PELS Procureur-fiscaal eist 5 jaar tegen ex-commissaris Maarleveld AGENDA Meervoudige Kamer Alkmaar gaafste N i ieuws Verdediger: Deze man heeft gedaan wat alle Nederlandse politiemannen deden Nog dit jaar uitspraak Grote keuze P.O.A. nv PAYGL0P 7 Alkmaar Tel. 2585 Tjepoe bezet verlichting r.50 RADI O-TECHN. ff UREA U F£ GE BR. KAAL (Eigen berichtgeving). Op 11 Juni 1947 heeft voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem terecht gestaan P. van Maarleveld, destijds waarnemend commissaris van politie to Alkmaar. Hij werd er van beschuldigd omstreeks Juni 1941 op verlangen van de Duitse Sicherheitsdienst een groep van plus minus 18 personen te hebben laten arresteren, die behoorden tot de Communistische Partij Hol land of een daarmee verwante richting. Twee daarvan zijn losgelaten en 13 in gevangenschap gestorven. Voorts werd hjj er van beschuldigd omstreeks Februari 1943 te hebben gearresteerd R. H. Witteveen, J. Witteveen en J. Edel, althans een of meer hunner, die het verboden „Spartacus" drukten of uitgaven. Hij had de verblijfplaats dier personen te Oterleek mee helpen op sporen. J. Edei en R. Witteveen zjjn door de Duitsers gefusilleerd. Bjj de behandeling van zijn zaak in 1947 heeft de procureur-fiscaal mr. Fikkert een nader onderzoek gevraagd door wie en op welke wijze de arres taties der communistische groepen moesten geschieden, waarna de verde diger, mr. Ballieux uit Heerlen, een psychiatrisch onderzoek vroeg. Het Hof besliste daarna, dat de zaak op een nader te bepalen datum zou worden voortgezet. Gister is verdachte opnieuw voor geweest en heeft de procureur-fiscaal 5 jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van 30 jaar. De verdediger, ditmaal mr. W. A. van Es uit Veenendaal, vroeg vrijspraak, omdat verdachte in die tijd evenals vrijwel alle andere politie-ambtenaren de bevelen van hogere Nederlandse autoriteiten had opgevolgd en hem dit niet was aan te rekenen. HET HOF WAS, onder presidium van mr. Van Nieveld, op gelijke wijze samengesteld als op 11 Juni 1947. Er waa weinig publieke belangstelling voor deze zaak, omdat verdachte in Arnhem niet bekend is. Aanwezig waren mevrouw Maarleveld en enige familieleden of kennissen van ver dachte. Getuigen waren ditmaal niet opgeroepen. Verdachte beweerde, dat hij in op dracht van hogere ambtenaren had gehandeld, waarna de president als zijn mening uitsprak, dat verdachte dergeljjke arrestaties aan de Duitsers zelf had kunnen overlaten. Op de mededeling van verdachte, dat hy moest zorgen, dat er geen onrust on der de bevolking kwam, meende de president, dat dit niet op de voor grond had gestaan. Een der bijzitten de raadsheren wees verdachte er op, dat hy niet kan volstaan met de mede deling, dat hij aan deze Duitse beve len niet kon ontkomen. Verdachte was een trouwe bezoeker van Hotel Proot en dat tekent zijn mentaliteit. Verdachte zeide, dat hij dit hotel slechts in de tweede helft der bezet ting bezocht heeft. Het was de eerste gelegenheid ter plaatse. Ook rechters gingen er geregeld eten. President: maar niet in zulk gezel schap als waarin u verkeerde. Men sen, die de Duitsers steunden kunnen zich moeilijk op anderen beroepen. Verdachte: als het politiezaken be trof was ik ambtelijk. Er zijn ook wel klachten over mij van N.S.B.-zijde gekomen. Ik was niet in de eerste plaats pro^Duits, maar stelde mij veel voor van een Verenigd Europa. Wat de arrestatie van links radicale ele menten betreft, deze konden ernstige ongeregeldheden veroorzaken en iedere politieman moest daar tegen optreden. President: maar niet met de Duit sers. De raadsheer-zee-officier: U heeft niet aan de gevolgen gedacht. Deze mensen hebben dit niet meer over leefd. Verdachte betoogt, dat deze arres taties door geheel Nederland geschied zyn. Een der raadsheren: U heeft zich blij getoond, toen de drukkerij van Openbare Leeszaal en Bibliotheek GESCHIEDENIS DER LETTERKUNDE STUDIëN 809 L65 Literatuurgeschiedenis van West-Europa; 1948. 3e dr. 610.9 D64 Donker, (ps. van Donker- sloot) De episode van de vernieuwing onzer poëzie. (1880—1894). 1929. 8)0.5 G74 's-Gravesande. E. du Perron. 1947. 8; 0.5 046 Over den dichter A. Roland Holst. 810.5 P81 Praag, J. P. v. Henriëtte Ro- Holst. 1948. OORSPR. NED. ROMANS. A19.4mj Adema. Meneer Jaspers' groote avontuur. A19.4m Adema. Het mysterie van de Prinsengracht. B42.2 Bemmelen, v. Miraculeuze verhalen. B88.2g Broersen. De gouden kruik. BS4.2 Bulthuis. Het andere verle den. B99.7 Bye. Wolven huilden rond het bosmeer. D22.5b Debrot. Bewolkt bestaan. D28m Dekker. De man die een an der was. ?K86t Kramer, D. Thuisvaart. (J) "L38.5s Leiker. Spionnen in het ryk van Attila. (J) (N44.4v Norel. Vrijheidsstrijders. 020 Olafson. (ps. van de Dood). Mozes. P34.41h Perron, du. Het land van herkomst. S23o Schaik—Willing, van en Vestdijk. De overnachting. S50.3 Schuurman. De Berkelmans. S58.5ko Servaes (ps. van Valkhoff Wijdom) en Valkhoff. Koos. V55.5p Vestdijk. Pastorale 1943. V64.1i VisserRoosendaal. In de storm. *S99.7t SzékelyLulofs. Tjoet Nja Din. t, en (J) betekent resp. christelijk, historisch en ook voor jongeren. Spartacus" in Oterleek ontdekt werd. Verdachte: dat is een praatje van de veldwachter van Oterleek. Die moest een goed figuur slaan, omdat er mensen uit het dorp op de tribune zaten. Verdachte vond het treurig, dat men zo iets durfde verklaren. Requisitoir. Mr. FIKKERT, DE PROCUREUR FISCAAL, zeide, dat men de Bijzon dere rechtspraak verwijt, dat zij nu eens een feit wel en dan weer niet vervolgt Men laat evenwel desbewust iemand vaak buiten vervolging als men weet, dat deze nolens volens heeft meegewerkt, maar zuiver Nederland se opvattingen had en trachtte te red den wat er te redden viel. Dat maakt een groot verschil met hen, die fana tiek hebben meegewerkt en van in borst fout waren. Zo is het ook met verdachte. Hy was een beruchte N.S.B.-er, pro-Duits, genegen de Duit sers naar ds ogen te zien en bereid hun bevelen op te volgen. Hij had, wanneer hij dat gewild had, de beve len kunnen saboteren, ook bij de ar restatie van de communistische groep. Deze verdachte oefende strenge con trole op het dragen van oranje bij een verjaardag van het Koninklijk Huis en had in zijn werkkamer in Nij megen een portret van Hitier gezet. Spr. heeft op de vorige zitting ge vraagd een onderzoek naar deze ar restaties naar de instructie te ver wijzen, omdat ze over het gehele land hebben plaats gevonden. Het is mogeljjk, dat vele politie ambtenaren deze arrestaties niet allereerst zagen als nuttige Duitse maatregelen. Daarom wil spr. dit punt van de tenlastelegging niet zo zwaar aanrekenen als hjj oorspronkelijk van plan was. Het tweede feit. Het tweede feit is ernstiger. In 1942 was de blinddoek voor de ogen weg gevallen en wist men wat men aan de Duitsers had. Men begreep toen, dat men hun bevelen niet moest opvolgen om de illegaliteit niet in de wielen te rijden. Verdachte wilde dit evenwel niet zien. In tijd van oorlog moest men, meer dan nog in vredestijd, zijn eigen oordeel houden en bevelen niet op volgen, welke schade aan het Neder landse volk berokkenden. Men moest wikken en wegen wat men zou doen. Vele politie-ambtenaren wendden zich daarom tot de hogere autoriteiten en kregen uit Den Haag te horen: „Na tuurlijk moet je 't niet doen." Ver daehte beweert wel, dat hij zichzelf dan de das zou hebben om gedaan, maar daaruit blijkt te meer, dat hij fout was ingesteld. Daarom had spr. besloten deze verdachte en niet een ander te vervolgen. Spreker eiste daarna een gevange nisstra f van 5 jaren met aftrek en ontzetting uit de boide kiesrechten voor de tjjd van 20 jaar. De verdediging. DE VERDEDIGER, mr. Van Es, wilde niet alleen de zaak zelf, maar ook de achtergrond bekijken. Spr. had eerst getuigen willen meebrengen, maar heeft daarvan afgezien, omdat hij een aantal geschriften heeft mee gebracht, welke voor zichzelf spre ken. Er was tussen de Nederlandse en de Duitse politie in den beginne een overeenstemming, welke men zag in verband met het oorlogsrecht. Pleiter wilde zich wat dat betreft beperken tot de eerste twee jaren van het verzet. Pleiter wees er op, dat de leiding der Nederlandse politie toen nog in han den was van functionarissen, die goe de Nederlanders zijn geweest en nooit vervolgd werden, waarbij hij o.a. de namen Tenkink en Croisset v. Uche- len noemde. Tegen de samenwerking tussen de Nederlandse en de Duitse politie had toen niemand bezwaar. Toen werden nog niet de regels van het internationaal oorlogsrecht ge schonden. De doodvonnissen kwamen pas na Mei 1942. Vóór die tijd was de Duitser nog de wolf in het scha penvacht en dit blijkt uit de mede werking van de hoogste Nederlandse politie-autoriteiten. De Nederlandse politie was ondergeschikt aan de Duitse. Zij had tot doel orde, rust en veiligheid te handhaven. Verdachte is lid geweest van de N.S.B., maar hij was een goed politieman, die zgn vak kende. Getuigen hebben verklaard, dat de politiebelangen hem zwaarder wogen dan die van de N.S.B. Spr. verwees naar de opvatting van pro fessor Telders, die zegt, dat de Rijks commissaris terecht bevoegd was zich voor de uitoefening van het gezag van Nederlandse ambtenaren te bedienen. Zolang een ambtenaar in functie bleef moest hij zich stipt aan de bevelen houden ook ten opzichte van de be zettingsmaatregelen. Verdachte Vroeg zich af: wat is mijn plicht als politie man? Slechts weinigen hebben des tijds de zaken goed bekeken en als de hogere ambtenaren het gevaar niet zagen hoe wil men dat dan van de mindere goden verwachten? Heeft iemand als Brants destijds niet 1000 uitgeloofd voor de aanhouding van een gezochte? Het eerste verzet. HET EERSTE VERZET kwam in die kringen pas in October 1941 toen men gijzelaars, joden, enz. moest arresteren. Iemand als de heer Croisset van Uche- len zeide, dat hij zelf wel zou beslis sen en gelastte om de Duitsers niet al leen materiaal te geven, maar ook voor chauffeurs te zorgen.. Toch was de ze hoofdambtenaar geen Nationaal So cialist. De positie van de politie was toen wel uiterst moeilijk. Er waren wat betreft de handhaving van orde en rust nog oude regeringsinstructies, maar zij waren alleen de hogere ambtenaren bekendEerst in 1943 werd een en ander verduidelijkt. Men was in de ge geven omstandigheden aangewezen op de instructies van het Departement en vrijwel allen hebben zich daarnaar ge richt. Een stapel circulaires en voor schriften. PLEITER HAD een stapel circulaires en voorschriften meegebracht, die hij niet allemaal zou voorlezen maar waar op hij wel de aandacht van het Hof zou willen vestigen. Zo was er een voorschrift uit 1938 waarin werd mede gedeeld, dat de Nederlandse politie niet tot de ambtenaren behoorde, die hun post mochten verlaten, een voor schrift van secretaris-generaal Tenkink uit 1940 waarin de politie ter beschik king van de Duitsers gesteld werd, 'n verordening van de Rijkscommissaris, die de secretarissen-generaal wetgeven de bevoegdheden ten opzichte Van het handhaven de orde gaven en een cir culaire van het Dep. van Justitie waar in gezegd werd dat het in gevaar brengen van de samenwerking met het Duitse gezag in strijd is met het Ne derlandse belang. Het Departement stel de strenge bepalingen t.o.v. het toe zicht op verkeerde berichtgeving. Het ANP berichtte, dat de Nederlandse po litiek de taak „orde, rust en veilig heid handhaven" moest uitvoeren met steun van het Duitse gezag. In 1941 (Ontleend aan onze advertentie kolommen). WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Een kind klaagt aan, 18 jaar; Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Jacaré, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Buffalo Bill, 14 jaar. DONDERDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Een kind klaagt aan, 18 jaar; Victoria-Theater, S uur: Jacaré, tot 14 jaar onder gelei de; Cinema Americain, 8 uur: Buffalo Bill, 14 jaar. Geref. kerk, Oudegr., 8 uur: Kerstzangdienst. ZAKAGENDA'S KANTOORKALENDERS KANTOORAGENDA'S litie zich stipt aan de bevelen van de Duitsers moest houden en moest me dewerken dat ons volk niet door scha delijke elementen benadeeld zou wor den. VERBODEN VLUGSCHRIFTEN moes ten bij ontdekking direct worden aan gegeven bij de Duitse politie. Heeft dan de Nederlandse politie geen gelijk als zij zich beroept op dergelijke circulai res? Volgens onze regering in Londen had de politieman naar zijn geweten te handelen. Zo zegt men in 1943, maar gewetensconflicten kwamen in het be gin niet voor. De politie was gebonden aan de wettelijke voorschriften. Niet alleen verdachte, maar alle politieman nen hebben verkeerde voorschriften uitgevoerd. Men kan nu wel zeggen: „verdachte was Nationaal Socialist en de anderen niet, maar anderen zijn la ter zelfs gedécoreerd". Spreker ver wees wat zijn opvattingen betreft ook naar de sententie van de Bijzondere Raad van Cassatie. De arrestatie der illegalen. PRESIDENT: Maar hoe staat het dan met de arrestatie van de illegalen? Verdediger: U kunt verdachte wel rekenen onder de mensen, die met een zekere hartstocht landgenoten vervol gen, maar de gehele Neder], politie deed ontoelaatbare dingen. Had ver dachte de Spartacusgroep met harts tocht vervolgd, dan zouden de gevol gen veel erger zijn geweest. Procureur-fiscaal. Dan zou ik ook een hogere straf hebben gevraagd. Verdediger: Als Maarleveld zwaar gestraft wordt mag onze gehele poli- werd bepaald, dat de Nederlandse po- Itiemacht zich dat aantrekken. Men zag Driekwart eeuw kwaliteit Oude Jenever Pels, p. L. 5.60 I Cognac (Frans), p. fl. vanaf 7.161 Dubb. Kersenlikeur p. fl. 5.15 Punch van Rhum, p. fl. 4.90, 5.80 Citroenjenever, p. L. 4.851 Bordeaux en Bourgognes 1945: p. fl. 2.45, 3.30, 4.— Ital. Vermouth, p. L. 6.45 Eiland-Samos, p. fl. 4.35 Oude Malaga, p. fl. 5.25 Diverse Franse likeuren en champagnes. VERDUISTERING VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Gisteren stond voor de Meervoudige Kamer in Alkmaar, welke gepresideerd werd door mr. Van Regteren Altena, Antonius S. F. S. terecht. In de maand Juni van dit jaar stierf het zoontje van P. S. De vader gaf verdacthe S. opdracht de bescheiden in orde te ma ken. P. S. overhandigde een enveloppe waarin zich de officiële papieren, een stamkaart, wisselbon, textielkaart en levensmiddelenkaart bevonden, aan ze kere Ooijevaar. Deze overhandigde de enveloppe in bijzijn van Langedijk aan verdachte S. Toen de vader van het overleden kind later hoorde, dat hij de textiel kaart en de levensmiddelenkaart had mogen behouden, stelde hij zich in ver binding met S .Deze zei echter, dat hij deze kaarten niet had ontvangen. De officier van Justitie, mr. Meisch- ke, vond de verklaringen van de ge tuigen heel bezwaarlijk voor verdach te. Overigens staat deze niet ongun stig bekend. De eis was f 200 subs. 40 dagen. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer, meende dat het ieder zou kun nen overkomen. Het is heel best moge lijk dat verdachte de bescheiden on geschonden af gaf en dat ergens .an ders de fout zat. De verdediger meen de dat er heel veel mogelijkheden zijn en dat niet bewezen was dat zijn cliënt de overtreding had begaan. Het zou z. i. dan ook niet verantwoord zijn de man te veroordelen. Over 14 dagen zal uitspraak worden gedaan. EEN GOEIE MOP Op 30 October dronken Tijmen B. en G. H. verscheidene borreltjes in café L. Na verloop van tijd besloten ze van standplaats te veranderen en naar ca fé O. te gaan. Bij het afrekenen liet H. zijn portemonnaie op het tafeltje liggen. Tijmen stak de beurs in zijn zak en verheugde zich bij voorbaat op het gezicht dat H. zou trekken, als hij bij O. zou moeten afrekenen. De ont knoping maakte hij echter niet mee, want buiten gekomen bedacht hij zich, dat hij nog even ergens anders heen moest. Hij vertrok en keerde niet terug. Hoewel Tijmen het ter rechtzitting deed voorkomen of bet een grepjt wee, kon de officier deze mop niet appre ciëren. De eis was 2 maanden gevan genisstraf. Over 14 dagen zal mr. Van Regteren Altena de conclusie van de rechtbank over deze zaak mededelen. SLEEPBOOTKAPITEIN AAN LAGER WAL Vervolgens stond Abraham de J., zonder vaste woon- of verblijfplaats, terecht. Toen de J. op 27 September in Aker sloot was, had hij geld nodig. Hij ging naar zekere Overpelt en zei dat hij veldman heette en uit Haarlem kwam. Door wat smoesjes te vertellen maakte hij O. f 7,50 afhandig. Mr. Meischke zei, dat verdachte geld nodig had om drank te kunnen kopen. Daarom maakte hij zich schuldig aan flessentrekkerij. De eis tegen de aan lager wal geraakte schipper was 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Lesterhuis vond deze eis veel te zwaar. Deze zeeman had geen tehuis als hij aan wal kwam. Hij ging dan naar een eafé. De man verviel van kwaad tot erger. Op het laatst trok hij in een roes van het ene café naar het andere. Om aan geld te komen pleegde hij oplichting. De man heeft nog een voorwaardelijke straf van 2 maanden lopen. Hij wist dit echter niet omdat hij op zee was toen hij veroordeeld was. Mr. Lesterhuis vroeg tenslotte een voorwaardelijke straf. Uitslag 4 Januari. WAT IN EEN GOED VAT ZIT.... Margaretha Geertruida B. werd er van verdacht, medeplichtig te zijn aan diefstal. Op 8 November stal zekere M. een aantal kazen uit een pakhuis. Hij gooide ze op straat vanwaar B. ze naar een veiliger plaats overbracht. Mr. Meischke zag in B. een gevaar voor de samenleving. Hij eiste 6 maan den gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. De verdediger, mr. G. van Hilten. verzette zich sterk hiertegen. Aan de verklaringen van M. hechtte hij niet veel waarde. Nadat de rechtbank zich had terug getrokken in raadkamer, werd op het verzoek tot onmiddellijke gevangen neming afwijzend beschikt. Uitspraak over 14 degen. deze arrestaties als iets noodzakelijks omdat Duitsland oorlog voerde met Rusland en gevaarlijke personen dus geinterneerd moesten worden.... Had men de gevolgen gekend, dan zou het anders zijn gegaan. Als men geen oordeel wil uitspreken over de gehele Nederlandse politie zal ontslag van rechtsvervolging moeten volgen Een der raadsheren wees er verdach te op, dat de gehele arbeidersbeweging zich in 1941 al tegen de Duitsers keer de en de president was van mening, dat verdachte zich feller dan anderen had gedragen, waarop de verdediger mededeelde, dat verd. de lijsten der te arresteren personen met de recher cheur Van der Burg had uitgezocht. Ook in Leiden is op .eigen gemaakte lijsten gearresteerd. Waar het de grote vraag is of de uit voering van de aan verdachte gegeven bevel volgens het oorlogsrecht niet tot de taak van de Nederlandse politie behoorde, zou vrijspraak hier noodza kelijk zijn. Verdachte verleende alleen assistentie. WAT DE ARRESTATIE der Sparta cusgroep betreft moet men in het oog houden, dat de gearresteerde Gerritsen had doodgeslagen en verdachte op dracht kreeg mee te gaan om de druk kerij te zoeken. Men stelde zich in ver binding met veldwachter Vierstra en kon toen de mensen vinden. Na de arrestatie heeft de S. D. de Alkmaarse politie weggezonden. Verdachte heeft zelf niet gearresteerd maar alleen "as sistentie verleend. Had hij misschien de opdracht moeten weigeren? Nie mand deed dat. Deze Spartacusbewe- ging beoogde in 1941 geen Nederlands- belang. Zjj beledigde het Oranjehuis. Het was een bij de politie bekende re- volutionnaire groep en er was een circuIaire-Brants tot verbod van het uitgeven van dergelijke periodieken. Ook verdachte kende destijds niet de ernstige gevolgen van deze arrestaties. In 1944 stonden de zaken geheel anders en was het overgrote deel van de poli tie op het goede spoor. Waar verdachte binnen zijn bevoegdheid handelde en instructies kreeg van te goeder naam en faam bekend staande Nederlandse autoriteiten zal ook op dit punt vrij spraak moeten volgen. Verhoor van verdachte. PRESIDENT: U was waarnemend Commissaris van Politie in Alkmaar. Waarom ging U mee naar Oterleek? Verdachte: we hadden een te kleine personeelsbezetting. Ik maakte bezwa ren maar men zei, dat Alkmaar een recherchedistrict zou worden. De zaak waar het om ging vond haar oorsprong in Alkmaar. Het was gewoonte zo no dig mee over de grens der gemeente te gaan en Oterleek ligt maar enkele km van Alkmaar. Later liep deze zaak over Brabant maar toen ben ik ook niet meegegaan. Nu zou ik wel anders han delen, maar ik kende in die tijd de procureur-generaal mr. Van Thiel en keek hoog tegen hem .op. Deze bracht ons elke maand in contact met Duitse politieautoriteiten en ik ging met de voorschriften mee. Verdachte wees daarbij op het slui ten der loges en ook op het feit dat hij een man als commissaris Walraven op volgde. Hij komt er niet slecht af. DE VERDEDIGER zeide, dat ver dachte er in het dossier niet slecht af komt. Getuigen spreken zelfs van een open, oprecht karakter. Majoor Maar leveld durfde tegen de N.S.B. op te tre den. Voor een goed politieman zijn alle burgers gelijk. Ze noemden hem' wel lastig maar een uitstekend politieman, goed voor zijn personeel. Hij maakte geen propaganda voor de N.S.B. De strafmaat aldus pleiter is ge matigd, maar bevalt mij nog niet. Hier is ten opzichte van anderen een schrij nende onrechtvaardigheid. Verdachte is öp 19 September 1944 gearresteerd en zit dus al meer dan 4 jaren gevangen. Acht u deze man schuldig dan is hij met vier jaar voldoende gestraft. Verdachte heeft persoonlijke moei lijkheden. ook met zijn gezin. Pleiter verzocht zqn cliënt in vrijheid te stel len. SPOEDIGE BESLISSING TE VERWACHTEN. DE PRESIDENT zeide met veel be langstelling naar het pleidooi te hebben geluisterd. Het is moeilijk om nu al een besluit te nemen. Handhaaft plei ter evenwel zijn verzoek dan zal het Hof daarover beslissen. Verdediger: Ik voel aan, münheer de president, dat u bet goed met mijn cliënt voor heeft. Het jaar nadert zqn einde. Doet u dan binnen korte tijd uitspraak opdat verdachte het einde van het jaar in zyn gezin kan door brengen. UITSPRAAK 29 DECEMBER. Nadat verdachte verklaard had niets meer aan de woorden van zqn verdedi ger te willen toevoegen, bepaalde de president de uitspraak op 29 Decem ber a.s. des morgens te 10 uur. (Ongecorrigeerd, Een Nederlands militair woordvoer der heeft de bezetting van Solo en het oliecentrum Tjepoe bekend gemaakt. Betrouwbare bronnen deelden mede, dat de laatste dagen slechts kleine in cidenten in het federale gebied van West-Java zijn voorgekomen. Generaal Soedirman, die ziek is, staat onder Nederlandse medische behande ling. Bezetting van Soerakarta bevestigd Hedenochtend is door een woord voerder van het Nederlandse leger dé bezetting bevestigd van Soerakarta, dè tweede belangrijkste stad van de In donesische republiek gelegen op 60 km ten noord-oosten van Djokjakarta. BOEKITTINGGI IN NEDERLANDSE HANDEN. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat officiële bevestiging is ont vangen van het bericht, dat Boekit- tmggi, de republikeinse hoofdstad van Sumatra, in Nederlandse handen is. Rips' 12 16 Lampjes en 2 reserve. Geen brandgevaar. SS Ieder jaar weer te gebruiken ALKMAAR HOUTTIL52 T£LK2200-4344 Alkmaar als tankstation Onlangs werden dè filialen van de Shell in Hoorn en Zaandam opgeheven. Men besloot de tanks van Zaandam naar Alkmaar over te brengen. Hier mee promoveerde Alkmaar tot het grootste tankstation in dit rayon. Hedenmorgen begon men met het lossen van de 4 tanks, die ieder 80.000 liter benzine kunnen bevatten, en die door de firma G. H. A. Schot met vier dekschuiten werden overgebracht. Toen de drijvende bok van de firma Goedkoop hedenochtend in het afge sneden kanaalvak met de lossing van de tanks begon, had de firma Koorn, de uitvoerder van dit werk, er reeds tcor gezorgd, dat alle voorbereidingen voor de nieuwe standplaats van de tanks in orde waren. Langzaam maar zeker rolden de benzine-reservoirs in het vier meter diepe gat in de grond, waaruit 1000 m3 zand was gedolven Als. het tankstation binnenkort gereed zal zijn, zal dit een prachtige aanwinst voor Alkmaar betekenen. Kerstmiddag Nederl, Veiv van Huisvrouwen De stemmig versierde zaal van de muziektuin was tot de laatste plaats be zet toen mevr. Swanenburg de Veije, voorzitster van de Nederlandse Ver. van huisvrouwen afdeling Alkmaar de Kerstmiddag van deze Ver. opende. De voorzitster zei dat de kerstbijeenkom sten steeds de hoogtepunten waren ge weest in het verenigingsleven en, zoals later bleek, ook deze middag zal daar zeker toe gerekend mogen worden. Er wordt weieens gezegd, vervolgde spr., dat alle mogelijke verenigingen kerst bijeenkomsten organiseren, dat zij door hun entourage de deelnemers in een licht sentimentele stemming brengen die zeer ver af staat van de ware kerst misviering, feitelijk het kerkelijke feest aantasten en vertroebelen. Wij zijn. ons zeer wel bewust dat dit geen kerstmis viering is in de diepere betekenis. Het is ook geenszins onze bedoeling die te imiteren. Maar wij geloven tqph dat van dit samenzijn, in een omgeving waarin een aangename rustige versie ring is aangebracht, door het zingen van kerstliederen en 't luisteren naar kerstverhaal en kerstpoëzie meer uit gaat dan alleen een aangename afwis seling in ons dagelijks leven. Wq voelen ons, meer nog dan anders, één, allen mensen van goede wil, allen vol verlangen naar vrede. Het stemt ons diep bedroefd dat in deze tegen woordige wereld niet op waardiger wq- ze de weg tot elkander gevonden kan worden. Hoeveel gebrek aan vertrou wen, menselqke hoovaardigheid, on macht of zelfoverschatting ligt hieraan ten grondslag? Welk een leed en ver- hitering brengt dit in mensenharten te weeg. Moge dit samenzijn voor ons al len betekenen, zo besloot mevr. Swa- nenburg-de Veije, een middag van be zinning, een zich openstellen voor ver heven en ontroerende gedachten. Dit was de taak van de voordracht kunstenares mej. Aafje Top, en 'naar onze mening is zij daarin wonderwel geslaagd. Onbegrijpelijk en jammer is. dat er echter toch altijd nog mensen zijn die tijdens een voordracht of declama tie kans zien een rustig buurpraatje te houden. Vóór de pauze droeg mej. Top een droomverhaal voor. Het was een boei end verhaal met een prachtige moraal. Een man die zijn gehele leven zoekende was geweest maar zijn God niet had gevonden, doch overal op zijn weg goed had gedaan. Na de pauze droeg da voordrachtkunstenaresse een aantal ge dichten voor. Vooral die van Joost van den Vondel, de Kerstweide uit de Gijs- brecht van Aemstel en van Anton van Duinkerken, Maria bidt tot God den Vader, vonden wij bijzonder goed. Mi miek en intonatie van Aafje Top wa ren uitstekend. Jammer dat het volume van haar stem weieens te gering was doch wellicht is de slechte accoustiek in de serre van de Muziektuin daaraan niet vreemd. Het was al schemerig geworden toen men als besluit gezamenlijk het Stille nacht, Heilige nacht zong, waarna de voorzitster Aafje Top bedankte Voor haar voordrachten en de deelneemsters aan deze kerstmiddag gelukkige kerst dagen en veel heil en zegen voor het nieuwe jaar toewenste. 135e OPVOERING VAN FLUFFÏ NEEMT DE LEIDING. Op de Tweede Kerstdag des avonds 8 uur wordt door het Vrije Toneel (Cor en Anton Ruys) de 135e opvoe ring van „Fluffy neemt de leiding" ge geven. Dit fenomenale lachsucces is in het Centraal Theater te Amsterdam steeds voor uitverkochte zalen ten to nele gebracht. Zeer te bewonderen vait de uitzonderlijk goede creatie van Nell Koppen als Fluffy. Hét is nu reeds de derde maal dat dit stuk in Alkmaar komt en wie een echt vreugdevolle 2e Kerstavond wil meemaken, hij verzui- me niet deze voorstelling bij te wonen. ÜS38SÜ.-.-U,

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2