Seizoen der gladde ijzers is in aantocht CALVEs De distributie wordt eenvoudiger Lekke Band? Jan Greshoff, dichter van de contramine NOODLOT Jjjk l-moeheid gen dbinnen )dam liden iondm Zuid-Holland organiseert dorpentochten Het deelnemertal groeit gestaag Ornaat rwzts (roven, Het Russisch schaakkampioenschap Er komt o m. een nieuwe tabakskaart ZUINIG MET BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Literair enfant terrible zestig jaar Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Verwantschap met Heine Het Radioprogramma -IAAR- de tuinbouwver- trad dezer dagen len als spreker op „Aardappelmoe- orzitter, de heer S. ;en, waaronder de verwelkomd, kon inleiding beginnen. veroorzaakt door is de gevaarlijkste ïge plaag voor de itenteelt. De ziekte in Duitsland ont- st in 1941 via vele Nederland. Aardap- 1 dan de andere tot dappelziekten door roorzaken van mis- e bedreigt bet be- lbouwers. Het is rootste belang alle aar mogelijk zijn te ikkeling en uitbrei- id te voorkomen, onomisch verant- t nu toe nog niet Jithongering van de iw van andere ge- aangetast kunnen n om een terrein ten. ?an elke aardappel- iiding is nodig. De lfs voor: „Het sta man aardappelen en te terreinen totdat g uitgestorven is, voorkomen van bemest materiaal", komst van de teelt lotte op aan de e voorkomen door fsvoering n.l. een jr op hetzelfde ter- bouwen. [RE STAND 3 z. v. Gerrit van ïtje Slagter; Johan- us J. Wittebrood en Eduard R., z. v. d en Johanna Mid- i. v. Lolke van Hul- Greeuw; Christina van Veenendaal en Johannes L. M. Kuiper; Frans van M. Kuiper, ngeltje Heertjes, 79 Laan. KE STAND C Cf dochter A C Weijers Cor- i J E v d Molen en J P, zoon van A v erts Theodorus H lleman en M Melker i van M Zoon en G M, dochter van N M der Molen Petrus Wittebrood en A E A C Klok en Ja- Glorie en Hen- Martinus de Waard al ichard A G Schutte, Warmerdam^ 75 jaar, C Beliën Jacoba enote van C Brouwer J. de Boer Wz. is in rnomen voor obser- i vermoeden van bestaan. an Stein te Obdam examen woningin- en behanger, vori- ■enhage gehouden. 1SOMMINGEN de aanvoer aan de 720 kisten makreel, 107 haring, 105 poon, 6 haai, 4 bot, iw 50 koolvis en 25 ren: IJM 6 „Norma" ïburgia" f 13,390; KW 440; 107 f 398; UK rdelijkheid van de ctie). tOMANS invloed van deze eugdige personen is Waarom deze pes- irtel en tak uitge- it deze kwestie bij ngen in de Tweede Er was weinig aan regering werd geen gesteld. Het beno- op de „vrije markt" zo iets als persvrij- de vrijheid als het r dit kleine beetje geestelijke vergifti- ;d inhoudt, kan m.i. vordt geen remedie iie is deze: De uit- ommel zijn bekend krijgen een verbod, lit te geven. Niet? r maanden naar de :n fatsoenlijke wijze enen. d die ten verderve S. HIEMSTRA. 30ND, 15 Dec 4800 inheimers 4,80 en be- kg rode kool 7,30 :ool 6.20—6,50 9000 kg 00,000 kg Deense wit- 0 kg uien 6.60—7,60; en III 4,50—4,60 4800 14 Dec 63,000 kg 15,000 kg gele kool Deense witte kooi 5; O kg andijvie 14—24 SCHAATSENRIJDERS moeten het ijzer smeden als het heet is. We weten het: deze beeldspraak deugt niet. Laten we het daarom anders zeggen: schaatsenrijders moeten hun tochten maken, zodra het ijs betrouwbaar is. Doen ze da't niet, dan lopen ze de kans, dat sneeuw de banen onbegaanbaar maakt, of dat de dooi Invalt. Vroegtijdig dient de organisatorische voorbe reiding haar beslag gekregen te hebben, teneinde op zeer korte termijn het apparaat in werking te kunnen stellen, wanneer het maken van tochten mogelijk is. Westeinderplas ingeschakeld. Door een speciale route-indeling zullen de toer rijders, gestart in Aalsmeer en Leiden, elkaar practisch niet ontmoeten, het geen het veilig ijsverkeer zeer ten goe de komt. Alleen wanneer we een stren ge winter krijgen zal deze tocht moge lijk zijn. Langere tochten dan de zeventien- dorpentocht van 125 km worden er niet gemaakt. DE ZUIDHOLLANDSE Ijsbond heeft dat begrepen. Thans reeds zijn ver scheidene tochten uitgestippeld, biljet ten met aanwijzingen voor de rijders zijn gereed, de medailles liggen klaar, ieder kent zijn taak. Het wachten is nu nog slechts op het tijdstip, dat de win tervorst de voetballers van de velden gejaagd en de schaatsenrijders naar de vaarten, meren en kanalen gelokt zal hebben. In samenwerking met Hollands Me- rendistrict zijn de volgende tochten op het programma geplaatst: een molen tocht over 50 km door het mooie Zuid hollandse landschap; een molentocht van 75 km, waarbij het buitenwater en de meren en plassen zijn ingescha keld; een één-meertocht over 20 km, een twee-merentocht van 40 km, een drie-merentocht van 60 km en een vier-merentocht over 90 km; de be langrijke toertocht Bloemenstad (waar mede men Aalsmeer bedoelt)Sleutel stad, groot circa 70 km en een zeven- tien-dorpentocht, groot ongeveer 125 km. PjE EERSTGENOEMDE tocht kan ge woonlijk het eerst gereden worden. De merentochten, die evenals de mo lentochten ook vroeger al gemaakt wer den, zijn zeer aantrekkelijk, doordat de deelnemers, rijdende over de Kager- plassen, de Brasemermeer, de Lange- raarse plassen en de Nieuwkoopse plas sen, kunnen kennis maken met het prachtige meren- en plassengebied in Zuidholland en met de daarom liggen de unieke polderlandschappen. De me rentochten bieden bovendien het voor deel, dat men van tevoren niet behoeft te beslissen, welke tocht men wenst te maken. Men begint te rijden en gedu rende de tocht kan men dan een keuze doen. Dit is uiteraard van groot belang met het oog op het uithoudingsvermo gen, de weersgesteldheid, de kwaliteit van het ijs, enz. Als de Vierdaagse £)E MERENTOCHTEN, die wel wor den beschouwd als een voorproefje van de Elfstedentocht, zijn wat de be loningen betreft, op ongeveer dezelfde wijze georganiseerd als de Vierdaagse in Nijmegen. Alle tochten zijn uitge sproken toertochten, doch als uitzonde ring wordt éénmaal per seizoen de vier-merentocht van 90 km als wed- strijdtocht gereden. Vorige jaren was er een grote belangstelling voor deze tochten. In het seizoen 1946/47 namen aan de een-merentocht 445 rijders deel, aan rie twee-merentocht 662 rijders, aan de drie-merentocht 118 en aan de vier-merentocht 674 rijders, die allen 't traject correct uitreden. In totaal wa ren er meer gegadigden voor deze rit ten, doch er waren ook heel wat uit vallers. In dezelfde winter waren er voor alle tochten ruim 8000 deelnemers. £)E TOCHT AALSMEER—LEIDEN vv. staat dit jaar voor het eerst op het program. Met toestemming van de Ijs bond Hollands Noorderkwartier is de De geldprijzen in Friesland van de (ijs)baan? De Kon. Ned. Schaatsrijdersbond, die aangesloten is bij de Internationa le organisatie van schaatsrijders, dreigt moeilijkheden met deze organisatie te krijgen over de amateur-bepalingen. Tegenwoordig kan namelijk ieder zich bij de KNSB aansluiten. Ook de Friezen, die kortebaanrijders zijn en in de regel om geldprijzen rijden, kunnen dus lid zijn. Hoewel deze Friezen moeilijk professionals ge noemd kunnen worden, is de KNSB, daar geconstateerd is, dat geld aan de winnaars van de kortebaanwedstrijden werd uitbetaald, met de internationale organisatie in conflict gekomen. Uiter aard stelt de KNSB prijs op het lid maatschap van deze organisatie. De enige weg, die derhalve openblijft, is het afschaffen van het rijden om geld prijzen. De KNSB is stellig van plan dit te bereiken en verwacht, dat bin nen enkele jaren een toestand van zui ver amateurisme zal bestaan. QOK DE ALBLASSERWAARD is met zijn voorbereidingen gereed. Er zijn goede ijswegen, die bovendien door de verschillende dorpen perfect schoon ge houden worden. Met als uitgangspun ten Alblasserdam, Giessen-Nieuwkerk en Groot-Ammers zullen tochten van 40, 60 of 70 km gemaakt worden. Dank zij de aanwezigheid van bruggen bij Vianen en Alblasserdam kan de Al- blasserwaard tegenwoordig gemakke lijk door iedereen bereikt worden. Het gevolg daarvan is geweest, dat het aan tal deelnemers dat vroeger ongeveer 300 was, is opgelopen tot 2000 bij de laatste rondtocht. TN DE KRIMPENERWAARD organi seert de IJsclub Stolwijk een negen- dorpentocht, waaraan een wedstrijd is verbonden. De laatste keer waren hier circa 4000 deelnemers. Het Westland tenslotte, dat over minder goede ijswegen beschikt dan de overige districten in Zuid-Holland, breidt zijn toerisme nog gestadig uit. Twee jaar geleden werd een tien-dor- pentocht gemaakt, waaraan 800 rijders deelnamen, on - wie onze kampioen Broekman. Dit jaar zal de tien-dorpen- tocht met als centrum Maasland op nieuw gereden worden. Men ziet het: er zijn plannen genoeg Men popelt van ongeduld om de rijders te laten zien, dat de organisatie uit stekend klopt! PUDDING CUSTARD.MAÏZENA CR 21-027 In de beslissende partij om de eer ste plaats van het schaakkampioen schap van Sovjet-Rusland hebben Kotof en Bronstein remise gespeeld. Zfl behaalden 12 punten uit een hoogst mogelijk totaal van 17. Zij zullen elkaar binnenkort ander maal ontmoeten in een partij om de eerste en de tweede plaats. GIFMENGER VEROORDEELD De Maastrichtse rechtbank heeft de 35-jarige schilder Verschuren uit Ubach-over-Worms, die zijn vrouw, door het herhaaldelijk toedienen van arsenicum vergiftigde, ten gevolge waarvan zij op 23 Januari van dit jaar overleed, conform de eis veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. OPLICHTER AANGEHOUDEN Door de Haagse politie werd de 44-jarige ex-politieke delinquent H. D. uit 's-Gravenhage aangehouden, die gedurende de tijd dat hij weer op vrije voeten was door oplichting 7.000 rijker was geworden. Na ont slag uit het interneringskamp trouw de hij, zijn vrouw voorspiegelende, dat hij over voldoende contanten be schikte. Van een bankinstelling wist hij 5.000 los te krijgen. In de periode van 20 December 1948 t/m 12 Februari 1949 zullen de distri butiediensten nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen uitreiken, t.w. een bonkaart KA of LA 903 aan degenen, die in 1928 of vroeger geboren zijn, een bonkaart KB of LB 903 aan dege nen die geboren zijn in de jaren 1929 t/m 1944 en een bonkaart KD 903 aan degenen die geboren zijn in 1945 of la ter. Deze bonkaarten worden uitgereikt tegen inlevering van de inwisselings bon van de bonkaarten, welke op 17 December in gebruik worden genomen en wel een bonkaart KA of LA 903 te gen de inwisselingsbon van de kaarten KA of LA 901, eenbonkaart KB of LB 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KB, LB, KC, of LC 901; een bonkaart KD 903 tegen de inwisselings bon van de kaarten KD of KE 901. Hieruit blijkt, dat de tegenwoordi ge leeftijdsgroepen B en C worden sa mengevoegd tot één groep (nieuwe B- groep) met de rantsoenen van de te genwoordige B-groep. Hetzelfde geldt voor de bestaande D- en E-groepen, welke gecombineerd worden tot een nieuwe D-groep. Tegelijk met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor levensmidde len zullen nieuwe tabakskaarten worden uitgereikt. Deze uitreiking zal uitsluitend geschieden tegen inlevering van een bon van de tabaks- en diver- Begrotingen niet vóór Kerstmis behandeld Hoezeer de Tweede Kamer er ook naar gestreefd heeft, de begroting voor het komende jaar vóór Kerstmis af te doen, kan men toch met zeker heid voorspellen, dat deze opzet niet zal gelukken. Heden begint de Kamer met Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Voorts moeten nog worden afgedaan Oorlog, Marine, Buitenlandse Zaken, Overzeese Gebiedsdelen, Ver keer en Waterstaat, Wederopbouw en Sociale Zaken. De onafgedane begrotingen zullen dan moeten wachten totdat de Kamer in het nieuwe jaar weder bijeenkomt, hetgeen wel half Januari zal zijn. senkaarten QA en QC 901, welke op 17 December in gebruik worden genomen. Tegen inlevering van bon „Tabak 07" van de tabakskaart QA 901 wordt een tabakskaart 903 voor mannen uitge reikt, tegen inlevering van bon „Diver sen 10" van de diversenkaart QC 901 een tabakskaart QC 903 voor vrouwen. G«en nood I Goed nieuws voor automobilisten en een nieuwe bron van deviezen: dat kan de nieuwe trav-o-flat (travel on flat), een Amerikaanse uitvinding, die thans hier wordt overgenomen, worden. Het apparaatje lijkt iets op een autoped, maar dan zonder verticale stang. Het heeft twee rubberwieltjes achter en één draaibaar wieltje voor. Een auto mobilist, die zich gehandicapt ziet door een lekke band, kan het uit de bagage ruimte van zijnn wagen halen, voor de lekke band plaatsen en over een op een krukas bevestigde korte loopplank het wiel met de platte band in het bekken rijden. Daarna kan hij zijn tocht naar huis of garage met 'n snel heid van 45 km. per uur voortzetten. De Amerikanen, die zich niet op de export van dit auto-accessoire wensten te werpen, hebben aan de Nederlandse firma trav-o-flat N.V. de licentierech ten verkocht, zodat Nederland thans kan trachten een exportmarkt te win nen. De apparaten worden gefabri ceerd door de N.V. Staalindustrie te Wijhe, die er binnen afzienbare tijd 50.000 per jaar hoopt te vervaardigen. LAGE STRAFFEN VOOR KNOEIERS BIJ DE WAGON-LITS Gisteren stonden voor de Amster damse economische politierechter te recht de directeur H. N. Hansen, de chef van het Amsterdamse bureau, W. Ph. A. Kniif, van de Comp. intern, des Wagons-Lits, en de kok J. A A v. d. Hoorn. Drie maanden geleden waren H. en K. veroordeeld tot zes, resp. achttien maanden gevangenisstraf wegens het oogluikend toelaten van knoeierijen met levensmiddelen. Hun en ook de kok was ten laste gelegd overtredingen der devlezenvoorschriften: het in zwarte handel doen brengen van voor de restauratiewagens bestemde en ge- importeerde levensmiddelen. Na de pleidooien wees de economi sche politierechter, mr. J. Meihuizen, vonnis, v. d. H. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden en f 100 boete. H. en K. werden elk tot f 100 boete veroor deeld. DE MOORD TE BOCHOLT De Maastrichtse rechtbank veroor deelde de mijnwerker Bosten uit Bocholt tot 6 jaar gevangenisstraf. Hij heeft op 23 Augustus van dit jaar na een familietwist zijn 22-jarige schoonzuster en zijn 61-jarige schoon moeder met bijlslagen zwaar ver wond, ten gevolge waarvan de schoonzuster overleed. Daarna stak B. het huls in brand. ZAAK TEGEN KUNSTHANDELAAR DIK AANGEHOUDEN. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft gisteren de zaak tegen de kunsthandelaar J. Dik Jr., die in de tenlastelegging beschuldigd wordt van het inkopen van Nederlandse schil derijen ten behoeve van opkopers van Adolf Hitler en Hermann Goering aangehouden. ENGELAND NEEMT DEEL AAN WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL De Football Association heeft in be ginsel besloten in te. schrijven voor het tournooi om het wereldkampioenschap (de competitie om de Jules Remet be ker) waarvan de eindronde in 1950 in Brazilië wordt gespeeld. ZWITSERSE DEVIEZEN VOOR NEDERLANDERS Als resultaat van besprekingen, die dezer dagen in Bern zijn gehouden, kan worden medegedeeld, dat ook voor de maanden Juli, Augustus en Septem ber 1949 weer een bedrag aan Zwit serse deviezen ten behoeve 'van Ne derlandse toeristen beschikbaar is gesteld. £N ZO HAALT GE als fatsoenlijk dichter, omringd door de achting van Uw medeburgers en de bewondering van uw gezin, uw vijftigste verjaardag, welke waardig gevierd wordt do&r een intiem diner, gepresideerd door de Grootmeester der Nederlandse Letteren, J. W. F. Werumeüs Buning, die dan een Zorasse, schoon wat corpulente zeventiger is. Op uw zestigste verjaardag komt er een écht comité met veel uitgebreider diner, gepresideerd door de dan heersende dicht-generalissimus. En tussen zestig en zeventig zult gij wel doen, te sterven", zo schreef Jan Greshoff in zijn JRebuten" aan een jonge vriend, die in de schone letteren wenste te debuteren. Vandaag herdenkt de tatyrlcus Greshoff zelf de dag, waarop hij voor zestig jaar het levenslicht aanschouwde en de monumentale versregel, waarmede hij zichzelve ten voeten uit tekende: „Wat er ook gebeurt, ik doe niet mee", is weer eens bewaarheid geworden. De dichter viert, ver van het vaak zo bespotte en toch warm geliefde vaderland, deze verjaardag op de „Grashof" in Kaapstad, uit protest „een rokende bolus" (wij citeren Greshoff) deponeert in een door haar verlaten hotelkamer, mag dan een zekere komische waarde hebben, in de literatuur hoort zij nauwelijks thuis. En zo de schrijver, gedreven door eerlijke ontroering, zich wat ver hevener uitdrukt kan hij het toch nooit nalaten om „precies als Pletersen en Meier" weer terug te vallen op het niveau van „een doodgewone vader landse vrijer". De opzettelijke schan dalisering, deze luciferische drang >,ot afbreken, de voortdurende strijd tus sen aards en hemels, deze eeuwige contramine, dit ontkennen van alle normen, zijn kenmerkend voor Gres hoff. In wezen zijn zij niets anders dar. een zoeken naar het verloren paradijs, naar de zin van het leven, de eeuwige bron van alle ware dichterschap. J)E ORIGINELE en gedurfde vorm. waarin Greshoff's proza en poezie dit zoeken weergeven is wellicht zijn grootste verdienste. Hij moge dan, mis schien met enig recht, het enfant terri ble onzer letterkunde genoemd wor den, zijn humor geneest iedere vorm van Weltschmerzz behalve de échte. Maar diegene, die, zoals vele Neder landers, reeds bij het zien van een ge dicht, dit met een wee gevoel terzijde legt, kan juist in Greshoff's werk een tonicum vinden, dat de lust tot lezen opwekt en de weg baant tot in ver fijnder vorm gegoten uitingen van li teraire kunst. QEDURENDE DE JONGSTE wereld brand was Greshoff een voorvech ter van het behoud der Nederlandse literatuur in de vrije wereld, terwijl het vaderland geknecht werd door een meedogenloze macht, welker dreiging In zijn gedicht „Een strijdbaar man" reeds jaren vroeger zo scherp werd ge steld. Thans verricht hij in het verre Zuid-Afrika baanbrekend werk als let terkundig ambassadeur. Daarom geven wij Jan Greshoff in overweging, ook thans niet mee te deon en zijn eigen advies: tussen de zestig en zeventig het tijdelijke met het eeuwige te ver wisselen, niet op te volgen. De Neder landse letterkunde kan deze verbeten vijand van alle pompeuse schijn nog niet missen. 65. Een heerlijke worstgeur zweeft vanuit het hok en dringt in de neus gaten van Pim, Pam en Pom. Maar Pam schijnt er niet zoveel aandacht voor te hebben. Hij kijkt in de verte. „Hè, ik vind het heerlijk om een goeie padvinder te zijn", zucht Pim nog steeds met zijn ogen dicht. „Nu, dan is daar je kans", zegt Pam droogjes. „Kijk eens, wat een arme stakker daar aankomt? Daar kun je vast wel iets voor doen!" 66. Pim en Pam zijn nu klaar wak ker en kijken in dezelfde richting. Een arme oude bedelaar, in lompen gehuld, komt moeizaam 't pad afsjok- ken. „Ach, die stakker heeft vast hon ger", zegt Pam medelijdend. „We zul len vragen of Moeder wat brood voor hem heeft". Juist op dat moment komt Moeder Woeffie naar buiten met een grote koekepan, waarin drie heerlijke worstjes liggen te dampen. QEEN UITGEBREID DINER, geen hul digingen met Greshoff als gevierd middelpunt kenmerkten dit jubileum. IJl waren de banden, die hem en zijn gezin op .deze dag met het vaderland bonden. Slechts zijn moeder en enkele vrienden hebben hem hun stem gezon den, voortgedragen op dunne aether- golven naar het verre Zuiden, waar hij in het stamverwante land zijn woon stee heeft. De kortegolfzender PCJ heeft tien minuten gewijd aan een bij zonder Greshoff-programma. Tien minuten radio-contact, het is waarlijk niet te veel na een leven van zestig jaar. Er bestaat alleszins aanlei ding, de zonderling-gecompliceerde uitingen van de ironische Greshoff, de grootmeester der spotternij, de bestor mer van het starre burgerdom, te ana lyseren. Want waaraan ontleent deze figuur zijn waarde voor de Nederlandse letterkunde? \/OORAL AAN DE stimulerende wer king, die er van zijn oeuvre uit gaat, en zonder welke een deel van onze moderne letterkunde er waar schijnlijk heel anders zou hebben uit gezien. Vanuit dit standpunf bezien zou men het gevoeglijk de mortel kunnen noemen, waarmede het werk van zijn tijdgenoten tot een machtig bouwwerk werd aaneengemetseld, het bouwwerk, waarvan een Du Perron, een ter Braak, een Bloem, een Roland Holst en een Nijhoff de bouwstenen zijn. Nog be langrijker misschien dan deze bunde lende kracht is de inspiratieve, of toch minstens prikkelende invloed, die zijn geschriften op de jongere schrijvers generatie hebben gehad. Te zelfder tijd mag men ook de verfrissende werking, die zijn zakelijk nuchter en toch aller minst droog schrijven heeft op een vaak in literaire mooidoenerij moe gelezen publiek, niet onderschatten. yyPOGRAAF, JOURNALIST, satyri- cus, dichter, essayist. Valt het te verwonderen, dat Greshoff's werk een resultante is van zovele factoren, die hem maakten, tot wat hij geworden is? Zijn veelzijdige belangstelling voor de kleine dingen des dagelijksen levens, zijn messcherpe opmerkingsgave, zijn doordringend critisch inzicht en zijn zeldzaam talent voor heldere en origi nele formuleringen, maar bovenal zijn ironie, waar het liefde en dood be treft, maken een vergelijking met Heine zeer aantrekkelijk. Want ook Greshoff is in wezen een romanticus, een epicuristisch pessimist, een opstan dig vervolger van alle farizeïsme en deftigdoenerij, die zich onder geen be ding wil laten overdonderen. Voor de eerste maal geconfronteerd met het fe nomeen van de daverende wereldstad New-York, was zijn opmerking: „Wat een ouderwetse stad". Nu mag deze on verschillige houding demonstratief be doeld zijn, in wezen is deze clownerie eer. gepassioneerde verdediging van het gewone woord, het kenmerkt van al zijn schrijven. QRESHOFF SCHRIJFT over Portugal en een dronkemans-avond, over een meneer, die een plas doet op het Colo- seum, over radio's en luiermand, over dominé's, doktoren en notarissen, over tyrannen en volkshelden, over de lief de en de gedichten van Bloem en hij schrijft dat alles in gewone woorden. Deze hartstochtelijke hang naar eer lijkheid drijft hem soms over de grens, die het gewone van het banale scheidt. Immers, een Italiaanse comtezza, die Radio-auto's een succes De radio-auto's van de hoofdstede lijke politie blijken een succes te zijn Gemiddeld hebben de auto's vijf minu ten nodig om ter plaatse te zijn. In November verleende de „bliksem- dienst" 645 maal assistentie. Het aantal baldadige meldingen was in October 121 maal en in November 82 maal. Ze venmaal werd de „grappenmaker" ge pakt. Door het succes zal de dienst waarschijnlijk voor de gehele stad wor den uitgebreid. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 801 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Prima Ballerina 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Lezing door mr L Vooys 7,15 Gramofoonplaten VPRO: 7,30 Voor de Jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,10 Socialistisch nieuws 8,15 Concertge bouw-orkest 9,00 Hoorspel 10,00 Chan sons de Bord 10,15 Metropole-orkest 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Bruce Lowe orgelbegeleiding Cor Steyn 11,35 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7. 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6.30 Leopold Stokowsky dirigeert 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Pro gramma-proloog 6,15 NCRV-kwartet 8,35 Ons christelijk geloof 9,00 Euro pees concert 10,00 Busch Strijkorkest 10,30 Zang en piano 10,45 Avond overdenking 11,15 Gramofoonplaten 11,20 Gezins- en huwelijks-moeilijkheden 11,35 Serenade VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Anton en het Paramount-orkest 10,15 Arbeidsvitaminen 12,38 Maria Zamora en haar orkest 1,20 „Finlandta" 2 20 Solisten-concert 3,00 Voor zieken en gezonden 5,00 De verdwenen HBS-er 6,15 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro's avondschool 7,45 De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt 8 05 Echo van de dag 8,15 Kamerorkest 9,00 Reis naar de maan 9,45 Het diver timento-orkest 10,15 Internationals vraagstukken 10,30 Negro spirituals 11,15 Reportage van het kampioenschap biljarten 11,30 U hoort ze graag HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,03 Metropole-orkest NCRV; 6,00 Musette-klanken 6,15 CMB- kwartier 6,30 Boerendansen 6,45 Pro blemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het ac tueel geluld 7,45 Nederlandse orga- nsten 8,05 Programma-proloog 815 „Vrij en blij" 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramofoonmuziek 10,05 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Sym phonic 32 door F. Coppersmith Keats lachte, terwijl hij vlak voor het meisje ging staan: „Weet u, aan wie ik het te danken heb, dat ik me hier bevind? Aan u. Ik heb uw naam Dimmer vergeten, juffrouw Murner en bent nog knapper geworden!" „Ik geloof, dat u er beter aan doet 'v opdracht uit te voeren, luitenant en u niet om mij te bekommeren", antwoordde Claire snijdend. „Houdt u er rekening mee, dat ik hier niet al leen ben!" Keats bond in. Hij stamelde nog eni ge woorden, verschrikt het hoofd om wendend toen Egilson de deur van 't huis dreunend achter zich dicht sloeg. Meteen trad Flagler, die evenals de enderen de ontmoeting tussen Keats en Claire had gehoord, zonder er iets van te begrijpen, omdat zij tamelijk zacht hadden gesproken, op luitenant Keats toe: „Ik ben de sheriff hier, lui tenant, en ik zal het vertrek van alle bewoners direct regelen!" Keats voel de zich kennelijk opgelucht over deze woorden. Hij trok de sheriff terzijde om met hem de maatregelen te be spreken. Maar Weber en Hilthy wacht ten al niet meer op bevelen. Zij haast ten zich naar de stal, spanden de paar den voor de wagens en begonnen on middellijk met het opladen. Nancy kwam met een stapel kleren naar buiten, juist toen Keats weer zijn paard besteeg en waarschuwde dat het vertrek over een uur zou geschieden. Twee soldaten kregen bevel een oogje in het zeil te houden, waarna Keats met de overige soldaten naar de ande re farm reed. Ook Flagler en Bradley vertrokken haastig naar hun huis om te redden wat er te redden viel. Claire sloeg het tumult gade zonder zich in staat te voelen actief op te tre den. Zij zag hoe iedereen druk in de weer was; toen zij eindelijk het huis betrad, zag zij, dat Egilson wee* rustig aan de schietgaten stond te zagen. Claire liep op hem toe, doch hij scheen baar niet te horen. Daarom tikte ze hem op de schouder. Egilson keek op, maar nog vóór hij iets kon zeggen vroeg het meisje: „Kunt u niet veel beter met ons mee gaan, mijnheer Egilson? U zet uw leven op het spel door alleen hier te blijven. Toe, ga met ons mee", pleitte zij. Toen Egilson zich omdraaide schrok Claire. Zijn ogen schitterden staalhard toen hij uitviel: „Hoe dikwijls moét ik u nog zeggen dat u hier niet thuis hoort? Bent u het niet met mij eens dat u er veel beter aan gedaan had in Boston te blijven? Nu is het de hoog ste tijd als u uw leven wilt redden Over een half uur vertrekt men. En u behoeft geen angst te hebben, want ik hoorde, dat luitenant Keats u kende Hij zal onderweg wel uitstekend voor u zorgen. Voor het laatst zeg ik u nu, dat ik u niet meef op deze farm wil zien!" Claire bloosde. Zij begreep niets van deze ruwe uitval en stamelde: „Neem me niet kwalijk, ik zal me niet meer in uw aangelegenheden mengen!" Enkele minuten voor de wagens ver trokken kwam Egilson naar buiten. Hij baalde de koeien uit de stal en bet ze aan de tweede wagen binden. Ook voor de biggen liet hij op een der wa gens een plaatsje inruimen. Claire had zelf de kippen in manden gedaan, lang geen gemakkelijk werkje, want de beesten voelden er niets voor. Toen zij eindelijk buiten adem de manden op een der wagens liet zet ten, bleek dat het wachten alleen op haar was. De twee soldaten zaten reeds in het zadel. Nancy stond op het punt op de eerste met paarden bespannen wagens naast Hilthy plaats te nemen De tweede wagen was met ossen be spannen, omdat Egilson niet meer dan drie paarden bezat. Ook de slaven wa ren gereed voor het vertrek. Zij had den stokken bij zich omdat het hun taak was de koeien achter de tweede wagen op te drijven, zodat zij niet achterbleven. De soldaten drongen op spoed aan. Toch aarzelde Claire nog. Zij keek om. maar Egilson was nergens te zien Enige minuten geleden nog had zij hem langs de beide wagens zien lopen, bad zij hem aan Hilthy horen vragen of deze aan voldoende voedsel voor 'Jt vee had gedacht. Daarna was hij in huis verdwenen. Claire hoopte, dat hij zich nog even zou laten zien. Maar Nancy riep: „Stapt u toch op de wa gen, Missy!" Reeds zag zij Webers uit gestrekte hand. Met een lichte zucht zette zij een voet op het linkervoorwiel en liet zich optrekken. Direct daarna zette de eerste wagen zich in bewe ging Op de plaats waar de weg omhoog hep stond gpn groot aantal wagens reeds te wachten op de twee van Egil son. Vol ongeduld wenkten degenen, die zich hier reeds bevonden naar de In zittenden van de twee laatste wagens. Men scheen geen seconde langer dan nodig te willen wachten. Toch was er nog enig oponthoud. En kele vrouwen en kinderen liepen nog af en aan met potten en pannen en kledingstukken. Het vee moest nog achter enkele wagens gebonden wor den. Sommige dieren waren weerspan nig en moesten met stokslagen gedwon gen worden. De meeste farmers zaten met de teugels in de hand voor op de wagens te wachten. Enkelen van hen waren te paard en beklopten af en toe de hals der dieren, alsof zij deze kalme ren wilden. In werkelijkheid echter probeerden zij zelf hierdoor hun onrust te verbergen. Claire zag, dat het nog wel even zou duren alvorens men zou vertrekken. Daarom klom zij van de wagen om te kijken of de vrouw en kinderen van Weber een goed plaatsje hadden gevon den, zoals zij tegen Weber zei. Vier wagens passeerde zij alvorens de kinde ren op een hoge stapel huisraad te ont dekken. Zij keken angstig om zich heen, niet begrijpend wat er eigenlijk gebeu ren ging. Claire riep hun enige bemoe digende woorden toe en informeerde waar hun moeder was Het oudste kind antwoordde, dat die nog verder naar voren op een der wagens zat. Juist toen Claire doorwilde lopen zag *ij Bianchi, gelaarsd en gespoord en met enige buksen over de schouder langs lopen. „Bianchi", riep het meisje. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3