P.O.A. Stad en Omgeving. Traditionele Nieuwjaars-receptie van de Brandweer AGENDA CALVEs Een uitstekende inzet in 1949 op toneelgebied Mutaties in het korps nloXs (rüVWG Vogel, vlieg de wereld in Jaarwisseling bij de Ned. Padvinders afd. Alkmaar Bergen Heiloo Java's pracht en praal Hamerstukken in de raad Heer Hugowaard van Brand op de gasfabriek aan de Helderseweg te Alkmaar Egmond aan Zee Terwijl het buiten gistermiddag door de met natte sneeuw bedekte kille straten bijster ongezellig was, heerste er in de voorzaal van het Gulden Vlies een wel heel gemoedelijke sfeer. Hoe kan dat ook anders zijn als de mannen van Alkmaars Vrijwillige Brandweer samenkomen? Zij hadden zich ditmaal niet rondom hun com mandant, de heer J. van Maarleveld, verzameld om de rode haan te bestrij den, doch om elkaar en de comman dant bij de intrede van het jaar 1949 veel goeds en vriendelijks toe te wensen. Wij schoven even bij aan een der ta feltjes, waarom commandant, ere- commandant F. H. Ringers, verscheide ne ere-leden (het z.g. oud-goud) en de hoofdlieden waren gezeten. Het is een goede gedachte om op deze wijze tel ken jare een nieuwjaarsbijeenkomst te houden, de prettige traditie voort te zetten. Onder het genot van een heerlijk vleescroquetje en de onmisbare dronk hielden commandant en andere heren hun welgemeende toespraken, werden vele herinneringen aan diverse bran den en daarbij ondervonden avonturen opgehaald. En wij konden ons nog maals overtuigen hoe goed de kame raadschappelijke geest onder onze stedelijke brandweer wel is. Een geest, die dan ook onmisbaar is om in mo menten van gevaar en actie op de juiste wijze te kunnen optreden. Intussen hopen wij toch maar, dat het optreden van deze mannen in het juist begonnen jaar tot heel weinig be perkt zal mogen zijn. Maken wij ten slotte melding van enkele mutaties, welke per 1 Januari bij het corps heb ben plaatsgehad. Brandmeester K. Pan- De heer H. A. van Heerden jubileerde Gistermiddag hield de heer H. A. van Heerden, directeur-uitvoerder van de „Associatie voor Uitvaartverzorging to Alkmaar en Omstreken" in verband met het feit, dat hij 25 jaar in dienst van de Associatie stond, te zij pen huize aan het Kennemerpark een receptie. Ook wij zijn de jubilaris even da hand gaan drukken. Wij ontdekten daarbij, dat hij zeker door zijn omge ving gewaardeerd wordt, gezien de talrijke bloemstukken, die de beide kamers sierden. Velen kwamen de heer Van Heerden op deze dag geluk wensen. Onder hen bevonden zich ds. Von Meyenfeldt, de heer Bogaard van het Crematorium te Velsen, personeel van de Associatie, leveranciers en vrienden. Van het bestuur van de Associatie werd een waarderend schrij ven met een geschenk onder envelop ontvangen alsmede een fraai bloem stuk voor mevrouw. Tenslotte zij nog vermeld, in het ka der van dit jubileum, dat de volgen de oud-bestuursleden van de Associatie Kuiper. Dikboom en Bijlsma nog in leven zijn. Ook wijlen de heer J. Pool heeft een groot aandeel gehad in het werk van de Associatie. De heer Chr. Ven- nik te Alkmaar is sinds de oprichting als accountant aan de Associatie ver bonden geweest. der van „Kwiek" heeft wegens 't be reiken van de leeftijdsgrens eervol ont slag gekregen. Tot zijn opvolger werd benoemd de adj. brandmeester J. J. Hartog. In de vacature Hartog werd de heer N. J. A. Koelman benoemd. In diens plaats kwam de heer C. J. Butter als brandweerman. Bij „Kracht en Vlugheid" werd in een bestaande vacature tot brandweerman benoemd de heer S. Koster. Afscheid en instal latie van deze heren zal plaats hebben op de grote jaarvergadering, welke in Februari zal worden gehouden. Burgerlijke Stand Geboren Cornelia, dochter van C Zwart en N Schreuder Rosalina M, dochter van J H Dekker en A G Went Reinoud^ zoon van A Veldboer en A A Vredenburg Petrus J J, zoon van C Putter en H Hollenberg Willem J, zoon van J Rens en D Vastenburg Imma P, dochter van J C Posthuma en A Ponstein Johanna M, dochter van P Baas en M E Wesselius Overleden: Hendrik je Hankel, 65 jaar gehuwd met W Stuiver Jacob Halff 89 jaar, weduwnaar van H Groet Garrit Wonnink, 72 jaar, weduwnaar van G H Eppjjik (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Duel in de zon; Victoria Theater, 8 uur: De liefde van Marianne; Cinema Americain, 8 u: Straatmuzikanten. Gulden Vlies, Hoofdstad-operette „An der schonen blauen Donau". BONNEN HALEN. Woensdag: B tot Blom; Donderdag: H van Helder tot einde H. PUDDING CUSTARD MAÏZENA CP 9-027 op de André Carrell weer planken Dat André Carrell niet alleen een uitstekend artist, maar tevens een man van zijn woord is, bewijst de inlossing van zijn belofte aan de Stichting 19401945 op 7 Januari a.s. Toen hij na- zijn afscheidsavond op 2 Juni 1948 naar onze jongens in Indonesië ver trok, beloofde hij, dat zijn eerste op treden na zijn terugkeer eveneens ten bate van de Stichting zou zijn. Ook de Morali's uit Den Helder, die zo tot het slagen van zijn afscheidsavond bijdroe gen, stelden er prijs op om ook dan weer te mogen meedoen, welk aan bod door André en de Stichting 1940- 1945 met beide handen werd aange nomen. Na André's terugkeer meldden zich spontaan nog vele anderen, waar uit met „De Vrolijke Jantjes", Joop Terweide Jan Stadig en het „Funda Rhythm Quartet" een goede keus is gedaan. Vele ouders en verloofden zullen deze gelegenheid gebruiken om te gaan zien wat Carrel de jongens in %do- besië heeft geboden. Bovendien is de opbrengst voor een sympathiek doel, zodat wij veronderstellen, dat Vrijdag de zaal van 't Gulden Vlies wel zal vollopen. Het jaar 1949 is, wat 't toneel betreft, in Alkmaar zeer goed begonnen. Een prachtig bezette zaal heeft op bui tengewone wijze genoten van de eerste voorstelling van de ab.serieC. Het Vrije Toneel,, onder directie van Cor Ruys, bracht het Engelse familie blijspel „Fly Away, Peter" van A. P. Dearsley in de vertaling van Jan Teulings en onder regie van Cruys Voorbergh en het is een opvoering geworden, die ieder ten zeerste heeft voldaan. Men heeft van stuk en spel volop genoten. Hulde aan de regie en aan de vertolkers. Hoe alleraardigst en soms ontroerend i mooi is in dit stuk het leven getekend van de familie Hapgood, vader, moeder en de vier kinderen. De moeder leefde zo geheel voor haar kinderen, dat zij zich maar niet kon voorstellen, dat deze eenmaal als vogels het nest zouden uitvliegen. En toch gebeurt dit. Eerst Arthur, die naar Afrika gaat, dan Phyl lis, die de man van haar keuze volgt en ten slotte de jongsten, Myra, zowel als Ted. En naast de moeder staat de wijze vader, die begrip toont voor moeilijkheden en die zijn ernstige ge voelige bespiegelingen tot de mooiste momenten van de avond maakt. Samen begonnen, blijven vader en moeder ten slotte weer 'samen over. Cor Ruys heeft ons gisteravond op nieuw overtuigd van zijn bijzondere kwaliteiten als acteur. Nu eens fijn ko misch, dan weer van een ontroerende gevoeligheid heeft hij de rol van het hoofd der familie Hapgood gespeeld, met zoveel fijne trekjes, dat opnieuw bleek, dat hij groot is in het komische, maar nog groter in het menselijke. An drea Domburg had de moeilijke taak, Myra Ward, die wegens een ongeval niet kon optreden, te moeten vervan gen. En wij kunnen niet anders zeggen, dan dat zij die taak schitterend heeft volbracht. Temperamentvol spel, per fecte rolkennis. Alle hulde. Een andere verrassing was het spel van Henny Orri. In de belangrijke^ en niet gemak kelijke rol van Phyllis heeft zij bewe zen tot uitstekende prestaties in staat te zijn. De kans, die haar geboden werd, heeft zij onder regie van Cruys Voor bergh, op prima wijze benut En Sara Heyblom toonde zich als mevrouw Hapgood opnieuw de goede betrouw bare kracht met diverse kwaliteiten Gijsbert Tersteeg gaf uitstekend be. heerst spel als John Neilson, de Noor, die Phyllis veroverde. Een acteur met grote routine. Aller sympathie ging ook uit naar Ton Lensink, die van de „sproetkop" een opmerkelijk goed type maakte. Mogen ten slotte nog genoemd Eric van Ingen en Ben Hulsman als Arthur en Ted. Zij gaven deze twee j telgen van de Hapgood-farr.SRc Os ji.irte I plaats in het milieu. Er was er nog één, die heel goed speelde, dat was de oude r.klok, die Cor Ruys tot enige fijne tafereeltjes inspireerde. Een voorstelling, die het daverende enthousiaste applaus van alle aanwezi gen ten zeerste verdiende. G. INBRAAK OP DE OUDEGRACHT. Oudejaarsnacht is bij afwezigheid van de bewoners ingebroken in een perceel aan de Oudegracht. De inbre kers haalden de hele inventaris over hoop. Er worden een Philishave (merk ivoor), zeven textielkaarten en klein geld tot een bedrag van f 12 vermist. LOONSTATEN VERZAMELLOONSTATEN LOONSTATEN IN BOEKVORM BALANSBOEKEN BRIEFORDNERS TABELLARISCHE KASBOEKEN KANTOORAGENDA'S ZAKAGENDA'S SUCCESAGENDA'S MET GRATIS MAANDKALENDER. Jan Feeke behaalt een fraaie overwinning Een gemiddelde van 45,45 over 1000 caramboles Gisterenmiddag en -avond vond onder zeer grote belangstelling de match over 1000 caramboles plaats in Hotel „De Nach tegaai" tussen Jan Feeke en de bekende hoofdklasse-speler Franken uit Tilburg ieders De PartÜ, die met de grootste interesse v/erd gevolgd is voor Jan een nieuw succes geworden Na een wat wisselend begin van beide spelers 25 tegen 39 in 4 beurten, ging het in' stijgend tempo verder Na een serie van 60 van Feeke volgden achter elkaar 51, 63, 93, io 32 en 152, waar mede in 14 beurten de 500 vol waren Daarbij werd gestopt, maar 's avonds kon eeke de laatste serie van 152 voortzetten, die hij bracht tot 253 Toen ging het in snel tempo op de 1000 aft waarbij de laatste drie beurten ruim 300 caramboles opleverden Franken kon er maar niet inkomen, alhoewel zijn serie van 101 in de 13e beurt duidelijk zijn fijne spel demon streerde In 22 beurten was de partij van 1000 caramboles uitf waarin Franken het tct 295 bracht; een totaal, dat zeker niet met zijn capaciteien in overeenstemming is Jan Feeke bleek „op eigen veld" in prima vorm, want een algemeen gemid delde van 45,45 over 1000 caramboles is inderdaad hoofdklasse-werk b hs gem J Feeke 1000 22 253 45,45 Franken 295 22 101 13,40 Maar hoe sterk een Franken in vorm is, bewees de stoere Brabander in een partij van 30o caramboles, die hij na de vlugge afloop van de avondpartij tegen Feeke, nog speelde tegen G Wessels Hierin begon Franken met een serie van 182, gevolgd door 2, 17 en<f99t alzo de 300 bereikend in 4 beurten Hij' speelde Ln deze partij prachtig en zijn spel maakte een prima indruk Dat Wessels het in deze partij slechts tot 36 bracht, was heus niet verwon derlijk Het was een geslaagde dag voor de hier zo populaire biljartsport ALKMAARSE BILJART-COMPETITIE Voor de D-klasse werd gespeeld Drie Ruiten tegen De Waag De thuisclub won met 10—0 De uitslagen waren: De padvinders van Alkmaar hebben het jaar 1948 met een gezamenlijke oefening besloten. Dit is een traditie, die elk jaar in ere" gehouden wordt. Heeft men gewoonlijk per troep of horde bijeenkomsten, op oudejaar wil men als broeders-padvinders bijeen zijn als klein' onderdeel van de grote we reldbroederschap van padvinders. Vele welpen en verkenners kwamen op naar het prachtige Phoenix, en nadat de jonge wolven hun „Akela wij doen ons best" hadden gehuild, en de Verkenners met het vlagbreken hadden geopend, klonk voor het laatst in 1948 de ver kenners- en welpenwet. De opdrachten voor het stadsspel werden uitgereikt en daarna trokken ze onze goede oude stad in, de verkenners om allerlei oudheid kundige bezienswaardigheden op te zoeken, de welpen op jacht naar wel- penattributen, door vele winkeliers welwillend in hun étalages verstopt. Fiin, die medewerking van zovelen in Alkmaar. Goede resultaten werden bij dit spel b'ereikt. 'n Geuzen-patrouille ging met de verkennersprijs er van door, na lo ting met een Dirk Duivelpatrouille en een bak van de Zeeverkenners, die ge lijke resultaten boekten. En van de welpen won een Oude Hoen -nest.v In Phoenix teruggekomen wachtte hen de heer Oliemans, redacteur van de Alkmaarse Courant, die de jongens op een interessante vertelling over schepen tracteerde. Vanaf het eerste ontstaan van het meest primitieve vaartuig, tot de meest moderne oceaanstomer be handelde de heer Oliemans dit onder werp. Vol belangstelling werd naar het verhaal "geluisterd, zelfs de welpen waren zo sterk geïnteresseerd, dat zij tijdens de vertelling de spreker met allerlei vragen bestormden. Het was niet alleen een prettig half uurtje, maar ook een zeer leerzaam. De districts-commissaris, de heer Nieu- wenhuysen, was dan ook wel de tolk van allen, toen hij de heer Oliemans hartelijk dankte. De Nieuwjaarsdag stond bij de pad vinders meer in het teken van de ernst van het padvindersleven. De welpen hadden eerst een korte bijeenkomst, waarbij de eerste horderoep in 1949 bij zondere betekenis had. De eerste be lofte der welpen aan Akela, en daar door indirect aan hun ouders, onder wijzers enz. om hun best te zullen doen. Akela Schuyff ADC voor welpen, her innerde in een korte pow-wow aan de betekenis van de belofte, terwijl Akela van Dongen een kort verhaal vertelde over „Geluk en tevredenheid". De padvindsters en verkenners kwa. men om half twaalf bijeen voor een Nieuwjaarspadvinderswijding. Ds. W. Wesseldijk, Ned. herv. predikant, sprak in deze padvindersdienst over „Waar gaan we naar toe" en gaf allen een waardevolle boodschap mee, die een steun kan en moet zijn bij de moeilijk heden in het nieuwe jaar. Zo was het einde en het begin. En vol goede moed gaan de volgelingen van B. P. het nieuwe jaar in, trachtend hun padvindersidealen te verwezenlij ken, trachtend te zijn een broeder voor andere padvinders en een vriend voor allen, door te proberen anderen blij en gelukkig te. maken, anderen te helpen. Goed spoor, scouts! N.V., PAYGLOP UITSPRAKEN MEERVOUDIGE- KAMER Jan Jozeph H., Amsterdam, diefstal: 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Mel- le H., Den Haag. oplichting: 9 maan den met aftrek en 5 maanden voor waardelijk. Nicolaas B. diefstal: 9 maanden met aftrek Johannes M.. Rot terdam. diefstal aangeh. Antonius St. Fr. S„ Alkmaar, verduistering: nader onderzoefi. Tijmen B„ Alkmaar, diefstal f 50 subs. 25 dagen. Abraham de J., op lichting: 8 maanden met aftrek. Johan nes E.. Alkmaar, verduistering: aange houden. Nog steeds giften voor de schillenboer Ook gisteren bleef de stroom van gif ten ten bate van de schillenboer die in zes weken tot tweemaal toe zijn hit verloor, stromen. Onze laatste verant woording wees een totaal bedrag aan van f 263,53. Hierbij komt van 4 Janua ri f 78,25, zodat nu reeds het mooie be drag van f 341,78 bijeen is gebracht door vele stad- en streekgenoten. Dat is prachtig. Daar wij verwachten, dat het beno digde bedrag vandaag zal worden be reikt, (wie heeft nog iets over voor dit humane doel?) zal de inzameling hedenavond worden afgesloten. Verantwoording van 4 Januari: N.N. f 1,50; N.N. f 0,75; K. P. f 2,00; mevr. T. f 1.00; N.N. f 3.00; N.N. f 1.00; B. f 10,00; Rotary Club f 25.00; Kaart- potje f 5,00; dames T. f 1,00; Sp. en Co. f 2,00; J. de V. f 5,00; P. v. d. Sch. f 5,00; M. Sw. f 3 00; H. f 5,00; v. d. H. f 2,50: A. Str. f 1.00; W. G. f 1,00; C. K. f 2,50; P. f 1,00. Totaal f 78,25, 40 4 1,62 40 5 1,02 C de Bree 36 8 1,66 B Schoonewil 39 36 9 1,08 W Koster 32 7 1,87 32 4 1,03 32 8 1,07 Br Mizee Jr 32 5 0,96 Jo v d Aakster 24 11 1,87 A van Huët 24 5 0,66 FRAAIE STANDWAGEN IN GEBRUIK GENOMEN Onlangs werden van gemeentewege een aantal z.g. straatstands verpacht. De stand bij het station der Ned. Spoor wegen viel ten deel aan Smits vissalon. De heer Smit zal op deze plaats ver schijnen met een wagen, welke geheel nieuw is op dit gebied. Het is een wa gen in treinmodel, ingericht zoals dat tegenwoordig wordt geëist. De vier zij den van de wagen zijn bijna geheel van glas vervaardigd. De achterzijde kan door een rolluik worden afgeslo ten. Een neonverlichting is aangebracht. Velen zullen zich straks zeker de ar tikelen uit deze wagen goed doen smaken. „De culturele waarde van de Bijbel" Voor een zeer matig gevulde zaal van het ABB-gebouw hield Ds. Dik boom gisteravond in het kader der lezingenavonden van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling een beschou wing over de culturele waarde van de Bijbel. Hij werd ingeleid door de heer Koster, secretaris van de afdeling, die al weer een zucht van teleurstelling moest slaken ten gevolge van de ge ringe belangstelling. Het is wel treu rig, dat de culturele belangstelling bij de mensen steeds geringer wordt. Aanvankelijk had de spreker in zijn hoedanigheid geaarzeld over een on derwerp als dit te spreken. Immers, het is .voor mij moeilijk de Bijbel als geloofsboek af te scl-/?iden van de cul turele waarde. Bijbel en Christendom hebben het gehele leven beïnvloed. In vergelijking echter met het begin onzer jaartelling is de cultuur lang zamerhand volkomen verwereldlijkt. Hoe meer men echter in de historie teiug gaat, hoe meer het leven van de religie doortrokken was. De ver wereldlijking voltrok zich na de Mid deleeuwen via Renaissance en Huma nisme, Verlichting en de eeuw der natuurwetenschappen. Nadat ds. Dik boom nog gewezen had op het feit, dat de Bijbel niet idealistisch is maar realistisch en als zodanig de volheid van het leven weergeeft, ging hij na op welke terreinen de invloed van de Bijbel onmiskenbaar geweest ls en nog is. Talrijke voorbeelden uit de naamgeving, de taal, kunst (vooral schilderkunst, letterkunde en muziek), wetenschap en de terreinen van het staatkundige en maatschappelijke leven. Toch ligt de diepte van de Bij bel niet in zijn culturele betekenis, maar in die éne naam Jezus Christus. Daarin liggen mede zin en betekenis der cultuur begrepen. Na een korte pauze werd gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven. BURGERIJKE STAND G e b o ren: Anna A A, dochter van H J Kruijdenburg en A C de Grunt, Not- weg 4 Getrouwd: Johannes L M Klerks en Maria C Kuiper (Kogen dijk 26) Frans van Baar (Achterweg 36 te Koedijk) en Petronella M Kuiper (Kogendijk 26) Johannes J Takken en Margaretha Chr Beukers (Bangert 268 te Zwaag) Overleden: Pieter Meijer, 67 jaar, echtgenoot van C Vrasdonk Catharina Aiderliefste, 66 jaar, weduwe van K Ploe ger Petronella Timmer, 64 jaar, echt genet* van L van den Borg De heer Tan heeft gisteren een avond verzorgd voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op een wijze, die alle lof verdient. Het Instituut, dat reeds meerdere malen getoond heeft zijn avonden op een hoog plan te brengen en te houden, heeft gis teravond in de Rustende Jager alle eer van zijn werk gehad, toen het de Ivlaatschappij Nederland bereid had ge vonden een kleurenfilm over Java's pracht en praal te vertonen. De heer Tan gaf op duidelijke wijze zijn expli catie bij deze prachtige film, zodat het een schitterend geheel is geworden. Met het motorschip Oranje varen we uit Amsterdam naar het prachtige In donesië. We krijgen een aardige kijk vah het vele werk en het leven aan boord van deze grote oceaanstomer en alle belangrijke havenplaatsen, die worden aangedaan, worden terloops even bezichtigd. We passeren de krijt rotsen van Engeland. Het Suezkanaal wordt doorgevaren en alle bijzonder heden worden verteld en bezichtigd. De pyramide van Cheops en de Sphinx krijgen we te zien en varen dan naar Colombo. We zien hierna de Moham medaanse moskee, de prachtige Boeddhatempels en gaan dan naar Singapore, de sleutel van het Oosten. De prachtige wijken in deze stad trek ken bijzondere aandacht. Tenslotte lopen we Tandjong Priok binnen en gaan dan met de trein naar Batavia. De prachtige gebouwen worden weder om bezichtigd, de zwavelvulkaan Pa- pandaja, die eens bij een uitbarstig 64 dessa's in de as legde, wordt beklom men. De thee-pluk, lcinine-productie die voor 98 pet uit Java kwam de rubberwinning, de pinda-rooiers, de rijstvelden, afgewisseld met prachtige natuuropnamen, passeren allemaal de revue. Aan het Dieng Plateau wordt nog een bezoek gebracht aan het grote berghotel met het prachtige natuur bad en voor we in Magalang arriveren, hebben we eerst nog even de modder- vulkaan bezichtigd. Ook de suiker plantages en de bereiding van de sui ker krijgen we te zien. We reizen langs prachtige omgevingen langs Djokja karta naar Soerabaja en we zien de schitterende kledij, die al deze bewo ners dragen en hun zeden en ge woonten. Tosari wordt aangedaan en de prachtige opnamen dwingen Ieders bewondering af. Op Madoera wonen ^e de stierenrennen bij, hanen- en rammen-gevechten, en alles is even interessant. Zo zouden we door kun nen gaan en wij weten, dat veel is overgeslagen, doch hebben kunnen constateren, dat de Hollandse invloed in dit prachtige land niet tevergeefs is geweest. Het was een schitterende en leerzame avond! BURGERLIJKE STAND Geboren: Veronica A, dochter van M van Veen en P den Boer Sieuwtje G. dochter van K Maillij en M Blokker Maria H C, dochter van J Ruiter en J E Engelhard Marle, dochter van W Feppinck en M Jonker Ondertrouwd: Pieter Blom (te Langedijk) en Janneke C du Burck Getrouwd Petrus C Oudhoff en Salesta Broersen Overleden: Jan Over, 54 jaar, ge huwd met W J van Rijnberk De raad der gemeente Heer»Hugo- waard kwam Maandagochtend te half elf onder' voorzitterschap van burge meester Sutman Meijer in openbare vergadering bijeen. In de subsidieverordening voor het voorbereidend L.O. 1946 is geen rege ling opgenomen voor tussentijdse ont slagen en benoemingen van onderwij zend personeel. Een dergelijke bepa ling is alsnog opgenomen in de opge maakte concept-verordening tot wijzi ging van genoemde subsidieverorde ning. In verband met de vrijheid en vei ligheid van het verkeer op openbare wegen is het wenselijk gebleken een bepaling in de politieverordening op te nemen die het los laten lopen van honden verbiedt. Landbouwverlof De commissie tot wering van school verzuim te Heer-Hugowaard verzocht wijziging te brengen in de tijdvakken voor landbouwverlof. Besloten werd het tijdvak van 331 Juli te nemen. De minister van Binnenlandse Zaken deelde mede dat de Staat zich bij ar bitrale uitspraak inzake de krachtens de Dienstplichtwet uitgekeerde, doch achteraf vanwege het Rijk niet goed gekeurde kostwinnersvergoeding heeft neergelegd. Dit betekent voor de ge meente een voordeel van f 263,65. Ged. Staten keurden het raadsbe sluit goed tot aangaan van een kas geldlening van f 450.000. In verband met de per 1 Juli in werking tredende wijziging van de L.O. wet 1920, maakt het i.v.b.m. de fi nanciële consequenties, geen verschil meer. of er al dan niet een gemeen schappelijke regeling tot toelating van leerlingen tot de lagere school bestaat. Tengevolge hiervan werd besloten in overeenstemming met de betrokken besturen der gemeenten, de gemeen schappelijke regeling met de gemeen ten Alkmaar en Langedijk met ingang van 1 Januari 1949 op te heffen. De commissie tot het nazien van de rekening en begroting werd voor 1949 samengesteld uit de heren P. van Lan gen Jbzn., Strooper en Leegwater. Huldiging van de heer Hoogland Hierna werd even gepauseerd om daarna over te gaan tot het huldigen van de heer H. Hoogland, die 25 jaar gemeente-ontvanger was. Ongecorrigeerd Hedenmorgen om enkele minuten voor twaalven werd de brandweer ge alarmeerd voor brand in de gasfabriek aan de Helderse weg. De brandweer rukte met groot materiaal uit en was zeer spoedig op het terrein van de brand aanwezig. Meh nam een groot aantal snelblusapparaten mede, omdat mogelijk gevaar van exploities kon bestaan van de onlangs geplaatste pro- paanketels, die onder een druk van 40 atmosfeer staan. De brand was uitgebroken tengevolge van het exploideren van een z.g. elee- trisch teerafscheidingsapparaat. De eigen brandweerploeg van de fabriek had de bestrijding reeds ter hand geno men en slaagde er vlot in het vuur te blussen. Toen de Alkmaarse brandweer arriveerde behoefde niet meer ingegre pen te worden. Op dit drukke uur was de publieke belangstelling direct groot. De politic hield allen echter terug op flinke afstand van het terrein. Tornado in Arkansas doodde minstens 43 personen Minstens 40 personen kwamen om het leven en-400 werden gewond tengevol ge van een tornado, die een deel van het stadje Warren, ongeveer 150 km ten Zuiden van Little Rock in Arkan sas, gisteravond heeft geteisterd. Reddingsploegen zijn nog bezig met het zoeken naar andere slachtoffers. Warren telt 7500 inwoners. De burgemeester van Warren ver klaarde, dat de schade minstens een millioen dollar bedraagt. De electrici- teitsvoorziening en de telefoonverbin dingen zijn afgesneden. Dokters en verpleegsters werkten bij het licht van toortsen. Regen en hagel hebben enige der branden helpen blussen. Het Noordelijk gedeelte van Louisia na is eveneens door een orkaan geteis terd. Te Haynesville zijn twee perso nen om het leven gekomen en 4 ge wond. Te Eldorado (Arkansas) is 1 persoon gedood. Grote brand in meubelzaak te Amsterdam Hedenmorgen heeft in de hoofdstad een grote uitslaande brand gewoed in het pand van de N.V. woninginrichting „Huis en Haard" in de Vijzelstraat, recht tegenover het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij. Om streeks negen uur begon de brand in de kapokbergplaats. Snel greep het vuur om zich heen in de opgeslagen voorraden beklëdingsstoï, gordijnen e.d. Na een kwartier sloegen de vlammen door de zolder heen boven het dak uit. Weldra waren de dakbinten een vuurgloed. De brandweer was met groot materiaal utigerukt. Talloze brandweerwagens versperden dit ge deelte van de Vijzelstraat, zodat het tramverkeer moest worden omgeleid. Van alle zijden werd het vuur bestre- d<~i. Van de straatzijde bestreden twee brandwachts staande op magyruslad» ders de voorkant van het pand. Totaal zijn 12 slangen in het vuur gebracht. Omstreeks tien uur had men het vuur onder de knie en werd begonnen het brandende houtwerk te slopen. Het personeel van „Huis en Haard" had intussen de meubelen en andere arti kelen uit de winkel gesleept en in de grote tuin aan de achterzijde in vei ligheid gebracht. De inventaris van de toonkamers op de eerste etage werd zoveel mogelijk in veiligheid gebracht. Zolder en tweede verdieping zijn vol komen uitgebrand en de eerste etage en de winkel kregen ernstige water schade. Republikeinse guerilla-regering gevormd Een speciale correspondent van het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat vier republikeinse ministers, die zich niet in Nederlandse handen bevinden, n.l. dr. Soekiman (binnenl. zaken), dr. Leimena (gezondheid), ir. Djoeanda (verbindingen) en Kasimo (voedsel voorziening), elkaar thans hebben ontmoet en in een bergstreek in Oost- Java verblijf houden. In samenwer king met de republikeinse strijdkrach ten zouden deze vier ministers een guerilla-regering hebben gevormd om de werkzaamheden van de voormalige republikeinse regering voort te zet ten. Volgens de „Sin Po" bestaat deze regering uit een civiel en een militair bestuur en zou zt> beschikken over een aantal radiozenders. DE WOELIGE ZEE TROK VELE BEZOEKERS De krachtige wind tijdens de afgelopen dagen deed velen een tochtje naar Eg- mond aan Zee maken, om de zee ook eens van de andere zijde te zien Als *s zomers het strand duizenden bezoekers teltt doet de zee zich vaak vocrr als een spiegelglad meer, zonder een enkel rim peltje Het ls dan ook niet te verwonderen, dat tijdens de afgelopen dagen een stroom van auto's en extra bussen zich zeewaarts begaf om de inzittenden getuige te doen zijn van de kokende en schuimende branding langs de Nederlandse kust Zo ver het oog reiktet waren de meters hoge golven voorzien van witte schuim koppen Enkele bezoekers herinnerden zich nog eens een bezoek aan Egmond aan Zee in de winterf dat was in 1935, toen de Drente en' Kerkplein op het Egmondse strand stonden

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2