In „Het Witte Huls in 't Groen" L De wedstrijd voortgezet!! André Carrell weer in de kaasstad Wereldpers over de actie Geen ne» Stad en Omgeving, Boordevol indrukken Aardappelmoeheid, een gevaarlijke ziekte AGENDA Doet U ook mee GESNEDEN UIEN of HUTSPOT Burgerlijke Stand prijs f 6.90 Boekhandel COSTER VOORDAM 9 ALKMAAR Jaarvergadering Turnkring Alkmaar en Omstreken aatsie Amerika: Engeland: "rankrijk De Voeibaluii ZUINIG MET BEI DAT IS DEVIEZï VEI Artisten zijn een apart slag volk. Dat is geen nieuwe stelling die wij hier poneren. Het was ons voldoende be leend en daarom, bevreemdde het ons niet toen wij vanmorgen vroeg hoor den dat André Carrell reeds hoog en droog in Alkmaar zat, terwijl hij ieder een had doen geloven dat hij vandaag cm 3.30 uur op Schiphol zou landen. André is een goede bekende in Alk maar en kwam bovendien kersvers uit Indonesië, zodat wij de stoute schoenen aantrokken en vanmorgen vroeg naai de Bergerweg togen. Onderweg liepen wij allerlei mogelijke excuses te be denken om hem uit zijn bed te krijgen en vlug iets van zijn ervaringen te ver tellen. Bij de spoorbomen hadden wij een goed verhaaltje in ons hoofd ge prent, zodat wij met niet al te veel schroom een ruk aan de bel gaven. Voetstappen klonken, de deur werd ge opend en wij stonden even met de mond vol tanden, want André deed zelf open. Daar maak je je nu pijn in 't hoofd oyer. Het was slechts een kort bezoek. Het kon ook niet lang zijn, want regelma tig onderbrak de btel het gesprek. Het viel overigens voor André ook niet mee een verhaal van zijn ervaringen te vertellen. Boordevol met indrukken was hij Za terdagmiddag om 5 uur op Schiphol aangekomen, juist op het moment dat «MORS COR6W- In de kleine zaal van het Gulden Vlies te Alkmaar hield Ir. Smeenk Zaterdagmorgen een inleiding over één der meest gevreesde aardappelziektes: de „aardappelmoeheid". Deze plaag, die zowel bij de aard appelteelt als bij de tomatenteelt voor komt, wordt veroorzaakt door het aard appelaaltje. In 1913 werd deze ziekte voor het eerst ontdekt in het Duitse plaatsje Rostock. Engeland, Zweden, Denemarken en een eilandje voor de kust van New-York bleven ook niet gespaard. In 1941 ontdekte men voor het eerst in Nederland deze ziekte, die voortdurend misgewassen veroorzaakt en een intensieve teelt van aardappelen onmogelijk maakt. Voor het optreden van deze ziekte kon men zonder bezwaar om het andere jaar en zelfs ieder jaar aardappelen ver bouwen op hetzelfde perceel. Als op dat perceel eenmaal de aardappelmoe heid is geconstateerd, is verbouwing om de vier jaar slechts mogelijk. Niet alleen veroorzaakt het aard appelaaltje ernstige misgewassen, het is ook een groot gevaar dat hierdoor de export van landbouwproducten ernstig wordt bedreigd. Het is daarom van belang, nu de ziekte in Nederland nog sporadisch voorkomt, alle maatregelen te treffen waardoor verdere verspreiding voorkomen kan worden. De veroorzaker van de aardappelmoe heid is de larve van het aardappelaaltje dat de aardappelwortels binnendringt en daar een grote ravage te weeg brengt. Ket aaltje vermenigvuldigt zich zeer snel en de wijfjes zijn bovendien zeer resistent. Een ziek gewas bestaat uit kleine ar moedig ontwikkelde plantjes, die door gebrek aan voedsel verhongeren en ver drogen. De bestrijding van de ziekte is zeer moeilijk. Een economisch verantwoorde methode heeft men nog niet gevonden en er blijken geen bepaalde aardappel rassen te zijn die voor de ziekte onaan tastbaar zijn. Een rechtstreekse be strijding is thans dus nog niet mogelijk. Vrijwel de enige oplossing is om het aaltje op de besmette terreinen uit te hongeren. Het is gebleken, dat na ver loop van 10 jaar besmette grond vrij van aaltjes zal zijn indien men in die periode geen vatbare gewassen daarop gaat verbouwen, hetgeen dus wil zeg gen door geen aardappelen of tomaten te verbouwen. Zeer binnenkort is te verwachten, dat men van overheidswege richtlijnen zal geven t.a.v. de aardappelteelt, dïe hier op neerk omen. dat ter voorkoming van de ziekte een vruchtwisseling van ten hoogste een keer in de drie jaar ge handhaafd moet worden. Slechts in bijzondere gevallen zal h'ervan ontheffing verkregen kunnen worden. Elke boer en tuinder, zo be sloot ir Smeenk. die verantwoordelijk heid gevoelt voor de toekomst, dient dus het optreden van aardappelmoeheid op zijn bedrijf te voorkomen door het handhaven van een gezonde bedrijfs voering door hoogstens eens in de drie jaar aardappelen op hetzelfde terrein te verbouwen. i de regering het bestand met de repu bliek opzegde, en zijn ervaringen, pret tige en vervelende, zijn zo talrijk dat het ook inderdaad wel zeer moeilijk is een regelmatig verhaal te doen. Wat ons bovenal interesseerde was natuurlijk hoe onze jongens in Indone sië en de bevolking daar op deze nieu we phase zouden reageren. „Ik oe i er van overtuigd", zei André Carrell, „dat een zeer groot deel van de bevolking de komst van de militai ren als een bevrijding zullen beschou wen. Ook de meeste soldaten, hoe ver velend het overigens is, zullen het ze ker toejuichen. De toestand zoals ik die daar een half jaar lang heb mee gemaakt was onhoudbaar. Voordat ik naar Indonesië vertrok was ik een fel tegenstander van militaire acties, maar ik heb geleerd dat je over iets derge lijks niet kunt meepraten zonder de situaties in een bepaalde streek te ken nen. „Hoe is de houding van onze jon gens?" „Uitstekend. Het zijn pracht kerels. Op enkele uitzonderingen na is hun houding correct, van de officieren tan ik dat niet altijd zeggen, en je moet werkelijk bewondering hebben voor hun uithoudingsvermogen. Dan vertelt André iets van de moei lijke om-tandigheden waaronder hij heeft moeten werken. In een half jaar geheel Indonesië doorkruist. Avond aan avond werken, 300 km in een ramme lende jeep reizen om van de ene neder zetting naar de andere te komen. „Geloof me, bij de 80ste voorstelling die ik geven moest was ik kapot. Niet in staat om op te treden. Ik had de neiging om te zeggen, dat ik ziek was. Maar dan zie je de jongens voor het podum waar een blonde kerel mij op viel die wat op de oudste leek en dan speel je. Beter nog wellicht dan je dat ooit in Holland hebt gedaan". En als na afloop van de voorstelling die blonde jongen bij je komt en vraagt of je wel eens in Amsterdam komt en zo ja of je dan misschien even naar zijn moeder wilt gaan. ja, dan krijg je weer moed, dan weet je dat je daar niet voor je zelf staat. André vertelde nog meer, ook dat hij in Alkmaar om 8 uur arriveerde en dat hij hoorde dat zijn oudste zoon voor het eerst op de planken stond. Nu wij het toch over de planken hebben, Car rell gaat weer een nieuw Nederlands cabaret vormen, want de Happy's en de overige medewerkers bleven in In donesië. Hij zal zeker succes hebben en het liedje dat Viruly op 6000 meter hoogte op de terugreis voor Carrell maakte, zal beslist een onderdeel van zijn nieu we repertoire worden. André welkom in Holland en succes. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een kind klaagt aan, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Jacaré, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Americain, 8 uur: Buffalo Bill, 14 jaar. i' Gulden Vlies, 8 uur: Ahonn.voorstel ling. „Kleine kinderen worden groot.' Dinsdag. Harmonie-Theater, 8 uur: Een kind klaagt aan, 18 jaar; Vlvtoria-Theater, S uur: Jacaré, tot 14 jaar onder gelei de; Cinema Americain, 8 uur: Buffalo Bill, 14 jaar. 2.30 uur Kerstmiddag Ned. Ver. v, Huisvrouwen in de Muziektuin. wordt U zult zich ongetwijfeld onze wedstrijdnummers tijdens 't Sint Nicolaasfeest nog wel herinneren. Deze wedstrijd wordt thans voortgezet. Ons blad van morgen biedt U andermaal gelegenheid tot het maken van SLAG ZINNEN en GEDICHTEN op de in dat nummer voor komende advertenties. Voor de beste inzending een prijs van I 10.- Hoofdprijs voor de gehele wedstrijd f 50.- I 0.25 per Kilo, panklaar NIEUWHOF, Laat 82 Victory heelt een nieuw café geopend Het is vandaag precies veertien dagen geleden, dat de eerste moker slagen klonken in hét Victory Hotel. Dat is op zichzelf niets bijzonders, maar bijzonder is het wel dat Zater dagmiddag om vier uur vele belang stellenden in het nieuwe café van Victory ontvangen konden worden. Er is gewerkt met een vaart, en bovenal met een vaardigheid, die werkelijk verbijsterend is. Het is welhaast ondoenlijk om te beschrijven wat de bekende kunst ontwerper P. Swildens en de archi tect P. Verhoeven in samenwerking met vele andere vakmensen hebben gewrocht. De aparte schouw, de ex clusieve wandverlichting, de bar, de bekleding, het fraaie kunstglas werk en kunstsmeedwerk en die vele andere bijzonderheden die direct niet opvallen, daar zij zo volkomen in 't geheel passen, dat alles is geworden tot een café dat men ergens anders in Noord-Holland tevergeefs zal zoe ken. Het Victory Hotel is thans met zijn fraaie kamers, restaurant en café een zaak, waardig om de meest veel eisende en verwende gast te ontvan gen en gezien het vreemdelingenver keer dat ieder jaar in onze stad en omgeving toeneemt is dit niet alleen een aanwinst voor de eigenaar, de heer van Riet, maar ook voor onze stad. De heer van Riet, die ons in zijn tot bloementuin herschapen zaal ont ving vertelde dat de verbouwing van bet café voleindigd werd juist op de dag dat het een jaar geleden was, dat hij de zaak had overgenomen. En nog is hij niet v aar hij wezen wil. De Marijke-zaal en de daaraan genzende bar zullen ook on der de loupe worden genomen. Met be langstelling wachten wij af wat de heer van Riet nog meer in petto heeft en ge zien de veranderingen die tot nu toe tot stand zijn gekomen zal dat zeker niet teleurstellend zijn. PROF. DR. M. BOKHORST WEER IN HOLLAND De Militaire Commissaris, die na de bevrijding het militair gezag in onze stad uitoefende, luit.-kol. prof. dr. M. Bokhorst van de Universiteit te Preto ria, is wederom hier te lande aangeko men. Enige dagen geleden hield hij op 'n feestavond van de vereniging Neder landZuid-Afrika te Amsterdam een rede over Dingaansdag (16 December). De rede werd door de zender P.C.J. naar Zuid-Afrika uitgezonden. ifuMfl'r""-'-*'- Vernieuwing brood- en banketbakkerij De oude brood- en banketbakkerij van den heer C. A. van den Burg op de Kennemerstraatweg heeft een ver jongingskuur ondergaan, De binnen huisarchitect de heer Groen heeft haar in een zeer modern winkelpand met dubbele etalagekasten herschapen Dank zij de uitvoerder de heer Ver steeg en de betimmering van de heer De Walde uit Wormerveer is een smaakvol interieur gemaakt waarin naast een ijskast de meest moderne toonbankinstallatie en winkelkasten zijn opgesteld. De heer Van den Burg, die in verloop van tijd de oude bak kerij met een banketbakkerij heeft uit gebreid biedt thans een uitgebreide sortering van alle smakelijke produc ten welke er op dit gebied te vervaar digen zijn, benevens een uitgebreide chocolaterie-afdeling. Zeer vele bloemstukken getuigden Zaterdagmiddag van veler belangstel ling. Van hun belangstelling gaven oa. blijk de heren Vossen en Ouwehand namens de Bakkerspatroonsvereniglng Alcmaria die een prachtige mand bloe men had gezonden. Na 33-jarige arbeid heeft de heer Van den Burg met zijn in het bedrijf werkzame zoons thans een zaak waar hij met recht trots op kan zijn. Wijziging Jegesverordening B. en W. hebben zich nader bera den over de heffing van leges voor 't verstrekken van inlichtingen en op gaven afkomstig uit het bevolkings register aan de kerkgenootschappen en daarmee gelijk te stellen rechtsper sonen. Het verstrekken van kosteloze inlichtingen zou er op neerkomen omdat aan kerkgenootschappen in lichtingen ten dienste van de onmid dellijke zielszorg niet mogen worden geweigerd dat deze ongelimiteerd inlichtingen zouden kunnen ontvangen, wat zo ver zou kunnen gaan, dat het gemeentebestuur practisch een kerke lijk bevolkingsregister opzet en bij houdt. Er is geen reden de kerkgenoot schappen meer dan de kostprijs in re kening te brengen. Het zeer lage ta rief in punt 46 van het vervatte voor stel biedt voldoende uitkomst. B. en W. hebben geen bezwaar de periodieke wekelijkse opgaven, be doeld in punt 4a, desgewenst aan de kerkgenootschappen beschikbaar te stellen tegen een verminderd tarief, dat de kostprijs niet te boven gaat. Deze is voor de gezamenlijke opgaven berekend op pl.m. 150.per jaar, gebaseerd op een 10-tal gegadigden. B. en W. stellen voor onder hand having van het ontwerp-besluit onder punt 4a toe te voegen: „een en ander met dien verstande, dat voor opgaven verstrekt aan of ten behoeve van kerkgenootschappen en rechtsperso nen, welke geacht kunnen worden daarmee gelijk te staan, uit hoofde van het bepaalde onder dat nummer, niet meer dan 37.50 per kwartaal is verschuldigd. Geboren: Yvonne, dochter van J Prins en A T Slot Albertus, zoon van N J J de Vries en A Duln Gerardus J, zoon van G J Dik en H C Wapstra Getrouwd: Aalt Bakker en Wil- helmina F J van Rutten Overleden: Cornelis Kos, 74 jaar, weduwnaar van D Frederiks NOORDERMARKTBOND, 20 December 3300 kg aardappelen: bevelanders 5,30 en eigenheimers 5,10; 44,000 kg rode kool 7,50—11,50; 2000 kg gele kool 6,40—7,20; 10,000 kg groene kool 7,60—10,70; 69,000 kg Deense witte kool 5,206; 4600 kg uien 6.80—7,60; 4600 kg bieten: I 6, II 4,5o en III 3, 2700 kg andijvie 13,70—31.-50 Ambtswoning voor de burgemeester Alle pogingen om voor de burge' meester een geschikte woning te vin den zijn tot dusver mislukt. Nu de burgemeester bijna 7 maanden in func tie is en er voorhands nog geen uit zicht is op een geschikte gezinswoning menen B. en W. dat de toestand waar bij het gezin in Beilen en de burge meester in Alkmaar op kamers woont, niet langer kan worden bestendigd, te minder nu de burgemeester vaak af wezig moet zijn doordat hij het week einde als regel in Beilen doorbrengt. Door het verplaatsingskostenbesluit brengt dit ook voor de gemeente be langrijke kosten mee. Het is raadzaam een ambtswoning aan te kopen. B. en W. hebben daarvoor op het oog het perceel Emmastraat 1, eigendom van mevr. Wed. P. Visser-Langeveld van welk pand de huurder binnen enige maanden een woning in Heiloo laat bouwen. Met het in orde brengen van het huis zal een bedrag van f 11.800 gemoeid zijn. Het aanbod van f 26.500 voor het huis is niet onredelijk. Be houdens goedkeuring van de Raad en Ged. Staten hebben B. en W. dit bod aanvaard. B. en W. doen de Raad'de desbetref ifende voorstellen. Een aardige Kerstmiddag Door het Jonge li eden-Ver bond van Oud-Katholieken werd Zondagmiddag voor geloofsgenoten en hun kinderen een Kerstfeest gehouden. En aange zien er nog geen kerk in hun bezit is, moesten ze dit feest al voor het derde jaar houden in de zijzaal van café „Central" aan het Hofplein. De zaal was stemmig versierd en ook de Kerstboom ontbrak niet. Vele ouders met hun kinderen waren aanwezig, toen Pastoor v. d. Pol met een toe passelijk woord dit feest opende. Er heerste een gezellige drukte, de kinde ren werden onthaald en bij het einde kregen ze allen nog een zakje snoep mee. Er werden mooie lantaarnplaat jes vertoond, waarbij de pastoor een zeer toepasselijk verhaal vertelde, hetgeen onder grote aandacht werd ge volgd. Voor het eerst na hun nog maar kort bestaan werd door de jongelie den een lekenspel opgevoerd. Gezien de niet lange voorbereiding werd dit spel keurig opgevoerd en maakte op de aanwezigen een diepe indruk. Het was een welgeslaagd feest, zowel voor de ouders als de kinderen. Variété-Cabaret Gulden Vlies Onder directie van A Sellmeyer werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" een afwisselend variété-cabaret-programma gebracht met als hoofdnummers de Wai. lana's, Celine de Vries en Chris de la Mar Over het geheel had het meer belang stelling verdienc^ dan er nu getoond werd Maar de medewerkenden deden daarom niet minder hun best Chris de la Mat bleek nog over veel routine te beschik ker^ wat hij toonde als conférencier en in enkele voordrachten en liedjes en aan het slot in de bekende sche's „Na 't souper" Celine de Vries als de zingende accor- deonniste behaalde veel succes Zij speel de niet alleen goed, maar zong cyok uit stekend verschillende bekende nummers, terwijl zij op de piano voor een vlotte begeleiding zorgde Florencette met haar sprekende pop zorgde voor een aantrekkelijke vlotte af wisseling De vier Wailana's vormden, on der leiding van Aart Boenders, een goed Hawaiïan-Ensemble en een nog beter Zuid-Afrikaans kwartet Er werd goed gezongen De Hawaiïan-guitarist was ui stekend- en de bassist toonde zich bij de Suid-Afrikaners" een komische kracht Het ensemble had zo'n bijval^ dat het er zonder extra-nummer niet afkwam De Twee Riebertie's toonden zich een paar kianige wiel-acrobaten en ook het hondje deed zijn werk vol ijver Jac de Zwarte zorgde nog voor een ernstig nummer Hij droeg met succes voor „No 80" van Heyermans Mocht dij. ensemble nog eens in Alkmaar terugkomen, dan zal de be langstelling zeker groter zijn G Spoorwegverbinding Kanaalkade In 1914 is met de toenmalige Holland se IJzeren Spoorweg Maatschappij te Amsterdam een overeenkomst gesloten inzake de aanleg, het onderhoud en het gebruik van een spoor- verbinding van het station Alkmaar naar en langs de Kanaalkade. De overeenkomst was op 9 September j.l. afgelopen. B. en W. stellen voor met de N.V. Ned. Spoor wegen een enigszins gewijzigde nieuwe overeenkomst aan te gaan voor de tijd van 9 September 1948 t.m. 31 Decem ber 1958. De toestand van mej. dokter S. P. Bartstra Naar wij vernemen is de toestand van mej. dokter Bartstra thans redelijk goed. Mej. Bartstra is in het Burger ziekenhuis te Amsterdam opgenomen. LUITENANT DU BOIS POSTHUUM ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk Besluit is de Bronzen Leeuw posthuum toegekend aan wijlen onze stadgenoot de reserve-luitenant A. du Bois. Na de capitulatie in Mei 1940 gelukte het luitenant du Bois naar Engeland uit te wijken, waar hij tot parachutist werd opgeleid en later met bijzondere opdrachten 's nachts boven Nederland werd afgeworpen. Luitenant Du Bois geraakte hierbij in handen van de vijand, die hem gerui me tijd gevangen hield. Na de mislukte aanslag op Rauter werd luitenant du Bois tezamen met 111 andere vaderlanders nabij de Woeste Hoeve bij Apeldoorn gefusilleerd. De Bronzen Leeuw is een in de oor logsjaren ingestelde Nederlandse on derscheiding. die uitgereikt wordt we gens betoonde moed en dapperheid bij de pogingen ter bevrijding van het va derland. ZO JUIST VERSCHENEN beschrijft Ds. A. L. BROER te Hilversum het mooie landschap van Soestdijk en wijde omgeving: de woonstreek van de Koninklijke Familie. De historicus J. K. VAN LOON te Baarn vertelt de geschiedenis der lan delijke residentie. JAAP DOESER maakte 50 exclu sieve platen in en om Paleis Soestdijk. En dank zij de Hoogste medewerking kon een aantal uit sluitend voor dit boek gereser veerde Gezinsfoto's der Bewoners van „Het Witte Huis in 't Groen" van M. C. Meyboom en Jos Zand voort worden opgenomen. Echt een boek om van te houden en dus om aan verwanten en vrienden te schenken. Nederlanders in den vreemde zullen er heel blij mee zijn! Omstreeks 10 uur opende de heer Reurslag, voorzitter van de Turn kring Alkmaar en Omstreken, de al gemene 'jaarvergadering van dëze kring. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter de belangrijkste gebeur tenissen van 1948, waarvan de onder scheidingen die aan de heren de Rie Visser en Jonker werden toegekend zeker niet de minst belangrijke waren. Ook de prestaties van de dames Wei mar-Madderom, C. Post, R. v. Geene en K. Tonneman en die van de heren K. Boot en M. Volkers werden genoemd, prestaties, die de goede naam, die de Turnkring Alkmaar en Omstreken in ons land reeds genoot, zeker nog heeft versterkt. Het deelnemen van de Alkmaarse verenigingen aan de verenigingskam pioenschappen leverde een zeer gun stig resultaat op en ook de overwini ning bij de traditionele driekringen- wedstrijd Zaanstreek, Kennemerland en Alkmaar en omstreken werd door de heer Reurslag ais een fraai resul taat genoemd. De notulen van de vorige jaarver gadering, de jaarverslagen van secre taris en penningmeester werden zon der meer goedgekeurd. Overigens was dit toch een zeer vlotte vergade ring daar ook het beleid van het be stuur geen critiek ondervond en de aftredende bestuursleden en leden van de techhnische commissie, de he ren J. Slinger, N. J. Visser en G. de Rie werden bij acclamatie herkozen. De bespreking van het werkpro gramma 1949 nam meer tijd in be slag, hetgeen zeer begrijpelijk is daar dit punt van de agenda voor de kring ook zeer belangrijk is. Allereerst kwam aan de orde het afnemen van proeven voor bondstur- ner (ster) en tie jeugd. Hiertoe werd besloten en tevens zal men overgaan tot vorming van keurploegen voor de jeugd. De bedoeling hiervan is een reserve te vormen voor de keurploe gen. Vervolgens werden diverse data be paald voor het houden van de jaarlijkse wedstrijden. De Korenbeurswedstrijden en vaar- digheidsproeven voor het K.N.G.V werden op 21 en 22 Mei gesteld en de kleuterdag op 12 Juni, de driekringen- wedstrijd, die dit jaar in Alkmaar wordt gehouden, op 3 Juli. De gymnastiekvereniging „Voor waarts", te Koedijk, die in 1949 12% jaar bestaat, verzocht de Turndag te mogen organiseren, waarmee de ver gadering accoord ging. Deze dag zal op 10 Juli georganiseerd worden. Uit de rondvraag kwam de wens naar voren, speciaal ten behoeve van de kleinere verenigingen, een voor- turnerscursus te organiseren. Dit voorstel vond sympathie bij de technische commissie, die bij voldoen de belangstelling gaarne hiertoe over wilde gaan. De heer Reurslag sloot de vergade ring onder dankbetuiging voor 't werk, dat zijn bestuursleden in de Technische Commissie het afgelopen jaar hadden verricht. De afgevaardigden van de diverse verenigingen werden bedankt voor de prettige en vlotte besprekin gen en de voorzitter sprak de hoop uit, dat allen hun schouders zouden zetten onder het werkprogramma 1949, opdat de plannen ten volle zou den slagen EX-LANDWACHTER MOEYES IN CASSATIE Voor de Bijzondere Raad van Cas satie werd Zaterdagmorgen in her nieuwde behandeling genomen de zaak tegen A. P. Moeyes uit Alkmaar, die door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam tot 12 jaar met aftrek werd veroordeeld. Deze zaak werd aangehouden, opdat een psychiatrisch rapport zou kunnen worden ingewonnen, aangaande requirant's geestvermogens. De uitslag luidde, dat M. verminderd toereke ningsvatbaar kon worden geacht. Ge durende de bezetting pleegde hij ver raad, waardoor zijn slachtoffer door de S.D. werd gearresteerd en de dood vond. De procureur-fiscaal, mr. Bak hoven, concludeerde, het psychiatrisch rapport in aanmerking nemende, tot ja^r met aftrek. Ongecorrigeerd) De New York-Times schrijft: „Wan- neer de thans ondernomen campagne tenslotte succes zal hebben, zal de In- donesische republiek ingelijfd worden bij de nieuwe staat. Aangezien een der gelijke oplossing door onpartijdige waarnemers altijd beschouwd is als de beste voor alle betrokkenen en aange. zien er beloften zijn gedaan door een I regering, welke in de voorste rij staat der democratieën, is er geen reden om te twijfelen aan de goede trouw van deze regering of een welwillende over weging van haar motieven en uitleg te weigeren. Doch dit alles kan niets af doen aan de schok van teleurstelling welke overal gevoeld zal worden over het feit. dat de Nederlandse regering eenzijdig alle aangegane overeenkom sten heeft opgezegd en haar toevlucht heeft genomen tot het gebruik van wa penen. De New York Herald Tribune refe reert aan de economische en sociale moeilijkheden in de republiek en ver volgt: „Gesteld tegenover deze situatie, zo vol gevaar voor hun eigen economie, hebben de Nederlanders de republiek aangevallen, haar hoofdstad ingeno men en haar leiders gevangen genomen. De terugkeer tot de oorlogstoestand in Indonesië is een grote tragedie, welke andere tragedies tengevolge kan heb ben". De „Manchester Guardian" schrijft, dat, wanneer de Veiligheidsraad later op de dag bijeen komt om de zaak in overweging te nemen, hij „een kans heeft om zijn morele autoriteit uit te oefenen, teneinde de Nederlandse rege ring uit liaar eigen dwaasheid te red den." Het blad verklaart dat de Ne derlandse regering een verantwoorde lijkheid op zich heeft genomen, welke zij zich, noch in materiële, noch in andere zin kan veroorloven. De communistische „Daily Worker" schrijft onder het hoofd „moordenaars en huichelaars" dat de Nederlanders er thans op uit zijn „elk spoor van on afhankelijkheid in Indonesië te vernie tigen". „Gelukkig", voegt het blad hier aan toe, „staat Indonesië niet alleen. De arbeiders en boeren van andere landen in Zuid-Oost-Azië, zoals Ma- lakka en Indo-China, voeren gewapen derhand strijd tegen de imperialisten, terwijl de indrukwekkende opmars van de Chinese communisten het imperia lisme in geheel Azië op zijn grondves ten doet béven." Andere bladen plaatsten de tele grammen over het' gebeuren in Indo nesië onder koppen als „Valscherm troepen nemen de president gevangen" (Daily Mail) en „De Verenigde Naties zullen snel handelen t.a.v. de nieuwe oorlog" (Daily Herald). De linkse en politiek gematigde Fran se ochtendbladen oefenen critiek uit op het Nederlandse militaire offensief te gen de Indonesische republiek, terwijl de rechtse pers zich hetzij in mild- goedkeurende zin over de positie van Nederland uitlaat of het nieuws over de Indonesische gebeurtenissen zonder commentaar afdrukt. Het links-socialistische blad „Com bat" schrijft dat de Nederlandse rege ring, door het verbreken van de aan boord van de „Renville" tot stand ge komen wapenstilstand, „ernstige beslis singen had genomen, waardoor de in ternationale mening ongetwijfeld in sterke mate zal worden beinvloed". Het blad voegde hieraan toe, dat de officiële Nederlandse uiteenzettingen betreffen de de genomen stap „slechts weinig verband hielden met de werkelijkheid". De bijeenkomst van de Veiligheidsraad verdaagd De bijeenkomst van de Veiligheids raad, waarop de Indonesische kwestie behandeld zou worden, is verdaagd tot Woensdag a.s. De E.V.C. in actie Het bestuur van de E.V.C. heeft de arbeidende bevolking opgeroepen ter verdediging van hun levenspeil, met alle ten dienste staande midde len loonsverhoging af te dwingen en daartoe in de bedrijven en werkplaat sen in vergadering bijeen te komen om de noodzakelijke besluiten te nemen. Door het afdwingen van loonsverho gingen verhoogt het werkende volk zijn levenspeil en wordt aan de oor logsdrijvers een halt toegeroepen. Het Wereld-Vakverbond is van de jongste gebeurtenissen in Indonesië op de hoog te gesteld, met de meeste klem verzocht de vredelievende krachten in de wereld te mobiliseren tegen de Nederlandse agressie en alle maatregelen te treffen, die een spoedige beëindiging van de koloniale oorlog kunnen bewerkstelli gen". Aldus de verklaring van de E.V.C., die dus het buitenland in het geweer roept tegen Nederland Schooi BURGERLIJKE STAND Geboren: Franciscus R„ z. van R. Dekker en C. Stam. Ondertrouwd: H. Pieneman en Oud. A. A. Jansen en H. W. Zuur bier. N. Zomerdijk en C. M. Louter. Getrouwd: D. Greeuw en J. Blok dijk. P. J. Leek en A. Druijven. Overleden: G. van Lente 45 jaar. T. de Wit, weduwe van C. Kager, 85 jaar. Het was voor de Alki Alcmaria, de Boys en R. gelijk speelde. De oven zeer van pas, daar hierdc Alcmaria, dat in 2 B i staan, echter met een ze meer. Z.F.C. staat er tha om de Zaankanters te pa Eén doelpunt van de te nemen, doch ook Kin wel niet is veranderd. Randers heeft dus in Texel, Zeevogels, Water sloeg L.S.V.V., waardoor verwijderden. Schoori le tegen Watervogels. Voor mee en tot overmaat van In 4 C presteerde H.S.\ tegen Assendelft nog sle( TWEEDE KLAS D. W. V. 13 8 3 A F. C13 8 3 Spartaan 12 7 3 Elinkwijk 13 7 2 W. F. C13 5 4 Velox 13 5 4 H. V. C13 3 5 Vriendenschaar 12 4 2 Volendam 13 5 0 Zaandijk 12 2 2 Hilversum ..1312 TWEEDE KLAS Z. F. C13 9 2 U. V. V.12 7 2 W.graafsmeer 13 7 2 T. O. G12 7 1 Alcmaria 13 7 1 West-Frisia 13 6 2 Rapiditas 12 5 3 Hercules 12 4 3 O. S. V. 13 3 2 Kennemers 12 2 1 S. D. W.13 2 1 DERDE KLAS! K. V. V12 7 2 V. V. E12 6 3 Beverwijk 12 6 2 Zilvermeeuwen 12 7 0 A. D. 012 3 7 Alw. Forward 12 5 2 Vitesse 12 4 3 Helder 12 5 0 B. K. C12 3 2 Succes 12 2 3 DERDE KLAS! Kinheim 11 7 3 Alkm. Boys 11 6 4 H R. C10 5 4 D. E. M11 5 2 G V. 011 4 2 Hollandia 10 4 1 Schagen 11 3 3 Purmersteijn 11 2 3 D. T. S*10 1 0 VIEDE KLASSI Randers 13 8 4 Watervogels 13 7 4 Texel 13 8 2 Zeevogels 11 8 1 RK A F C 12 7 2 N. Niedorp 12 5 3 Berdos 11 5 0 Vrone 13 2 3 W.Waard 13 2 3 Schoori 12 2 1 L. S. V. V. 13 2 1 Afdeling I: XerxesADO 00; Sparta 42; DOSAjax Wit—SVV 1—2; Volewij< 0—0. Afdeling 2: NeptunusDWS 21; C1; ZeeburgiaKFC 1- 12; DHCFeijenoord 1- Afdeling 3: Hengelo—NEC 4—1; I Enschde 00; AGOVV— 10; Quick—Wageninge QuickGo Ahead 10. Afdeling 4: LimburgiaBrabantia MVV 3—3; TSC—NAC 1- tenHelmond 21; Wi! 1—0. Afdeling 5: LeeuwardenHeerenve AVFrisia 11; Veloc: 03; AchillesSneek 3- HSC 3—2. Afdeling 6: PSV—Kerkrade 1—2; Emma 10; Bleijerheii 11; HelmondiaNOAD BoysMaurits 00. TWEEDE KLA! A: ElinkwijkDWV sum—AFC 1—2; W! 21; ZaandijkHVC 0— schaarVelox 24. B: Watergr.meerOSV tas—UW 0—0 protest R: cules 40; AlcmariaKe West-FrisiaSDW 81. DERDE KLAS A: BeverwijkSucces Zilvermeeuwen 12AD Vitesse—!BKC 4—0; KW- ward 31. B: PurmersteijnAlkir DEM—GVO 3—1; Hollanc KinheimSchagen 42. VIERDE KLA1 A; LSVV—Berdos 1— waardNieuwe Niedorp Randers 2—2; Texel—I Schoori—Watervogels 0- B: WB—Sporters 3 Grasshoppers 14; Zou: 3—4; Bergen—St. George friezenSijbekarspel 13 C: CSV—HSV 1—1; 2—1; IJ. Boys—RCZ 0- Assendelft 24; DRC— afgelast. E: DSSDCO 2—1; St VVB—Wilskracht 1—2; 31; OntwaaktIEV 1—

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2