Oude Waag zeer oude Genever f 5.50 p. L. Firma Th. Kraakman Zoon Stad en Omgeving Tien jaar geëist tegen commandant van executie-peloton Binnenkort luidt de Kerstklok AGENDA Erkenning voor „Kwiek" en „Burgerplicht" Geweldige winsten door zwarte transacties Schieten de j Betehl ist Befehl GRATIS Diploma's uitgereikt aan de winnaars Van de politie Openbare Leeszaal De wedstrijd om de gedekte tafel Zuid-Scharwoude Wenselijk Nieuwe tijden, nit wegen Groot-Schermer Achter deze woorden poogden vrijwel alle wapenbroeders van Herman IakIwig Emil Thie, afkomstig uit Wilhelmshafen, zich te verschuilen en Thie ware geen rasechte Duitsers geweest als ook hij niet op deze manier zyn misdragingen in een minder ongunstig daglicht had willen stellen. In November 1944 was Thie opgetreden als commandant van het vuur- peleton, dat In de Harddraverslaan vijf illegale werkers heeft gefusilleerd. Deze executie geschiedde by wyze van represaille voor de aanslag op de landwachter Meijer. Bovendien had Thie 29 gevangenen uit de Wetering schans opgehaald en afgeleverd in de Apollolaan waar deze mensen gefusil leerd werden in verband met de aanslag op de beruchte S.D.-man Oelschlagel Befehl 1st befehl, zei Thie en als ik had geweigerd had ik wellicht zelf de kogel gekregen. Als men de opdracht krygt iemand te vermoorden is men moreel verplicht zich daartegen te verzetten, zei de procureur-fiscaal van het Byzonder Ge rechtshof te Amsterdam, mr. F. P. Th. Rohllng en eiste tien jaar gevange nisstraf met aftrek. Zelfs de slechtste S.D.ers waren wel eens menselijk Het verwondert mij niets, zei mr. Rohllng, dat ook deze verdachte zich weer tracht te verschuilen achter de woorden „Bevel is bevel". Zo langza merhand wordt het echter tüd dat mén gaat beseffen dat dit excuus niet meer opgaat. Als men de opdracht krijgt iemand te vermoorden is men moreel verplicht zich daartegen te verzetten. Artikel acht van het Handvest geeft ons het recht geen rekening te houden met liet begrip Bevel Is bevel, hoewel wij daarnaast wel de verplichting hebben dit als een verzachtende omstandigheid aan te merken. Dat verdachte zich ook wel eens heeft beijverd om enkele gij zeiaars vrij te maken vond de procu rcur-fiscaal minder belangryk. Zelfs de slechts SD-ers hadden weieens momen ten dat zy menselijk waren meende mr. Rohling. #,De sterken voor de zwakken" Men schrijft ons: Inderdaad gaan onze gedachten uit haar het heerlijke Kerstfeest! Een feest, waarop wij allen beleven de grote vrede op deez' aarde. Hoe rijk gevoelen wij ons, wanneer wij dit feest herdenken in de huiselijke kring en., in een staat van goede gezondheid. Toch zijn er helaas velen onder ons. die dit feest vieren op hun ziekbed en jaren geduldig moeten wachten, totdat zij hun gezondheid hebben herkregen. Hoevelen lijden aan T.b.c. en als wij dan_ nagaan hoeveel Alkmaarse patiën ten onder de Alkm. T.B.C.Vereniging ressorteren, kunt U zich uit onder staande cijfers een klein denkbeeld vormen van de grote financiële zor gen, welke de verpleging van deze patiënten met zich brengt. WIST U???? dat in het jaar 1947 het aantal ver- V leegdagen van Alkm. patiënten in het Dagsanatorium „De Lighallen" be droeg: 9978; dat elders in diverse Sanatoria Alkm. patiënten werden verpleegd met een totaal aantal verpleegdagen over J947 van: 9059; dat de totale kosten van de Alkm. lighallen over 1947 ruim 28000 heb ben bedragen; dat de kosten van uitzending naar diverse Sanatoria elders hebben be dragen ruim: 29000; dat alleen de kosten van verster kende middelen aan Alkm. ingezete nen een bedrag vertegenwoordigen van ruim 1500; dat de verplegingskosten van be doelde patiënten, voorzover niet ver haalbaar uit bijdragen van ziekenfond sen en dergelijke, geheel ten laste van de Alkm. Ver. komen; i dat bovendien door de Alkm. T.B.C.- Ver. kosten worden betaald voor ont smetting en huurbijslag in gevallen, waarin zulks door de huisarts wordt voorgeschreven; dat de Alkm. Ver. momenteel een ongedekt tekort van ruim 5000 op haar naam heeft geboekt, hetwelk ge heel met eigen middelen moet worden gefourneerd; dat de kosten van verpleging, onder houd ligtenten en inventaris, patiën- tenvervoer enz. met de dag stijgen; dat het bovenstaande U een klein beeld geeft van het prachtige werk, hetwelk door Uw plaatselijke T.B.C. Vereniging ten behoeve van de Alkm. patiënten wordt verricht. Daarom met de gedachte voor ons 8an het komende Kerstfeest, een feest Van milddadigheid, moeten wij helaas nog de noodklok luiden. Hoe treffend zouden wij het vinden vóór het Kerst feest van onze financiële zorgen te zijn bevrijd. Mocht dit gelukken, dan zal voor onze patiënten en onze vereniging o o k de Kerstklok luiden! U kunt hieraan medewerken! U kunt Uw bijdragen geven aan onze jaarlijkse Emmabloemcollecte, wel ke op ZATERDAG 18 December a.s. wordt gehouden ter lenging van de grote financiële zorgen onzer vereni ging. GEEFT DAAROM MET MILDE IlAND! De sterken voor de zwakken. Ook kimt gij Uw bijdrage storten op postgirorekening no. 185600 ten name: Fenningmeester Alkm. Vereniging tot Eestrijding der Tuberculose. Alkmaarders. beschouwt het als een ereplicht voor Uw eigen stadgenoten, die verpleegdl worden in lighallen of Sanatoria, te mogen zorgen. WIJ REKENEN OP U Bestuur Alkm. T.B.C.-Vereniging: K. H. KOLK, Arts, Voorzitter. Dr. J. DEGEN AAR. Arts, Secretaris. E. E. M. VAN GILSE, Arts, Penningmeester. Aanvankelijk had men de overtuiging dat Thie geweten moest hebben wat er met de 29 gevangenen die hij op die verschrikkelijke dag in October van de Weteringschans naar de Apollolaan ver voerde, gebeurde. Na het verhoor van een aantal Kri- minal-sekretare der Sicherheitspolizei en de verklaringen van de beruchte Willy Lages, die ook Alkmaar geruime tijd onveilig heeft gemaakt, meende de procureur-fiscaal dat dit verdachte niet ten laste kon worden gelegd. Thie verklaarde zelf dat hij misschien wel verband zou hebben gezien als hij vijf of zeven mensen zo vlak na een aanslag had moeten halen. Nog nooit had hij gehoord of meegemaakt dat 29 man tegelijk gefusilleerd werden zodat hij hieraan geen moment heeft gedacht. De president, mr. Mijnlief, vroeg ver dachte of het nooit bij hem was opge komen dat hij aan de hand van para graaf 47 van het Duitse militaire wet boek het recht had een opdracht te weigeren wanneer hij het niet met zijn geweten in overeenstemming kon bren gen. Verdachte gaf toe van het bestaan van een dergelijk artikel op de hoogte te zijn. Steeds waren hem echter door zijn superieuren voorbeelden genoemd van militairen die opdrachten weiger den uit te voeren en dit met hun leven moesten betalen. Ook de andere getui gen bevestigden dit en Lages zei dat een soldaat niet kon zeggen „Ik doe het niet". In die tijd zou een weigering van verdachte hetzelfde hebben betekend als dienstweigeren aan het front. U heeft dan niet geweten waartoe het transporteren van die 29 gevangenen uit de Weteringschans moest dienen, vervolgde de president, maar U wist toch wel wat er moest gebeuren met die vijf mensen die U naar de Harddravers, laan in Alkmaar bracht. Thie gaf dit toe, doch trachtte toch nog een achterdeurtje te openen door te vertellen dat niet hij maar de SD-er Maarten Kuiper het commando schie ten had gegeven. Dit was waar, doch Kuiper deed dit als tolk onder com mando van Thie. U begrijpt wel, zei de president, dat dit uw verantwoordelijkheid niet in het mipst ontlast ,.Ja. maar bef Bezwerend stak mr. Mijnlief zijn handen op en brak nog bijtijds die langzamerhand overbekende en voor Nederlandse oren zo onsympathiek klinkende zin af. Op de vraag wat hij nu zelf dacht van deze handelingen, antwoordde Thie dat het twee momenten in zijn leven waren die hij nooit zou vergeten. „Nu, wij ook niet", antwoordde mr. Mijnlief, en bepaalde dat de uitspraak over 14 dagen zou plaats hebben. (Ontleend aan onze advertentie kolommen) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Oliver Twist, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur; Jamai ca Inn, 18 jaar; Cinema Americaln, 8 u: Little old New-York, 14 jaar. Luth. kerk, 8 uur: Getuigenisavond „Kerk en Vrede". Spaarbankgebouw, 17 uur: Huishoudelijke vergadering „Het Nut". VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een kind klaagt aan, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Jacaré, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Americain, 8 uur: Buffalo Bill, 14 jaar. Zij, die zich per 1 Januari op dit blad abonneren, ontvangen de tot die datum verschijnende nummers Vijf jaar voor „Schrjk van de Werf" Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft gisteren de Rijksduitser Konstans Joseph Kursch, bijgenaamd „de schrik van de marinewerf te Den Helder", schuldig bevonden aan mis handelingen, meerdere malen gepleegd en hem deswege tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek veroordeeld. De korpsen Kwiek en Burgerplicht, onderdelen van onze roemruchte Alk maarse brandweer, waren gisteravond het middelpunt van een plechtigheid in de bovenzaal van het Wapen van Heemskerk alhier. Want na lange maanden wachten is het er toch einde lijk van gekomen, dat de wakkere brandweerlieden in het bezit gesteld werden van hun officiële erkenning voor de prestaties, die zy j.l. zomer in Den Haag verrichtten op de toen ge houden Nationale brandweer-wcdstrU- den. Behalve de twee korpsen waren aan wezig burgemeester mr. dr. H. J. Wy- tema, ir. Felix, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Brandweer commandanten, de ere-commandant van de Alkmaarse brandweer, de heer F. H. Ringers, enige vertegenwoordi gers van het Rode Kruis, de heren Mol, v. d. Schilden en Staverman (dr. Degenaar was verhinderd) en de com mandant, de heer J. van Maarleveld, die het welkomstwoord sprak en er op wees, dat burgemeester Wytema nu slechts een deel van de brandweer voor zich zag. In Januari of Februari echter, als de jaarvergadering wordt gehouden, hoopt spr. al zijn mannen te kunnen presenteren. Pe heer Felix heeft vervolgens de diploma's uitgereikt. Elk korps kreeg een gezamenlijk diploma, zeer fraai uitgevoerd en bovendien ontving ieder der deelnemers een individueel getuig schrift, op naam gesteld en alleen in een wat kleinere uitvoering. Gisteren stond Adrianus Jacobus L. uit Alkmaar terecht voor de Bijzon dere Politierechter, mr. Peereboom. L. had van 1 Januari tot 1 Novem ber herhaalde malen toewijzingen voor bloem verduisterd en die verkocht. Ook kocht hij toewijzingen om het tekort aan te zuiveren. Door deze transacties maakte hij geweldige Win sten, waardoor hij zelfs een zeilboot kon kopen. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, vond de gepleegde overtreding zeer ernstig. Het was maar goed, dat de jongen tegen de lamp gelopen is, daar hij anders te gronde zou zijn gegaan. Ook de houding van de ouders, die geen acht sloegen op het vele geld dat de jongen had, laakte de officier. De eis was 6 maanden gevangenis straf, waarvan 2 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. Verder verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen en onder toezichtstelling van de R.K. réo'.as- seringsvereniging te Bergen. De verdediger, mr. W. C. A. Buers, zei, dat zijn cliënt totaal bedorven was door diens patroon. Deze was een zwarthandelaar in optima forma; toen hij gearresteerd werd, zette L. de zwarte zaken in het klein voort. Mr. Buers vroeg tenslotte een voorwaar delijke veroordeling. Mr. Peereboom vonniste echter con form de eis. De tweede verdachte in deze zaak was Nicolaas T. Deze werkte in een andere zaak, maar beging dezelfde overtredingen als de vorige verdachte. Hij stal 400 toewijzingen voor blopm en verkocht deze aan L. Platte Stenenbrug 104 Alkmaar, Tel. 2604 (K2200) SELSKIP „FRISO". Dinsdagavond waren de leden van Friso" weer in het „Gulden Vlies" bijeen gekomen om te genieten van de opvoering van het toneelstuk in 4 bedrijven „Hurde Koppen" (Harde Koppen) van de bekende Friese schry- ver G. Burgy. De zaal was, zoals ge woonlijk, zo goed als geheel bezet en men heeft inderdaad genoten. Het gegeven is: Een fabrikant, die zijn kleine zaak heeft opgebouwd tot een groot bedrijf en die bekend staat als een welgesteld man, komt in moeilijkheden, vooral door de concur rentie van de grote bedrijven in Hol land, zoals Bruynzeel. Zijn zoon, die pas uit Noorwegen is teruggekeerd na een verblijf van 3 jaren, om nieuwe methoden van houtbewerking te be studeren, wordt, echter tegen zijn zin, bereid gevonden, om het bedrijf te redden, de hand te vragen van een schatrijk meisje, dat opgenomen is in de huishouding van een vriend van de fabrikant, die in Aerdenhout woont. Eerlijk zegt de jongeman hoe de za ken staan en wat de bedoeling van 't aanzoek is en er volgt een „zakeiyk" huweiyk. Ze leven de eerste jaren naast elkaar als „vennoten", zoals zij zegt, zonder dat ze elkaar zeggen en bewijzen, dat ze toch wel voor elkaar voelen, hetgeen blijkt inderdaad wel zo te zijn. De zaken gaan weer beter, trots' al lerlei moeilijkheden en strubbelingen met personeel en in handel. Bij een zakelijke aangelegenheden blijkt hun beiden wat ze eigenlijk in hun leven missen dat ze toch veel dichter bij elkaar staan dan dat ze elkaar zeg gen. En komt de toenadering. Ze trouwen opnieuw en nu waarlijk uit liefde. Met bewonderenswaardige over gave werd er gespeeld, volkomen be heerst. Nergens overdreven. Niet al leen, dat de hoofdrollen uitstekend werden gespeeld, ook de kleine rollen varen in goede handen en alles was uitstekend verzorgd, zoals de toneel aankleding en de grime. Vooral voor de nieuwe toneelleider, de heer Van der Ploeg, was het een succes. Het laatste bedrijf had iets korter kunnen zijn, zonder dat de in houd daar onder te lijden zou hebben, 't Is een uitstekende vertolking ge weest van „Hurde Koppen", waarvan 'n zaal vol mensen tot 't laatste toe ge noten heeft. Een gezellig bal besloot de avond. Men nam weer afscheid tot 14 Februari. Naar wy vernamen zal men Zater dagavond op Texel het zelfde stuk opvoeren en werd er ook reeds een afspraak gemaakt met het selskip te Beemster. Van beide plaatsen was er een kleine deputatie in de zaal. Men had de Friese soldaten uitge nodigd de avond mee te maken en deze hebben erg genoten. De eis tegen T. was verbeurdverkla ring van 1800, dat in beslag genomen was en een vordering van 1900. Dit bedrag was opgemaakt. Tenslotte ook r.og drie maanden gevangenisstraf. Mr. Buers zei, dat zijn cliënt in con tact kwam met een bookmaker, die hem overhaalde te gaan wedden bij de paardenrennen. Hij maakte grote schulden en ging daarom stelen om weer opnieuw te kunnen gaan wedden. Een vordering van 1900 zou T. nooit kunnen betalen. Daar verdachte al zwaar geboet heeft voor zijn misstap, vroeg mr. Buers een lichte straf. De uitspraak was 3 maanden gevan genisstraf en verbeurdverklaring van de in beslag genomen 1800. OVERTREDING VAN DE LOONREGELING Johannes N. uit Limmen gaf een jeugdige arbeider, die in zijn tuin bouwbedrijf werkzaam was, een te laag loon. Hij deed dit onder het mot to, dat zijn knecht nog niet volleerd was en daardoor wel wat minder kon verdienen. De jeugdige arbeider, die gehoord werd, meende echter, dat hij wel volleerd was en hij was zelf heel tevreden over zijn prestaties. De officier, mr. Vellinga, zei in zijn requisitoir, dat hij de indruk kreeg, dat de jongen wel alles kan, maar traag werkt. „De arbeider moet be schermd worden tegen een te laag 'oon en de maatschappij tegen een te hoog loon. Tegen beide overtredingen moet streng worden opgetreden. De eis was 15Ö subs. 30 dagen. Mr Peereboom vond echter geen gronden aanwezig een veroordeling uit te spre ken. ZWART BILJARTLAKEN Jan H. uit Alkmaar kocht biljart laken, dat frauduleus uit België was ingevoerd. Hij deed dit, daar hij anders zijn zaak wel kon sluiten, omdat de toewijzing van laken te klein was. De officier merkte op, dat verdachte door dit laken te bestellen ook uit lokte dat anderen overtredingen be gingen. De eis was 300 subs. 3 maan den. De uitspraak was conform de eis. Oproeping collectanten Voor de grote jaarlijkse Emma bloemcollecte ten bate van onze Alk maarse t. b. c.-patiënten kunnen dames en heren zich vervoegen en bussen in ontvangst nemen op Vrijdag 17 dezer tussen 7 en 8 uur des avonds in het Stadhuis, z.g. Besognekamer. Desgewenst kan ook opgave van col lectanten geschieden aan onderstaande adressen: Dr. K. H. Kolk, Geestersingel 36, Alkmaar, tel. 2017; Dr. J. Dege naar, Emmastraat 95, alhier, telef. 2310; Dr. E. E. M. van Gilse, Kenne- merpark 3, alhier, tel. 3136; mevr. W. Voorthuijsen, Helderscheweg 28, alhier, tel. 3212; Fr. C. Oudejans, Corfstraat 40, alhier, tel. 4333. NED. HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving (kleinhandela ren) Koffiehuis „Stad en Land" te Alk maar. Stationsstraat 82. Eigenaar H. van Twisk. Diversen: Fa. Bekker en Bruijn, Oudorp, Bredelaan C 16. Expl. van een bietenkokerij en inr. tot het panklaar maken van groenten, verhandelen van de prod, daarvan. Venn.. P. Bruijn en G. Bekker. Centraal Incassobureau voor ije brandstoffenhandel „De Samenwer king", Alkmaar, Dr. Schaepmanplein 13. Incassobureau, verzekeringen en as surantiën. Eig. J. G. Vrijhoef. Het korps Kwiek zag zijn prestaties beloond met de aanduidingen „zeer goed" voor technisch optreden en „gbed" voor de tydsduur. Burgerplicht ontving resp. de aanduidingen „ruim vc.ldoende" en „goed". Het was duidelijk te merken, dat de manschappen zich voldaan voelden, nu zij toch eindelijk hun diploma's waar op zij zo lang hadden gewacht, in ont vangst konden nemen. Burgemeester Wytema (voor het eerst in de kring der brandweer) heeft het woord gevoerd, waarin hij de toon van ernst en luim trof, die zo goed past in de sfeer van deze grote familie en waarin hij zijn waardering niet onder stoelen of banken stak. De ej-p-commandant, de heer F. H. Ringers, heeft vervolgens oude herin neringen opgehaald uit de geschiede nis der beide korpsen, waarna de heer Van Maarleveld een dankwoord sprak tot allen, die hebben meege werkt tot het behalen van dit succes, en in het bijzonder dr. Degenaar noem de voor zijn vele werk met de EHBO ploeg. Namens de EHBO heeft de heer v. d. Schilden beide korpsen in de persoon van hun brandmeesters, de heren Har- tog en Haasbroek, gehuldigd door het aanbieden van een kaasje, verpakt in een driekante doek, geheel in de sfeer van de Eerste hulp. Daarmede was het officiële gedeelte van de bijeenkomst afgelopen, doch de aanwezigen wachtte nog een ver rassing in de persoon van mevr. Van Maarleveld, die in een op rijm gestel de toespraak alle brandweervrouwen huldigde, die hun mannen zo vaak moeten missen. Haar woorden van hulde liet zij vergezeld gaan van een boeket voor elk der brandmeesters. Geen wonder, dat deze aardige attentie op hoge prijs werd gesteld. De avond werd verder in gezellig samenzijn doorgebracht, waarbij eeii filmvertoning niet ontbrak en de aan wezigen het afscheid van de heer Rin gers nog eens konden meemaken, waarna de première volgde van de film, gemaakt bij de intocht van bur gemeester Wytema in Alkmaar. En als wij dan tot besluit nog ver melden, dat zowel- „Hoefie" als „Toon Hermans" op de hun eigen wijze een duit in het zakje hebben gedaan, be hoeft het verder geen betoog, dat het Iaat was, eer men er erg in had. Gistermorgen omstreeks elf uur reed op de Kalkovensweg een paard en wa gen in de richting van de Westerweg. Op de spoorovergang schrok het paard van het gekletter van de wagen op cl rails en sloeg op hol. Door de botsing tegen een ter plaatse staand waar schuwingsbord werden de voerman en twee meerijdende jongetjes van 5 en 6 jaar van de wagen geslingerd. De be stuurder wist echter de leidsels te hou den en kon het paard in de struiken ter zijde van de weg tot staan brengen. Hij bekwam geen verwondingen. Het 6-jarig jongetje kreeg ten lichte hersenschudding en enkele schaafwon den. De andere jongen werd verwond in het gelaat. Zij werden door de auto van de G. G. D. naar het ziekenhuis gebracht. Tegen 4 personen hier ter stede werd proces-verbaal opgemaakt, daar zij zich schuldig maakten aan prijsop drijving en koppelverkoop van Kerst kaarsjes. 901 L58.8 930 K33 930 L90 941 G23 941 Y23 KLEINE KINDEREN GROOT. WORDEN Tot slot van de voorstellingenreeks van Serie A wordt Maandag 20 Dec. des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies „Kleine Kinderen worden groot" ten tonele gebracht, in welk charmant Engels blijspel Mary Dresselhuys een rol speelt in een voor haar nieuw genre, n.l. de moeder van een uitgebreid gezin. Mary Dresselhuys1 eerste moederrol, ge gaat die natuurlijk zien als ge iets voelt voor ons toneel. GESCHIEDENIS Lin Yntang. Between tears and laughter. 1945. Kernmomenten der antieke beschaving en haar moderne beleving. 1947. Geïll. Luckenbach, H. Kunst und Geschichte. 1.T1: Altertum. 1926. Geïll. 940.5 M17 Maitland. De klauw over Oost-Europa. 1946. Geest, De Nederlandsche. 1942. Geïll. Ysselsteyn, van. Van linnen en linnenkasten. 1946. 941.2 M84w Motley. Willem van Oranje. 1948. 941.3 J26.5 Jaren, vyftig; officiëel ge denkboek ter gelegenheid van het gouden regerings jubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. 1948. Geïll. 941.3 M27 Marsman. Haar werk ging door; Prinses Juliana in N. Amerika. 1948. Geïll. 941.3 W29.8 Waterink. Onze jonge Ko. ningin thuis. 1948. Geïll. 941.4 J10 Jaar, 100, Waard en Groet. 1945. Geïll. 941.5 K43 Kistemaker. Met sprongen door de Andijker historie. 1948. Geïll. 941.5 K69e Kok. Edam. 1948. Geïll. 942 C24 Churchill, W. S. Marlborough, zijn leven en zijn tijd. 1947. Geïll. Strachey. Elisabeth en Essex. 1947. Geïll. Semmler. Goebbels. 1948. TrevorRoper. De laatste dagen van Hitier. 1947. Gibson. Ciano's dagboek 1939 —1943. 1947. Brenan. Het Spaanse laby rinth. 1947. Locher. Peter de Grote. 1947. Vernadski. Geschiedenis van Rusland. 1947 2 dln. Feuz. Schweizergeschichte. 1941 Schib. Illustrierte Schweizer geschichte für Jedermann. 1944. 942 S92 943 S57.4 943 T40 945 G37 946 B83 947 L67 947 V47 94!) F25 949 S34 GESLAAGD. Heden slaagde onze oud-stadgenoot de heer N. van Gijzen voor het Secon dary Teacher's Certificate aan de Uni versiteit van Kaapitad (Zuid-Alrika). Hoofdprijs naar Bergen Enkele weken vóór Sint Nicolaas heeft de firma J. W. A. Heuseveldt al hier een wedstrijd uitgeschreven, die onder de Alkmaarders en ook bij tal lozen buiten onze stad alras be kend werd onder de naam „Wedstrijd om de gedekte tafel". De hoofdprijs bestond namelijk uit een compleet 24-delig tafelservies, een compleet 30-delig glasservies en een Gero-cassette, 34-delig. De bedoeling was, op speciaal daarvoor verstrekte formuliertjes een slagzin te schrijven en die in te leveren bij de winkels der firma, waarbij de termijn van inzen ding sloot op 5 December j.l. De deel nemers werden gerubriceerd in vpf groepen, afhankelijk van het door hen bestede bedrag. De eerste groep waren zij, die voor 25 gulden of meer be steedden, de tweede 20 gulden of meer, groep drie 10 gulden of meer, vier vijf gulden of meer en tenslotte groep vijf, f 2.50 of meer. En behalve de hoofdprijs, die voor groep één bestemd was, waren er voor alle andere afdelingen fraaie prüzen. Thans is de uitslag bekend geworden, die ongetwijfeld met spanning tege moet werd gezien. Vertegenwoordigers van de drie plaatselijke bladen vormden de on partijdige jury, die de bijna 2000 in zendingen te beoordelen hadden. Voor waar geen gemakkelijke taak, want hoewel er van die tweeduizend ver schillende afvielen, bleven nog genoeg slagzinnen over. die in aanmerking zouden kunnen komen voor een bekro ning. Velen hebben gegrepen naar het middel van het rijm, om hun gedach ten tot uiting te brengen, een methode, die hoewel weinig origineel, to;/ vaak tot verrassende resultaten kan leiden. Vooral als men weet, dat er zelfs werd gerijmd op luierspeld en (door een ander) op atoomgeweld)Zo kin derachtig, noch ruw was de jury ech ter niet, doch gelukkig viel er voor haar nog genoeg goeds te beoordelen ever. Door middel van een systeem van puntentelling zijn de inzendingen uit iedere groep bekroond. En om nu de winnaars maar niet langer te laten wachten, hieronder volgen hun namen: Groep I (De gedekte tafel): B. Boots, Tuindorpweg 13, Bergen, met de zin: Nu iedere cent weer dubbel telt, koopt U het voordeligst bij Heuseveldt. Groep II: L. Steer, Middelweg 101, Uitgeest: Heuseveldt voor verwende kopers. Groep III: Trien Dekker, Ruyterstr. U 129, Ursem: J. W. A. Heuseveldt, Hofleverancier van Koning Klant. Groep IV: J. Alferink, Baanstraat 9, Alkmaar: Dure tijden, weinig geld, Eén lichtpunt: Heuseveldt. In groep V tenslotte werden de prij zen gewonnen door Jb. Gelder, Snaar- manslaan 34, Alkmaar: N. Hoogvorst, Ierd. Bolstraat 30, Alkmaar; C. J. Pool, Fabrieksweg 13. Alkmaar: A. J. Bisseldorp, Westerweg 284. Alkmaar; A. Spaans, Houtmanstraat 2, Alkmaar; F. Verschuur, Irisstraat 7a. Alkmaar; J. Koopman. Baansingel 31b. Alkmaar; mej. K. Kat, Kanaaldijk 43. Bergen en Jac. Baart. Overdiestraat 39, Alkmaar. Hiermede is dus een einde gekomen aar. de spanning waarin velen weken lang hebben verkeerd. De gedekte tafel heeft een nieuwe eigenaar ge kregen, de andere even fraaie prijzen worden ook aan de gelukkige winnaars overhandigd. SCHAAKNIEUWS DOS DOS II speelde deze week haar tweede competitie-wedstrijd en wel tegen KVI III uit Enkhuizen Na een zeer span nende kamp is DOS II als overwinnaar uit de strijd gekomen Zij won met 6—4 De uitslag was als volgt (DOS n—KVI III): P Obdam—S Kort 0—1; F Appel— O Overweel 1—0; P v Hoven—A de Jong 1—0; S de Boer—R v d Veen 1—0; J Nijman—P Valenteijn 1—0; L Godijn—J Mantel 1—0; De Rooy—A Zweer 0—1; W Wouters—D Hooiveld 1—0; I P Wlllemse C Keesman 01; Van LeeuwenP Boon 0—1 VAN DE KOLFBAAN Aan enthousiasme voor de ontmoeting tussen „Op Maat" en „Gezellig Samen zijn" heeft het niet ontbroken De beide oude rivalen hebben elkander de over winning maar niet zo gegund en beide verenigingen hadden dan ook hun ge- duchtste kampvechters In het krijt ge bracht De uitslagen waren: Op Maat 2488 pnt; Gezellig Samenzijn 2601 pnt, bij een deel name van 20 spelers Prijswinnaars waren: le P Molenaar 162 pn; 2e A Berkhout 156 pnt; 3e T Commandeur 151 pnt; 4e Jb Beers 149 pnt; 5e C de Vries 148 pnt; 6e Th Rijper Jr 148 pnt; 7e C Bruin 145 pnt; 8e Th Rij per Sr 144 pnt; 9e G Mettes 144 pnt Marktberichten ALKMAAR (Exportveiling), 15 Dee witlof 1644; bloemkool 10—42; rode kool 7—12; savoye kooi 6—8; groene kool 7—12; spruitkooi 10—42; boerenkool 7—16; sla 4,505,50; andijvie 424; rode bieten 67; bospeen 7—18; winterpeen 4,50—5,50; was- peen 818; uien 5,607; Druiven (Alicante) 1,05—1,45; Appels: Goudreinetten 55—82; Jonathan 86; Laxton Superbe 68 LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 15 December 19,000 kg rode kool 7,30— 10,000 kg gele kool 6,10—6,40; 33,000 kg groene kool 7—8,50; 23,000 kg witte kool 5,20—6; 1800 kg witlof: I 32—37 en ir 22—27; 14,000 kg andijvie 22—30; 7300 kg bieten 6—6,10; 6000 kg peen: II 5,50 er. III 4,50—4,80; 1400 kg uien 6,60—7,40 NOORDERMARKTBOND, 16 Dec 2000 kg aardappelen: bevelanders 4,80; 12,000 kg rode kool 7,30—9,80; 17,000 kg gele kool 6,20—6,60; 29,000 kg groene kool 6,20— 8,40; 115,000 kg Deense witte kool 6; 17,000 kg uien 6,60—7,60; 18,000 kg peen: n 5,50 en ni 4,50—4,60: 17,000 kg bieten: I 6—6,10 en II 4,50; 12,000 kg andijvie 14 —20,50 WARMENHUIZEN, 15 Dec 100,000 kg rode kool 7,30—10,70; 27,500 kg gele kool 6 20; 10,500 kg Deene witte kool 5,20; 1500 kg groene kool 6,20—7; 1500 kg uien 7,10— 7,60; 300 kg andijvie 12—27 Vooraanstaande figuren k dat vele tuinders en met ni de organisaties. Door vroeg stichten en de opbouw der offers gevraagd. Nu noemt mt plant van ambtenary. 't Is wa hebben de laatste jaren dlkw Fjn van het gevoerde beleid, bovenaf werden gedecreterd, u'ooiïng kwamen. Evenwel, d Leus In de loop der jaren wijzigde tuinbouwbedrijf steeds meer. methoden werden toegepast, assen kwamen, nieuwe culture can op vele andere gebieden k' coöperatieve gedachte tot daa rijke ontwikkeling op het gebi 'uinbouw. Maar op één gebied bleven de ongewijzigd: op dat der afzet, tuinbouw veel aan de particulie del verschuldigd. Maar niettemin de waarde en de mogelijkheden systeem beperkt. Neemt men b.v. één facet on lope; de propaganda, dan blijk noedig, dat hier een geweldig - rwaarloosd is. Daarin verbetc brengen, eist niet speciaal een c tieve vorm. Zo hebben de bollei laren b.v. bewezen, dat zij de ener goed-gevoerde propaganc f taan. Maar wat de groenten-ex] op dit terrein hebben laten zie men nauweiyks als middelmatig i eren. Propaganda is een machtige waarbij dictators regeren en. men al of niet producten verko liet is maar een betrekkelüke wi dat export voor de bloembollen een nog belangrijker kwestie is de tuinder. Vijftig procent m< cuctie dan de binnenlandse m opnemen, blijft een surplus, strop wordt zodra het niet afg worden. Anderzyds is propaganda tei dig geen zaak meer van ee., middelen. Zelfs is het te betwijf de particuliere handel in staat de benodigde middelen op te En daarom: zou coöperatieve af kelijk zo overbodig zijn? Het kwetsbare punt: de voering. Wanneer 10 mensen elk 80 sne hebben en daarop met hard werk brood verdienen, noemen ze zich baas". Dat is echter helemaa waar. Want het werk is hun meester en de gebiedende noodz altijd dreigende armoede baas ven, is hun drijver. Heel hun digheid is een schijnvertoning, voerd wordt ten koste van het Want wanneer die tien kleine nemers één bedrijf zouden sticht er een bedrijf ontstaan, dat con cterker zou staan en althans de van de deelhebbers zou ver Maar Oude verhalen leren dat de Friezen individualisten zijn, die in de nood weliswaar bijspringei na de overwinning de winsten verloren laten gaan door elk weg te bewandelen. Moge deze karaktertrek geen catastrophen meer kunnen verc op economisch gebied is het no zo. Ieder peutert op eigen gi sluit hardnekkig de ogen voor andere vorm van bedrijfsvoerinj Zeker, elke samenwerking heefi moeilijkheden, maar de huidige is toch ook niet bepaald ideaal Waar een wil Zaterdag j.l. had de Hollandse Echappij voor Landbouw een ting belegd: de opkomst was vend slecht. De agenda was tc dusdanig onbelangrijk, dat da: onverschilligheid te verklaren grote argument van de wegbl: geweest: Wat heb ik er an? De verplichte inventarisatie steeds een bron van knoeierijtje nog steeds zo weinig overleg opstelling van het teeltplan, d meerdere producten een derg plus is, dat vernietiging niet blijven. Er wordt nog zo'n m Verspild aan onproductieve v heden, dat deze een niet te lozen post op de exploitatie vormen. Andere werkzaamheden nog verricht met al de omslacht die vóór 100 jaar onontkoombaa Eén voorbeeld daarvan vormt slikken". Als ware er geen sp mechanisatie, komen by het nog steeds beugel en knielappt de dagDe koolberging is no zo ineffeciënt, dat de bewaring product aan arbeidsloon en DE COÖPERATIE VERGADER] In café Van Truyen kwamen avond de leden der coöperatie t rjisatie bijeen Verder waren de heren J Polter, van de Voo dienst, en P Schermerhorn en namens de Hollandse Maatschi Landbouw De heer'F Wiedijk lereerst een woord van dank t vengenoemde heren voor het bereidend werk door hen veri het organiseren van diverse ties De coöperatie bestaat voorlopig leden Bij de bestuursverkiezing vond werden gekozen P Wied voorzitter, F Wiedijk secretaris meester en P Koppen, lid De aangekochte Fordson-tracto middels gearriveerd en ondergeb: de heer J Prins Tot voorlopig bestuurder is Kaij en als reserve zal opgeleid J Wiedijk De heer P Bruin memoreerde dit de eerste coöperatie is in cp het graslandbedrijf I

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2