Wanorde in Republikeinse gebieden geen gevolg van Nederl. maatregelen K NOODLOT Nieuwe Bonnen Braille dictionnaire Nieuwe avonturen van Pirn, Pam en Pom WM' Eis van twaalf jaar tegen commandant van Westerbork Purmerender Harkt Hei Radioprogramma 1AAR- Blokkade propagandistisch verzinsel Nog altijd doet het verzinsel van een economische „blokkade" ten aanzien van de Republiek Indonesia opgeld. Daarom achtte de Nederlandse delega tie het nuttig de Veiligheidsraad in het kader van de behandeling van de Indonesische kwestie een schriftelijke uiteenzetting te doen toekomen. Er zijn inderdaad economische maat regelen getroffen, doch deze gelden niet slechts de republikeinse gebieden maar ook de andere delen van de archipel. Ware van een blokkade werkelijk spra ke dan >ud n de Nederlanders het ge bied waarvoor zü nog zelf verantwoor delijk zijn tevens economisch lam heb ben gelegd en dat nu is in het geheel niet het geval. Waarom waren dan economische maatregelen nodig, zal men zich af vragen. Na de Japanse capitulatie heer sten in geheel Indonesië chaotische toe standen. Kostbare producten, machines en andere goederen werden het land uitgesmokkeld. Er ontstond een drukke handel in producten, die waren gestolen van de ondernemingen waarvan de eigenaars afwezig waren. In korte tijd waren Indonesië en zijn bevolking ver scheidene honderden millioenen gul dens armer geworden. Plundering van fabrieken en ondernemingen betekende een ernstige vernieling van de produc tie-uitrusting. Contact in deze met de republikeinse minister van Econ. Zaken had geen resultaat, zodat men zich ge noodzaakt zag zelf maatregelen te ne men. Toch hield men zoveel mogelijk re kening met de belangen van de repu bliek. Wel werd een verbod voor elk transport van wapenen en andere mili taire goederen - i een voorschrift tot vergunning voor transport en export van voedsel en andere schaarse grond stoffen, van producten van ondernemin gen en import van semi-militaire goe deren opgelegd. Import van medecijnen textiel en andere voor de bevolking noodzakelijke goederen werd geheel vrij gelaten. Ten einde cp naleving van deze bepai jen te letten, werd een controlesysteem in de havens ingesteld onder Nederlandse supervisie. Niettegenstaande het feit dat de op brengst van belangrijke zendingen van exportgoederen gebruikt zijn om de Republikeinse vertegenwoordigingen in het buitenland te financieren (of om buitenlandse bankrekeningen van Re publikeinse leiders aan te vullen) of om te betalen voor wapenen, die in Indonesië werden binnengesmokkeld, steeg de import vanuit Malakka in het Republikeins gebied tot een bedrag van 43 millioen gulden in 1946, 111 mil- Ruwe huid. Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest I voor het tijdvak van 2 t/m 15 Jan. 1949 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor vlees 521, 523 vlees 100 gram vlees 522 vlees 300 gram vlees Alie bonkaarten 901 527 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet Bonkaarten KA, KB, KC 901 531 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet 532 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 533 Algemeen 125 gram koffie B 545 200 gram kaas of 250 gram kortloze kaas Bonkaarten KD, KE 901 537 Algemeen 125 gram" boter of mar garine of vet 538 Alg.meen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabaks- en Diversenkaarten QA, QC 901 11 Tabak, 2 rantsoenen tabak 14 Diversen 2 rantsoenen tabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, UT, MH, 901 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook B. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Donderdag 30 December a.s. worden ge bruikt. lioen gulden in 1947 en tot 74 millioen gulden gedurende de eerste 5 maanden van 1948. De uitvoer naar Malakka was nog omvangrijker. Nadat volledige over eenstemming was bereikt met de Re publiek over het goederenverkeer, werd deze geheel onverwacht weer door de Republiek verworpen. De kansen op verbetering van de situatie werden ver der bemoeilijkt door smokkelleden van leger en regering van de Republiek zelf (opium). De opbrengst ervan dien de deels weer voor aankoop van mili taire goederen. Tenslotte zette dr. Van Royen in het schrijven uiteen, dat de wanorde in de Republikeinse gebieden niet het gevolg is van de Nederlandse maatregelen, maar van het slechte economische be leid van de Republiek zelf. In Januari zal een begin worden ge maakt met de samenstelling van een braille dictionnaire Nederlands-Engels en Engels-Nederlands. De British Council in'Nederland heeft een be langrijke subsidie ontvangen om de uitgave van dit grote boekwerk te steu nen. De eerste oplage zal 100 woor denboeken omvatten. Elk boek zal be staan uit yi a 26 delen en ca 200 gul den kosten. Er zijn nu reeds 55 in schrijvers op deze eerste Engelse braille dictionnaire doch het zal minstens 2 jaren duren voor het geheel voltooid is. De Koning wint 500 meter te Diemen De Diemer ijsclub heeft dit jaar de primeur van de nationale hardrijwed- strijden op de schaats. Gistermorgen om klokslag 11 uur gleden de eerste rijders over het spiegelgladde ijs van de Diemer ijsbaan. Het was vrijwel windstil en van de 26 deelnemers ble ven er drie onder de 50 seconden op de 500 meter. De Koning bewees ook dit jaar tot Nederlands beste korte af standrijders te behoren. Zonder veel moeite won hij de 500 meter in de fraaie tijd van 48 seconden. De uitslag van de 500 meter luidt: 1 De Koning, Purmerend 48 sec.; 2 Buyen, Amsterdam 49 sec.; 3 Van der Hoorn 49.9 seconde. Ook de 1500 meter werd gewonnen door Aad de Koning (Purmerend) in de tijd van 2 min. 33 2 sec.; 2. H. Buyen (A'dam) 2 min. 37,2 sec.; 3. Jan van der Hoorn (Ter Aar) 2 min. 44,6 sec. 3000 m.: 1 De Koning 5 min 35.5 sec. 2 Jan van der Hoorn 5 min. 43.6 sec. 3 Buyen 5 min .44 sec. Totaal: De Koning 154.99, 2 Buyen 158.73, 3 Jan van der Hoorn 162.04. IJSINLICHTINGEN VOOR DE SCHEEPVAART De gistermiddag uitgegeven ijsin- lichtingen luiden: Niet belemmerd Den Oever, Waddenzee. Scheepvaart voor stoom- en motorschepen niet belem merd, zeilvaart ondervindt hinder; Enkhuizen, IJsselmeer; Schagerbrug kanaal Stolpen-Kolhorn; Kolhorn ka naal Stolpen-Kolhorn. Stoom- en motor schepen ondervinden hinder, voor zeil vaart gesloten: Den Oever IJsselmeer; Oudorp kanaal Alkmaar (Omval)-Kol horn; Alkmaar Noordhollands Kanaal; Woude Vaartweg over het Alkmaarder- meer. Alleen voor krachtige stoom- en mo torschepen mogelijk: Noord-Scharwou- de kanaal Alkmaar (Omval)-Kolhorn. Alleen mogelijk met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen: Hoorn IJsselmeer. GEWELD MOEST WIJKEN VOOR CULTUUR In Frankrijk heeft lange tijd grote ongerustheid geheerst over de kathe draal van Chartres. Deze beroemde kerk ligt namelijk op slechts 580 meter afstand van het vliegveld. Wanneer in geval van oor log dit vliegveld gebombardeerd zou worden, dan laat zich denken, wat het lot van de prachtige ramen zou zijn, om van verdere beschadiging nog niet eens te spreken. Thans is het besluit genomen om het vliegveld te verplaat sen. ZWAARDERE VLIEGTUIGEN OP DE LUCHTBRUG. Nieuwe reuzenvliegtuigen, die 20 ton kunnen vervoeren, zullen spoedig in de luchtbrug worden ingeschakeld, aldus een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht. Het zijn toestellen van het type C-97, die tweemaal zoveel kun nen laden als het type C-54 (Skymas- ter), tot dusver het zwaarste vliegtuig op de luchtbrug. Met de uitvoering van een order voor 37 vliegtuigen van het type C-97 is een begin gemaakt. „Welkom" in de gevel Op het gevaarlijke kruispunt SchaapswegVeenderweg te Ede, waar de bebouwing het uitzicht be moeilijkt, werd gistermorgen de luxe wagen van de Bennekomse advocaat mr. A. van der Deure in de flank aan gereden door een van rechts komende personenauto, bestuurd door Van H. uit Oosterbeek. De auto van mr. Van der D. werd van de weg afgeworpen en ramde met flinke vaart de voorgevel van het hoekhuis, dat de in dit verband tragi komische naam „Welkom" draagt. Er werd een geweldige ravage aange richt: de gevel stortte in en verplet terde het voorste gedeelte van de wa gen, die met zijn neus in de woonka mer van de huiseigenaar stond. Mr. van der D. kreeg enkele hoofdwon den. De andere bij de aanrijding be trokken wagen was zwaar beschadigd, de inzittenden liepen geen letsel op. /Norm. tube I 377, c capillair actieve tandcream met FLUORGAAN tegen tandbederf }ie tube-y NEDERLANDSE DELEGATIE NAAR INTERNATIONAAL ZUIVELCONGRES Door de Ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Sociale Zaken zijn aangewezen als vertegenwoordigers der Nederlandse regering op het te Stockholm in Au gustus 1949 te houden 12de interna tionale zuivelcongres mr. dr. J. Lint horst Homan, voorzitter van't nationaal comité van de Internationale Zuivel- bond, leider der delegatie, dr. ir. P. N. Boekei, directeur van het zuivelwezen, tevens rijkszuivelinspecteur van het Ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening, dr. N. E. Roozen- daal, pharmaceutisch hoofdinspecteur van de volksgezondheid, J. A. Geluk, secretaris van de Algemene Neder landse Zuivelbond, G. J. Blink, voorzit ter der vereniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne, en als adviserende leden der delegatie dr. H. Mulder, scheikundige aan het rijkslandbouw proefstation te Hoorn, en dr. ir. D. de Waal, landbouwattaché te Kopenha gen. AMERIKAANSE LEGER-OEFENIN- GEN IN DUITSLAND In Januari 1949 zullen troepen van oe Amerikaanse eerste divisie, ver sterkt door politie-eenheden uit de be- zettings-zone, gezamenlijk manoeuvres in West-Duitsland houden. Naar schat ting zullen in totaal 12000 man aan de leger-oefeningen deelnemer. De oefe ningen komen hierop neer. dat vanuit West-Duitsland een theoretische aan val op het gebied der zone zal wor den ingezet, welke aanval dient' te worden afgeslagen. FREDERIC ULLMAN OVERLEDEN De filmproducer Frederic Ullman is op 45-jarige leeftijd te Beverly Hills overleden. Na in 1925 zijn graad aan de Yale universiteit te hebben behaald, kwam hij met de filmindustrie in aan raking. Van 19421947 was hij directeur van het Pathé-nieuws. Verleden jaar werd hij RKO-producer en legde kort gele den de laatste hand aan zijn eerste' speelfilm „Het Venster". Wilde zwijnen in Limburg Bij Epen, langs de zuidgrens van Limburg, waar nog veel bosgrond ligt, zijn tijdens de koude van de laatste dagen herhaaldelijk groepjes wilde zwijnen geconstateerd. De beesten richtten nogal veel schade aan onder de jonge boompjes. Er werd een dezer dagen zelfs een kudde van acht wilde zwijnen waargenomen, waarbij enkele zeer zware dieren. NIEUWE DIRECTIE STAATSMIJNEN Naar wij vernemen zal de regering in verband met het heengaan van de heer J. Mous als directeur der staats mijnen het directorium van de staats mijnen uitbreiden en het getal der di rectieleden van drie of vijf brengen. Naast dr. ir. Ch. Th. Groothoff, pre sident-directeur, en dr. ir. D. P. Ros van Lennep, zullen met ingang van 1 Januari 1949 als directeuren optreden de heren mr. F. M. J. Jansen, drs. A. C. J. Rottier en H. H. Wemmers. MUZIEK EN ZANG IN INTERNATIONAAL VERBAND. Onder auspiciën van de Nederlandse Federatie van Harmonie en Fanfare gezelschappen werd opgericht een In ternationale Federatie van Muziek en Zangverenigingen. De Federatie vertegenwoordigt on geveer 7000 aangesloten verenigingen. Als voornaamste doelstellingen der Fe deratie werden in principe vastgesteld: het houden van concoursen in interna tionaal verband en de versteviging van vriendschapsbanden tussen de volkeren onderling. Als voorlopige plaats van vestiging der Federatie werd 's-Graven- hage aangewezen. 157 STERRITRIJDER S NAAR MONTE CARLO Tot dusver hebben zich reeds 157 deelnemers opgegeven voor de sterrit naar Monte Carlo, dat wil zeggen dat het record van 1935, toen 165 wagens startten, al aardig wordt benaderd. De inschrijving sluit heden, zodat er nog een kans is op een nieuw record. Van de 157 deelnemers vertrekken er 63 uit Monte Carlo, 40 uit Glasgow, 34 uit Stockholm, 16 uit Lissabon, 3 uit Oslo en 1 uit Florence. Te Monte Carlo start o.m. dr. Goedhart uit De- demsvaart met een volkswagen. MONETAIRE OVEREENKOMST MET GROOT-BRITTANNIë VERLENGD. De Minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer aangebo den de tekst van de op 8 Sept. 1948 te Londen tussen Nederland en Groot- Brittannië gewisselde nota's betreffen de het verlengen voor een verdere tijds duur van een jaar van de monetaire overeenkomst van 7 September 1945, welke anders had moeten eindigen op 7 September 1948. VERMINDERDE STROOMVOOR ZIENING WEGENS DROOGTE Tengevolge van de droogte, die sedert verscheidene maanden heerst, zijn tal van beperkingen opgelegd in het verbruik van electrische stroom in Zwitserland. De waterkrachtcentrales, die bijna uitsluitend de nodige stroom leveren, beschikken amper over de helft van de normale hoeveelheid water. Het verbruik van electrische stroom voor verwarming en lichtreclames is verboden. De levering aan de in dustrie is met 10 a 20 pet. verminderd. BAKKER DE BESTE WIELRENNER. Naar Pierre Peeters in „De Sport wereld" meldt is Cor Bakker dit jaar met 103 punten uit 42 wedstrijden de beste Nederlandse wielrenner geweest, vóór Lakeman, vd Zande, Loos, Vooren en Van Beek. 87. Pirn, Pam en Pom gaan met hem mee naar het achterste gedeelte van de garage. „Wat een aardige man hè?" fluistert Pim zijn broertjes in het cor. Deze knikken allebei. „Ik ben be nieuwd wat voor een type het is", zegt Pim weer. Ze zijn inmiddels achterin ae garage aangekomen en hier blijft de heer Vossema bij een oude, verve loze jeep stilstaan. 88. Pim, Pam en Pom blijven ook stilstaan. „Is dat 'm?" vragen ze enigs zins teleurgesteld. „Ja zeker", zegt de sluwe vos. „Ja hij toont nu niet zo, omdat er een verfje op moet. Maar rij den meneertje! U ziet natuurlijk, dat het een jeep is en onze wagens zijn geweldig op de weg. Ze gebruiken na tuurlijk wat meer benzine, maar daar voor kun je er dan ook overal mee terecht. Je kunt er mee klimmen als de beste. Ze brengen je overal heen". Dinsdag heeft de advocaat-fiscaal bij de Drentse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, jhr. mr. J. E. de Ranitz, een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek geëist tegen de voormalige commandant van het Jo denkamp Westerbork, de SS-Ober- sturmführer" Albert Konrad Gemme- ker uit Dusseldorf. Tijdens de eerste dag van dit pro ces beweerde G. niet te hebben ge weten, wat er met de transporten ge beurde, die van Westerbork naar Polen gingen. „Befehl ist Befehl" daarop grondde hij zijn gedrag en zijn houding tijdens zijn Westerborkse periode. Tal van ex-gevangenen van het kamp vertelden hun ervaringen. Ook de executie van een viertal Joden, dat een poging tot ontvluchten had ge waagd, maar daarin niet was geslaagd en de aankomst in het kamp Ausch witz passeerden de revue. ,E,en gentleman, maar dan een gen- tle-man-boef", noemde de commissaris van politie te Amsterdam, de heer Cohen, de ex-kampcommandant, die, na verschillende rangen bij de Duitse politie en in de N.S.D.A.P. te hebben doorlopen, na de Duitse inval naar Nederland kwam. Aanvankelijk werd hij tewerk gesteld op het bureau van de „Sicherheitspolizei" te Den Haag. Enkele maanden was hij daar werk zaam, tot de „General-Leutnant der Polizei", dr. W. Harster hem naar Westerbork zond. In dat kamp trok hij 2 y„ jaar lang aan de touwtjes. Gedu rende deze periode passeerden meer dan honderdduizend Joodse burgers dit „Durchgangslager" en slechts een klein gedeelte wist het leven te behou den. Het Hof bepaalde de uitspraak op 6 Januari a.s. Jan Langendijk c.s. naar Davos Gisteravond zijn drie bekende Neder landse schaatsenrijders, Jan Langen dijk, Antoon Huiskes en Wim van der Voort, van 't Amsterdamse Centraal station naar Davos vertrokken, om zich daar voor te bereiden op de Europese kampioenschappen, die daar op 5 en 6 Febrsiari worden gehouden. Mr. H. W. Vliegen, voorzitter van de K.N.S.B., die bij het vertrek aanwezig was, heeft gezegd, dat het niet onmo gelijk was, dat de rijders zouden wor den uitgezonden naar de wereldkam pioenschappen te Oslo. Als oudste van het drietal zal Jan Langendijk de eerste weken de lei ding op zich nemen, tot dr. ir. van der Scheer de laatste hand aan de training zal leggen. Kees Broekman zal, alvo rens eveneens naar Davos te vertrek ken, waarschijnlijk aan internationale wedstrijden deelnemen, die op 15 en 16 Januari in Oslo worden gehouden. NIEUWE EGYPTISCHE REGERING GZVORMD Ibrahim Abdoel Hadji Pasja heeft een nieuwe coalitie-regering gevormd van Saavdisten en Liberalen. Het enige lid van het kabinet van wijlen Nokrasji Pasja, dat n i e in de nieuwe regering is opgenomen, is Ahmed Khashaba Pasja, die minister van buitenlandse zaken was. nieuwe regering telt 16 leden tegen de vorige 13. De ee jte in druk van politieke waarnemers is, dat men kan ver-vachten, dat het nieuwe kabinet grotendeels dezelfde politiek ten aanzien van Palestina zal voeren als de vorige regering. NIEUWJAARSRECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORDHOLLAND Mr. dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, Commissaris der Koningin in Noordholland en mevrouw baronesse De Vos van Ste »n wijk-Van R-oyen zijn voornemens op 8 Januari a.s. van drie tot vijf uur een Nieuwsjaarsreceptie te houden voor autoriteiten, organisatie- besturen en particulieren. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 1000 kis ten makreel, 350 schevis, 250 wijting, 60 koolvis, 30 kabeljauw, 65 schar 1 tarbot, 15 poon, 10 haai, 10 haring en 10 kisten diversen Besommingen: IJM 6 „Norma Maria" 23,530: 117 „Prinses Beatrix" f 12,520; UK 69 f82: 114 f92; 125 f 208; 86 f212; 47 f165; 32 f83; 115 f 181; 72 297; 119 f127 Een trawler maakte de mooie besomming van f 43,650 Het aanbod op de runderenmarkl stond onder invloed van de winter, hei bezoek viel echter met dit koude weei niet tegen. De gang van de handel blijft al in hetzelfde doen. Er werden heel goede verse melkkoeien aangebo den, maar de prijzen die voor de beste dicht de f 909 naderen, houden de koop lust tegen en de handel blijft stug. Daar de prijzen van de verse koeien zo hoog zijn is het begrijpelijk dat ei rog steeds veel vraag is naar de kalf dragende, maar ook daar lopen d< prijzen op. De gang in de gelde koeien blijft ook al op hetzelfde punt staan De vraag is naar een koe met melk ei deze vinden dan ook gretig kopers Met het jonge vee waarvan het aan bod heel klein was, was het heel stil De wolvee-markt was aardig beze- maar grotendeels met schapen waar van de meeste bij de levering terecli komen. Het was met de handel hee' stil en voor lammetjes was voor he; leven weinig animo. Voor de bokken en geiten wor den de prijzen er ook niet beter op het was er zeer stug. De biggen gaver het beeld van een minder vlugge gang en lagere prijzen. De handel in paar den was slecht. Op de pluimveemarki was het minder druk dan de vorige maal, maar de prijzen waren iets vas ter; alleen met de ganzen was het heel stug. Aangevoerd 262 runderen waaronder 27 vette ko.eien, 2 pinken, 2 stieren. 102 nuchtere kalveren, 225 schapen, 10 vette varkens voor de levering. 58 melk- en kalfkoeien f 450f875, handel stug, duur; 130 gelde koeien f 360—f 540, kalm; 28 pinken f 280— f 410. 12 graskalveren f 150f 220, stil; 3 stieren? 175 schapen en lammeren f 55—f 98. f 45—f 60, stil; 66 bokken en geiten f 15f 70, stug; 422 biggen f 45 f 68, stugger; 42 paarden f 250f 575, stug. 1600 oude kippen en hanen, rode en witte f 2.25f 2.45 per kg; 200 oude kippen en hanen, blauwe f 3f 3.75 per kg; 350 jonge hennen f 6f 10 per stuk: 900 eenden f 2f 4 per stuk; 900 konijnen f 2f 14 per stuk; 165 ganzen f 10f 12 per stuk: 140 kalkoenen f 12 f 14 per stuk. DAGELIJKS BATAVIA-DJOKJA, v.v. Naar wij vernemen, zal met ingang van heden het Interinsulair bedrijf der K.L.M. een dagelijkse vliegdienst ope nen (des Zondags uitgezonderd) van Batavia via Semarang naar Djokja v.v. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 7000 kg rode kool 7.90—10,50; 1500 kg gele kool 7,70—8.90; 25,000 kg witte kool 6' 13,000 kg witlof X 3410 en II 24—28; 500 kg andijvie 20,20—25,00: 8000 kg uien 6,90—7.80 VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Musette- plaatjes 6,30 Voor de Strijdkrachten -~ 7,00 Mr Th JAM van Lier 7,15 Piano duo VPRO: 7,30 Op zoek naar.... 7,40 Jeugdnieuws 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Omzien eer wij verder gaan 8,15 Socialistisch nieuws 8 20 Grote vocalisten 8,45 Familie-por tret (hoorspel) 945 Kwartet Sem Nij- veen 10,00 Synagogale koor 10,15 Claudio Arrau (piano) 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Bruce Lowe zingt 11.35 Xavier Cugat en zijn orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Psychologische beschouwing 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 „Is vliegen veilig?" 8,05 Programma-proloog 8,15 Radio Phllharmonisch-orkest 9,20 Ons christelijk geloof 9,45 Gramofoonplaten 10,00 Tijd voor 'n bakkie 10,30 Gra mofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Kamer-Strijkorkest VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 84 l, 6 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Gramofoonmuziek 10,15 Arbeidsvitami nen 1,20 Engels programma 4,00 As- sortimento 6,15 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Kobus Kwint 7,45 De Regerings-Vo-orlichtings- .dienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Omroep-orkest 9,00 Nog een keer thuis (hoorspel) 10,15 Voor het laatst dit jaar 11,15 Glen Miller en orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,33 Metropole-orkest NCRV: 2,00 Omroep-orkv-st 6,00 School zangwedstrijd 6,15 CNV-kwartier 6,30 Anton en het Paramount-orkest 6,45 Problemen voor pientere piekeraars 7,15 Ltger des Heils-kwartier 7,30 Het ac tueel geluid 7,45 Nederlandse organisten 8,05 Programma-proloog 8,15 Elegance en Charme 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramofoonmuziek 10,05 ,,De vaart der Volken" 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Werken van Bach 43 door F. Coppersmith „Natuurlijk", was het antwoord, „en hoe is het met juffrouw Murner? Is zij erg ziek geweest?" „Ik vraag mij af of zij ziek in de juiste betekenis van het woord is geweest", antwoordde Collin. „Toen zi.i in 't Fort instortte, vreesde men aanvankelijk voor haar leven. Maar na een week reeds was het mogelijk haar naar Boston te vervoeren. Over ste Bouquet heeft daarvoor gezorgd. Aan hem een landsman van haar dankt zij ontzaglijk veel". „Zij had nooit naar Bedfort moeten gaan. Ik begrijp trouwens niet, dat men haar heeft meegenomen!" riep Gerard. Collin bloosde. „U had haar evenmin nooit naar Amerika mogen laten gaan!" antwoordde hij vinnig. „Ja, daarin hebt u gelijk. Helaas had ik geen voldoende invloed op haar", erkende Gerard. „Dat pleit nie', voor u", gaf Collin veelbetekenend ten antwoord. „Neem me m'n onbescheiden vragen niet kwa lijk, maar hoe denkt u dit probleem op te lossen?" „Welk probleem?" vroeg Gerard ver baasd. „Wel, de -toekomst van juffrouw Murner en haar landslieden!" „Hoor eens", antwoordde de jonge man, „ik heb met de grootste moeite uitstel van mijn laatste examen ge kregen omdat ik het een staaltje van mijn plicht achtte mijn toekomstige vrouw te halen. De „Najade" vertrekt alweer over drie weken. Juffrouw Murner en ik gaan met dit schip te rug, omdat ik heus niet meer tijd heb Als wij in Holland zijn aangekomen, trouwen we. Ik zie geen probleem daarbij!" Pepperill tekende poppetjes op een stukje papier. Ook Collin gaf geen antwoord. Tenslotte keek Pepperill op: „U bent toch van plan zo snel mo gelijk door te reizen naar Charlestown, niet m'neer Van Waell?" informeerde hij toen. „Wil ik u een van mijn be dienden meegeven om u behulpzaam te zijn, of is de heer Collin misschien zo vriendelijk om....?'.' „Ik geloof niet, dat ik de reis daar heen behoef te maken", zei Coliin be leefd doch beslist, „de heer Van Waell za! mij stellig willen verontschuldi gen, want ik heb nog enige belangrij ke conferenties". „Natuurlijk", viel Gerard in, „ik ben u toch al zeer veel dank verschuldigd voor uw bemoeiingen. A propos wilt u mij ook een rekening sturen van de door u voor mejuffrouw Murner ge maakte kosten alsmede uw honora rium?" „Ik zal u vandaag nog een gespeci ficeerde rekening zenden, m'neer Van Waell", was het koele antwoord. Claire was 's morgens met mevrouw Dicey inkopen in de stad gaan doen Bovendien brachten de beide dames nog een bezoek aan een kennis, waar de vorige dag een baby was geboren. Natuurlijk was het toen al later dan zij gedacht hadden alvorens zij naar huis terugkeerden. In de tuin kwam de oude Latour de dames al tegemoet. Hij zette zo'n ge heimzinnig gezicht, dat mevrouw Di cey hem scherp opnam. Latour zei echter niets en de twee dames gingen het huis binnen. Meteen kwam de heer Dicey uit zijn kamer, de deur voor zichtig achter zich sluitend. „Jij kijkt al net zo geheimzinnig als Latour", zei zijn vrouw, „wat is er aan de hand?" Dicey gaf geen antwoord. Hij wend de zich tot Claire: „Gaat u maar- eens kijken in mijn kamer, juffrouw Mur ner". Nog vóór Claire goed begreep wat hij bedoelde, had hij de deur al open gemaakt, het meisje naar binnen ge schoven en de deur weer achter haar gesloten. „Wat heett dat te betekenen?" vroeg zijn vrouw. „Dit betekent, dat wij haar gaan ver liezen. Daar binnen is iemand die haar komt opeisen!" In de kamer lag Cfaire in Gerards armen. Zij lachte door haar tranen. Het duurde geruime tijd eer de eerste woorden kwamen. „Ben je dus toch gekomen. Gerard? Heb je me niet vergeten? Ik was er zo bang voor!" „Jou vergeten, Claire? hoe kun je dat nu zeggen? Je bent geen minuut, geen seconde uit mijn gedachten ge weest. Ja, als ik geweten had wat je allemaal moest doormaken, was ik beslist eerder gekomen. Maar jouw eerste brief was maanden onderweg Toen pas hoorde ik, dat je je vader verloren had. Van de heren Pepperill en Coliin hoorde ik de rest!" Claire had zich uit de armen van Gerard losgemaakt, hield alleen zijn hand vast. „Ben je niet blij, dat de heer Coliin mij zo heeft geholpen?" „O, ja" antwoordde Gerard. „Hij heeft veel voor me gedaan. Hij en anderen ook. In het Fort trof ik twee landgenoten. Eén hunner, overste Bouquet, heeft de Indianen, die ons belegerden, verslagen!" „Indianen! Kind, wat heb jij hier meegemaakt? Geen wonder dat je ziek bent geworden. Hoe gaat het nu met je? Je ziet nog een beetje pips. De tantes moeten je maar eens goed voe den. En waarom ben je eigenlijk niet in Boston gebleven? Had je niet on middellijk hierheen kunnen gaan? De bec* Dicey met wie ik een lang ge sprek heb gehad is zeer veel van je gaan houden. Daarom begrijp ik niet, dat je niet eerder naar hem bent ge gaan. Dan was je ontzettend veel na righeid bespaard gebleven!" „O, dat is een lange geschiedenis, Gerard", antwoordde het meisje. ,.Ik wilde de mensen, die met m'n vader waren meegegaan, niet in de steek la ten. Ik heb ie heel veel t° veT-tellen. Van Bedfort, van onze sfl-rd om de maisoogst te redden, van de kippen ja, ik verzorgde 't hoenderpark maar de Indianen hebben alles in brand ge stoken. In Bedfort staat geen huis meer. Denk je dat eens in, Gerard, niets is gespaard gebleven!" (Wordt vervolgd)!

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3