De Wereld der Vrouwen bef Siadioi Lusteloos, hangerig landerig KERTJES Bont als Garnering F.-fr.M-jnnn Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Hittegolf teistert Zuid-Afrika HSTE GROND Wat de huisvrouw nodig heeft Proheer dat eens, Mevrouw Van kinderen die hinderen Weg pi j ïi. Weg griep Pluimvee houden ST het nieuwe jaar als met I eelgoed. Beide worden s p de sinterklaasdag is hèjl onkelnieuw. Maar twee da.' er een wiel van de gekre. een vetvlek op het nieuwe u, een maand later, liggen k naast allerlei andere oude speelgoedkast. Een onder, n oud en nieuw is niet meer Het het nieuwe jaar is 'het De nieuwjaarsdag is een le feestdag met vele goede met de goede plannen die de oudejaarsavond nog her, eerste dagen schrijven we iwennig een ander jaartal brieven. Maag? vandaag jg jaar al weer oud. Een on. issen oud en nieuw is ook ijks meer te maken. 2T een ieder heel goed, dat 1de dingen zijn, die eigen- id moesten worden. Het be- aaide waarheden zou steeds ie*en blijven als gold het een veroverd weten. Ik denk in aan een gezegde van Pau. ie goede strijd! n mijn leven in burgerlijk ch opzicht in 1949 een strijd zijn, is vanzelfsprekend. Nie. zonder werken aan de kost. zich, hoe dan ook, een de maatschappij veroveren, ikijkt, wordt door een ander Er is een strijd om het be. lieuwe jaar zal daar op geenj vormen. Paulus iets anders op het er hij op meerdere plaatsec ven spreekt over de strijd, ;ns tot het laatste eind heet!; en. denkt hij aan het Griek-I Dan zag hij de lopers voor k aan nek' hun ronden lie. I de discuswerpers in actie, de speer zoemen door ii ;rijd was voor hem de strijd on! >rig jaar een olympiade heb. naakt, al is het ook uit de weten van de uiterste', mning die van de betrokken irdt gevraagd. Zij moetesl moeglijke dingen ontzeggen;! een zeer strikte levenswijze straks lichamelijk zo fit mo- in. Want er moet gestredec hoogste eer staat op het re metaal lokt aan de eind-I IJD in het stadion zag Pau. ren beeld voor de levens oudejaarsavond en nieuw- kent ieder toch wel eea van het geestelijk-zedelijk t hij te leveren heeft. Even- lympische spelen is hier ee n een negatieve kant. El ;t bepaalde dingen nalaien, »er goed te krijgen. In het; ;t precies zo. Je moet be- oonten beslist niet voortzet- mogelijk om dit heel gewone ologisch te formuleren. Bij p deze wijze, dat ieder moet en de zonde. Maar een der- nulering, hoe juist zij ook moet ieder voor zich heel ertalen. Praat maar liever! de zonde. Laat ieder zich ir bepalen tot die dingen j innerlijk overtuigd is. dat n althans niet deugen. Hier- Littig te weten, dat een zelfde niet hindert, maar voor de ;t is. Ieder mens heeft geluk- derlijke functie van het ge- geweten is een regulerende streeft naar eenheid en an leven. Het is raadzaam en op de richtin" die de re- het geweten wijst, in het stadion van het leven e afzien van zeer bepaalde voor ons schadelijk zijn-, gewoonten, ongetemde da chten, dat zijn allemaal din- voor de wedloop van het ,-ijden om. zoals Paulus zegt bij Paulus' beeld te blijven- [T NOG het tweede punt.,- hleet vecht in het stadion! js. Een mens heeft in zij» rijden, om zoals Paulus zegt, er rechtvaardigheid te ont- i zal ik de laatste zijn, die degradeert tot het onder- t leven van vandaag en mor- ;ijn eigen, zeer besliste zi»- het leven, het uwe en hst diepste, meest eigenlijke zin ;e tijd en ruimte? Dat ont- mneer er niet een eeuwig- ?ven is, dat als een genade zet op al dit aards gezwoeg. I ons ploeteren vruchteloos strijd in het nu zal moeten gevochten met het oog op ier toekomst. mag het nieuwe jaar in dit >it oud worden. Want iedere zullen we, als een vele dingen moeten ontzeg vooruitzicht van de kroon ist. Kent U dat hangerige- lamlendige gevoel waar J te veel Is en U zichzelf maar j zit Opgepast i Dat Is de voor- ;en ophanden zijnde griep! Neem ee „AKKERTJES'waarschijnlijk de infectie NU nog de kop in' helpen direct.' HjiE IS DE SCHOONSTE VROUW van 't land? Ik niet, zeggen de mees- ten van ons, met een zucht, tot diezelfde spiegel. Was het maar waar dat komt er stellig achter. Ja,'misschien niet hardop, maar dénken doet elke vrouw het, of ze moest al een bijzonder afwijkend exemplaar van haar soort zijn. Mooi zijnlaten we eerlijk bekennen dat het ons allemaal als muziek de oren streelt. Waarom zouden we ook niet eerlijk zijn, als vrouwen onder elkaar? We zijn met dat instinct om ons mooi te maken geboren eri we hebben er alles voor over, tot likdoorns in te kleine schoenen en hartkloppingen in te nauwe corsetten toe. Maar ach, het resultaat is dikwijls omgekeerd even redig met de moeite, die we ons geven. Over de hele wereld kijken millioenen vrouwen dag aan dag haar eigen doodgewone gezicht in de spiegel aan en denken: moet ik daarmee nu een leven lang toe? Is er nu niets anders van te maken? JOCH WEL, zegt Veronica Dengel. Veronica is Amerikaanse en van huis uit alles behalve een schoonheid, naar zij zelf eerlijk vertelt. Nu is zij bijna vijftig en een presentabele ver schijning, bezit daarenboven een aar dig spaarduitje zelfs voor Amerika, en bewoont een huis als een paleis. Dat heeft zij allemaal te danken aan baar zakenflair en haar verbluffehd psychologisch inzicht. Zij heeft in allerhande branches gewerkt, van radioreclame af tot vitaminen toe, maar nu is zij aan het succes van haar leven begonnen: zij maakt in twintig minuten van een onaantrekkelijk vrouwspersoon een charmante ver schijning. En alles in 't publiek, zonder trucs of dubbele bodem. Vanavond laat zij een stampvolle zaal uit een rijtje vrijwilligsters een schoonheids- candidate kiezen. Morgenavond laat zij ditzelfde onbehaaglijke slachtoffer aan de nog vollere r zaal zien, ver dwijnt twintig minüten achter de Een gezellig schortje, ook voor min der slanke dames, is het hier afgebeel de. U heeft misschien nog wel een oude zomerjurk, die U het materiaal levert. Het ondersteuk kunt U aanéén knippen of in drieën, net naar het met Uw stof het beste uitkomt. Laat U het aanéén, dan stikt U op de aangegeven lijn een afstekende bies, nadat U eerst de zakjes opgestikt hebt. Met dezelfde afstekende stof worden de randen om boord of met een geplooid strookje af gezet en de naden afgebiesd. Bij het kruisje naaien we aan elke kant een stevige lus, om de schouderbanden (80 bij 3 a 4 cm) door te halen. Ook het bovenstukje kan desgewenst in drieën geknipt worden. Dat U daardoor met tweeërlei stof 'n aardig effect kunt be reiken, toont U ons voorbeeld en U ziet zelf wel, dat er nog meer moge lijkheden zijn. Onze handwerksters ma ken het schortje natuurlijk van effen stof, zodat ze het met leuke motiefjes kunnen borduren. schermen en komt dan met een knappe en zelfbewuste jongedame voor het voetlicht. Applaus en nieuwe tjokvolle zalen verzekerd. Nu ja, een klein beetje dubbele bodem is er natuurlijk wel bij. In de vier en twintig uur tus sen het eerste en tweede optreden laat Veronica haar slachtoffer duchtig dra ven. Naar een kapper, die de flatte- rendste haardracht adviseert. Naar een modiste, die voor een eenvoudige, maar onrispelijk passende jurk zorgt, benevens het goede corset en onder goed. Tussen de druppels door krijgt HACHéE NORMANDIë. Vierhonderd gram runderlappen (eventueel hacheevlees), zout en peper, bloem, 2 dikke preien, een kruidnagel, laurierblad, thym (iets), 1 pitje knoflook, 5 eetlepels azijn, 2/3 liter water, 50 gram vet, 20 gram boter, 40 gram bloem, wat soepen-aroma, gehakte peter selie. Snijd het vlees aan stukjes, wat zout en peper en even door de bloem halen, laat het vet flink warm worden (in de koekenpan) en schroei hierin het vlees vlug mooi bruin van kleur. Leg het vlees in een andere diepe pan, snijd de prei aan reepjes en laat deze in restant bakvet met de boter onder toevoeging van de kruiden en fijn gehakte knoflook goudkleu rig fruiten, voeg dit eveneens bij het vlees. Maak van de azijn, de bloem en het water een klontvrij PaPje, roer dit bij het vlees en de prei Sluit de pan en laat het ge heel zachtjes gaar stoven. Breng 1 geheel goed op smaak met zout, peper en eventueel wat soe penaroma. Strooi er bij het opdie nen wat gehakte peterselie over en geef er witte savoye of rode kool en verse aardappelen bij. GESTOOFDE SAVOYE KOOL (in bouillonsaus). Een grote savoye kool, water, zout en peper, wat fijne nootmus- eaat, 2 a 3 bouillonblokjes, 30 gr boter, wat aardappelen of maize- na. Schaaf de kool aan kleine stukjes, kook deze met zo min mogelijk water gaar; op een ver giet droog uitlekken en vocht op vangen, hak de gare kool vervol gens nog even wat fijner. Vul het kookvocht tot 1/3 liter aan met water, breng dit aan de kook met boter, los er de bouillonblokjes in op. Bind het vocht met wat aard appelmeel of maizena tot een niet al te dik sausje. Breng dit sausje op smaak met wat peper en zout, fijne nootmuscaat, roer er de gare fijn gehakte kool door. Laat nog enkele ogenblikken zachtjes na- stoven. Geef er gehakt of varkens vlees en verse aardappelen bij. VANILLESURPRISE. Een kwart liter melk, 25 gram vanille custardpoeder, 20 gram suiker, 3 beschuiten tot gruis ge stampt, wat appelmoes (dikke), 2 eetlepels jam, 3 eetlepel^ water, eventueel 1. eiwit, iets fijne kaneel! Kook van de melk, de suiker en de custardpoeder een pudding mengsel, giet dit in een vorm en draai de vorm zo rond, dat de binnenwand met een dik laagje puddingmengsel bekleed wordt (een weinig puddingmengsel over houden). Laat dit vervolgens eerst koud en stijf worden. Roer dan door de fijne beschuit zoveel appelmoes, dat het een ste vig mengsel wordt, breng dit vooral goed op smaak met wat fijne kaneel en eventueel wat fijne suiker. Vul de vorm hiermede nu op en giet hier dan het restant van het puddingmengsel over. Laat de pudding goed koud en stijf wor den en dan voorzichtig storten. Roer de jam met het water door elkaar en giet de saus over de pudding. Doe eventueel een stijf geklopt eiwit door de vruchten- Voor speciale recepten vrage U Kers, postbus 100 te Hilversum, onder toevoeging van 25 cent aan postzegels. J de candidate ook nog streng onder richt hoe ze moet staan, moet lopen, moet zitten en moet praten. En in de twintig minuten achter de schermen zorgt Veronica in hoogste eigen per soon voor poederen en opmaak. Goed goed goed maar intussen is het toch maar iets om daar voor het voetlicht te komen als Assepoester op het bal gelukkige lui daar in Amerika. Wie vindt zoiets nu eens uit voor ons? Och kom, wat Veronica kan, kunnen wij ook, al is het dan niet in twintig minuten. Want schoonheid, laten we dat afspreken, is geen kwestie van hokus pokus, maar van: gezondheid, reinheid, goede smaak en.... volharding. Dat laatste alstublieft met twee stre pen eronder. Het jaar is nog gloednieuw en we hebben natuurlijk allemaal geweldige plannen. Laten we dan eens een extra goed begin maken en een beetje Vero nica op eigen houtje gaan spelen. Misschien neen, stellig zal de spiegel eens na een maand of wat u goedkeurend gaan toeknikken. Gezondheid. O zeker, we zijn nooit ziek, maar dat mag heus een wonder heten, want we springen maar Spaans met ons kostbare lichaam om. Hebt u er bijvoorbeeld wel eens op gelet, hoe erbarmelijk slecht de^meeste vrouwen lopen? Mët doorgezakte schouders, geknepen borst, ronde rug niet om aan te zien. Begint u eens met de schouders breed te maken door de ellebogen achteruit te trekken en met een rechte rug te lopen. Doet u elke dag eens een klein beetje gymnastiek, al is het maar die ene beroemde oefe ning: languit op de grond gaan liggen, op de rug, de armen zover mogelijk raar achteren gestrekt, en dan zonder enige steun voor handen en voeten in zittende houding komen en doordrin gen tot u uw tenen raakt. Als u dat elke dag tien keer lukt, kunt u uw corset afschaffen. Raapt u eens al uw moed bijeen voor een koude afwassing na die gymnastiek (in een hittegolf beginnen!) en wrijft u zich gloeiend met de ruwste handdoek, die u heeft, /is u nu nog acht uur per etmaal slaapt, een half uur per dag een ste vige kuier maakt, wittebrood en de helft van de snoeperij afschaft dan hebt u het al half gewonnen. Saskia HET BEPROEFD MEDICIJN tegen kou, griep en. Icwellen'de pijn Het komt helaas tegenwoordig nog al eens voor, dat een klein kind een ongeluk krijgt door verzuim Van de moeder. Dit is geen verwijt aan haar adres. De na-oorlogse moeders staan meestal voor alles alleen en zij hebben vaak grote gezinnen. De mannen wer ken hard en lang, en de vrouw moet maar zien, hoe zij het klaar speelt het huis schoon te houden, de maaltijden te bereiden, de kinderen op te voeden en de huishoudelijke boodschappen te doen. Wie slechts één dreumes heeft, kan die gemakkelijk in de wagen of achter op de fiets mee uit nemen en zo on derwijl de boodschappen afdoen. Maar als er twee of drie van die peuters zijn, dan wordt het al gauw een pro bleem. Dikwijls kan er een schikking getroffen worden met een buurvrouw, zodat men om de beurt op eikaars kinderen let, maar men heeft niet al tijd gewillige, beseheiden buurvrouwen en men maakt soms liever van haar diensten geen gebruik. Van meer belang is, dat de moeder de nodige voorzorgen neemt voor zij van huis gaat, zodat de kinderen geen kwaad kunnen alleen. Controleer al tijd of het kruikje van de baby niet te heet is, de knop goed aangesenroexd zit, of er geen spelden los geraakt zijn en er niets in het bereik van het kind is, dat het onverhoeds in het mondje zou kunnen steken. Wat de oudere, leeds rondkruipende kinders betreft: om te voorkomen dat zij aan het ta felkleed trekken en zo brand maken of kokende thee over zich heen krij gen: zorg dat het kleed niet zo laag hangt, dat de kleuter er bij kan. Beter geen kleed en een niet verbrand kind, dan omgekeerd. Zet alles wat breek baar is buiten het bereik van de steeds op onderzoek uitzijnde handjes. Bevestig een vuurscherm om de haard aan de muur en dek het van boven af, zodat het kind zich niet aan de kachel kan branden, 's Avonds als de klein tjes slapen, kan dit scherm losgehaakt en verwijderd worden. Laat de gas- I kraantjes en electrische stopcontacten zó hoog aanbrengen, dat de kinderen er niet aan kunnen peuteren vóór zij op een leeftijd zijn, dat zij weten wat gehoorzamen is. En, om het van de trappen vallen te voorkomen: leer het kind, dat het de trap op en af (achter waarts) moet kruipen en niet 1 o- p e n; dan houdt het zichzelf goed vast. Het is minstens al weer tien jaar geleden, dat bontgar neringen in de mode wa ren. Hier mee bedoel ik niet de kragen en manchet- A ten op mantels, maar de staartjes, reepjes en streep jes, die we op het ogenblik op japon nen, handschoenen, tassen en avond toiletten aantreffen. De grote mode ontwerpers zien in de bontgarnerin gen ook een middel om bjjzondere aandacht te vestigen op details van hun toiletten, bijvoorbeeld een gra- cieuse rok, een verbrede heuplijn, een aparte zak etc. Bont flatteert en heeft iets rijks. Het is daarom niet te verwonderen, dat het bij de vrou wen een graag gedragen materiaal is. Omdat veel zelf-naaiende dames houden van een vleugje bont hier en daar, brengen wij u enkele sugges ties, waardoor u zelf een ouderwets geworden japon weer heel wat kunt moderniseren. Om te beginnen moet men altijd zeer bescheiden gebruik maken van bont -als garnering. Alle overdaad schaadt en het is opmerkelijk welk een .aardig effect men krijgt met slechts een reepje of snip pertje bont. Op de tekening ziet u een avondtoilet van wit satijn, dat in werkelijk heid gegarneerd was met een rand donker nerz. Of schoon weinigen van ons zich de ze luxe kunnen veroorloven kun nen we van dit haute couture model toch iets leren, n.l. dit: Wanneer een avondjapon met bont afgezet wordt, moet om te beginnen de stof zwaar zijn en licht van kleur. Het doet er niet toe met wat voor bontsoort u de japon afwerkt, het kan gerust konijn zijn, als het maar donker, zacht en glanzend' is. Heel mooi is de donkergroene wol len namiddagjapon, met slank afkle- dende lijnen. Het model had een kleine afneembare pellerine, die met een smal randje pantervel afgebiesd was. Op de heupen had men eveneens een rand aangebracht langs de zakvormige plooi. Het eenvoudige mantelpak, dat u hier eveneens afgebeeld ziet, krijgt een bijzonder gekleed effect door de toefjes apenhaar, die op de heupen aangebracht zijn. Dat men met bont garneringen de portemonaie helemaal niet binnenste buiten behoeft te keren, bewees een kennisje van mij. Toen ik haar in de pauze in het Concertgebouw tegen kwam viel het mij op, dat ze er zo gekleed en leuk uitzag. Ik vroeg hoe ze aan die aardige japon Ijwam en ze vertelde, dat het een oude japon was geweest (beige), die ze met een meterlange bontrand (geverfd konijn) helemaal opgeknapt had. In plaats van het gebruikelijke kraagje langs de hals, had zij een smal opstaand bontrandje genomen. De kaalgewor- den zakjes waren op dezelfde manier gegarneerd. De Parijse ont werper Molyneux ontwierp een ide aal toilet voor de winterbruid. Bij een zeer wijde tafzijden rok werd een nauw sluitend jakje gedragen rond om afgezet met een smalle rand wit hermelijn. Er werd een mofje van 'tzelfde bont bij gedragen. Dit is iets wat elk winterbruidje met succes kan toepassen al neemt zij dan konijn in plaats van hermelijn. HELENE. Prijs per koker a 25 tabletten 40 ct Ir» welvoorziene Aporh. en Drogisterijen. Conflict tussen landbouw en industrie leidt tot economische moeilijkheden 7OALS ELK ANDER LAND is Zuid-Afrika het nieuwe jaar ingegaan met vele goede wensen voor zich zelf. Daar was in de eerste plaats de wens, welke overging in een vurig gebed waaraan door alle bewoners van de Unie werd deel genomen, dat de eindeloze hittegolf, die de oogst van het land in Vele gebieden volkomen dreigt te verschroeien een spoedig einde zal nemen. In andere opzichten zijn de geiukwensers het echter niet zo roerend eens. De ene groep wenst zich in 1949 althans een stapje nader tot het zo lang gekoesterde ideaal van een zelfstandige Zuidafrikaanse republiek naar het voorbeeld van Ierland, en de invoering van een aantal maatregelen en beperkingen welke het geheel veel het aanzien van een 17de eeuwse feodale staat zouden geven. De andere groep hoopt in 1949 op een herstel van de nauwe samenwerking met het Britse gemenebest naar het voorbeeld van Australië. UE DIEPERE OORZAAK van het gehele probleem is eigenlijk het traditionele conflict tussen boer en stadsbewoner, tussen landbouw en in dustrie. Doch in geen ander land heeft dit conflict zulke scherpe vor men aangenomen omdat het nergens, zoals in Zuid-Afrika, zo volledig tot in alle sectoren van het volksleven is doorgedrongen. De Boer, de oorspronkelijke ver overaar van het land, heeft een tradi tie, die teruggaat tot de roemrijke tijden van de Oost-Indische Compagnie, toen Jan van Riebeeck Kaapstad stichtte. Sindsdien heeft hij zijn land met veel zweet, bloed en tranen moe ten ontwikkelen, waarbij slechts een rotsvast geloof in Gods woord hem kon vrijwaren tegen de nederlaag van mislukking. Is 't een wonder, dat deze man hardnekkig vasthoudt aan de taal van zijn voorouders en zich met hand en tand verzet tegen de Onvermijdelijke evolutie van de gekleurde rassen, die hij met zoveel moeite aan zich heeft moeten onderwerpen? De stadsbewoner aan de .andere kant heeft een traditie, welke nauwelijks verder teruggaat dan vijftig jaar, toen de op een gemakkelijke winst beluste avonturiers werden aangetrokken door de verleidelijke glans van het goud. Dit goud werd het fundament van het industriële nieuwe Zuid-Afrika. Onoplosbaar conflict. Ziehier het conflict, hetwelk onoplos baar is geworden doordat beide par tijen zich vrijwel homogeen hebben ver enigd in twee politieke machtsgroepen, 'n conservatieve en 'n liberale. Er zijn ongetwijfeld Engels sprekende stads bewoners onder de aanhangers van de Herenigde Nationale Partij, evenals er Afrikaans sprekende boeren zijn die de Verenigde Partij steunen. Doch globaal gesproken kan men zeggen, dat ör. Malan de leider is van de boeren en generaal Smuts de leider van handel en industrie. En de zoveel besproken Boerenoorlog, welke zijn militair einde vond in de totstandkoming van de Unie van Zuid-Afrika wordt op politiek ge bied nog met onverminderde hevigheid gevoerd, ook al heeft de grote boeren generaal zich thans aan het hoofd van de tegenpartij geplaatst. De krachten zijn vrijwel in even wicht en de politieke veldslagen wor den beslist door een kleine minderheid van ontevredenen, die nu eens deze, dan weer gene partij kiezen. De pogin-, gen om deze kleine groep tevreden te stellen maakt elke politiek van groot formaat ter oplossing bij voorbaat on mogelijk. De ontzettende droogte, waarmee Zuid-Afrika het nieuwe jaar is ingegaan, is daarvan een van de sprekende bewijzen. Het land heeft voor alles behoefte aan water. Een reusachtig irrigatie-plan, dat in deze behoefte zou kunnen voorzien werd bij Smuts' regering ingediend. De vrees dat de ontevreden kiezers geen goed keuring zouden hechten aan de enor me sommen die dit project in de eer ste jaren zou opslorpen, verhinderde zelfs de serieuze overweging van de uitvoering van dit plan. En Malans re gering deelde het begrotingsoverschot, dat zo dringend noodzakelijk was voor de ontwikkeling van het land, uit aan de kiezers in de vorm van belasting verlagingen. Het ziet er naar uit, dat in de ko mende maanden de economische moei lijkheden zich zullen verscherpen, het werkloosheids- en faillissementsspook zijn intrede zal doen en de politieke strijd opnieuw hoog zal opvlammen. Lijk gevonden in onbewoonbaar huis Op aanwijzingen van een voorbij ganger heeft de politie te Amsterdam gistermorgen in een onbewoonbaar ge deeltelijk dichtgemetseld perceel aan de O.Z. Achterburgwal het lijk van een 60-jarige onbekende man gevon den. Het stoffelijk overschot moet reeds enkele dagen daar gelegen heb ben zonder dat het werd bemerkt. Het is overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de man spiritusdrinker was. Er zijn geen sporen van 'misdaad gevonden. In het Wilhelmina Gasthuis is vast gesteld, dat het lijk, het stoffelijk overschot is van de 63-jarige D. M., stallingbaas uit de Borgerstraat te Amsterdam. NEDERLANDS RUNDVEE STAMBOEK 75 JAAR Op 22 en 23 September van dit jaar zal het Nederl. rundvee-stamboek zijn 75-jarig bestaan vieren met een grote N.R.S.-tentoonstelling. De plaats waar deze zal gehouden worden zal Utrecht of Hertogenboseh zijn. Nederlandse luchtaanval op Chinese schepen? Volgens een mededeling van de eige naren zijn bij een aanval door Neder landse vliegtuigen op 2 Chinese schepen in de wateren van Sumatra nabij Tand jong Ladan, 12 Chinese zeelieden ge dood en 3 gewond door bommen en machinegeweervuur, waaromtrent thans een officiële klacht is ingediend. Vol gens dezelfde mededelingen zouden de overlevenden na de aanval zijn opge pikt door een Nederlands marinevaar- luig, waarvan de bemanning één der schepen, na het met olie te hebben be goten, in brand zou hebben gestoken. ZUID-ASAHAN WENST AANSLUITING BIJ OOST-SUMATRA De waarnemend wali-negara van Oost-Sumatra heeft te kennen gege ven dat.de bewoners van Zuid-Asa- han, een gebied, dat anderhalf maal zo groot is als het gebied der Negara Su- matra-Timur, eenparig de wens te kennen hebben gegeven, zich aan te sluiten bij Sumatra-Timur. De wali- negara van dit gebied, dr. Mansur, ver toeft momenteel te Batavia voor be sprekingen met de voorlopige federale regering. In Zuid-Asahan zijn 29 grote cultuur-ondernemingen gevestigd, te zamen omvattend 80.000ha beplant areaal. ENGELAND ONTVANGT SCHEPEN TERUG De Britse Admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie een slag schip, 8 torpedobootjagers en 3 duik boten, die Engeland haar in 1944 heeft uitgeleend, zal teruggeven. De terug gave zal in drie groepen geschieden en deze maand beginnen. Naar verklaard werd, „moeten volgens de bepalingen van de overeenkomst deze schepen aan Engeland teruggegeven worden, daal de Sovjet-Unie thans haar aandeel van de Italiaanse vloot ontvangt". Onder de eerste groep schepen, die 15 Janu ari uit Moermansk zullen vertrekken, bevindt zich het 29.000 ton metende slagschip „Royal Sovereign". 72 JAAR'GETROUWD Zondag 9 Januari a.s. hoopt het echt paar Th. KleinpenninkTomassen uit Zeddam (Geld.) de dag te vieren, waar op het 72 jaar geleden in het huwelijks bootje stapte. Het paar heeft acht kin deren, vijf en zeventig kleinkinderen en een en zeventig achterkleinkinderen. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat dz oudste zoon Willem meestal samen met zijn vader de ouder domsrente gaat halen. NEDERLANDSE EIEREN NAAR OOSTENRIJK Nederland en Polen zullen 10 milli- oen eieren naar Oostenrijk zenden. Deze leverantie zal deel uitmaken van de 43 millioen eieren, welke Oosten rijk voornemens is in te voeren ten einde de eierenrantsoenering in 1948 te kunnen vergroten. VIRULY De „Constellation", die dezer dagen onder gezagvoerder Viruly naar Ba tavia is vertrokken, is, naar van de zijde der K.L.M. vernemen, gisteren op bet vliegveld Dahran in Saoedi-Arabië aangekomen - DE STADBREN, De meeste hoenderliefhebbers in de stad bepalen zich tot één toom van 16 tot 110 sterkte. Voor meer die ren is er gewoonlijk niet voldoende ruimte beschikbaar. Deze beperking in het aantal is zelfs aan te bevelen, want wie heeft niet ondervonden, dat tnen van veel kippen doorgaans wei nig en van weinig kippen veel plezier heeft? Maar overdreven verwachtin gen moet men ook niet hebben. Som migen denken van zo'n toom beste kippen driehonderd eieren per dier in één jaar te rapen. Daar zijn we ver van af. Toch hoorde ik een enthou siasteling onlangs beweren, dat men over enige jaren zó ver gekomen zal zijn door hulp en voorlichting van de wetenschappelijke wereld, dat elke kip elke dag een ei geeft en dat enige seizoenen volhoudt. Ik geloof, dat niet. Wie zijn hokken en rennen goed in richt, wie bij de aankoop van zijn be- gin-dieren dadelijk met iets goeds be gint, wie zijn voeder-inkopen doet bij degelijke handelaren, die kan weldra de nodige ervaringen krijgen, vooral wanneer hij in de aanvang leiding aanneemt van ervaren personen. De staasliefhebber moet echter wel ter dege beseffen, dat om waarlijk een fokker van betekenis te worden er meer nodig is dan de ruimte, die een stadstuin doorgaans biedt. Dan is er een betrekkelijk groot terrein nodig, goed gelegen en liefst op hoge grond. TRACHT DE JONGE KIPPEN AAN DE LEG TE HOUDEN. Van verschillende kanten bereiken mij enthousiaste brieven over de leg der jonge dieren. Vele kippenhouders hebben op tijd hun pluimvee doen ge boren worden en plukken nu de vruchten van de grote zorgen, die ze aan de opfok hebben gewijd. Maar telkens ais mij zuik een enthousiast schrijven bereikt, vraag ik mij af: zullen zij ze aan de leg hou den? Ochtendvoer wordt gegeven, zeker. Men weet, dat het anders gauw huilen wordt. Voor groenvoer wordt even eens gezorgd. Met de Voeding zal het wel los lopen. MaarIjet slefchte weer kan alles in één slag bederven. Daarom moeten de dieren in herfst en winter bij slecht weer niet losgelaten worden. Het hok moet natuurlijk ruim genoeg zijn, tochtvrij, maar fris, verlicht tot in alle hoeken en kurk droog op de bodem. DOODSTRAF VOOR JAGER OP JOODSE LANDGENOTEN Conform de eis sprak het Amster damse Bijzonder Gerechtshof over de 37-jarige Amsterdammer Jacob Rigter de doodstraf uit. R. nam in 1941 dienst bij de Waffen- S.S. In de jaren 1942, 1943 en 1944 deed hij dienst bij de Zentralstelle für Jüdi- sche Auswanderung. Hij heeft als regel in samenwerking met anderen talrijke Joden opgespoord en gearres teerd. Minstens 8 van zijn slachtoffers vonden de dood.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7