Voorbij de vreemde uren Per dag in d Raad Nieuwe Niedorp vergaderde voor de laatste maal in 1948 Bergen's Meisjeskoor zingt voor gevangenen Boys en Hollandia hadden wind als voornaamste tegenstander v: w - Stad en Qmgeumg. Een nieuw jaar kwam... AGENDA Van de politie Rustenburg Bergen De Oudejaarsmiddag in de Alkmaarse strafgevangenis Koedijk Marktberichten Een wedstrijd zonder hoogtepunten Hensbroek Dubbelblank bij de rust Weerbericht En bijna de h vraagi Elke drie maanc uitverkoo WU zijn weer tot de gewone gang Nan zaken teruggekeerd. De Oude jaarsavond is voorbij, Nieuwjaarsdag ook. Gij en ik, wij betreden weer de weg, die onzichtbare banden ons doen paan. In plaats van 48 schrijven we nu '49 boven onze brieven. Het is alles Veer gewoon geworden: „Retour Am sterdam derde klasse", „Zuster, neemt u nog even de bloeddruk op „Ja mevrouw de anthraciet is duurder ge- orden 4» Die Oudejaarsdag. Wij zagen hoe men zich gereed maakte om op veler lei wijze afscheid te nemen van de jaatste dag van het jaar en van al die andere dgen en weken er voor. Men haastte zich naar de banketbakker voordat de begeerde zoetigheden zou den zijn uitverkocht. Achter de getra liede ramen Van bankgébouwen waren gebogen gestalten zichtbaar, gebogen over brede rijen cijfers in dikke boe ken. Nog enkele uren. Het werd stiller op straat. Alleen de wind raasde door de kale boomkruinen, joeg het donkere kille water van de gracht klotsend te gen een kademuur, ritselde tussen de grijze bladeren van een verdorde krans aan de voet van de zuil in de laan: „Zij vielen voor onze vrijheid". Het werd later. Boven de huizenrijen hieven zich hoog de schouders van de kathedraal. Achter de kleurige spitsbogen stond 't licht, wit licht, gevat in goudglanzen de koperen luchters. Daaronder zaten mensen, wat meer dan gewoonlijk, omdat de bioscoop toch gesloten was en 't eigenlijk wel zinvol is zo'n oude- j aarsuur in de kerk. Misschien waren er onder hen toch enkelen, die plotse ling de onmetelijkheid op zich af voel den komen, een ogenblik beseften hoe onbegrijpelijk diep het wonder van Jiet leven is, waar de bronnen liggen waaruit de kracht van dit leven op- velt. Misschien waren er enkelen, die zich gelukkig wisten in het kennen van Hem, die de last van moeilijke momenten wil mededragen, van Hem, (iie met de lamp van het geluk hun weg wil verlichten. Ook straks na het uur 0.00. In de natte donkere avond liepen Wij door de stad en zagen een witte auto voorbijrijden, wit met een rood gloeiend kruis. De auto reed lang zaam. Er binnen een mens, misschien op de drempel tussen twee levens. Het werd later. Wij zaten in de trein met vele ande ren. Daar waren er, die zich in het late uur nog haastten voor een verblijf in de kring van verwanten. Daar waren er, die op reis togen om in de warre ling van mensen hun eenzaamheid te ontvluchten. Twee mannen en een vrouw bevon den zich in onze coupé. Zij hoopten in do stad aan 't eindpunt van de lijn nog een prettig uur te hebben. Zij spraken over cognac, sinaasappelen en tinnetjes sigaretten. De jonge vrouw leek vro lijk. Tot het gesprek kwam op thuis, op een pas ontvangen brief van daar, uit Boedapest. De dertienjarige jongens van het seminarium moeten op teken les affiches tekenen met „volksdemo- cratische" leuzen. Onderwijzers en leraren worden gedwongen speciale omscholingscur sussen te volgen. Ja enkar dinaal Mindszenty. Protesteren? Ja ze doen het wel, pro forma. Wat geeft het.... Er zullen er meer volgen Geratel over een spoorbrug. Wij wa ren er. Het werd later. De mensen hadden zich in hun hui zen teruggetrokken. Zij dachten aan de dingen van het wegvliedende jaar. De den vrolijk om de huiveringwekkende geluiden van de stormwind en on vriendelijke woorden in het eigen hart te horen. Daar waren mensen die treur- Zilveren jubileum bij de Twentse Bank Ket nieuwe jaar is voor de heer P van Lienen, woonachtig te Schoori, op fees telijke wijze ingezet Nadat reeds in 1948 bij de Twentse Bank te Alkmaar twee ju bilea -werden gevierd, herdacht de heer Van Lienen op 2 Januari de dag, waarop hij 25 jaar geleden in functie trad als j< ngste bediende Thans_ een kwart eeuw later bekleedt de heer Van Lienen, na verschillende rangen te hebben doorlo pen, de functie van boekhouder Op de tweede dag van het jaar heeft de jubilaris zijn zilveren jubileum in hui selijke kring gevierd> waarbij hem van de zijde der directie een bloemstuk werd aangeboden en het gezamenlijk personeel hem bedacht met een haardfauteuil Van daag had de officiële viering plaats Om zich een wijle te onttrekken aan de zake- kelijke sfeer van het bankgebouw, ver zamelde men zich aan een Westfriese koffietafel in het Victory-hotel, waar de jubilaris werd gehuldigd en waar hem dank werd gebracht voor het vele werk, dat hij in de afgelopen vijf-en-twintig jaar met grote toewijding voor de Twent se Bank heeft verricht De rayon-direc teur, de heer L Kleiboer, heeft de ju bilaris toegesproken en hem een gelukwens onder couvert aangeboden Ook de heer >1 Roessink heeft woorden van gelukwens en waardering gesproken en wel namens liet gezamenlijk personeel De koffie tafel, waar de jubilaris met zijn vrouw en kinderen de ere-plaatsen hadden en waar ook directeur en personeel van het kantoor Alkmaar aanzaten heeft ulter- Bird een opgewekt verloop gehad GENOOTSCHAP NEDERLAND FRANKRIJK Donderdag 13 Januari organiseert de afdeling Alkmaar van bovengenoemde vereniging een avond in het Victory- Hotel. Ais spreker hoopt op te treden Mns. J. D. Maublanc, President de „Amis du vieux Colombier" met als onderwerp: „Perspectieves sur la poé- sie francaise d'aujourdhui". Aanvang 8 uur. den en gelukkig ook mensen, die dank baar mochten zijn. Buiten was het eenzaam geworden en donker. Een enkele maal stonden zicht baar tussen bonkige wolkenluchten de trillende sterren van de Grote Beer. Eindelijk werd het helemaal stil. Het uur sloeg twaalf. Toen kwamen de wen sen. Goede en welgemeende. Veel heil en zegen. Voornemens werden strakker omlijnd. Plannen schitterden even fel ler op. Over de stad ging het geluid van een fabriekssirene, klonk een ver verwijderd geweerschot, werd de lucht even verlicht door Bengaals vuur en begonnen kerkklokken te luiden. Vre- desklokken? In elk geval zou Generaal i Spoor voor Java het „Staakt het vu- ren" spreken. En nu is het al weer drie Januari. Nog een late heilwens en wij gaan weer aan het werk. De vreemde uren, die soms de stilste en eenzaamste, traagst voorbijgaande uren van jaar zijn, liggen weer achter ons. Het is weer gewoon geworden. „Jantje, wil jij even open doen voor moeder, d'r wordt geheld". „Wil je ro ken Kees? Neen dank je, ik heb nog", „Trien morgen moet de Bonte droog 'zet worde". Laten wij hopen, dat in elk geval een deel van de vele goede voornemens in vervulling zal gaan. Laten wij daar om allen welgemoed de schouders zet ten onder de taak, die elk onzer weer wacht. In het belang van allen. Maandag: Harmonie-Theater, „Duel in de Zon", 8 uur. Victoria-Theater, „De liefde van Ma rianne", 8 uur. Cinema-Americain, „Straatmuzikan ten", 8 uur. Gulden Vlies, 8 uur 't Vrije Toneel, abonnementsvoorstelling „Vogel, vlieg de wereld in". Dinsdag: Bioscopen, aanvang 8 uur. Gulden Vlies, Hoofdstad Operette An der schonen blauen Donau". de het Een goede daad in het nieuwe jaar Het nieuwe jaar is begonnen en ve len deden dat met een goede daad, n.l. het schenken van een geldelijke gave voor het paard van de schillenboer, waarover wij reeds een en ander schre ven. Het stemt tot verheugenis, dat men de zaken zo ziet en iets voor een ge dupeerd stadgenoot over heeft. Voor hem zijn dit zeker blijde uren.. De lijst groeit nog steeds. Wij blij ven ons bereid houden voor het in ontvangst nemen van giften. Onze laatste verantwoording vermeld de een bedrag vgn f 141.50. Dit is thans gegroeid met f 122.03 tot f 263.53. Ontvangen op 3 Januari: C. en J. N. f 1, mevr. B. S. f 2. Van 'n vader en moeder van 5 kinderen f 5, H. G. f 2.50, N. N. f 1, G. M f 1, B. K. f 1, S. V f 1, J. G. H. f 2,50, B. L. f 1, P. van H. f 3, A. S. f 1, J. D. f 3.50, A. L. B. f 1, van S. Haarlem f2,50, NN tl,—, W. S. f2,50, mevr. S. f 1, dames, chefs en telefonistenbu reel PTT f 34, Een Nieuwsjaarscadeau f 6,03, Enkele leden Kenn. Rijsociëteit f 34, A du B. f 1, mevr. Zw. f 1, C. f 1, NN f 10. Totaal f 122,03. KLAVERJASWEDSTRIJD. Morgenavond om 8 uur zal in hotel London aan het Verdronkenoord een grote klaverjaswedstrijd worden ge houden door de club: „De Doormars". Om zeven uur op Oudejaarsmorgen reed een wielrijder door de Langestraat, voorovergebogen door de striemende regen. Daardoor merkte hij een gia- zenwasserswagen, die langs het trottoir stond niet op en reed tegen de zich daarop bevindende ladders aan. Met een wond aan het hoofd en kwetsuren aan het rechteroog werd de wielrijder, nadat de politie de eerste hulp had verleend, per ziekenauto naar het Cen traal ziekenhuis vervoerd, vanwaar hij later naar zijn woning kon terugkeren. O— Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een portefeuille, inhou dende een bedrag van 45 gulden. Deze portefeuille bevond zich in een tas, die aan een fiets hing, welke achter een woning aan het KleinNieuwland on beheerd stond. De politie heeft de zaak in onderzoek. „Damclub Heiloo" De uitslagen van de voor de twaalfde ronde gespeelde onderlinge wedstrijden lulden als volgt: Groep I: j de GeusH Verver 02; A Dekker—K Tuinman 1—1; J Sprenke ling—J Geuzebroek 1—1; C Adrichem— C de Graaf 0—2 Groep II: A Kroon—C de Jong l—l; j Spaans—J Marsman 2—0; D Langedijk— P Beukers 2—0; w Hoogenboom—A Win- terlnk 1—1 Groep III: A Alleman—s Hottentot 2—0; Bruin—Jb Holder 0—2; D Smit—Weyers 2—0; C Lieshout—s Mellema 2—0; Alle man—Snel 2—0; s Mellema—S Hotten tot l—l AUTO-ONGEVAL De heer P Blauw te Obdam reed Vrij. dagmiddag j 1 met zijn gezin onder Rus tenburg toen op een gegeven moment een voorwiel van de auto wegens het breken van de as geheel losraakte, waardoor de wagen op drie wielen kwam te rijden Gelukkig wist de chauffeur zijn wagen zonder ongeval tot stilstand te brengen LOOP DER BEVOLKING Aantal inwoners per l November- 1948; 3'i87 mannen, 4540 vrouwen, totaal 8327; vermeerdering in November 1948: 8 man nen, 19 vrouwen^ totaal 27 Aantal inwo- ders per 1 December 1948: 3795 mannen, 4559 vrouwen, totaal 8354 Voor de derde maal in successie heeft het Bergens Meisjeskoor op Oudejaars middag in de Alkmaarse strafgevange nis een concert gegeven en voor de derde maal mochten de meisjes het ge noegen smaken aan een honderdzestig tal mannelijke en vrouwelijke gevan genen iets van de wijding en sfeer te brengen, die inhaerent zijn aan de dag waarmee het jaar zichzelf afsluit. Er is moeilijk een vreemder milieu om in te zingen denkbaar dan een ge vangenis. Een gevangenis kan nóg zo humaan geleid worden, men mag er nóg zo veel rekening houden met eisen van menselijke redelijkheid en recht, het feit blijft bestaan dat zich hier in een beperkte omgeving een groep per sonen bevindt, die tijdelijk buiten de samenleving, buiten de maatschappij is gesteld. Dat isolement werd die middag van Oudejaar verbroken door jonge Ber gense meisjes. Ze zongen, eh dat zingen klonk wonderlijk pril en aandoenlijk tussen de bruin-grijze muren van dat sober-strenge gebouw. Het geluid golf de door de gangen en langs de gale rijen. Het vulde de cellen en het werd gehoord door de mannen en vrouwen die daar waren en luisterden. Wij ken nen niet de reacties van de gedetineer den op dat zingen, maar bij velen moet dit luisteren naar de geestelijke en profane liederen gevoelens hebben op gewekt, identiek aan die van de onbe kende man in een onbekende cel, die een, tijdens het concert opgeschreven, gedicht liet afgeven, waarvan de woor den spraken van troost, berusting en hoop. Het koor werd geleid door zijn voor treffelijke dirigente mevr. Corrie Mo- ree-Dol. Mevr Moree's taak was niet eenvoudig; ze was dirigente, ze ver borgde de pianobegeleiding van alle nummers, ze was accompagnatrice van de soliste en ze was dat van de solist. Een zó all-round vakmanschap kan men al leen verwachten van deze door en door muzikaal gevormde vrouw, waarvan men het alleen maar kan toejuichen, dat zij de artistieke leidster is van dit Bergense meisjes-ensemble. En aan haar alleen is het te danken dat dit koor, ook volgens de woorden van de heer Schuil, leider der KJVO, de meest vitale loot is aan de KVJO-stam. Ik zou niet weten welk nummer het schoonste werd gezongen. Misschien het van muzikaliteit overvloeiende „O Salutaris" van Schubert, misschien het enkele malen waarlijk magistrale „Hooglied" van Hamma, of het „Ere zij God". In totaal zong het koor twaalf maal en twaalf maal werd de luiste raars een verrassing bereid. Als soliste trad op Francisca Krijgs man, de Rotterdamse sopraan. De zan geres, die zich nog in opleiding bevindt gaf een alleszins loffelijke en verheugen de vertolking van enkele liederen, als Gounod's „Ave Maria",. Adams „Heili ge Stad", het „Panis Angelicus" van Cesar Frank en het ..Zonnelied" van Catharina v. Rennes. Francisca Krijgs man beschikt over vocale mogelijkhe den, wier verdere ontwikkeling nog grote verrassingen kunnen bieden. Met kennelijké ontroering zong zij haar nummers, waarbij het „Panis Angelicus" en „De Heilige Stad" hoogtepunten waren. De stem dezer zangeres zit be hoorlijk „los", en haar volume was van die aard, dat het geluid tot in de meest verre uithoeken van het gebouw woor delijk verstaanbaar was. Het is buiten kijf dat men in de toekomst Francisca Krijgsman nog zal horen. En als derde was daar Freddy Laage- waard, de violist die enkele instrumen tale intermezzi voor zijn' rekening nam. „De" Melodie van Rubinstein en het Larghetto van Mozart werden uitmun tend weergegeven en behoorden stellig niet tot het minst geslaagde van dit wel bij uitstek bijzondere concert. De directeur der gevangenis, de heer Lassche, sprak een woord van dank. mede namens de gevangenen en daarna voerde de heer Schuil, de leider der KJVO in Bergen, nog het woord. Dit was het einde en de Oudejaars- midag was Oudejaarsavond geworden. Er was geen muziek meer in het ge bouw. Wat overbleef waren de strenge lijnen van het interieur en het ge dempte licht der lampen. Het is niet mogelijk zich in de psycho logie van de gedetineeerde in te denken maar het zou mogelijk zijn dat menig bewoner der cellen nog lang de herin nering blijft behouden aan déze jonge- meisjes stemmen, aan die klare, glas heldere sopraan, en het zingen van Freddy Laagewaards viool. Als dat zo is kan Bergens Meisjeskoor tevreden zijn. Net zo tevreden.als zijn kundige eh muzikale dirigente. ANTHONY VAN KAMPEN. De gemeenteraad kwam Woensdag' avond voor de achtste en voor de laat ste maal in 1948 bijeen. Van Ged. Staten was bericht binnen gekomen, dat tegen het uitkeren van 2% pet. pensioensgrondslag over 1947 geen bezwaar bestaat. Eveneens was dit het geval met de wijziging Kinder bijslagverordening. Ged. Staten keurden ook de kas geldlening van 100.000 goed, evenals het aanvaarden van het legaat f 200 van wijlen Aagje ZanderKooijman, voor onderhoud begraafplaats. De zes nieuwe woningen aan het Zaagmolenpad kwamen ook weer aan de orde. Men is dermate gevorderd, dat reeds overleg is gepleegd met de aannemer Jb. de Vries. De brug naar het Zaagmolenpad zai met spoed vernieuwd of hersteld móe ten worden, daar de eerste vracht auto met dakpannen er doorzakte! Er was nog een brief van het raads lid C. Koorn (Alg. Bel.) binnengeko men, waarin werd gevraagd hoe lang het nog kon duren eer de verbeterde verlichting aan de Langereis en Tér- diek tot stand zou komen. De burgemeester antwoordde, dat reeds 23 Nov. een schrijven van de liclitbedrijven uit Alkmaar was ont vangen met de toezegging, dat de ver lichting zo spoedig mogelijk ter hand genomen zou worden. Een en ander moet geregeld worden met de gemeente Hi ogwoud. Een verzoek om adhaesie van het bureau „Esperanto bij het Onderwijs" werd voor kennisgeving aangenomen, maar niet nadat er over gestemd was. De heren Grootes en Koorn stemden voor adhaesie-betuiging; de vijf an dere leden er tegen. De rekening van de R.K. Jongens school in 't Veld werd z.h.st. aange nomen. De vergoedingen over 1943 t.e.m. 1947 bedroegen f 7551,29. Het totaalbedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven was f '8417,76. De nieuwe verordening op de nieu we algemene begraafplaats werd door de raad aangenomen. Hetzelfde geschiedde met de veror dening heffing van begrafenisrechten en heffing leges ter secretarie, rechten burgerlijke stand en inlichtingen uit het bevolkingsregister. B. en W. stelden voor een tijdelijke loontoelage van 1.10 per kind per maand (te beginnen met het tweede kind) aan de secretaris toe te kennen. Het raadslid W. Leegwater (R.K.) deelde mede, dat hij de rekening over 1947 had nagezien en dat alles in goede orde was bevonden. Het batig saldo op tie gewone dienst bedroeg 6179,88. De gemeente-begroting en die van de dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon voor Ket dienstjaar 1949 zullen in de volgende vergadering behandeld worden. Met algemene stemmen werd mevr. M. Kooij—Spaans herbenoemd tot lid van. het bestuur van het Maatschappe lijk Hulpbetoon. Voor de Ned. Herv. Wezenadmini stratie we.rden herkozen de heren H. Fezelman en J. Zijp. De onkostenvergoeding aan de heer J. H. Harberts werd van 25 op 50 pet. gebracht, zijnde een tegemoetkoming in de reiskosten naar, de bijzondere school iii 't Veld. Hierna gaf de burgemeester nog een overzicht van wat er het afgelopen jaar in de gemeente tot stand was ge bracht. Sprf 'noemde o.a.: verbetering Dorpsstraat, de verlichting, reorgani satie vuilnisdjens.t' enz. Het ambtenarencorps onderging een verandering: er kwam een nieuwe ge meentesecretaris. De gemeente leed in mevr. Totté Goossen de moeder van het tehuis van Ouden van Dagen, een groot verlies. "Tot slot bracht bui'g. Baken dank aan de raad voor de prettige samenwer king. Met de beste wenseh voor het komende jaar sloot hij deze vergade ring- WARMENHUIZEN," 31 Dec 1948 7900 kg rode kool '7,60—11,00; 12,000\kg gele kool 8.709,40:2500 kg Déëris'e witte k'oöl C LANGED IJKER GROENTENCENTRALE 7 Januari il949:— 15,000 kg rode kool 8,20— 9,40; 18,000 kg gele kool- 7,70—9,80; 60o kg groene kool 10,40—12,70;- 28,000 kg witte kooi 6—6.10; 14,000 kg. uien- 7—8 N.-MARKTBOND. llOÖO .kg rode kool f 8.20—f 11, 4300 kg gele kool f 6.90- f 9.50, 40.000 kg witte kool f 5.90 f 6:30, 7000 kg uien f 7f 8, drielingen f 6, -nóp 6.50. Het Gouden Engel feest Het Gouden Engelfeest (Koedijks St Nicolaas) is weer met grote vreugde ge vierd Om ongeveer half twee arriveerden de Sint en zijn aan café Schuit$ waar zij door een vijftigtal kleuters, onder lei ding van juffrouw De Haas, opgetogen werden verwelkomd Eenmaal in de zaal sprak juffrouw De Haas het begroetings woord Daarna liet zij de kinderen enkele Versjes zingen en leuke zangspelletjet uitvoeren Vervolgens werden diverse trac- taties. uitgedeeld Sint Nicolaas vertelde een verhaal over zijn schimmel, die ver dwenen was De kinderen hadden van Piet allerlei cadeautjes en snoep Jn ont vangst- t.e nemen Het spreekt vanzelf, dat de juf zich de tolk maakte van al de kleintjes, toen zij de Sint hartelijk drnk zei voor al zijn gaven pankbaar toegejuicht docrr de kleuters trokken de Sint en zijn knecht weer om drie uur in dezelfde zaal weer een blijde stemming aan te treffen Nu waren er de groteren verzameld, toen de voor zitter sprak tot de reeds voordien aan wezige ouders, onderwijzers en onder wijzeressen en burgemeester Schellinger, die ook van zijn belangstelling deed blijken Ook nu sprak de Sint vriendelijke woor den tot de schooljeugd en werden trac- taties uitgedeeld Daarna werden door de kinderen van juffrouw De Geus en juffrouw Westerhof diverse zang- en to neelspelletjes uitgevoerd, diet evenals die van de kleuters, zeer in de smaak vielen Piet Visser haddaarbij de piano-begelei- ring Onder luide toejuichingen verlieten de Sint en zijn knecht om zes uur de zaal Ten slotte sprak de heer Hart nog een dankwoord aan allen, die tot bet slagen van het feest hadden bijgedragen, de bur gerij, die steeds in zo ruime mate gel delijk steunt, de drie onderwijzeressen voor hun vele inspanningen, de fa Tromp voor zijn gratis verstrekte appels «n Piet Visser 39-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN BURGEMEESTER KOOIMAN 1 Januari 1949 zal burgemeester S. B. F. Kooiman dertig jaar aan het hoofd van de gemeente staan. Voordien was hij ambtenaar ter secretarie te Koedijk, v/aar zijn vader burgemeester was. Op 1 Januari 1919 werd de heer Kooiman benoemd tot burgemeester van Hens broek als opvolger van burgemeester Willinge. Gedurende deze lange periode heeft de burgemeester zich hier goed thuisgevóeld en nimmer het verlangen gehad de gemeente voor promotie té verlaten. De eerste jaren van het ver vullen van het burgemeestersambt wa ren zeer rustig en soms bestond er rui mer gelegenheid zich met liefhebberijen bezig te houden. De crisis-jaren, toen Hensbroek tot een der eerste noodlij dende gemeenten in ons land ging be horen, brachten een totale ommekeer Het burgerlijk armbestuur keerde over één jaar 20.000 uit en dat op een inwonertal van bijna duizend. In de winter 1934'35 waren zelfs 120 tuin ders in de werkverschaffing opgeno men. Hoe snel de financiële positie van de gemeente achteruit liep blijkt wel hieruit, dat terwijl in 1920 19.000 ge meentelijke inkomstenbelasting kon worden geheven, dit bedrag in 1938 was teruggelopen tot 1600. Onder het bewind van burgemeester Kooiman zijn verschillende belangrijke werken tot stand gebracht. Zo o.m. in 1925 de aanleg van de waterleiding, in 1926 de bouw van een ambtswoning voor de gem.-geneesheer en in 1929 'n nieuwe school met onderwijzerswo- niri'g. In de bezettingstijd moest de burge meester met zijn gezin geruime tijd on derduiken. Bij de viering van het 25- jarig ambtsjubileum, waaraan heel de gemeente deel nam, bleek ondubbel zinnig de grote sympathie die men de burgemeester en zijn echtgenote, toe draagt. Ook met de gemeente-financiën kan het verkeren. Thans staat de gemeente er namelijk gunstig voor. Moesten voorheen kasgeldleningen worden aan gegaan tot een bedrag van 50,000. thans heeft men zelfs een bedrag van 20.000 in kas. Een schaduwzijde is, dat het tuin- bouw-kleinbedrijf de goede jaren al weer achter de rug heeft. We twijfelen er echter niet aan of de burgemeester zal ook de eventuele donkere jaren met zijn kennis van zaken, rijpe be- stuurservarir-g en nodige tact langs de best mogelijke wegen weten te door kruisen. 1 Januari a.s. kan hij zich overtuigd houden van de sympathie van de gehele gemeente. VEERTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar J Naastepad en A Naaste padAay hoopt lo Januari de dag te her denken waarop het vóór 40 jaren in de echt werd verbonden Hef was geen fraaie wedstrijd, die het publiek op het voetbalveld aan de Sportparklaan tussen de Boys en Hol landia kreeg te aanschouwen. Hieraan had de harde wind wel een grote schuld waar nog bijkwam, dat dé spelers vaak de fout maakten de bal door de lucht, inplaats van langs de grond te spelen. Vóór de' rust speelden de gast heren Iets heter, doch na de rust kwam Hollandia beter op dreef en onze in druk is dat de bezoekers met het ge lijke spel minder kregen dan hun toe kwam. Hef was een wedstrijd die bij spelers en publiek niet lang in herinnering zal blijven. tv -. Machteloze voorhoeden. De t Boys" voorhoede tfof een' vrij solide verdediging tegenóver zich, die naar gelang de wedstrijd verliep'slechts doeltreffender ingreep. In het doel za- ge'rr wij bij de:Horinezen de oude Go ahead-speier Mulder die lang geen slechte indruk maakte. In de Boys verdediging rammelde het nogal eens. Penninks verviel weer in zijn oude kwaal van afwachten, Admiraal pingel- gelde te lang en Metselaar liet ook meer dan' eens een steek vallen, waar aan wij echter direct moeten toevoegen dat hij in meerdere hachelijke situa ties redding bracht.- Eerste hglft voor de Boys. Het. spel was nog geen vijf minuten oud doen Kramer ver uit-zijn doel liep en een -hoge effectvolle bal verkeerd beoordeelde waardoor een scrimmage voor het Boys^doel ontstond. Hetle verde Hollandia slechts een corner op waarvan niet -werd geprofiteerd. Uit een van de weinige goede combinaties van de Boys-voorhoede schoot Toon In- dri de bal naastten enkele-.minuteh la ter schoot deze speler keihard in, uit een vrije trap van Bart, doch doelman RKA „F. C,—Schoor I De stormachtige - wind," 'dié schuin over' het', veld stond,maakt het de spelers niet gemakkelijk. Een com pliment voor beide partijen is het ze ker,'dat ze getracht hebben, de bal laag te houden, en er voor de vele toe schouwers toch nog een aardige wed strijd van gemaakt hebben. Dé duinkantërs' hebben een hard werkende ploeg met diverse behoorlij ke krachten, doch het elftal vormt geen geheel. Wanneer hier nog enige aandacht aan Wordt besteed, dan be hoeven ze heus niet onderaan te blij ven. De Schoorl-aanvoerder kiest het windvoordeel, zodat Huiberts voor de .AFC-ers mag aftrappen. Meteen gaat de. bal over de vleugels,, komt voor de Schoorl-veste. en het is Heynïs, die met een flinkschot het eerste doel punt maakt. De. thuisclub blijft iets sterker; het gaat hun alles iets gemak kelijker af, doch Schoori speelt en thousiast .verder. Bij een van hun aan vallen maken zij dan ook .verdiend ge lijk. door een schot van Duin, 11. Toch gelukt het AFC nog vóór de rust de leiding te hernemen, wanneer ae ver-opgedrongen Bierman met een hard schot doelman De Heer weet te passeren. Na rust een veelbelovend begin voor do Westerweg-bewoners. Snel en langs de grond ging de bal van man tot man. De Schoorlse achterhoede heeft het hard te verduren en met een doelpunt van Pannekeet plus een eigen inzet wordt het 41.. Dah begaan de bezoe kers een fout door hun elftal te wijzi gen, wat hun toch al zwakke ploeg- verband niet ten goede komt. Wanneer de AFC-ers door hun middenvoor de stand op 5—1 brengen is alle spanning weg en toen de Hoornse scheidsrechter Volten .het einde -van - deze goed ge-, leide wedstrijd fluit, zijn de Alk- maarders twee punten rijker. Mulder verwerkte de bal tot corner. Ook hieruit ontstond een goede kans voor de Boys, doch het binnentrio wist daarvan geen gebruik te maken. Na enkele Hollandia-aanvallen kreeg J. Indri een fraaie scoringskans doch zijn schot werd goed door de doelman gestopt. Hollandia was na de rust sterker. De hervatting begon met een ver rassend goede aanval van de Boys die door Bakker met een uitstekend schot werd besloten. Mulder stond echter 'n doelpunt in de weg. Dit voor de Boys hoopvolle begin gaf de Alkmaarse sup porters moed, doch spoedig bleek dat de voorhoede hiermee bijna al haar kruit had verschoten. Het was hierna Hollandia dat merendeels in de aan val was. Na 20 minuten spelen dach ten wij Hollandia de leiding te zien nemen, toen Kramer door een kopbal van de midvoor reeds was gepasseerd. Er stonden echter drie B.-verdedigers op de doellijn die het heiligdom van Kramer wisten schoon te houden. Regelmatig kwam Hollandia terug en de ijverig werkende linksbuiten vorm de steeds een bedreiging voor de Boys- verdediging. De sporadische Boys-aanvallen wer den in het laatste kwartier groter in aantal doch de kwaliteit was dusdanig dat de Hollandia-verdediging niet voor grote puzzles werd gesteld. Scheidsrechter Zevenboom leidde zeer goed. Weliswaar nam hij een enkele maal 'n verkeerde beslissing, doch zijn optreden was correct en beheerst. D.T.S.—D.E.M. 0-4 In de eerste helft speelde DEM tegen de sterke wind in en daardoor moest de achterhoede al direct -alle zeilen bijzetten om doelpunten te voor komen. Met behulp van vrouwe For- tuna gelukte dit inderdaad. Een hard schot van de rechtsbuiten van DTS deed de bal tegen de paal beland den en weer terugspringen in het veld. Dp overige kansen van de DTS-voor- hoede gingen door slecht schieten ver loren. DEM beantwoordde de aanval len van de gastheren met (soms) goed opgezette uitvallen, waarbij Dekker eenmaal een kans kreeg om te doel punten. Het doelpunt bleef evenwel uit omdat hij zich niet voldoende wist te beheersen en hard naast schoot. De rust ging in met blanke stand. Na de hervatting gaven de blauw-witten voortdurend de toon aan en de weini ge DTS-aanvallen leverden voor de achterhoede, waarin Spanjaard een goede partij speelde, geen grote moei lijkheden op. Toen Beentjes zijn club de leiding had gegeven door goed door te zetten en op het juiste ogen blik onhoudbaar in te schieten en kort daarna W. Sintemaker 't tweede doel punt scoorde, was het pleit beslecht. J. Slotemaker maakte er 30 van en uit een goede voorzet van Tervoort deponeerde Beentjes met een kopbal voor de vierde maal het leer in het DTS-doel. Het was een door beide partijen sportief gespeelde wedstrijd, die door scheidsrechter v. d. Weiden op prettige wijze werd geleid. Verwachting tot Dinsdagavond Gedurende de nacht tijdelijk op klarend met plaatselijk lichte vorst en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw of regen. Vooral aan de kust weer aanwak kerende wind tussen West en Zuid. Later iets zachter. JJE RUIME HAL van hc Maliebaanstation te 1 toont zo op het eerste enige overeenkomst met i van een grote stadstheat avondvoorstelling. Hond< rijen zich hier aaneen in soorten en kwaliteiten - onberispelijk van coupe e: anderen oud en afgedragi lige mauwen en smoeze Eén dingen hebben deze ken echter allen gemeen kende herkomst. Vondeiin stuk voor stuk. Die pra lookmantel even zo goed mele kinderjasje. Ruim 4 tig honderd jassend de laatste vijf maanden! Ruim vijf en twintig hoi En toch slechts een klein totale voorraad goederen het centraal bureau voo voorwerpen der Nederlanc gen te Utrecht is ondergeb le delen van het land stri lijks de vondelingetjes bir riërende van ogenschijnlijk prullen tot kostbare sierac lijk te vervangen kledings de meest gewilde artikele handschoenen, tassen, ho< pluiés en dassen maar o schoenen, muziekinstrumen stellen, brillen en kindersp veei geziene gasten op hei (bureau gevonden vooru Utrecht. Ziet u daar al die gekle Iedere kleur voor zich dui bepaald voorwerp. Rood v groen voor pijpen, geel voi zen, zwart voor sleutels, en vergemakkelijkt het zoekt u. Ja, trekt u er maar een Enorm, hé, die voorraad, slechts de opbrengst van i Overigs bewaren ze hier in alleen het zogenaamde kit bétere waar Vindt u verder deur door. de heer Spieksrr van het B. G. V., zal u gaan.... nou, wat zegt u Er 1 AANVANKELIJK zegger zo verbaasd, zijn we over bier aan onze ogen vertoo hoge stellages van onder afgeladen met alle mogelij mogelijke voorwerpen. 1 rechts, dan waant men zie speciaal zaak voor regt draait men zich om dan l sterk de indruk in een magazijn voor herenhoeden zijn geraakt (zelfs hoge-h breken niet!) en doet men ng een paar stappen opzij, men plotseling tussen een o van koffers en actetassen, handelaar in lederwaren in zcu brengen. Wij hebben ti geen tijd voor, want de heei is reeds naar de volgende a drenteld en toont ons nu zij handschoenen. Kisten vol r „En dan te bedenken, dat teel iedere dag zo'n honderd komen", verzucht onze lei woelt doelloos met zijn hai de bonte sortering. Dan vei „Ja, dat zit 'm veelal in het 2 van de laatste tijd; 's morgi stappen de reizigers dik inge trein maar tegen de tijd di plaats van bestemming bere ben ze zich reeds lang ont hun wollen dassen en dito 1 nen. Die rusten ergens in eei hoekje van het bagagenet en van de tien gevallen liggen nog als de coupé leegstroom schijnt immers de zon en v dan nog aan zulke winterse Dassen, Alleen aan dassen hebben maand November al duiz€ meer binnen gekregen dan h jaar. En weet u wat ons nu s het meest frappeert? Dat di zelf niet weten hoe hun eij Ru eigenlijk precies uitziet, j bijvoorbeeld een aanvraag bi een verloren shawl; staat er - Het uit 1672 daterende bed land) is het slachtoffer gew verwoestte. De brandweer uit een ver afgelegen beek het gebouw weinig te zier J—fiii - - -

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2