Is Amerikaanse interventie succesvol? Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dr. Drees vanmorgen vertrokken Slechi weer hield vliegtuig op DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Israëlische strijdmacht zou uit Egypte teruggetrokken zijn Diefsiaüên1 aan de lopende band Bedell Smith vraagt ontslag India verleent doortocht Belgische valse munters hadden pech Bankbiljetten dwarrelden over Zeeland Weerbericht Verklaring van de minister-president BUREAU ADMINISTRATIE REDACTIE Voordam 9 - Tel. 3320 Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Dinsdag 4 Januari 1949 146e Jaargang No. 2 TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter.1 Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden -l.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN Volgens Reuters correspondent te Washington komt het waarnemers voor, dat een Brits verzoek aan de V.S. om hun invloed aan te wenden teneinde een dreigende Israëlische invasie in Egypte te voorkomen enig succes heeft gehad. In gezaghebbende kringen deelde men mede, dat het verzoek, door de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks Vrijdag tot de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Robert Lovett, gericht, gevolgd werd door de terugtrekking van een kleine Israëlische strijdmacht, die de Egyptische grens had overschre den. Britse functionarissen te Wash- ington uiten voortdurend hun ern- tige bezorgdheid tegenover de Ame- 'kaanse regering over de algemene toestand in het midden-Oosten. Zij betoogden, dat' de Israëlische rege ring de jongste bestandsperiode had benut om een grote wapenvoorraad aan te leggen, grotendeels afkomstig uit Tsjecho-Slowakije en Centraal- Europa. Sir Oliver Franks zou Maandag een onderhoud gehad hebben met presi dent Truman, doch de reeds gemaak te afspraak werd later geannuleerd. Dit werd uitgelegd als een aandui ding, dat een acute crisis voorbij was. Te Washington werd gezegd, dat Engeland zich met de Amerikaanse regering in verbinding had gesteld in de overtuiging dat Washington grote invloed heeft in Tel Aviv. Ook werd i onder ogen gezien, dat een verwikke- ling van Engeland in een oorlog tus sen Egypte en Israel zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de betrekkingen tussen de V.S. en Enge land. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gewei gerd zich nu reeds uit te laten over de zienswijze van de Britse functio- narissen. Volgens de Joodse pers te Tel Aviv kwam Zondagavond de mogelijkheid van gewapende Britse interventie op Het is de gemeentepolitie te Heerlen gelukt een goede slag te slaan. Na een i onderzoek, dat maanden heeft geduurd, is zij erin geslaagd een reeks diefstal len en verduisteringen op te helderen, waarvan enkele al dateren van maan den her. De zaak kwam aan het rollen door de arrestatie van zekere Th., een woonwagenbewoner uit het kamp te Schaesberg, die tezamen met twee an deren een inbraak in het gemeentehuis te Nuth pleegde. Zij trachtten de kluis jopen te breken met een snij-apparaat, ervaardigd uit bij elkaar gestolen on derdelen. Het ding ontplofte, de inbraak aislukte en T£. werd gearresteerd. Bij JJlet onderzoek kwam een hele lijst in braken en diefstallen aan het licht, door Th. en tal van medeplichtigen op touw gezet. Diefstal van koffie, oplichting met ijzer-toewijzingen, verduistering van een aangetekende brief met f 6000, gepleegd in tal van Limburgse gemeen ten werden tot klaarheid gebracht, doordat de ene verdachte de andere verried. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet en nog meer arres taties kunnen worden verwacht. de agenda van de Israëlische kabi netsvergadering voor. Het blad „Haaretz" verklaart, dat Britse commando's en gepantserde Britse eenheden order gekregen heb ben zich in het gebied van het Suez- kanaal gereed te houden om de Is raëlische grens over te trekken en in de Negeb door te stoten. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht zouden voortgaan met het maken van ver kenningsvluchten boven het Israëli sche leger in het zuiden. Bevin confereerde over Joodse actie tegen Egypte Naar Reuter's diplomatieke corres pondent vernomen heeft, hebben de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, en de opperbevelhebbers van de Britse strijdkrachten in Londen de mi litaire implicaties van de aanwezigheid van Joodse troepen op Egyptisch gebied onder ogen gezien. De Britse regering, die krachtens de bepalingen van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 mi litaire verplichtingen heeft tegenover Egypte, doet al het mogelijke om een situatie te voorkomen, die haar zou dwingen betrokken te worden in mili taire operaties aan de Palestijnse gren zen, aldus Reuters correspondent. In Londen hecht men in het geheel geen waarde aan de geruchten, dat Britse troepen reeds paraat zouden staan in de zóne van het Suez-kanaal of dat reeds besloten zou zijn deze troepen te versterken. Nieuwjaarsreceptie ten paieize H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren in het Ko ninklijk Paleis op de Dam Nieuw-" jaarsreceptie voor het corps diploma tique gehouden. Nadat om vijf minuten over tien Koningin Juliana en Prins Bernhard op het paleis waren gearriveerd, was de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker een van de eersten, die het paleis betraden. De laatste auto, die om preoies elf uur het Damterrein opreed was die van de Canadese-ambassadeur, de heer P. Dupuy, die de lange rij van gezanten en ambassadeurs sloot. De wacht werd gevormd door een compagnie der Ver- bindingsschool van de Koninklijke Ma rine. De Marinierskapel blies bij iedere buitenlandse gast het volkslied van het land, dat door de diplomaat werd vertegenwoordigd. Een talrijk publiek heeft ondanks de regen, het aanrijden der auto's gadegeslagen. Amerikaans congres begint nieuwe zitting Republikeinen in de oppositie De eerste zitting van zes maanden van het 81ste Amerikaanse Congres is gisteren geopend. De Republikeinse Partij heeft beslo ten onmiddellijk de invloed van de pre sident te beproeven door alle voorge stelde veranderingen in het reglement van het Huis van Afgevaardigden te bestrijden. Zij hopen een oppositie te kunnen vormen met enkele Zuidelijke democraten, die tegenstanders zijn van Truman's program van burgerrechten voor negers. De Democraten hebben in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid van 262 tegen 171 en in de Senaat van 54 tegen 42. Door dé republikeinse zet zal blijken, of de conservatieve elementen in beide partijen Trumans program van progres sieve „New Deal"-wetgeving kunnen blokkeren. Nader wordt gemeld, dat de aanhan- van president Truman de eerste hinder paal voor het uitvoeren van de New- Deal wetgeving uit de weg hebben ge ruimd. In het Huis van Afgevaardigden is een coalitie van republikeinen en zuidelijke democraten verslagen bij de stemming over een voorstel der demo craten. Luc van Dam naar Amerika Naar wij vernemen staat het thans vast dat onze Nederlandse middenge- wichtkampioen Luc van Dam op 18 Februari a.s. in Madison Garden zijn Amerikaanse debuut zal maken. Hij is gecontracteerd door Lew Burston, de matchmaker van Madison, die de laat ste wedstrijd van DamDelannoit had ■Bijgewoond en daarna zijn bewonde ring voor van Dams techniek en stijl met onder stoelen of banken had ge stoken. Tegen wie van Dam te New York uitkomt is nog niet bekend. H.M. en Z.K.H. betreden het paleis op de Dam. Stijgende vredeskansen in China De hoop op vrede in China heeft voedsel gekregen door Chinese be richten, dat volgens een communisti sche radio-uitzending met Nieuwjaar een groep in de communistische partij een vrede na onderhandeling voorstaat. In deze uitzending zou er de nadruk op gelegd zijn, dat men de revolution- naire beweging niet halverwege kan staken en dat dit de tijd is voor onder communistische leiding staande groe pen om te besluiten, of alles op een doel: „absolute overwinning" zou worden gericht of dat zich thans „de wegen zouden scheiden". Dit is voor de eerste maal, dat de communistische radio melding, maakt van- een „vredesactie" in eigen partij gelederen. In 't telegram van de gemeenteraad van Sjanghai aan Yenan worden de communistische leiders voor het eerst sinds drie jaar met „de heer" betiteld in plaats van met „bandiet", aldus meldt Reuter. Sjanghai wenst vrede De gemeenteraad van Sjanghai heeft een radio-boodscflap gericht tot Mao Tse Toeng, de voorzitter van de Chi nese communistische partij, waarin aangedrongen wordt op een onmiddel lijk staken van het vuren en het be ginnen van onderhandelingen met de regering van Nanking. De raad zond eveneens een boodschap aan generaal Tsjiang Kai Tsjek, waarin zijn jong ste „vredesoproep" wordt gesteund. Afgevaardigden van de nationale vergadering, die 29 provincies en ste den in Noord-China vertegenwoordi-» gen, hebben Mao Tse Toeng uitPeiping een telegram gezonden, waarin zij bij hem er op aandringen onmiddellijk speciale vertegenwoordigers te zenden voor het beginnen van vredesonder handelingen. KONING GEORGE „GAAT VOORUIT" Volgens 'n juist uitgegeven medisch bulletin, gaat de toestand van koning George van Engeland steeds vooruit. Zijn algemene gezondheidstoestand is „geheel bevredigend". Walter Bedell Smith heeft president Truman verzocht om hem te ontheffen van de functie van ambassadeur der V.S. te Moskou. Smith diende zijn verzoek in tij dens een conferentie met president Truman. Er is blijkbaar nog geen be slissing genomen. Na afloop van het onderhoud gaf Smith te kennen, dat indien de president er op zou staan, dat hij zijn functie zou blijven waarnemen, hem geen andere keuze zou overblijven dan naar Moskou te- iug te keren. Op de vraag of hij „som mige leiders" in de Sovjet nader kon aanduiden, die zoals president Truman onlangs verklaarde, „zeer verlangend waren" om tot een overeenkomst met de V.S. te komen, antwoordde Smith „neen", eraan toevoegend: „Ik stel me zo voor, dat er zekere leiders in de Sovjet-Unie zijn, die er meer naar ver langen een verzoenende houding aan te nemen dan de stugge politiek te volgen, die wij hebben ondervonden, doch het is moeilijk te zeggen, wie die leiders zijn". NEDERLANDS VERLIEST VIJF WERELDRECORDS Door het besluit van de FINA per 1 Januari 1949 16 afstanden van de lijst van wereldrecords af te voeren, heeft Nederland vijf records, twee bij de he ren en drie bij de dames, verloren. Hardhandige repliek Op wel zeer verrassende wijze werd nieuwsjaarsnacht een groep je soldaten in Wenen van repliek gediend, toen zij, niet vermoedend dat zij met de bekende Zwitserse „catch as catch can"-beoefenaai Paul Berger te doen hadden, een onbekende voorbijganger lastig vielen. Paul keerde om vier uur in de morgen van een nieuwjaarspar tijtje huiswaarts, toen een tiental goed gevoede en getrainde solda ten, die onderling liepen te ravot ten, plotseling op het idee kwam een gezamenlijke aanval op hem te ondernemen. De reactie van Berger was verbluffend. Hij sloeg drie van zijn aanvallers knock out alvorens hijzelf door de vierde met een gebroken kaak buiten gevecht werd gesteld. Vanwege het slechte weer, dat bo ven de Middellandse Zee heerste, is de reis, die minister-president W. Drees gisteren naar Batavia zou aanvangen, niet doorgegaan, aldus deelde de mi nister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker gisteravond op Schiphol mede. Minister-president Drees en vele mi nisters waren tegen 6 uur reeds op Schiphol gearriveerd. Nadat minister Stikker zijn verkla ring had afgelegd, preciseerde de di- .1 ecteur van de KLM, dr. A. Plesman, de reden waarom de KLM het beter geoordeeld heeft niet te vliegen. De vliegdienst van de KLM had, aldus dr. Plesman, de vlucht grondig bestu deerd en achtte de weersomstandighe den te ongunstig. In de loop van de dag waren er ongunstige weertijdin- gen van de Franse en Engelse kust binnengekomen. Ten slotte zeide dr. Plesman, dat zodra het weer beter wordt, de vlucht zal worden onderno men. Practisch alle ministers hadden zich naar het vliegveld begeven om dr. Drees uitgeleide te doen. Ook de Ca nadese, Belgische en Franse ambassa deurs waren» aanwezig, evenals de heer Neher, prof. Kranenburg en mej. mr. M A Tellegen, die als vertegenwoordi- ster van H.M. de Koningin kwam. Het nieuwe restaurant van Schiphol was bijna nog te klein om alle ministers, Dank zij actief speurderswerk van de Groningse recherche, de Rijkspoli tie in Zeeland en de politie in België heeft men de hand kunnen leggen op ten aantal Belgen, dat er hun am bacht van maakte Nederlandse valse bankbiljetten, voornamelijk briefjes van honderd gulden te produceren en in omloop te brengen. Het begon in het Groningse Hoge- zand. De kweker K. had nog een vor dering op een Belg, groot f 8100. Hij schreef hem om inlossing van deze schuld en ontving bericht, dat hij het bedrag in België in Nederlandse va luta in ontvangst zou kunnen nemen. Dies reisde hij naar het land van onze Zuiderburen. Het spreekwoord: „Beter een goede buur, dan een verre vriend" ging in zoverre mank, dat de verre vriend ook al niet best was. De be diende van een Bank in Hogezand, waar K. zijn geld had gedeponeerd ontdekte, dat de briefjes vals waren. In samenwerking met de Centrale BESPREKING OVER BEZETTINGS-^TATUUT VOOR WEST-DUITSLAND r Drie"m°gendhedenbespreking te Londen over het statuut voor West- aaUnvanv Zal zeventien Januari een aanvang nemen en niet tien Januari I zoals eerder was gemeld. Hieromtrent is nog geen officiële ver- IWanng uitgegeven, doch naar ver- de Brit» COn?erentie uitgesteld om de Britse minister van Buitenlandse aken, Bevin en zijn Franse collega, biedendn° -i g de mogelijkheid te Ëfrek dd d6 ^gstnkken te be spreken vóór de aanvang der confe- 1 re.o ]e- Schuman zal van dertien tot f vijftien Januari in Londen vertoeven' Weersverwachting geldig tot Woensdagavond: Meest zwaar be wolkt met tijdelijk enige sneeuw of regen Aanvankelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later afnemende en ver anderlijke wind. Iets zachter. MAG IK WAARDE toekennen aan het gepeinzen van doctor Peter Schmid uit Zwitserland, dim beweegt het moderne leven zich tussen twee verschrikkelijke gevaren. Het zijn E= mc2 en C=be. Mocht u hierbij on verhoopt toelichting nodig hebben (hetgeen moeilijk is aan te nemen sinds er apen in deze krant doceren), dan zal het een zoeklicht in uw duis ternis zijn om te weten dat de eerste formule van Einstein is. Zij leidde tot de fabricage van de atoombom. E=mc2... Een kind kan de was doen. Maar Hi- rosjima ging in puinpoeder. En C=b:e is van William Vogt. Niet die van de Avro, maar die van de Amerikaanse wetenschap. We gaan allemaal op grond van C=b:e verhongeren. Er ko men teveel mensen op deze planeet, het biologisch potentieel van de aarde wordt te klein, de natuur komt in op stand. Zo zegt Vogt. En dat is nu het vooruitzicht van de mensheid: E=mc2 öf C=b:e. Of allebei. Lekker gevoel, vrienden. moet gaan, omdat kolonel Hodgson ons beledigde in de Veiligheidsraad en Garry Davis gaat een register aanleg gen van „wereldburgers"; wie zich op geeft krijgt een identiteitskaart. Kom je ver mee. De Tweede Kamer gaat het lu htbeschermingsongevallenfonds afschaffen. Ondanks E=mc2. Wij gelo ven in de vrede. Ondanks alles. JN NIGERIA groeit een organisatie van negers, die alle blanken uit Afrika willen jagen. De dictatoriale leider is Kwamdi Azikwa, kortweg Sik geheten. Heil Sik! De leider is juist te ruggekeerd van een reis door Engeland waar hij het Londense nachtleven be studeerde en met een kroon op z'n krullebol visites afstak bij stijve amb- jyjAAR VOORLOPIG schrijft de krant dat ik tegen nachtblind heid rauwe wortelen moet eten. dat er in België 165.000 personenauto's rond toeren, dat de Amerikaanse vakbonden naar de 30-urenweek streven, dat de hertog van Windsor met zijn slanke Wally uit Antibes naar Parijs gaat ver huizen, dat Suringmesjes lekker sche ren en dat er in de Sowjet-Unie 1.100.000 Duitse krijgsgevangenen zijn verdwenen. Het Bataviase Dagblad betoogt dat Fanny niet naar Australië Ik heb hard een nieuwe jurk nodig. tenaren. Toch zijn er nóg groter gek ken. Een jonge Chines in Peking heeft verklaard dat hij jp 30 Maart, als er dan nóg geen vrede is gesloten, met brandende kleren uit een vliegtuig z 1 springen. Vlammend protest! En in Long Beach in Californië bestaat een secte, die zich „de kerk van het geloof der oude tijden" noemt; er preekt een dominee van 5 jaar. Gisteren zegencfé de knaap een huwelijk in; hij kwam met zijn hoepel naar de kerk en at zuurtjes onder het psalmgezang. Zijn toespraak tot het bruidspaar was ont roerend van eenvoud. Hij zei: „De vreê zij met u, weest gegroet, „En zie maar wat je verder doet." "Joch gaan we snel vooruit. De Amerikaanse regering laat proe ven nemen met een atoomtoestel dat oorlogsschepen zal voortstuwen. Machi nes, schoorstenen en schroeven worden overbodig en het gaat vlugger dan an ders. We komen er wel. We weten al leen niet waar.Bij de Kempense zinkmaatschappij te Weert zaten giste ren 85 jubilarissen (van 25 tot 45 jaar trouwe dienst) aan een t'feestmr altijd. Zij hadden samen "600 dienstjaren. En dat in een tijd waarin we zóveel „al gemeen ontwikkelden" hebben dat er geen gewonen genoeg zijn om 't werk te doen. End goed, al goed. Hier is, als vrucht van zes denkweken, weer een diep woord van mijn vriend de filosoof uit Tuitjehorn: „Mannen die schelden op de ijdelheid van vrouwen klagen over een vuur, dat zij zelf hebben ont stoken". falsificatie van de afdeling politie van het Ministerie van Justitie werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. K. zelf bleek zich van geen kwaad be wust. Ook in Zeeiand en Zeeuws-Vlaande- ren was n.l. een groot aantal valse bankbiljetten in omloop gekomen. Een groots opgezet onderzoek had tot ge volg, dat de vroegst gesignaleerde bil jetten afkomstig bleken te zijn uit het Belgische grensplaatsje Maldegem. Toen kort daarop ook valse biljetten m Aardenburg, Brugge en weer in Maldegem werden ontdekt, stapte de politie af van de goede trouw en ging over tot de arrestatie van enkele per sonen. Onder hen bevonden zich een caféhouder en vlashandelaar.'Met hem bleek men een goede greep te hebben gedaan. Hii had niet minder dan 60 valse biljetten in ziin bezit. Hii werd gedwongen namen te noemen en de arrestatie van nog tien personen volg de. Bij de verhoren bleek dat de ge bruikte drukpers was verhuisd naar andere adressen. Via de chauffeur van de auto waarmede het apparaat werd vervoerd, vond men dit in een bunker aan de weg van Maldegem naar Knocke. De leider van het complot schijnt in Antwerpen te wonen. De speurders zetten hun werk nog voort Buitengewoon congres Partij van de Arbeid Het bestuur van de Partij van de Arbeid -heeft besloten een buitengewoon congres te beleggen op 17 Januari te Amsterdam ter behandeling van de In donesische kwestie. Het partijbestuur heeft de volgende resolutie aangeno men. Het partijbestuur wenst, mede met het oog op het buitengewoon congres der partij, zijn standpunt in het Indo nesische vraagstuk thans in het kort te formuleren. Het is van oordeel, dat de thans af gesloten actie in Indonesië haar verde re rechtvaardiging zal moeten vinden in wat nu gaat gebeuren en verwacht: vrije staatkundige vorming van het Republikeinse gebied in het federaal geheel, met bescherming tegen geweld en vreesaanjaging; vrijlating van de te Djokja geïnterneerde leiders van de Republiek; onverwijlde instelling van een interim-regering, die door de Indo nesiërs als een werkelijk nationale re gering wordt aanvaard; snelle verwe zenlijking van de regeling „Bewind voering Indonesië in Overgangstijd" en daarna een spoedige bijeenroeping door middel van vrije en geheime verkiezin gen van een grondwetgevende verga dering. De minister-president te midden van de andere leden van het kabi net en autoriteiten op Schiphol. journalisten, fotografen en filmopera teurs te bevatten. Omstreeks 7 uur be gaven dr. Drees en de overige minis ters en aanwezigen zich weer huis waarts. India verleent doortocht Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat India besloten heeft door tocht te verlenen aan het Nederlandse vliegtuig, waarmede dr. Drees zich tot het vinden van een oplossing met de republikeinen naar Indonesië zal be geven. Hedenmorgen om 8.28 uur is dr. Drees naar Indonesië vertrokken. heeft c Voor zijn vertrek de minister president, dr. W. Drees, op Schiphol een verklaring afgelegd, waarin hij zeide niet alleen naar Indonesië te gaan. Mr. Blom van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die belangrijke functies in Indonesië heeft vervuld, en mr. De Pont van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen zullen ook aan de besprekingen deelnemen. „Het ligt niet in mijn bedoeling lang weg te blijven, omdat belangrijke be slissingen in Nederland genomen zul len moeten worden, zodat ik zal trach ten zo spoedig mogelijk terug te ko men". De minister-president zeide, dat het eerste doel van de reis is in Batavia de gehele situatie onder de huidige moeilijke omstandigheden te bespre ken. „In kritieke ogenblikken tijdens de ontwikkelingen in Indonesië hebben we altijd getracht door persoonlijk contact een goed begrip tussen Den Haag en Batavia te bevorderen. Er gingen ministers naar Batavia of de gouverneur-generaal, nu de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon kwam hierheen. Op dit ogenblik zou het veel moeilijker zijn voor de hoge vertegen woordiger van de Kroon om Indonesië te verlaten dan voor mij Den Haag te verlaten". Dr. Drees zeide, dat naar zijn mo- riing de belangrijkste doelen, die vo*-'- ogen moeten worden gehouden, zijit ten eerste de vorming van een vol ledige Indonesische interimregering, die waarlijk representatief is voor heel Indonesië en ten tweede de voorberei ding voor de zo spoedig mogelijke vcming van de Verenigde Staten van Indonesië, waaraan we onze souverei- niteit kunnen overdragen. Hiertoe zul len vrije verkiezingen moeten worden ehouden, welke voor verschillende punten beslissend zullen zijn. Alschuwelijké ontdekking in gevangenis te Magelairg 32 Gevangenen vermoord ge vonden. Uit militaire bron verneemt Aneta dat in verschillende lokalen van de ge vangenis te Magelang een afschuwelij ke ontdekking is gedaan. Men trof er n.l. 3lr gevangenen van de republiek aan, die kort voor het vertrek van de republikeinse troepen uit deze plaats gefusilleerd moesten zijn. De slachtoffers waren gebonden. Sommigen vertoonden, behalve schot wonden, ook klewanghouwen. Twee van hen gaven nog tekenen van leven. Zij waren uit de rijen der' lijken ge kropen en vroegen kreunend om water. Zij werden direct naar het burgerzie kenhuis vervoerd en maken thans een goede' kans om te herstellen. Een van deze overlevenden van de slachtpartij is de oud-regent van Kendal, de heer Soekario. De dertig doden bleken allen tot de klasse der interlectuelen of die der semi-intellectuelen te behoren. Uit het onderzoek bleek, dat deze groep gearresteerd is in verband met de opstand van Moeso en ervan be schuldigd werd, deel uit te maken van de groep Sjarifqedin. Een republi'. in- se inspecteur van politie, die het on derzoek tegen hen geleid heeft en thans door onze troepen gevance - ge nomen is, verklaarde dat de grb'.sil- leerden niets ten nadele van»de repu bliek hadden ondernomen. Zij zijn bij de nadering van de Ne derlandse troepen echter zonder vorm van proces neergeschoten.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1