurs. Vijf-en-zeventig leden van de Chinese wetgevende vergadering vragen in een resolutie om de doodstraf voor hoogge plaatste legerofficieren en zware straf fen voor ambtenaren, die hun post ver laten of in hun plicht tekort schieten tijdens de huidige crisis. In de resolu tie wordt voorgesteld, dat dergelijke ambtenaren verder niet meer in over heidsdienst werkzaam zullen mogen zijn en dat hun bezit onder de troepen verdeeld wordt. Uitspraak in zaak-Rauter uitgesteld Op 15 December a.s. zou de bijzondere raad van cassatie uitspraak doen in de zaak van de gewezen commissaris-ge neraal Rauter. Naar wij vernemen, zal deze uitspraak worden uitgesteld tot 'n nader te bepalen datum. DE RAMP fE PRESTWICK Maandag 10 Januari begint te Ayr (Schotland) het openbaar onderzoek in zake het ongeval met de Nederlandse Constellation bij Prestwick op 20 Oct. waarbij 40 personen werden gedood. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Aan de kust tijdelijk krach tige, overigens meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Zwaar bewolkt, later met opklaringen. Slechts op enkele plaatsen svat lichte regen. Iets minder zacht. ONZE MISSIE TE BERLIJN Vice-admiraal J. M. de Booy is te Berlijn aangekomen en heeft de leiding van de Nederlandse militaire missie bij de gealliëerde bestuursraad in Duits land aanvaard. Prof. Romme (op Schiphol): Woensdagmiddag omstreeks drie uur, bijna een uur te vroeg, arriveerde op het vliegveld Schiphol de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, die met de andere fractievoorzitters enige tijd in Indonesië heeft vertoefd. Prof. Romme vertelde: „Wij zijn naar de Oost gegaan om de te Bandoeng ge legde contacten met de federale deel staten te vernieuwen. Wij gingen als waarnemers met een adviserende stem. Het spreekt dus vanzelf, dat ik niets kan zeggen ten aanzien van de aard van mijn adviezen. Wel kan ik verklaren, dat het nuttig is geweest dat wij als waarnemers naar Indië zijn gegaan, opdat onze fracties zich een oordeel kunnen vormen over de toestand aldaar. De regering moet nu een nadere beslissing nemen". Prof. Romme acht het vechten van de republiek tegen het federale begin sel hopeloos, omdat, naar hij zeide, „de deelstaatsgedachte zich tot in de die pere lagen van de Indonesische bevol king zodanig heeft ontwikkeld, dat men de deelstaten niet zomaar meer kan wegdenken". „Geen breuk tussen Djokja en Den Haag" zegt Lovett Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Lovett, de waarnemende Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, verklaard, dat de Nederlandse ambassade te Washington had mee gedeeld, dat de delegatie van de Ne derlandse regering uit Indonesië was teruggeroepen voor overleg. Lovett voegde hieraan toe, dat hy dit niet uitlegt'" ais een breuk tussen de Ne derlandse regering en de Indonesische republiek. Nacht over Java De dienst legercontacten meldt uit Batavia, dat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal ge bied 307 incidenten zijn gemeld, dit is 69 meer dan in de voor gaande week. Dit weektotaal is het hoogste sedert de onderteke ning van de Renvilleovereenkomst. Tien T.N.I.-leden en bendeleden werden gedood, 14 gewond en 8 gevangen genomen. In totaal wer den voorts 216 gewelddaden tegen de bevolking gepleegd, waarvan 31 moorden op Indonesische be stuursambtenaren en burgers. In de laatste drie weken vielen er 200 slachtoffers van moordaansla gen en ontvoeringen. Het commu niqué zegt „nadat de incidenten voornameiyk in Midden- en West- Java geconcentreerd waren, schijnt thans de beurt te zijn aan Oost-Java, waar het aantal inci denten gestadig toeneemt". Het rapport in zake de door Neder landse militairen bedreven excessen op Zuid-Celebes wordt voorlopig niet gepubliceerd. Minister Götzen heeft echter aan de Tweede Kamer vijf foto- copieën van het rapport ter kennisne ming doen toekomen. De reden daar van is, dat van het gewraakte optre den te zijner tijd een openbare straf rechtelijke behandeling zal kunnen worden tegemoet gezien. De regering van Indonesië heeft namelijk, de pro cureur-generaal bij het hooggerechts hof gehoord, aan de legercommandant opgedragen „terecht" zegt de mi nister om de gedragingen in de ac ties op Zuid-Celebes aan een nader onderzoek in strafrechtelijke zin te doen onderwerpen. De P.v.d.A. en de Indonesische kwestie De fractieleider van de Partij van de Arbeid, Jhr. van der Goes van Naters, heeft Dinsdagmiddag voor de binneu- en buitenlandse pers een overzicht ge geven van het standpunt van de Partij van de Arbeid in het bijzonder wat be treft de politieke ontwikkeling van Indonesië en de verhouding Nederland Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen. Jhr. van der Goes van Naters verklaarde dat „na aanvanke lijk scepticisme in sommige kringen var. de Partij van de Arbeid, de partij thans tot de overtuiging is gekomen, dat de federalistische gedachte in de Indonesische deelstaten wel degelijk een levende idee is. Amerikaans blad De New York Times schrijft in een hoofdartikel, „dat de terugkeer van cle Nederlandse delegatie uit Indonesië in Farijs een gerechtvaardigde vrees te weegbracht, dat in Indonesië een crisis nabij is. Behandeling van de gehele kwestie voor de Veiligheidsraad schijnt gevraagd te worden'! Het blad brengt in herinnering, dat ue Indone sische kwestie een van de zeven aan gelegenheden is, die Marshall aan de algemene vergadering der V.N. heeft voorgelegd en wijst er op, dat twee mogelijkheden tot oplossing, die door leden van de commissie voor goede diensten te berde gebracht waren, door de Nederlanders „geveteerd" zijn en dat de commissie slechts goede diensten kan verlenen en niet meer. Zij kan zelfs niet een der partijen schuldig verklaren. De Veiligheidsraad heeft deze beperkingen niet en aange zien de tijd slechts werkt ten gunste van de extremisten, is de kwestie be langrijk genoeg voor de Veiligheids raad om „het volle gewicht van zijn gezag in de schaal te leggen" en de Nederlanders en republikeinen te ver doeken voort te gaan met het vormen van de Verenigde Staten van Indone sië binnen het kader van de Neder lands-Indonesische Unie, over welk doel beide partijen het eens zijn. Te weinig bouwmaterialen om beschikbare terreinen in N.O.- polder uit te geven De excursie, welke dezer dagen door een aantal journalisten op uitnodiging van het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd gemaakt, gaf de gele genheid een goede indruk te verkrij gen van het vele werk, dat op het ge bied van verkeer en waterstaat na de bevrijding verricht werd. De tocht ging ook lang de Noord oostpolder. Het is begrijpelijk, dat hier onmiddellijk de vraag: Hoe staat het met de ontwikkeling en de plannen tot de verdere drooglegging der IJselmeer- gronden?i aan de orde kwam. Want bij de behoe'fte aan cultuurgronden is landaanwinning van grote betekenis. Men weet het: het betreft hier vier grote polders. De Wieringermeer, 20.000 ha, was de eerste drooggelegde polder. In 1936 werd een begin gemaakt met de Noordoostpolder, de tweede droogge legde Zuiderzeepolder, groot 48.000 ha. Nog wachten de Zuidoostpolder van 96.000 ha en de Zuidwestpolder van 56 000 ha. Dr. ir. S. Smeding, directeur van de dienst van de Noordoostpolderwerken, heeft tydens het vraaggesprek, dat mi nister Spitzen de deelnemers der ex cursie toestond, de wens te kennen ge geven, dat ook deze laatste polders spoedig ter hand genomen zouden kun nen worden. Bij het bezoek aan de Noordoostpol der merkte hij over die twee Zuidelijke polders op, dat zij prima kleigrond be vatten, met in de Noordelijke delen zandgronden. Ook wat deze laatste gronden betreft achtte hij inpoldering zeer gewenst. Op dat deel zouden de jonge boeren van de zandgronden ter reinen voor akkerbouw vinden, waar mee zij vertrouwd zijn. Er zijn voor die inpoldering nog geen regeringsvoorstellen, maar de heer Smeding gaf als zijn mening, dat men b.v. de Zuidoostpolder in twee gedeel ten zou kunnen droogmaken. Dat ver schaft voordelen. Vooreerst beschikt men bij het droogmaken van een deel van de polder in korter tijd over cul tuurgrond. En zouden er eens calami teiten komen tengevolge van oorlog of anderszins, dan zou slechts de halve pol- Dinsdagavond zijn per K.L.M.-Constellation „Franeker" de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur Ir. L. Neher uit Batavia op Schiphol aangekomen om rapport uit te brengen aan de Neder landse regering over hun besprekingen in Indonesië. Ter begroeting waren de minister-president Dr. W. Drees en minister L. Götzen op het vliegveld aanwezig. V.t.n.r.: Dr. W. Drees, 1&. D. U. Stikker, Mr. E M. J. A, Sassen, de heer L. Götzen en Ir. L. Neher. £)E GRIEKSE partisanen kregen de Amerikaanse ingenieur Mc Shane te pakken. Mac Shane werkt, met veel andere Amerikanen, aan de wegenbouw in Griekenland en daar schenen de guerillastrijders bezwaren tegen te heb ben. Na 12 dagen gevangenschap is de Yank in Athene teruggekeerd. Hij ver telde, dat de guerillastrijders zijn auto verbrandden en hem met vier andere inzittenden gevankelijk wegvoerden. Zij werden 12 dagen lang 20 uur pei* dag te voet en per muilezel door de bergen van de Peloponesos rondgeleid en wer den al die tijd overstroomd door een vloed van scheldwoorden tegen Truman, Marshall en andere Amerikaanse func tionarissen. De ingenieur zei tenslotte, dat hem op het hoofdkwartier gezegd was, dat hij de „glorie van het vrije Griekenland" zou zien. Hij had echter niets anders gezien dan een reeks berg dorpen, het-ene nog armer dan het an dere en alle bewoond door hongerige mensen. £R WERKEN een heleboel van die Amerikaanse ingenieurs in Grie kenland. Eén van hen was op het plat teland aan het landmeten (een stoffig weggetje op een paar kilometer van een dorp) en een boer, die op een ezel kwam aanrijden stopte in stomme ver wondering. Eindelijk vroeg 'ie: Wat doe je daar? D* Amerikaan; Ik meet de kortste afstand van dit punt tot het dorp. De Griek: Hebbie daar zo'n kij ker voor nodig? De Yank: Ja. Hoe zou jij het doen? De Helleen: Ik zou mijn ezel loslaten, dat beest gaat altijd de kortste weg naar 't dorp. De Ameri kaan: Maar als je nou geen ezel had? De Griek: Dan zou ik om een Ameri kaanse ingenieur vragen. J)E RUSSISCHE duiker Tsjeredni- kof was in de haven van Nevel aan de Stille Oceaan zeven uur onder water geweest en had juist het teken gegeven, dat hij weer aan de opper vlakte zou komen, toen hij een octopus tegen zijn benen voelde. Drie uur lang vocht, hij met het beest. Toen begaf duiker Karpenko zich naar beneden en viel de octopus met zijn mes aan. Het inktbeest greep Karpenko met een vangarm, zonder Tsjerednikof los te laten. Karpenko stak de octopus «her haaldelijk met zijn mes, maakte het mes van Tsjerednikof van diens riem los en toen staken en hakten de twee mannen op het monster in, totdat het water door het bloed rood gekleurd was. Verzwakt, maar nog levend werd de octopus naar de oppervlakte gebracht. In Moskou gaat het verhaal, dat het een Amerikaans* inktvis is. J^E BERLIJNERS vertellen elkaar als de Time-reporter waarheid spreekt het volgende verhaal: Stalin heeft een beleefdheidsweek georgani seerd en had al de Moskauwers laten aantreden op het Rode Plein om hen wegwijs te maken in de beleefdheid. Middenin zijn toespraak nieste iemand. „Wie niest daar?" vroeg dictator. Niemand antwoordde. „Goed" zei Stalin tot de chef van de geheime pqlitie „laat iedereen op de eerste rij doodschieten". Toen dat gebeurd was vroeg Stalin opnieuw: „Wie nieste er?" Geen antwoord. „Schiet iedereen dood op de tweede rij". Toen de kruitdam pen opnieuw waren opgetrokken stak een klein mannetje in de derde rij zijn vinger op. K-k-kameraad Stalin" stot terde hij, „ik heb ge-n-niest". „Ah!" zei de dictator vrolijk, „nou kerel ge zondheid". En de vergadering werd voortgezet. smokkeld. „Liebesgabe aus Holland". Het bijzondere gerechtshof te Arnnem deed uitspraak in de zaak tegen Fritz Neubacher, die op 13 April 1945 in de omgeving van Almelo heeft deelgeno men aan executies. Hij werd veroor deeld tot 20 jaar rijkswerkinrichting. De oud-luitenant-G.G., dr. Van Mook zal zich voorlopig voor 6 weken met zijn gezin in hotel „De Witte" te Amers foort vestigen. Dr. Jan Krejci van het er Vysjof-zekenhuis in Tsjecho-Slowakije de heeft op grond van de resultaten van onderzoek op 56 patiënten verklaard, dat het virus van meningitis op de mens wordt overgebracht door de steenbokskever. Nu maar vangen. De secretaris van de Britse communistische ^partij. Harry Pollitt, is vertrokken voor het bijwonen van een conferentie van de Poolse communistische partij te Warschau. Het twaalf ton metende zeil scheepje ..Kathleen" is na een reis om de wereld met een amateur-bemanning over een afstand van 33 duizend mijl, welke achttien maanden in beslag heeft genomen, te Sydney aangekomen. De Britse minister van oorlog heeft mede gedeeld, dat de omvang van het Poolse hervestigingscorps in Groot-Brittannië 14.965 personen bedraagt, onder wie 49 generaals en 6432 andere officieren. Na al de narigheid tot slot een vredesbe- richt: Oostenrijk zal een speciale post zegel in omloop brengen ter ere van zenden chocoladerepen en een groot Josef Mohr en Franz Grubler, tekst aantal damesschoenen van Nederlands dichter en componist van het 150 jaar fabrikaat naar Duitsland hebben ge- oude „Stille Nacht", £EN GROTE smokkelaarsbende, die aan de Duits-Nederlandse grens opereerde, is opgerold. Tien personen zijn gearresteerd. Gedurende de laat ste maanden moet deze bende verschei dene honderdduizenden sigaretten, dui der onder water komen. Als men mor gen zou beginnen aan de inpoldering, dan zou de polder over 6 jaar gereed kunnen zijn. Er wordt dan voor deze polder gedacht aan een spoorwegver binding van Amsterdam over de brug naar de Noordoostpolder en dan naar Lemmer. De Noordoostpolder. Met de ontwatering van de gronden van de Noordoostpolder, waarmee in 1938 een aanvang gemaakt werd, zal men over een jaar klaar zijn. Er resten thans nog 6500 ha. De polder heeft in het midden goede en zwaardere gron den, in het Noordwesten en Oosten af- r emend lichtere gronden. Ten westen van de Voorst en rond Urk zijn er slechtere gronden, welke men voor de bosbouw zal bestemmen. Nadat zij van een goede ontwatering voorzien zijn. gaat men tot de exploita tie der gronden over. Gedurende de eerste jaren wordt deze voor rekening van de Staat uitgevoerd, totdat met voldoende zekerheid kan worden aan genomen, dat particulieren niet meer dan een normaal risico dragen en totdat de bouwmaterialenpositie het mogelijk maakt, om bedrijfsgebouwen te stichten. Dit laatste vormt nog een probleem. Er zyn boerderijen en bedrijfsgebouwen nodig. Het is begrijpelijk, dat in de be hoefte daaraan nog niet spoedig kan worden voorzien. In verband daarmee is het nog niet mogelijk om de beschik bare terreinen in voldoende mate uit te geven. Er worden kavels verstrekt van 12, 14, "6 of 48 ha. Daarbij is gestreefd naar een zeker evenwicht bij de verdeling. Ei wordt niet alleen naar de economi sche, maar ook naar de sociale aspec ten gekeken. Het plan bestaat om in de Noordoostpolder ongeveer 1760 bedrij ven te stichten. Daarnaast zal er 2400 ha ter beschikking van de tuinbouw ge steld worden. Nieuwe staatsvorm in wording Van bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld: „Aangezien het niet mogelijk blykt, op korte termijn te geraken tot een definitieve wettelijke regeling van de nieuwe door de grondwet voorgeschre ven staatsrechtelijke vorm van het Ko ninkrijk (Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen), overweegt de regering de invoering van een voor lopige voorziening, in welke enige be langrijke onderdel-n van de voorgeno men regeling reeds zullen worden ver wezenlijkt. Alvorens hiertoe definitieve stappen te doen, zal een der leden van het kabinet zich in de loop dezer maand naar Suriname en de Antillen begeven, ten einde met de daarvoor in aanmer king komende personen en instanties vooroverleg te plegen. De regering stelt zich voor daarna de zeer spoedige indiening van een desbetreffend wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal te bevorderen." C Het ANP meent te mogen veronder stellen, dat de minister zonder porte feuille, mr. Van Schaik, als lid van het kabinet met het bovenomschreven doel naar de West zal vertrekken. Dr. Sunche is het beu Dr. Ralph Bunche, de waarnemen de bemiddelaar van de V.N. in Pales tina, heeft de regeringen van Israël cn Egypte 48 uur tijd gegeven om te gehoorzamen aan het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand en een wapenstilstand in Palestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt gegeven, zou hij de kwestie voor de Veiligheidsraad brengen. „Oorlog betekent ondergang van de Sovjet-Unie" Verklaring van gevluchte officieren. De Sovjet Russische officieren van de luchtmacht, Barsof en Kirosof, die per vliegtuig de Sovjet-Unie zijn ontvlucht en in de Amerikaanse zóne in Oosten rijk geland, hebben te Wiesbaden een persconferentie gehouden, warrop zij o.m. hebben verklaard: „Oorlog is on vermijdelijk en kan slechts leiden tot de ondergang van de Sovjqt Unie. Dat is de mening van het Russische volk" De beide officieren hebben doen weten, dat zij van plan zijn zich naar de Verenigde Staten te begeven en de Amerikaanse nationaliteit aan te vra gen. Zij hopen bij de Amerikaanse radio voor de uitzendingen, bestemd voor Sovjet-Rusland, werk te vinden Volgens hun verklaringen zou 98 van de Russen het huidige regiem ha ten, maar niemand zou iets durven zeg gen of ondernemen. De twee officieren menen, dat het 'Sovjet-regiem gewij zigd noch uit de weg geruimd kan wor den „zonder een actie uit het buiten land".

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1