Britse troepen naar Transjordanië Truman wenst het Kremlin opnieuw te benaderen Kort Bestek Israëlische troepen schieten vijf Engelse vliegtuigen neer; ieder Joods toestel thans als vijandelijk beschouwd Waarom Marshall heenging: Onofficiële besprekingen met de leidende Republikeinen? Maandag 10 Januari 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 7 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Neergeschoten boven Egypte verzoek van Transjordanië SoekarnoIk haat de Nederlanders niet Bouwplan 1949 Ziekenfondspremie tot 63 cent verhoogd Hoop en vrees beide gerechtvaardigd BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE ■Achterdam 20, Tel. 2274 T Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN ne spanning tussen Israel en Groot-Brittannië is gedurende de laatste dagen U zeer gevaarlijk geworden. De Israëlische troepen hebben vijf Engelse verken ningsvliegtuigen neergeschoten in het gebied langs de Egyptische grens. Lon den heeft de zaak voorgelegd aan de Veiligheidsraad en heeft zijn luchtstrijd krachten opdracht gegeven ieder Joods vliegtuig boven Egyptisch gebied als vüandeliik te beschouwen (en derhalve aan te vallen). Engelse troepen stromen Transjordanië binnen. De toestand wordt in Washington als vrij ernstig be oordeeld. vervatte protest-nota overhandigd, met betrekking tot het neerschieten van de vijf vliegtuigen. De vertegenwoordi ger van Israel te Lake Success heeft geweigerd het Britse protest over het neerschieten van de vijf toestellen aan zijn regering door te zenden, daar het niet gericht was aan de „regering, van Israel". (Engeland heeft de voorlopige regering niet erkend. Red.) Het Engelse ministerie van buiten landse zaken Verklaarde, de Britse ver tegenwoordiger bij de Veiligheidsraad Terrence Shone te hebben opgedragen onmiddellijk een memorandum in te dienen, waarin gezegd wordt, dat de Britse regering zich het recht voorbe houdt tot het eisen van schadevergoe ding en tot mogelijke verdere stappen. Verloven op Malta ingetrokken. Gisteravond werden de verloven van de aan de wal vertoevende opvarenden van in de haven van Valetta liggende Britse oorlogsschepen ingetrokken. Een dergelijke intrekking van de ver loven is de minste maatregel, die ge woonlijk wordt genomen, wanneer er spanning heerst in het Midden-Oosten. Waarnemers te Valetta brachten dit nieuws in verband met het neerschie ten van de Britse vliegtuigen boven de Egyptisch-Palestijnse grens. Commando-eenheden van de Britse marine en luchtmachteenheden te Fa- magusta nemen een verscherpte waak zaamheid in acht. In de afgelopen da gen is een aantal „Lincoln"-bommem werpers boven Nicesia verschenen, voor het houden van uitgebreide bombarde- ments-oefeningen boven de baai van Morfoe. Men verwacht, dat nieuwe oefenin gen van de Britse strijdkrachten op Cyprus zullen plaats vinden. Het Britse Vloothoofdkwartier te Va letta (Malta), maakt bekend, dat het 14.000 ton metende vliegdekschip „Triumph" uit Tripoli is teruggeroe pen en een bezoek aan Tunesië heeft afgelast. De kruiser „Phoebe" is uit de Adriatische Zee teruggeroepen. Het schip zou een bezoek aan Venetië ge bracht hebben. De fregatten „Saint Bridge Bay" en „Saint Austell Bay" zijn van Malta naar Cyprus gevaren, nadat de manschappen, die met verlof aan wal waren, teruggeroepen waren. Engelsen verlaten Israel Reuter meldt uit Haifa, dat volgens LIET BRITSE ministerie van lucht- vaart deelt officieel mede: „In de laatste paar dagen hebben vliegtuigen van de RAF uit de kanaal-zone verken ningen uitgevoerd om de diepte en de omvang van de Joodse inval op Egyp tisch grondgebied vast te stellen. Deze verkenningen waren strikt beperkt tot de Egyptische zijde van de grens. Op ne .ochtend van de 7de Januari werden twee formaties een van 4 Spitfires en een bestaande uit een enkele Mosquito geëscori'erd door 4 Tempest-toestellen die op verkenning waren binnen de Egyptische grens, aangevallen door Joodse jagers. De vier Spitfires keerden niet van de opdracht terug. Enkele uren later werd een andere luchtverken- ningsgroep, uitgezonden om nasporing te doen naar de vermiste Spitfires, eveneens door Joodse vliegtuigen aan gevallen. Naar gemeld, werd een Tem pest vermist. De commandant van de Spitfires meldde, dat hij 24 km b.nnen de Egyp tische grens werd aangevallen en ge dwongen was per parachute zijn vlieg tuig te verlaten. Hij was gewond en werd door een Bedoeïn nabij Birga- Bramir, ongeveer 24 km ten Westen van Rafah, aangetroffen. Onze vliegtui gen hadden strikte bevelen om gevech ten te vermijden- Met het oog op deze ongeprovoceerde aanvallen hebben on ze vliegtuigen thans opdracht gekregen ieder Joods vliegtuig, dat zij boven Egyptisch gebied tegenkomen, als vij andelijk te beschouwen". JE LONDEN WORDT verder offi- cieel door het ministerie van bui tenlandse zaken medegedeeld, dat de Britse regering gevolg heeft gegeven aan een verzoek van Transjordanië om troepen naar Akaba te zenden. (Akaba ligt bij de Palestijnse grens; het is de enige zeehaven van Transjordanië). De woordvoerder van het Britse mi nisterie verklaarde, dat Engeland aan het verzoek van Transjordanië gevolg had gegeven, omdat dit land getrouw al zijn verplichtingen volgens het ver aangeboden in verband met de „slech ter wordende toestand". Volgens dezelfde kringen zei Sjertok hem, dat de Israëlische regering niet van mening was, dat de toestand ern stig genoeg was, maar deed hij de toe zegging, dat de Sovjet gezant op de hoogte zou worden gehouden. Naar gemeld, heeft president Tru man telefonisch een onderhoud gehad met het hoofd van de Amerikaanse missie te Tel Aviv, prof. James McDo nald. Deze laatste had Vrijdag op het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken bijzonderheden vernomen over 't neerschieten van de vijf vliegtuigen van de RAF. Volgens welingelichte kringen bespraken beide mannen de gebeurte nissen. Conferentie op Rhodos. Functionarissen van de V.N. hebben te Haifa medegedeeld, dat de bespre kingen tussen Israëlische en Egyptische afgevaardigden over een wapenstil stand, welke het huidige bestand in Zuid-Palestina zou vervangen, Woens dag a.s. op het eiland Rhodos zullen be ginnen. Op Een drietalbrieven en een verkla- i ing van Soekarno, Agoes Salim en Sjahrir aan de commandant van het de tachement, dat met hun bewaking en verzorging was belast tijdens hun ver blijf te Brastagi op Sumatra, zijn thans voor publicatie vrijgegeven. De brief van Soekarno, gericht aan majoor Geelkprken, luidt als volgt: „Een collega van u uit Medan vroeg me: Haat u de Nederlanders? Ik ant woordde: neen. Mijn antwoord was op recht. Ik haat de Nederlanders niet Ik haat alleen de koloniale verhouding, liet1 imperialisme. Waarom zou ik het Nederlandse volk haten? 95 pet. van het Nederlandse volk is evenzeer het slacht offer van die koloniale verhouding als het Indonesische volk, dat nu zijn vrij heid zoekt. Ik droom van een wereld broederschap van vrije volkeren. Een vrij Nederland en een vrij Indonesië echte vriendschap kan de twee verbin den. Het kolonialisme moet weg. Ik sta tegenover de Nederlander als mens tot mens. Gods schepsel tegenover Gods schepsel, waar geen haat tussen zit. U hebt mij goed behandeld, ik dank u daarvoor oprecht. U: de officier. Maar bovenal u: de mens. Moge God u zege nen!" drag van 1946 en het herziene verdrag van 1948 is nagekomen. De woordvoerder weigerde te zeggen hoeveel troepen waren gezonden. Hij verklaarde, dat geen versterkingen ïaar andere punten in het Midden-Oosten waren gezonden, néch naar de eenhe den van de RAF te Amman, noch naar de Britse troepen in de Egyptische ka naalzone. De woordvoerder zeide, dat de kwes tie een „ernstige" aangelegenheid was voor de Britse regering. Hij wees op wat hij noemde „niet geprovoceerde Joodse agressie" tegen de Arabische ge bieden van Palestina vlak voor Kerst mis en de Joodse invallen in Egypte en constateerde, dat de laatste berichten uit het Midden-Oosten duidelijk aan toonden, dat Joodse troepen zich nog steeds op Egyptisch grondgebied be vonden. De woordvoerder maakte duidelijk, dat naar de mening der En gelsen de vooruitzichten op het staken y-hnt vuren afhangen van de terug trekking van Joodse troepen van Egyp tisch grondgebied. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat het besluit van Trans jordanië om zich te beroepen op zijn verdrag met Engeland het vooruitzicht op directe onderhandelingen met Israel en de Arabische landen ter verzekering van een permanente regeling zeer ver troebelt. In welingelichte kringen te Washing- dat mon van te zijn, 1 v.,Yan Engeland verontrus tende mogelijkheden in zich verborgen zou kunnen houden. Het State Depart ment weigerde vooralsnog commentaar televeren. Tr i j mAF wordt versterkt. Volgens uit de Transjordaanse hoofd stad Amman ontvangen berichten is Engeland doende zijn luchtmacht' in Transjordanië te versterken. Gemeld wordt, dat de Britse lucht- j®nacht voorraden benzine en ammuni tie aanlegt en dat Britse vliegtuigen, habij de Zuid-Palestijnse grens, ver kenningsvluchten boven Transjordaans gebied uitvoeren. Engeland protesteert. B De Britse delegatie bij de Verenigde '-■Naties heeft aan de Israëlische afge- SVaardigden een in krachtige termen gewoonlijk betrouwbare bron Britse onderdanen van de Consolidated Oil- refineries te Haifa uit Israel geëvacu eerd worden. Naar verluidt heeft de eerste groep gistermiddag het vliegveld te Haifa verlaten met Cyprus als be stemming. Sovjet Unie biedt hulp aan. De Sovjet gezant in Israël, Pawal Versjof, heeft gisteren een bezoek ge- oracht aan de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjertok. Hij heeft, aldus verluidt in politieke krin gen, Israel de steun van de Sovjet-Unie Minister In 't Veld heeft in de memo rie van antwoord van het voorlopig verslag van de Tweede Kamer onder meer het bouwplan voor 1949 bekend gemaakt. Dit bouwplan sluit met een bedrag van 1300 millioèn. Daarbij zijn r.og buiten beschouwing gelaten de werken waarvoor geen of weinig ma terialen nodig zijn. Van deze 1300 millioen zullen 400 millioen voor de woningbouw worden gebruikt. Een grote post vormen ook de weg- en waterbouwkundige werken 295 millioen) en de bedrijfsgebouwen voor nijverheid, handel en verkeer 240 millioen). In de memorie van antwoord wordt er op gewezen, dat de grootste moeilijk heden voor de uitvoering van de onder handen zijnde werkzaamheden van het bouwplan 1949 liggen bij de materiaal voorziening. Deze is door het tekort aan deviezen ten behoeve van de bouwnij verheid onvoldoende en daardoor wordt de arbeidsproductiviteit op het werk nadelig beinvloed. Alle ziekenfonds-organisaties hebben in principe besloten de premie voor ieder betalend vrijwillig verzekerd lid per week met 13 cent te verhogen. Voor de meeste verzekerden betekent dit, dat zij in plaats van 50 cent met ingang van 17 Januari a.s. 63 cent per week zullen moeten betalen. Het be sluit werd noodgedwongen en onder ernstig protest genomen, daar het ver werpen daarvan de financiering der af deling vrijwillige verzekering in 1949 onuitvoerbaar zou maken". Engeland en de conferentie in India over Indonesië De Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft een onderhoud ge had met de Hoge Commissarissen van het Britse Gemenebest, waarbij de minister voor de gebieden van het Ge menebest Noel Baker, aanwezig was. Uit gewoonlijk betrouwbare bron ver nam Reuter, dat deze bijeenkomst plaats had ter bespreking van de houding van de diverse regeringen van hét Gemene best jegens de Aziatische conferentie met betrekking tot Indonesië, die door de regering van India is bijeengeroe pen. OPERATIE OP TELEVISIE. Als onderdeel van de Leidse Diesda- gen, zal op 5 Februari bij een operatie, die door prof. dr. W. F. Suermondt uitgevoerd wordt in het academisch ziekenhuis, de televisie worden toege past voor het overbrengen van het beeld naar een nabijgelegen collegezaal, waar ongeveer 150 genodigden op deze wijze de operatie kunnen gadeslaan. Dit experiment, dat technisch door Phi lips verzorgd zal worden is het eerste in Europa. Proefnemingen voor plaatsen van kunstmatige maan Men verwacht, dat in de komende maanden in de V. S. de eerste proefne mingen gedaan zullen worden met be trekking tot het plaatsen van een kuhstmatige maan op de evenwichts- grens van de aantrekkingskracht der aarde. De door het leger toegepaste methode bestaat in het afschieten van een klein raketprojectiel vanaf een verbeterd type V-2, wanneer deze laat ste zijn uiterste hoogte heeft bereikt. Voordat men een kunstmatige maan van voldoende grootte zal kunnen af schieten om uitvoering te kunnen ge ven aan het in handen van de „com missie inzake geleide projectielen" ge geven werkprogramma, zal men een middel moeten vinden ter overwinning van de weerstand van de lucht aan een dergelijk groot projectiel en een verbeterde voortbewegingsmethode met behulp van kernenergie. Viruly met zijn postvliegtuig weer gestart De KLM-Constellation PHTDB, onder commando van de gezagvoerde A. Vi ruly, heeft haar reis met de post voor Indonesië naar Batavia vanuit Dahran gisteren kunnen vervolgen. Nader vernemen wij, dat Viruly met het postvliegtuig te Batavia is geland. (Van onze diplomatieke mede werker) JfORT NADAT de kleine man van Missouri met zijn herkiezing tot president van de "Verenigde Staten vriend en vijand verbaasd had de Amerikanen beschouwen Truman's overwinning, naar onlangs gebleken is, als de „top-story" van de laatste jaren kon men in diplomatieke kringen vernemen, dat nu de „ministeriële" da gen van Marshall, Lovett en Forrestal (de man, die de Amerikaanse defensie beheert) geteld waren. Ik zet het woord „ministeriële" met opzet tussen aanha lingen, want ministers in de zin, die wij aan dit woord hechten, kent Amerika niet. In Amerika spreekt men van se cretarissen en onder-secretarissen; zij zijn in feite hoge staatsambtenaren, die worden benoemd en ontslagen door de president. Of hun macht groot dan wel klein is, hangt af van de vraag, of de president een zwakke of sterke figuur is. Truman werd tot zijn herkiezing al gemeen beschouwd als een betrekkelijk zwak regeerder. Er zat weinig lijn in zijn bewind en daarom konden zijn se cretarissen veelal op eigen houtje en dikwijls tegen elkaar in politiek ma liën Eerst tijdens zijn verkiezingscam pagne gaf Truman blijk, er wel degelijk eigen inzichten op na te houden. Ter wijl Marshall in Parijs bezig was de door het State Department vastgestel de politiek ten aanzien van de Sovjet- Unie uit te voeren, doorkruiste Truman plotseling deze koers met de aankondi ging, zijn vriend Fred Vinson, de opper rechter, als speciale afgezant naar Sta lin te zullen zenden, ten einde te trach ten, alsnog tot een vergelijk met het Kremlin te komen. Dit bracht het State Department en het departement van Defensie op hun achterste benen. For restal en Lovett deden alles om de pre sident van zijn voornemen af te hou den en Marshall vloog haast-je-rep-je van Parijs naar Washington om per soonlijk zijn bezwaren te laten horen. De president liet zich bepraten. Het resultaat van de verkiezingen echter moest hem wel tot de overtui ging. brengen, dat het Amerikaanse volk hem zijn- ongebruikelijke toenade- China vraagt bemiddeling Volgens een bericht uit Nanking zou de Chinese regering de V.S., Engeland .en Frankrijk verzocht hebben als be middelaars in de Chinese burgeroorlog op te treden. Volgens Republikeinse kringen in Batavia zouden er door de Nederlan ders pogingen worden gedaan om on officiële besprekingen met Republi keinse leiders te openen. Naar men veronderstelde zouden gelijke toenade ringspogingen ook worden gedaan bij de Republikeinen in Djokja. Deze stap pen zijn niet ver gevorderd in Batavia, ofschoon er een kleine verandering in 'iniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiviuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiunilliliiiiuiiii JAL VAN HONGAREN vinden het niet leuk meer in hun vaderland. Elke dag komen er tussen de tien en twintig Beieren binnen. In totaal zijn ^AALWIJK weet wat uitgaan is! Dertienduizend inwoners heeft het plaatsje en er werd in 1948 ruim 40.000 gulden aan vermakelijkheidsbe lasting opgebracht. Dat wil zeggen, dat de Waalwijkers in twaalf maan den 222000 gulden aan vermakelijk heden uitgaven. Dat is ruim 17 gulden reeds 16.000 Hongaren dit land op on- per dorpsgenoot, van baby tot grijs- wettige wi)ze binnengekomen. De ge- - wezen rijksbestuurder H'orthy is op aard. In Waalwijk staan de blom- weg naar Portugali waar hy yich rnetjes altijd buiten. Als tegenstelling nitief vestigen zal. In Enschedé werd een bericht uit Frankrijk. Twee om- bij de collectes voor het WiLhelmina- roepers der Franse radio, Francis Ber- fonds tot bestrijding van de kanker nard en Jean Nohain, hebben tot de een bedrag van 107.528 opgehaald, luistervinken het verzoek gericht om Dit is 1.07 per hoofd van de bevol- oude, versleten en gescheurde bankbil- king, waardoor Enschedé het hoogste jetten aan hen op te zenden, teneinde gemiddelde in den lande heeft be- hiermede een dorp te herbouwen. De haald. Winterswijk komt op de tweede luisteraars voldeden aan dit verzoek plaats met f 1.06 per hoofd. De direc- en binnen enkele dagen was er een tie van het stedelijk museum te Am- millioen oude bankbiljetten bijeen, sterdam verleende het praedicaat Epron, een dorpje in Normandië, dat tijdens de gevechten in 1944 volkomen met de grond gelijk gemaakt was, werd door het lot aangewezen om van deze hulp te profiteren om weer op gebouwd te worden. En nu we tóch in de geldzaken zitten: Joe Louis, de zwarte wereldkampioen boksen zwaar gewicht, heeft een aanbod van een circus gekregen om- voor een bedrag van 500.000 dollar te werken. Hij zal daarvoor twee maal per dag een de monstratie moeten geven, doch zal in een eigen wagen rond reizen, terwijl alle onkosten voor hem betaald wor den. 't Is raar verdeeld op de aardbol, vrienden. „schilderij van de week" voor de week 7'j<y Soahorno heeft ons Itefl van 8 tot 15 Januari aan een kinder tekening van een Nederlands kind, ge titeld „in het circus". Nazaat van Rembrandt en Van Meegeren! pEN DOOR RAKETTEN voortgestuw de „Bell X 1", een Amerikaans supersonisch vliegtuig, is in Californië voor het eerst op eigen kracht opge stegen en bereikte in de tijd van een minuut en veertig seconden een hoog te van ongeveer achtduizend meter. In, de loop van 1948 zijn in Polen meer dan honderd rechters in openbare aan klagers op non-actief gesteld of ont slagen in het kader van de „democra- tiseringscampagne" Kan je nagaan Aan de Duitse architect Dr. Georg An ger is de opdracht verleend tot het bouwen van een nieuw keizerlijk paleis voor de negus van Abessynië. Volgens een door de gerechtelijke autoriteiten te Buenos Aires benoemde commissie van onderzoek heeft Louis Dreyfus, die in 1940 in Frankrijk is gestorven, in Argentinië een persoon lijk bezit nagelaten ter waarde van meer dan tweehonderd-millioen pesos (ongeveer honderdmillioen gulden) Soms heeft zelfs een Dreyfus geluk! De centrale opiumraad van de V.N hreft in zijn jongste jaarrapport mel ding gemaakt van „enorm verbruik van heroïne, dat doorniets gerecht vaardigd kan worden", vooral in Fin land en Italië alsmede in Nieuw-Zeé- land, Zweden, Australië en Canada. Van Australië is het nog zo'n beetje te begrijpen. de Republikeinse zienswijze op te mer ken valt. De Republikeinen zouden niet aange drongen hebben op terugtrekking van de troepen, doch op wijzigingen in de vorming van de federale interim rege ring, teneinde de Republikeinen in staat te stellen samen te werken, zon der al te groot geweld te moeten doen aan hun beginselen. De voorgestelde veranderingen, zouden een verminde ring van de tijdelijke macht van de Vertegenwoordiger van de Kroon, een vermeerdering van de macht van de interim regering en een vaste datum voor de overdracht van de souvereini- teit inhouden. De Republikeinse leiders, die zich thans in Batavia bevinden, n.l. dr. Su- pomo, dr. Darmasitiawan en prof. Su- jeno, hebben geen contact met de lei ders op Banka of in Djokja. Ondanks de verandering in de ziens wijze, hebben enige Republikeinen de brief, die Soekarno aan de Nederland se commandant van het bewakingsde tachement heeft geschreven, als te vriendelijk becritiseerd. ringspoging tot het Kremlin geenszins kwalijk genomen had. Dit verstevigde Truman in zijn besluit, het nog eens te proberen. En daar men in diplomatieke kringen wist, dat Marshall, Lovett en Forrestal niet aan een dergelijke poli tiek zouden willen medewerken, doken de geruchten van hun toekomstig af treden onmiddellijk op. Toen deze ge ruchten later door het Witte Huis wer den gedementeerd en toen zelfs nadruk kelijk werd verzekerd, dat Truman geen enkele verandering in het team zijner voornaamste medewerkers zou aanbren gen, nam men aan, dat de president op nieuw voor de argumenten van Mars hall en zijn aanhang, die de aan de door Truman gewenste buitenlandse politiek verbonden gevaren veel groter achtten dan de mogelijke voordelen, gezwicht was. Deze overtuiging hield stand tot eind December, toen Truman tijdens een speechje in Kansas City verklaar de, dat „zekere Russische leiders even verlangend zijn als ik naar een ac- coord". Een week later, op 3 Januari, dienden Marshall en Lovett hun ontslag in en thans moet men afwachten, of Forrestal tot de zienswijze van de pre sident bekeerd is, dan wel binnenkort met zijn gezondheid te kampen zal krij gen. VV7AT ER NU verder gebeuren zal? De uitlating van de president over zekere" vredelievende Russische lei ders wordt nergens au serieux geno men. Het is immers maar al te goed be kend. dat wanneer eenmaal het Polit buro, waarvan Stalin secretaris is, een besluit genomen heeft, privé-opvattin- gen in Rusland verder taboe zijn. Zelfs vooraanstaande politici als Molotow en Wisjinsky voeren steeds, zonder een enkele .uitzondering, de „wil van de partij" uit. Hoogstens is het mogelijk, dat er in het Politburo een zekere te genstelling bestaat tussen degenen, die de „onvermijdelijke" ineenstorting van het kapitalisme bijna onmiddellijk ver wachten en degenen, die geloven, dat het kapitalisme nog wel enige jaren stand zal houden en daarom voorstan der zijn van een tactisch vergelijk, dat het Westen „week" moet maken. Maar zelfs de laatste zienswijze vertegen woordigt, indien zij al bestaat, nauwe lijks een verlangen naar echte overeen stemming. Toch is men in Washington, naar de reactie van Marshall en Lovett bewe zen heeft, niet geneigd de episode van Kansas City af te doen als een ietwat ondoordachte improvisatie van Tru man, ten beste gegeven tijdens een ge- noegelijk etentje. Daarvoor is in de eer ste plaats het probleem, hoe een redelijk aanvaardbaar vergelijk tussen de V.S. en de S.U. tot stand te brengen, te be langrijk. Men kan zelfs zeggen, hier te doen te hebben met een enkel probleem, dat alle andere vraagstukken omvat. En in de tweede plaats dit hebben ongetwijfeld ook Marshall en Lovett zich gerealiseerd zijn tot nu toe alle toenaderingspogingen, ondernomen via de gebruikelijke diplomatieke kanalen en de debatten in de Verenigde Naties, met een fiasco geëindigd. Misschien heeft Truman derhalve gelijk, indien hij meent, dat, waar alle formele acties mislukt zijn, een stap langs ongebrui kelijke wegen, zoals bijvoorbeeld een quasi-terloops gemaakte opmerking tij dens een onofficiële lunch (Kansas Ci ty) wellicht succes kan hebben. Deze methode heeft iets weg van de door Sta lin toegepaste, die er van houdt bepaal de meestal niet overduidelijke me ningen te uiten in interviews met ver tegenwoordigers van de pers of in ge sprekken met buitenlanders, die in een niet-officiële functie het Kremlin be zoeken. Wat gebeurt er met de republikeinse leiders In officiële kringen te Batavia kon den nog geen aanwijzingen worden ver kregen omtrent de Nederlandse voor nemens met de republikeinse leiders Het schijnt, dat Nederlandse autoritei ten en sommige der; federalisten er te gen gekant zijn, hen thans onbeperkte bewegingsvrijheid toe te staan. Prinsesjes in het circus Zaterdagmiddag brachten temidden van een twaalftal vriendinnetjes de prinsesjes Beatrix en Irene een bezoek aan circus Strassburger te Amsterdam. Het jeugdig gezelschap arriveerde on gemerkt aan het circus in drie taxi's en de prinsesjes bleven bijna geduren de de gehele voorstelling onopgemerkt Zij amuseerden zich uitstekend. JN IEDER GEVAL slaagde president Truman in Kansas City erin, de Russen te vertellen, dat hij zich niet meer zou laten vangen in een Yalta- of Potsdam-„compromis", maar dat hij het prettig zou vinden zijn loopbaan te be kronen met een echte vrede en dat hij bereid is te geloven, dat er in Rusland mannen zijn, die hetzelfde wensen als bij. Men moet toegeven, dat deze ma nier om de Russen te benaderen nog zo slecht niet is en men kan er van opaan, dat Truman, wanneer deze poging niet slaagt, zo nodig een tweede en een der de zal ondernemen. Nu is het natuurlijk geenszins zeker, dat deze pogingen inderdaad succes zul len opleveren. En daar tot nu toe nie mand een weg heeft ontdekt, om de on getwijfeld wijde kloof tussen West en Oost te overbruggen, is het zelfs moge lijk, dat Truman's vredespolitiek meer gevaren dan voordelen in zich bergt. Het is een diep water, waarin de presi dent zich gewaagd heeft en hij zal een uitstekend zwemmer moeten zijn, om ongedeerd de overzijde te bereiken. Marshall en Lovett geloven niet in een dergelijke hoedanigheid van hun rege ringshoofd Anderzijds is het duidelijk, dat wanneer Truman slaagt, waar mees ters als Roosevelt en Churchill faalden, zijn naam met gulden letters in het boek der historie geschreven zal wor den.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1