Een vredesaanbod van Tsjiang Kai Sjek Kort Bestek Communisten noemen 't een blunder Frankrijk en Engeland willen sterkere ontmanteling van Duitse industrie 1 Geen oorlog tussen Engeland en Israel Woensdag 5 Januari 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 3 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vredes-pamfletten boven de fronten Joods offensief in Zuid-Palestina Schreieder staat 18 Jan. terecht Fusie van Britse en Amerikaanse zone verlengd Israëlische troepen teruggeroepen DE LUCHTVERBINDING MET INDONESIË Ook de actie op Sumatra geëindigd Dr. Drees via Sjarjah en Colombo Geen contact met Soekarno BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten de „jonge maarschalk" gedurende drie weken in de hoofdstad van Sjensi is gevangen gehouden. Men is van me ning, dat Tsjang Hsoeeh Liang de ach ting der communisten geniet. Van het front in middén-China wordt gemeld dat communistische troepen be zig zijn de ring om circa 200.000 man regeringstroepen, die ten Zuid-Westen va:- Hsoetsjou zijn omsingeld, té slui ten. Gisternacht hadden schermutse lingen plaats rondom Tientsin. De communistische blokkade van de stad wordt bevorderd door het bevriezen van de Haiho, waaraan Tientsin is ge legen. President Tsjiang Kai Sjek heeft een beroep op zijn tegenstanders gedaan om tot vredesonderhandelingen te komen. Hij heeft aangeboden te zullen aftreden. De eerste communistische reactie op het vredesaanbod was die van de commu nistische radio in China, die het aanbod gisteravond een hhmder noemde en niets meer dan dat. In de uitzending, die te Sjanghai is beluistCTd, werd ee commentaar gegeven van het (communistische) nieuwsbureau Nieuw China. Dit nieuwsbureau beweerde, dat generaal Tsjiang had gezegd, dat zijn nationa listische strijdkrachten 10 tot 20 maal zo sterk waren als de communisten. De communisten aldus het nieuwsbureau, hebben drie millioen man onder de wapenen. Het birëau vroeg zich af, hoe de nationalisten een leger van zestig millioen man konden hebben. Chinese regeringsvliegtuigen hebben vredes"-pamfletten uitgestrooid boven de door de communisten geleide legers, •die Nanking met een nieuw offensief bedreigen^, In de pamfletten, welke boven het front in midden-China waar, naar gemeld wordt, meer dan een millioen man Chinese troepen worden samenge trokken werden uitgeworpen, wordt gezegd, dat de regering de oorlog zou kunnen voortzetten, „doch dat zij in het belang van China heeft besloten vredes-onderhandelingen te voeren". Generaal Tsjiang Kai Sjek heeft Dinsdag onverwachts een bezoek ge bracht aan vice-president Lie Tsjoeng- Jen, die volgens de grondwet zijn op volger is indien hij zijn hoge ambt zou neerleggen. Gemeend wordt, dat beide staatslieden een mogelijk aftreden van Tsjiang Kai Sjek hebben besproken. I Te Sjanghai wordt vernomen dat de Chinese regering, bij haar zoeken naar een aanvaardbare bemiddelaar voor het openen van vredesbesprekingen, zich mogelijk zal wenden tot de vroegere „oorlogsheer" van Mandsjoerije, maar- S? schalk Tsjang Hsoeeh Liang. Tsjang Hsoeeh Liang, welbekend als de „jonge maarschalk", bevindt zich sedert 12 jaar onder arrest; dit arrest is ingegaan na het zogenaamde „Sian- incident", toen Tsjiang Kai Sjek door Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van oorlog heeft Dins dagavond medegedeeld, dat de Joden Maandag te middernacht langs het hele front in Zuid-Palestina tot de aanval zijn overgegaan en de strijd voortduurt. De woordvoerder zeide, dat het Joodse offensief was gericht tegen de vooruitgeschoven Egyptische posities in de richting van Rafah (dicht bij de Egyptische grens). Hij voegde eraan toe, dat Egyptische landstrijdkrachten de Joodse aanval hadden gestuit en Egyptische vliegtuigen het gros van 45 Joodse pantserwagens, die oprukten, vernietigden. Op 18 Januari zal voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden terecht staan de bekende Duitse Kriminaldi- rekjor Joseph Schreieder die zich be kendheid verwierf als leider van het afschuwelijke England Spiel, waaraan in het eerste deel van de oorlog vrij wel al onze geheime agenten ten offer vielen. Hem wordt in de eerste plaats ten laste gelegd de represaille-moord op 13 Nederlanders, die op 11 April 1945 in Dronrijp werd gepleegd. Het is verder mogelijk, dat de procureur-fiscaal Schreieder aansprakelijk zal stellen voor de moord op de twee agenten v. d. Giessen en v. Rietschoten, die, na hun ontsnapping, weer in Haren wer den opgesloten en enige dagen later 1 km. buiten Haren op de Rijksstraatweg werden afgemaakt. Voorts zal hem waarschijnlijk ten laste worden gelegd het classificeren van onze geheime agenten, het invoeren van het systeem der Dauervernehmungen en zijn optre den als hoofd van de Sipo. Naar Reuters correspondent te Was hington van gezaghebbende zijde ver nomen heeft, hebben Engeland en Frankrijk aan de V. S. nauwkeurig omschreven bezwaren kenbaar ge maakt tegen het program van het plan-Marshall, dat een beperking be oogt van de ontmanteling van Duitse fabrieken. Het plan, dat is opgesteld door een commissie van industrieën en door Paul Hoffman, de administrateur Grieks regeringsoffensief op komst Generaal Tsakalotos, plaatsvervan gend stafchef, heeft een regeringsof fensief in de Peloponnesus aangekon digd. Hij deed een beroep op vroegere Griekse soldaten, die thans aan de zijde der guerillas strijden om zich bij de regeringsstrijdkrachten aan te slui ten voordat de gevechten beginnen. Voorts verklaarde hij, dat de deser teurs niets te vrezen hadden. Het eer ste legercorps (waarvan Tsakalotos commandant is) bevond zich reeds in de Peloponnesus, waar tot dusver geen regeringstroepen aanwezig waren en waar de guerillas konden doen wat zij wilden. Koning Abdoellah „Wij blijven in Palestina" '.Koning Abdoellah van Transjordanië heeft te Nabloes tegenover Arabische leiders verklaard, dat zijn leger en de troepen van Irak in Palestina zouden blijven, of de Syriërs en Egyptenaren terugkeerden of niet". „Onze legers die van Irak en Transjordanië blijven hun posities innemen," aldus Abdoellah. „Indien de Syrische en Egyptische troepen naar hun posities terugkeren zullen zij ons hier paraat aantreffen. Mochten zij niet terugkeren, wij zullen hier blijven. Wij zullen weer vechten als het nodig is. Verder zullen wij de zaken niet ver haasten maar onze tijd afwachten en voorbereidingen treffen". Abdoellah legde deze verklaring af toen verschei dene Arabische leiders hem dringend 1 verzochten „Palestina te redden". Nog 443.165 Duitse krijgs< gevangen in de Sovjet-Unie De Amerikaanse regering heeft ver klaard, dat in de Sovjet-Unie nog 443.165 vroegere Duitse soldaten wor den vastgehouden. Dit cijfer is vermeld in de gepubli ceerde tekst van de Amerikaanse nota waarin de Sovjetrussische regering werd gevraagd, of zij de in 1947 door de ministers van buitenlandse zaken der grote vier gesloten overeenkomst tot het terugzenden der Duitse krijgs gevangenen, heeft uitgevoerd. GF^,N^?.R,TSE EN AMERIKAANSE OLIEMAATSCHAPPIJEN MEER IN DE SOVJET-ZONE. Naar officieel wordt medegedeeld, zullen de Britse en Amerikaanse olie maatschappijen wellicht gedwongen worden haar werkzaamheden in Oost- Duitsland te staken als gevolg van de oprichting van een olietrust in „volks bezit m de Russische bezettingszone. Weerbericht Weersverwachting tot Donder dagavond: Weinig wind met plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer. Iets kouder met hier en daar lichte vorst. Als de vos de passie preekt. „Die neue- Zeitung", het blad van het Amerikaanse militaire bestuur, waar schuwt de bevolking tegen „een anti communistische beweging, die in de Sovjet-sector te Berlijn zou zijn tot stand gekomen". Deze beweging, die zich „het Duits legioen" noemt, zou reeds in actie zijn getreden. „De politieke kringen", zo schrijft dit blad, volgen aandachtig de bedrij vigheid van dat „legioen". Men veron derstelt, dat de Administratie van Bin nenlandse Zaken in de Oostelijke zóne en de geheime politie in het bezit po gen te komen van de adressen der overtuigde anti-communisten uit de Sovjet-sector en -zóne, dank zij de „legioenmannen" die in de westelijke sectoren openlijk optreden". Kostbare vogels naar de poelier Onbekenden hebben uit de vo lière van mevrouw Buys te Beez (bij Namen) een viertal zeer zeld zame Indische fazanten gestolen. Het betrof hier exemplaren af komstig uit de Himalaya ter waarde van fr. 120.000; in heel België beschikte slechts de Ant werpse dierentuin over dergelijke vogels. Kort daarop zag dc eigenares tot haar grote ontsteltenis drie van haar lievelingsvogels in de etalage van een winkel liggen met omgedraaide nek en een prijskaartje van fr. SO op hun buikDe winkelier verklaar de de kostbare fazanten te heb ben gekocht van een vrouw uit Beez, die verklaard had, dat het hier goudfazanten betrof. van het plan-Marshall, in hoofdtrek ken is goedgekeurd, is aan de Britse en Franse ambassades in Washington getoond en wordt door het State De partment, voordat het definitief van kracht wordt, bestudeerd. Er is enige hoop, dat het State Department zal besluiten het plan te herzien in het licht van de protesten. Franse functio narissen zeiden, dat zij er bezwaar te gen maakten ómdat: 1. hierdoor het peil van de Duitse in dustrie zou uitkomen boven het peil, dat was toegestaan volgens de thans van kracht zijnde productie-overeen komst; 2. hierdoor industriële installaties in Duitsland zouden blijven als die wel ke Duitsland uit Frankrijk had weg gehaald of daar tijdens de bezetting had vernield. De Fransen maken aanspraak op de. ze installaties als herstelbetalingen, niet slechts ten eigen bate doch ten bate van het herstel van Europa in zijn geheel. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt. dat de V. S. en Engeland zijn overeengekomen de overeenkomst be treffende de fusie van de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland met ingang van Januari met drie maanden te verlengen teneinde de voorbereidin gen voor de fusie van de Franse zone van Duitsland met de Bizone te kunnen voltooien. Terwijl de voorbereidingen vooreen fusie van de drie zones voortgang vin den, verklaart het State Department, dat er in Duitsland besprekingen zul len worden gehouden om het handels verkeer tussen het Sterlinggebied en de Westelijke zones van Duitsland te intensiveren. Van gezaghebbende zijde te Washing ton werd vernomen, dat de verlenging van genoemde overeenkomst meer als een practische maatregel werd be schouwd, omdat rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat in de naaste toekomst een regering voor West- Duitsland zal worden gevormd. Wan neer een dergelijke e, regering is ge vormd zullen de zonale bezettingsover eenkomsten moeten worden herzien. De Britse consul-generaal te Haifa, Cyrill Marriott, die Vrijdag uit Londen is teruggekeerd, heeft verklaard: „Groot-Brittannië is niet voornemens oorlog met Israel te voeren". De verklaring van Marriott de enige officiële vertegenwoordiger van de Britse regering in Israel werd afgelegd naar aanleiding van een uit spraak van een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenland se Zaken, welke in de Joodse pers is gepubliceerd en die inhoudt dat de ac tiviteit van Engeland op militair en politiek gebied en het beroep, dat ge daan is op de bepalingen van het Brits-Egyptisch verdrag, „de mening doen postvatten, dat een oorlog tussen Engeland en Israel aanstaande is". De Britse consul-generaal verklaarde verder nog: „Door de Verenigde Sta ten te verzoeken hun invloed in Israel uit te oefenen, heeft Engeland verme den, dat het geschil een rechtstrreeks twistpunt wordt tussen Groot-Brittan nië en Israel. Ik. wil niet beweren, dat de betrek kingen tussen beide landen normaal zijn, doch in afwachting van een te rugkeer tot normale verhoudingen kunnen beide staten ertoe bijdragen de spanning te verminderen". Troepen teruggeroepen. De Israëlische regering heeft de Ver. Een honderd-en-vijftigtal mensen is verdronken door dat een boot, die van Hsoetsjow naar Shanghai voer. bij Woekoeng omsloeg. Er waren meer dan tweehonderd passagiers aan boord. V'/ A gebied waar landings- lZzJ verbod verwacht wordt Wijziging Kinderbijslagwet door Eerste Kamer aangenomen De Eerste Kamer vergaderde gister middag en nam zonder hoofdelijke stemming een wijziging in de kinder bijslagwet aan. Volgens dit besluit zal de bijslag bedragen voor het eerste kind f 0,40, voor het tweede en derde kind f 0,44 per kind en te rekenen van het vierde kind f 0,54 per kind. Deze wet wordt geacht op 1 October in wer king te zijn getreden. Zij vervalt uiten lijk met ingang van 1 Jan. 1950. Het wetsontwerp betreffende het in komen uit 'sRijks kas van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de aantekening dat de CPN wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. Ook werd het wetsontwerp aanvaard, dat de samenvoeging van de gemeen ten Hoogezahd en Sappemeer behelsde. JyJEGENTIEN Duitse jeugdorganisa ties bespraken het voorstel van een krant, dat jonge Duitsers naar Frankrijk, Engeland en de V.S. zouden worden gezonden, om een militaire oo- leiding te krijgen. Zij hebben ver klaard: „Wij zijn beslist gekant tegen de idee, kanonnenvlees te worden". Hadden ze dat maar eerder bedacht! De Parijse prefect van politie heeft een schoonheidswedstrijd verboden, waarbij twee meisjes elkander de titel van ingenieurs of technici een uitvinding of een voorstel heeft gedaan om de pro ductie te doen stijgen. JN GLASGOW zijn na een diner zes personen, vermoedelijk tenge volge van voedselvergiftiging, overle- door haar kampeervriendinnen uit het water was gehaald. Het Britse parle mentslid Ivor Thomas, die als lid van Labour bedankt heeft, daar hij niet ac- coord gaat met de nationalisatie van den; 18 anderen zijn ernstig ziek in een de staalindustrie, is toegetreden tot de ziekenhuis opgenomen. De politie stelt T conservatieve partij. Overstapje! Sinds een onderzoek in. De te Parijs steeds Franse vrouwen" aldus6 dTn^f' 'f0I?ge het begin van de Britse campagne in meer om zich heen grijpende influenza horen te leren hoe zij uitstekelfde huis- Malakka zJjn 409 Chinese opstandelin- wordt thans officieel als een „epide vrouwen worden. Hun levensdoel bt ger' gedo°? e" 268 gevangen genomen. ue jje binnenlandse posttarieven in Frank rijk zullen voor brieven met 50 procent en voor briefkaarten met 100 procent worden verhoogd. Argentinië is bereid aan Bolivia een uitweg naar zee over Argentijns grondgebied toe te staan. En hoort niet te zijn het verkrijgen van de titel van schoonheids-koningin". Waar uit maar blijkt dat ook politieprefec- ten perfecte paedagoochen kunnen zijn. Goochem zijp ook de rijke landbezitters en fabrikanten in Tientsin. De heren ui u dal zonder Veiligheidsraad. De politie passen zich met bekwame spoed aan de laatste „new look" aan: zij proberen er zo arm mogelijk uit te zien. De commu nisten kunnen thaps ieder ogenblik de stad binnenrukken en hoe slechter men er uitziet, des te minder men de aan dacht trekt, Grote huizen en mooie auto's worden voor een krats verkocht. Dale Wann, een 43-jarige Amerikaanse boer, sneed zijn eigen linkerhand met een zakmes af, toen deze in een land bouwmachine beklemd raakte. Wann, die zich alleen op het veld bevond, liep daarna naar de dokter. Zijn toestand is redelijk. Zijn wijsheid méér dan dat. J7N HIER is weer zo 'n griezelbe- richt. Mevrouw Enslin in het Afrikaanse Klerksdorp droomde gister nacht dat één van haar zes kinderen verdronk. Zij maakte haar man wak ker, die zich direct naar de Vaalrivier begaf, waar hij het lijkje vond van zijn dochtertje Minnie, die juist tevoren te Essen heeft 23 mijnwerkers gearres teerd, die een andere mijnwerker had den mishandeld omdat hij de Ruhr- misch" verschijnsel beschreven; er is echter geen melding gemaakt van sterf gevallen. In de omgeving van Metz lijden 20.000 mensen aan influenza. Het Belgische ministerie van verkeer over weegt van de voor 1949 toegestane Marshall-centen een bedrag van 600 millioen francs te reserveren ter ver betering van het Belgische wegennet. En daar beginnen ze dan geen dag te vroeg mee! Bij Faribult in Minnesota politiek van de Westelijken verdedigde, verloor een vliegtuigbestuurder op 100 Toen werd het op-roer! Te Moskou is bekend gemaakt, dat in het afgelopen jaar een op iedere zeven arbeiders Staten de verzekering gegeven, dat alle Israëlische strijdkrachten van Egyptisch grondgebied zijn terugge roepen, zo deelt het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken mede. Amerika had „de aandacht van Israel gevestigd" op het feit, dat En geland en Egypte door een wederzijds verdedigingsverdrag zijn verbonden. Het Nederlandse leger heeft heden meegedeeld, dat zijn militaire operaties op Sumatra tegen de Indonesische Re publikeinen waren geëindigd. Naar Aneta uit Batavia meldt, heeft de legercommandant, generaal Spoor, de commandanten op Sumatra een order gezonden, dat 5 Januari te 12 uur de militaire acties en daarmee de vijan delijkheden zijn geëindigd. De C.C.D. is nog steeds niet overbodig In November 1948 maakten ambte naren van de centrale controle dienst totaal 2604 processen-verbaal op. Hierbij waren 3839 verdachten betrok ken, van wie er 187 in verzekerde be waring werden gesteld. De meeste overtredingen werden ge constateerd op het gebied van vee en vlees, n.l. 1476. Op akkerbouw- en zui velgebied bedroeg het aantal geconsta teerde vergrijpen respectievelijk 435 en 387. In 552 gevallen werd tot inbeslag neming van goederen overgegaan. In beslag genomen werd o.m.: 21.006 kg granen, zaden en peulvruchten, 4356 kg vlees en spek, 22.944 stuks eieren en 151 varkens. Het vliegtuig waarmede dr. Drees gistermorgen naar Batavia is vertrok ken, is gistermiddag op Malta geland. Na de landing opende de piloot de ge zegelde orders voor de verdere vlucht. Volgens de geheime route, zo meldt Reuter uit Malta, zal hét vliegtuig tussen Malta en Batavia nog tweemaal landen, en wel te Sjarjah aan de Per zische Golf en te Colombo. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, heeft de delegatie van India telegrafisch verzocht „vrij geleide te verlenen" aan het speciale Nederlandse vliegtuig, dat dr. Drees naar Indonesië brengt. Pandit Nehroe, de premier van India, heeft gezegd, dat faciliteiten en vrijgeleide door In dia zouden worden verleend „als de Veiligheidsraad daarmede accoord ging". Het telegram van Trygve Lie is verzonden na overleg met generaal Monaughton (Canada), die gedurende Januari voorzitter ,van de Veiligheids raad is. Volgens Lie heeft generaal Monaughton gezegd, dat vrijgeleide diende te worden verleend „daar de reis van de' Nederlandse eerste-mlnis- ter naar vernomen is, ten doel heeft een regeling in Indonesië te bevorde ren". Jhr. Michiels te Singapore. De correspondent van Aneta te Sin gapore meldt, dat jhr. mr. Michiels van Verduynen, op doorreis uit Lon den naar Batavia, te Singapore is aan gekomen. Bij zijn aankomst te Singa pore verklaarde de heer Michiels van Verduynen, dat, als de landen van Azië en het nabije Oosten een moge lijke actie met betrekking tot Indonesië wilden overwegen, niemand hen kon tegenhouden. De heer Michiels van Verduynen wordt heden te Batavia verwacht. VERHOGING GAS- EN ELECTRICI- TEITSPRIJZEN MAG NIET WORDEN DOORBEREKEND De Staatscourant van 4 Januari be vatte een beschikking van de minister van financiën, waarin het volgende wordt bepaald: Indien het bij of krach tens enige regeling met betrekking tot de prijzen van goederen of vergoedin gen voor diensten is toegestaan de wer kelijk betaalde of verschuldigde in koopprijzen van het gas en/of de elec- triciteit, voor de productie of dienst verrichting gebruikt, in de prijzen of vergoedingen te calculeren, is zulks, tenzij uitdrukkelijk in afwijking van deze beschikking anders is bepaald, piet geoorloofd ten aanzien van de van 1 Januari af voor gas en electriciteit toegestane prijsverhogingen. De directeur-generaal van de prijzen kan in bijzondere gevallen afwijkingen van het in deze beschikking bepaalde vaststellen. De mensen maken er een rommeltje van. meter hoogte het bewustzijn, maar het toestel landde zichzelf en de vijf inzit tenden kwamen witjes-om-hun-neus, maar ongedeerd, naar buiten, De En gelse generaal Sir William Slim is tot veldmaarschalk verheven. Hij begon in 1914 als gewoon soldaat. Slim! De werkloze Romein Umberto Mazzine be steedde (met een rammelende maag) zijn laatste vijftig lire aan een voetbal pool. Toen hij twee dagen later eens ging informeren betaalde men hem een millioen uit. Ge ziet het, vrienden, er zijn nog boffers in deze ijzige wereld. Dat overweegt in de gevangenis van San Francisco thans ook mijnheer Frank Avilez. Hij werd wegens dood slag veroordeeld tot 400 jaar gevange nisstraf, ging in hoger beroep en smaakte het genoegen de straf met 60 jaar verminderd te zien. „Ike" door Britse oorlogs leiders gehuldigd De Britse oorlogsleiders zijn Maan dagavond te Londen bijeengekomen om hulde te brengen aan generaal Eisen hower bij gelegenheid van een door de broederschap van Amerikaans-Britse kameraden georganiseerd diner, dat gegeven werd in verband met de uit gave in Groot-Brittannië van Eisen howers oorlogs-memoires onder de ti tel „Kruistocht in Europa". Luchtmaarschalk Lord Tedder, die plaatsvervangend opperbevelhebber in Europa en loord-Afrika was onder Eisenhower, bracht tijdens het diner een toast uit op „mijn oude vriend, mijn chef, een groot man en een groot lei der, Ike". Hierna hoorden de aanwezigen een op de gramofoonplaat opgenomen dankwoord van generaal Eisenhower. Met betrekking tot het bericht van het Chinese blad Keng Po, volgens hetwelk voor de komst van minister president Drees reeds contact zou zijn gelegd met president Soekarno c.s. door tussenkomst van vertrouwens personen, deelde men ons bij informa tie te bevoegder plaatse mede, dat van c-en dergelijk contact niets bekend is en dat het onwaarschijnlijk is, dat zulk everleg heeft plaatsgehad. Vrouwelijk senator wil zich tot de Koningin richten Een vrouwelijke republikeins lid van de Amerikaanse Senaat, Margaret Cha se Smit wierp het plan op om als vrouw een oproep aan Koningin Julia na te richten. Zij zeide, dat de macht van de Verenigde Naties bedreigd wordt door het vechten in Indonesië dat Holland de Verenigde Naties getart had door een politionele actie te beginnen. Zij zeide, dat haar ver klaring om een beroep te doen .op Ko ningin Juliana was ingegeven door hetgeen er in de harten van de Ameri kaanse vrouwen leeft. Koningin Juliana kan door haar persoonlijke beslis sing aan de v ereld bewijzen dat de vrouwen macht kunnen uitoefenen op het behoud van de vrede. Aan haar thans deze gelegenheid. Arabische Liga aanvaardt Nehroe's invitatie De secretaris-generaal van de Ara bische liga, Azzam Pasja, heeft aan de ambassadeur van India in Egypte, dr. Said Hoessein, medegedeeld, dat de Arabische staten de uitnodiging van Pandit Nehroe voor de conferentie over Indonesië gretig zullen aanvaarden. Azzam Pasja zeide, dat de Arabische staten gaarne hun aandeel zullen heb ben in de pogingen van de conferentie om te komen tot een oplossing van het Indonesische probleem. Ook Egypte heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de Aziatische conferentie te Nieuw Delhi aanvaard. KLM „CONSTELLATION" NAAR BATAVIA VERTROKKEN Naar'wij vernemen is gistermorgen om half tien (Amsterdamse tijd) een KLM-„Constellati-on" onder gezagvoer der A. Viruly met bestemming Batavia vertrokken. De machine heeft 3000 kg post aan boord. Omtrent de te volgen route konden nog geen nadere mede delingen worden gedaan.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1