Oterleek's Raad neemt begroting 1949 onder de loupe Op bezoek bij familie van „Gebroken Tand" Graft Egmond aan Zee Berg en IJmuiden Broek op Langendijk Heer-Hugowaard Een beverfarm op Wieringen Heino Boven werki voor deviezenpot ieuws patste N Republikeinse voorlopige regering gevormd Radioprogramma 2e Kerstdag De raad der gemeente Oterleek kwam Donderdagmorgen onder voor zitterschap van de heer J. Posch bij een. De voorzitter deelde mede, dat door wijlen mevr. A. M. Bijpost aan de gemeente zijn gelegateerd enige per celen bouwland en water, gelegen in de kadastrale gemeente Oudkarspel ter grootte van ca. 35.80 are, onder voor waarde, dat uit de opbrengst van dit legaat de ten name van erflaatster staande grafruimte op de algemene be graafplaats te Stompetoren, letter O nummer 4 steeds gesloten zal worden gehouden en In deze grafruimte nim mer meer iemand zal worden begra ven. De raad kon zich met het aan vaarden van dit legaat onder de gestel de voorwaarden verenigen. Tevens deelde de voorzitter mede, dat de kosten van de telefoon van de openbare lagere school te Stompetoren thans ten laste van 't hoofd der school zullen komen, met uitzondering van de kosten van abonnement, welke door de gemeente zullen worden gedragen. De begroting voor het dienstjaar 1949 werd op advies van de commissie van onderzoek onveranderd vastge steld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van de gewone dienst van 69.985.57 met een post voor onvoor zien van 629.12. De cijfers van de ka- pitaaldienst bedragen in ontvangst en uitgaaf 18.571,24, waaronder 'n over boeking van de reserve van 13.000.-. De heer G. C. Dekker zeide namens de commissie dat de raad zich met de overgelegde begroting kan verenigen. De heer Go vers las hierna een door hem opgezette beschouwing voor, waarin hij o.m. zei, dat hij t.a.v. de begroting niet nalaten wilde zijn waar dering uit te spreken. Gaarne zou hij gezien hebben dat tot een belangrijke uitbreiding der straatverlichting was overgegaan, terwijl hij daarnaast gaar ne een verlaging der grafrechten ge zien zou hebben. Wel heeft het hem voldoening geschonken, dat enkele brandkranen in Oterleek zullen wor den aangebracht en tot plaatsing van brandblusapparaten zal worden over gegaan. De woningbouw was voor een gemeente met de grootte van Oterleek niet onbevredigend. Hij had gaarne ge zien, dat in plaats van het geraamde be drag voor meubilering van het raad huis bedragen geraamd waren voor hernummering der woonhuizen en het aanbrengen van een nieuw aanplak bord te Oterleek. Het is twijfelachtig of de plicht tot het uitbaggeren van het water vóór de aanlegsteiger op de gemeente rust en hij verzocht dit als nog te willen doen nagaan. De voorzitter zou de voorstellen van de heer Govers onderzoeken. De pensioengrondslagen van de se cretaris en de ontvanger werden vast gesteld op respectievelijk 1980.en 1020.—. Aan de gemeenteopzichter J. Schuur man werd over het jaar 1948 in ver band met meerdere werkzaamheden een gratificatie toegekend van 125. Adhaesie zal worden betuigd met het KOMT EK EEN LANDBOUWHUIS HOUDSCHOOL IN GKAFT Voor het platte land van de provin cie Noordholand is aan de Hollandse Maatschappij van Landbouw een neu trale landbouwhuishoudschool toege wezen. De aandacht is daarbij o.a. gevestigd op de Rijp-Graft. Aangezien wij zo gelukkig zijn in de gemeente Graft eventueel over 'n ge schikt gebouw te kunnen beschikken, wordt aan de ingezetenen van Graft, de Rijp, Starnmeer, Spijkerboor, Noord- West Beemster, Grootschermer en Schermerhorn verzocht de volle mede werking te willen verlenen om de landbouwhuishoudschool in onze om geving te krijgen. Het zal overbodig zijn te wijzen op het grote nut en de voordelen welke 'n dergelijke school in onze naaste om geving biedt. De kinderen kunnen, met besparing van reiskosten en tijd, deelnemen aan kookcursussen, naaicursussen, hand werklessen. lessen in handenarbeid, zuigelingenverzorging enz. Meisjes die anders niet in de gele genheid zijn een dergelijke school te bezoeken, worden dan in staat gesteld huishoudonderwijs te volgen. WONINGBOUW 1949 Ged. Staten hebben voor Egmond aan Zee het bouwvolume bepaald. Er mogen 11 woningen gebouwd wor den, terwijl voorts voor 7 woningen daarenboven plannen gemaakt kunnen worden. Voorts zijn 15 woningen toe gewezen voor vestiging van elders. Totaal zullen er dus hoogstens 33 wo ningen gebouwd mogen worden. KOLONIEHUIS PRINSES BEATRIX Het staat thans vast, dat 't kolonie huis Prinses Beatrix in onze gemeente zal worden herbouwd. De plannen zijn gereed en het benodigde bouwvolume is door het rijk toegekend. HET PROVINCIE-BOS IN AANLEG De aanleg van bebossing op het ter rein van het PWN aan de ingang on zer gemeente is thans vrijwel voltooid en strekt zich uit van Egmond aan den Hoef tot de eerste huizen in onze ge meente, die momenteel in aanbouw zijn. Het belooft een fraai geheel te worden, waardoor men in de toekomst van Egmond aan den Hoef naar Eg mond aan Zee zal gaan over 'n toe gangsweg, die aan beide zijden bebost ig. invoeren van Esperanto als vakonder wijs op kweekscholen. De gemeenschappelijke regeling om trent toelating van leerlingen uit de gemeente Oterleek op scholen in de gemeente Alkmaar werd op voorstel van B. en W. per 1 Januari 1949 op geheven. Hierna kwam ter sprake het verzoek van het Wit-Gele Kruis in Westfries land om een jaarlijkse subsidie ten be hoeve van door deze vereniging te verrichten werkzaamheden. De heer Baltus bracht naar voren dat door hem een onderzoek is ingesteld naar het ledental in de gemeente Oterleek. In eerste instantie meende hij dat de ge meente Oterleek voor het grootste ge deelte zou vallen onder de afdeling Oudorp van die vereniging. Het blijkt echter dat door grenswijziging der pa rochie Oudorp ook de aan de Lange Molenweg wonende Katholieke ingeze tenen vallen onder de afdeling Ursem. Tengevolge van deze wijziging behoren ongeveer 10 gezinnen uit deze ge meente tot de afdeling Ursem. Een subsidie van 100.kwam hem te hoog voor in verband met het lage le dental en hij stelde voor een jaarlijkse subsidie aan de afdeling Ursem te ver lenen van 25.De raad kon zich hiermede verenigen. De rondvraag le verde niets op. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 406 kisten horsmakreel, 2520 kisten ma kreel, 170 kisten schar, 130 kisten schol 10 kisten bos, 60 kisten fijnvis, 15 kis ten haai, 180 kisten schelvis, 270 kisten wijting, 100 kisten poon, 45 kisten ka beljauw, totaal 3966 kisten. Besommin gen RO 53 Dirkje 10240; RO 15 Antje 9240; IJM 20, Polderman 21450; 99 Batavia 18150; KW 9 1930; 166 2385; 24 5950; IJM 204 4412; 241 257; 230 255; HD 125 1319; EH 20 160; UK 97 13; 163 10; 184 16; 188 44; 87 50; 72 358; 144 146; 125 119; 47 98; 69 67;; 75 47; 46 318; 70 en 266 55. VIER GROTE TRAWLERS ALS HERSTELBETALING Naar de IJm. Crt. verneemt, is Dins dagavond bekend geworden, dat Ne derland vier grote, thans in Duitse dienst varende stoomtrawlers van de „Holland"-klasse als herstelbetaling zijn toegewezen. Door de Staat der Nederlanden wor den deze vier trawlers tegen normale taxatieprijs aan het IJmuidense visse rij-bedrijf aangeboden. Kerstconcert Koorvereniging De Koorvereniging Bergen gaf gis terenavond in de Rustende Jager een Kerstconcert. Mede werkten, behalve het koor onder leiding van de diri gent Jac. Kort, de tenor Peter Dog ger en de pianist Simon Halie, ter wijl in het Weihnachtsoratorium van Miiller mevr. G. BeeldmanRensink als sopraan-soliste optrad. De door het koor uitgevoerde wer ken, van Dvörak, Liszt en H.F. Miil ler. meer in het bijzonder gewijd aan de Kerst, stonden naar inhoud en muzikale opvatting van de compo nisten in wel scherpe tegenstelling tot de door de pianist ten gehore ge brachte stukken van Chopin, Debus sy, Moussorgsky en vooral van Pou- lenc en Prokofieff. Het koor met psalmen en liederen, die men klas- siek-romantisch kan noemen, de scheppers waarvan allen geboren werden in de eerste helft der vorige eeuw; de pianist met werk van meer moderne componisten van wie twee 'Poulenc en Prokofieff) de invloed van Strawinsky blijvend hebben on dergaan. Het is de vraag of een programma een dergelijke heterogene samenstel ling verdraagt, indien niet oen gelei delijke overgang der verschillende stijlen aanwezig is. Wat de uitvoering betreft; Het koor gaf een zeer fraaie uit voering van Psalm 149 van Dvörak, waarmee het veel muzikaliteit ver ried, welke eveneens aanwezig was in Psalm 13 van Liszt en het orato rium van Müller. Een verrassing was de sopraan-soliste, mevr. Beeldman, die mij althans ontroerde, wat ik niet van tenor en pianist kan zeg gen. Haar rol was niet groot, maar werd voortreffelijk vervuld, hetgeen eveneens gezegd kan worden van de alt, die haar eens begeleidde. Peter Dogger heeft ongetwijfeld een mooie stem, maar hij weet haar niet steeds juist te gebruiken. In de drie Kerstliederen van Cornelius deed hij overigens horen, dat hij een lied gevoelig weet voor te dragen. In samenwerking met het koor zong hij piijzenswaardig, te eerder waar het koor hem soms dreigde te overstem men. Simon Halie, in de begeleiding van het koor correct, was in zijn solis tisch optreden een technisch knappe pianist, een man, die van „vuurwerk" houdt en daarbij de diepere muzikale waarde der uitgevoerde werken niet altijd tot haar recht doet komen. Chopins ballade, op. 23, in K kl., had met Chopin niet veel uit te staan, maar Prokofieffs Prélude, die een koelere behandeling verdraagt, gaf wel een goede indruk van de moge lijkheden die er in deze pianist schuilen, wanneer hij minder op het metrum en meer op het rhythme gaat letten; het agogische accent, dat het rhythme schept, is in de muziek wel het voornaamste en tevens het meest verwaarloosde element. Het publiek desniettemin was enthousiast en dwong de pianist tot een toegift. Dit concert werd in alle opzichten door het koor gedragen, dat dan ook op een zeer geslaagde uitvoering kan terugzien. Hetgeen het best tot uit drukking kwam in de bloemen de dames-solisten aangeboden v. d. W. DE POLITIE MELDT Gedurende het tijdvak van 17 tot en met 23 December werden aan het politie bureau te Bergen de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven: kerkboekje, 2 sleutels, rood bruine setter (reu), actentas (bruin), heren-polshorloge, zwart hondje en wollen kinderdas (zwart met si Ijs en witte stip) De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: zil veren broche, gebreide donkerblauwe wan ten, paar bruine glacé handschoenen, don kerblauwe want met gekleurde boord Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau Rijkspolitie, Karei de Grootelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur rv m DOKTERSDIENST Op Zaterdag 25 December (le Kerstdag) wordt de doktersdienst te Bergen uitge oefend door dokter Poot, telefoon 2423, op Zondag 26 December (2e Kersdag) door dokter Van Gelder, telefoon 2027 KERSTFEESTVIERING ZONDAGSSCHOOL De Zondagsscjhoolvereniglng ,,Imma- nuël" hoopt met de kinderen van de Zon dagsschool (Geref en Rechtzinnig Her vormd) op de Eerste Kerstdag, des avonds om 7 uur, het Kerstfeest te vieren BEROEPEN Ds. A. S. Bijlsma, Ned. Herv. Predi kant te Broek op Langendijk heeft een beroep ontvangen naar Oostwolde (Old- ambt). BEROEP AANGENOMEN Ds. W. C. Huismans, Gereformeerd predikant te Heerhugowaard, heeft het beroep, dat hij onlangs ontving naar Sitens (Fr.), aangenomen. Ds. Huismans bedankte voor de beroepen naar Rotte- valle, Suameer en Den Burg op Texel, welke hij ook de laatste tijd had ont vangen. Natuurlijk staat ook het December nummer van „De Speelwagen" in het teken van de bijzondere feestdagen, waaraan deze maand zo rijk is. Dit blijkt uit de fraaie tekeningen van Oortwijn en de verschillende bijdragen, v.aarvan wij in eerste instantie wil len noemen „In de tachtiger jaren om streeks Sinterklaas en Kersttijd". Met het slot van „Per Caricle" van De Rijp naar Texel v.v." besluit de heer S. W. Melchior een interessant artikel. Ook de verdere inhoud van deze laatste Speelwagen in 1948 verdient een warm woord van instemming. Wij hopen, dat het populaire, specifiek Noord-Holland se, tijdschrift ook in 1949 zijn taak op dezelfde wijze zal vervullen. (Van onze speciale verslaggever). Deze week werden wij plotseling door een enkel woord weer herinnerd aan die fijne avonden uit onze jongenstijd, avonden, waarop je met „Kazan, de Wolfs hond" of „De zoon van Kazan" van James Olivier Curwood niet uit je hoekje weg te slaan was. Hoe zat je in spanning als een otter de door Gebroken Tand en zijn bevers in een rivier gebouwde dam doorwroette, het water wegliep en de hutten van de bevers droog kwamen, zodat de otter zijn prooi kon grijpen. Maar hoe genoot je ook als de otter na zijn vernietigingswerk rustig slapend op een boomstam door een stel wolven werd geschaakt en zijn verdiende straf moest in casseren. Het was het woord „beverfarm", dat ons aan dat alles deed denken. Op Wierin gen is n.1. een beverfarm gesticht, werd ons verteld. Wij zijn er heengegaan om zelf de nakomelingen van Gebroken Tand eens te kunnen zien. Heino Boven, boer op het Stroe, een der hoge delen van het voormalige eiland, dat door zijn bijzondere bodem gesteldheid zo'n van 't Noordholland se polderland afwijkend landschaps beeld vertoont, heeft de „beverpri meur" voor onze provincie benoorden 't IJ. Hij had ons langs de met „tuun- woaltjes" afgebakende weg zien aan komen en wachtte al in de deur van zijn woning. Het regende geducht en we waren blij eerst even beschut ting te kunnen zoeken achter de zes koeien van de boer, die lekker hun voer hooi stonden te kauwen en nau welijks aandacht schonken aan de vreemde indringers. Lang konden wij onze nieuwsgierig heid echter niet bedwingen en toen Pluvius wat minder royaal werd, stap ten we achter de „farmer" aan naar 't veldje bij het huis, waar de bevers moesten wonen. En werkelijk, daar stonden hun verblijven en zagen wij de dieren. Twee hokken waren gereed en elk ervan werd bevolkt door een paartje bevers. Het zijn net grote ratten, on geveer veertig centimeter lang. Hun lichaamsvorm komt met deze knaag- staart, die in tegenstelling met die van de Noordamerikaanse bever niet plat en. breed, maar dun, rond en on behaard is. De tenen van de achterpo ten zijn door zwemvliezen met elkaar verbonden. De iets kortere voorpoten hebben geen zwemvliezen. Daarmede houden zij het voedsel vast, dat genut tigd wordt op dezelfde wijze als eek hoorns het doen, zitten op de achter poten. Wat voor voedsel geeft u de bevers, meneer Boven?" „Practisch hetzelfde als een konijn. Het zijn nl. alleseters. Kool, sla, gras, onkruid, wortels is van hun gading. En niet te vergeten appel of peer, daar zijn ze dol op. Voor de nacht krijgen ze nog een bal gekookte en gestampte aardappel vermengd met meel of avermout". De boer haalde nu een der bevers uit het hok, zodat we ze nog van wat dich ter bij konden bekijken. De bovenzijde van de pels is grijsbruin gekleurd en grofbehaard. Het voelt heel zacht aan, maar het is toch niet dat deel dat als bont waarde heeft, 't Gaat om de buik zijde. Deze komt n.l. met het water in aanraking en is het dichtst behaard. De kleur van de geschoren pels is don dieren veel overeen evenals de lange kerblauwbruin. Kenmerkend is ook de Steoa i Bev/E«?F»RM(1C>E ËEBSTE brede kop met de geldige snorharen en de vier grote oranjekleurige snijtan den, die wel het voornaamste kenteken van de bevers vormen. De hokken waarin deze dieren leven, bestaan uit drie afdelingen in totaal 4 m. lang en 1 m. breed. In de eerste plaats is daar het uit steen opgetrok ken nachtverblijf met stro gevuld; als dagverblijf dient een betonnen plat form met aan- het einde daarvan een bassin. De bevers kunnen niet buiten water. Zij spoelen er hun voedsel in schoon en zwemmen. Duiken doet dit soort bevers weinig. Het dagverblijf is overspannen met dik harmonicagaas. Deze materialen moeten gebruikt wor den, want hout is niet tegen de enorme scherpte van de snijtanden van de be vers bestand. De dieren zouden gauw zijn verdwenen en dat is de bedoeling niet. Wist u dat dit paar bevers f 500 heeft gekost? Het andere paar, dat iets jonger is, vertegenwoordigt een waar de van f 300. Boer Boven heeft grote plannen. Dit is een bescheiden begin. Naast de twee bestaande zijn nog vier hokken in aan bouw. Het doel is twaalf stuks. En dat is nodig ook, want eerst dan levert de beverfarm een goed stuk brood op. Na zeven a acht maanden zijn de bevers pelsrijp. Een fokpaar kan per jaar een pelswaarde opbrengen van vijf a zes honderd gulden. In twee jaar tijd kan de voedster vijfmaal jongen werpen, telkens 5 tot 7. Het fokken van bevers is niet zo een voudig als men denkt. De paren moeten zorgvuldig worden samengesteld en de verzorging vereist zeker de nodige ken nis van deze dieren. Zij, die een farm willen openen, dienen wel zeker goede inlichtingen in te winnen en kunnen zich wenden tot de secretaris van de Vereniging van Nutria Fokkers, de heer J. Bakker, Heukelensweg C 40, Colm- schate. Bezichtiging van een bestaande en prima ingerichte beverfarm zal ook geen overbodige weelde tAijken. Wij noemen de beverfarm „Miocaster" van de heer P. Koning te Wierden. Speciaal voor de kleine boer, die in zijn bedrijf een niet toereikend be staan kan vinden, kan de teelt van de bever van betekenis worden. Zij zijn in staat de dieren te verzorgen en kunnen zelf het vrij goedkope voedei verbouwen. Het mes snijdt daarbij van twee kanten. Er komt meer pers pectief voor het bedrijf van de kleine boer en.... men werkt voor de de viezenpot. Want naast de binnenland se bontveredelingsbedrijven bestaat voor de beverpels in het buitenland veel interesse. Een belangrijk Engels bontbedrijf is de Hudsons Bay Com pany te Londen. GEEN „ECHTE" BEVER. Men heeft hier niet te maken met de gewone Noordamerikaanse bever, deze planten zich in gevangenschap moeilijk voort, maar de z.g. moerasbever (Myo- potamus Coypu). De moerasbever komt in het wild in grote aantallen voor in Noordargentinië bij de samenvloeiing van de Parana en de Uruguay-rivier. Zij wonen in de uithollingen van de oevers van de riveir, waaruit zij te wa ter gaan. Het zijn gedeeltelijk avond en nachtdieren. Negentig procent van het beverbont wordt bereid van de pels van deze moerasbevers. De dieren werden in Europa het eerst ingevoerd in 1928, waar de teelt vooral in Duits land omvangrijk werd. Na de oorlog trok de fokkerij van moerasbevers ook in Nederland de aandacht en in Mei van dit jaar werden er in ons land reeds 500 gehouden. Men verwarre deze dieren ook niet met de uit Duits land gesmokkelde z.g. koffiebevers. De pelsen van deze beesten zijn door de generatie en verwaarlozing van de fok sterk in waarde en kwaliteit vermin derd. Aankoop van gesmokkelde be vers zou een grote strop kunnen bete kenen. De fok van de moerasbever staat in ons land dus nog in de kinderschoe nen, maar de kans op uitbreiding is, gezien de belangstelling zeer groot. Al moet de Nederlandse huisvrouw nu niet direct denken, dat zij zich spoedig in beverbont van „eigen bodem" zal kunnen hullen. En.de prijs van een dergelijke bontjas: 4500.- tot 4800.- zal ook nog wel een woordje meespre ken... De resten van de radiomasten van het Berlijnse station, die door de Fransen werden opgeblazen, daar zij een belemmering vormden voor het vliegverkeer op het vliegveld Tegel in de Franse zóne. Ongecorrigeerd Het Indonesische Republikeinse Bu reau te Singapore deelt heden mede, dat „ergens op Sumatra" een republi keinse voorlopige regering is gevormd, met als premier de minister van eco nomie in de regering van Hatta, dr. Sjafroedin Prawiranegara, die een be zoek aan Sumatra bracht, toen de Ne derlandse actie begon. Het bericht werd via de radio uit Tjoeroep op Zuid-Sumatra naar ande re centra van Republikeinse weer stand uitgezonden. Vijf van de andere ministers in de voorlopige regering waren tevoren leden van de voorlopige provinciale regering te Boekittinggi, het Republi keinse hoofdkwartier op Sumatra. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten cm 8, 1, 8 en 11 uur VARA: 8,15 Varia ties AVRO: 12,00 Musicorda 1,40 „The Avroleans VARA: 5,30 De avonturen van Ome Keesje 6,00 Voor de Strijd krachten 7,00 Contact met Canada AVRO: 8,05 Actualiteiten 8,15 Walztime 8,45 Hersengymnastiek 9,15 Melo dieën uit. de oude filmtrommel 10,00 Een slaperig halfuurtje met Chiel de Boer 10,30 Zang en piano 11,15 The Sky- masters 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 8, 9,30, 7,30 en 11 uur KRO: 1,25 Orkest zonder naam 3,50 Sidney Torch en zijn orkest 4,10 Sport NCRV: 6,30 Cantate 6,50 Alphons Gaalman (orgel) 7,2o Kerstliederen KRO: 7,45 Kareol- Septet 8,05 De gewone man 8,12 Uit en thuis 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Engelse Kerstmuziek VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA; 8,18 Lichte morgenklanken 1,20 The Ram blers - 5,30 Kwartet Jan Corduwener 6,20 Edith Piaf zi gt 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Veilig verkeer 7,30 Op vleug'len van muziek 7,45 De heer H M Velders 8,05 Reportage 8,15 Promenade-orkest 8,50 De Ducdalf 9,10 De nieuwe notenkraker 10,00 Johan Jong (orgel) 10,15 Reportage 11,15 Dansmuziek HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nü aan het werk 1,15 Kamermuziek 6,15 Sportrubriek 6,30 Met band en plaat voor U paraat 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 „Wat bracht het Marshall-plan? 8,05 Programma-proloog 8,15 Een winterprogramma 8,4o Het huis op de Muus (hoorspel) 9,30 „Vrij e'- blij" 10,00 Hollands Strijkorkest 10.45 AvondoVerdenking 11,15 Avond- RUN OP DE BANK TE SJANGHAI Woensdag heeft een menigte van verscheidene duizenden personen de Centrale Bank te Sjanghai bestormd om te pogen goudbaren en zilveren dollars te kopen. Bij deze run kwa men zes mensen om het leven. Het bankgebouw is thans door bereden po litie en militairen met gevelde bajo netten afgezet. In verschillende wijken van de zwaar door de oorlog geteisterde stad Berlijn heeft men, nu de win terkoude zich doet gelden, maat regelen genomen om de ergste nood te lenigen. In daarvoor ge schikte ruimten als bunkers, schuilkelders, vluchtelingenkampen en restauraties wordt de Berlijners gelegenheid geboden zich bij kachels te warmen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 4