v Stad en Omgeving, „De Lindenboom" van Priestley in een prachtige ^voorstelling AGENDA Zes wonini voorl NOODL Amsterdams Toneelgezelschap schonk Alkmaar een avond van groot kunstgenot Het Alkmaars Kleding en Dekking-comité Bij de Politierechter GOED, GOED!, Berg en Heiloo Heer-Hugowaard Groot-Schermer gaafste N leuws Sukarno, Sjahrir en Agus Salim van Banka vertrokken? De prijs voor de laatste ronde Egmond aan Oefening met de ree Warmenhuiz -IA AR. Het is met „De Lindenboom" van Priestley als met de meeste zijner werken: hij hoopt de problemen van de moderne maatschappij op tot een onoverzichtelijke berg, hij beplant die berg met de soms wonderlijke bomen van zijn half-religieuze, half-soeiolo- gische denkresultaten, hij zaait er wat prachtige humor overheen en als men dan later, vrij van zijn verbluf- fend-knappe techniek, tot een analyse komt, grijpt men in het luchtledige. Eenvoudig omdat er niets te analyse ren overblijft. Priestley speelt met de moderne problematiek een jongleur- spel, zelfs dan als hij het cynisme hekelt en de anarchie te lijf gaat, die in deze na-oorlogse decadente wereld verder om zich heen grijpt dan menig een vermoedt. Want hij weet üit de botsingen der ideologieën, uit de war reling der levensopvattingen niet uit te komen. Hij komt, misschien desbe- wust, niet tot enigerlei synthese. Mis schien is dat juist het ware kenmerk van de moderne schrijver, dat hij zich neerlegt bij de wanhoopskreet van Du Bois Raymonde: IgnorabimusEn misschien is hg juist in dat negativis me de beste vertegenwoordiger van zg'n negatieve tgd. Hetgeen op zichzelf een teken aan de muur is, een signaal in de nacht van onze cultuuronder gang. En toch: in dit alles blijft Priestley profetisch werkzaam. Als ziener van de eeuwige triomf der ware mense lijkheid boven alle tijdelijke onder gang, als zanger van de milde goed heid der gave zielen, die niet wanke len in enig stormgetij. Zo tekende hij, rond de verbrokkelde menselijkheid, rond de uiteengeslagen eenheid van het gezin Linden, de fi guur van de oude professor, die de „krachtcentrale" blijft, ondanks alles, waaruit het familieleven gevoed wordt, «-ok dan, als die figuur zelf zijn innerlijke strjjd te kampen krijgt te gen het eeuwige rhythme van alle aardeleven: opkomen, bloeien en ver gaan. Meesterlijk projecteert Priest ley die bewustwording van de tijde lijkheid in het verzet van de profes sorsvrouw tegen een langer verblijf in het Engelse provinciestadje, waar zij geen taak, geen doel meer heeft. En haar woorden, die een hunkering inhouden naar wat voor altoos voor bijging, zijn de neerslag van de levens hunkering van iedere ziel, die omziet naar de voorbije jaren van geluk, die nooit, nooit zullen weerkeren. Hierin is Priestley op zijn best: als schrijver van de menselijkheid, in al zijn zwakheid, in al zijn gebrokenheid, maar ook in al zijn triomfante glorie. Hij vond, in de voorstelling, die gis teravond van zjjn „Lindenboom" voor Covoto gegeven werd, in Louis Saal- born een zeer knap hoofdrolvertolker. Saalborn speelde de professor met juist die toets van wijze gaafheid, die aan Priestley's bedoelingen recht deed wedervaren en het bewogen tegenspel van mevrouw RoyaardsSandberg als de (eindelijk!) tot opstand gekomen professorsvrouw sloot daarbij aan met een toon van levenswaarheid, die ont roering wekte. Deze twee grote toneel spelers maakten van de opvoering stellig de tot dusver belangrijkste toneelgebeurtenis van het Alkmaarse seizoen. Goed waren ook Mary Smithuysen Na de liquidatie van de HARK heeft het AKDC haar taak, die het sedert 1936 vervult, doch tijdens de oorlog moest staken, weer opgenomen en le nigt de materiële noden der minst ge situeerde stadgenoten. In het AKDC zijn alle richtingen vertegenwoordigd en de organisatie is zo opgezet, dat het neutrale karakter verzekerd is. Even als voorheen kan het comité de steun van de beter gesitueerde stadgenoten niet ontberen en het doet weer een be roep op hen, die daartoe in staat zijn, om deze arbeid te steunen door het afstaan van alle huishoudelijke artike len welke men niet meer gebruikt. Al les kunnen wij gebruiken, maar vooral kleding en dekking. Kijkt u ook eens op zolder en in de kasten, wat u kunt missen. Als u inderdaad iets wilt of kunt missen geeft u dan even bericht bij een van de navolgende adressen: AVestenveg 55, Rozenstraat 10, St. Anna straat 19, Verdronkenoord 91, Pierson- straat 35, Toussaintstraat 14, Nassaplein 42 en het wordt gehaald. Zoudt u het comité willen steunen met een bedrag in geld, laat het dan op de rekening van het AKDC bij de Nutsspaarbank bijschrijven. U kunt donateur worden tegen 1.per jaar minimum. Ziet wat u doet, maar doet in ieder geval iets om de AKDC in de gelegenheid te stellen het werk voort te zetten en materiële noden te lenigen. Eert oneerlijke vinder Enige tijd geleden vond een Heems kerker in de trein te Alkmaar een damestas, waarin zich een bedrag van 220, een stamkaart en twee textiel- kaarten bevonden. In plaats vart" aan gifte te doen, verbrandde de man de stamkaart, verbruikte een gedeelte van de textielkaarten en begroef de tas. De politie kreeg echter argwaan en arresteerde de man. Het geld bleek hij nog in zijn bezit te hebben. Na verhoord te zijn werd hij naar het Huis van Bewaring overgebracht. als de oudste dochter (in wie Priestley het conflict tussen „wetenschap" en vrouwelijke liefde relief geeft) en Carla de Raet als de hartelijke, vro lijke jongste telg Dinah. Lo van Hens- bergen, als de ietwat protserige geld maker Rex, gaf een goede vertolking van zijn toch niet onsympathieke rol en Marie Hamel schitterde als de half- getikte sigarettenrokende huishoud ster. Vlakker waren de creaties van Yda Andrea als de dweepzieke Ma rion en van Paul Huf als secretaris van de universiteit. Er stak een be lofte in het spel van de jonge actrice Hidda van der Linde (al stoort de on ervarenheid nog sterk in haar geba ren); ronduit slecht was Cas Baas als de opgelegd-komische student Faucett, die veel te luidruchtig was. J. B. Priestley moge dan de pro blemen, die hij zelf opwerpt, niet op lossen een voorstelling van zijn stuk als die, welke gisteravond in Alkmaar plaats vond, brengt die pro blemen dichter bij ons denken en ons voelen dan welke beschouwingen van welke deskundigen ook. Dank zij voor al het knappe spel van Saalborn, die, bij alle vervlakking waaraan ons to neel lijdt, opnieuw de zekerheid schiep, dat wij nog echte en grote acteurs hebben, beleefden wij gisteravond een gebeurtenis op toneelgebied. En dat is waarachtig een streep aan de balk waard. A. K> Gisteren stonden voor de politierech ter in Alkmaar, mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, weer verscheidene stad- en streekgenoten terecht, die hetzij oor het eerst met de Justitie kennis maakten hetzij de kennismaking her nieuwden. In de eerste zaak stonden vier Alkmaarders terecht, Petrus J. M. Hubertus B., Nicolaas B. en Pieter R. De mannen hadden met de firma De Wild een overeenkomst, dat zij op de Noorderkade de aldaar liggende rollen plaatijzer zouden uitrollen en ze in stukken van 12 meter zouden knippen. Bij de overeenkomst was echter niet gezegd, dat zij de overblijvende stuk ken mochten behouden. Daar zij dit toch deden, stonden zij gisteren terecht Het totaal van het gestolen ijzer be droeg 1378 kg. B. bleek de enige te zijn die nog een schone straflijst had. De overigen ken den het klappen van de zweep al. De officier, mr. J. C. V. Meischke. bestreed 'de verklaring van de verdachten, dat bet ijzer van weinig waarde zou zijn. Volgens hem had het wel degelijk waarde van betekenis. Rekening hou dend met het feit, dat de schade was terugbetaald eiste 'mr. Meischke 40 subs. 20 dagen tegen ieder der ver dachten. De politierechter meende dat men eerst beter overleg had moeten plegen met de firma De Wild. Daar de financiële omstandigheden van de ver dachten niet zo rooskleurig zijn, werd de uitspraak verlaagd tot 35.subs. 14 dagen. Wie 't onderste uit de kan wil hebben. Gerrit S. ;uit Graft had met De J. afgesproken, dat die zijn boot zou hu ren voor 3 dagen a f 1 per dag. De J. had de boot echter slechts twee en een halve dag nodig. Na afloop stuurde hij zijn zoontje, M. de J„ naar S. om hem een rijksdaalder te geven. S. was het hier volstrekt niet mee eens. Hij had de boot voor drie dagen verhuurd en wilde daarom 3.hebben. Toen M. de J. niet direct dit standpunt deelde pakte S. hem bij de jas en gaf hem een stomp tegen de schouder. Bovendien had hij met een hooivork gedreigd. Verdachte S. wilde niet direct alles toegeven, maar dat was ook niet nodig, want getuige C. K„ bevestigde de ver klaringen van De J. volkomen. Mr. Meischke achtte de ten lastelegging dan ook voldoende bewezen en eiste 15.subs. 10 dagen. De uitspraak was conform de eis. BELASTING OP MOTORRIJTUIGEN WERD NIET VOLDAAN Gisteren werd door de politierechter in Alkmaar, mr. J. N. Alblas, een aan tal overtredingen van de belastingen berecht. Adrianus J. B. uit Haarlem werd op 14 Mei op de Kennemerstraatweg aangehouden. Bij controle bleek dat hij zijn motorbelasting nog niet betaald had. B. zei dat dit door zijn drukke v.erkzaaamheden kwam. Een transactie- aanbod van f 15 had hij niet geaccep teerd. Dit was voor de rijksadvocaat, mr. Noordam, aanleiding het dubbele ie eisen, f 30 subs. 12 dagen. De uit spraak van mr. Alblas was f 20 subs. 10 dagen. Klaas D. werd op 31 Mei te Alk maar gecontroleerd en ook hij be schikte niet over de vereiste papieren. Ter rechtszitting bleek, dat de nieuwe belastingkaart op 1 Juni zou ingaan. Hij had dus één dag te vroeg met de motor gereden. Mr. Noordam zag in deze ver dachte geen belastingontduiker en eiste slechts f 2,50 subs. 8 dagen. De officier, mr. Holsteijn, en mr. Alblas konden zich met deze eis verenigen. Theodorus D. v. L., die op 6 Mei te Sehermerhorn werd aangehouden, werd tot f 25 subs. 10 dagen veroor deeld. Hetzelfde gebeurde Klaas R. uit Zaandam die hiervoor f 15 subs. 6 dagen zal moeten betalèn. Pieter van T. uit Schoorl, die zijn kaart niet had gehaald omdat hij op dat ogenblik niet goed kon betalen, maar die toch uit rijden was gegaan werd tot f 10 subs. 4 dagen veroordeeld. Arie S. uit Koedijk zal voor dezelfde soort overtreding f 7,50 subs. 5 dagen moeten betalen. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De strijd om de atoombom (14 jaar); Victoria Thea ter 8 uur: Het huis in de Dulcimer- straat (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De slavin van Haroea (14 jaar). Victory Hotel: bijeenkomst Oud- Alkmaar. Bergen, 19.30 uur: Raads vergadering. WOENSDAG 't Gulden Vlies, 8 uur: H.O.V. BONNEN HALEN WOENSDAG: Alkmaar: L en N; Groet: Alle inwoners. daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta De Czardasvorstin nu ten bate der T.B.C.-bestrijding Aanstaande Vrijdag zal opnieuw, en wel voor de vierde maal, door de or kestvereniging „Danza" een opvoering worden gegeven van de operette: „De Czardasvorstin". De vorige opvoerin gen zijn, zoals wij daarna reeds schre ven, een volledig succes geworden. Aan aankleding, décor en costumering werd buitengewoon veel zorg besteed. Zang en spel hebben de vele toeschou wers ten zeerste voldaan. Daarom is 't verheugend, dat het bestuur van „Dan za" tot een vierde uitvoering heeft be sloten. Sympathiek doet het daarbij aan, dat deze avond zal worden gege ven ten bate van de Alkmaarse Vereni ging ter Bestrijding der T.B.C. Het mag als algemeen bekend worden veronder steld, welk nuttig en onmisbaar werk ten bate van de volksgezondheid door deze vereniging wordt verricht. Zeer veel geld is daarvoor nodig. Het goede wordt daarbij met het aangename ver enigd. Men begeve zich dus in groten getale naar „Het Wapen van Heems kerk". „Danza" nam een zeer toe te juichen initiatief. Laat het met succes worden bekroond! Evangelist Van Oostveen verlaat onze stad In verband met zijn overplaatsing als gemeenschapsleider naar Den Haag zal Evangelist Joh. van Oostveen Don derdagavond in Waakt en Bidt tijdens een bijeenkomst een afscheidswoord spreken. Ruim tien jaar heeft de heer van Oostveen in Noord-Holland ge werkt. Hij hield o.a. ook in Alkmaar de interkerkelijke bijeenkomsten, w>- als die door de Ned. Chr. Gemeen- schapsbond in vele plaatsen van ons vaderland worden gehouden. Van lie verlede breidde het werk zich uit, zo dat de Gem. Bond in Noord-Holland thans zijn geregelde samenkomsten houdt te Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Bieezand, Bergen, Heiloo, St. Pancras, Uitgeest, Haarlem en Zandvoort. Te vens werden op geregelde tijden door d heer van Oostveen en zijn mede werkers de kringen in Den Haag en Rijswijk bezocht. Voor verzorging van de arbeid in laatstgenoemde plaatsen heeft de Bondsbroederraad van de Ge- meenschapsbond de heer v. O. over geplaatst naar Voorburg. Het werk te Alkmaar en in Noord-Holland komt nu eerder voor een groot deel te rus ten op Evangelist Dammuller, die sinds drie jaren als gemeenschapsleider werkzaam is en te Alkmaar woont. Paard miste de trein Gistermiddag reed een met paard bespannen voertuig op de Helderse- weg ter hoogte van de Kruseman van Eltenweg. Het paard schroK van het trammetje, dat aldaar de weg over steekt en sloeg op hol. De wagen botste tegen een paal, waardoor het tuig brak. Het paard, dat nu niet langer werd gehinderd dooi de wagen, rende de rails over in de richting van het stationsemplacement. Het trok zich niets van wissels of sei nen aan, rende tussen het derde en vierde perron door en verdween in de richting van Heiloo. Voor de ogen van de verbaasde toeschouwers galop peerde de rossinant even later de Ber- geroverweg over. Eerst bij de Lelie straat week het paard van het rechte spoor af, bleef staan en kon toen vrij spoedig weer gegrepen worden. Burgerlijke Stand Geboren: Christiaan M„ z. van M. Schakelaar en M. Bakker. Catharina J., d. van N. P. Alles en G. Schakelaar. Anna M„ d. van T. Zijlmans en T. Moolenbroek. Gesinus J., z. van H. L. Evers en J. C. F. Brinkman. Rindert, z van H. Huese en W. L. Meijer. Pieter, z. van P. J. Heijmans en S. Schoorstra. Dirk J., z. van J. D. van Stipriaan en J. T. Goed. Jeannette C., d. van K. Kirpensteijn en A. Ottes. Cornelis M„ z. van C. Bijtjes en S. Peetoom. Catharina C-, d. van M. A. Klitsie en A. Bleeker. Leonardus A z. van L. J. M. Pekelharing en M. A. Hermes. Petrus, z. van P. Th. Pronk en K. Bruijns. Frederika M. M. M„ d. van G. Zoethout en J. Goslinga. Cornelis, z. van C. Jansen en E. C. C. Wiedenhoff. Julius A., z. van J. A. Steenis en J. van den Berg. Marina, d van E. Goselink en A. F. Timmer. Jc hannes, z. van J. J. Brugge en P. M. van Dijk. Overleden: Antonius de Gier, oud 80 jaar, wedr van N. van den Berg. Arie Hoogland, oud 37 jaar, geh. met G. Hartog. Maria Schrooten, oud 90 jaar, wed. v. C. Nieuwland. Adriana van den Bos, oud 77 jaar, geh. met G. J. J Kaptein. Willem Nugter, oud 72 jaar, ■wedr van J Epker. Simone C Mo lenaar, oud 2 weken. Aaltje Röben, oud 70 jaar, wed. van J. de Boer. Zwitsers bezochten onze stac De Zwitserse Gesangverein Rierbach uit Zurich, die een „Jodel-tournee door Nederland maakt, bezocht heden ochtend onze stad. Naar de dirigent, de heer Henri van Voornveld, ons mede deelde, duurt het tournee tien dagen. In deze tijd zullen acht uitvoeringen gegeven worden in verscheidene grote steden. De bedoeling is het Zwitserse volksleven in klank, kleur en beweging aan het Hollandse publiek te tonen Voor dit doel heeft men een groot aan tal costuums meegenomen, waardoor men in staat is «bij de zang en dans de verschillende klederdrachten te laten bewonderen. Na de Waag te hebben bezichtigd, verliet het gezelschap te gen de middag onze stad weer, om vanavond een voorstelling in Gronin gen te geven. CENTRUM-INVITATIE TORNOOI De Alkm. B. V. ,,'t Centrum" heeft een invitatie-tornooi georganiseerd, dat vanaf a.s. Woensdag tot en met Zaterdag in het clublokaal aan de Kraanbuurt zal worden gehouden op een nieuw biljart. Als deelnemers zijn uitgenodigd: P. J. Rolie en Th. Schot Jr. van Excel sior, C. Smit van 't Centrum, L. Hoebe van Alcmaria, C. Brouwer van Volhar den, H. v. Wonderen van Drie Ruiten en S. A. Surig en J. de Boer van ZEKZ? Er zullen partijen worden ge speeld van 150 car. libre. Een hoofdprijs en verschillende an dere prijzen zijn beschikbaar gesteld. Er zal voor deze aardige wedstrijd ze ker veel belangstelling zijn. DE HEER J. G. C. WESTMIJSSE VEERTIG JAAR IN 's RIJKS DIENST. Morgen zal de heer J. G. C. West- mijsse de dag herdenken,waarop hij voor veertig jaar in overheidsdienst trad. Hij begon zijn loopbaan te Pur- merend bij Registratie en Domeinen. Vervolgens was hij te Gorinchèm en Roermond bij dezelfde dienst werk zaam. In 1930 kwam de heer Westmijs- se naar Alkmaar waar hij bij de dienst der Belastingen werd geplaatst. Morgenmiddag zal de heer W. te zij nen huize: Corfstraat 39 een receptie houden waarop het hem zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. TOESTAND VRIJ GUNSTIG Naar wij hedenmorgen in het Cen traal Ziekenhuis vernamen is de toe stand van de heer Van der Veen uit Franeker, die gisteren op het station te Alkmaar door de trein werd ge grepen en daarbij deerlijk gewond is, vrij gunstig. VERDUISTERING VAN SIGARETTEN Door de politie is een inwoner van Alkmaar aangehouden, die als maga zijnchef van een tabaksgrossier een hoeveelheid sigaretten van zijn werk gever verduisterd heeft. De man is na verhoor weer op vrije yoeten gesteld. Bergen boekte in 1948 239.124 overnachtingen In de Verkeerscourant van de Fede ratie van Noordhollandse VVV's lezen we de volgende interessante cijfers over Bergen. Het ledental der VVV was 1 Jan. '47 747, 1 Dec. 1948 809. Aantal bij onze WV ingeschreven hotels, pensions en gemeubileerde huizen: Hotels en pen sions 93 (vj 98). Gemeub. huizen 411 (vj 364). Totaal 504 (vj 462). Aantal in de gemeentelijke vreemde lingenstatistiek opgenomen hotels, pen sions en gemeub. huizen (dus ook de niet-leden): totaal 619 met 4397 bedden. Vorig jaar 468; de telling was toen echter onvolledig, met name zijn vele huizen overgeslagen. Totaal aantal verschillende gasten in het seizoen (Mei tot en met Sept.): 1938 19.578 (incl. kindervacantieko- lonies); 1947 16.027 (excl. kindervacan- tiekolonies; onvolledige telling); 1948 17.123 (excl. kindervacantiekolonies, die pl.m. 750 verschillende gasten hadden). In al deze cijfers zijn niet begrepen de instellingen, t.w. de Volkshogeschool, het Retraitehuis en het Prov. Centrum der Ned. Herv. Kerk. Deze instellingen hadden tezamen in het seizoen 1948 ca. 4000 verschillende gasten. Ook kam peerders en bivakkeerders zijn niet ge teld. Bij de beoordeling van bovenstaande cijfers moet in het oog worden gehou den dat in de oorlog te Bergen aan Zee veel logeerruimte verloren ging. (Zie hieronder: aantal logeerbedden). Totaal aantal logeernachten (aantal gasten x aantal verblijfdagen). Van vooroorlogse jaren zijn geen nauwkeu rige cijfers beschikbaar. Onze raming voor 1939 is 272.000 (incl. kindervacan tiekolonies). 1947 (onvolledige telling!) 230.825, excl. kindervacantiekol. 1948 239.124 excl. kindervac:kol. Aantal in dé statistiek begrepen lo geerbedden: 1938 5459, 1939 5472, 1947 3490 (on volledige telling), 1948 4397. Deze cijfers berusten gedeeltelijk op ramingen. Het bezettingspercentage van de logeerbedden gerekend over drie maanden Juni, Juli, Augustus bedroeg naar onze berekening in 1938 en 1939 telkens 54%, in 1947 67% en in 1948 57%. Over de vijf maanden Mei t/m September 1948 35% (van andere jaren is er over 5 maanden geen bruikbaar vergelijkingsmateriaal) De beschikbare logeerruimte blijft nog altijd achter bij 1939. vooral in Bergen aan Zeè. ERRATA Naar aanleiding van een verslag over de vergadering der Horeca-bedrijven op 29 Dec. 1948 j.l. werd ons van be treffende zijde verzocht het volgende mede te delen: „Wat het financiële be leid der WV's betreft, was men van mening, dat een volledig inzicht daar in. aan de hand van de convocatie niet mogelijk is." DE MERELHOF WORDT GEBOUWD De bouw van het Tehuis voor Ouden van Dagen, de z g Merelhof, met direc teurswoning werd opgedragen aan de fa Meijes te Wijk aan Zee Het begon in een gracht Zaterdag- en Zondagavond bracht het toneelgezelschap 't Masker deze vrolijke geschiedenis in drie bedrijven van Wim Dumont in het Brunogebouw ten tonele. De korte inhoud is, datFre- derik Katoen, een vrijgezel op leeftijd, de dochter van zijn patroon uit een gracht gered heeft. Doch niets is hier van waar. Hij begint echter zelf te ge loven, dat het wel waar is, omdat hij die zelfde avond zwaar aan de rol is geweest en zich de volgende morgen weinig meer kan herinneren. De meest dolle verwikkelingen komen hieruit voort en de ene lachsalvo volgt op de andere. Het spel van de hoofdrolspe ler Jan Lammers was subliem. Öok Willem Zorgvlied de vriend van Frederik Katoen speel de zeer komisch, terwijl mejuffrouw Afra de Wit, als de dienstbode, goed spel vertoonde. Juffr. Appelman de hospita van de vrijgezel Katoen mej. R. Duinmeyer zagen wij voor het eerst op het toneel. Haar rolvast heid liet nog wel eens wat te wensen ever, doch wij geloven, dat het een goede aanwinst voor dit gezelschap is. Hartelijk gelachen hebben we verder cm Kees Miltenburg en Piëta Minder hout, resp. vertolkt door Kees Borst en Elly BoltenKroone. Als de ont knoping tenslotte komt, blijkt, dat de neef van Frederik Katoen een a.s. piloot, vertolkt door Jan Kaandorp, de redder van de drenkelinge is ge weest, en dat «toevalligerwijze een potret van zijn oom Katoen uit zijn zak is gerold en de journalistieke beun hazerij - zoals dat genoemd werd - de oorzaak is, dat de, vrijgezel Frederik Katoen als held vereerd woru,. Wanneer de vader van de geredde Malitta mej. v. d. Eng uit Akersloot, die deze fol vertolkte voor mej. Kitty de Wit, die plotseling verhinderd was de rol te spelen zijn testpiloot ver liest door een ongeluk en de redder tenslotte zijn brevet gehaald heeft en diens plaats gaat innemen, keert alles ten goede en wordt menig a.s. hu welijk voorbereid. Het geheel werd vlot gespeeld, alhoewel wij dit gezel schap, dat over uitstekende krachten beschikt, liever in een meer inhoudvol- ler stuk zien optreden. Het dankbare publiek was gul met applaus en dit hebben zij ook zeker verdiend. Een v/oord van lof moest ook gesproken worden voor de grimeur D. Landman u>t Zaandam en mevr. Kroon als kap ster, want zij hadden werkelijk alles in de puntjes verzorgd. Door de voorzit ter. de heer A. Borst, werd nog mede gedeeld, dat binnenkort het stuk „Ver schroeide Aarde" zal worden opgevoerd, spel van trouw en verraad op Java, door Arie van der Lugt. Gunstig gemeentelijk financieel beeld Over 1948 liepen door de nieuwe finan ciële regeling de Rijksuitkeringen voor de gemeente Heer-Hugowaard op van f 58,000 in '47 tot f 92,000 in '48 De ondernemings belasting bracht de gemeentet mede ten gevolge van de belasting der land- en tuinbouwbedrijven meer dan het dubbele op, n 1 van f 14,000' in '47 tot f 36,000 in '48, terwijl voor '49 een raming werd ontvan gen van f43,000 Ook de overige belas tingen gaven een vermeerdering van op brengst te zien, in totaal van f 42,000 tot 45,000 De tekorten van vroegere dienstjaren bedragen tot en met 1947 nog pl m f 69,000, terwijl de schuldenlast der geldleningen nog f 97,000 beloopt^ totaal dus f 166,000 Daarbij kwamen in 1948 nog grote uit gaven als gevolg van school- en woning bouw salarisverhoging, eet, waarvan een deel 'voorlopig me^ kasgelden wordt gefi nancierd, tot nu ongeveer f 200,000 Een belangrijk deel hiervanzal echter geen verzwaring van lasten betekenen omdat er inkomsten tegenover staan In 1949 worden deze uitgaven nog ho ger, omdat voortgaande voorzieningen zullen worden geëist als verdere scholen bouw slootdemping, riolering, etc Al is de financiële positie dus aanmer kelijk verlicht en zal deze verlichting hopelijk merkbaar zijn in de meerdere mogelijkheden die er voor de gemeente liggen om de voortschrijdende eisen op alle gebied in bevredigende mate bij te houden, toch zullen de komende jaren nog wel voorzichtigheid eisen LEZING VOOR DE „5 MEI-VERENIGING". Zaterdagavond organiseerde bovenge noemde vereniging een culturele avond. De heer Cor-nielje sprak een kort ope ningswoord en gaf daarna het woord aan de heer Kohnert uit Alkmaar, die een lezing hield over het onderwerp Weersgesteldheid en weervoorspel ling". Onze aarde, aldus spr., verkeert vergeleken bij andere planeten in een buitengewoon bevoorrechte plaats. Zij wordt n.l. omgeven door een dikke luchtlaag, die haar voor veel onheil behoedt. Op zeer eenvoudige en duide lijke wijze vertelde de spr. over de be langrijke functie van zuurstof en kool zuur voor het leven van mens, dier en plant. Hij wees er op hoe belang rijk het is als in grote steden, parken en veel bomen en planten aanwezig zijn, dit is van onschatbare waarde. Ock vertelde de heer Kohnert over het ontstaan der „barometers". Een student Toricelli kwam door proefnemingen en onderzoeken tot het vervaardigen van het eenvoudige „weerglas". Na de pauze hoorden wij nog een be schouwing over de weervoorspellings- dienst over de gehele wereld. In zijn slotwoord sprak de heer Cor- nielje, dank uit aan de heer Kohnert voor zijn prachtige lezing en deelde mede dat waarschijnlijk op 5 Maart dr. IMelchior komt spreken over de walvis vaart. Ongecorrigeerd De Nederlanders hebben de drie RP. j publikeinse leiders Sukarno, Sjahrir en Agus Salim van het eiland Banka ver- wijderd, aldus meldt Reuter uit Bata. via. Naar Reuter verder bericht, zou dit medegedeeld zijn in een antwoord op een verzoek van de Commissie voor Goede Diensten om de drie genoemdt leiders te bezoeken. Het antwoord zegt niet, waar de drie personen zich be. vinden, maar bevat wei een aandui- ding, dat Hatta nog steeds op het eiland is. Nobelprijs voor Duitse chemici Het comité voor de Nobelprijzen zal de Nobelprijzen voor scheikunde van 1939 weer toekennen aan de Duitse hoogleraren Richard Kuhn en Adolf Butenandt, wien Hitier verbood deze onderscheidingen in ontvangst te ne men. De prijzen werden hun toege kend als beloning voor hun arbeid op het gebied der hormonen en der vita minen. De hoogleraren zullen nu de medailles en de diploma's ontvangen, maar niet de gebruikelijke 100.000 kro nen. Hitier verbood in 1936 de Duitse onderdanen Nobelprijzen te accepteren omdat de Nobelprijs voor de vrede was toegekend aan wijlen Carl von Ossietz. ky, die de nazi's in een concentratie, kamp hadden opgesloten. Trygve Lie adviseert De secretaris-generaal van de V. N, Trygve Lie, heeft Groot-Brittannië et I Israël geadviseerd geen vooroordeel f, I laten rijzen tegen de komende onder- 1 handelingen tussen Israël en Egypte M door de gespannen toestand tengevolge van het neerschieten van vijf machines van de RAF. Lie zeide aan de Britse J en Israëlische vertegenwoordigers, datlH de fungerende bemiddelaar inzake Pa-jl lestina, dr. Ralph Bunche, reeds ver-1 zocht heeft om een onpartijdig onder- zoek. DANK SULTAN VAN INDRAGHM De sultan van Indragiri liet telegra fisch zijn dank overbrengen aan gene raal Spoor voor de bevrijding van zijn j landschap van ongewenste elementen door de koninklijke Nederlandse strijd krachten. 11 De prijs voor het beste gedicht voor de vijfde ronde van onze advertentieprijsvraag dat helaas te uitvoerig is om hel in onze l kolommen te kunnen publiceren is toegekend aan een dicht werk, dat ingezonden werd on der de schuilnaam „Shakespeare", en, naar later bleek, vervaardigd is door de heer A. Bloemberg, Scheteldoekshaven 3, alhier. We zijn daarmee aan het slot van de serie der tien-gulden-prijzen gekomen. Nader moet bekeken worden wie voor de prijs van 50 in aanmer king komt en het aanwijzen van de prijswinnaar of prijswinnares zal niet gemakkelijk zijn, omdat velen zich beijverd hebben een zo groot aantal gedichtjes en slagzinnen in te zenden, dat wij het allemaal eens goea moeten uitzoeken, natellen en bekijken. Vanzelfsprekend zullen we daar bij ook naar de kwaliteit van het werk moeten kijken, want het is geen kunst een groot aan tal rijmpjes of zogenaamde rijm pjes op te schrijven, maar het moet ook op een gedicht lijken en wat de slagzinnen betreft is al meermalen gebleken, dat niet ieder er slag van heeft er be hoorlijke zinnen van te maken. Evenwel, we zullen dat alles nauwkeurig bestuderen en hopen zo spoedig mogelijk de uitslag te kunnen melden. ï- ALKMAAR, 10 Jan. 1949. (Alkm. Ex portveiling). Witlof I 3038, II 1522; Rode kool 712; Savoye kool 6.50—9; Groene kool 712.50; Spruitkool I 32— 48, II 1028; Boerekool 1726; Andijvie 3370; Rode bieten 6.109; Winterpeen 4.307; Waspeen 813; Uien 3.80, afvv. 8: Prei 712. Appels: Goudreinetten 50 --78. Peren: Winterjan 78; IJsbout 75. ALKMAAR, 10 Jan. 1949. Voor cie centrale waren 26 Vette koeien, 23 Nuchtere kalveren en 4 Vette schapen aangevoerd. NOORDERMARKTBOND, 11 Jan. '49. 156000 kg rode kool 8.80—11.10; 5400 kg gele kool 7.407.70; 3000 kg groene kool 9.1013.50; 166.000 kg uien 4.10— 8.20; 12000 kg peen II 5 90 en III 5.40- 5.50; 2000 kg Bieten 6.80. UITSLAG VOORWEDSTRIJDEN 4e KLASSE LIBRE 1. J. Hecker, Alc Victrix 439 221 1.986 1 2 L. Prins, Optim. 410 189 2.169 3. J. Haasbroek, Onder Ons 446 236 1.889 1 4. D. v. Baden Drie Ruiten 450 253 1.73 1 5. N. Quast, Gekr. Valk 430 203 2.11 6. J. Jansen, Alc. Victrix 437 231 1.89 7. J. Bobeldijk, Lindenhoek 417 229 1.82 8. J. Bakker Lindenhoek 431 251 1.717 De finale wordt verspeeld bij heer H. Smith, Waagplein vanaf denavond tot en met Zondagavond. Gisteravond kwam de e van Oudorp in vergaderin agenda werd in de recordt acht minuten afgewerkt. I Bakker gaf in zijn openin beschouwing over het afg Spreker merkte op, dat zi definitief en drie voorlopig meente zijn toegewezen. A zen inderdaad alle op tijd zijn, zal dit een hele voori Oudorp betekenen. Er zijr gelopen jaar 60 geboorten Daar een groot aantal me meente heeft verlaten is nertal slechts met 8 verr bedraagt thans 2132. Aan 't toespraak wenste de burg gemeente en in het bijzone van de raad een voorspo jaar toe. De heer Buren (KVP) uit naam van de raadsled zei, dat er onder moeilijke heden veel tot stand is vroeg Gods zegen tot heil de gemeente. De notulen werden goedgekeurd. Hierna kwan stel van B. en W. tot aanbesteding van twee arb( gen aan de orde. Zondei werd de bouw van de w gund aan de heer B. van Oudorp voor een bedrag t Door verkoop van grond zang is een bedrag van komen. Men is reeds in h< 14500 obligaties 3'/. Nee voorstel van de raad besl De schipper van de reddln mond aan Zee, de heer W cate# achtte Zaterdag de ze noeg tot het houden van De „President Steijn" was ve het zusterschip „Prin$ Bernh Te ongeveer 2 uur trok de deze statige motorboot stran eigenaardige geluid van de riep vele kijklustigen naar „d nen weinige ogenblikken had wagen verlaten en bevond branding De sterke diese bracht de „Prins Bernhard" nige minuten door de sterk die soms de boot bijna recht voorwaarts gaan, om daarn de boeg naar beneden haar te zetten Honderden stonden op de B machtige schouwspel gade te was van de boot niet meer de vlag in de top van de mas Vóór de dappere bemannin ding door was, was er reeds over hen heen gegaan Door pen loopt het binnenkomende naar buiten 1 Na een goed uur werd aanvaard en nu moest vo< maal de branding worden Dank zij de z g stopzak, dienst doet als' een sleepank boot recht op de golven Een indrukwekkend momer teen een grote roller de boe teren optilde Neemt men daa merking, dat de snelheid var berg groter is dan de snelh boot, dan zouden de gevolge blijven, als de stopzak de „toom" hield Te ongeveer kwart voor vi< „Prins Bernhard'» weer veilig dingsschuur Goed geslaagde van D.S.V. In een eivol Patronaatsg< Zaterdagavond het fanfarec onder leiding van zijn emint teur, de heer Das uit Schoor tis concert aan de burgerij baarheid voor de aan de geschonken gelden. Na het openingswoord var zitter werd het programma een pittige mars, Vrolijke pers van P. B. Wisselink. nummers werd zeer verdien speeld. Na nog geen jaar geoefend, hebben wij alle de kranige prestatie; een lof dan ook aan directeur Na de pauze trad het Wi-Jo op. Zij wisten bij de lachspieren nog eens beweging te brengen. Een riërend programma, ernst aan dit gezelschap verbonde oogstte bijzonder veel succf drachten (zonder contact) rig en correct uitgevoerd e ieders verbazirg. Het was een mooie avond, In zijn sluitingswoori voorzitter de wens uit van DSV te worden en vereniging te steunen. door F. Copp er uil de he- „Oen, ik üenk ook veel fort. Maar toch ga ik naar De anderen blijven in Bedfoi Tennesee is geen Ohio-C< de farmers het vel over c Ik wil nu alles zelf in de n iet meer bestellen dan v ben. En daarnaast ga ik Met onbeschadigde dieren vel te verdienen". „Maar het is bijna winter u nu naar Tennesee gaan? Hij haalde de schouders op het weer aan. Wordt h< fan blijven we in Fort Pi in een andere stad. Zo ve ik nog wel". Claire keek verlegen voi moet niet boos zijn, als A

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2