Djokja wist op geen stukken na hoe groot de T.N.I. was INKOPEN „Eerste wereldburger" Garry Davis komt naar Nederland Raadpleeg_ Belangrijke mededelingen in Haagse regeringskringen Twee zwakke punten Hatta gematigd Ook Soedirman gevangen genomen Zijn idee groeit uit tot beweging Nieuwsberichten ONZE ADVERTENTIES VOOR (Van onze diplomatieke medewerker). „WHY POLITICAL. NEGOTIATIONS between the Netherlands and the Indonesian Republic failed" (Waarom de politieke onderhandelingen tus sen Nederland en de Indonesische Republiek mislukten) aldus is de titel van een 18 pagina's tellende brochure, uitgegeven door de Nederlandse rege ring en bestemd om het buitenland te doordringen van de noodzaak der Za terdag door de Nederlandse troepen begonnen zuiveringsactie (men spreekt in Den Haag ditmaal niet van een politionele actie) tegen de republiek. Hier in werd verklaard, dat de T.N.I. gereed stond om op 1 Januari, de datum dus, waarop de Federale Interim Regering moet worden gevormd, een terroristi sche guerilla-activiteit te ontplooien, geljjk aan die van de zogenaamde „Berslap-periode" van 19151946. (Bersiap betekent: gereed voor de aan val). Ten koste van alles, zo zegt de brochure, moest een tweede Bersiap, veel beter en op eën veel grotere schaal georganiseerd dan de eerste en daarom voorbestemd om geheel Indonesië In vuur en vlam te zetten, verhin derd worden. AAN DEZE UITEENZETTING heeft minister Stikker gistermiddag voor de in Den Haag verblijvende leden van de buitenlandse pers nog enige bijzonderheden toegevoegd. Daaruit bleek, dat le. de bevelhebbers van de T.N.I., door minister Stikker vergele ken met de beruchte Chinese oorlogs heren, nimmer hebben opgehouden een fatale invloed op de regering in Djok ja uit te oefenen en 3e. premier Hatta zelf nooit geweten heeft, hoeveel man schappen de T.N.I. telt. Op de Zater dag, voorafgaande aan de terugkeer van de heren Stikker, Sassen en Ne- her, kwam Hatta per vliegtuig in Ba tavia aan en verklaarde daar, dat hij de Nederlandse souvereiniteit gedu rende de interim-periode niet erken nen en een eenhoofdige leiding van alle strijdkrachten in geheel Indone sië niet aanvaarden kon, omdat „de oppositie van de T.N.I. en in mindere mate die van sommige politieke par tijen" hem dit onmogelijk maakten. Tijdens een van de eerste bespre kingen met minister Stikker verklaar de Hatta, dat deze T.N.I. 200.000 man telde. Bij een later onderhoud, het was op een Maandag, herriep Hatta deze verklaring en zei, dat de T.N.I. 300.000 man omvatte. Nog eens twee dagen later was dit aantal tot 460.000 ge groeid. Onder deze omstandigheden, aldus minister Stikker, kan het geen ver wondering wekken, dat de brief, wel ke premier Hatta na het vertrek der regeringsdelegatie naar Nederland zond, geen bijzondere indruk vermocht te maken. Deze immers bevatte slechts de persoonlijke mening van Hatta, aan wiens goede bedoelingen men in Den Haag nog steeds niet twijfelt, maar bond in geen enkel opzicht de repu bliek. Desondanks werd onmiddellijk om nadere inlichtingen gevraagd en wel in hoofdzaak op vier punten: 1. Is de republiek bereid aan de V.S. van Indonesië deel te nemen op dezelfde voet als de overige federale deelstaten 2. Is de republiek bereid de posi tie van de Hoge Vertegenoordiging der Kroon te erkennen, zoals deze om schreven is in het besluit omtrent de Indonesische regering in overgangs tijd? 3. Is de republiek bereid een een hoofdig militair commando te aan vaarden 4. Is de republiek bereid mede te werken aan het doen eindigen van de infiltraties en de bestandsschendin gen? De laatste kans. Had de republiek op deze vragen, welke gemakkelijk af te handelen wa ren, want zij waren reeds talloze malen ter sprake gekomen, bevestigend geant woord, dan zou de Nederlandse regering bereid geweest zijn, de besprekingen te heropenen. Het enige antwoord echter dat kwam, was de mededeling, dat Soekarflo op het punt stond naar In dia te vertrekken en dat Hatta, daar de republikeinse regering een presi dentiële regering is, geen besluiten kan nemen, zonder dat daarin de hoogste vertegenwoordiger van de staat ge kend was. Den Haag liet daarop weten, dat het onder de huidige omstandigheden beter zou zijn, indien de president thuis bleef en dat het alsnog antwoord verwachtte vóór Zaterdag 10 uur Batavia-tijd (dat is 3 uur Ned. tijd). Toen dit antwoord uitbleef en ver klaard werd, dat Hatta ziek was en zeker in geen veertien dagen iets van zich zou kunnen laten horen, kwam de ministerraad Zaterdagmorgen om 4 uur bijeen en nam het besluit, dat vol gens zijn mening niet langer uitgesteld kon worden: het overgaan tot een zui veringsactie. Twee zwakke punten. £)EZE LEZING van hetgeen aan de zuiveringsactie vooraf is gegaan gaf minister Stikker, zoals al gezegd, aan de buitenlandse persvertegenwoordi gers. Ik was bij deze conferentie aan wezig en kreeg de indruk, dat het merendeel der toehoorders de argu mentatie van de minister billijkte. He laas kwamen bij het daarop volgende vragen-en-antwoord-spel twee zwakke punten ir. de Nederlandse positie bloot te liggen en in het buitenland zal men zeker niet nalaten daarnaar te wijzen. Het eerste heeft betrekking op het Ne derlandse standpunt, dat geen nader antwoord van Hatta ontvangen is. Het is echter bekend, dat de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Commissie van Goede Diensten, Merle Cochran, die het bericht van Hatta's ziekte van Ka- lioerang naar Batavia bracht, daar een betrekkelijk langdurig onderhoud met de heer Schuurman, chef directie buitenland, heeft gehad. Wat is er tij dens dit onderhoud besproken? Minis ter Stikker liet zich er uiterst vaag over uit en wekte naar ik hoop de verkeerde indruk, dat Cochran toch wel zoiets van een antwoord van de republiek moet hebben overgebracht. Het tweede zwakke punt in het Ne derlandse betoog is gelegen in het feit, dat men van onze zijde geen overleg met de regeringen van de deelstaten over de zuiveringsactie gepleegd heeft. Minister Stikker mocht zich, na te vo ren snel de heer Lovink te hebben ge raadpleegd, nu wel op het standpunt stellen, dat Nederland tot de vestiging van de V.S. van Indonesië alleen ae souvereiniteit en verantwoordelijkheid bezit en dat bovendien de regeringen van de deelstaten geen door het volk gekozen regeringen zijn, dit neemt niet weg, dat de buitenlanders zich vol ver wondering afvragen! waarom de fede ralisten, in wier belang de Nederland se regering zegt de zuiveringsactie te hebben ondernomen, daarin niet ge kend zijn. Het aftreden van de rege ring Anak Agoeng draagt er natutur- lijk weinig toe bij, deze verbazing kleiner te maken. Tegenover deze dingen is de vraag, 'welke men zich met enig wantrouwen in het buitenland stelt, of de regering met voorbedachten rade een tijdstip voor de ontketening van de zuiverings actie heeft uitgekozen, waarop de Vei ligheidsraad niet onmiddellijk bijeen kon komen, 'an ondergeschikt belang. Wat overigens een optreden van de Veiligheidsraad betreft: daarover maakt men zich in Den Haag weinig zorgen. Minister Stikker is er van overtuigd, dat een behandeling van de kwestie door dit orgaan enige maan den zal vergen en dan is -i" situatie, naar men hoopt, geheel opgehelderd. DE toekomst WAT GAAT ER nu gebeuren, wan neer de zuiveringsactie met succes is uitgevoerd? Op deze vraag ant woordde een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen mij, dat de gocdwillenden in de repu bliek niets overkomen zal. De regeer ders onder hen kunnen rustig hun werlc voortzetten, voor zover dit van technische aard is. Ook de politieke partijen kunnen in stand blijven, in dien zij ten minste geen anti-Neder landse activiteit ontplooien. Een nieu we regering, bereid om mede te wer ken aan de Federale Interim Regering, hoopt men spoedig in het zadel te kun nen helpen, overigens niet door mid del van verkiezingen, waarvoor de tijd niet rijp is, maar met de steun van bepaalde corporaties. Of Hatta daarbij een rol zal spelen, is niet zeker. Maar zowel minister Stikker als de woord voerder van Overzeese Gebiedsdelen oordeelden de republikeinse premier een „gematigd en fatsoenlijk man". De K.N.I.P., het republikeinse parlement, acht men te zijn ontbonden. Vissers in troebel water Het uitvoerend bestuur van het on afhankelijk verbond van bedrijfsorga nisaties en de in deze bond georgani seerde Rotterdamse havenarbeiders hebben het nodig geoordeeld een ern stige waarschuwing te richten tot de regering om zich niet verder op de weg van het gewelddadig optreden te gen de Indonesische Republiek te be geven. Zij doen een klemmend beroep op de Nederlandse arbeiders, op hun organisaties en op de bestuurderen dezer organisaties om te trachten met ter zijdestelling van alles wat hen scheidt tot een gemeenschappelijk optreden te komen teneinde de onheilen, die zoals zij zeggen, in het bijzonder de arbei dersklasse door bovengenoemde ont wikkeling bedreigen, af te wenden. Inmiddels hebben de Vakorganisaties hun standpunt bepaald of zullen dat in de loop van vandaag alsnog doen. Het eerste fegerbericht Het eerste Nederlandse legerbericht, dat vanochtend werd uitgegeven, maakt melding van 6 doden en 8 ge wonden in de eerste 36 uur van de strijd. Poerworedjo, een plaats 60 kilo meter Westelijk van Djokja, is „onder weinig tegenstand" in Nederlandse handen gevallen. Het Catalina-vlieg- tuig, dat gisteren bij Djokja landde, was bestemd voor de evacuatie van de republikeinse regering. Er zaten zes republikeinse legerleiders in. De piloot was, zo wordt bevestigd, een Ameri kaan. Het vliegtuig kwam echter te laat, daar Soekarno c.s. reeds gevan gen waren. De actie op Sumatra Uit Singapore wordt gemeld, dat vier Nederlandse vliegtuigen bombarde menten hebben uitgevoerd op Boekin- gltti, de republikeinse hoofdstad op Sumatra. De commandant van het Indone sische republikeinse leger, generaal Soedirman, is, volgens heden te Ba tavia ontvangen Nederlandse berich ten, te Djokjakarta gevangen geno men. Amerikaanse legeruitrusting voor Frankrijk Volgens de Parijse correspondent van de „Sunday Times" zijn de Verenigde Staten begonnen met militaire uitrus ting te zenden naar Frankrijk, ofschoon Washington het verlenen van militaire hulp aan West-Europa nog steeds in beraad heeft. In het betreffende tele gram wordt gezegd: „Frankrijk, dat zich in het bijzonder bezorgd heeft ge maakt over de gespannen toestand, heeft in de afgelopen week Amerikaan se uitrusting ontvangen voor meer dan drie divisies". „Op basis van de huidige productie, aldus het blad verder, zou het naai de. mening van Amerikaanse deskundi gen twee jaren tijds vergen om de nodige uitrusting te fabriceren voor het veilig maken van de defensie van West-Europa". De China staat voor een beslissende slag Chinese regeringstroepen verza melen zich haastig op een linie die Nanking tot op 95 km nadert. Het is mogelijk, dat hier de laatste belang rijke slag geleverd zal worden van de oorlog in Centraal-China, Men meent, dat de regering alle beschikbare man schappen ten Noorden van de Jangtse heeft opgeroepen voor de verdedi ging van deze linie, die achter de Hwairivier ligt, de laatste natuur lijke verdediging voor de Jangtse zelf. Naar verluidt zijn vele van de man schappen zonder oorlogservaring. Gemeld wordt dat vijf onafhan kelijke door communisten geleide ge meenten op 'n afstand van 50 km van Nanking strijden. In Nanking zelf is het heel rustig. Men gaat door met zaken doen en het schijnt, dat de bevolking zich ver trouwd gemaakt heeft met het denk beeld, dat de stad spoedig in andere handen zal overgaan. Volgens welingelichte kringen te Nanking, heeft de Chinese premier, Soen Fo, zijn ontslag ingediend. Overeenstemming over de Ruhrkwestie De conferentie der zes mogendheden over het Ruhrvraagstuk heeft Zondag avond laat het grootste gedeelte van haar werkzaamheden beëindigd, dank zij een plenaire vergadering geduren de de gehele dag. Men heeft de instel ling van een internationaal gezag voor de Ruhr besproken. Blijkens een offi ciële mededeling zullen de afgevaar digden der zes heden of morgen nog eenmaal bijeenkomen voor de herzie ning en de definitieve opstelling van de tekst. Fransen geven Stolpe aan Russen terug In een officieel communique van het Franse militaire bestuur wordt be kend gemaakt, dat de Franse autori teiten besloten hebben de landerijen en de Stolpe, die aan de grens van de Sovjet-zone liggen, aan de Sovjet- Rusische autoriteiten terug te geven. Stolpe was op 29 October 1945 door de Sovjet-autoriteiten aan de Fransen toegewezen voor het aanleggen van een Frans vliegveld. Nu het Franse vliegveld Tegel gereedgekomen is, heb ben de Fransen generaal Loekjants- jenko meegedeeld, dat zij bereid zijn de vroegere status van Stolpe te her stellen. Zeshonderd doden bij overstroming 600 personen zijn om het leven geko men en duizenden dakloos geworden tengevolge van de overstromingen in het dal van de rivier de Parnaiba en in het district Leopoldina, 192 km ten noordoosten van Rio de Janeiro. Vliegtuigen zijn er niet in geslaagd voedsel en medicamenten over te brengen en er dreigt een epidemie. De overstromingen, die de ergste in de geschiedenis van Brazilië zijn, heb ben het weg- en spoorwegverkeer stil gelegd. RADIO-BLOEMENDAAL WEER IN DE AETHER Na vijf jaar onderbreking komt de zender van de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal op Eerste Kerstdag op nieuw in de aether. (Van onze correspondent te Parijs). Toen de roodharige knaap Garry Davis zijn tentje opsloeg op het inter nationale terrein van het Palais de Chaillot, toen hij met zijn grijze ogen de nieuwsgierigen de eerste uiteenzet tingen gaf over zijn werk, onderwijl corned beef en de inhoud van vele an dere blikjes oppeuzelend, waren er slechts weinigen, die hem au serieux namen. Vrijwel een ieder meende, hier te doen te hebben met een knaap, die de aandacht van de wereld eens op zich wilde richten, teneinde zich straks te kunnen „distanciëren" in de film of in een andere goed betaalde baan. Al leen de meisjes vonden hem „zalig" en konden er niet genoeg van krijgen. Zij staarden hem aan met extase en pe- wondering en zijn foto's, welke al spoe dig in de bladen verschenen, werden uitgeknipt en opgeplakt. De diploma ten en journalisten haalden hun schou ders eens op, vonden het een verma kelijk incident en daarbij scheen het te blijven. Doch het schijnt, dat men zich terdege in deze oorlogsvlieger heeft vergist. Hij heeft een idee en dat idee begint thans reeds uit te groeien tot een beweging. Toen luitenant Careth Davis want zo heet hij in 1945 met een mooi insigne op zijn overjas omdat hij als bombardementsvlieger zijn taak goed had verricht, rondliep, voeled hij zich in zijn burgercostuum weliswaar op zijn gemak, doch hij bleef begaan met het lot der mensheid. Deze zoon van de Amerikaanse dirigent Mayer Davis probeerde 't vervolgens op 24-ja- rige leeftijd als acteur. Hij was al aar- lig op weg een goed artist te worden, toen hij zijn loopbaan in de steek liet voor zijn politieke wijsbegeerte: af schaffing van alle grenzen, de hele we reld één staat met één regering, en daardoor nimmer meer kans op oorlog. Hij begon zijn werk in New York door mee te werken aan de Wereldunie van Federalisten. „Doch", aldus Davis, die wij in zijn eenvoudige kamer in hotel des Etats Unies bezochten, „doch, ik merkte al spoedig, dat hun werk te lang zou duren. Ik zag de lont bij het kruitvat liggen en begreep, dat onmid dellijk de wereldopinie wakker moest worden geschud". Zacht en rustig, zonder enige pre tentie vertelt Garry ons dan dat hij opzettelijk de dramatische en symbo- lieke weg heeft gekozen om de we reld-aandacht op zijn ideaal te vesti gen. Hij ging naar Europa, de haard van alle onrust en klopte aan bij de Amerikaanse Ambassade om zijn pas poort af te geven. Hij gaf hierdoor op 25 Mei j.l. zijn Amerikaanse staatsbur gerschap op om de eerste wereldbur ger te wordenHij wilde vechten voor de vrede. Van bombardements vlieger naar vredesapostel. Voorwaar het is een lange weg. Davis bleef in Parijs om vorm te ge ven aan zijn politieke wijsbegeerte. Maar de maanden gingen voorbij en juist vóór de UNO-assemblee begon was de tijd, dat hij in Frankrijk mocht verblijven, afgelopen. Hij vroeg een nieuwe verblijfsvergunning aan, doch die werd geweigerd. De rest van het verhaal kent u. Hij zocht een toe vluchtsoord op het souvereine grond gebied van de UNO en omdat hier een paar duizend diplomaten en journalis ten rond zwerven, plus duizenden Pa- rijzenaars vestigde hij de eerste aan dacht op zich. Later kwamen 20 vrien ar- hij een de Neen, het zijn hooischelven in de Noord-Oostpolder, die veel gelijkenis vertonen met de behuizingen van de inboorlingen van het zwarte wereld deel delijke Parijse agenten hem toch resteren. Enkele uren later werd weer vrijgelaten met in zijn zak nieuwe verblijfsvergunning voor tijd van 3 maanden. Daags na Kerst mis loopt ook deze vergunning af. En dan Wel, Davis is geen Amerikaan meer. Hij is niets. Statenloos, oftewel zoals hij het zelf noemt: wereldburger. Hij kan niet in Frankrijk blijven, omdat hij geen paspoort heeft, doch hij mag ook niet weg, omdat hij geen paspoort heeft. Enorme post. Maar al maanden lang ontvangt hij dagelijks duizenden brieven. Een deel hiervan zijn van romantische meisjes, een ander, groter', deel van oprechte aanhangers en een kleiner deel van werkelijk invloedrijke personen. Evatt heeft hem geschreven. Einstein, de uit vinder van de atoomenergie, thans wo nend in Amerika, schreef hem een ent housiaste brief. Mevr. Roosevelt schreef een artikel over hem, invloed rijke kringen in Frankrijk, o.w. de be roemde Franse verzetsleider kolonel Robert Sarrazac-Doulangé, de schrij vers André Breton en Albert Camus staan volledig aan zijn kant. Uit alle delen van de wereld heeft hij bijvals betuigingen gekregen, vooral uit Frank rijk, Amerika, Engeland, Zuid-Afrika en zelfs uit Suriname en Curacao. Van invloedrijke personen uit twaalf lan den, waaronder ook Nederland en Zuid- Afrika, Italië en Zwitserland, kreeg uitnodigingen om te komen (zonder paspoort). Met man en macht werken Davis en zijn helpers, die alle werk- ^amheden pro deo verrichten, thans aan het Boek der Wereldburgers, waar in de namen der aanhangers worden genoteerd en van een volgnummer worden voorzien. Er zijn zelfs onvoor- zichtigen bij, die Davis hun paspoort hebben opgezonden. Men kan lachen om de stunt van deze jonge Amerikaan, doch tal van invloedrijke kringen nemen hem thans wel degelijk au serieux, vooral nu op zijn ideaal een beweging wordt ge baseerd. Zeker heeft Davis grote lei derscapaciteiten, terwijl de chef van zijn persdienst, de journalist Hussel, de rers weet te hanteren. Allereerst wil Davis thans de tot nog toe behaalde successen consolideren, door in diverse landen de bijvalsbetuigingen samen te bundelen tot een beweging. Daarna wil hij allereerst een reis maken naar Italië en Zwitserland. Vervolgens staat Duitsland op het programma, waar Heinz Wienecke in Hagen (Westfalen) zich aangeboden heeft de Duitse bewe ging te formeren. In de naaste toekomst ligt eveneens een bezoek aan Neder land en België in het vooruitzicht. Daarna wil hij een reis om de wereld maken zonder paspoort om overal de burgers op te wekken voor zijn ide aal: een bond van wereldburgers .zon der paspoort, die gezamenlijk de we reldstaat zullen formeren als enige me thode om een volgende oorlog te voor komen, nader uit te werken en tot re aliteit te maken. Anarchisten uit Frankrijk, Spanje en vermoedelijk ook vele andere landen hebben Davis hun steun toegezegden dat geeft te denken. Er is trouwens niet veel fantasie voor nodig om te be grijpen, dat Davis ongetwijfeld heel wat politieke avonturiers tot zich trekt, die wellicht niet eens een pas poort meer behoeven af te staan. Daar om is het verstandig om voorlopig heel voorzichtig te zijn, ondanks zijn prettige glimlach, ondanks zijn grijze ogen en ondanks zijn rode haar HERDENKINGSPOSTZEGELS IN 1949. In verband met de viering in 1949 van het 75-jarig bestaan van de we reldpostvereniging zal ook hier te lan de in dat jaar de uitgifte worden be vorderd van één of meer frankeerze gels met toeslag. Bijzonderheden zul len zo spoedig mogelijk volgen. WEELDEBELASTING PERSONENAUTO'S. Naar de KNAC verneemt is de aan gekondigde weeldebelasting op perso nenauto's heden in werking getreden, waardoor Se lasten op personenauto mobielen met ongeveer 1012 pet. op de verkoopprijs worden verhoogd. BLOEMENTENTOONSTELLING TE LISSE Evenals andere jaren organiseert de Stichting „Bloemlust" te Lisse weer drie bloemententoonstellingen. Daar de Kerstdagen op Zaterdag en Zondag val len, zal de Kersttentoonstelling op 28 December worden geopend. „Wij helpen democratisch Berlijn" luidt het opschrift van een door een versierde locomotief getrokken trein met briketten, die de Russen naar de Oostelijke sector van de stad zonden in het kader van de propaganda tegen de Westelijke mogendheden. Nieuws over Indonesië is dagelijks te beluisteren over: Radio Batavia, van 17.30 uur18.00 uur op 1875 meter. Programma van de Nederlandse Strijdkrachten, van 18.30 uur19.00 uur over Hilversum I (301 meter). Nieuwsdienst van de Nederlandse Kadio-Unie: 07.00 uur (Hilversum I en II), 08.00 uur (I en II), 13.00 uur (I en II), 18.00 uur (I), 19.00 uur (II), 20.00 uur (I en II) en 23.00 uur (I en II). B.B.C. Nederlands: van 07.45 uur 08.00 uur op 1875, 267, 48.54, 41.61, 41.49 en 31.01 meter; van 14.15 uur14.30 uur op 267; 41.61, 31.88 en 25.49 meter; van 18.30 uur19.00 uur zelfde golf lengten). Radio Canada, van 16.45 uur17.00 uur (behalve op Zondag) en van 19.30 uur20.00 uur op 16.84 en 19.58 M. De tijd in Indonesië De tijdkringen in Indonesië zijn: Nederlandse tijd plus zes uur voor Sumatra, de eilanden aan Sumatra's Westkust, de Riouw- en Lingga-archi- pels en Banka. Nederlandse tijd plus zeven uur voor Java, Borneo, Celebes, Billiton, Ma- doera, Bali, Lombok, Soembawa, Flo- res en Soemba. Nederlandse tijd plus acht uur voor Timor, de Molukken en Nieuw-Guinea. RUSSEN BOUWEN NIEUWE ZENDER. Na het opblazen der zendmasten van radio-Berlijn te Tegel in de Franse sector zijn Russische genie-soldaten en Duitse technici begonnen met het weg halen van materiaal. Volgens welinge lichte kringen zijn de Russen thans bezig met het bouwen van een zen der van 100 kw, die in de toekomst de uitzendingen van radio-Berlijn moet overnemen. Deze zender zou gebouwd worden te Fürstenwalde in de Russi sche zone, 40 km ten oosten van Ber lijn. Marktberichten HOORN. (Visafslag). Aangevoerd door 12 vaartuigen in de week van 13 t/m 18 December: 1071 pond snoekbaars 64—75 cent; 402 pond baars 32—37 cent; 795 pond voorn 5—8 cent; 496 pond blei 1014 cent; 9 pond snoek 39 —42 cent; 362 pond bot 45—70 cent. Alles per pond. „Bangert en omstreken".. Uien 4.50 7 60; Gele bew. kool 6.20—7.20; Spruit- kool 23—26; Witlof 26-44; Andijvie 15 37; Bloemkool 2154; Groene kool 6 7.80; Alicante 1,061,53: Goudreinet- ten 5098; Present van Engeland 65 1,30; Cox's Orange Pippin 70—1,26; Gro ninger Kroon 55—85; Bromies 48—52; Winterlouw 58—74; Beurré Clairgeaub3 —76, Beurré Hardy 76—88: Comtesse de Paris 5583; Doyenne du Comice 1,33— 1.58; Gieser Wildeman 6686; Winter- jan 6880; Zwijndr. wijnpeer 5065. WARMENHUIZEN, 17 Deo 215000 kg rode kool 7,30—9,70; 9500 kg gele kool 0,20; 23700 kg Deense witte kool 5,206: 900 kg groene kool 7; 500 kg uien 7,60; 1300 kg peen: II 5,50 en III 4,50; 3500 kg andijvie 16-25 I

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5