366 dagen uit Alkmaar's historie WAT DE THEATERS BRENGEN Feiten passefen de revue September: October: VICTORIA-THEATER HARMONIE THEATER CINEMA AMERICAIN Maart: December: Juli: Augustus November April Mei: Juni: Het jaar 1948 in vogelvlucht Januari Februari: Leeszaal en Boekerij haar 40 jari| bestaan, gevierd met een receptie en een tentoonstelling in de zaal van hpj museum. Vier dagen later, op 21 Nov, overleed de Bergense schilderes, me- vrouw Rutgersvan der Loeff. D, volgende dag werd bekend, dat het nieuwe monument voor de gevalle- nen aan de Wilhelminalaan van da hand van mevr. Jeanne Kouwenaar^ Bijlo, gereed was gekomen. De ge meente. zag zich bedacht met een geschenk in de vorm van een schil derij van Graadt van Roggen, dat door de goede zorgèn van de heer Wortel een plaats zal krijgen, waar het het best tot zijn recht komt. Op 26 Nov. tenslotte vierde de voetbal vereniging Alkmaar Go Ahead het zesde lustrum. De derde dag in de Herftsmaand zag de traditionele verenigingsavond van het Oranje-comité in de Muziektuin, waar burgemeester Wytema het woörd voerde. Des burgemeesters echtgenote plantte op de roemruch te 6e September e'en Julianaboom in de Bergerhout. Een schaduw in deze feestweek werd geworpen door het op 4 September overlijden van een algemeen geacht en bekend stadge noot, dr. H. J. Ten Kley, de grote voorvechter van de T. B. C.-bestrij ding in onze stad en wijde omge ving. Op 8 September werd in een feestelijke vergadering van de ge meenteraad besloten, een klok in de raadszaal te plaatsen als aandenken aan het regeringsjubileum. In de nacht van 7 op 8 September knalden in Limmen de schoten. Een 1 voort vluchtig inbreker werd neergescho ten door de Rijkspolitie, na een jacht dwars door de velden. Dezelfde mor gen werd de stad opgeschrikt door het geluid van een explosie, veroor zaakt door een teerwagen, die bij de Omval uit elkaar vloog, waardoor de chauffeur ernstig werd gewond. Op 10 September begonnen aan de Langedijk Nationale kolfwodstrijden, waar de commissaris van de Konin gin ook een bezoek bracht (13 Sept.) De padvinders kregen in de .Phoe nix" een nieuw clubhuis op 11 Sep tember en ook in deze maand was er voor de winkelende Alkmaarders veel te bewonderen. Op 17 Septem ber opende de winkelweek. Een tra gisch vergiftigingsgeval deed zich op 19 September voor, toen mevr. Ba ronesse Taets van Amerongen over leed tengevolge van paddestoelenver giftiging. Opnieuw hield de brand weer een grootscheepse oefening, de ze keer op de houtwerf van de fa. Co - nijn aan de Hoornse Vaart. Nadat on 20 September de Grondwetswijzi ging plechtig was afgekondigd, werd de maand besloten met de jaarlijkse land. en tuinbouwtentoonstelling en in 'n Limburgtentoonstelling, die ons het land van 't bronsgroen eikenhout nader bracht. Op 27 September was het voor de brandweer ernst, toen zij uitrukte voor een boerderijbrand in Akersloot. October bracht opnieuw een tentoon stelling, deze keer het beeld van 50 jaar Alkmaar, in het Stedelijk Mu seum. Het Ballet der Lage landen kwam zich aan het publiek voorstel len op 4 October met behoorlijk suc ces. -.p 6 October kwam de herrezen boerderij Houtlust in de Schermer gereed en voorts maakte men zich op, om Alkmaar's ontzet te vieren, een dag, die begunstigd werd door stra lend weer. Omtreeks die tijd arri veerde ook het beroemde Bath-orgel in de kaasstad, dat een plaats zou krijgen in 't museum, doch niet dan na dat het in de raadszaal feestelijk was ingeh ald. Nog meer feest werd ge vierd, toen de hr-en Sietsma en Van Slingerland hun zilveren raadslid maatschap herdachten op 11 October. Ook de maand October liet de brand weer niet met rust. Op de 26e vond een felle brand in het ROG-gebouw gretig voedsel in de inventaris. Op 29 October vond in Bergen een manifes tatie plaats op een Roland Holat- De Openbare Leeszaal en Boekerij bestond dit jaar veertig bestuur recipieerde temidden van de bloemen. jaren. Het DE LIEFDE VAN MARIANNE (New Moon) Romantiek der oude zeilschepen, strijdliederen der Franse revolutionnai- ren, zeeroverij, een fakkeloptocht in de nacht, feest in New Orleans, mannen en vrouwen op een voordien onbewoond eiland, negerceremoniën en tenslotte ter onvermijdelijke completering l'omour, zie daar in a nut shell wat de bezoeker ditmaal in het Victoria Thea ter als hoofdmenu zal opgediend krij gen. Jeannette MacDonald reist als Ma rianne de Beaumanoire van Marseille naar New Orleans. In hetzelfde schip is een groot aantal gevangenen opgebor gen. Het zijn politieke arrestanten, die als lijfeigenen zullen worden verkocht in Nieuw Frankrijk. Tot hen behoort Charles, Graaf van Villiers (Nelson Eddy). De koning beval zijn executie. Hij ontsnapte, vermomde zich als slaaf en ontmoet heel toevallig de schone Me.rianne. In New Orleans wordt Char les door Marianne aangekocht en komt bi; haar als bediende in dienst. Men begrijpt het; in stilte ontwikkelt zich een verhouding tussen hen. Franse po litieambtenaren ontdekken in Marian ne's bediende de gevluchte Graaf. Vele avonturen volgen. Tenslotte belandt Charles met de ontsnapte lijfeigenen, vele vrouwen enMarianne, die na zijn ontmaskering niets meer van hem wil weten, op een onbewoond eiland. Zii stichten een nieuwe Republiek en vernemen van een langsvarende Franse schoener, dat ook in la Patrie de revo lutie heeft gezegevierd. Wanneer dan Charles Marianne als zijn vrouw hun nieuwe home binnendraagt, weet ge dat er weer twee gelukkige mensen meer op de aardbol zijn. Een luchtig gegeven naar de operette, die op Broadway groot succes oogstte. Voor liefhebbers om van te genieten. DUEL IN DE ZON Onze zeer deskundige filmmedewer ker heeft onlangs in dit blad een be schouwing over dit filmwerk gegeven, waarin hij te kennen geeft, dat de Ne derlandse filmkeuring met het toelaat baar achten van deze rolprent een on verantwoordelijke beslissing heeft ge nomen. ,,Een film", zegt hij, „die er nog juist mee door gekund zou hebben, wanneer de kleuren achterwege waren gebleven en wanneer men het walge lijke slot gecoupeerd had. Rauw en cynisch was de film dan gebleven en van een ziekelijke, perverse mentali teit, maar men had dan althans meer waardering kunnen hebben voor de technische volmaaktheid waarmede regisseur King Vidor blijk heeft ge geven zijn vak kranig te verstaan. Over de technische volmaaktheid heeft hij geschreven, dat het bewege lijke camerawerk in de buitenopnamen prachtig de ruimte weet te suggereren en dat de dikwijls voortreffelijke groepsregie, die beelden vol gewoel van mensen en vee een kleurig leven schonk, inderdaad van een kwaliteit zijn, die de betiteling „super-produc tie" alleszins rechtvaardigen. Wij hebben deze film heden in een persvoorstelling in het Theater Har monie gezien en kunnen dit oordeel volkomen onderschrijven. In zijn po ging de perversiteit van een wilde prairiebloem weer te geven, een meis je, dat goed wil, maar door de omstan digheden alle morele houvast verliest en het slachtoffer van haar Indiaanse afkomst en haar dierlijke liefde voor een schurk wordt, is de regisseur veel te ver gegaan en vooral het bloedige slot nog geaccentueerd door de kleuren zal voor velen weerzinwek kend zijn. Daarnaast moeten we constateren, dat Jennifer Jones een uit filmoog punt bezien prachtige creatie van het wilde en van alle moreele creatie van het wilde en van alle morele rem men losgeslagen meisje geeft. Deze rolprent met haar meer dan zesdui zend figuranten, heeft meer geld ge- cist dan ooit een Holly wood-film ge kost heeft en men kan dat begrijpen, ris men de tafrelen ziet, welke hier en daar een hoogtepunt van massa-regie lil en bewonderen. Des te meer is het te betreuren, dat de samenstellers niet hebben gezien, of niet hébben willen zien, dat al dit geld en al deze moeite door het inschakelen van ontoelaatbare fragmenten in de waagschaal gesteld werden. STRAATMUZIKANTEN In de Cinema Americain bedrijven Stan Laurel en Oliver Hardy hun malle fratsen. Ditmaal zien wij hen als straatmuzi kanten, die ergens in de woestijn zon der benzine komen te zitten. Chester Wright, een jonge man, die door zwendelen aan de kost komt, komt ken te hulp. Hij maakt hen wijs, dat hij een formule ontdekt heeft om pil len te fabriceren, die water in benzine doen veranderen. Hij haalt hen door een truc over partners van hem te worden en de pillen op een kermis in de buurt te verkopen. De twee-mans-band van Laurel en Hardy trekt 'n grote menigte toeschou wers en dansers. Een van laatstgenoem den. Susan Cowan, valt Chester, op en hij danst met haar. De pillen worden geweldig verkocht als plotseling iemand „zwendel" roept. Chester grijpt in en voor sheriff pose rend arresteert hij Laurel en Hardy. Ze haasten zich weg van de menigte, doch ontdekken, dat Susan nog steeds bij hen is. Susan vertelt de mannen, dat haar moeder 10.000 in een landaankoop heeft gestoken. Chester herkent de makelaars" op een foto als een paar op lichters. Het viertal gaat op pad om het geld van Susan's moeder terug te krijgen. Zij volgen de zwendelaars en.... maar ja, dat moet U ook maar zelf gaan zien als U interesse heeft voor de ma nipulaties van Stan en Oliver. Op 1 Maart herdacht de heer D. J. Scheffel zijn gouden ambtsjubileum als secretaris van de Kamer van Koophandel. De Réisvereriiging her dacht op 4 Maart haar zilveren be staan met een receptie en een feest avond en op de 6e opende „Door werken" een jubileumtentoonstelling ter ere van de Alkmaarse schilder Jan Plas. De Ver. van Radiodetail handelaren vierde hier op 10 Maart haar tweede lustrum en de raad be sloot op de 12e dezer maand tot ver hoging van de vermakelijkheidsbe lasting. Op de 16e overleed de ver dienstelijke oud-burgemeester van Egmond aan Zee. de heer Eyma en had de commando-overdracht aan het Tz„„HA~iehamn plaats. 19 Maart werd w-> Careisen hier gehuldigd, op de 27e werd de expositie van wer ken van Leo Gestel geopend, op 28 en 29 trok „Orpheus" lauweren ver zamelend naar Brussel en op de 29e nam ir. G. Tj. Poppens officieel af scheid als ingenieur van het Hoog heemraadschap. Ook dit jaar stond de kaasmarkt in het middelpunt van de belangstelling. Tienduizenden bezoekers zagen het kleurrijke schouwspel. December begon met een alarmerend bericht. Een arrestant, de Vr„ een voormalig PRA-rechercheur uit Alk maar, trachtte zich in Zaandam van het leven te beroven. Op 8 Dec. volg. de weer een oefening van de brand weer, deze keer bij de firma Met aan de Achterweg. Op 13 Dec. nam da heer G. Anderson afscheid als. direc teur van Excelsior en de Ppstharmo- nie en op dezelfde dag werd Jan Kloosterboer, Barre Jan uit St. Pan- cras, in vrijheid gesteld. Op i.8 Dec. keerde Andre Carrell uit Indonesië terug, op' 23 Dec. besloot de Raad het pand Emmastraat 1 als ambtswoning voor burgemeester Wytema aan te wijzen. Kerstmis 1948 bracht koude en vorst, maar op de 28e begon het weer te dooien en naar het schijnt zal de vorstperiode voorlopig weer voorbij zijn. begon de Alkmaarse „vierdaagse" en op 26 Juni werd in Egmond aan Zee feestelijk het Troelstraoord heropend. De 30e Juni hield de brandweer een grote oefening in en om het Land- bouwhuis. Op 1 Juli van het afgelopen jaar was het vijfentwintig jaar geleden, dat de groothandel Schuurman aan het Hof plein met zakendoen begon. Dit feit werd uiteraard feestelijk herdacht. Op dezelfde dag nam in Bergen een ge.waardeerd gemeente-ambtenaar af scheid. De heer J. H. Roggeveen ging heen, na gedurende 29 jaar als di recteur ,van gemeentewerken zijn krachten te hebben gegeven aan het dorp aan de duinrand. De verkie zingsactie en de strijd om de zetels nam intussen steeds meer toe en de ene spreker na de andere trad in Alkmaar op om zijn mening naar vo ren te brengen. Op 6 Juli heeft het Alkmaarse publiek hartelijk gelachen om Heintje Davids, die in het Gulden Vlies voor het voetlicht trad, na haar terugkeer uit Amerika. En twee da gen later, op 8 Juli, was het voorde vreemdelingen een grote dag, want toen werd op de Alkmaarse kaas markt voor het eerst kaas aan vreemdelingen verkocht tegen inle vering van de nodige deviezen. Te zelfdertijd deed zich in Rinnegom 'n geval van ernstige veevergiftiging voor, waarvan vele koeien het slacht offer werden. Vijf dagen later, op 13 Juli was het feest in Bergen. Het Centrum van het wederopbouwplan werd daar voor het verkeer openge steld en alom heerste vreugde. Op dezelfde dag vond de zomervergade ring van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier plaats, dp 14 Juli werd het voorstel tot reorganisatie van het lager on derwijs ingediend, hetzelfde voorstel dat later zoveel stof zou doen op waaien. Een dag later vergaderde de Een unieke prestatie leverde Tiny Jonker, door van Alkmaar naar Zaandam te zwemmen. raad van Alkmaar, waarbij opnieuw werd besloten, de communisten uit de raadscommissies te weren. De daarop volgende dagen waren van 'n feestelijke karakter. Op 17 Juli open de circus Strassburger zijn poorten, dezelfde avond werd een grote klein- kunstavond gegeven ten bate van de UNAC. die een groot succes werd. Twee dagen daarna bracht de Hoofd stad-operette Wiener Blut. gevolgd door een uitvoering van het Weens ballet in het Gulden Vlies op 26 Ju li. Voor de vele ouders en verdere verwanten van militairen in Indone sië was 27 Juli een grote dag, want toen keerde het Kennemer bataljon in het Vaderland terug, juist op tijd, om op 28 Juli de grote verlichtings- avond in Bergen te kunnen meema ken die duizenden bezoekers trok. De maand werd afgesloten met een rechtszaak tegen bakker B. uit Ber gen, die voor 20 mille aan bonnen had gekocht. De maand Augustus zette in met een evenement voor de huisvrouwen. Een ouderwetse vooroorlogse seizoenop ruiming werd aangekondigd. De da mes konden naar hartelust kijken, keuren en kopen. In St. Pancras was het die dag ook feest, want het koor Zanglust werd eerste op een con cours in de Beemster. Op 5 Augustus werd aan het Alkmaarse station af Een groot succes werd de Alkmaarse dag op Schiphol. Viruly ging op de schouders der enthousiaste kaasdragers. Het jaar, dat van ons heen ging heeft ook Alkmaar en naaste omgeving niet onberoerd gelaten. Vreugde en verdriet, succes en tegenslag zjjn het deel geweest van onze stadgenoten, maar voor grote rampen is onze ge meente gelukkig gespaard gebleven. In het algemeen was het, wat we zouden kunnen noemen een kalm jaar, een tijdperk met een enkele uit zondering zonder grote of schokkende gebeurtenissen. Met het oog op onze beperkte ruimte zullen wij hier In chronologisch© vclgorde heel kort de voornaamste gebeurtenissen weergeven. scheid genomen van de drie Halter meisjes, die naar de Olympische Spe len trokken. Rie van Geene, Ko Ton- neman en Clara Post zagen zich op hun reis van de beste wensen ver gezeld. Drie dagen later zwiepte een storm over de stad, die bomen ont wortelde en daken losrukte. Het was, een kort maar hevig geweld. Een week daarna werd ten bate van de t.b.c.-patiënten een gecostumeerde voetbalwedstrijd gehouden tussen kellners en caféhouders, die de- eer sten wonnen met 51. En nu we het toch over de sport hebben; op 20 Augustus zwom de zeventienjarige Tiny Jonker door het Noordhollands kanaal van Alkmaar naar Zaandam en ze arriveerde behouden. Een dag daarna, op 21 Augustus begon de traditionele zeilweek -op de Alkmaar der Meer, precies op de datum, waar op de Alkmaarse kaasdragers naar Schiphol togen, om daar vergezeld van tal van autoriteiten en officiële persoonlijkheden een Alkmaarse dag te houden, waarvan duizenden getui ge waren. Zelfs vlogen zij boven de kaasstad, waar die dag de kermis in vol bedrijf was. O ja, die kermis, op 25 Augustus draaide de „stoom" voor de Alkmaarsche Courant 29383 kaar tjes Op 26 Augustus werd de re organisatie van het Lager onderwijs voorlopig van de agenda der gemeen teraad afgevoerd. Een dodelijk on geluk op de Bergerweg trof op 29 Augustus de 83-jarige heer C. S., be woner van het Hof van Sonoy. De maand werd besloten met een groot se viering van Koninginnedag. Alk maar was herschapen in een zee van licht. avond, die op de bezoekers grote in druk maakte. Op de laatste van de maand werd het beeld van Christus Koning .voor de Nassau-kerk plechtig ingewijd. 1461 koeien stonden op de najaarsvee markt op 3 Nov. Op 6 Nov. vierden vijf jubilarisen bij Ringers op dezelf de dag hun jubileum, gevolgd door een andere herdenking, n.l, die van het 30-jarig bestaan van het dubbel- mannenkwartet Zang en Vriendschap. Op 17 Nov. herdacht de Openbare Mr. Dr. H. J. Wytema deed zijn intocht als burgemeester van de Kaasstad en sprak vanaf het bordes van het stadhuis de bevolking toe. April was een maand vol merkwaar dige gebeurtenissen. Op 2 April werd het raadhuis van Oudorp door brand gedeeltelijk vernield en op de 7e kwamen de Plattelandsvrouwen uit onze Provincie in 't Gulden Vlies feestelijk bij elkander, de volgende dag gevolgd door de vrouwen van de P. vd A„ die in Het Wapen van Heemskerk vergaderden. Op Zondag 11 April werd hier het draafseizoen geopend en op de vooravond van deze dag heeft Corn. Jonker met groot succes de Mattheus-uitvoering in ons kerkgebouw geleid. Op de zelfde dag is de vertrekkende direc teur van de P. T. T. de heer W. M. Grevelink na 40 dienstjaren gehul digd en op de 17e vond er een sport gebeurtenis plaats toen Jan Feeke kampioen N.-Holl.-N. op het groene laken is geworden. Op de 21e wer den elf onderscheidingen bij de brandweer uitgereikt en de volgende dag had in de Schermer een plech tigheid plaats toen de eerste steen voor de zo geteisterde boerderij „Houtlust" gelegd werd. Op 25 April renden de windhonden over het Sportpark eri de volgende dag hoor de de beruchte Alkmaarder A. Kui pers in Amsterdam 12 jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. Op 23 April besloot de raai! geen communisten meer in raadscommissies te benoe men. Op 7 Mei een voor Alkmaar vreug devolle gebeurtenis, de kaasmarkt werd heropend. Alkmaar had de dag dag te voren feestelijk zijn bevrij ding gevierd en in Schoorl was het festival begonnen. Padvinders hadden districtswedstrijden gehouden en het 80-jarig bestaan van onze H. B. S. werd met wedstrijden ingeleid en de volgende dag met een reünie beslo ten. Op 15 Mei werd bekend, dat Alkmaar met ingang van 1 Juni mr. dr. H. J. Wytema, burgemeester van Beilen als nieuwe burgervader zou krijgen en op 18 Mei werden op het Sportpark drukbezochte motorraces gehouden. Dezelfde dag haalde Koe dijk feestelijk zijn nieuwe burge meester de heer Schellinger in en op de 19e werd te. Alkmaar de 23e West- friezendag gehouden. Op 21 Mei werd in de Nachtegaal biljard gespeeld om de Zilveren Waag en de volgende dag vierden de „Mollebonen" hun zilve- roa feest. De Fed. van V. V. V.'s kwam op 25 Mei in Petten bijeen, op de 27e vierden de Padvinders hun 30-jarig bestaan. Op 29 Mei werd in onze raadszaal de Tribunaal plechtig gesloten verklaard en op de 30ste werd de ronde van Alkmaar gereden en hield Heiloo een alleszins ge slaagde sportdag. In Juni is er niet veel merkwaardigs in stad en omgeving voorgevallen. Wel vermeldenswaard was natuur lijk de plecthgie installatie van on ze nieuwe burgemeester mr. dr. H. J. Wytema en op dezelfde dag kreeg Alkmaar weer drie bataljons militai ren. Op 10 Juni kwamen onze vrien den uit Bath op bezoek, op de 16e Op 3 Januari vierde „Alcmaria", de populaire voetbalvereniging haar gou den jubileum met een welgeslaagde revue en op 10 en 11 Jan. herdacht de Operette- en Orkestvereniging haar 20-jarig bestaan. Op 12 Januari werd de beruchte vaandrig Balkene- ne, die ons in de oorlogsdagen zoveel narigheid gebracht heeft, door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld en op de 13e had er een heel wat prettiger gebeurtenis plaats. Toen werd namelijk onze populaire oud commandant van de brandweer de heer F. Ringers de gouden medaille van onze stad aangeboden. Op 15 Januari besloot onze raad, dat er op Zondag geen motorraces mogen ge houden worden en op 17 en 18 kon den de postduivenliefhebbers en al len, die zich voor onze gevederde vrienden interesseren zich verlusti gen in een tweedaagse tentoonstel ling. Op 26 Januari had er wederom een vreugdevolle gebeurtenis plaats omdat onze verdienstelijke loco-bur gemeester, de heer Van Slingerland tot ridder in de orde van Oranje Nassau benoemd werd, op de 28e werd ten huize van burgemeester Koelma het Bathfonds opgericht en besloten dit tot een zegenrijke in stelling voor het zwakke kind te ma ken. Op 13 Febr. werd een zee verdienste lijk stadgenoot gehuldigd door de toekenning van het ridderkruis van de Ned. Leeuw aan burgemeester De S-Octoberviering had een apart cachet. Een beeld uit de optocht. Koelma. Op 14 Februari ontviel ons plotseling onze oud-medewerker de heer J. Werkman en op de 17e de zer maand kende de raad oud-bur gemeester Koelma de gouden medail le der stad toe. „Rochdale" vierde feest op 21 Februari en op de 26e behandelde de raad de traditionele begroting voor het komende dienst jaar. De heer G. C. Dun nam af scheid na een lange diensttijd als in specteur van het L. O. en werd op 26 Februari tot officier in de orde van Oranje Nassau benoemd.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2