Spoel Geraffineerde inbrekersbende opgerold Amerika trekt 21 milliard uit voor hulp aan het Lu tenland NOODLOT Sjahrir en ti van Banlca rokken? Zes woningen definitief en drie voorlopig toegewezen Egmond aan Zee Warmenhuizen Beemster Zeven inbraken te Hoorn, Alkmaar en Den Helder tot klaarheid gebracht Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom WIMïËRhandenen •voeten KLOOSTERBALSEM MetJfrland blijft Duits gebied eisen Het Radioprogramma AAR JRWEDSTRIJDEN ISE LIBRE 439 1. 410 221 189 1.986 2.169 10 8 446 236 1.889 10 450 253 1.73 12 430 203 2.11 8 437 231 1.89 8 417 229 1.82 8 431 251 1.717 8 corrigeerd rs hebben de drie Re- rs Sukarno, Sjahrir en het eiland Banka ver leidt Reuter uit Bata- r verder bericht, zou zjjn in een antwoord van de Commissie voor om de drie genoemde :en. Het antwoord zegt ■ie personen zich be vat wel een aandui- nog steeds op het tor Duitse chemici >r de Nobelprijzen zal voor scheikunde van nnen aan de Duitse lard Kuhn en Adolf Hitler verbood deze in ontvangst te ne- werden hun toege- g voor hun arbeid op lormonen en der vita- eraren zullen nu de diploma's ontvangen, iruikelijke 100.000 kro- sod in 1936 de Duitse dprijzen te accepteren rijs voor de vrede was ijlen Carl von Ossietz- in een concentratie gesloten. ■ie adviseert ïneraal van de V. N., ft Groot-Brittannië en 1 geen vooroordeel te i de komende onder en Israël en Egypte n toestand tengevolge iten van vijf machines zeide aan de Britse irtegenwoordigers, dat imiddelaar inzake Pa- Bunche, reeds ver- :en onpartijdig onder- f VAN INDRAGIRI Indragiri liet telegra- iverbrengen aan gene- le bevrijding van zijn ongewenste elementen se Nederlandse strijd- js voor de :e ronde het beste gedicht ronde van onze ivraag dat helaas om het in onze zunnen ■publiceren d aan een dicht- ezonden werd on- iam Shakespeare bleek, vervaardigd er A. Bloemberg, ven 3, alhier, ee aan het slot, van tien-gulden-prijzen •keken worden wie an f 50 in aanmer- het aanwijzen van r of prijswinnares :kelijk zijn, omdat iverd hebben een al gedichtjes en e zenden, dat wij ens goea moeten llen en bekijken, i zullen we daar- 'e kwaliteit van ten kijken, want nst een groot aan- zogenaamde rijm- irijven, maar het ■en gedicht lijken gzinnen betreft is gebleken, dat niet •an heeft er be- n van te maken, zullen dat alles studeren en hopen elijk de uitslag te an. 1949. (Alkm. Ex- f I 30—38, II 15—22; Savoye kool 6.509; 50; Spruitkool I 32— ikool 1726; Andijvie 6.109; Winterpeen 13; Uien 3.80, afw. :ls: Goudreinetten 50 -jan 78; IJsbout 75. 'an. 1949. Voor de i Vette koeien, 23 en 4 Vette schapen 1TBOND, 11 Jan. '49. ol 8.80—11.10; 5400 kg 0; 3000 kg groene 16.000 kg uien 4.10 II 5 90 en III 5.40— n 6.80. Gisteravond kwam de gemeenteraad van Oudorp in vergadering bijeen. De agenda werd in de recordtijd van bijna acht minuten afgewerkt. Burgemeester Bakker gaf in zijn openingswoord een beschouwing over het afgelopen jaar. Spreker merkte op, dat zes woningen definitief en drie voorlopig aan de ge meente zijn toegewezen. Als deze hui zen inderdaad alle op tijd klaar zullen zijn, zal dit een hele vooruitgang voor Oudorp betekenen. Er zijn in het af gelopen jaar 60 geboorten aangegeven. Daar een groot aantal mensen de ge meente heeft verlaten is het inwo nertal slechts met 8 vermeerderd en bedraagt thans 2132. Aan 't slot van zijn toespraak wenste de burgemeester de gemeente en in het bijzonder de leden van de raad een voorspoedig nieuw jaar toe. De heer Buren (KVP) antwoordde uit naam van de raadsleden. Spreker zei, dat er onder moeilijke omstandig heden veel tot stand is gekomen en vroeg Gods zegen tot heil en bloei van de gemeente. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Hierna kwam een voor stel van B. en W. tot onderhandse aanbesteding van twee arbeiderswonin gen aan de orde. Zonder discussie werd de bouw van de woningen ge gund aan de heer B. van Kooten t.e Oudorp voor een bedrag vón 20220. Door verkoop van grond te Vogelen zang is een bedrag van 3000 vrij ge komen. Men is reeds in het bezit van 14500 obligaties 3'U Nederland. Op voorstel van de raad besloot men de Oefening met de reddingboot De schipper van de reddingboot te Eg- mond aan Zee, de heer W ten Bruggen- cate achtte Zaterdag de zee woelig ge noeg tot het houden van een oefening De „President Steijn" was vervangen door het zusterschip „Prin§ Bernhard" Te ongeveer 2 uur trok de „Zeeleeuw' deze statige motorboot strandwaarts Het eigenaardige geluid van de rupswielen riep vele kijklustigen naar „de Werf" Bin nen weinige ogenblikken had de boot de wagen verlaten en bevond zich in de branding De sterke dieselmotorwagen bracht de „Prins Bernhard" binnen wei nige minuten door de sterke branding, die soms de boot bijna rechtstandig deed voorwaarts gaan, om daarna weer met de boeg naar beneden haar tocht voort te zetten Honderden stonden op de Boulevard dit machtige schouwspel gade te slaan Soms was van de boot niet meer te zien dan de vlag in de top van de mast Vóór de dappere bemanning de bran ding door was, was er reeds een „zeetje" over hen heen gegaan Door uitlaatklep pen loopt het binnenkomende water weer naar buiten Na een goed uur werd de terugtocht aanvaard en nu moest voor de tweede maal de branding worden doorkruist Dank zij de z g stopzak, die dezelfde dienst doet als' een sleepanker^ bleef de boot recht op de golven Een indrukwekkend moment was het, teen een grote roller de boot van ach teren optilde Neemt men daarbij in aan merking, dat de snelheid van zo'n golf- berg groter is dan de snelheid van de boot, dan zouden de gevolgen niet uit blijven, als de stopzak de boot niet in f>toom" hield Te ongeveer kwart voor vier stond de „Prins Bernhard'- weer veilig in de red- dingsschuur Goed geslaagde avond van D.S.V. In een eivol Patronaatsgebouw gaf' Zaterdagavond het fanfarecorps DSV onder leiding van zijn eminente direc teur, de heer Das uit Schoorl, een gra tis concert aan de burgerij, uit dank baarheid voor de aan de vereniging geschonken gelden. Na het openingswoord van de voor zitter werd het programma ingezet met een pittige mars, Vrolijke Dauwtrap pers van P. B. Wisselink. Een zestal nummers werd zeer verdienstelijk ge speeld. Na nog geen jaar te hebben geoefend, hebben wij alle respect voor de kranige prestatie; een woord van lof dan ook aan directeur en leden. Na de pauze trad het Cabaret Duo Wi-Jo op. Zij wisten bij het publiek de lachspieren nog eens geducht in beweging te brengen. Een mooi va riërend programma, ernst en luim. De aan dit gezelschap verbonden telepaat oogstte bijzonder veel succes. De op drachten (zonder contact) werden ';eu- rig en correct uitgevoerd en wekte een ieders verbazirg. Het was een mooie en gezellige avond. In zijn sluitingswoord cprak de voorzitter de wens uit om donateur van DSV te worden en hierdoor de vereniging te steunen. 3000 op dezelfde manier te beleggen. Ook het voorstel van B. en W. tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling nopens toelating van leerlin gen tot de openbare lagere scholen te Alkmaar vond geen bezwaar. Op een desbetreffende vraag zeide de voorzit ter dat de nieuwe regeling voor Oudorp gunstiger is. Tot slot deelde burgemeester Bakker mede, dat de be groting sluitend is; er is een post van f 1800 voor onvoorzien. Het presentie geld werd verhoogd tot 3. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria H dochter van J P Stam en H M A Poland Ondertrouwd: Johan M Munt je werf f en Neeltje Laan Jan P Rol en Petronella A Muntjewerff Richard G J Zeegers en C Schipper Overleden: Ernst Roskam VZV TE STERK VOOR FORESTERS. De Heilooërs hebben weinig plezier van hun reis naar 't Veld beleefd. In een onaangename wedstrijd hoofd zakelijk veroorzaakt door de eigenaar dige beslissingen van de scheidsrechter hebben zij beide punten aan VZV moeten laten. Goaijn scoorde al spoedig een goede kopbal, waarmee hij de Fo resters de leiding bezorgde, doch even later wist de linksbuiten van de thuis club tegen te scoren, 11. Vlak vóór de rust stond Keuris enkele malen voor hachelijke situaties, die eenmaal leidde tot een doelpunt voor de thuisclub, 21. Foresters hield ook na de rust meerdere malen het beste van het spel, maar hierna kwamen de eigenaardige beslissingen van de scheids rechter. Een penalty aan VZV toege kend bracht voor haar de stand op 3-1. Een tweede toegekende penalty aan VZV werd niet benut. Klaas ICoomen bracht hierna de stand op 3—2. VZV gooide er toen nog een schepje op en wisten nog tweemaal te doelpunten, zo dat Foresters een 5—2 nederlaag leed. HUGO BOYS—DIRKSHORN. Onder grote publieke belangstel ling ving om 2 uur de wedstrijd tussen Hugo Boys en Dirkshorn aan. Het veld was glibberig en glad en menige hagel bui deed de toeschouwers huiveren. Di rect na de aanvang gooit Dirkshorn al ler óp alles en Hugo Boys kruipt af er. toe door het oog van de naald. Twin tig minuten na de aanvang is er een Hugo Boys-doorbraak en linksbuiten Groot zet goed voor en midvoor Pan- cras Schiet keurig in. Bij dit goaltje maakte sbheidrechter Nieuwenhuizen een grote fout door dit doelpunt aan de Hugo Boys toe te kennen. Het was nl. een buitenspel-doelount. Beide par tijen zetten alles op alles en van toe geven is geen sprake. Tien minuten na de rust, een goed opgezette Dirkshorn- aanval en rechtsbuiten vd Molen zorgt met een keihard schot voor de gelijk maker. De stand is dan 11. Na 20 mi nuten is het de Dirkshorn-midvoor ter Haar die D. de leiding geeft door in te schieten. Dit doelpunt komt de Dirks- horners absoluut toe, want zij zijn overwegend sterker. Het ontbreekt Dirkshorn echter aan goede schutters in de voorhoede. De Hugo-Boys mid denlinie vormt nog steeds een zwak punt in het Heerhugowaard-team. De Dirkshorn-achterhoede met Brak als uitblinker, is goed in conditie. Het was een zeer sportieve strijd, waarin beide partijen zich tot het uiterste hebben gegeven. LIMMEN VERLIEST VAN MONNIKENDAM. Limmen heeft het niet kunnen bol werken tegen'Monnikendam, hetgeen als oorzaak heeft, dat Limmen niet vol doende fighting-spirit toonde tegen de hardwerkende Monnikendammers. Toch heeft Limmen meerdere malen, vooral vóór de rust, kansen gehad om te doel punten, doch door resoluut ingrijpen van de achterhoede der bezoekers en mede door treuzelen van de Limmen- voorwaavtsen bleef de score tot onge veer een k\*irtier vóór rust blanco. Totdat de achterhoede van Limmen een fout beging de keeper van de tbuis- c.ub te ver uitliep en Monnikendam geen moeite had de bal in het lege doel te plaatsen. Na rust was de ach terhoede van Monnikendam er gewel dig in en elke aanval, door Limmen on dernomen. strandde op deze hechte ver dediging. Telkens dachten we Limmen te zullen zien doelpunten, doch met v.'st kunst- en vliegwerk wist tenslotte ook de keeper zijn heiligdom schoon te houden, zodat Limmen met een 10 ne derlaag genoegen moest nemen. Het laatste kwartier krec de wedstrijd 'n enigszins fors karakter, doch niets mocht baten om verandering in de stand te brengen. Bergen—Andijk 4—2 Eindelijk heeft Bergen kans gezien weer eens een overwinning te behalen. Tengevolge van zieke en gewonde spe lers moest men vele wedstrijden on volledig uitkomen. Ook deze Zondag verscheen BSV weer met enkele in vallers, doch deze hebben zich uitste kend van hun taak gekweten. Het werd een aantrekkelijke wedstrijd met meermalen uitstekend voetbal. BSV kon zijn veldoverwicht in het begin niet in doelpunten uitdrukken. Na twintig minuten volgt dan een goede aanval van de thuisclub. Midvoor Hottentot breekt door de vijandelijke verdediging, doch een achterspeler van Andijk brengt hem op ongeoorloofde wijze ten val, juist binnen het beruchte gebied. De strafschop wordt door Hot tentot onfeilbaar genomen. 10. Vijf minuten later was het wederom Hot tentot, die uit moeilijke positie de bal over de uitlopende doelman plaatst. 20. Geleidelijk weet Andijk zich uit de verdediging te werken en onder neemt enige tegenaanvallen, doch doel man Jonkers, die in uitstekende vorm was, weet doelpunten te voorkomen. Eindelijk boekte Andijk succes als Koster een bal verkeerd beoordeelde en de linksbuiten van de bezoekers een niet te missen kans krijgt. 21. BSV komt steeds bteer in het spel en wanneer Ivangh bij een goede aan val de bal prachtig voor doel plaatst, kopt Bakker uitstekend in. 31. Met deze stand dachten de gastheren de rust in te gaan, maar..een fout in de BSV-verdediging bood de linksbuiten van Andijk wederom de gelegenheid om de achterstand in te lopen. 32. Na de thee volgen van beide kanten enkele goede aanvallen. Uit één hier van weet Hottentot op uitstekende wij ze de score te verhogen tot 42. Hoe wel Andijk tracht de achterstand in te lopen, waarbij doelman Jonkers enke le malen handelend moet optreden, komt er in de stand geen wijziging meer. BSV heeft twee kostbare punten in de wacht gesleept. HSV KOMT MET EEN NEDERLAAG NAAR HEILOO. De Heilooërs gingen met enkele in vallers naar het lastige Y-Boys en zij hebben daar moeten ondervinden, dat het moeilijk is in deze polder te winnen. De HSV-ers konden hun spel op dit zware terrein niet ontplooien en als keeper Apeldoorn niet in zo'n pri ma vorm was geweest, had de score vóór de rust zeker een ander aanzien gekregen, dan de 0-0 stand. De Y-Boys hielden ook na de rust het spel in han den en na pl.m. 20 minuten spelen wis ten zij uit een scrimmage voor het HSV-doel keeper Apeldoorn te passe ren. 10. Door een fout van één der HSV-backs wisten zij al spoedig de sco re op te voeren tot 20. HSV vocht met de moed der wanhoop tegen het sterke Y-Bovs en al spoedig werd de stand op 30 gebracht. Een toegewezen penalty wegens hands werd kort voor het ein de door de HSV-linksbinnen benut, zo dat HSV een 31 nederlaag leed. Hilversumse zwendelaar lichtte kleine spaarders op Gistermorgen heeft de Hilversum se recherche een opzienbarende zwen- delpraktijk ontmaskerd. De 62-jarige G. K., eigenaar van een commissie bureau voor staats- en gemeente obligaties, wordt ervan verdacht op uitermate geraffineerde wijze duizen den goedgelovige spaarders in het ge hele land sommen gelds afhandig te hebben gemaakt. Hij verkocht obligaties, waarop hij nummers aantekende, die betrekking zouden hebben op de staatsloterij. De nummers bleken echter fictief te zijn en de kopers, meestal kleine spaar ders, zagen van hun (spaar) gelden niets terug. K. had vijf of zes agenten in diienst, die voor hem het publiek bewerkten om de obligaties te kopen. K. was reeds tal van jaren in zijn <ommissiekantoor werkzaam. Hij werd gistermorgen door de Hilver sumse recherche gearresteerd en on middellijk op transport gesteld naar Amsterdam. Zijn agenten, die hoogst waarschijnlijk van de zwendelaffaire niets afwisten, bevinden zich op vrije voeten. Onvoorzichtige kosteres oorzaak van kerkbrand De kosteres van de Ned. Hervorm de Kerk te Middelharnis heeft bij het onderzoek naar de brand in de kerk medegedeeld, dat zij Donderdagmor gen, 30 December, vóór de brand in het koor is geweest, waar- zij de kachel had uitgehaald en de sintels op een oude jute zak in een gangetje van het koor had gedeponeerd. Ver moedelijk is hierdoor de brand ont staan. De kerk was verzekerd voor 460.000.— Engels B-team naar Nederland? Naar wij vernemen worden bespra kingen gevoerd voor een wedstrijd tus sen een Engels B-team (professionals) en hetNederlands elftal in een nog nader vast te stellen stad in ons land op Woensdag 18-Mei, Het Engelse B -team speelt te Hel sinki, in April en als de onderhande lingen slagen zou deze ploeg op de terugreis tegen de officieuse Nederland se ploeg uitkomen. (Vervolg van pagina 1). S., L. en Van M. bekenden, de daders te zijn van de op 1 Mei 1948 gepleegde inbraak in het Westfries Museum te Hoorn. Zij hadden daar o.m. een zeer kostbare partij antieke gouden voor werpen ontvreemd. Daarbij waren prachtige horloges, die door hen wer den vernield teneinde het goud te kunnen omsmelten. Maandenlang heeft de Hoornse politie tevergeefs naar de daders van deze laaghartige diefstal gezocht. Vervolgens beken .en zij, op 2 Sep tember j.l. de brandkast te hebben ■ontvreemd uit het Hoornse kantoor van Van Gend en Loos. In de woning van V. hadden zij de kast opengebro ken met een speciaal daarvoor aange schafte electrische boor, die thans door de politie is teruggevonden. Ook de pl.m. 80 bij 80 centimeter metende brandkast kwam gisteren in letterlijke en figuurlijke zin boven water, uit de Vollerswaal voor V.'s woning. Voorts was ook de inbraak in de Alkmaarse groentenveiling door hen gepleegd. Zij forceerden de brandkast, plunderden deze, en gooiden haar toen ergens tussen Avenhorn en Ursem in het water. Een rijke buit hadden zij op 14 Oc tober d.a.v. bij de grossier Verfaille, aan het Achterom te Hoorn, waar zij maar liefst 62.000 sigaretten, 2000 pak jes vloei en 160 pakjes shag „kraak ten". De_ Hoornse politie had hen naar aanleiding van deze zaak reeds in ar rest gehad, maar de heren ontsprongen toen de dans omdat geen voldoende bewijzen konden worden aangevoerd. De fa. Agema en Klik, aan de Turf- VERRUIMING PREMIEREGELING WONINGVERBETERING De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een aanvulling gegeven op de premieregeling van 13 Maart 1948 voor het verbeteren en splitsen van woningen. Voortaan zal ook voor gebouwen of gedeelten daarvan, oorspronkelijk niet voor bewoning bestemd, bij verbouwing tot woning een premie kunnen worden verleend. Landsverdediging grootste post op da begroting De Amerikaanse begroting vermeldt aan uitgaven een totaal bedrag van 41.858.000.000 dollar waartegenover de inkomsten geraamd worden op 4d.985.000.000 dollar. Deze cijfers gelden voor het begrotingsjaar 1949/'50 tot 30 Juni. Voor hulp aan het buitenland wordt 21 milliard dollar uitgetrokken, zijnde meer dan de helft der begrote uitgaven. De president kondigde de aanbeve ling voor nieuwe belastingwetgeving aan, om de inkomsten met vier milliard té verhogen. De grootste post op de be groting is een bedrag van 14.3 milliard dollar voor de landsverdediging. Tru man verklaarde in zijn toelichting, dat 107. Pim, Pam en Pom weten zich nu helemaal geen raad meer. „Verschrikkelijk," zegt Pim huilend We hebben Tommie en Brommie overreden." „Onze beste vrienden zijn dood," roept Pam. „Jij ook altijd met je ideeën. Wie wou er weer auto rijden? Jij!" „Ach, houden jullie toch op met die ruzie," roept Pom. Het is zó al ellendig genoeg. Laten we toch proberen om die jeep te stoppen." 108. Inmiddels heeft Pim, zonder het te weten de weg ingeslagen, die naar het clubhuis leidt. „Oh, als we die jeep maar stóppen konden," zegt hij tegen zijn broertjes. Daar is de jeep al het Zandpad genaderd, waar hun clubhuis staat. Pim rijdt er recht op aan. Enof het nu door de schok komt, waarmee -de jeep tegen het clubhuis opvliegt, of, dat Pim in zijn angst de juiste knop heeft ingedrukt, een feit is het, dat de jeep stil staat! Weliswaar in het clubhuis, maar...... hij staat stil! de uitgaven voor het jaar 1951 vermoe delijk nog hoger zullen zijn. Strijdkrachten versterkt. De Amerikaanse strijdkrachten, zo zei hij, zouden de sterkste zijn die het land ooit in vredestijd had gehad. De luchtmacht zou ongeveer op het huidige peil blijven met 412.000 man in actieve dienst. Er zal een minimum zijn van 48 strijdgroepen -en 10 eskadrons, waarbij nog 27 groepen van de nationale luchtmacht. Volgens de plannen zal te gen 1950 de luchtmacht 9.200 vliegtui gen van alle typen hebben. Het leger zal 677.000 man sterk zijn. Een nationale burgerwacht van 325.000 actieve leden en een reserve van 230.000 man zullen het leger aanvullen. De omvang van de actieve vloot wordt geraamd op 731 schepen, waar onder 288 gevechtsschepen. Het marine personeel zal-527.000 man tellen. Slechts 49 millioen dollar is uitge trokken voor hulp aan China. Dit is het nog uitstaande saldo van de in 1948 verstrekte gelden. haven te Hoorn, was op 3 December aan de beurt. Uit het pakhuis van deze firma stalen „ij negentien balen suiker, totaal wegende circa 1300 kg. Zij had den deze suiker met een bestelwagen- t)e, zonder toestemming „geleend" van de heer W. te Hoorn, naar Amsterdam gebracht. De auto werd de volgende dag aan de Westerdijk te Hoorn terug gevonden. Van de daders echter geen sDoor. Kort daarop was de juwelier Hage- man, aan de Gouw te Hoorn, 't slacht offer-. Uit zijn zaak stalen zij de heie voorraad goud en zilver. Blijkbaar was hun eigen voorraadje inmiddels uitge put Zij trachtten het jaar goed te beslui ten met een flinke „kraak" in de Hel- derse goederenloods, maar toen brak de kruik die zovele malen „pijnloos" te water was gegaan. In het huis van Bewaring te Alkjnaar, waarheen de vijf arrestanten zullen worden overge bracht, mogen zij mediteren over het spreekwoord van de kruik, en ook over dat van het goede vat, waarin niets verzuurt. Zij zullen het zelf wel be zuren. Had Parmentier een kaart? De deskundige van het Engelse onjuiste mi nisterie van burgerluchtvaart, de heer Leslie, die het onderzoek leidt naar de ramp van de Nederlandse constellation .Nijmegen", die 20 October 1948 te Tarbolton (Schotland) neerstortte, waarbij 30 passagiers en de bemanning van 10 personen om het leven kwamen, heeft gister tijdens het uiteenzetten van de omstandigheden, die tot het ongeval hebben geleid, verklaard, dat de piloot over een kaart beschikte, waarop een punt ten oosten van het vliegveld Prest- wick, dat in werkelijkheid 135 meter hoog was, als 13'/: meter hoog stond aangetekend. Het A. N. P. verneemt van de zijde der K.L.M., dat deze Maatschappij voor haar kaarten de van een bepaalde streek bestaande kaarten als bron ge bruikt. Mocht het juist zijn, dat de bij de Nijmegen" aangetroffen kaart de hoogte van een punt verkeerd aanwijst, dan moet deze foüt ook voorkomen op de kaart, die tot voorbeeld heeft ge diend, aldus een woordvoerder van de K.L.M. Men verwacht, dat het onderzoek ongeveer een week zal duren. Er zullen 79 getuigen worden gehoord, van wie 17 Nederlanders. s-Avonds in heet water en dadelijk een ver band met Kloosterbalsem erop. Dèt is balsem Direct verdwijnt de jeuk. Ook bij schrale huid, gesprongen handen; brand en snijWonden; ,GEEN GOUD ZO GOED' (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse aanspraken op Duits grondgebied ter vergoeding van de hier te lande door Duitse troepen aange richte schade blijven ten volle gehand haafd, aldus verklaarde ons een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Dit naar aanleiding van een uit Duitse bron afkomstig be richt van een Amerikaans persbureau, volgens hetwelk ons land op verzoek van de Verenigde Staten had afgezien van de eis tot grenscorrecties. Binnenkort .weer rijst Meer dan de vorige keren. (Van onze Haagse redacteur). Zeer binnenkort zal weer 'een rjjst- bon bekend worden gemaakt, zo ver nemen wij. Naar alle waarschijnlijkheid zal op deze bon meer rijst verstrekt worden dan de beide vorige keren, toen één maal twee ons en éen maal een ons beschikbaar gesteld werd. In Februari zal men de rijst bij zijn winkelier kunnen kopen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7. 8 en 11 uur KRO: 6,20 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Orgelconcert 7,30 „Dit is leven" 7,45 Niwin-klanken 7,50 Rubriek van .de Wederopbouw 8,05 De gewone man 8.12 Radio Philharmonisch orkest 10,00 Hongaars Strijkorkest 10,37 Actualitei ten 10,45 Avondgebed 11,15 Utrechts Stedelijk Orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich, piano 6,30 „Achter het voetlicht" 6,45 Gramofoonplacen 7,00 Met de eendracht op avontuur 7,10 Gramo- fconplaten 7,15 Bijnamen in de Kamer muziek 8,05 In het Radio-zoeklicht 3,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,35 Als ik daar nog aan denk 9,45 Pierre Palla's parade 10,15 Buitenlands overzicht 10 30 Paul Hindemith dirigeert 11,15 Gramofoonplaten VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur NCRV: 8.15 Te deum laudamus 12,33 ,»Vrij en blij" 1,15 Orgelconcert 6,00 Onze Neder landse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen —r 7,30 Ket actueel geluid 7,45 Engelse les 3.05 Programma-proloog 8,20 Concert- gebouw-orkest 9,15 Lezing door dr A v d Hoeven 9,35 Zigeuner-orkest 10,10 „Missa Brevis" 10,45 Avondoverdenking" 11,15 Gramofoonplaten 11,20 Dr J v d Graaff 11,35 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Michel Emer en- Reginald Dixon 12,00 Jan Vogel en zijn orkest 12,38 The Kilima Hawaiïans 6,20 Paul Robeson zingt 6,30 De ongeorganiseerde arbei dersjeugd 7,00 Student en socialisme 7.15 Nieuws uit Indonesië - VPRO: 7,90 Jonge schouders onder een groot werk 7,40 Jeugdnieuws 7,45 „Lezen in de Bij bel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Socialistisch nieuws 8.2o Prome nade-orkest 9,05 Trilby (Hoorspel) 1015 Malando 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Bruce Lowe zingf 11,35 Harry James en zijn orkest door J), Coppersmith t verspeeld bij de g aagplein vanaf he ilet Zondagavond. „Oen, ik uenk ook veel aan Bed fort. Maar toch ga ik naar Tennesee. De anderen blijven in Bedfort. Maar in lennesee is geen Ohio-Compagnie die de farmers het vel over de oren haalt. Ik wil nu alles zelf in de hand hebben, met meer bestellen dan we nodig heb ben. En daarnaast ga ik weer jagen. Met onbeschadigde dierenvellen is geld te verdienen". „Maar het is bijna winter, hoe kunt u nu naar Tennesee gaan?" Hij haalde de schouders op. ,,'t Komt het weer aan. Wordt het erg koud, can blijven we in Fort Pitt of ergens m een andere stad. Zo veel geld heb ik nog wel". Claire keek verlegen voor zich. „U moet niet boos zijn, als ik u iets merkwaardigs vraag. Reeds eerder bood ik u aan voor mijn verblijf op de farm te betalen. Ben ik u nog geld schuldig?" Hij verschoot van kleur. „Neen", was toen het korte ant woord. „Uitstekend, mijnheer Egilson. Dan rest me alleen nog u succes toe te wensen inTennesee". „Dank u, ook al ziet het er niet naar uit. Ik ben hier n.l. niet alleen in Bos ton om gereedschap en wapens in te slaan de magazijnen van de Ohio- Compagnie zijn leeg maar ook om te horen hoe het met de schadevergoe ding staat". „En wat hebt u gehoord?" „Mooie woorden. Een of andere commissie broedt over een plan. Dat zal dus nog wel enige maanden, zo niet jaren, duren". Egilson sloeg plotseling met de vuist op tafel, zodat Claire schrok. „Altijd is het hetzelfde liedje", zei hij op heftige toon, „de farmers worden net als India nen behandeld. Onder ons gezegd en gezwegen kan ik Pantiac niet eens on gelijk geven. Had men de Roodhuiden niet als wilde dieren opgejaagd, had men ze niet steeds bestolen, dan zou de toestand thans heel anders zijn. Zij wilden hun eigen jachtvelden behou den. En (wat wil ik? Iets anders?" De kaars op tafel flikkerde. Egilson snoot deze: „De Indianen zijn geen prairiehonden, het zijn ook mensen". „De geluksgordelglimlachte Ciaire. „Och, dat is een Indiaanse sage. Ik geloof er niet aan dat men deze in de eenzaamheid van de hoge bergen vindt". Claire leunde naar voren: „Wat be deelt u daarmede?" „Neem het zoals u wilt: geluk, te vredenheid: ik zou zeggen, niet meer opgejaagd te worden, niet langer als wild beschouwd te worden. Dat zoekt een mens hier in dit land. En dat zoe ken ook de Roodhuiden!" Hij haalde de schouders op. „Och, het zijn maar zinloze woorden". Claire stond op. „Ik moet nu gaan. M'neer Collin wacht op me in de „Ge kruiste Sleutels". „Het is al helemaal donker", ant woordde Egilson, „zal ik u even weg brengen?" Claire keek naar buiten. Inderdaad: de duisternis was allang ingevallen zodat zij hem dankbaar toeknikte voor zijn aanbod. Zwijgend begaven zij zich even later op weg. „Uw geboorteland is ook eenzaam, niet m'neer Egilson?" vroeg Ciaire plotseling. „Mijn geboorteland?" antwoordde hij verbaasd. „Och, dat is zo lang ge leden dat ik mezelf als een man zon der vaderland beschouw". „U komt toch van IJsland, niet?" „Hoe weet rt dat?" Zijn stem klonk niet meer zo vriendelijk. „Dat hebt u. zelf eens verteld toen ik u vroeg naar dat boek, dat ik er gens zag staan. IJslandse sagen en le genden". „Ja, nu weet ik het weer. U had m'n bibliotheek gevonden. Drie boeken heb ik m'n leven lang bezeten, doch in Bedfort heb ik ze moeten achterla ten: de Bijbel, de avonturen van Ro binson Crusoë en de oude sagen van IJsland. Het laatste bracht ik van IJs land mee in m'n scheepskist. Als jon gen van vijftien jaar kwam ik hier en werd, wat ik nu nog ben: een jager, boer, een ongeciviliseerd man". „Dat mag u niet zeggen", wierp Ciaire hem tegen. „Bent u nooit te ruggegaan naar IJsland?" „Wat had ik daar moeten doen? Mijn vader was visser en is verdron ken, toen ik twaalf jaar oud was. Mijn moeder stierf bij m'n geboorte!" Ciaire gaf geen antwoord. Toen vroeg Egilson: „Gaat u nu bin- renkort naar Europa terug?" „Neen". Zij voelde zelf dat het kor te antwoord onvriendelijk klonk, haas tig voegde zij er daarom aan toe: „Ik heb eep onderdak gevonden bij een al lerliefst echtpaar zonder kinderen, en blijf daar". „Maar ik heb gehoord, dat u naar Europa zou vertrekken?" hield hij aan. „Er is sprake van geweest, maar nu niet meer!" „En de luitenant?" „Wie bedoelt u?" vroeg Ciaire zo verbaasd, dat hij niet direct antwoord gaf. „De luitenant die toen in Bedfort kwam en u goed sfcheen te kennen". Ciaire lachte hartelijk. „O, wat zijn er toch een belachelijke misverstan den!" riep ze toen; „het is te laat' om u dat allemaal uit te leggen en hier zijn we al bij de „Gekruiste Sleutels". Anders zou ik u met genoegen het verhaal doen. Neen, m'neer Egilson, met die luitenant was u op een ver keerd spoor. Als u weer op buffels ,gaat jagen, hoop ik dat* beter uit uw ogen kijkt!" „Drijf niet de spot met me", ver zocht hij op ongewoon deemoedige toon. „Neem me niet kwalijk, ik bedoelde het niet zo", antwoordde Ciaire. „Mag ik u voor het laatst nog wat vragen? Als u naar Tennesee gaat, kunt u dan de familie Weber ook niet meenemen?" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3