v.s.v. en Heracles krijgen sterke tegenstanders DE EERSTE STAATSFILOSOFIE NOODLOT lusteloos hangerig landerig AKKERTJES In het Stadioi Spiegeltje, m Overigens weinig belangrijke ontmoetingen PAROLA 1HST. ROTTERDAM0 Puzzle-rubriek Het Radioprogramma Kindje verkouden? 0 M PO Cultureel Nieuws Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Hoe is de stand Mieke Begrijpen en Kennen xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx AAR NAAR VASTE GROND w Wat de huisvi nodig heef rProbeer c Op enkele uitzonderingen na hebben de ploegen die in de verschillende af delingen de leiding hebben, of daar voor in aanmerking komen, Zondag ogenschijnlijk een niet al te zwaar programma te verwerken. De uitzon deringen zijn VSV in district II en Heracles in het Oosten. De Velsenaren gaan een bezoek brengen aan het Feijenoord-Stadion. Als het VSV gelukt ook deze wedstrijd van Fejjenoord te winnen zijn de Rot terdammers kansloos voor het kam pioenschap. Het is echter wel zeker dat VSV de punten niet cadeau zal krij gen. De ontmoeting in het Oosten tussen Heracles en Enschede zal uitmaken wie de leiding zal nemen. Wij nemen althans aan dat AGOW de uitwedstrijd tegen Quick wel zal weten te winnen. Sparta, dat vorige week een einde maakte aan haar droeve record van de enige eerste klasser te zijn die nog geen wedstrijd had gewonnen. gaat naar Blauw-Wit. Wel zal Sparta uit de overwinning van vorige week nieuwe energie hebben geput, doch aan een nederlaag van Blauw-Wit kunnen wij voorhands nog niet geloven. Ajax gaat een tochtje maken met het IJ-pont om Volewijckers een bezoek te brengen. Volgens de stand zou men zeggen, dat Haarlem weinig kans had Xerxes met lege handen naar Rotterdam te laten vertrekken. Wij verwachten ech ter dat Haarlem voor Xerxes een ver rassing in petto heeft. SVV zal wel niet tevergeefs de reis naar 't Gooi ondernemen. Neptunus zal met DFC minder moei te hebben dan vorige week tegen Feijenoord en ook EDO heeft een re delijke kans op de beide punten tegen het ontvangende HBS. Hermes DVS DWS is een wedstrijd tussen gelijk waardige tegenstanders. Een uitslag Valt moeilijk te voorspellen en ook KFC heeft de punten niet op DHC ver overd. Naast de reeds genoemde wedstrij den in het Oosten is ook Ensch. Boys Wageningen belangrijk. Een overwin ning voor de Boys lijkt wel waar schijnlijk. NEC gaat naar Be Quick en zal er goed aandoen de punten mee naar MIDDENSTANDSDIPLOMA BOEKUOVDEN - Schrift, privê- opleiding door Ieraren M.O. Zeer moderne cursussen met buitenge wone service. Ook TALEN M.8.A. - H.B.S - M.U.L.O. Erkend door Inspectie schrif tel onderwijs Puzzle 65. Een welgemeende wens. (Op.) De 24 bedoelde woorden waren: 1. Domino, 2. Echo, 3. Safier, 4. Cadeau, 5. Helene, 6. Ostende, 7. Naderen, 8. Enkel, 9. Kali, 10. Echec, 11. Rodenbach, 12. Sonnet, 13. Tamarinde, 14. Gazon, 15. Eenvoud, 16. Dokev, 17. Adagio, 18. Congo, 19. Hinder, 20. Bazalt (omgek, tlazab); 21. Etalage, 22. Zierikzee, 23. IJsel, 24. Vermogend. De eerste en laat ste letters vormen van boven naar be neden: De schone Kerstgedachte zij Voor U een lichtend voorbeeld. Tal van goede oplossingen kwamen na de herhaalde opgave van deze puzzle binnen. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de prijs van 5.dit maal ten deel gevallen aan Mevr. Fen- nikRidderhof, Goudsbloemstraat 66, Den Helder. Gefeliciteerd. Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 66. Welke Vermenigvudiging? Een getal van zeven verschillende cij fers wordt vermenigvuldigd met een getal van drie cijfers, die geen van drie in het vermenigvuldigtal voorkomen. Hieronder volgt het diagram van deze som, met alle cijfers 4, die in de gehele bewerking voorkomen. XXXXX4X XXX XXXXX4X XXX4XX4X XXXX4X4X XXXX 4 4XXXX Gevraagd wordt deze som geheel in cijfers in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 13 Januari '49 aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.verloot). huis te nemen anders wordt de achter stand te groot. De kampioenscandidaten in district IV, Limburgia, NAC en BW, spelen resp. tegen de degradatie-candidaten Helmond, Spechten en MW. Wij mo gen dus veronderstellen dat eerstge- noemden geen veer behoeven te laten. In het andere zuidelijke district heb ben de toonaangevende clubs ook vrij zwakke tegenstanders. Bleyerheide brengt een bezoek aan de Baronie. NOAD ontvangt Spel. Emma en Eind hoven, dat wellicht de lastigste tegen stander treft, speelt tegen Sitt. Boys. HSC en Heerenveen ontmoeten el kaar voor het eerst en de uitslag zal wel geen verrassing worden. Het kra nige Friesland zal wel kans zien Achil les op een afstand te houden. Emmen gaat proberen haar gevaarlijke positie te verbeteren, maar vermoedelijk zal Velocitas „niet thuis" geven. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Volks liederen-kwartet 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Dr Ir F Ph A Teggelen 7,25 Septet Johnny Ombach 7,45 Voor de Nederlanders in Duitsland 8,05 De ge wone man 8,12 Gramofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 Een plaat uit vele dui zenden 9,00 Negen heit de klok 9,45 „Wie neemt de handschoen op?" 10,00 Weekend-serenade 10,30 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,25 Giamofoon- piaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur VARA: 6,15 Geva rieerd programma 7,00 Artistieke staal kaart VPRO: 7,30 Een dag in Oxford 7,50 Lezing dooT Dra Anne H Mulder VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Promenade-orkest 9,00 Socialistisch commentaar 9,15 De winkel van Sinkel 10,00 Vindobona schrammel'n 10,15 De mens en zijn liefhebberijen 10,40 The Ramblers 11,15 Biljarten 11,25 Theater-orkest VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 8, 9,30, 1, 7,30 en 11 uur NCRV: 9,45 Omroep-orkest KRO: 12,40 Het orkest zonder naam 4,10 Reportage voetballen NCRV: 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Jeugddienst-kerkkoor 7,15 Kent gij Uw Bijbel? KRO: 7,45 Gramofoonpla ten 7,50 In 't Boeckhuys 8,05 De gewone man 8,12 „Uit en Thuis" 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed ll]l5 Brahms in de Kariiermuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 8 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 9,15 Men vraagten wij draaien 11 15 Triangel AVRO: 1,20 Melodie en rhyth- me 2,50 The Skymasters 6.15 In ge sprek met de lezer VPRO —6,30 „Ont moetingen" 7,00 „Onze Zondag" 7,30 „Het woord spreekt ons aan" AVRO: 8,05 Actualiteiten 8,15 Waltztime 8,45 Hersengymnastiek 9,15 The Romancers 10,00 Het vrouwtje van Stavoren Zang spel 11,15 Oude bekenden door nieuwe sterren VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, l, 7 8 en 11 uur NCRV: 8 15 Te deum laudamus 1,15 „Mandolinata" 6,00 Piano-duo 6,15 Sportrubriek 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Het actueel ge luid 7,45 Ir G A Overdijk 8,05 Pro gramma-proloog 8,15 Met band en plaat Voor U paraat 8,45 Ferdinand Huyk (Hoorspel) 9,30 Utrechts Mannenzang- vereniging 10,00 Hollands Strijkorkest 10,45 Avondov^rdenking 11,15 Avond melodieën 11,40 Maria Kurenko (sopraan) HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 6, 7,55 en 11 uur VARA: 8.18 Selecties 12,00 Accordeola 1,20 Me- tropole-orkest 6,20 Orgelspel door Johan Jong 6,45 Parlementair overzicht 7,00 Misdaden zwart'op wit 7,30 Klein, maar fijn 8,00 Europees concert 9-00 De Ducdalf 9,20 Pennies from heaven 10,00 Toespraak doo'r Koos Vorrink 10,15 Viool en piano 10,3o Actueele kant tekeningen 11,15 The Ramblers 11,40 Piano-duo Dan rug, keel of borstje inwrijven met De bekende Limburgse romanschrijf ster Marie Koenen, die op 19 Januari ter gelegenheid van haar zeventigste verjaardag in Maastricht zal worden gehuldigd, is bij acclamatie benoemd tot erelid van de Vlaams-Limburgse Vereniging van schrijvers. Zij krijgt een schilderij aangeboden, vervaardigd door de schilder Gaston Wallaart. De Nederlandse uitgevers laten per jaar ongeveer zes zeven duizend „ti tels" het licht zien. In België bedraagt het aantal in de Nederlandse taal ver schijnende boeken per jaar duizend. De Vlaamse en Nederlandse organisaties van de boekhandel zullen nog deze maand in Amsterdam bij elkaar ko- m^n. Doel: Het bevorderen van brede re samenwerking op het terrein van het boek, teneinde de culturele toena dering tussen België en Nederland te dienen. In ons land wordt een grote tentoon stelling van boeken over het onderwijs in de Ver. Staten gehouden. De collec tie bevat ruim negenhonderd delen met het beste wat gedurende de laatste tijd over opvoedkunde, onderwijs aan meer gevorderde jeugd beroepskeuze enz. is verschenen. De expositie is tot 15 Ja nuari geopend op werkdagen^in de Ko ninklijke Bibliotheek te Den Haag. Van 24 Januari tot 7 Februari in de Univer siteitsbibliotheek te Amsterdam, xxx De schilderijen-tentoonstelling onder de naam „Van Eyck tot Rubens" in mu seum Boymans te Rotterdam is nog tot 31 Januari geopend. Hollandse meesters gaan dit jaar naar Schaffhausen. De expositie zal worden gehouden onder de titel: „Rem brandt en zijn tijdgenoten". Verheugend is het bericht, dat de schatten van de Kathedraal van Straatsburg, waaronder de wereldberoemde beeldengroepen, in Maart te zien zullen zijn in het Prin senhof te Delft. Ais dankbaarheid voor al hetgeen de Ver. Staten voor Frankrijk hebben ge daan, zullen aan het land van Uncle Sam negen en veertig schilderijen ca deau worden gedaan. De doeken, die Pariise stadsgezichten voorstellen, zul len een plaats krijgen in musea en uni versiteiten. ,.Les ballets de Paris" komen voor stellingen geven in tien verschillende plaatsen o.a. te Amsterdam en in Haar lem. Uit het programma noemen wij ..Thème et variations" met muziek van Tsjaikowsky en „La belle au bois dor mant!'. De „psychologische grondslagen van de Belgisch-Nederlandse samenwerking' komen ter sprake op 21 en 22 Januari in het Gebouw van de Grafelijke Zalen aan het Binnenhof te Den Hagg. Pro minente sprekers zuilen het woord voeren, o.a.: Senator H. Vos en oud-mi nister te Antwerpen, prof. dr. Geyl. Maurice Roelants en Victor E. van Vriesland. Belgische musici verlenen medewerking. AMERIKAANSE VLOOT- MANOEUVRES In de tweede helft van Februari zul len in de Caraïbische zee en het Weste lijk gedeelte van de Atlantische Oce aan manoeuvres worden gehouden, waaraan door een honderdtal Ameri kaanse oorlogsschepen en 35.000 man schappen zal worden deelgenomen. 103. Pim, Pam en Pom razen ver der in hun jeep. Pim heeft alweer eens een knop geprobeerd. Een luid getoeter weerklinkt, maar de jeep stopt nog steeds niet. „Kijk, daar heb je Tommie en Brommie" roept Pam eensklaps. „Kijk, ze lopen daar op de brug. Oh, zij zijn natuurlijk op weg naar ons clubhuis. We hebben van middag toch vergadering?" Dat is waar ook. Pim moet vanmiddag de vergadering openen. 104. „Oh, als ze maar voortmaken", roept Pim, terwijl hij hevig toetert. Tommie en Brommie kijken om, als ze het getoeter van de jeep horen. „Ha, die Pim, Pam en Pom", roepen ze als ze de jeep zien. „Mogen we meerij den?" Tommie en Brommie weten niet, dat Pim de wagen niet stoppen kan en blijven vrolijk op de brug staan. Hersengymnastiek door Bob Wallagh Een aardig probleem: een man is ter dood veroordeeld. De rechter wil hem nog één kans geven: om vrij te komen moet de veroordeelde uit een vaas een witte bal halen onder de volgende omstandigheden: Hij krijgt 20 rode en 20 witte ballen. Die mag hij verdelen zoals hij wil over twee vazen. Heeft hij dat gedaan, dan wordt hij geblinddoekt, de vazen worden enkele malen verwisseld en dan, geblinddoekt dus, mag hij één greep doen. Hij mag niet tasten of zoeken, de ballen worden door elkaar geschud, zodat hij er niet een „bovenop" kan leggen of iets van die aard. Hoe moet hij nu de 40 ballen verdelen om een zo gunstig mogelijke kans te scheppen? Hier is de oplossing: in één vaas doet hij één witte bal en alle andere (dus 39) in de andere vaas. Immers: kiest hij de |oede vaas (met één bal) dan is hij vrij; kiest hij de andere vaas, dan is zijn kans gelijk aan 19/39 d.i. bijna 40 Elke andere combinatie levert minder gunstige kansen op. En nu de nieuwe vragen: 1. Wot is de zodiak? Wat is het meest religieuze land ter wereld? Een vrachtauto zit in een garage volkomen „klem" tegen de zolde ring. Wat moet de bestuurder nu doen om de wagen weer vlot te krijgen? Wie 'schreef de volgende boeken: Klaasje Sevenster, Gösta Berling, Voor de poort? Welke wijzer zit bij een horloge het dichtst bij de wijzerplaat, de „kleine" of de „grote"? Van wie zijn de volgende twee bekende gezegden afkomstig: „Als 't kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin,' en „Wij gaan niet naar Canossa"? Wat betekenen de volgende afkortingen: L.S., R.I.P. en: m.k. en w.str.w.? 8. Noem. eens 3 van de snelste viervoetige dieren ter wereld. 9. Wat is een sophist? 10. Aan welke koopwaar denkt U wanneer de Spaanse stad Cordova genoemd wordt? Voor de antwoorden zie tussen de advertenties. 2. 3. 4. 5. 7. QP EEN ZONNIGE DAG in de vierde eeuw vóór onze jaartelling wande len Sokrates en zijn vriend Glaukus langzaam naar de haven van Athene. Zij willen gaan kijken naar een optocht, die in verband met een der jaarlijks terugkerende feesten zal worden ge- hpuden. Bij de haven gekomen ont moeten zij een gemeenschappelijke ken nis, die .hen gastvrij in zijn huis nodigt. Sokrates weigert eerst. Maar wanneer hij hoort dat 's avonds de feestelijkhe den zullen worden voortgezet met fak- kelrennen te paard, neemt hij de uit nodiging aan. In het huis van hun vriend gekomen, treffen Sokrates en Glaukus een uitgebreide kring van gastc-n. Een levendig gesprek ontwik kelt zich dan. Dit is de inleiding van Plato's dia loog, die over de staatsinrichting han delt. De eerste vraag, die Sokrates dan in de kring der gasten opwerpt, is die naar de gerechtigheid. Wat is gerech tigheid? Hoe moeten wij deze hoge idee omschrijven? pen ieder kan zich ten slotte met de volgende bepaling ac- coord verklaren: Gerechtigheid is, dat ieder het zijne doet. Een ieder moet zijn. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX| X X eigen taak, zijn eigen plicht vervullen. Maar met het werk en de zaken van een ander moet hij zich niet bezig houden. Want daaruit onstaan allerlei moeilijkheden. Een ieder blijve bij het zijne! J~jEZE IDEE der gerechtigheid mag geen hol woord blijven. De gerech tigheid moet verwerkelijkt worden, met alleen in het leven van de enke ling, maar vooral ook in de staat. De staat moet dienstbaar gemaakt worden aan de verwerkelijking der gerechtig heid. 'r Nu is het goed te bedenken, dat Plato onder de staat steeds de stadstaat be doelt; de stad dus met het grondgebied daar omheen. De grote staten van te genwoordig kende hij niet. Hij zou het ook onmogelijk geacht hebben om zijn plannen te verwezenlijken, b.v. in de Nederlandse staat. Want deze zou veel te groot zijn. JN DE STADSTAAT moet dus de idee der gerechtigheid, waarbij ieder het zijne doet, verwezenlijkt worden. Nu is de stadstaat een mens in het groot, zoals de mens een staat is in het klein. De mens kent drie functies, voelen, wil len en denken. Zo kent de staat drie standen. Bij de arbeiders heeft de zindelijkheid en het begeren de over hand. Bij de soldaten staat de wil. de moed. de dapperheid centraal. De re geerders tenslotte zijn de filosofen d,e mannen van het denken en van de rede. De stand der arbeiders is het grootst. Hier vinden we de boeren, de metse laars. de timmerlieden, de handelaars. Het is de grote groep, die voor het le vensonderhoud van ai ie burgers zorg chaagt. Over hen is betrekkelijk we4nig te zeggen. Wanneer zij zich houden aan hun beroep, zich bepalen tot hun eigen werk, leveren zij de beste bijdrage wor het welzijn van de staat. De tweede stand, die der soldaten, is al veel kleiner in omvang. De soldaten zijn de wachters. Van hen wordt heel wat meer geëist, dan van de gewone arbeider. De soldaat moét allereerst li chamelijk zeer goed getraind zijn. Maar geestelijk niet minder. Hij moet een zeker inzicht hebben in het wezen van de staat. Hij moet de kunst, vooral de muziek beoefenen. Hij moet vaderland- l'evend en godsdienstig zijn. De staat en de bescherming van de slaat is zijn enig levensdoel. De hoogste stand ten slotte is die der regeerders. Zij worden gekozen uit de beste der soldaten. De regeerders moe ten geheel thuis zijn in de logika. Het zijn de filosofen, de mannen van de rede en van het inzicht. Voor hen geldt in volstrekte mate, dat het welzijn van de staat hun enig levensdoel is. Even als de soldaten moeten zij zich allerlei ontzeggen. De soldaten en de filosofen zullen moeten afzien van een eigen ge zinsleven. Vróuwen, kinderen en bezit ^zullen zij gemeenschappelijk hebben. Niet uit genotzucht! Maar omdat zij al leen zo zich geheel kunnen geven aan hun taak. De kinderen der soldaten en filosofen zullen van staatswege worden opgevoed. De kinderen hebben alle vaders tot vader; de vaders hebben alle kinderen tot kind. Voor de stand der arbeiders geldt dit alles niet. De arbei ders moeten door het bezit van een eigen gezinsleven tot groter prestaties worden aangespoord. jy|EN KAN in Plato's staatsfilosofie enige communistische trekken waarnemen. De belangrijkste is wel deze, dat hier de vrije persoonlijkheid wordt ontkend. De staat en het staats belang is alles. Daaraan moet alles wor den opgeofferd, ook het eigen gezins leven. Aan de andere kant is Plato dooi en door aristokraat. Hij houdt b.v. vast aan de slavernij. De slaven vormen niet eens een afzonderlijke stand. Zijzijn liet echter, die de laagste basis voor het maatschappelijk welzijn vormen. Sla ven. zei Plato, zullen er steeds moeten zijn. De invloed van deze staatsfilosofie is groot geweest. Bij de inrichting der monniksorden en bij het Genève van Calvijn vinden we Plato's sporen. door F. Coppersmith 50 „Ja, dat zou zeker niet slecht ge weest zijn. Maar we slaan ons er heus wel doorheen. Ik zal nu wel spoedig een vrouw hebbenNancyZo heeft de liefde mij dan toch gevan genU hoort wel, dat ik het cite- len nog niet geheel afgeleerd heb. Ik hoop, dat we het samen goed zullen vinden". „Dat behoef je niet te hopen, want dat staat voor mij vast verzekerde Claire hem. „vooral nu jij niet voort durend de een of andere rol speelt. Heus, Nancy moet weten, dat er niet honderd Antonio's rondlopen. Met hon derd kan zij spelen, met de echte An tonio niet!" „Ja, dat heb ik ook ai gedacht, juf frouw Murner. En dat is alles wat mij betreft. Hilthy blijft bij ons. Hij is erg in zijn voordeel veranderd. Bovendien mag hij m'neer Egilson graag, 't Zou ïr isschien beter geweest zijn als wij allen bij hem konden blijven. Maar de V,'obers komen in dienst van Hussy of Bradley". „Ik begrijp je niet goed, Antonio. Waarom kunnen jullie allen beter in dienst van m'heer Egilson zijn?" „Herinnert u zich nog, dat ik inder tijd in Bedfort besloot bij hem te blij ven?" „Of ik me dat herinner? Ik heb tot nu toe nimmer begrepen, waarom je dat deed. Waarom vluchtte je eigenlijk r.iet met ons?" „Ik zal het u proberen uit te leg gen. Eens heeft m'neer Egilson me on der handen genomen over die gele schoenen, die ik voor Nancy gemaakt heb. Het was maar een kort gesprek. Maar hij toonde me volledig te begrij pen, ook zonder een omhaal van woorden. Daarom vond ik het latei- niet in de haak heir, alleen in Bedfort achter te laten, want hij was een goe de kerel. Geloof me. juffrouw Murner. iedereen te zien vertrekken en zelf achter te blijven, in de wetenschap, dat je je eigen doodvonnis tekent, viel me heus niet gemakkelijk. En dat ik lïancy afsnauwde, deed ik alleen maar om mijn eigen angst te verbergen Want bang was ik „Doe je maar niet angstiger voor dan je bent, Antonio; overigens heb je me nog steeds niet verteld wat m'neer Egilson over de gele schoenen zei". „Och. juffrouw Murner, hij zei...." Antonio brak de zin af. „Ik heb een beter voorstel. Vraagt u het hem zelf!' „Neen, voor geen geld van de we reld!" riep Claire. „Kunt u gerust doen", was het ant woord, „kijk daar komt hij juist aan". Claire volgde Antonio's blik. Ja, daar kwam Egilson in de schemer aan lopen. Claire keek om zich heen, maar zij zag geen kans de ontmoeting te vermijden. Bovendien w'st zij niet. hoeveel Egilson van haar gesprek met Bianchi had gehoord. Langzaam liep de farmer op haar tee. Antonio stond op en ging met een voorgewende onverschilligheid' iets san de lading van de wagen verande ren. Toen was hij ineens verdwenen. Egilson stond voor Claire. Hij droeg geen hoed en zijn haar leek in de snel invallende schemering sneeuwwit. „Wat wilde u mij vragen, juffrouw Murner?" vroeg hij. Het duurde even eer Claire in staat Was te antwoorden. Haar hart hamer de in haar borst. Eindelijk gaf zij ant woord: „Ik had me vast voorgenomen nim mer meer het woord tot u te richten, m'neer Egilson. Maar ik wil voor geen geld van de wereld dat u denkt dat ik lelijke dingen van u zeg achter uw rug. Goed dan, dan zal ik u vragen, wat ik wilde weten." Hij maakte aanstalten naast Claire op de kist te gaan zitten. Verschrikt schoof zij een eindje op zii, zodat hij dadelijk weer opstond. „Zullen we er gens anders een plaatsje zoeken? Het wordt al zo donker!" Hij wees naar het logement. „Laten we maar naar binnen gaan!" „Het is vol in de gelagkamer", pro testeerde Claire. „Ik denk wel. dat het nu minder vol is" antwoordde hij beslist en ging haar voor, hield de deur open en 't was werkelijk leeg. Aan twee tafel tjes zaten nog een paar mensen. In de open haard brandde een klein vuur onder het braadspit, waaraan 'n magere kip gespietst was. Een hond liep gehoorzaam in een kring rond om het braadspit draaiende te houden, zo als dat gebruikelijk was in de loge menten en herbergen. De hond was -een uitgemergeld exemplaar. Eten scheen hij niet te krijgen. Wellicht dacht de eigenares van het logement dat hii wel dik zou blijven Van de braadlucht. „Wanneer geef je dat dier eens rust?" riep Egilson tegen de .waardin, cue juist door de keukendeur binnen keek, „de avond is gevallen en gasten komen er niet meer". De waardin gaf niet direct ant woord; daarom maakte Egilson snel de riem van de hond los. opende de deur en joeg hem naar buiten. Uit de keuken klonken boze woor den, maar Egilson deed net of hij niets hoorde. Hii schoof een paar stoelen bij de tafel en veegde de broodkruimels van het blad. (Wordt vervolgd) pjET IS MET het nieuwe jaar als m,j kinderspeelgoed. Beide worden dig oud. Op de sinterklaasdag ij hJ speelgoed fonkelnieuw. Maar twee dj?.] gen later is er een wiel van de gekrei' gen auto en een vetvlek op het nieuwj boek. En nu, een maand later, liggei auto en boek naast allerlei andere i zaken in de speelgoedkast. Een or scheid tussen oud en nieuw is niet metj te maken. Met het nieuwe jaar is hts precies zo. De nieuwjaarsdag is eej wat vreemde feestdag met vele goed); wensen, en met de goede plannen dij wo ons van de oudejaarsavond nog hej inneren. De eerste dagen schrijven nog wat onwennig een ander jaartï boven onze brieven. Maai? vandaag i het nieuwe jaar al weer oud. Een i derscheid tussen oud en nieuw is oojj hier nauwelijks meer te maken. "JOCH WEET een ieder heel goed, da: er bepaalde dingen zijn, die eiger, lijk nooit oud moesten worden. Het ba sef van bepaalde waarheden zou stei bewaard moeten blijven als gold het nieuw, pas veroverd weten. Ik denk i dit verband aan een gezegde van Pan lus: Strijd de goede strijd! Dat uw en mijn leven in burgerlijj en economisch opzicht in 1949 een strij; zal moeten zijn, is vanzelfsprekend. Nis mand komt zonder werken aan de koai Ieder moet zich, hoe dan ook, ee plaats in de maatschappij verovert; Wie niet uitkijkt, wordt door een and;: verdrongen. Er is een strijd om het b> staan. Het nieuwe jaar zal daar op gee| uitzondering vormen. Toch had Paulus iets anders op hi oog. Wanneer hij op meerdere plaatse: in zijn brieven spreekt over de strij die ieder mens tot het laatste eind hee! uit te vechten, denkt hij aan het Griei se stadion. Dan zag hij de lopers voi zich, die nek aan nek' hun ronden li; pen. Hij zag de discuswerpers in act Hij hoorde de speer zoemen door lucht. De strijd was voor hem de stri in het stadion! Wij die vorig jaar een olympiade hel ben meegemaakt, al is het ook uit l verte, wij weten van de uitersi krachtsinspanning die van de betrokke athleten wordt gevraagd. Zij moete zich vele genoeglijke dingen ontzegget zij moeten een zeer strikte levenswij: volgen om straks lichamelijk zo fit mo gelijk te zijn. Want er moet gestrede: worden. De hoogste eer staat op hf spel. Het ere metaal lokt aan de eind streep. jQEZE STRIJD in het stadion zag Pan lus als een beeld voor de leveni strijd. Op oudejaarsavond en nieu» jaarsmorgen kent ieder toch wel vaag besef van het geestelijk-zedeliij gevecht, dat hij te leveren heeft. Evi als bij de olympische spelen is hier positieve en een negatieve kant. athleet moet bepaalde dingen naltrtfcj om een hoger goed te krijgen. In h?: leven is het precies zo. Je moet bij paalde gewoonten beslist niet voortze ten. Het is mogelijk om dit heel gewon inzicht theologisch te formuleren. E. voorbeeld op deze wijze, dat ieder moei vechten tegen de zonde. Maar een der gelijke formulering, hoe juist zij ooi moge zijn, moet ieder voor zich hee concreet vertalen. Praat maar lieve niet over de zonde. Laat ieder ziel maar liever bepalen tot die dinger waarvan hij innerlijk overtuigd is. de ze voor hem althans niet deugen. Hiei bij is het nuttig te weten, dat een zelfd ding de een niet hindert, maar voor d ar.der funest is. Ieder mens heeft gelul kig de wonderlijke functie van het gi weten. Het geweten is een regulerend!, kracht, die streeft naar eenheid harmonie van leven. Het is raadzaac acht te geven op de richtin- die de rf gulatie van het geweten wijst. De strijd in het stadion van het lever eist, dat we afzien van zeer bepaald zaken, die- voor ons schadelijk zij: Verkeerde gewoonten, ongetemde d'.- ten, hartstochten, dat zijn allemaal di» gen, die je voor de wedloop van tó leven te strijden om, zoals Paulus ztj maken, om bij Paulus' beeld te blijver J)AN KOMT NOG het tweede put Een athleet vecht in het stadii voor de prijs. Een mens heeft in zij leven te strijden, om zoals Paulus ze{ de kroon der rechtvaardigheid te oul vangen. Nu zal ik de laatste zijn, di deze aarde degradeert tot het ondci maanse. Dit leven van vandaag en mol gen heeft zijn eigen, zeer besliste zii Maar vindt het leven, het uwe en h: mijne, zijn diepste, meest eigenlijke zi in de aardse tijd en ruimte? Dat ont-S ken ik. Wanneer er niet een eeuwil goddelijk leven is, dat als een genao de krojjn zet op al dit aards gezwoei dan zal al ons ploeteren vruchtelof blijven. De strijd in het nu zal moete worden uitgevochten met het oog de kroon der toekomst. Daarom mag het nieuwe jaar in dï opzicht nooit oud worden. Want ieder) dag weer zullen we, als een athleet, ons vele dingen moeten ontzeil gen, in het vooruitzicht van de krooij der toekomst. Kent U dat hangerige- lamlendige gevoel waar bij alles U te veel is en U zichzelf maar in de weg zit Opgepast I Dat is de voor bode van een ophanden zijnde griep I Neeö I één of twee „AKKERTJES'waarschijnli)* drukt U de infectie NU nog de kop in' helpen direct! U/IE IS DE SCHOONSl ten van ons, met een z dat komt er stellig achter, vrouw het, of ze moest al zijn. Mooi zijn: laten we ee oren streelt. Waarom zoude elkaar? We zijn met dat ins er alles voor over, tot likd te nauwe corsetten toe. Ma redig met de moeite, die wi vrouwen dag aan dag haar denken: moet ik dadrmee i te maken? TOCH WEL, zegt Veroni Veronica is Amerikaans* huis uit alles behalve een naar zij zelf eerlijk vertelt, bijna vijftig en een presen schijning, bezit daarenbove. dig spaarduitje zelfs voor en bewoont een huis als 1 Dat heeft zij allemaal te d haar zakenflair en haar psychologisch inzicht. Zij allerhande branches gew radioreclame af tot vitar maar nu is zij aan het succ* leven begonnen: zij maakt minuten van een ona; vrouwspersoon een charrr schijning. En alles in 't pub! trucs of dubbele bodem, laat zij een stampvolle zaa rijtje vrijwilligsters een s candidate kiezen. Morgenavi ditzelfde onbehaaglijke slac o'e nog vollere zaal dwijnt twintig minüten Een gezellig schortje, ook der slanke dames, is het hit de. U heeft misschien nog oude zomerjurk, die U het levert. Het ondersteuk kun; knippen of in drieën, net ni Uw stof het beste uitkomt, aanéén, dan stikt U op de lijn een afstekende bies, na; de zakjes opgestikt hebt. M afstekende stof worden de i boord of met een geplooid s gezet en de naden afgebiesc kruisje naaien we aan elke stevige lus, om de schouder bij 3 a 4 cm) door te halen bovenstukje kan desgewens; geknipt worden. Dat U daa tweeërlei stof 'n aardig effe reiken, toont U ons voorbe ziet zelf wel, dat er nog n lijkheden zijn. Onze handwe ken het schortje natuurlijk stof, zodat ze het met leuk kunnen borduren. middenvoor HACHéE NORMAN Vierhonderd gram rur (eventueel hacheevlees), peper, bloem, 2 dikke pi kruidnagel. laurierbl (iets), 1 pitje knoflook, 5 azijn, 2/3 liter water, 50 20 gram boter, 40 gra wat soepen-aroma, geha selie. Snijd het vlees aan sti zout en peper en evei bloem halen, laat het warm worden (in de k en schroei hierin het mooi bruin van kleur, vlees in een andere diepe de prei aan reepjes en in restant bakvet met onder toevoeging van c en fijn gehakte knoflook r'g fruiten, voeg dit ev het vlees. Maak van de bloem .en het water eei Papje, roer dit bij het v prei. Sluit de pam en la heel zachtjes gaar stov "it geheel goed op sr zout, peper en eventueel penaroma. Strooi er bjj nen wat gehakte peter en geef er witte savoy kool en verse aardappel* GESTOOFDE SAVOY] (in bouillonsaus Een grote savoye ko zout en peper, wat fijne caat, 2 4 3 bouillonblok boter, wat aardappelen na. Schaaf de kool a stukjes, kook deze me mogelijk water gaar; o] giet droog uitlekken en vangen, hak de gare k* gens nog even wat fijne kookvocht tot 1/3 liter water, breng dit aan de boter, los er de bouillon

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6