WH Niet slank, maar toch elegant! Oudejaarsavond-lekkernijen In geen ding verschrikt Republikeinse bevolking verkeert nood; Nederland helpt in NOODLOT Recepten van Kers de radio-kookleraar —IA AR. X DONDERDAG SO DECEMBER IMS. t Jaar heeft haast zijn loop volbracht; *t Afscheid klinkt ons tegen. Ziet, een nieuwe tijdkring wacht, Met ellend' of zegen? ]T)E DICHTER van de 90ste Psalm schildert ons het aardse leven in sombere kleuren. Hij spreekt van dood en ondergang. Hij zegt, dat al onze da gen voorbij gaan door Gods verbolgen heid en dat wij onze jaren voleindigen als een gedachte. „De dagen onzer ja ren", zo gaat hij voort, „daarin zijn ze ventig jaren, en, indien wij sterk zijn, tachtig jaren; en wat daarin onze trots was, is moeite en leed, want het gaat snel voorbij en wij vliegen heen". Ho merus. de oudste dichter van het klas sieke Griekenland, was weinig opwek- kender, toen hij dichtte: „Als de bla deren van het woud zijn de geslachten der stervelingen". Ach, het is eigenlijk verklaarbaar, dat aan het einde van het jaar onze gedachten zich op de dood concentre ren. Wanneer onze gedachten terug glijden over de dagen, die achter ons liggen, dan wordt ons hart van wee moed vervuld, indien wij denken aan hen, die ons ontvallen zijn. In het le ven van menigeen is een leegte geval len. Sommigen hunner waren van ons alleen, dierbaar slechts aan hun naaste omgeving, oud en der dagen zat, en wij hadden vrede met Gods bestel, schoon de weemoed er zich in mengt. Anderen, in hun volle kracht, waren op de mid daghoogte van hun leven, toen zij uit ons midden geroepen werden. Wij mis sen hen met hartepijn. Er zijn er ook heengegaan, die eerst stonden aan de drempel hunner dagen, in de bloeitijd, die zo vol beloften is. Aan hen denken wij als afgevallen bloesems door een ruwe windvlaag afgerukt, of door ver killende nachtvorst verschrompeld. Kinderstemmen, die niet meer klinken en kindervoetjes, die niet meer trippe len door een gelukkig huis Het is met ontzaggelijke weedom dat onze gedachten bij hen verwijlen en hun beeltenis voor ons door tranen omfloerst oog oprijst. Ja, dan verstaan wij de woorden van de Psalmist, dan dringt het tot ons door: „het gaat snel voorbij en wij vliegen heen QNZE GEDACHTEN verwijlen ook bij wat het jaar, dat zijn kringloop welhaast beëindigd heeft, :'ons heeft ge bracht aan lief en leed. Het jaar 1948 heeft vele, vele zorgen en bekommer nissen gebracht. De wereld gaat ons als in vogelvlucht voorbij, de wereld met haar lusten en haar lasten, met haar overwinningen en nederlagen. En nergens vermag het oog iets bestendigs te zien; een voetstap die beklijft zoekt men tevergeefs. Wat blijft er van ons menselijk zich groot wanen, als wij bedenken, dat eens, wie weet hoe spoe dig, zal komen een Oudejaarsavond, waarin ook onze naam genoemd zal worden.... bij de doden! Het kan zijn, dat de laatste dagen van het jaar ons plotseling stellen voor de werkelijkheid, dat wij maar nietige wezens zijn, klein, zwak en onbedui dend, óók al werden wij met aardse glans omgeven. Het kan zijn, dat daar iets in ons wakker geschud wordt, het besef dat er nog iets anders is dan wat onze handen tasten en onze ogen zien kunnen. Dat daar is een Macht, groter en hoger dan wijzelf. En deze Macht is het. die ons confronteert met ons le ven. Hij werkt in ons hart en in ons geweten en Hij komt met een: „geef rekenschap van uw rentmeesterschap". Hij vraagt, wat wij in het jaar dat heen ging hebben gedaan, naar de wijze waarop wij droegen ons kruis en stre den onze strijd en genoten van de blijdschap, die ons werd geschonken. En zullen wij dan niet al te vaak het hoofd neigen en tot de rekenning ko men: hier heb ik gefaald? „Al het heden wordt verleden, schoon 't zijn merk in 't harte drijft", zo zong een dichter. Wij worden ons daarvan bewust bij onze overpeinzingen'aan het einde van het jaar. Bij de mens, door zijn Schepper met rede begaafd, wordt vaak een merk in het hart gegrift met onuitwisbaar schrift. Het zijn de mer ken van bijzonder voorspoedige, maar ook onzegbaar droeve dagen. En ieder kent de zijne en zal ze niet vergeten. JN ZIJN BRIEF aan de Filippenzen zegt de Apostel Paulus, wanneer hij opgewekt tot standvastigheid in des levens strijd en het geloof: „Dat gij in geen ding verschrikt wordt". Het is een woord, dat schijnbaar paradoxaal is aan de sombere klanken van de Psalmist. Schijnbaar slechts! in werke lijkheidsopenen zij een wijd perspectief zijn zij* een weerklank op de harde realiteit, die de Psalmist ons voor ogen stelt. Het leven is een droom, heeft men wel eens gezegd, een droom, omdat het zo snel voobij vliegt omdat het ons telkens weer de vraag voorlegt: is dat leven werkelijkheid of verbeelding? Maar neen, voor een droom is dat le ven te ernstig, die werkelijkheid te aangrijpend. Wij kunnen maar niet opstaan en de gedachte daaraan van ons schudden naar verkiezing. Zo gemakelijk gaat 't niet; het leven is ernst, diepe en hei lige ernst. En zo moet het ook door ons aanvaard worden. Want elke periode van het leven vermeerdert de schat van wijsheid en ervaren, van milder oor delen en gaarne vergeven. Wat er ook in de loop der tijden verloren gaat, de beste dingen blijven. Alles wat me dewerkt aan de ontplooiing van een mensenziel, alles wat gerechtigheid en erbarming uitdenken en doen. alle goedheid, die wordt veroverd op veel ingekankerde boosheid en alle vroom heid die opstijgt uit de woelende wate ren der zonde dat alles blijft en is eeuwig. Wanneer wij ons daarvan rekenschap geven, dan wordt de verandering van ale dingen, dan wordt het leed in het leven en in de wereld ontdaan van de grootste verschrikking. Dan kunnen wij ons omringd weten door veel be nauwdheid, dan kunnen wij worstelen met bange vragen, dan kunen wij tas ten naar de ontsluiering van duistere raadselen, wij zullen nochtans in geen ding verschrikt worden. Want dan we ten wij dat wij in Gods onverganke lijke liefde en eeuwige trouw mogen geloven. Dan worden wij begenadigd en zien omhoog Dan speuren wij het licht van Hem, die niet laat varen de wer ken Zijner handen. Om goed gekleed te gaan, is het heus geen vereiste slank te zijn. Be langrijker is om opzichtige stoffen te vermijden en een goed patroon te kie zen, zoals bijv. van het hier afgebeel de model. Het smalle taillestuk, dat de geplooi de gedeelten verbindt, maakt de figuur langer en slanker. Het patroon hiervan HARTIGE OUDEJAARS-SCHOTEL (koud) Vijftien a 20 gare koude aardappe len, y Ui, (zeer fijn gehakt) 2 eet lepels Engels mosterdzuur, 1 gare biet, 6 augurken (zuur), 6 zure uitjes, 2 appelen (geschild en zon der klokhuizen) 3 zure haringen (en filets) 2 zoute haringen, wat sla-saus 2 eetlepels tomaten kat- chup, zout en peper, wat gehakte peterselie enkele takjes peterselie. Snij de aardappelen aan kleine dobbelsteentjes en maak deze met wat sla-saus op smaak, bedek hier mede de schotel, schaaf de gare biet op een rauwkostschaaf aan kleine stukjes, maak deze met wat sla-saus aan en leg hiervan een krans rond op de aardappelsla, hak het Engels mosterdzuur aan zeer kleine stukjes, snijd de zure haring aan zeer- smalle reepjes, roer dit door elkaar en leg dit op de aardappelsla binnen de bieten- krans. Snij de augurk aan dunne plak jes en leg deze tegen de rand van de aardappelsla, rol de filets van de zoute haring op en plaats deze in het midden op het geheel, giet er een weinig tomaten katchup over en leg dan in elk rolletje ha ring een zuur uitje. Leg de stukjes appel nu tussen de rolletjes zoute haring. Bestrooi het geheel met wat takjes peterselie. Geef er sneedjes brood en boter bij. WARME RAGOUT BROODJES Neem 8 h 10 beschuitbollen, wat boter, 75 gram gehakt, 1/4 liter water, wat gehakte peterselie, zout, peper, wat soepen aroma, 1 eetle pel tomaten katcïiup, 25 gram bloem, 25 gram boter, wat fijne nootmuscaat. Breng het gehakt met het water (eventueel een wei nig zout) aan de kook en laat dit 20 min. zachtjes koken. Neem het gehakt uit de bouillon en maak 't met een vork flink los van elkaar. Smelt de boter, roer hierop de bloem, maak met een weinig wa ter een papje, giet hierop ae bouil lon, breng dit even aan de kook en laat dit enkele ogenblikken zacht jes doorkoken; Breng de saus goed op smaak met zout, peper en fijne nootmuscaat en wat soepen-aroma, roer er de gare stukjes gehakt door, wat gehakte peterselie en houd dit warm. Snij de beschuit- bollen doormidden, hol ze 'n wei nig uit, haal ze dan even door de koekenpan met een beetje boter, zodat ze een weinig bakken en vooral goed warm zijn. Leg de twee halve gedeelten op elkaar met een flinke laag ragout er tus sen. Strijk er met 'n mes een wei nig tomaten katchup over en be strooi ze met gehakte peterselie. Dien ze dan vooral goéd warm op. OUDEJAARSBOLLEN (plm. 40 tot 45 stuks) Vijfhonderd gram bloem, 40 gram gist, 30 gram suiker, </s liter lauwe melk, een eierdooier, 6 grote appe len, geen' moesappel, 3 flinke eet lepels suiker, 1 eetlepel fijne ka neel, afgestreken, wat rum aroma, wat suiker tot poeder, sla-olie of vet om te bakken. Schil en klokhuis de appelen, schaaf deze op een rauwkostschaaf aan kleine reepjes, breng wat wa ter aan de kook. werp de stukjes appel er in en laat deze stukjes wat zachter worden (oppassen dat het geen moes wordt). Werp de appe len op een zeef en laat goed uitlek ken. Roer dan door de stukjes ap pel met een vork de suiker, kaneel en enkele druppels rum-aroma, sluit het schaaltje met een deksel en laat dit dan minstens een halve dag staan (van tijd tot tijd even omwerken met vork). Maak van de gist de suiker en 1/4 van de lauwe melk een klontvrij mengsel, laat dit toegedekt ongev. 15 min. op een lanwe plaats staan. Roer dit gistpapje door de rest van de lau we melk met 'daar door het ge klopte eierdooier. Maak hiervan met de bloem een klontvrij beslag en laat dat dichtgedekt plm. een uur op een lauwe plaats staan. Laat het vet of de olie flink warm worden, werpt er met een lepel 'n aantal beslagbolletjes in, laat deze goudgeel worden, prik of knip ze een weinig opdat de bol groot en van binnen goed gaar kan worden. Laat ze flink uitlekken, knip of snij ze open en doe er wat van het appelmengsel in. Stapel ze dan op een schotel, be stuif te met wat poedersuiker en dien ze warm op. is aan de voorbaan getekend, om u duidelijk te laten zien op welke hoogte bet komt, maar 't moet natuurlijk los geknipt worden. Het heeft bij het eerste model een knoopsluiting. Tegen de voorkanten zet u een belegje van 4 cm. breed en brengt op de mid- denvoorlijn knopen en knoopsgaten aan. Bij fijnere stoffen kunt u beter drukknoopjes nemen. We verbinden de voorbanen, na ze van figuurnaadjes voorzien te hebben, eerst met de ge plooide gedeelten en stikken dan pas het taillestuk op, waarbij we desge wenst een rugceintuurtje meenaaien. De plooistukken worden op de schou der tot T/i cm. ingerimpeld en drie maal doorgestikt met een tussenruimte van 8 cm. Het gestreepte gedeelte in de tussenzetbaan is het patroon voor het grondvormpje van japonstof of voering, dat we van binnen onder de bovenkant van het baantje naaien om het in vorm te houden. In de taille van de rugbaan wordt het aangegeven gedeelte van de ach ternaad tot 6 cm. ingerimpeld. De rug schouders even inhouden. De mouw- delen verbinden, waarbij we het aan gegeven gedeelte licht inrimpelen. Het onderschietje van het split wordt ge voerd. De kop van de mouw wordt door bijschuiners (elk van 2 cm, stof- verbruik, de laatste iets minder) in genomen en met de binnennaad op het tekentje vallend ingezet. Bij het tweede model is het taille stuk aan één geknipt (de overslag ver valt dus), en eerst met de plooistukjes en de tussenzetbaan verbonden om er dan de voorbanen op te stikken. We laten in de linkerzijnaad tussen de te kentjes een split voor trek- of druk knoopsluiting open. Desgewenst zoudt u ook het taillestuk van andere stof kunnen maken. Bij een bovenwijdte van 112 cm. heeft u nodig voor het eerste model 4,20 m. zijde of soepele wollen stof van 90 cm. breed, voor het tweede 3,45 m. en 75 cm. andere stof. Kijkt u vóór het knippen even of de lengte naar uw zin is? Dit model is ook zeer geschikt voor een avondjapon met lange rok als u de zijlijnen van 't patroon naar on der toe een 20 cm. langer maakt. Schoenen poetsen De schoenen zijn van grote waarde voor de vrouw, die er prijs op stelt netjes voor de dag te komen. Een geregeld onderhoud verhoogt de le vensduur. Tal van huisvrouwen heb ben dit reeds zelf beseft en hun kin deren geleerd om elke dag de eigen schoenen te poetsen. Vroeger in de goede oude vóóroorlogse jaren, toen menige huisvrouw voor alles en nog wat „haar mensen" had, werden de schoenen eenvoudig buiten de slaap kamerdeur gezet en men vond ze de volgende mrogen keurig glimmend terug. Toch is er juist in die tijd vaak onverstandig met dat poetsen der schoenen omgesprongen, omdat menige oppasser en menig dienstmeisje dacht: 'als de schoenen maar schoon zijn. Hoe dat doet er niet toe. Zij maakten de vlekken er uit en bekommerden er zich niet over, dat sommige schoenen van gekleurd leer langzaam maar zeker hun oorspronkelijke tint verloren. Ook hadden zij er vaak geen aandacht voor, dat het leer hard werd of begon te barsten. Nu zijn tegenwoordig de schoensmeren weer van veel beter kwaliteit en gewoonlijk koopt men met een paar nieuwe schoenen meteen een doosje smeer in de juiste kleur maar toch komt,het voor een groot deel ook aan op de zorg, waarmee er wordt gepoetst. Het is fout om smeer of vet te wrij ven op een vuile schoen: dan wrijft men dat vuil er in en is het onmoge lijk het later nog te verwijderen. Dus beginnen met schoonborstelen en goed opletten, dat alle vuil en stof verwij derd is, vóór mén met het eigenlijke poetsen begint. Het is het beste om telkens met kleine beetjes tegelijk de poetscrême in het leer te wrijven en speciaal de kaalste gedeelten wat extra smeer te geven. Ook schoolschoenen, die steeds veel te lijden hebben, mogen wel flink in het smeer worden gezet. Daarna goed uitwrijven met een an dere, schonere doek en dan met een zachte borstel glimmend poetsen, steeds maar heen en weer, heel lang en regel matig; dat verhoogt de glans. Wan neer het smeer niet goed wordt uit gewreven, blijven er bolletjes vet op de schoen die men later moeilijk kan verwijderen en die het leer verharden. Terrearbenden worden actiever In de thans bevrijde gebieden van de Republiek wordt met man en macht gewerkt om de noodlijdende bevolking te voorzien van de goederen, waaraan zij dringend behoefte heeft, zo ver klaarde een woordvoerder van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen in Den Haag. Reeds 8000 ton rijst en 20 millioen meter textiel zijn naar mid- den-Java gevoerd. Men is op 't ogenblik bezig om voor een waarde van dertig millioen gulden aan rijst, textiel en medicijnen naar de Republiek over te brengen. In de on der Nederlandse controle staande ha vens Soerabaja, Semarang en Medan worden nieuwe voorraden aangelegd, doch enige vertraging ondervindt men hierbij door gebrek aan transportmid delen. Met behulp van het plaatselijke spoorwegpersoneel, dat uitstekend met de Nederlanders samenwerkt, tracht men de verbroken verbindingen te her stellen. De aangevoerde medicijnen zijn met spoed verdeeld. Republikeinse dokters en verplegend personeel werken loyaal met de Nederlandse autoriteiten mee om overal hulp te verlenen, waar deze nodig is. Door al deze maatregelen neemt het vertrouwen van de bevol king in de goede bedoelingen van de Nederlanders toe. De passars lopen weer vol en er is geen gebrek aan werkkrachten. De naar de - tabaks- en suikeronder nemingen teruggekeerde eigenaren hebben al weer honderden arbeiders in dienst genomen. De ondernemingen zijn hier en daar wel beschadigd, doch over het algemeen valt dat nog al mee. In de verschillende bevrijde gebieden begint zich het normale economische leven te herstellen. Verschillende Indonesische bladen hebben hun aanvankelijke opvattingen gewijzigd. Waren zij eerst tegen de mi litaire actie van de Nederlanders ge kant, nu zijn zij tot het inzicht geko men, dat deze actie nodig was om de rust en de orde te herstellen. Men keurt daarom de in de Veiligheidsraad aangenomen resolutie, die de beëindi ging van het politionele optreden ver langt, af. De bevolking begroet de be zetting merendeels als een bevrijding. Blijkens het Dagblad in Batavia heerst er onder de Chinezen in Indo nesië ontstemming over de houding, die de Chinese afgevaardigde in de Suikeroorlog in de Maasstad In sommige wijken te Rotterdam is een concurrentiestrijd in suiker ont staan, die betiteld wordt als suiker oorlog. Zoals men weet, is de maximum ver koopprijs door de minister vastgesteld op 75 cent per kg, waarmee de winke lier een winst werd toegestaan van ongeveer zeven cent. Zowel de firma Jamin als de Rotterdamse Melk Inrich ting verlaagden de prijs echter tot 72 cent. Dit heeft een reactie uitgelokt bij andere firma's en nu ziet men hier en daar de suiker voor 69 cent ge prijsd staan. Zelfs wordt beweerd, dat er firma's zijn, die geheel zonder winst, d.w.z. voor 68 cent per kg ver kopen. Deze suikeroorlog wordt door hel publiek wel gaarne gezien, maar door verschillende winkeliers ten zeer ste betreurd. BEGRAFENIS VAN NOKRASJI PASJA De vermoorde Egyptische premier Nokrasji Pasja is gisteren te Cairo ter aarde besteld. Ongeveer een half mil lioen mensen sloegen de rouwstoet gade. Koning Faroek was aanwezig in de Khekia-Moskee, toen het stoffelijk overschot daar aankwam. Het was de eerste maal in de geschiedenis dat een Egyptische koning de begrafenis van -en eerste-minister bijwoonde. Veiligheidsraad heeft aangenomen. Zij zijn overtuigd, dat hij niet voldoende kennis van zaken bezat om een juist oordeel te kunnen vellen. Als Neder land zou moeten terugtrekken tot ach ter de demarcatielijn, zouden daarvan grote slachtingen 't gevolg zijn, vrezen 1 zij. Door de T.N.I. waren reeds Chinese vrouwen en meisjes gevangen geno men met de bedoeling hen te execute ren, omdat zij getracht hadden met medeneming van wat goederen naar veiliger plaatsen te vluchten. Direct na het inzetten van de mili taire actie verminderde in de federale gebieden 't aantal aanslagen, sabotage- gevallen en moorden door geïnfiltreer de Republikeinse soldaten en eenheden. Thans valt weer een lichte toeneming te constateren. De terreurdaden waren systematisch voorbereid. Op 19 Decem ber is gebleken, dat majoor Roekman, de commandant van geïnfiltreerde T.N.I.-eenheden, order had gegeven in Januari stakingen en sabotage te be ginnen. Op 24 December gaf een ter reurorganisatie aan het spoorwegperso neel in Soerakarta bevel om op 27 De cember in staking te gaan, daarbij be dreigingen uitende aan het adres van familieleden als aan het bevel geen ge volg werd gegeven. Men had in zover re succes, dat op sommige plaatsen een deel van het spoorwegpersoneel inder daad in staking is gegaan. Er worden systematische aanslagen op politieposten gemeld, waarbij het klaarblijkelijk te doen is om unifor men, wapens en munitie. Van geweld- d-dige acties op grote schaal zijn ech- tr geen sporen aanwezig. In Assahan heeft men grote bereid heid van de bevolking aangetroffen zich aan te sluiten bij de Negara Su matra Timoer. Wij vernemen tenslotte, dat het in de bedoeling ligt Zaterdag a.s. de censuur in Batavia op te heffen. \Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- pi aatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro-avond- school 7,45 De Regerings-Voorlichtings- dienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Omraep-Kamerorkest 9,00 Nog één keer thuis (hoorspel) 10,15 Voor het laatst dit jaar 11,15 Glen Miller's orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Nationale schoolzangwedstrijd 6,15 CNV-kwartier 6,3o Anton en het Paramount-orkest 6,45 Problemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Nederlandse or ganisten 8,05 Programma-prcloog 8,15 Elegance en charme 9,30 Familie- competitie 10,00 Gramofoonmuziek 10,05 De vaart der Volken 10,25 lie deren 10,45 Avondoverdenking 11,15 Werken van Bach VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Operette-programma AVRO: 12,Oo Pro menade-orkest 1,15 The Skymasters 2.20 Pierre Palla (orgel) VAttA: 4,00 Johan Jong (orgel) 5,00 Swing and sweet 6,00 Vopr de Strijdkrachten VPRO: 7,00 De VPRO buiten de studio 7,20 Oudejaar door Melle Uyldert 7.20 OudeJaars-avonddienst VARA: 9,00 Een Oudejaars-avondprogramma VPRO: 10,40 Oudejaarsavond-boodschap 10745 Avondwijding VARA: 11,15 Havenstad 12,00 Klokslag twaalf en geluiden 0,02 Toespraak door Klaas de Jonge 0,15 Toespraak door E Kupers 0,30 Voor de Strijdkrachten AVRO: 1,00 Nieuw jaarsgroeten uit Canada 1,15 Luchtig Oudejaars-gramofoonplatenprogramma HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten 7, 8. 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan het werk 12,33 Metropole-orkest 1,15 „Mandolinata" 6,00 Piano-duo 6,30 Ds F C Kamma 6,45 Geestelijke liederen 7,15 Gramofoonmuziek 7,30 Kerkdienst 9,00 NCRV-koor 9.45 Wat veertig-acht ons heeft gebracht 10,45 Hollands Strijkorkest 11,15 Sombere muziek 11.25 NCRV-kwartet U.40 ,,Het einde van het ;aar 12,00 Klok KRO: 0,30 Nieuwjaarstoespraak door mr A B Roos jen 44 door F. Coppersmith u.i. nu is alles voorbij", meende Gerard, Claire's hand strelend. „Nu komt er een andere, betere tijd voor jou. Daarvoor zal ik zorgen!" Ze gingen zitten, ,,'t Is eigenlijk niet beleefd hier zo te zitten", zei Claire. „Je moet eerst met mevrouw Dicev kennis maken". Och toe, even nog", smeekte hij. „Ik wil je eerst even aankijken. O. wat ben je mager geworden!" ..Maar nu gaat alles goed, ik voel me best!" antwoordde Claire. „Zeg me eerst nog even of je een goede reis hebt gehad. Hoe lang duurde de over tocht? En met welk schip ben je geko men? O. ik kan me nog niet begrijpen, dat je toch gekomen bent!" „De reis is me beter bekomen, dan ik gedacht had. En het weer was goed. We zijn haast op de vastgestelde dag aan land gegaan. Dat zegt alles". „En hoe heette het schip?" „De ..Najade". Eigendom van een reder uit Rotterdam, de hèer Van Haaren, die ik goed ken!" „Was het een klein schip en had je wel voldoende ruimte?" informeerde Ciaire op bezorgde toon. „Dat viel nogal mee, Ciaire. Ik had het me heel anders voorgesteld, veel erger! Bovendien had ik natuurlijk een streepje voor". Een schaduw gleed over Claire's ge zicht en snel nam hij haar hand. „Je denkt aan je vader?" Zij wiste zich de ogen af. „Moet ik dat dan niet? De reis was voor ons entzettend. Was de „Najade" ook een slavenschip?" Ciaire sloeg verlegen de ogen neer ..Neen. neen. of ja. eigenlijk wel. Er waren meer dan honderd emigranten aan boord". „Ja. die worden nu in Boston aan de meestbiedende verkocht!" klonk het bitter uit de mond van het meisje. „Ik dacht eerst, dat jij en je vader dat lot ook zouden moeten onder gaan", zei Gerard na enige minuten. „Daarom heb ik direct aan Pepperill geschreven, dat hij jullie financieel terzijde moest staan. Ik ben blij dat dat lot jullie bespaard is gebleven". Ciaire stond op en ging naar het venster. Na enige aarzeling volgde Ge rard haar. Even bleef hij. zonder een woord te zeggen, naast haar staan, toen legde hij een arm om haar schou ders en trok haar naar zich toe. „Ciaire", fluisterde hij. „Gerard?" „Ik beloof je. dat je het goed bij me zult hebben!" „Hoe maken je tantes het?" vroeg ze toen. „Uitstekend, ze wachten op je". „Overdrijf je niet een klein beetje?" was het on vrolijke toon gegeven ant woord. „Maar kom mee dan kun je m«t mevrouw Dicey kennismaken". Een uur later zaten Claire, Gerard en het echtpaar Dicev rond de thee tafel. De vrouw van Latour bracht de thee bincn. Zij straalde gewoon als rij naar Ciaire keek. Gerard vertelde enkele belevenissen van de reis en de toestand in Europa. Da nu reeds zeven jaar woedende oorlog scheen ten einde te lopen. Naar Gerard's mening zou Pruisen winnen en Oostenrijk verliezen. Dg heer Dicey was natuurlijk hoge lijk geïnteresseerd bij deze inlichtin gen, ondanks het feit dat Gerard een mening verkondigde die niet met zijn opvattingen overeenstemde. Toen zijn vrouw de theeboel begon weg te ruimen, zei hij: „Nu hebben wij wel over talrijke dingen gesproken, maar het belangrijkste hebben we ver geten. Waar zal onze jeugdige vriend de nacht doorbrengen?" Bij de laatste woorden keek hij zijn vrouw aan. ,.'t Was mijn plan weer terug te gaan naar Boston", antwoordde Gerard. „De heer Collin heeft een kamer voor me besproken in de „Gekruiste Sleu tels". Het grootste deel van mijn ba gage heb ik ook daarheen laten bren gen. Dan kom ik iedere dag hier naar toe". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6