Geen advies tot afschaffing van maatregelen in bloembollenvak NOODLOT Haarlem zetel van „Bloembollencultuur" RUWE HAMDEM Eerste Kamer met vacantie Oudjes telegraferen aan de Tweede Kamer Volgend jaar 30670 woningen Nederl. schaatsenrijders naar Davos Suikercampagne was uitstekend De nieuwe koers in het landbouwbeleid Twintig millioen kuikens Eisen in wapensmokkel- affaire in Indonesië Scheepvaartberichten Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Het Radioprogramma JAAR- Maandag werd te Haarlem de alge mene vergadering van de Vereniging voor Bloembollencultuur gehouden. De voorzitter der vereniging, Jhr. dr. 0 F A H van Nispen tot Pannerden hield een rede, waaraan het volgende is ontleend: Door de ombuiging van het agrarisch beleid, hetwelk ln het voornemen ligt der regering, ontstond voor het hoofd bestuur de noodzaak tot een diepgaan de beschouwing van het wezen der saneringsmaatregelen en ontstaat de noodzaak van een keuze, welke wil- iicht voor jaren beslissend zal zijn voor de gang van zaken in ons vak. Het hoofdbestuur is tot de slotsom ge komen dat de thans vigerende sa neringsmaatregelen voor een blijvende ordening niet geschikt zijn te achten. Allesbeheersend echter en in deze materie beslissend, is de met ingang van 1950 door te voeren economische unie met België en Luxemburg, welke ook naar onze mening mede aan de ombuiging van het algemeen agrarisch beleid niet geheel vreemd kan zijn. Wij heben u tot afschaffing der maat regelen moeten adviseren omdat het eenvoudig niet anders kan". Het voorstel van het hoofdbestuur om de minister te vragen de sane ringsmaatregelen af te schaffen werd verworpen met 200 tegen 144 stemmen. Ook een voorstel van de afdelingen Grootebroek en Rijnsburgr dat de mi nister op korte termijn tot afschaffing der saneringsmaatregelen wilde aan sporen, werd verworpen met 189 tegen 148 stemmen. Hiermede waren alle voorstellen die geheel of gedeeltelijk een einde trachtten te maken aan de regeringsbemoeiïngen bij de teelt en de handel, van de baan. De hoofdbestuursverkiezing bracht de heer D. Kommer uit Bovenkarspel als opvolger van de heer P. Bakker uit Enkhuizen op. De andere vacante zetel werd ingenomen door de heer Th. Hoog uit Haarlem. De contributie werd bij voorstel van het hoofdbestuur verhoogd. De begroting werd vastgesteld op f 115900. Het probleem van de vestiging van de hoofdzetel werd in besloten zitting behandeld tijdens de middag vergadering. Het resultaat was dat ge kozen werd tussen twee offerten, na melijk die van Haarlem en van Hille- gom, die beide grote financiële voor delen betekenden voor de vereniging. Het Haarlemse aanbod werd gekozen, doch tevens werd besloten het aanbod van Hillegom niet te verwerpen. De mogelijkheid blijft dus open dat de vereniging gebruik maakt van beide voorstellen, op te lossen in de volgen de zin: Hillegom krijgt een bloembol- lenbeurs als aparte stichting, ressorte rend onder de vereniging. De zetel en de andere beurs blijven in Haarlem. Het aanvaarden van het Haarlemse aanbod betekent, dat de vereniging de beschikking krijgt over een bedrag Ruwe huid, Sc hr a I PUROL verzacht en lippe geneest De Eerste Kamer heeft zonder hoof delijke stemming goedgekeurd de wijzi gingen van de rijksbegrotingen 1947 en 1948, alsook de begroting 1949 van het Staatsmuntbedrijf, wijzigingen der be grotingen Gemeentefonds voor 1947 en 1948 en van de rijksbegroting 1948 no pens door de rijksgebouwendienst uit te voeren werken voor PTT. Vervolgens werden de wetsontwer pen „vervanging van de wetgeving no pens het verkeer op de wegen", het „vervallen van enige bezettingsmaat regelen op het gebied van binnenlands vervoer", een „wijziging in de wet van 12 Februari 1948 tot intrekking van het besluit staatstoezicht op de bossen 1943" en tenslotte „bekrachtiging van een or donnantie op grond van de Indische staatsregeling nopens wijziging en aan vulling van de regeling tot tijdelijke heffing van een overgangsuitvoerrecht" zonder debat of stemming goedgekeurd. De voorzitter, prof. mr. R. Kranen burg, deelde aan het slot der vergade ring mede, dat, behoudens dringende redenen, de Eerste Kamer eerst na nieuwjaar weer bijeen zal worden ge roepen. Hij wenste de aanwezigen een prettige kerstvacantie en een gezegende jaarswisseling toe. van f 70.000 voor de stichting van een gebouw (of restauratie van het be staande) en f 20.000 voor de aanleg van proeftuinen. Indien de zetel vóór het jaar 2000 wordt overgeplaatst naar el ders, moeten deze bedragen worden terugbetaald. Over de details van de besteding der gelden, de te kiezen ter reinen enz. zal nog nader worden be sloten. De Algemene Bond van Ouden van Dagen in Nederland heeft aan de voor zitter en de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een telegram gezonden, waarin het bestuur herinnert aan het „memorandum" en „onze wen sen" aangeboden namens 15.668 geor ganiseerde ouden van dagen op 12 October 1948. Speciaal vraagt het bestuur de aan dacht voor de passage welke voorkomt in het „memorandum", n.L het ant woord van de toenmalige voorzitter der Tweede Kamer, thans minister zonder portefeuille, „dat het voor de Kamer mogelijk zou zijn bij de begro ting van 1949, om over de positie der ouden van dagen met de regering van gedachten te wisselen". Het telegram besluit: „De ouden van dagen hopen, dat zij niet teleur ge steld zullen worden in het vertrouwen dat zij in u allen hebben gesteld tij dens de gehouden verkiezing in 1948." De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft vastgesteld, hoeveel woningen in 1949 de verschil lende provinciën en de drie grote ste den zullen worden toegewezen. De toewijzing is geschied geheel overeenkomstig het advies van het Centraal Orgaan. In 1949 zal goedkeu ring worden verleend voor de bouw van 30670 woningen, w.o. Noord-Hol land er 3160 kreeg toegewezen. Hieron der zijn niet begrepen de 150 woningen v/elke ten behoeve van het personeel van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken worden gebouwd. Chinese „oorlogsbruidjes" op Schiphol Dinsdag landde op Schiphol een Noorse DC 6 met aan boord 39 Chinese oorlogsbruidjes en twee babies op weg van Hongkong naar New York. Deze Chinese vrouwen zijn allen ge trouwd met Amerikaanse militairen, die in Hongkong zijn of waren en wor den thans per vliegtuig naar de „Sta tes" overgebracht. Het oponthoud op Schiphol duurde slechts een uur en was bestemd om benzine in te nemen en de benen te strekken. Voor zover 't Chinees-Amerikaans dat gesproken werd te begrijpen viel, deelden de vrouwen ons mede, dat zij geen Chinese vluchtelingen waren en dat in Hongkong het leven volkomen normaal is ondanks de opwindende gebeurtenissen o p be trekkelijk korte afstand. Overigens was er meer belangstelling voor de traditio nele Schiphol-kqffie, dan voor de ver slaggevers. LOONBIJSLAG OOK VOOR GEHUWDEN BENEDEN 23 JAAR. De minister van sociale zaken, de heer Joekes, heeft gisteren bij de be handeling van zijn begroting in de Tweede Kamermedegedeeld, dat de regering bereid is de loonbijslag van f 1 per week ook te verlenen aan ge huwden beneden 23 jaar. De regeling kan echter niet worden uitgebreid tot kostwinners. ASSURANTIEBEZORGER VERDUISTERDE 18 MILLE Achttien duizend gulden heeft de 52- jarige assurantiebezorger G. H. uit Am sterdam ten nadele van een onderlinge oorlogsverzekering-maatschappij te 's-Gravenhage verduisterd. Dezer dagen is hij door de recherche aangehouden. De Urkers drinken vanouds regenwater, want het product pan het gemeen telijk waterleidingbedrijf is voor menselijke consumptie ongeschikt. Het wil op het voormalige eiland echter al sinds weken niet meer regenen en de 4700 bewoners worden thans van water voorzien door een tankboot uit Lem mer. Het water wordt gestort in de grote regenbak bij de Gereformeerde Kerk. Met emmers putten de Urkers het kostbare vocht uit de put. Naar wij vernemen zullen Langedijk, Huiskes en Van der Voort 27 Decem ber naar Davos vertrekken om daar enkele weken te trainen en zich voor te bereiden voor de Europese kam pioenschappen, waaraan zij zullen deel nemen en welke zullen worden gehou den op 5 en 6 Fet uari. Kees Broekman, die zich op het ogenblik in Noorwegen bevindt, traint, wanneer de weersomstandigheden dat toelaten, elke dag en in het bijzonder probeert hij sneller te worden op de korte afstand, de 500 meter. Waar schijnlijk zal Broekman uitkomen op wedstrijden, welke op 15 en 16 Januari te Estilkuna in Zweden worden ge houden. Daarna reist Broekman naar Davos via Nederland om van half Ja nuari tot aan de Europese kampioen schappen te acclimatiseren aan het Zwitserse berglandschap. Eerst na de Europese kampioen schappen zal beslist worden of Neder landse rijders zullen deelnemen aan de weredlkampioenschappen te Oslo, veer tien dagen later, en indien dat het geval is, zal men een nadere keuze doen. De suikercampagne hier te lande is geëindigd. Aan de twaalf beetwortel suikerfabrieken werden door de ver bouwers in totaal geleverd 1815 mil- lioen kg suikerbieten. De grootste le vering, n.ï. 310 millioen kg, had plaats aan de fabriek te Puttershoek, die deze campagne ruim 41 millioen kg suiker produceerde. Voorts werden geleverd aan de zes fabrieken vande centrale suiker maatschappij tezamen 648 mil lioen kg, aan de drie fabrieken van de Verenigde Coöp. Suikerfabrieken teza men 540 millioen kg, aan de Friesch Groningsche 217 millioen kg en aan Sas van Gent 100 millioen kg. Behalve de opbrengst aan bieten per H.A. was ook het suikergehalte der bieten dit jaar goed, zodat in deze campagne in totaal rond 260 millioen kg suiker werd geproduceerd, hetgeen ruim 25 méér is dan in 1947. Niettemin zal gedurende de periode tot de volgende campagne nog minstens een 100 millioen kg suiker moeten wor den ingevoerd. GEEN NATIONALITEITSBEWIJS VOOR RIJWIELEN MET HULPMOTOR. Voor rijwielen met hulpmotor van geringe cylinderinhoud, o.a. Solex en Mosquito, die voorzien zijn van een geldige motorrijtuigenbelastingkaart, zal geen nationaliteitsbewijs meer wor den afgegeven. Bij terugkeer van een buitenlandse reis behoeft dit document niet meer getoond te worden. Wel blijft echter bij dergelijke reizen, zo als voor alle andere motorvoertuigen, de vergunning tot tijdelijke uitvoer vereist. Waar vind ik een houvast? Als de zorgen van vandaag mij dreigen te overheersen, dan vind ik een houvast bij een doktersroman van twee simpele mensen. Een man en een vrouw op een klein eilandje te midden van de Oceaan, die niets anders doen dan hun eenvoudige dagelijkse plicht: het dienen,van hun lijdende mede mens. Grete Gravesen's „Doktersvrouw op de Faeröer" zal voor velen „de vei lige baken in zee" zijn. Moge Uw boekverkoper U dit mooie, ontroerende boek voorleggen. De Stichting voor de Landbouw zal voorstellen formuleren. Kort geleden is aangekondigd, dat de regering met haar landbouwbeleid een nieuwe koers wil inslaan. Voor zover dat nodig is, zal er leiding van de over heid blijven uitgaan, doch overigens wil men aan de landbouwers een gro tere vrijheid waarborgen bij het voe ren van hun bedrijven. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft nu aan het hoofdbe stuur van de Stichting voor de Land bouw verzocht concrete voorstellen te formuleren betreffende enkele belang rijke kwesties, die deze nieuwe koers raken. Deze punten betreffen de var kenshouderij, de rundveehouderij, de pluimveehouderij en de akkerbouw. Reeds heeft dit verzoek in de hoofd bestuursvergadering van de Stichting en in enkele commissies een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Alvorens de gevraagde voorstellen aan de mi nister te kunnen overleggen, zal men echter eerst over meer gededailleerde gegevens moeten beschikken aangaande de vooruitzichten voor de ipvoer van buitenlandse granen, het beschikbaar stellen van binnenlandse granen, enz. VAN EEN REKENMACHINE EN EEN REIS NAAR ITALIë Enige maanden geleden werd een re kenmachine gestolen van het kantoor van een Levensverzekering Mij. te Amsterdam. Al dadelijk werd een 25- jarige kantoorbediende er van verdacht. De jongeman bleek de wijk te hebben genomen naar Italië. Toen hij enkele dagen geleden de grenspost bij Roosen daal wilde passeren werd hij zijn sig nalement was verspreid aangehou den. Hij had de rekenmachine aan een kantoormachinehandel verkocht en van de opbrengst een snoepreisje naar Italië gemaakt. Wat zullen daar op de duur een eieren van komen. Wanneer wij weer volop van eieren willen genieten en ook nog een behoor lijk kwantum willen uitvoeren, zoals dat vroeger het geval was, dan zal de landbouw moeten zorgen, dat de Ne derlandse kippenstapel weer geheel op peil komt. De boeren willen wel, doch de regeering doet kalm aan, omdat veel kippen veel voedergranen gebruiken, die uit het buitenland moeten worden ingevoerd. En dat kost deviezen. Toch zijn er al plannen gemaakt om de pluimveestapel in 1949 aanzienlijk uit te breiden. Alleen over de omvang van deze uitbreiding is men het nog niet eens. Het hoofdbestuur van de Stichting van de Landbouw heeft er nu bij de directeur-generaal van de Voedselvoor ziening op aangedrongen, dat zeer spoedig een beslissing omtrent het aan tal in 1949 uit te broeden kuikens zal worden genomen. Het gaf in overwe ging om zo dat enigszins mogelijk is voor 1949 een kuikentoewijzing van 20 millioen stuks te geven. Want pas dan zal een beter verloop van de voorziening van de binnen- en buiten landse markt met eieren verwacht kun nen worden. Een witte Kerstmis In West-Europa? West-Europa zal mogelijk dit jaar 'n witte Kerstmis hebben. Het Franse na tionale meteorologische instituut voor spelt sneeuw en droog,, koud weer en voor Parijs een matige noord-oostelijke wind, terwijl het Britse ministerie van luchtvaart verklaarde dat gisteren in de oostelijke en centrale districten van Engeland „een lichte, natte sneeuwval" waarschijnlijk was. Er viel gisteren sneeuw in Berlijn. De officier van justitie in het proces tegen de Amerikaanse en Engelse wa pensmokkelaars tussen de Philippijnen en Indonesië heeft de volgende straffen geëist: Tegen de beklaagde Onstott 6 jaar, tegen Seigrist 4 jaar en tegen Hallam 2 jaar, alle straffen met aftrek van voorarrest. De officier requireerde voorts verbeurdverklaring van de Cata- lina en de 40 kisten met wapens. De uitspraak is bepaald op 4 Januari. het CENSUUR IN INDONESIë De Nederlandse censuur heeft overzenden verboden van alle berich ten, die door radio-Kediri, het enige zendstation op Java, dat nog in han den is van de republikeinen, zijn ver spreid. De censuur-dienst heeft an derzijds formeel de verspreiding ver boden van alle militaire berichten, uitgezonderd die, Welke in de offi ciële communiqué's zijn vervat. Nederlandse karavaan naar Congo De Nederlandse architect van der Loo en zijn vrouw en vier kinderen, waaronder een baby van zes maanden, ii Maandagavond met een karavaan van verscheidene vrachtauto's en een moderne kampwagen uit Verviers ver trokken, met bestemming Belgische Congo. In Marseille zal het gezin, dat vergezeld wordt door de heer en me vrouw Bayard uit Stavelot (België) scheep gaan naar Algiers. Van hieruit zal de reis dwars door de Sahara wor den voortgezet naar Leopoldstad in de Belgische Congo. RUSSISCHE CONTROLEPOST BIJ STOLPE Met tommyguns gewapende Russische soldaten hebben een contrólepost inge steld op de enige weg van de Sovjet- zóne naar het dorpje Stolpe, aan de grens van de Franse sector van Berlijn, dat de Fransen aan de Russen zouden overdragen. Op de politiepost in Stolpe werd verklaard, dat Russische soldaten, vergezeld van een afdeling Duitse poli tie uit de Sovjet-zóne kort na het aan breken van de dag arriveerden en alle voertuigen uit en naar Stolpe contro leerden. Bloemfontein, 20-12 van Durban naar East Londen Boskoop. Chili—A'dam, 20-12 van Curasao Congostroom, 20-12 van Accra naar Lagos Maetsuycker, 20-12 van Geraldton naar Singapore Nieuw-Holland, 21-12 van Melbourne naar Adelaide Ruys, 20-12 van Tama'tavs naar Mauritius Rijnland, Buenos Aires —A'dam, passeerde 20-12 Ouessant Stad Aikmaar, 20-12 van R'dam te Narvik, ver trekt 21-12 vandaar naar Antwerpen Stad Haarlem, Savona—Huelva. 20-12 van Gibraltar Stad Schiedam, Melilla-« Viaardingen, passeerde 20-12 Ouessant, wordt 22-12, 12 uur, aan de Hoek van Hol land verwacht Stad Viaardingen 20-12 van Viaardingen te Narvik verwacht^ vertekt 21-12 vandaar naar R'dam Van Riemsdijk, 20-12 van Penang te Singapore Bantam, JavaR'dam, 20-12 te Colombo Drente, 20-12, 7,15 uur, te Port Said, vermoedelijk 21-12 vandaar naar Batavia Esso Den Haag (t). Vado—Aruba, pas seerde 17-12 Gibraltar' Esso Rotterdam (t), HavrePerzische Golf. 20-12 van Suez Kedoe, Java—R'dam, *20-12 (7,15) van Port Said Kota Gede, 19-12 van Batavia naar New York Sibajak JavaR'dam, 20-12 (7,25) van Port Said Waterman, R'dam—Batavia, passeerde 20-12, 10 uur, het anderhalf graadskanaal Willem Ruys, R'dam—Batavia, passeerde 20-12. 17 uur, Point de Galle Winterswijk, 'A' damBuenos Aires, 17-12 van St Vin cent (KV) Aagtekerk, AustraliëR'dam, 20-12 Suez Aalsdijk, 19-12 van Mobile te New Orleans Alderamin, Buenos AiresR' dam. 20-12 van Montevideo Alphard, Rotterdam—Porto Alegre, 20-12 te Buenos 1 Aires Alpherat, Buenos AiresRotter dam. passeerde 20-12 Fernando Noronha Blijdendijk, 19-12 van Boston te Phila* deiphia Eemdijk, 18-12 van Rotterdam te Vera Cruz Prins Alexander, Rotter dam—St John (NB), 20-12 175 mijl oost Cape Race Waterland, Amsterdam— Buenos Aires 19-12 van Santos Wes- terland, Rotterdam—New York, passeerde 20-12 Nantuckes lichtschip Zwijndrecht, vermoedelijk 21-12 van Geffle naar Em- den. daarna Danzig en Rotterdam BENELUX-VERDRAG Op 16 December j.L heeft te 's-Gra- venhage de ondertekening plaats gehad van een tussen de Nederlandse, Belgi sche en Luxemburgse regeringen ge sloten verdrag, betreffende de unifica tie van een aantal accijnzen en de re geling van de waarborg van platina, gouden en zilveren werken. 77. De arme bedelaar heeft zich ontpopt als een millionnair: Baron Kattesnor. Pim, Pam en Pom hebben die naam vaak gehoord. „Mevrouw", wendt de baron zich tot Moeder Woeffie, „ik hoop dat u mij toestaat, deze jongens het geld mogen geven. Het zal bij hun best be steed zijn". Moeder Woeffie knikt. Ze is nog steeds niet van haar verbazing be komen. 78. „En", vervolgt de millionnair lachend, „hier is jullie worst ook weer terug. Ik heb er werkelijk geen trek in. Ik heb van mijn leven al zo veel worst gegeten". En hij deponeert de drie worstjes weer in de koekepan. „En nu heb ik de eer het gezelschap te groten". Met een beleefde zwaai neemt hij de oude hoed afe die hij op zijn hoofd heeft en voordat Pim, Pam en Pom hem goed en wel bedanken kunnen, is Baron Kattesnor verdwenen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur VARA: 6,20 Roberte Marna zingt 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,00 Geestelijke achtergrond van or.ze politieke keuze 7,15 Silvestri- kwartet VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Socialistisch nieuws 9,15 Ontmoeting in de nacht 10,15 Viool en piano 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Rustige avondklanken HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Gramofoonplaten 6,45 Concertgebouw- koperkwarte, 7,15 Het nieuws uit In donesië 7,30 Het actueel geluld 7 40 Persoonlijke ervaring met Nederlandse emigranten in Canada 8,05 Programma proloog 8,15 Kerstoratorium 9 00 Ds W F Schröder 9,25 Viool (grpl) 9 40 Kerstoratorium (vervolg) io,2o Bus'ch Strijkorkest 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Strijkorkest VOOR DONDEODAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 815 Ochtendvaria 10,15 Arbeidsvitaminen 12,00 The Symphonie of Strings en VM Lynn 1,20 The Skymasters 3,0» VbSS zieken en gezonden 6,15 Sportpraatje 6,30 Voorr de Strijdkrachten 7,0o Kobus Kwint 7,10 Avro's avondschool 7 45 De Regerings-Voorlichtingsdlenst ant woordt 8,05 WestEuropees commentaar 8,15 Vertellingen ln woord en muziek 9,35 Hilversums Vrouwenkoor 9 55 Pierre Palla speelt 10,10 Internationale vraagstukken 10,25 Melodie en rhythme 11,15 Artie Shaw en orkest 1150 Reginald Foort speelt HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 815 Pluk de dag 12,33 Amusementsorkest NCRV: 2,00 Metropole-orkest 6,15 Land en tuinbouw 6,30 Piano-duo 6,45 Pro blemen voor pientere piekeraars7,15 Kerstklanken 7,3o Het actueel geluid 7,45 Nederlandse organisten 8,05 ,He* Kerstevangelie in Vlaanderen 9,15 Kerk- concert 9,45 Familie-competitie 10,15 „De vaart der Volken" 10,35 Gramo foonplaten io,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten 38 door F. Coppersmith Claire klampte 'n korperaal aan die be vestigde dat in de afglopen nocht twee mannen, blanken, doorgedrongen wa ren tot de voorste wachtposten, staan de onder bevel van luitenant Keats. Zij hadden zich op miraculeuse wijze door de Indianen weten heen te slaan. Eén hunner was gewond, maar wie, wist de korporaal ook niet. Luitenant Keats had hen onmiddellijk na de af lossing bij de kapitein gebracht, om dat zij waarschijnlijk kostbare inlich tingen bezaten over de Indianen Claire aarzelde thans geen seconde meer. De wacht voor de comman- dantspost maakte aanstalten om haar de toegang te beletten, toen zij zijn richting uitkwam, maar het meisje wachtte geen ogenblik op de vraag, wat zij wilde. Haastig snelde zij langs de totaal verblufte schildwacht, rukte de deur open en Ja, daar zaten zij, Egilson en Bian- chi, de twee mannen, die volgens ka pitein Ecuyer onherroepelijk ten dode waren opgeschreven. Het duurde ech ter enige seconden voor Claire hen herkende, gehuld als zij waren in lompen, besmeurd met leem en mod der. Hun gezichten waren sterk ver magerd en zij hadden nog geen tijd gehad om zich behoorlijk te wassen. Om de linkerarm van Bianchi zag Claire een dik verband, op enkele plaatsen rood gekeurd van het bloed. Toch was dit alles niet -voldoende ge weest om Claire te doen twijfelen. Zij had in een oogopslag gezien dat Egil son niet langer de trotse farmer was. Daar zat een gebroken mens, met een doodsbleek gezicht, wiens ogen in ver re verten staarden, zonder iets te zien. Ook Bianchi, thans zittend voor het bureau van de kapitein, was sterk ver anderd. Maar dat merkte Claire pas toen hij opsprong en naar haar toe snelde. Nu pas ontdekte het meisje, dat ook hij een man vu gawttrdaa an dat ontroerde haar zo, dat de tranen haar in de ogen sprongen. „Juffrouw Murner!" riep hij vrolijk, haar de rechterhand reikend, „wat ben ik blij u terug te zien!" Neen, van de toneelspeler was niets meer overgebleven. Zelfs zijn stem klonk anders, natuurlijker. Met een schuwe blik op Egilson, antwoordde het meisje: „Antonio, wat ben ik dankbaar jullie weer te zien. Het was gemeen van ons jou en mijnheer Egil son alleen te laten". Hier stokte zij even, nog steeds Bianchi's hand vasthoudend. Pas toen kapitein Ecuyer zachtjes kuchte liet zij de hand van Bianchi los „Vergeeft u me, dat ik hier zo kom binnenstormen", verontschuldigde zij zich toen. „ik ben meteen weer weg" „Blijft u maar gerust", was het ant woord, „wij zijn klaar met ons ge sprek". Toen pas wendde Claire zich recht streeks tot Egilson, „Als u eens wist, mijnheer Egilson hoe blij ik ben u behouden terug te zien. Ja, we hadden u niet in de steek mogee laten!" „We hebben er ons zo ook doorheen geslagen, juffrouw Murner", was het antwoord. Claire schrok: zijn stem, eens zo klankrijk, was ook veranderd, hees geworden. Zij stamelde: „En hoe is de farm er af gekomen, en Bedfort?" „De farm bestaat niet meer", ant woordde hij berustend, zonder op te kijken, „en Bedfort evenmin". Claire kon niets antwoorden. Bleek, met grote verschrikte ogen stond zij daar. Zelfs luitenant Keats. ook hier aanwezig, zag dat zij zich slechts met moeite staande hield. Haastig schoof hij haar een stoel toe. „Gaat u toch zitten, mejuffrouw", zei hij hoffelijk. Claire merkte hem nu pas op en wilde juist antwoorden toen zij Egil- sons blik op zich gevestigd zag. Een blauwe ader verscheen op zijn voor hoofd en hij zocht kennelijk naar woordenMaar vóór het zover was riep kapitein Ecuyer opeens: „Wat is dat?En na een korte pauze schreeuwde hij vol blijdschap: „Ka nongebulder!" Hij sprong naar het venster en stiet de luiken open, en tqen hoorde Iedereen het regelmatig gedreun van kanonnen. „De bevrijders!" riep Ecuyer ont- ïoerd, „de redding?" Niemand wist, dat het kanongebul der, nu duidelijk in Fort Pitt te horen, de slag bij Busny Run inluidde. Maar het feit, dat men het gebulder kon ho ren, was alleen al voldoende om de stemming in het Fort grondig te ver anderen. Vermoedelijk kwam het ook daar door, dat de avonturen van Egilson en Bianchi niet zo'n groot gehoor vonden als anders. Iedereen was vol van de aanstaande redding, iedereen dacht aan zichzelf, aan z'n naaste familie, aan de verloren gegane bezittingen Bovendien sprak maar één der beide mannen Bianchi over wat zij be leefd hadden. Egilson had ermee vol staan de commandant alle gewenste in lichtingen te verschaffen over de sterk te der Indianenstammen, hun stellin gen en hun bewapening. Over zijn eigen belevenissen gleed hij met niets zeggende woorden heen: nu het om de redding van vele mensenlevens ging, waren de avonturen van één niets bij zonders. Ja, de bewoners van Bedfort waren er natuurlijk op gebrand alles te ho ren. En daar Egilson niet veel losliet, stond Bianchi in het middelpunt der belangstelling. Breed-uit, naast Nancy gezeten, potsierlijk gekleed van zijn eigen zwierige kleren en van de In diaanse deken waren alleen maar vod den overgebleven vertelde hij hon derduit. Neen, de wond aan zijn lin kerarm was alleen maar een diepe vleeswonde. De kogel uit de Indiaanse buks was gelukkig niet blijven steken: hij had het vlezige gedeelte van da arm doorboord. Eerst had Egilson een noodverband gelegd met stroken, die van een linnen hemd gescheurd waren. Daarna was de arm vakkundig in het Fort behandeld. Natuurlijk, de arm was nog stijf en pijnlijk, maar de dok ter had hem verzekerd, dat hij over enkele weken nergens last meer van zou hebben. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5