Stad en Omgeving, Alg. Vergadering Ver. Oud-leerlingen Rijkslandbouw-winterschool AGENDA Filmjeeps maken hun opwachting Tweedaagse excursie naar de Biesbos Een karavaan vol geluid GRATIS Verlovings ringen Jbtju wiun. van qisladtten! ALKMAAR TEL. 3812 Alleen t.o. de Breedstraat 'cgmond aan Zee Heiloo Schoort Hensbroek Het veefonds gaat uitbreiden Warmenhuizen I ^niedijk Koedijk Aardappel-moeheid Bergen Eqmondbinnen Obdam IJmuiden jMQZMMdm Maandagmorgen hield de Ver. van Oud- leerlingen van de Rijkslandbouwwin- terscholen te behagen en Alkmaar in zaal Igesz haar twee en negentigste algemene vergadering. Voorzitter Re- zelman kon naast een niet al te groot aantal belangstellenden de heer Ir. Rinsema, directeur van de RLWS te Schagen, welkom heten. Hij memoreerde het "feit, dat de vereniging thans vijftig jaar bestaat, hetgeen op 21 December feestelijk zal worden herdacht. In de afgelopen halve eeuw is er veel werk ten bate van de landbouw verricht en er mag zeker met grote waardering gesproken wor den over de pioniers van ons werk. Mogen allen, die na ons komen ook even hard voor onze belangen arbei den. Nadat de heer C. J. Bruin de notu len had voorgelezen, deelde deze mede, dat er een schrijven was binnen geko men van het aftredende bestuurslid de heer G. Gootjes te Schagen. Deze dankte voor de prettige samenwerking welke steeds in het bestuur te vinden was. Later op de vergadering bracht de voorzitter de heer Gootjes dank voor zijn met grote ambitie verrichte werkzaamheden in het belang der ver eniging. Van de Jaarbeurs was een aanbieding binnengekomen tot het houden van een lezing met films over de agrarische afdeling van de Jaar beurs, die nog meer de belangstelling van de boerenbevolking verdient. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging nog altijd groeit en thans 487 leden telt. De cur susvergaderingen worden goed maar kunnen nog beter bezocht worden. De financiële commissie kon een goedkeurend verslag uitbrengen over het beleid van de penningmeester. Een voorstel van het bestuur om de con tributie voor dit jaar nog op 5 te handhaven, werd aangenomen. Het volgend jaar zal deze wel minder kun nen worden. Tengevolge van het aftreaen van de heer G. Gootjes moest een nieuw be stuurslid worden gekozen. Dit werd de heer D. Pijper (Wieringermeer) zijnde ter vergadering als candidaat gesteld. De heer Tj. Veenstra uit Mid- denmeer kreeg elf stemmen en zal 'n benoeming aannemen, indien de heer Pijper met de zijne niet accoord.kan gaan. (Hij was n.l. niet ter vergadering aanwezig). Vervolgens werd overgegaan tot de u'treiking van een boekwerk aan de beste leerlingen der scholen te Alk maar en Schagen in 1948, n.l. de heien W. de Boer te Landsmeer (aanwezig) en J. v. d. Star te Oudkarspel (af wezig). V.V.V.-NIEUWS Het derde tiental van de Alkm. Schaakclub V.V.V. heeft na sannende strijd de competitiewedstrijd tegen K.T.V. 1 uit Enkhuizen met 5%iy2 gewonnen. De gedetailleerde uitslag was: B. VeltmanA. David 01 J. VeisG. Zwaan 10 H. J. C. DageletS. Kroese 10 J. v. Til—J. Struik 0—1 P. J. GroenebergJ. Wagenaar P. B. HolzmannD. de Boer J. SchuurmanJ. de Jong 10 F. J. HolS. Zwier 01 G. F. v. BrenkB. de Jong 1—0 J. BastiaanseTh. Zwaan 5%—4% Vrijdag speelt V.V.V. 4 tegen Edam uit en Maandag V.V.V. 2 thuis tegen Oppositie uit Heiloo. ALKMAAKSE BILJARTCOMPETITIE -klasse 4298 3834 4733 3422 3725 3854 2876 2903 De stand in de A- Excelsior Drie Ruiten Optimisten Gekr. Valk Driesprong Volharden Alcm% Victrix Onder Ons Klasse B: Lindenhoek Excelsior A Z.E.K.Z.? Optimisten Excelsior B Volharden Harmonie Drie Ruiten Klasse C: AIcm. Victrix Driesprong Z.E.K.Z.? Lindenhoek Onder Ons De Waag Gekr. Valk Volharden Klasse D: Excelsior Alom. Victrix Drie Ruiten Driesprong Gekr. Valk De Waag Optimisten Harmonie Lindenhoek (Car., beurten, Er zullen weer vier lezingen komen. Te Alkmaar Ir. Lienisch over de vis serij en Prof. Jat |,en over paratyphus, te Schagen Ira Minderhout over bijen teelt en Ir. Hogenesch over de moei lijkheden van de aardappelexport. De zomervergadering en excursie zal gaan naar de Zuidhollandse eilan den en de Biesbos. Het wordt 'n twee daagse tocht Ook zijn er besprekin gen geweest over een tiendaagse reis naar Zwitserland en Frankrijk, dit kan 'n mooie tocht worden. Bedrijven en fabrieken zullen worden bezichtigd. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Oliver Twist, 18 jaar; Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Jamaica Inn, 18 jaar; Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Little Old New-York, 14 jaar. Stadhuis, 20.80 uur: Alg. ledenvergadering Ned. Rode Kruis. Café Centraal, Hofplein, 8 u.: Lezing over aardstralen voor Spir.Ver. „Harmonia". DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Oliver Twist, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Jamai ca Inn, 18 jaar; Cinema Americain, 8 u: Little old New-York, 14 jaar. Luth. kerk, 8 uur: Getuigenisavond „Kerk en Vrede". Spaarbankgebouw, 17 uur: Huishoudelijke vergadering „Het Nut". is momenteel: .980 4.38 58 1189 3.22 54 1044 4.53 52 1115 3.06 45 1005 3.70 40 965 3.99 38 1012 2.84 29 990 2.92 24 3563 1347 2.64 70 4437 1273 3.48 64 3903 1270 3.07 61 3456 1351 2.55 46 3506 1333 2.63 45 3729 1350 2.76 44 3617 1219 2.96 43 2935 1274 2.30 27 3042 1405 2.16 75 2792 1150 2.42 59 3077 1485 2.07 57 2599 1349 1.92 51 2272 1388 1.63 40 2924 1427 2.04 35 2643 1387 1.90 35 2051 1207 1.69 30 2328 1305 1.78 69 2267 1293 1.75 61 2319 1351 1.72 54 2393 1269 1.88 44 2080 1512 1.36 41 1752 1491 1.17 40 2265 1739 1.30 36 1803 1332 1.35 29 1588 1591 0.99 20 alg. gem., Pt.) Gistermorgen stopte een gemotori' seerde trein voor het Alkmaarse stad huis, bestaande uit een grote militaire vrachtwagen, die gevolgd werd door vijf jeeps. En nog geen vijf minuten stonden de wagens in rij geparkeerd, of schallende muziek uit een luidspre ker verkondigde, dat met deze jeeps iets bijzonders aan de hand was. En dat is er ook, want deze kleine handige wa gens hebben behalve alle goede eigen schappen aan jeeps eigen, ook nog het vermogen geluid te produceren door middel van een luidspreker en beelden op het witte doek te werpen, uit een primeerde filmcabines deze jeeps en zij primeerde filmcabines, deze jeeps en zij zijn bedoeld om naar Indonesië te wor den uitgezonden, en daar de jongens op de voorposten wat ontspanning te gaan brengen. Verschillende grote firma's hebben meegewerkt aan de aanschaffing en uitrusting van de wagens en rumoerig geschilderde namen, zoals Zwanenberg, Coca-Cola, North State en andere wij zen erop, dat het reclame-object toch nooit door de milde gevers uit het oog wordt verloren. Vijf stuks stonden daar in de Lange- straat. Vijf andere zijn reeds onderweg. En dit totaal van tien jeeps is nog lang niet voldoende. De heer Van Leeuwen, die reeds eerder een reis langs de voor posten maakte, heeft ons verteld, dat men veertig van deze kleine handigfe wagentjes nodig heeft, om de jongens op alle verafgelegen plaatsen eenmaal in de twee of drie weken een filmvoor stelling te kunnen bieden. En hoewel de kosten van zo'n filmjeep f 8600 bedragen (behalve de filmuitrusting, is de wagen ook nog van andere speciale constructies voorzien, zoals extra-vering e.d.) heeft men goede hoop, dat ook nog anderen het belang van deze soort verstrooiing zullen inzien en zullen zorgdragen, dat de Niwin te zijner tijd beschikt over voldoende jeeps. Men staat versteld, als men ziet, op welk een vernuftige wijze met de ruim te gewoekerd is. Daar is de camera, 'n 16-mm apparaat, in speciale tropen- uitvoering, die op tien meter afstand toch een normaal beeld geeft van twee bij drie meter. Daar is aan de andere zijde van het wagentje, in een speciaal kastje de luidspreker, daar is het op vouwbare scherm, daar is een goede tachtig meter kabel, die de vaklieden, die de jeep bedienen, in de gelegenheid stelt, hun apparatuur daar op te stellen, waar zij zelf wensen. En dat de behan deling van de jeeps bij vakmensen be- Zij, die zich per 1 Januari op dit blad abonneren, ontvangen de tot die datum verschijnende nummers De levende wereld onder water Maandagavond heeft de natuuron derzoeker Jan Klooster voor het In stituut voor Arbeidersontwikkeling een inleiding gehouden over het onder werp: „Het wondere leven in de Noordzee. In zijn inleiding heeft de beer Klooster zich voornamelijk bezig gehouden met de lagere dieren, zo als zeesterren, zèe-anemonen, kwallen en krabben. Deze dieren, aldus spr, hebben vaak eigenschappen, die de hoger ontwikkelden missen. Treffende voorbeelden voerde de h(ter Klooster aan, om zijn betoog te illustreren. Zo vertelde hij," hoe het voorkomt, dat krabben hun eigen poten amputeren els zij bekneld raken. Ook zeesterren hebben dit vermogen. Het regenara- tievermogen bij deze laatste dieren is zelfs zo sterk, dat niet alleen de afge knepen arm weer aangroeit, maar dat bovendien zich een heel nieuwe zee ster kan vormen aan de losse arm. Op pakkende wijze behandelde de heer Klooster de levensgewoonten van tal van diersoorten. Hij besprak hun ver dedigingsmiddelen tegen de vijanden, die elk dier heeft, en die zodanig zijn, dat de mens er vaak een voorbeeld i aan kan nemen. Ook de zo vaak ge vreesde kwallen werden aan een be schouwing onderworpen, waarbij kwam vast te staan, dat van de ongeveer acht soorten, die aan onze kusten voorko men, er slechts één de eigenschap heeft netelcellen af te schieten en daardoor de mens pijn te doen. Een aantal lichtbeelden, vervaardigd naar foto's, door de heer Klooster zelf gemaakt, hébben bij zijn toehoor ders een duidelijke indruk gevormd van het vele schoons, dat zij bij een wandeling langs het strand kunnen waarnemen. rust, daarvoor is gezorgd, want het personeel, dat de wagens rijdt, heeft een bijzondere opleiding gehad en is met de bediening volkomen vertrouwd. Na het oponthoud in Alkmaar, waar burgemeester Wytema, wethouder Van Slingerland en de gemeentesecretaris mr. Veendorp, met belangstelling ken nis hebben genomen van de uiteenzet tingen is de karavaan vertrokken in de richting van Leeuwarden. Want het be zoek aan Alkmaar was meer een episo de in een lange reis, die de stoet door ons gehele land maakt, en waarbij o.a. Zeeland al werd bezocht. Op deze wijze kan het Nederlandse publiek kennis nemen van de werking en het doel van deze filmjeeps en daar bij de overtuiging krijgen, dat ook op het gebied der ontspanning de jongens in Indonesië zeker niet worden verge ten. De Kerstpotten komen weer Wie kent niet de traditionele kerst petten die ieder jaar, in de weken vóórafgaande aan het kerstfeest, op enkele punten van de stad weer ver schijnen? Ieder weet ook het doel of toch niet allen misschien? Welnu: Het Leger des Heils (stichting William Booth) wil zo gaarne aan een zo groot mogelijk aantal minder bedeelde gezin nen een kerstpakket levensmiddelen uitreiken. Verder zijn daar de kerst feestvieringen voor de jeugd, die door Zondagsschool en andere jeugdarbeid wordt bereikt. Het bedrag wat dan nog rest wordt gebruikt om behoeftige ge zinnen met een geldelijke gave te steunen. Voor dit jaar komen de kerstpotten weer te staan op de bekende plaatsen, n.l. bij het postkantoor, het Stadhuis en op de Laat (vóór de firma Vroom Dreesmann). Het is de moeite waard om Uw gave te werpen in de „kerstpotten". Wij raden u daarom: Laat de trouwe wachters" bij de kerstpotten niet te vergeefs naar uw bijdrage uitzien, maar geeft ook uw deel. Zij zullen u dankbaar zijn en gij zelf „voldaan". Massieve ,k gouden Kinderen en verkeersongevallen Herhaaldelijk is reeds gewezen op het gevaar dat kinderen op de rijweg veroorzaken. Ondanks deze waarschu wingen neemt het euvel steeds toe. Niet alleen lopen de kinderen zelf kans gestraft te worden, doch zij stel len ook het wegverkeer aan grote ge varen bloot. Alle maatregelen, die de politie nam, door het organiseren van Veilig Verkeer Acties, verkeersexa- mens voor de schoolgaande jeugd enz. hebben geen succes, als de medewer king van ouders en opvoeders ont breekt. Vaak spelen de kleine kleuters op de drukke verkeersbaan met auto ped of kinderfietsje, zonder dat er enig toezicht is. Wij willen thans melding maken van enkele feiten, zoals er meerdere in de afgelopen weken in Alkmaar geschied den. Bij de Friese brug reed een jongetj op levensgevaarlijke wijze met zijn autoped tussen de oprijdende motor voertuigen op het ogenblik, dat de brug geopend werd. Op de Korte Nieuwesloot moest een motorrijder op zodanige wijze remmen voor een k'nd, dat op een drie-wielig fietsje reed, dat hij de macht over het stuur verloor en kwam te vallen. Een jongen kwam op zijn autoped van de hoogte bij de mo len van Piet, reed in volle vaart het drukke Ritsevoort over en verdween in het Kennemerpark. Men dient te bedenken, dat bij het sterk toenemend verkeer ongelukken met kunnen uitblijven. Hier volgen enige wenken voor ouders en opvoe ders: I. Verbiedt uw kinderen het spelen op de rjjweg en let er op, dat het verbod Ivordt nagekomen. 2. Belet kleine kin deren door voldoende toezicht, dat zij met autoped of kinderfietsje te ver Van huis gaan. 3. Laat geen kinderen met deze voertuigen op straat spelen wanneer de duisternis is ingevallen. Bijna halve ion verlies bij Alkmaar Packet In haar zo juist verschenen verslag over 1947 deelt de directie van de maatschappij „Alkmaar Packet" N.V. mede, dat de resultaten teleurstellend waren. Het verslagjaar sluit dan ook met een verlies van 48.977. De uit komsten over 1948 geven reden tot be zorgdheid. De steeds toenemende las ten maken vergaande reorganisatie van het bedrijf noodzakelijk. In No vember van dit jaar is in een buiten gewone vergadering van aandeelhou ders (zoals wij reeds meldden) beslo ten het bestuur te machtigen tot stop zetting van de goederendiensten over te gaan, in de hoop, dat bij exploitatie van de passagiersdiensten alleen betere resultateh zouden kunnen worden be reikt. Burgerlijke Stand Geboren: Theo M, zoon van D Bak ker en C Laan Adrianus M A, zoon van A J de Boer en M H Brugman David C, zoon van N C Kuijs en J M van Diepen Cornells P, zoon van C J Den- neman en 3 C van de Burgt Dora, dochter van R Jacobs en A Acquoij Elisabeth M( dochter van A Dekker en M M D Staa Margaretha G J, dochter van J C Porreij en M G van den Berg Wilhelm R, zoon van L Volgers en R Sanstra Fredericus M, zoon van G J Bessellng en M Peereboom Getrouwd Gerrit Buter en Afra C E Oudhuis Pieter D Schneider en Cla- zina C van Gulik Hermanus J C Mein- hardt en Geertje Hermes Overleden: Cornells Velzeboer, 84 jaar, gehuwd met C M Diepen Maar'-je Stam, 60 jaar, gehuwd met B Cretier Cornells Bregman, 84 jaar, gehuwd met A Hazelaar Cornells de Boer_ 60 jaar, gehuwd met A M van Rozelaar DIEFSTAL VAN EEN PORTEMONNAIE. Gisteren stond Hendrik P. uit Sint Pancras terecht voor de Meervoudige Kamer in Alkmaar, welke gepresideerd werd door mr. J. Krabbe. P. werkte bij zijn oom P. L. in Koe dijk. In een schuur bij deze oom vond P. op 7 Mei een broek, waarin zich een portemonnaie bevond. Hij eigende zich deze toe. Volgens de oom zat er in de portemonnaie een bedrag van f 65, maar verdachte hield vol, dat het slechts f 2.65 was. Op 8 November kwam de zaak voor de politierechter. Mr. Alblas was toen van mening dat de jongen een stevige heropvoeding nodig heeft en verwees de zaak naar de Meervoudige Kamer. De officier, mr. A. W. Holsteijn, eiste destijds 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Nu was de officier echter van mening, dat de heropvoeding op de voorgrond moet treden en niet de ernst van het feit. De jongen kan verbeteren, als hij door de justitie geholpen wordt. Mr. Holsteijn achtte 1 jaar jeugdgevangenis de enige remedie. De uitspraak werd bepaald op 23 December. Uitspraken. Jan Markus de B., gedetineerd, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens een zedenmis drijf. Tevens voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering met een proeftijd van 3 jaar. Ook moet de B. zich onder toezicht stellen van de Prot. Christ. Reclasseringsvereniging in Den Helder. DE NACO GAAT JUBILEREN Op 7 Januari zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de heren De Raat en Kistemaker de busdienst Hoorn -Berkhout-Purmerend-Amsterdam be gonnen te exploiteren. Dit gebeurde rog maar heel primitief met een twintig-persoons Ford-busje, doch het bedrijf bleek zeer levensvatbaar te zijn en het breidde zich uit tot een grote onderneming die vele lijnen ex ploiteerde. In 1928 werd de naam veranderd in NACO en in het begin van de oorlog deden de exploitanten het over aan de Spoorwegen. De heer Kistemaker bleef directeur van het hoofdkantoor te Purmerend. Het bestaans-jubileum zal niet on gemerkt voorbij gaan, want de directie van de tegenwoordige NACO heeft op 7 Januari een receptie i itgeschreven in café „De Rustende Jager" te Heiloo HAWAIIAN-ENSEMBLE DE WAILANA'S Zondag a.s komt in 't Gulden Vlies wat men vroeger noemde een Specia- liteitenvoorstellihg. Zo'n specialiteiten gezelschap bestaat uit verschillende personen en groepen van personen die hun speciale nummers voor het voet licht brengen. Een dergelijk program ma wordt Zondag geboden, waarbij medewerken: het Hawaiian Ensemble De Wailana's, Chris de la Mar, Paolo Smith, Floreneette. Elnoro, Celine de Vries, de Twee Rieberti's en Jac. de Zwarte. AANBESTEDING In café De Boei hebben de architecten Nielsen en Spruyt uit Amsterdam voor de heer P van der Pol te Egmond aan Zee aanbesteed de herbouw van diens zaak aan het Pompplein Ingeschreven werd als volgt: Heinder, Amsterdam, f 73,465,Klomp, Beverwijk, f 64,064; Portegies> Haarlem, f 57,783, De Haan Reek, Alkmaar, f 60,896, Gebr Kuiper, Heiloo, f 57,600,—; Borsjes, Schermerhorn^ f 56,650,Pekelharing, Alkmaar, f 56,560,Tromp, Castrlcum, f 55,900,Langendijk Heiloo, f 54,613, P Zwart, Egmond aan Zee, f 54000,—; P Buis, Oudorp, f 53,800,—; Gebr Apeldoorn, Fgmond-Binnen^ f 51,500,—; Kockx Co, Heiloo, f 49,990,—; Orij, Alkmaaf, f 49,965, Riezen en Stort Castricum, f 49,356, Henneker Zn. Heemskerk, f 46,000,— De gunning zal nader worden bekend gemaakt Gezien de begroting en gezien het *ett, dat de prijs van de laagste in schrijver op f 32— per m3 uikomt staat het wel vast, dat café De Boei, mogelijk nog vóór het badseizoen 1949 op het Pompplein sal herrij sent Maandagavond overleed in de ouderdom van 89 jaar de oprichter van de Onderlinge Begrafenisvereniging „Heiloo", de heer K. Mantel. De heer Mantel bekleedde tot aan zijn dood 'n bestuursfunctie in deze vereniging. Gister is de bouw voor acht woningen aan de Gasfabriekstraat te Hoorn gegund. De firma Broertjes al hier, was de gelukkige voor f 75.415. DROGISTERIJ „HET WAPEN VAN SCHOORL" Met de dezer dagen heropende, geheel gemoderniseerde drogisterij „Het Wa pen van Schoorl" is Schoorl een zaak rijker geworden, die in wijde omtrek moeilijk haar gelijke vindt. Er was bij de opening grote belang stelling en de heer De Leeuw en echt genote hadden heel wat gelukwensen in ontvangst te nemen. De vele bloem stukken gaven aan de zaak een feeste lijk aanzien. Namens WV Noord Ken- nemerland sprak de voorzitter de heer v. d. Garde Jr. waarderende woorden, hij wenste de eigenaar en mooi Schoorl van harte geluk met deze grote aan winst. In de Zaterdagavond gehouden alge mene vergadering van het Onderling Veefonds te Hensbroek is besloten de mogelijkheid te onderzoeken om ook leden te Obdam aan te nemen. Hiertoe is het noodzakelijk dat een voldoende aantal leden uit die gemeente waar geen veefonds gevestigd is, met een behoorlijk aantal stuks vee zal aan sluiten. Blijft een en ander te beperkt dan zal geen gelegenheid tot aanslui ting voor Obdammers worden gegeven. De opkomst voor deze vergadering was zeer verheugend, zulks in tegen stelling met veel voorgaande jaren. Uit het jaarverslag bleek het een gunstig jaar voor de vereniging te zijn geweest; er werden slechts 5 beesten afgekeurd. De omslag kon alzo worden gesteld op f 5,05 per verzekerd beest. De ont vangsten beliepen f 2.195,68 .uitgaven f 2.116 67. alzo een batig saldo van f 79,01. De bescheiden van de penning meester werden in de beste orde be vonden. De salarissen werden aangepast aan de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Van het lid de heer J. Leegwater was een verzoek ingekomen om enige pin ken, die tijdelijk in de N.O.-polder zullen worden ingeschaard, verzekerd te houden bij het fonds. Tegen inwilli ging van dit verzoek bleken geen be zwaren te bestaan. Bij de verkiezing van 2 taxateurs werden de heren D. Wit Sz. en Jac. van Vuure met algemene stemmen herkozen, evenals de 2 plaatsvervan gende taxateurs, de heren C. de Boer en P. Leegwater. De secr.-penningmeester, de heer P. Fok Sr. werd bij acclamatie herkozen. Met een woord van dank werd de geanimeerde vergadering die onder leiding stond van voorzitter D. Wit Sz., gesloten. KOEPOKKEN? Tengevolge van het melken van koeien ontstond onder personeel van een veehouder ter plaatse (de heer W. Zwagerman) een ziekte, die in som mige gevallen met hoge koortsen ge paard ging. Verschillende deskundigen hebben deze zaak in onderzoek geno men, waaruit bleek dat men waar schijnlijk met koepokken te doen had. ZEDENDELICT Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen K. M„ alhier, wegens oneerbare handelingen in het openbaar. Voorts is J. G. in voorlopige bewaring gesteld, verdacht van onzedelijke han delingen met een minderjarig meisje. AANBESTEDING KERKRESTAURATIE WORDT VERWACHT De plannen tot restauratie van het Ned. Herv. Kerkgebouw en toren zijn thans in een dusdanig stadium, dat ver wacht Jcan worden, dat binnenkort overgegaan zal worden tot de aanbe steding. Men heeft het voornemen leeds deze wintermaanden de diverse afschuttingen ondersteuningen en schuttingen te maken om bij goed voor jaarsweer direct met de eigenlijke res tauratie te kunnen beginnen. DIEFSTAL VAN VELDVRUCHTEN Tegen de tuinbouwer J. K. uit Kal- verdijk is door de politie proces-ver baal opgemaakt wegens diefstal van veldvruchten, toebehorende aan de tuinbouwer P. P. alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren; Gerardus J. C., z. v. Cornelis W. de Boer en Catharina M. Kramer; Johannes M. M„ z. v. Wilhel mus Snijders en Ida Vader; Wilhelmus W A„ z. v. Cornelis Goemans en Eli sabeth J. Schipper; Margaretha C. M., d. v. Theodorus Kamp en Afra G. Reus; Marianna. d. v. Peter Verburg en Odilia S. van der Stok; Jan H„ z. v. Jacob J Schuitemaker en Jannetje Molenaar; Albert W. J„ z. v. Jan Sei nen en Hendrika Pik. Gehuwd: Johannes H. Stam en Elisabeth B. Molènaar; Hendrik Alt man te Graft en Dieuwertje G. Wits- meer; Jacob Zwaag en Grietje Balder; Johannes C. Bolkestein en Trijntje Timmerman. Overleden: Antje Schipper, 84 jaar, echtgen. van Jacob Zijp; Jacob Kuiper, 66 jaar: Janke de Boer, 83 jr., wed. van Jan Leegwater. «SB Voor de leden van de tuinbouwver- eniging West alhier trad dezer dagen de heer v. Herwijnen als spreker op ever het onderwerp: „Aardappelmoe heid". Nadat de voorzitter, de heer S. Visser, de aanwezigen, waaronder de burgemeester, had verwelkomd, kon de spreker met zijn inleiding beginnen. Aardappelmoeheid, veroorzaakt door het aardappelaaltje, is de gevaarlijkste en meest hardnekkige plaag voor de aardappel- en tomatenteelt. De ziekte werd reeds in 1913 in Duitsland ont- dekt en kwam eerst in 1941 via vele andere landen in Nederland. Aardap pelmoeheid is erger dan i'e andere tot nu toe bekende aardappelziekten door het voortdurend veroorzaken van mis gewas en de ziekte bedreigt liet be staan der aardappelbouwers. Het is daarom van het grootste belang alle maatregelen, die maar mogelijk zijn te nemen om de ontwikkeling en uitbrei ding van dit kwaad te voorkomen. Bestrijding op economisch verant- woorde wijze is tot nu toe nog niet mogelijk geweest. Uithongering van de aaltjes door verbouw van andere ge wassen, die niet aangetast kunnen worden, kan dienen om een terrein weer gezond te maken. De medewerking van elke aardappel teler voor de bestrijding is nodig. De wet schrijft o.a. zelfs voor: „Het sta ken van de teelt van aardappelen en tomaten op besmette terreinen totdat de aaltjesbesmetting uitgestorven is, het zoveel mogelijk voorkomen van verspreiding van bemest materiaal". Ten bate van de toekomst van de teelt drong spr. er tenslotte op aan de aardappelmoeheid te voorkomen door een gezonde bedrijfsvoering n.l. een maal in de drie jaar op hetzelfde ter rein aardappel -i te bouwen. BURGERLIJKE STAND Geboren; Jacob z. v. Gerrit van der Woude en Trijntje Slagter; Johan nes, M., z. v. Jacobus J. Wittebrood en Anna G. van Veen; Eduard R„ z. v. Julius O. Nieuwland en Johanna Mid deldorp; Fenna M.. d. v. Lolke van Hul- ligen en Maartje de Greeuw; Christina J., d. v. Peter J. van Veenendaal en Gijsberta Boogaard. Ondertrouwd: Johannes L. M. Klerks en Maria C. Kuiper; Frans van Baar en Petronella M. Kuiper. Overleden: Engeltje Heertjes, 79 jaar, wed. van Jan Laan. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina C C, dochter van J Grippeling en A C Weijers Cor nelia L, dochter van J E v d Molen en C J Keijzer Olof J P, zoon van A v d Steen en M Huiberts Theodorus H M, zoon van Th Belleman en M Melker Johannes M, zoon van M Zoon en G Spanjaard Jacoba M, dochter van N M Blomert en C M van der Molen Petrus C J, zoem van B A Wittebrood en A E Kruijer Getrouwd: Jan A C Klok en Ja coba E Belleman Pieter Glorie en Hen- drica M Hopman Martinus de Waard en Vronika Admiraal Overleden: Richard A G Schutte, 72 jaar Bastianus Warmerdam^ 75 jaar, weduwnaar van J C Beliën Jacoba Broek, 64 jaar, echtgenote van C Brouwer Burgemeester J. de Boer Wz. is in het ziekenhuis opgenomen voor obser vatie. Er blijkt een vermoeden van hartaandoening te bestaan. De heer M. van Stein te Obdam slaagde voor het examen woningin richting, stoffeerder en behanger, vori ge week te 's Gravenhage gehouden. VIS SERI J-BE SOMMINGEN Gisteren bestond de aanvoer aan de Pijksvisafslag uit: 720 kisten makreel, 220 schelvis, 140 wijting, 107 haring, 105 schar? 2 tarbot 20 poon, 6 haai, 4 bot, 10 leng, 20 kabeljauw 50 koolvis en 25 kisten diversen De besomingen waren: IJM 6 „Norma" f 15,220; IJM 54 „Limburgia" f 13,390; KW 210 f 550; 77 f 480; 53 f 440; 107 f 398; UK 7397(sardien) f 395 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) BEELDROMANS Over de slechte invloed van deze prikkellectuur op jeugdige personen is een ieder het eens. Waarom deze pes tilentie niet met wortel en tak uitge roeid? Zelfs meen ik, dat deze kwestie bij één van de begrotingen in de Tweede Kamer is behandeld. Er was weinig aan te doen. Door de regering werd geen papier beschikbaar gesteld. Het beno digde papier werd op de „vrije markt" gekocht. En er bestaat nog zo iets als persvrij heid in Nederland. Nu beschouw ik de vrijheid als het hoogste goed, maar dit kleine beetje vrijheid, die een geestelijke vergifti ging van onze jeugd inhoudt, kan m.i. worden gemist. Bij alle critiek wordt geen remedie genoemd. De remedie is deze: De uit gevers van deze rommel zijn bekend en deze uitgevers krijgen een verbod, om deze rommel uit te geven. Niet? Dan eens een paar maanden naar de Peel om daar op een fatsoenlijke wijze hun brood te verdienen. Er is een vrijheid die ten verderve voert! S. HIEMSTRA. NOORDERMARKTBOND, 15 Dec 4800 kg aardappelen: eigenheimers 4,80 en be velanders 5; 16,000 kg rode kool 7,30— 10,20; 9000 kg gele kool 6,20—6,50: 9000 kg groene kool 7—8,60: 100,000 kg Deense wit te kool 5,20—6; 5000 kg uien 6.60—7,60; 3300 kg peen: II 5,50 en III 4,50—4,60; 4800 kg andijvie 14—24,10 WARMENHUIZEN, 14 Dec 63,000 kg rode kool 7,30—11,10; 15,000 kg gele kool 6,206,70; 12,700 kg Deense witte kool 5; 800 kg uien 7,60; 4500 kg andijvie 14—24

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2