Stad en Omgeving. „Tonegido" bracht „De Vrek" van Molière AGENDA j^aatste ^^ieuws geen gevo Daverende ovatie als hulde voor prima spel De heer Kroeskop nam afscheid van de.Kweek" Uitslag advertentie-prijsvraag Heiloo Egmond aan Zee Het Lied van de Zee Koedijk Bergen Soerakarta is verwoest Madioen gespaard voor vernieling De feestavond van de leerlingenvereniging „Tonegido" van de Rijkskweekschool, welke gisteravond in het Wapen van Heemskerk werd gehonden, is een volledig succes geworden. „De Vrek" het bekende blijspel van de Franse meester van het woord, Molière, vormde de hoofdschotel. Het was dan ook dit stuk, dat bijna de gehele avond vulde èn door inhoud èn door spel een schitterend succes ver zekerde. Het was van het bestuur van „Tone gido" juist gezien als aanvangsuur op da uitnodiging half acht te zetten. Nu kon met tenminste op tijd, acht uur, beginnen. Voorzitter W. Poeze kon op dat moment een geheel gevulde zaal het welkom toeroepen. Aanwezig wa ren o.a. de inspecteur van het L.O. in de inspectie Den Helder, de heer J. J. Feringa, en de oud-inspecteur bij het L.O. te Alkmaar, de heer G. Chr. Dun, de huidige inspecteur L. Vernooy zond bericht van verhindering. Na het openingswoord rees het doek voor de eerste maal, direct gevolgd door de hand van de heer Corn. Jon ker om de aanvangsmaat te slaan voor Regina Coeli, te zingen door alle leer lingen van de school. Nog vier liederen volgden, waarvan wij willen noemen het geestig gebrachte lied „Kortjakje" Snel daarop kwam het eerste bedrijf van „De Vrek". De beginscène gaf een gesprek tussen Elize, de dochter van de Vrek (Nel Weide) en Valère, diens knecht (D. Bark en Cleant, de zoon van de Vrek (H. Egbers). Daar uit bleek, dat behalve geld ook de liefde in het spel was. Valère bemint Elize. Cleant houdt van Marianne (Joke Verstraate), die met haar moe der in de buurt woont. De Vrek (A. van Zoonen) kwam daarna op met de ontstellende tijding, dat hij weer gaat ♦rouwen op zijn oude dag en nog wel met Marianne. Frosine, de geraffineer de koppelaarster (Els ten Brink) domi neerde in het tweede bedrijf in de puntige dialoog met de Vreic. Koste lijk spel. De eerste ontmoeting in bijzijn der anderen tussen De Vrek en zijn „aan staande" Marianne had in het derde bedrijf tijdens de voorbereidingen voor het souper plaats. Het gaat echter niet zo vlot als Frosine voorspelde. In het volgende bedrijf bedacht de Vrek zich. Cleant leek goed met Marianne te kunnen opschieten. „Ik ben te oud en zou nu gaarne zien. dat gij Cleant met haar trouwde". Uit een dispuut tus sen vader en zoon wist de knecht La Flècha (J. Kooiman), die als arbiter was ingeroepen, zich schalks te red den. Valère zag geen uitkomst meer. Hij nam een laatste hulpmiddel te baat en stal de kist met de 10.000 Louis ü'Or van de Vrek. Dit liep uit op een kostelijke en prachtig gespeelde scène, waarin de Vrek de diefstal ontdekte en wanhopig door zijn huis dwaalde om tenslotte naar de politie te lopen. Bedrijf vijf bracht met vele verras sende ontknopingen een slot, dat voor allen gunstig is. Cleant kreeg Marian ne, Valère de dochter en de Vrek zijd schat weer terug. Reeds na het vierde bedrijf kreeg de Vrek een open doekje, na afloop volgde een ware ovatie, welke staande werd gebracht en waarin naast de heer Van Zoonen, alle medespelenden en de regisseur, de heer Jan Huigen, vol ledig verdiend deelden. „Tonegido" verdient voor deze avond alle lof. Een karakterstuk als Molière's Vrek is niet gemakkelijk te spelen, voor amateurs blijft het een waag. Men heeft nu eens niet met een stuk willen komen, dat meestal op dergelijke schoolavonden prijkt. Dat alleen strekt al tot eer. Laat deze ge slaagde opvoering een stimulans zijn in deze richting door te gaan. Wij menen ons niet te vergissen, dat men dan een volgende keer, op deze wijze gespeeld, opnieuw succes zal oogsten. Na een gezellige verloting volgde een bal met muzikale medewerking van Tonny Willemsen. The Rhythm Fans" speelden voor R.A.O. De R. A. O. organiseerde gisteravond in 't Gulden Vlies een dansavond waar aan „The Rhytm Fans" belangeloos hun medewerking verleenden. Het was de eerste maal dat wij deze Alkmaarse band, die onder leiding staat van de bassist Piet Stokman, hoorde spelen. Het is een goede bezetting die prettige dansmuziek, ten gehore brengt. Ab Dam met zijn accordeon en zang is voor velen geen onbekende, evenmin als Arie Kos met clarinet," viool en piano. Jan van Twuyver is de pianist van „the Fans", doch grijpt af en toe ook weieens naar de accordeon. Achter de drums troffen wij Wim de Lange, voorheen saxofonist bij de Dolonans. Als lady crooner zingt Willy White Hollandse en Engelse liedjes en wij zijn er van overtuigd dat de Rhytm Fans met deze bezetting en deze muziek op de goede weg zijn. De Rijkskweekschool te Alkmaar heeft een ernstig verlies geleden. Gis termiddag n.l. nam de heer Kroeskop, leraar aan deze school, afscheid. Velen waren gekomen om dit afscheid voor de heer Kroeskop, dat om gezondheids redenen moest plaats vinden, tot een onvergetelijke dag te maken. Naast verschillende inspecteurs van het on derwijs, w.o. de hoofdinspecteur van de onderwijzersopleiding, leraren en leerlingen van de Kweekschool, was daar een groot aantal oud-leerlingen aanwezig. Van heinde en verre waren zij gekomen om te getuigen van hun genegenheid. Veel werd er gesproken bij dit afscheid, dat meer in het teken van een huldiging stond. Dat gebeurt bij leder afscheid en is dus niets bijzon ders. Maar uit de speeches die daar gistermiddag in het Wapen van Heems kerk werden afgestoken, klonk zoveel warmte en aanhankelijkheid dat het voor de toevallige toeschouwer spoedig duidelijk werd dat de heer Kroeskop een bijzondere plaats op de Kweek school en in de harten van leraren en leerlingen heeft ingenomen. De heer Mol, voorzitter van het co mité dat deze afscheidsmiddag organi seerde, sprak als eerste de heer en mevrouw Kroeskop toe. Vervolgens voerden het woord, de heer Kleywegt, hoofdinspecteur van de onderwijzers opleiding, de heer Knook. dir. van de Kweekschool, de heer v. d. Worp, oud- dir. van de Kweekschool, de heer Dun. oud-inspecteur van het L.O., de heer Feringa, inspecteur L. O., en mevr. Broersma-Smit, namens de oud-leerlin gen. Het is ondoenlijk de woorden van de resp. sprekers weer te geven. Ieder sprak op zijn eigen wijze, zoals de heer Dun zei: „Ieder vogeltje zingt zoals he' gebekt Is", doch het waren allen toe spraken waaruit warme sympathie sprak. Namens leerlingen en oud-leerlingen werd de heer Kroeskop een schrijfma chine overhandigd, waarbij de leraren een bijpas-end" tafel schonken. Deze eadeaux waren zeer welkom daar de heer Kroeskop zijn kennis en gaven thans op ander terrein dienstbaar zal maken. In een knap gestelde speech dankte de heer Kroeskop voor de be langstelling en cadeaux. De pauze werd door velen dankbaar aangegrepen om persoonlijk van de heer Kroeskop afscheid te nemen. Kerstfeestviering Zondagschool Enige honderden leerlingen van de Zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen" vierden op eerste kerstdag in de Grote kerk hun kerstfeest. Met stralende ogen zagen de kinderen aan het begin van de dienst toe, hoe de grote kerstboom door één van hen werd aangestoken. In de grote koperen kroonlampen brandden voor deze gele genheid de kaarsen en van achter het koorhek gezien bood de hoge kerk, uit sluitend door kaarsen verlicht, een sprookjesachtige aanblik. De ouderen in de hoge houten banken gezeten, za gen luisterend toe hoe de kinderen uit volle borst de kerstliederen zongen. De heer Knaap had wel eens moeite, alle stemmen gelijk te doen uitkomen, maar het gezang klonk uitstekend. De bege leiding was in goede handen bij de organist, de heer Van Westrienen. Ds. Wesseldijk vertelde de kerstgeschiede nis op boeiende wijze en naar het kerst verhaal van de heer Koch werd met gespannen aandacht geluisterd. Tot slot werden de leerlingen, die de Zon dagsschool gingen verlaten, toegespro ken en kregen alle kinderen een boek met enkele versnaperingen. Een enthousiaste kinderschaar ging met vaders en moeders door de koude Decemberavond huiswaarts. Jaaroverzicht Nutsspaarbank Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1948 aan spaargelden ontvangen f 3,627,049,22 (V j f 3,280,922,72) en terug betaald f 3,362,364,13 (v j f 3,323,860,76), zo dat m^er werd ingelegd dan terugbetaald 264,685,09 (v j minder ingelegd dan terug betaald f 42,938,04) Voorts werd over 1948 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschreven totaal f 211,336,65 (V j f 204,167,97) Het spaarders-kapitaal bij de aanvang van 1948 groot f 10,396,293,03, bedroeg aan het einde van het jaar f 10,872,315,37, waar onder f 56,569,86 verschuldigd aan op school sparende kinderen In 1948 bedroeg het aaat.il posten van inleg 35,719 (v j 32,234), dat van terug betaling 22,101 (v j 21,402) tezamen 57,820 (v j 53,636) In 1948 werden uitgereikt 2279 nieuwe boekjes (v j 2400), waaronder 514 aan schoolspaarders (v j 502), terwiil 1415 boekjes (v J 1249) werden ingetrokken Bij de aanvang van I948 bedroeg het aantal in omloop zijnde boekjes 25,606 Dit aantal vermeerderde in 1948 niet £64 tot 26,470, waaronder 3092 van op school sparende kinderen Het gemiddeld tegoed per spaarder .de schoolspaarders buiten beschouwing ge laten) bedraagt thans f 462,65 (v .1 f 459,69) Het aantal spaarbusjes in omloop is thans 4564 (v j 3663) Het aantal ledigingen bedroeg 5901 (v j 4096), waarbij bleek, dat in de busjes gespaard was f 82,309,12 (v j f 59,426,33) DE ALKMAAR PACKET. In de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. maatschappij „Alkmaar Packet" wer den het jaarverslag, benevens de ba lans met verlies- en winstrekening over 1947 goedgekeurd. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer ir. A. M. van Deventer werd als commissaris der N.V. benoemd de heer J. H. R. Groe- newoud. In verband met deze benoeming tot commissaris, trad de heer Groene- woud als directeur af. De heer mr. J. P. Bosman werd als commissaris her kozen. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Car negie Hall, 14 jaar; Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Tot wederziens, 14 jaar; Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Las sie komt thuis, tot 14 jaar onder geleide BONNEN HALEN. Donderdag: letter HHelder. Maarleveld hedenmorgen in vrijheid gesteld Hedenmorgen veroordeelde het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem P. Maarleveld, de voormalige commissaris van politie te Alkmaar, tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek. Het Hof be sloot om Maarleveld onmiddellijk in vrijheid te stellen. Tevens werd hij veroordeeld tot levenslange ontzetting uit de rechten. Dinsdag 21 December eiste de procureur-fiscaal bij dit Hof, mr. Fikkers, vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rech ten gedurende een periode van 20 jaar. Een jubileum en een jubilaris Op 1 Januari zal het 25 jaar geleden zijn dat de Associatie Uitvaartverzor ging gereed was om met haar werk te beginnen. Op 1 October van dat jaar had de oprichting van deze vereniging plaats, maar het duurde tot 1 Januari tot de plannen vaste vorm hadden ge kregen. Ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum hebben wij een bezoek gebracht aan de heer H. A. van Heerden, die een van de oprichters en van de eer ste bestuurders van de vereniging is geweest. In het begin is het pad van de vereniging niet over rozen gegaan, doch allengs groeide het ledental tot 3500. Hoewel de uitvaartverzorging oor spronkelijk een plaatselijke vereniging was, heeft zij langzamerhand een lan delijk karakter gekregen. Van de oprichters zijn er door ver schillende redenen nog slechts vier over, te weten de heer B. Dekker, ad junct-leider, de heren Koenot en Een- debak, dragers en last but not least de heer Van Heerden, die de leiding van de diensten heeft. Reeds bijna 4000 diensten heeft hij geleid. Dat hij nog steeds een stuwende kracht is blijkt wel uit het feit, dat hij alleen al 300 leden wierf. De heer Van Heerden, die zijn taak zeer serieus opvat, wees ons er op, dat ook het met raad en daad bijstaan van de nagelaten betrekkingen van zeer veel belang is. Dit wordt dan ook algemeen gewaarderd. Op 1 Janu ari van 3-5 uur kunnen degenen die hieraan behoefte gevoelen, de heer Van Heerden van hun belangstelling doen blijken te zijnen huize, Kennemerpark 10. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes H, zoon van J Zandbergen en S Lutgerink Frederika, dochter van J Burges en M S Tuithof Janke A, dochter van F Lawant en J de Groot Getrouwd Petrus D Verbeem en Josephine Broekhuijsen Reinier Kraak man en Anna B Admiraal Thomas W Harmsen en Reino K de Hart Overleden: Trijntje van Zoonen, 71 jaar, weduwe van D van der Made DIK TROM EN ZIJN DORPS GENOTEN Gistermiddag werd voor een goed be zette zaal in het Gulden Vlies de kin derfilm „Dik Trom en zijn dorpsgeno ten" vertoond. Na twee tekenfilmpjes, waarbij de jeugdige schare luide haar ingenomenheid betuigde, werd de hoofdfilm gedraaid. Deze film, die ge maakt is naar het boek waarmee C. Joh. Kievit zo'n grote bekendheid verwierf, voldoet zeker aan de gestelde eisen. Het enige, waaraan niet steeds voldoende aandacht is besteed is de helderheid van de beelden. Overigens was ze alleszins geslaagd te noemen. Wij maakten weer de avonturen mee, die Dik Trom beleefde en waarvan wii vroeger zo graag lazen. Het was aardig dat de hoofdrolspeler, die Douwe Kori- don uit Schagen is. in de zaal aanwezig was. Hij, die uit 73 candidaten gekozen werd, was het juiste type voor deze rol. Ook voor de andere rollen heeft men de juiste bezetting gevonden. Het was een film. waaraan de toe schouwers met pleizier zullen terug denken. PANTSERWAGEN VOOR DE MARECHAUSSEE. Onder de vele wagens, die dagelijks de straten van onze stad berijden, is er wel één, die in het bijzonder de aan dacht trekt. De brigade der Koninklijke Mare chaussee alhier is namelijk sedert enige weken uitgerust met een pantserauto. De wagen is volkomen kogelvrij ter wijl het vanaf de bestuurderszitplaats mogelijk is een klep van pantserstaai neer te laten, waarin een sleuf is aan gebracht, die de chauffeur tot uitzicht dient. De krachtige motor en de solide bouw van het voertuig maken dit te vens geschikt tot het opruimen van wegversperringen. In het grensgebied wordt met dit type pantserwagen regelmatig gepa trouilleerd. Hopen we slechts, dat deze geduchte wagen nimmer daadwerke lijk zal behoeven op te treden. MONTAGEBOUW IN ALKMAAR. Van gemeentewege is één dezer da gen met de „montagebouw" begonnen. Op enige plaatsen in de stad (o.a. bij de bunker bij de Molen van Piet en bij de brug over de Nieuwlandersingel bij het Klein Nieuwland) laat de Dienst van Openbare Werken voor heren on misbare gelegenheden aanbrengen, die van beton gegoten kant enklaar arriveren en met behulp van een takel gesteld worden. Na de vorst zal de afdeling Plantsoe nen deze ongetwijfeld nuttige doch in het stadsbeeld minder fraaie gelegen heden zo goed mogelijk te maskeren. De prijs voor de 4e ronde is dit maal gewonnen door de heer P. Ranzijn, Dijkgraafstraat 2 te Alk maar. Wij naderen het eind en dan gaat het om de slagzinnenprijs van 50. Ook ditmaal is er weer een groot aantal slagzinnen en gedichten in gezonden, waarbij wij niet alleen rekening met de hoeveelheid heb ben gehouden maar ook met de kwaliteit en die is, zoals te begrij pen is, zeer verschillend. Niet iedereen heeft de gave van het dichten meegekregen en daar mede wordt natuurlijk rekening ge houden, maar het moet ten slotte ergens op lijken. Het woord „schoen" rijmt bijvoorbeeld niet op „straat" en daarmee moet hij dicht pogingen wel enigszins rekening worden gehouden. De vierde ronde is thans achter de rug. Nu komt de laatste en daarna de vraag: „wie heeft met zijn slagzinnen de 50 gewonnen?" Voor de laatste maal aan 't werk dus als de bel voor de vijfde ronde geluid wordt. Nieuws voor Padvinders De afd. Alkmaar van de N.P.V. ver zoekt ons het volgende te willen mede delen: Voor de eerstvolgende dagen staan er heel wat activiteiten op het pro gramma: In de eerste plaats wordt op Vrijdag 31 Dec. a.s. de traditionele Oudejaars- cefening gehouden voor alle welpen en verkenners, die om half drie in Phoenix moeten verzamelen. Eerst zal dan een stadsspel gehouden worden, waarvoor potlood en papier mee te nemen, en na afloop daarvan is er nog een gezellig samenzijn in Phoenix. De heer W. Oliemans, redacteur van de Alkmaarse Courant, heeft zich bereid verklaard voor de jongens over een interessant onderwerp te spreken, hij gaat n.l. met de jongens „Het zeegat uit". En welke jongen zal dit niet in teresseren? Verder zal een Nieuwjaarspadvin- dersaandacht gehouden worden voor padvindsters, verkenners, pioniersters on voortrekkers, leidsters en leiders. Deze aandacht wordt niet, zoals oor spronkelijk het plan was gehouden op Zaterdag 1 Januari, doch op Zondag 2 Januari v.m. half 12 in Phoenix, c l.v. de WelEerw. Heer Ds. W. Wesse- lijk, Ned. Herv. predikant te Alkmaar. Iedere padvindster en padvinder (be halve dus de kabouters en welpen) wordt in uniform verwacht. Verder zijn de leden der P.'aatselijle Commis sies en Groepscommissies van N.P.G. en N.P.V. welkom. Een korte Nieuwjaarswelpenbijeen- komst wordt eveneens op Zondag 2 Januari a.s. v.m. half 11 in Phoenix gehouden. Het spreekt vanzefi. dat iedere welp erwacht wordt. Ten slotte zal op Zaterdag 15 Jan. a.s. n.m. 2.30 uur ir. Cinema Ameri cain o.a. de padvindersfilm „Ridders zonder harnas" en d; film Jamboree Moisson vertoond worden. Nadere mededelingen omtrent kaartverkoop etc. volgen nog. Intussen kunnen pad vinders- en padvindstersgroepen, en vooral ook ouders en belangstellenden die deze films willen zien, deze mid dag vrijhouden. Openbare leeszaal en boekerij Gisteravond werd in het gebouw de zer instelling een algemene ledenver gadering gehouden, voorafgegaan door een bestuursvergadering. Bij de mede delingen werd o.a. een terugblik ge worpen op de zo bij uitstek geslaagde 40-jarige herdenking op 17 November j.l. De tentoonstelling in het Gemeen temuseum is door ruim 400 belangstel lenden bezocht. Van de uitslag der boe- kenprijsvraag zal morgen mededeling worden gedaan. Herkozen werden als periodiek aftredende bestuursleden H. Haijtema Pzn., H. Lind en G. A. M. Snijders. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren M. J. Rog geveen en G. W. Kloos. NIEUWJAARSSOIRéE DANSANTE VAN „DANZA". Behalve een prima operette, wil „Danza" voor haar leden en donateurs ook eens een vrolijke avond geven. De vorige soiree werd een groot suc ces. Zaterdag 1 Jan. volgt 's avonds in het „Gulden Vlies" een nieuwjaars soiree. „The Bamboozlcrs" uit Haar lem verlenen medewerking. Het be looft goed te worden. De heer J. Beudeker, schrijver le klasse ter inspectie van de belastingen alhier, is de titel van adjunct-commies verleend. De Rijp COLLECTE VOOR KATHOLIEK THUISFRONT Ten bate van onze jongens in In donesië werd le kerstdag een collecte gehouden, na afloop van alle H.H. mis sen. Dat deze actie, welke georgani seerd was door katholiek thuisfront, in alle opzichten de sympathie van de parochianen geniet, bleek uit de op brengst van de collecten. Hot bier'-n 1. dat ruim 600 gulden spontaan werd ge geven. Deze gelden zullen speciaal wor den besteed voor het zenden van cou ranten en lectuur. Momenteel bevinden zich 9 jongens van de St. Bonifacius- parochie in Indonesië. TOT HEEMRAAD BENOEMD. Bij K. B. is met Ingang van 1 Jan. 1949 tot heemraad van de Polder West- zaan benoemd onze plaatsgenoot de heer N. J. ven de Stadt St. Ardalio speelde Zondagavond in het parochiehuis voor een overvolle zaal „Het Lied van de Zee", een vis- serspel in drie bedrijven. Van het begin tot het einde heeft dit visserspel de aanwezigen geboeid, niet alleen door zijn inhoud, maar ook en misschien nog het meest door de wijze, waarop dit stuk ten tonele werd gebracht door de leden van St. Ardalio. Allen waren uitstekend in hun rol en de regisseur had wel de juiste perso nen voor de verschillende rollen uit gezocht. Hopman, als Giel Poot, de stuurman van de Vrouwe Maria, was uitstekend als een stugge zeeman, ter wijl de andere hoofdrol. Zwarte Door door Marie Bakkum, ook buitenge woon goed vertolkt werd. Met hen moet zeker In één adem de heer Snoeks genoemd worden. We zijn het van hem gewend, dat hij zich op de planken even goed weert, als op zijn postkantoor. Als Hein Smoor, matroos op de Vrouwe Maria, heeft hij de zaal weer kostelijk vermaakt en doen scha teren van het lachen. Hij is een gebo ren toneelspeler, die bij een kleine ha pering vlotweg doorspeelt en met een kwinkslag een leemte tot een lach succes maakt. Van de vele kleinere rollen mogen zeker niet ongenoemd blijven mej. Eruinenberg als Sien Slons, het manke orgelwijf, waarvan zij een zeer humo ristische vertolking gaf. Ook de heer J. Schuyt had 'n rol die voor hem ge knipt was, namelijk van de bem'dde- lende oom Koossie. Het was voor St. Ardalio een succes volle avond, waarvan op 2 Januari a.s. een reprise zal worden gegeven. De pauzes waren wat lang, maar daarvan maakte de heer Kager ge bruik om zijn talent op de piano te bewijzen en dat deed hij op onnavolg bare wijze. 7.6 zelfs, dat menigeen op merkte ..Die is zijn carrière mis ge lopen". Dat was dus wel de hoogste lof. Een werkelijk gezellige verloting vul de voorts de pauzes aan, terwijl tot slot, nadat pastoor Hupperts alle me despelenden bedankt had. de benen r.og even van de vloer gingen. SCHAKEN De uitslagen van de laatstgehouden club- competitie-wedstrijden lulden: Eerste Afdeling: J de Waal—G a d Brinke 1—0: P Mante—A Heere 1—0: J Valkering—J van Don A Heere— de Waal 01: J KoopmanJ van Don 0—1; H FranseJ Valkering 10; Gad Brinke—J Zijp 0—1; p Mante—A v d Berg 10 Tweede Afdeling: K Groot—K Blok V«: J Groen—K Groot afgebroken; H de Vries—s Admiraal '/t—'h; P de Waard G Zijp 01: Jb AdmiraalE Konijn 0—1; C Zijp—Jb Hopman 1—0 DE ROOS MET „HET GROTE OFFER" Op Eerste Kerstdag heeft de Rede rijkerskamer „De Roos" een uitvoering gegeven van het toneelspel in vier be drijven „Het grote offer" door A. Bro- met. Gezien de korte tijd van voorbe reiding. n.l. vijf weken, is de regisseur, de heer P. Kok, erin geslaagd 'n alles zins aanvaardbare opvoering te bren gen, hoewel er momenten waren waar in het spel niet volkomen vlot verliep. Dat is men van „De Roos" niet ge wend en de korte repetitietijd is daar zeker niet vreemd aan. Vooral het derde bedrijf liet geen be vredigende indruk achter, doch in het vierde bedrijf werd dit weer groten deels goedgemaakt. Van de spelers wil len wij noemen de heren Jn. Kuit, D. Oostwouder en de dames G. Buisman- De Waal en L. van Loenen-Hartland, die werkelijk hun beste beentje hebben voorgezet. De grote aandacht van het publiek was voor hen wel de beste be loning voor hun prestaties. Over het al gemeen toonde het publiek zich inge nomen met het gebodene, hetgeen in 't dankbare applaus aan het slot tot uiting kwam. Een gezellig bal onder leiding van de EDO-band besloot de avond. KERSTMIDDAG DER PLATTELANDSVROUWEN In de stemmig versierde Zaal van café Butter heeft de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen een Kerstfeest gevierd, waarvoor grote be langstelling bestond. Het bestuur had voor deze gelegenheid mevr. Haumer- sen, die twintig jaar geleden predikante in Koedijk was, uitgenodigd, een rede uit te spreken. Mevr. Haumersen zeide, verheugd te zijn, na twintig jaar weer in Koedijk te mogen spreken, juist op deze Kerstmiddag. De uitgesproken Kerstrede, die werd opgeluisterd door verschillende liederen, werd met de grootste aandacht aangehoord. De ne gen-jarige Nelly Butter speelde op ver dienstelijke wijze enkele Kerstliederen op de piano en na de pauze, waarin tractaties werden rondgediend, las mevr. Haumersen nog een stemmig Kerstverhaal voor. Nadat de voorzit ster, mevr. Den Hartogh-Goldberg een dankwoord had gesproken heeft de se cretaresse, mevr. Ootjes-Over een brief voorgelezen van de heer Hartland, die zich als militair in Indonesië bevindt en die op deze wijze zijn dank uitsprak voor de ontvangen geschenken en de Koedijkers een weerziens toeriep. Een zelfde dankbrief was binnen gekomen van Trijntje Klomp en va der en zoon Roos, als verpleegden in ziekenhuizen. BULRGERLIJKE STAND Geborin: Petrus F M, zoon van P de Waard en G C Roosloot Hortense A J M, dochter van L B J M Steger en A M Lindner Petrus J, zoem van J Telleman en C J Hoilenberg Overleden Martien van Gelder, li/t Jaar Ongecorrigeerd Republ. vernielingstroepen deden hun werk grondig Aneta meldt uit Solo: Soerakarta is na de acties een stad zonder grote ge bouwen, zonder electriciteit, waterlei ding en telefoonverbindingen. De Ne derlandse troepen kwam wel snel, doch toch nog juist enkele uren te laat. De republikeinse troepen waren tevo ren weggetrokken, doch hadden de stad overgelaten in handen van vernie lingstroepen, die hun werk gTOndlg hebben gedaan. Thans zijn ploegen ex perts en technici in de stad aangeko men en is men met man en macht bezig om de schade te herstellen. De grote electriciteitscentrale is grondig ver nield, het betondak is ingestort, waar door de essentiële installaties verplet terd zijn. Ook de telefooncentrale is vernield, terwijl de waterleiding op twee plaatsen is opgeblazen. De schade hieraan is echter waarschijnlijk op vrij korte termijn te herstellen. In het al gemeen meent men echter voor het herstel van de openbare bedrijven drie maanden nodig te zullen hebben. Alles wat met de spoorwegen samen hangt werd drastisch vernield aange troffen. De stationsgebouwen en dienst woningen waren met de grond gelijk gemaakt, de pompstations waren ver nield, de rijtuigen werden in desolate staat aangetroffen. Het enige lichtpunt is de vondst van 45 locomotieven, waar van 19 in orde zijn en de rest verwaar loosd is. De winkels zijn gesloten. Rijst kost 300 roepiahs per liter. De arbeiders komen nog maar weinig opdagen en als zij komen is het in* het vooruitzicht van enkele liters rijst en textiel. Da moeilijkheden betreffende de voedsel voorziening waren evenals in Djokja al maanden vóór de actie groot. Thans is het „patjeklik", d.w.z. de maanden tus sen de twee rijstoogsten. De bestuursvoering in Soerakarta is gunstiger dan in Djokja, aangezien zo wel de Soesoehoenan als de Mangkoe- negara steun toezegden. Van officiële zijde wordt te Batavia gemeld, dat thans duidelijk is gebleken, dat Madioen voor vernietiging gespaard is gebleven, doordat de Nederlandse troepen de stad vroeger bereikten dan de republikeinen verwachtten. Een Ne derlandse colonne achterhaalde. 20 km vóór de stad, een republikeinse vernie- lingsploeg. De bevolking was aangezegd de stad te verlaten en dezelfde avond zcu de stad geheel vernield worden. Op vele plaatsen lagen vliegtuigbommen van 500 kg. Een wachtmeester van een pantserjeep colonne wist in de elec- trische centrale de brandende lonten te doven. In kampen in de omgeving zijn 4', Indo Europese mannen, vrouwen en kinderen bevrijd, van wie velen onder voed waren. 631.000 dollar voor Nederland De Economie Cooparation Administra tion heeft gisteren aan Nederland aan koopmachtigingen verstrekt tot een to taalbedrag van 631.000 dollar. Deze machtigingen hebben betrek king op ijzererts en concentraten uit latijns-Amerika ter waarde van 350.000 dollar voor levering in het eerste en tweede kwartaal van 1949, bewerkt en onbewerkt hout ter waarde van 46.000 dollar voor levering in het tweede kwartaal en zink en zinklegeringen ter waarde van 235.000 dollar voor levering in het tweede kwartaal. Japanse generaals ter dood veroordeeld Negen vroegere Japanse officieren onder wie drie generaals, zijn door een Amerikaanse militaire rechtbank tot de strop veroordeeld wegens moord op 33 Amerikaanse vliegeniers. Stompetoren 65 en 87 65 en 87, twee cijfers die iets bete kenen voor de gymnastiekvereniging „Voorwaarts" te Stompetoren. Dit voor jaar was het n.l. 65 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht en dit jaar heeft één der oprichters, de heer J. Verweel, de leeftijd van 87 jaar bereikt. Het mag wel tot een uitzondering gere kend worden, dat van een vereniging, die 65 jaar bestaat, één der oprichters nog in leven is. Het was dus met bij zondere interesse dat wij, o.a. als afge vaardigden van het bestuur, verleden week een bezoek brachten aan deze oud-gymnast, die het 65 jaar geleden aandurfde een gymnastiekvereniging in dit plaatsje op te richten en op die manier toen al propaganda voor de li chamelijke opvoeding maakte. Oude makker Verweel woont momenteel te Oosthuizen, is goed gezond en heeft nog een goed geheugen. Hij wist nog veel over de oprichting en de gang van za ken uit de eerste verenigingsjaren te vertellen. Te veel om op te noemen. Door bijzondere omstandigheden zal „Voorwaarts" eerst op 8 Januari 1949 dit 65-jarig jubileum op bescheiden wijze vieren met een gymnastiekuitvoe- ring in de zaal van de heer Zwart te Stompetoren. Oude makker Verweel heeft ons de toezegging gedaan dat, in dien zijn gezondheid het enigszins toe laat, hij die avond in ons midden het jubileum mee zal vieren. WARMENHUIZEN, 28 Dec 81,908 kg 10de kool 7,60—12,90; 1500 kg gele kool 7,50—9,90 3800 kg Deense witte kool 5,40 NOORDSCHARWOUDE, 29 Dec. 31000 kg rode kool 7.60—10.90; 6000 kg gele kool 6.408.80; 2000 kg groene kool 8.90—10.10; 17000 kg witte kool 5.40—6.10; 10000 kg uien 7.10—7.80; 1000 kg peen III 5. Blokkade prop; verzin: Nog altijd doet het i economische „blokkac van de Republiek In Daarom achtte de Nei tie het nuttig de V het kader van de bel Indonesische kwestie uiteenzetting te doen Er zijn inderdaad ec regelen getroffen, doch slechts de republikein! ook de andere delen Ware van een blokkad ke dan >ud n de Ned bied waarvoor zij nog deljjk zijn tevens econ ben gelegd en dat nu niet het geval. Waarom waren d; maatregelen nodig, ze vragen. Na de Japanse sten in geheel Indonesi standen. Kostbare proi en andere goederen 'vs uitgesmokkeld. Er onts handel in producten, di van de onderneming: eigenaars afwezig war waren Indonesië en zij 6cheidene honderden dens armer geworden, fabrieken en ondernen een ernstige vernieling tie-uitrusting. Contact republikeinse minister had geen resultaat, zoi noodzaakt zag zelf mi men. Toch hield men zov kening met de belang bliek. Wel werd een transport van wapenen taire goederen - eer vergunning voor trar van voedsel en andere stoffen, van producten gen en import van se deren opgelegd. Impor textiel en andere voi noodzakelijke goedere vrij gelaten. Ten einde deze bepai jen te 1( controlesysteem in de onder Nederlandse sup Niettegenstaande hel brengst van belangrij! exportgoederen gebrui Republikeinse vertegei het buitenland te fina buitenlandse bankreke: publikeinse leiders aai om te betalen voor v. Indonesië werden bi steeg de import vanuil Republikeins gebied t van 43 miliioen gulden Ruwe huid, Schr, PUROL verzacht c voor het tijdvak van 2 Elk der volgende bonn het kopen van Bonnen voor vlees 521, 523 vlees 100 gra 522 vlees 300 gra Alle bonkaarten 901 527 Algemeen 250 gra garine Bonkaarten KA, KB, 531 Algemeen 250 gra garine 532 Algemeen 200 gr: gram k 125 gra 200 gr: gram k Bonkaarten KD, KE 91 537 Algemeen 125 gra garine 538 Alg.meen 100 grs gram 1 Tabaks- en Diversenk; QA, QC 901 11 Tabak, 2 rantsi 14 Diversen 2 rants Bonkaarten ZA, ZB, 2 MH, 901 (bijz. arbeid, zieken) Geldig zijn de bonne: Deze bonnen zijn 14 da 533 Algemeen B 545 Bovenstaande bonnen Donderdag 30 Decembe bruikt. „Natuurlijk", was he hoe is het met juffrou' erg ziek geweest?" „Ik vraag mij af of de juiste betekenis ve is geweest", antwoord zi.i in 't Fort instort' aanvankelijk voor ha; na een week reeds w haar naar Boston te i ste Bouquet heeft da; Aan hem een lands: dankt zij ontzaglijk ve „Zij had nooit naar gaan. Ik begrijp trou' men haar heeft mee Gerard. Collin bloosde. „U h

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2