Gaten in het „ijzeren gordijn" T Nederlandse dorpsdokter veroorzaakte revolutie in filmindustrieI Egmond aan Zee draagt bij aan de burgemeesterswoning „Altijd een rare kerel en binnenkort naar Hollywood om millionnair te worden" Kerensky pleit voor onderscheid tussen Russisch volk en Sowjet-regime Purmerender Markt Egmondbinnen Heiloo Egmond a.d. Hoef Bergen Groot-Schermer laar mij dezer dagen nadat ik in zijn woning op de vierde verdieping van een flatgebouw in de diplomatenwijk van Den Haag met stijgende bewonde ring een reeks stereoscopische kleu renfilms had gezien is van het grondprincipe uitgegaan, dat de beide ogen van de mens, die diepte waar neemt, verschillende beelden zien en dat het ene oog nooit het beeld, be stemd voor het andere, ziet. Wil men dus diepte suggereren, waar die (in materiële zin) niet is, dan moet men die twee regels in acht nemen. Vele stereoscopische systemen doen dat niet en andere (eigenlijk alle andere tot dusverre) doen dat maar gebrekkig. Dr. Reljnders echter heeft een hoge graad van volmaaktheid bereikt met toepas sing van nieuwe middelen. Ziet men zijn films toepassing is zowel bij IN HET KLEINE POSTKANTOOR VAN SCHIPLUIDEN, een Zuidholland se gemeente met 4900 inwoners, een telefoongesprek van over de grenzen ordt aangekondigd ih het Engels, het Frans of het Spaans, dan weet de kantoor houder al van tevoren, dat het voor no 5 is. En als er in het stille dorp een auto verschijnt met een CD-plaat, dan weet iedereen, dat die naar de Dorpsstraat A1Ï2 moet. Dat zijn het telefoonnummer en het huisadres van de dorpsarts, dr. F. H. Reijnders, van wie langzamerhand iedereen weet te vertellen, dat hij binnenkort naar Hollywood zal vertrekken, dat hij weldra millionnair zal zijn, dat hij altijd al een rare kerel is geweest, dat hij.Maar wat is er nu werkelijk aan de hand met die eenvoudige dorpsdokter? TEN FEIT IS, dat de dokter een jaar of twintig geleden om de verveling van de lange winteravonden te verdrij ven is gaan liefhebberen op het terrein der natuurkunde en wel in het bijzon der op het gebied der stereoscopie, het zien van afbeeldingen met diepte, het waarnemen van drie dimensies waar er maar twee zijn. U kent wel grapjes van twee bijna gelijke foto's naast elkaar, die men over elkaar heen moet bekij ken om dan één beeld te zien met diepte; of die rood-groene plaatjes, die men door een groen-rode bril moet bekijken om dan eensklaps een beeld te zien zonder kleur, maar ook weer met diepte. Dergelijke dingen zijn bijna zo oud als de fotografie, zeker een 50 jaar. Het feit, dat er in de laatste tien jaren over de gehele wereld 300 octrooien zijn aangevraagd met betrekking tot de stereoscopie, bewijst, dat er op de een of andere manier geld mee te verdienen is. Nu was het dokter Reijnders niet direct om dat geld verdienen begonnen zijn experimenten hebben hem in tegendeel heel wat gekost maar de onvolmaaktheid van de resultaten van welk systeem ook irriteerde hem. Hij had er zijn zinnen op gezet om daarin verbetering te brengen. En daar is hij nu, na 20 jaar, eindelijk in geslaagd. Overal octrooi. JJAT HIJ ER nu ook wel wat aah zal gaan verdienen (en misschien wel een heleboel) zij hem gegund. Hij heeft in alle landen, waar dat mogelijk is, octrooi aangevraagd op zijn vinding en een makelaar is op het ogenblik voor hem doende de werkelijk opzienbaren de vinding te exploiteren. Gegadigden zijn o.a. de gezamenlijke filmfabrikan ten van Hollywood, maar ook de En gelse te Elstree, een aantal camera- fabrieken, de Marine der V.S., terwijl ook de Russen proberen een en ander in handen te krijgen. Er is rondom de dorpsdokter van Schipluiden een strijd ontstaan op internationaal, economisch, diplomatiek en militair terrein, maar daarin speelt hij zelf geen rol. Hij be zoekt nog altijd zijn grieppatiënten en verleent de eerste hulp bij het ter we reld verschijnen van nieuwe Schiplui denaren. De verhuiswagen voor Holly wood is nog niet in de Dorpsstraat verschenen Het systeem Dr. Reijnders, zo vertelde zijn make fotografie als bij cinematografie moge lijk dan heeft men de indruk, dat het projectiedoék een venster is geworden. Het effect is buitengewoon boeiend. Tot dusverre gingen alle stereoscopi sche dubbelcamera's van het principe uit, dat de beide lenzen evenver van elkaar moeten staan als de ogen van de mens. Men kreeg dan echter verteke ning van het beeld als het voorwerp, waarop de camera's werden ingesteld, zich op minder dan zes meter van de lenzen bevond. Dat bezwaar is nu om dervangen door de afstand tussen de camera's te variëren naarmate de af stand tot het object groter of kleiner is. Bij de projectie past men gepolari seerde filters toe. De twee correspon derende stroken worden uiteraard tege lijkertijd (nauwkeurig synchroom) af gedraaid; het ene beeld gaat dan pcpulair uitgedrukt door een filter, dat alleen horizontaal gericht licht, het andere door een filter, dat alleen verti caal gericht licht doorlaat. De toeschou wer bedient zich van een bril met op dezelfde wijze gepolariseerde glazen, zodat de beide ogen de twee over elkaar heen geprojecteerde beelden reeksen toch afzonderlijk waarnemen. Bij toepassing van het z.g. Russische scherm (systeem-Iwanow) behoeft men zelfs die bril niet meer te gebruiken, maar dan treedt een ander bezwaar op Reeds is aangetoond, dat het moge lijk is stereoscopische kleurengeluids- films te maken van een bijzondere hel derheid, zowel op 16 als op 35 mm breedte. Wie zal de primeur uit Schip luiden in de wacht slepen? ^LEXANDER KERENSKY WAS EEN VAN DE LEIDERS in de revolutie die in Maart 1917 't Tsaristisch regime omverwerp. Als eerste minister maakte hij een begin met de omvorming van Rusland tot een republiek. De communisten hadden geen aandeel in deze eerste revolutie. Trotzky was in New York, Stalin in ballingschap in Siberië. Zij keerden echter naar Rusland terug en namen tezamen met Lenin de leiding- in handen van een nieuwe revolutie. In November 1917 wierpen de Bolsjewisten de regering Kerensky omver. De leider der Mensje- wisten vluchtte naar Londen. PURMEREND. 21 Dec. Wanneer men de rundermarkt beziet, dan krijgt men wel de indruk dat we de stille tijd tegemoet gaan. De aanvoer wordt steeds minder. De levering van vette koeien was echter nog wel aardig en de kwaliteit over het algemeen heel goed. De prijsverhoging mist haar uit werking niet. Het aanbod van verse melkkoeien was maar klein en daaraan kan men zien dal het buitenland de beste koeien voor zich opeist. De han del was niettegenstaande het kleine aanbod uiterst lusteloos. De gelde- koeien vinden nog vrij vlug kopers en de prijzen blijven zeer vast. Van het jonge vee, zoals kalfpinken, blijft nog maar steeds een aardig aanbod en de prijzen zijn vrij stationnair. Ook met de graskalveren is weliswaar van een willige stemming geen sprake, maar gaandeweg worden ze toch verhandeld. De schapenmarkt was iets beter be zet en in de morgenuren was er aar- (lig drukte. Het aanbod van beste schapen overtrof zeker de vraag, daar de afloop een traag verloop had. De bokken- en geitenmarkt viel tegen, ondanks het feit dat er veel goede slachtgeiten waren, was de handel stug en de prijzen laag. In de handel in biggen belemmerden de vraagprij zen, die van week tot week hoger wor den, een vlugge gang. De paardenhan- handel was weer stug. Op de pluim- veemarkt wa3 het heel druk in verband met de Kerstdagen. De prijzen waren over het algemeen middelmatig. Aangevoerd 358 runderen waaronder 53 vette koeien, 9 stieren, 5 pinken, 115 nuchtere kalveren, 215 schapen en 22 vette varkens voor de levering. 60 melk- en kalfkoeien van f 425 tot f 825 stug, 156 gelde koeien van f 350 tot f 550 matig, 52 pinken van f 275 tot f 500 kalm, 18 graskalveren van f 145 tot f 225 matig,a 190 schapen en lamme ren van f 60 tot f 95 en f 42 tot f 58 matig, 103 bokken en geiten van f 15 tot f 70 stug, 517 biggen van f 45 tot f 75 stug duur, 46 paarden van f 250 tot f 600 stug. 5300 oude kippen en hanen rode en witte van f 2.75 tot f 3.25 per kg, 900 oude kippen en hanen blauwe van f 3 tot f 3.50 per kg, 200 jonge hennen van f 60 tot f SO per stuk, 900 eenden van f 2 tot f 4.50 per stuk, 2900 konijnen van f 2 tot f 11 per stuk, 610 ganzen van f 10 tot f 14 per stuk, 175 kalkoenen van f 14 tot f 18 per stuk. VEERTIG JAAR BODE Op 1 Januari 1949 herdenkt onze oud gemeenteveldwachter J Kramer het niet zo veel voorkomende heugelijke feit, dat hij 40 jaar als bode werkzaam is in dienst van het Waterschap „De Oningepolderde Landen" en de „Sammerspolder", beide gelegen onder Egmond-Binnen Het leidt geen twijfel of dit feit zal wel op be scheiden wijze herdacht worden MA 30 JAAR speelt Kerensky in bal lingschap nog steeds een rol in de politiek, zij het een geringe. Hij is op het ogenblik leider van een organisatie van Russen in het buitenland, die streven naar de bevrijding van hun land van het communistisch regime. In een van de laatste nummers van „The American Magazine" verscheen een artikel van Kerensky, waarin deze zijn denkbeelden uiteenzet. De Vera Staten, aldus het artikel, dienen hun houding tegenover de Sovjet-Unie te veranderen. De Sov jets organiseren openlijk in Amerika een vijfde kolonne. Amerika moet het zelfde doen in de Sovjet-Unie. Er moet een wig gedreven worden tussen het regime en het Russische volk. Er zijn millioenen Russen, die het com munistische régime haten. Rusland heeft een bevolking van ongeveer 180.000.000 zielen. Slechts 600.000 daar van zijn lid van de communistische partij. Naar schatting zijn niet meer dan 20 millioen mensen trouw aan de partij. Hun bevoorrecht bestaan dan ken zij aan het huidige régime. De helft van de bevolking echter bestaat uit boeren, die gedwongen werden hun land af te staan en in collectieve boerderijen te werken. Zij zijn arm en kunnen niet de vruchten van eigen arbeid plukken. Bijna 20 millioen boerengezinnen verlangen er naar, dat hun het com munistische juk wordt afgenomen. Mil lioenen Russen zijn „gezuiverd", omdat zij zich niet voor 100 pet. onderwier pen aan de dogma's van Stalin. De verwanten van deze gezuiverden, die óf spoorloos verdwenen zijn óf in ge dwongen arbeidskampen werken, koesteren een diepe wrok tegen het régime. Ontevredenheid Weinige Amerikanen begrijpen de mentaliteit van het overgrote deel van het Russische volk. Tal van geheime rapporten wijzen erop, dat de ontevre denheid hand over hand toeneemt. Zelfs vele intellectuelen schrijvers, artsen, componisten en geleerden krijgen er genoeg van steeds voor de keus te worden gesteld hun arbeid volledig aan te passen aan de com munistische voorschriften of anders gezuiverd te worden. Eens zagen zij in het communisme een middei om een soort Utopia op te bouwen. Nu beseffen zij hoever zij van een Utopia verwijderd zijn. De communistische kranten maken uiteraard geen melding van de be staande ontevredenheid, wel publice ren zij herhaaldelijk waarschuwingen aan het volk: „Er zijn n'og tevelen in ons midden, die het kapitalisme be vorderen". De pers heeft toegegeven, dat groe pen boeren hebben geprotesteerd tegen de collectieve boerderijen en aange kondigd, dat de verraders zullen wor den gestraft. Indien de Amerikanen nog meer ge gevens nodig hebben voor de menta liteit onder het Russische volk, laten zij dan de feiten bestuderen van de Duitse invasie in 1941. Stalin zag het gevaar in, dat het volk niet warm zou lopen voor de verdediging van zijn régime. Daarom veranderde hij tijde lijk van tactiek. De communistische propaganda werd gestaakt en in plaats daarvan de natio nalistische trom geroerd. Het volk werd opgeroepen om te strijden voor het vaderland, voor „het eeuwige Rus land". Deze oproep zou waarschijnlijk geen resultaat hebben gehad indien niet de Nazi's zich als barbaarse veroveraars hadden gedragen. Daardoor zagen ook dc tegenstanders van Stalin in, dat Hitier vocht tegen het gehele Russi sche volk en niet enkel tegen de Bolsjewisten. Na het einde van de oorlog kwam uit, hoezeer de patriottische propa ganda voor een groot deel bedrog was geweest. Stalin keerde weer terug tot de oude meedogenloze tactiek. Een legende Op dezelfde manier werden in Yalta Roosevelt en Churchill om de tuin geleid. De overeenkomst van Yalta was gebaseerd op de veronderstelling, dat Stalin de leer van Lenin over een onvermijdelijke communistische we reldrevolutie had verworpen. Dat is een legende gebleken. De regering van de V.S. moet daar uit haar conclusies trekken. Zij moet onderscheid maken tussen het régime en het onderworpen volk duidelijk ma ken, dat zij instemt met elke beweging die strijdt tegen de dictatuur. De machinerie daartoe is gereed. Het ijzeren gordijn zit vol gaten. Radio uitzendingen kunnen het naar belie ven doorboren. Meer personen, dan al gemeen wordt gedacht, trekken ge regeld de grens over. Illegale kranten kunnen op dit manier Rusland bin nengesmokkeld worden. Stalin probeert het Russische volk achter zich te krijgen door de Ame rikaanse leiders af te schilderen als „oorlogshitsers", die Rusland willen verdelen en uitleveren aan Wall- street. Het is niet voldoende, dat de Amerikaanse propaganda dit ontkent. Noodzakelijk is, dat duidelijk wordt gemaakt, dat het verweer van Amerika is gericht tegen de communistische partij en zijn aanhangers en niet tegen het Russische volk als zodanig. Aldus het artikel van Kerensky, voor wiens rekening de vermelde fei ten en conclusies zijn. DE BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN BIJEEN. De bond van plattelandsvrouwen, afd. Heiloo, kwam Maandagavond in feest- vergadering in de Rustende Jager bij een. Het was een zeer gezellige en stemmingsvolle avond, die reeds 's mid dags 5 uur begon en 's avonds 12 uur eindigde. De broodmaaltijd in de voor avond bracht er de juiste stemming in. Een verkoping ten bate van de t.b.c.- bestrijding had eveneens succes. Dat er verder vriendelijke woorden etc. ge sproken werden behoeft geen betoog. De avond was een groot succes voor de plaatselijke afdeling, die mede stond in het teken van de Kerstviering. ERGER VOORKOMEN! Maandagavond plm. 7 uur ontstond brand in de schoorsteen der centrale verwarming welke met olie gestookt werd, van de heer Pauwels, Blockhove- park te Heiloo. Hoewel de gehele schoorsteen van onder tot boven brand de en reeds op verscheidene plaatsen grote scheuren vertoonde, kon door energiek ingrijpen en hard werken der brandweer erger worden voorkomen. SPELDJESDAG HERWONNEN LEVENSKRACHT! De vereniging tot bestrijding van de tuberculose Herwonnen Levenskracht, instelling van het R. K. Werklieden verbond, waaraan tevens een rusthuis voor gehuwde vrouwen is verbonden, houdt Zondag a.s. een speldjesdag voor dit sympathieke doch zo uiterst nood zakelijke doel. Gaarde bevelen wij de ze collecte in uwe belangstelling aan. Het drukste toegangspunt tot de Noord-Oostpolder ligt bij de Ramspol, de uitstekende punt van het Kam pereiland. Drie ponten, waarvan men op „eigen risico" gebruik kan maken, zorgen voor het verkeer tot de vaste brug voltooid zal zijn. De twee gedeelten van de bovenbouw zijn via de grote rivieren op vlotten aange voerd. Eind Maart hoopt men het wegdek gereed te hebben, zodat de brug begin Mei kan worden opengesteld. De voltallige gemeenteraad verga derde Maandagavond onder voorzitter schap van Burgemeester Niele. Begroting voor 1949 De rapporteur der begrotingscom missie, de heer Joh. Koeman, bracht rapport uit. De voorstellen van B. en W„ zoals die in de begroting be lichaamd waren, konden algemeen de goedkeuring wegdragen. De begroting werd met alg. stemmen aangenomen met aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst 808.000 en op de kapi- taaldienst 1.200.000. Het bedrag per leerling voor het bij zonder onderwijs voor 1949 werd be paald op 17,25. De heer Snoeks (r.k.) achtte dit be drag te laag voor de bijzondere scho len. die klein zijn, terwijl de openbare school, die de maatstaf vormt, groot is. De voorzitter lichtte toe, dat de schoolbesturen bij de onderwijsraad verhoging van dit bedrag zullen kun nen vragen. Aangenomen werd voorts nog een aanvulllngsbegroting, waarin opgeno men zijn alle salarisverhogingen der imbtenaren, zoals die reeds eerder door de raad waren behandeld. Ambtswoning voor de burgemeester De voorzitter lichtte het verzoek van de gemeente Egmondbinnen toe, of Egmond aan Zee in de jaarl. kosten van de ambtswoning, die Egmondbin nen zal bouwen, voor 1/3 gedeelte wil bijdragen. Besloten werd in ieder ge val tot de bouw over te gaan. Daar het ook voor Egmond aan Zee van be lang is, dat de burgemeester behoor lijk gehuisvest wordt, meende de raad van Egmondbinnen, dat het billijk is, dat Egmond aan Zee in het tekort bij draagt. Wethouder P. de Graaf (PvdA) had de zaak in de fractie besproken. In principe is deze voor inwilliging van het verzoek. Niettemin betreurt de fractie de houding van de raad van Egmondbinnen. Men stelt Egmond aan Zee voor een voldongen feit. De aan besteding viel tegen en daarom wordt nu de hulp van Egmond aan Zee ge vraagd. Men wist toch echter in Eg mondbinnen de begroting, die 42.800 was en de aanbestedinggsom van 39.165 viel dus niet tegen. Men had dus eerder hulp moeten vragen. Bo vendien sloot men bij de aanbeste ding de aannemers van Egmond aan Zee uit. Voorts wist men toch, dat Eg mond aan Zee reeds eerder plannen bad voor een ambtswoning. Zijn frac tie zou niettemin vóór het voorstel stemmen. De voorzitter verdedigde een en an der. De raad van Egmondbinnen moest met spoed besluiten, vóór 16 Decem ber j.l., met het oog op het bouw volume. Men meende aanvankelijk, op grond van overname van een claim, dat het tekort lang niet zo groot zou zijn. Dit bljjkt nu 775 tot 900 per jaar te zijn en dat acht de gemeente te bezwarend. De heer van Pel (Alg. Belang) acht te het mogelijk, dat in de toekomst weer 2 burgemeesters worden Be noemd. Dan moet Egmond aan Zee zelf een ambtswoning bouwen en moet dus de verplichting ophouden om bij te dragen. Wethouder de Graaf achtte dit uit gesloten. Wel ziet hij in de toekomst dc Egmonden één gemeente worden. Ook de voorzitter achtte het onom stotelijk, dat de gemeenten één zullen worden, hoewel beide colleges van B. en W. tegen vereniging waren. Men sprak in Alkmaar ook over samen voeging met Heiloo, maar dat achtte bij uitgesloten, waar de Egmonden binnen afzienbare tijd tesamen wel op 10.000 inwoners zullen komen en dus groot genoeg zijn voor de vorming van een zelfstandige gemeente. Na uitvoerige discussie besloot de raad voor 1/3 bij te dragen in het jaarl. exploitatie-tekort, tot een maxi mum van 300 per jaar, voor de duur van 50 jaar en alleen zolang de Eg monden tesamen één burgemeester hebben. De voorzitter trok uit dit besluit de conclusie, dat men hem genegen is, v/aarvoor hij zijn hartelijke dank be tuigde. Nadat vervolgens besloten was de gemeenschappelijke regeling inzake o.l.o. met Alkmaar te beëindigen, in verband met de wijziging der L.O.- Wet, werd de heer C. van Pel met al gemene stemmen benoetad als ge meente-opzichter, op nader vast te stellen salaris. Als leden van Maatschappelijk Hulp betoon werden herkozen de heren Mr. J. J. Spit en het raadslid ff. Koeman. De heer G. v. d. Hagen werd met ingang van 1 Februari 1949, in de vaca ture van zijn vader, benoemd tot be drijfsleider van het waterleidingbe drijf, gasfitter en lijn werker el. bedrijf. Tenslotte werd besloten met de heer J. Groen een stuk grond te ruilen pan. de Trompstraat, tegen een stuk in de Wilhelminastraat van gelijke grootte. Rondvraag De heer H. van Pel gaf in overwe ging tijdig grond aan te kopen van Jhr. Six, met het oog op uitbreiding der gemeente. De gemeente bleek hiermede reeds lang bezig. De gevraagde prijs van 1 per m2 wordt echter te hoog ge acht. Wethouder de Graaff beaamde, dat regeren is vooruitzien. Dat bleek, toen Egmond aan Zee zijn bouwplannen klaar had en zodoende reeds 44 wonin gen kon bouwen, deels ten koste van het bouwvolume van andere gemeen ten. Zijn fractie pleegt met diverse in stanties overleg, om grond in handen te krijgen. De voorzitter wenste de raadsleden cp deze laatste vergadering in 1948 een goed uiteinde en een voorspoedig begin. De nieuwe Algemene Politie Verordening De nieuwe algemene politieverorde ning, zoals die door de gemeenteraad in November p.l. is vastgesteld, is op 13 December in werking getreden. De verordening is gemoderniseerd, doch bepaald ingrijpende wijzigingen zijn niet aangebracht. Het sluitingsuur voor café's is voort aan 's winters 11 uur in plaats van half 11. In de zomer, d.w.z. van 1 Mei tot 1 October, is het sluitingsuur bepaald op 12 uur. Er wordt geen verschil meer gemaakt in het sluitingsuur op Zaterdag en Zondag en op andere dagen, zoals vroeger wel het geval was. Veel is er te doen geweest over de be palingen betreffende het baden. Velen meenden, dat Egmond aan Zee in dit opzicht reactionnair zou worden en dat de vrijheid op dit punt bestaande, sterk aan banden zou worden gelegd. Men zij hieromtrent gerust gesteld, het tegen deel is eigenlijk het geval. Het is nu slechts verboden zich zonder badcostuum of zwembroek in zee te begeven! Tegen deze bepaling zal wel niemand bezwaar hebben. Verder is slechts verboden zich op het strand geheel te ontkleden of ontkleed op te houden. Ook deze bepa ling kan dus moeilijk te streng genoemd worden! Tenslotte is het verboden zon der gebruik van badkoets of badtent in zee te baden op dat strandgedeelte, waarvoor B. en W. zulks bepaald heb ben. Overigens is men dus geheel vrij. Reactionair is Egmond aan Zee dus zonder twijfel in het geheel niet. Op straat is voortaan niet alleen ver boden zich ongekleed te bevinden, maar cok in badcostuum mag men niet op straat lopen, tenzij men daarover een gesloten badmantel draagt of nog geen 12 jaar is. Na des avonds 8 uur tot 's morgens 6 uur is het lopen in bad costuum op straat geheel taboe. De huisvrouwen of haar dienstboden dienen er aan te denken, dat voortaan kleedjeskloppen tussen 10.30 uur en 21.30 uur verboden is, terwijl wasgoed drogen op, langs of aan de openbare straat verboden is. Het ventverbod is uitgebreid tot de inwoners der gemeente, omdat hoger hand.van mening was, dat hierin anders plaatselijke protectie school. De z.g.n. Zwarte lijst voor habituele dronkaards is ook in de nieuwe veror dening gehandhaafd. Het is verboden in de kom der ge meente varkens te houden of een mest vaalt aan te leggen, terwijl voorts ver boden is putten anders te laten ledigen dan met pneumatische werktuigen of anders dan vóór 's morgens 8 uur of na 's avonds 11 uur. Kamperen zal overal verboden zijn, behoudens vergunning. Nieuw is ook de bepaling, dat het verboden is zich tussen de beplantingen te bevinden. Verder blijft alles bij het oude. BONTE-AVONDEN ORANJE COMITé Het Oranje-comté> dat geruime tijd ge leden grootse plannen maakte, geeft blijk het niet bii schone woorden te laten Het laat tijdens de Kerstdagen zijn zon- neje weer boven de horizon van den Hoef tot in de zaal van P Mooij stralen, waar twee grote bonte avonden werden georganiseerd met medewerking van Alb de Booij, Cor van Veen, de Toneelver eniging „Inter Nos" en ons Hoever Gul- taar-Orkest „De Rianti's'' De goede naam van alle medewerkenden waarborgt on getwijfeld genotvolle avonden, die belde met een gezellig bal besloten worden Holl. Mij van Landbouw vergaderde De afd. Bergen van de Holl. Mij. v. Landbouw hield in Het Huis met de Pilaren een ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer H. Bruin. Nadat verschillende huishoudelijkeza ken waren afgedaan, de beide aan de beurt van aftreden zijnde bestuursle den, de heren G. Franzen en M. L. Al- derlieste waren herkozen en in de vacature van de penningmeester was voorzien dor* de verkiezing van de heer IJ. Bruijn, kreeg ir. W. Merkx, secretaris der Stichting van de Land bouw voor Noord-Holland het woord. Alvorens het toekomstige landbouw programma aan te snijden, wierp spre ker een blik achterwaarts naar de der tiger jaren, opmerkende, dat een her haling van die toestanden niet tot de onmogelijkheden behoorde. „Hetgeen er geweest is, dat zal er zijn", zei reeds de Prediker, „en hetgeen er gedaan is, dat zal er gedaan worden, zodat er niets nieuws is onder de zon". De tijden van schaarste raken voorbij, weer zullen de producten overvloedig zijn, maatrege len tot beperking zullen overwogen v/orden. De vraag of bij volkomen vrij heid bestaanszekerheid voor de boer mag worden verwacht bij de huidige stand van zaken, meende spreker met een volmondig „neen" te mogen beant woorden. Het spel van vraag en aanbod zou theoretisch de prijzen van de pro ducten bij schaarste moeten doen stij gen, maar in werkelijkheid zou geleide economie remmend werken: de belan gen van andere bevolkingsgroepen kan de overheid niet uit het oog verliezen. Op de causerie van de heer Merkx volgde een levendige gedachtenwisse- ling. Men was het er wel over eens, dat er gebonden vrijheid moest zijn voor enige bestaanszekerheid, maar alles wat van boven komt, voelt de boer als dwang. Een stem uit de vergadering achtte uitvoering door een plaatselijk orgaan de oplossing: dan zouden de maatregelenen dienen te worden uitge voerd naar de bedoeling en niet naar de letter. In verband met de geruchten over aardappelteeltbeperking infor meerde een ander of de aardappel moeheid moest dienen als stok achter de deur. De heer Merkx wees er op, dat men niet diende te vergeten, dat ziekte onze export ten zeerste zou kunnen bemoeilijken; bloembollen en heesters konden als waarschuwing dienen. Veenkoloniale boeren hadden dit al ingezien en zich zelf beperking opge legd. Nadat nog andere probleenm waren besproken zwegen eindelijk de stem men en dankte de voorzitter, de heer Merkx, voor de weldadige woorden vloed, die hij had doen nederdalen over de vergadering en roep hem onder instemming van alle aanwezigen een spoedig tot weerziens toe. Hensbroek heeft 120.000ste abonné op P.W.N. De heer A Insing te* Hensbroek ontving Maandag j 1 van het Provinciaal Water leiding Bedrijf de bijzondere mededeling, dat hij he 120,000e abonné van dit be drijf was Vanzelfsprekend was dit bericht voor de familie Insing een grote verassing, temeer daar men reeds plm twee maan den geleden was aangesloten Begrijpelijk is de directie van het PWB niet onopgemerkt aan dit feit voorbij gegaan en zo vond dan Dinsdagmiddag ten huize van de familie Insing een korte feestelijke herdenking plaats, waarbij naast de familie Insing tegenwoordig waren de heren J v d Plas, districts hoofd te Hoorn; Silver, opzichter; en het personeel dat de aansluiting tot stand had gebracht In een toespraak namens zijn directie wees de heer Van der Plas er op, dat de woning, daar deze op geruime af stand van de hoofdleiding is gelegen^ niet onder de verplichte aansluiting viel, oor zaak van deze late aansluiting was Spr twijfelde er echter niet aan of de aan sluiting was met vreugde begroet De directie liet haar gelukwensen ver gezeld gaan van een keurige bloemen mand en een gratis abonnement gedu rende één jaar Hierna werd het gezelschap op de foto vereeuwigd met de lege drinkwaterbak als décor ZANGLUST De Gemengde Zangvereniging „Zang- lust'» gaf in café Van Truyen een uit voering met medewerking van het Fan farecorps uit Warder Verschillende liederen werden op uit stekende wijze uitgevoerd Ook werd met zeer veel voldoening geluisterd naar de muziek van de Fan fare De verloting in de pauze bracht financiële uitkomst, want jammer genoeg was de zaal niet geheel bezet Toch kun nen het koor en zijn dirigent, do heer H van Essen op een geslaagde uitvoering terugzien

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6