Parijs begroet Victor Kravchenko Op 24 Jan. begint blad om 1 millioen Chefarine „4" proces tegen Frans schadevergoeding Kaas, koffie, cacao, vet en vlees blijven voorlopig op de bon Grootste bonnen-complot sinds de bevrijding -Iaar. NOODLOT Het nieuwe boek en omgekomen Amsterdam sxeert Duits bied beroep van verworpen kabinet in Indonesië ïn in Genève brand artberichien Komen er getuigen uit Rusland? Opheffing der distributie vóór 1 Januari 1950 Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Goede toekomstmuziek voor de Jaarbeurs Poel van corruptie en zwendel „Lange Henk" loopt tegen de lamp Dodelijk ongeluk te Zwaag Hei Radioprogramma :orrigeerd van 4 en 2'/i jaar een felle brand, heeft gewoed in een Singel te Amster. msteeg. an een half jaar kon families zjjn door geworden. ment heeft een wet )ij de gebieden, die van de tweede we- regen heeft, hetgeen deel van het voor- omvat, deel worden mogendheden hebben, cieel vredesverdrag en definitieve West- erkend. kend gemaakt, dat 5 zich weer gevestigd herwonnen gebieden", behoort, voorheen de Europa", dat in in. alleen voor het oet. gebieden beslaan kilometer, hun Duitse meer dan 9millioen. Raad van Cassatie -• cassatieberoep van ;eneraal Hans Al Ma het Bijzonder Ge- avcnhage tot de dood- was, verworpen. esië is een nieuw ka- Minister-president en nnenlandse Zaken is Gde Agung. De mi- en enige kabinets- spoedig mogelijk naar oriëntering in ver- ...ene politieke situatie. 300 dollar voor derland ooperation Administre- derland aankoopmach- tot een totaalbedrag I gen hadden betrek- coop van alcohol ter dollars en plantaar- ter waarde van van Indonesië ver voor de aankoop el werd verminderd 5 het kindertehuis Chateau d'Eux in nd, waarbij 12 kin- kyamen. Een der- ernstige brandwonden niet, dat het in leven li -R'dam, 10-1 van;| New YorkJava 11-1 I ibi, Buenos Aires—R'- de Janeiro Alde-1 2S—R'dam, 10-1 te Lasi] eo RotterdamBuenos'i /an Antwerpen Alm- 1 ane, 10-1 te Melbourne 1 van Tacoradi naar endskerk, R'dam—Syd-1 seille Bantam, Java 10-1 17 uur Finisterre van Lorenzo Marquez rootekerk, Mombassa- -1 Kaap Guardafui - A'dam te Hamburg - West-Afrika 10-1 te (KRL) 10-ï van San fic Coast Joh van damJava, 11-1 te Al* 10-1 van Tara* e Nijkerk, vertrok 10-1 Barcelona Ootmar- te Jucaro Prins R'dam—Valencia, pas' Roebiah Java-jffl le 10-1 Kaap Guardafui 18-1 van Ma- S'ad Arnhem, im naar Ceuta Ta-il passeerde 10-1 GijB GenuaBatavia, 10-1 j Van 't Hoff 10-1 van gapore Zeeman R'* n Belawan Alegre. 10-1 van Alkaid, Porto Alegre- Alphard, Porj° van San Francisco "°l, dam—Golfhavens PaS'j j ur Scillies Alwató te Baltimore Tampa te Mobile Baltimore te Norfo'» _che Golf—R'dam l1" Ijl kerk R'damPerziscW|J ïua Maas Savona^B e 10-1 Gibraltar 10-1 van La Gua*J| 10-1, 18 j ar R'dam Pape"1 End passeerde <H 8-1 van Singapo'l OP t INDONESIë vertrekt VflJ'l met troepen na^l kunnen ,nl tvangen, indien van het vertrek, <*U:| »st. (Van onze Parijse correspondent) NAARMATE DE DAGEN verstrijken en de 24ste Januari nader komt. de dag waarop het proces Victor Kravchenko contra „Les Lettres Fran- calses" voor de zeventiende kamer van de Farijse rechtbank zal worden be handeld, stijgt de belangstelling voor deze monstershow. In alle ernst heeft men er eén ogenblik aan gedacnt om het proces In de Velodrome op te voe ren of in het Palais de Chaillot, want uit alle delen van Europa en Amerika komen aanvragen van politici, journa listen en particulieren om in de gele genheid te worden gesteld de zitting bij te wonen en zeer zeker zou zelfs de grootste Franse zaal tot de nok toe ge vuld zijn als straks Kravchenko en de „gasten" uit Moskou in Jiet blitzlicht zullen staan. Edocheen rechtszaak is een rechtszaak en geen publieke vermakelijkheid, aldus oordeelde de minister van Justitie en dies behoort het vonnis te worden uitgesproken in de daartoe bestemde ruimte: een der vele kamers van de Parijse rechtbank. Te gereder heeft men geweigerd van de gebruikelijke gang van zaken af te wijken teneinde de veiligheid van Kravchenko c.s. te kunnen garanderen. Want hierover is binnenskamer al heel wat te doen geweest. Kravchenko is niet alleen gekomen. De schrijver, die ook in Amerika reeds maandenlang ergens incognito woonde en streng werd „bewaakt" door potige jonge kerels, bracht een klein legertje particuliere detectives mee. Of het intussen werkelijk „parti culiere detectives" zullen zijn, betwijfelt men. want de grote belangstelling van de Amerikaanse contra-spionnage voor de man, die de vrijheid verkoos, mag thans wel als bekend worden veron dersteld. Niettemin neemt ook Parijs nog eens speciale maatregelen. De geheime poli tie vergezelt Kravchenko op al zijn wegen en vormt steeds een cordon cm hem voor al te indringerige kogels te beschermen met een levend harnas. Ook zijn getuigen, onder wie zeer bekende persoonlijkheden schij nen te zijn, die nog kort geleden de Sovjet-Unie stiekum hebben verlaten, staan onder speciale bescherming. Men is zelfs zo voorzichtig om ook de Rus sische kroongetuigen van „Les Lettres Franqaises", die vermoedelijk komen zullen, speciale lijfwachten te geven. Maar komen de Russen werkelijk? Het schijnt nog alles behalve zeker te zijn. Zoals de lezers zich zullen herinneren viel 'n zekere Sim Thomas in een venij nig artikel in het Franse communisti sche weekblad „Les Lettres Frangaises" Kravchenko aan, die volgens de schrij ver een gemene bedrieger was, het boek zelf niet eens geschreven zou hebben en zich schuldig gemaakt zou hebben aan lelijke dingen, zoals manu- pilaties op moreel en financieel gebied. Kravchenko, die reeds een fortuin had verdiend aan het meest verkochte boek KRAVCHENKO ....goed bewaakt.... sedert de oorlog, daagde door middel van de Parijse advocaat d'Izard het weekblad uit en eiste een schadeloos stelling van 7.000.000 francs. Prompt daarboven op kwam het blad met de mededeling, dat het de uitda ging accepteerde en een aantal kroon getuigen uit Rusland zou laten overko men om de beweringen van Sim Tho mas te bevestigen. En toen begon het proces de aandacht te trekken van de wereld. Het zou voor het eerst in de geschiedenis zijn. dat officiële commu nistische instanties in Rusland hun me dewerking zouden verlenen aan een ogenschijnlijk zuiver particuliere kwes tie. Afgezien van het feit, dat hierdoor duidelijk gemaakt werd, dat Moskou achter het Parijse weekblad stond, bleek èr o.m. uit, dat Moskou het arti kel geïnspireerd had. De wereld werd nieuwsgierig naar de verklaringen der Russische getuigen. Sensaties. En toen volgde de ene sensatie op de andere. Men zou Tatiana Kravchenko, de wettige echtgenote van de schrijver, laten overkomen, alsmede twee zijner vroegere eega's, die luisterden naar de schone namen Galinia en Irinia. Maar onmiddellijk beweerde Kravchenko, dat hij geen vrouwen kende van die naam. Zou het Kremlin werkelijk twee „on dergeschoven" vrouwen naar voren dur ven brengen? Het geval-Kravchenko werd het ge sprek van de dag. Zijn boek werd op nieuw vertaald in diverse talen en be leefde herdruk na herdruk. Maar ook de oplage van „Les Lettres Fran- gaisses" nam hand over hand toe, want vrijwel wekelijks bracht het blad een nieuwe verrassing: Russische industrië len komen getuigen en Ilja Ehrenburg, de bekende schrijver en generaal Ro- denko! Intussen waren Zaterdag j.l. nog geen visa aangevraagd. Er zitten vele aspecten aan de zaak. Welke getuigen brengt Kravchenko mee? Zal men er in kunnen slagen de werkelijke identiteit van Sim Thomas te ontdekken? Volgens Claude Morgan, de hoofdredacteur van het weekblad is Thomas een Russisch spion, die ope reert in Amerika en daardoor zijn iden titeit niet kan prijsgeven. Zal Moskou werkelijk getuigen zenden? Parijs wacht in grote spanning.... De werkzame bestanddelen van Chefarine „4" zijn sluk voor stuk al beroemd ge worden als krachtige middelen ter voor koming en ter bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding tezamen in één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet bevat Chefarox, zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. Jf BEROEMDE GENEESMIDDELEN *T LH ÉÉN TABLET tegen punen en griep 20 tabletten 1 0 75 COMMISSIE VOOR EUROPESE EENHEID KOMT BIJEEN Groot-Brittannië heeft toegestemd in het bijeenkomen van de commissie der vijf mogendheden voor Europese een heid op 17 of 18 Januari aanstaande, zcals door de Belgische regering is voorgesteld. Men verwacht, dat Hugh Dalton, de leider van de Britse dele gatie, binnenkort 'naar Parijs zal gaan veor verdere besprekingen met de com missie. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel we het nieuwe jaar zijn in gegaan met een aantal artikelen, die pas zijn vrijgegeven, zijn we in ons land nog steeds niet helemaal, waar we zijn willen. Kaas, koffie, cacao, vlees en vet zijn nog steeds distributiegocdc- ïen en ook enkele andere artikelen worden nog incidenteel op de bon ver verkrijgbaar gesteld, zoals sinaasap pelen. Wij hebben te bevoegder plaatse ge ïnformeerd, welke de verwachtingen te dien aanzien zijn. Vooralsnog zal er vrat de kaas betreft weinig veranderen. Van invloed op de kaasdistributie is in niet onbelangrijke mate de export en bovendien is deze distributie ten nauw ste verbonden aan de besteding van het melkproduct. Op het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning verwacht men voorts, dat het vrij geven van de kaas een belangrijke verhoging van de consumptie te zien zou geven, die waarschijnlijk niet ge heel kan worden opgevangen. De koffie blijft eveneens voorlopig nog op de bon en zelfs mag in geen ge val een opvoering van de ter beschik king te stellen hoeveelheid verwacht worden. Dat vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat er nog geen impor ten uit Indonesië komen en dat de aan koop van koffie in het buitenland met harde valuta moeten worden betaald. En die bezit ons land helaas slechts zeer weinig. Wat voor kaas en koffie geldt, geldt ook voor cacao. Wel is de chocolade vrijgegeven, doch er is weinig harde chocolade verkrijgbaar. Meestal is zij in bepaalde artikelen verwerkt. Cacao is een ander product, zodat het bonloos maken van de chocolade allerminst be hoeft te betekenen dat nu ook cacao spoedig aan de rantsoenering onttrok ken zal worden. Een ongunstige om standigheid is, dat de wereldproductie geleden heeft door ernstige ziekten in de cacao aanplantingen. Ook de hoge prijs in het buitenland werkt Cr niet toe mee grote hoeveelheden in te voè- ren, zij het dat de laatste tijd hierin enige verbetering valt te bespeuren. Vetvoorziening wordt beter De vetvoorziening toont een voortge zette geleidelijke verbetering. Door een ruimere internationale voorziening zijn de vooruitzichten niet ongunstig, al be tekent dit niet, dat de distributie nu spoedig afgeschaft zal worden. Een voordeel is ook, dat weer vet in Indo nesië gekocht kan worden (copra), waarbij de valutakwestie geen rel speelt. Vlees zal in tegenstelling tot de ge ruchten, die daaromtrent de ronde doen nog niet gauw van de bon gaan. In Sep tember kan meer varkensvlees ver wacht worden. Er zijn weer talrijke biggen, waarvoor voldoende voedsel aanwezig is, doordat in het afgelopen seizoen grote hoeveelheden aardappelen konden worden aangelegd, waarvoor voor menselijke consumptie geen afzet te vinden was. Tot zo lang zal het lapje varkensvlees op ons bord wel schaars blijven. In het algemeen kan gezegd worden, dat aan de opheffing van de distributie een geleidelijke rantsoenverhoging zal voorafgaan en dat de regering ernaar blijft streven om op 1 Januari 1930, wanneer de Economische Unie met Bel gië in werking treedt, van de gehele distributie af te zijn. De afschaffing van de rantsoenering van eieren zo deelde men ons ten departemente mede is geheel rimpel loos verlopen. Onjuist is, wat algemeen gedacht wordt, dat de afschaffing van de distri butie van melk niet geleid heeft tot een verhoging van het verbruik, maar tot een vermindering. Op sommige plaat sen kan dat het geval zijn, over* het ge hele land echter is de consumptie van melk toegenomen. Een woordvoerder veui het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gister, dat de Britse rege ring weigert Otto Strasser, voorma lig vooraanstaand Duits nationaal- socialist, die in 1930 met Hitier heeft gebroken, in de Britse zone van Duitsland toe te laten. Dat de Kon. Ned. Jaarbeurs met een groot ruimte-tekort te kampen heeft, is genoegzaam bekend. Toch komt ook in deze nood enige verlichting. De to tale expositie-ruimte aan de Croeselaan zal met 5000 vierkante meter worden uitgebreid. De Beatrix-hal aan hetVre- denburg zal in April met 500 m2. zijn vergroot. De stichting van het vierde vaste gebouw zal hier pas afdoende verbetering kunnen brengen. Eerlang zal aan de Croeselaan een machinehal verrijzen, die wat outillage en wat af metingen (120 bij 200 m.) betreft, zijn weerga niet kent. Deze hal zal de Ne derlandse Jaarbeurs een voorsprong geven op alle jaarbeurzen ter wereld. Dit is echter nog toekomstmuziek, want de ze Rial zal pas in 1952 in gebruik ge nomen kunnen worden. Mogelijk zal tij dens de a.s. voorjaarsbeurs de eerste betonstorting plaats vinden. Eerst als het vierde gebouw en de hal zijn ver rezen, zal het ruimte-tekort zijn inge haald. 109. Sprakelos staren Pim, Pam en Pom elkaar aan. De jeep is tot stilstand gekomen, maar hoe! Het hele clubhuis is zo goed als op de jeep geschoven, want de jeep is regelrecht naar binnen gereden. „Gelukkig!" is alles wat Pim weet uit te brengen. „Gelukkig!" roept Pam. „Jij zegt gelukkig, terwijl die arme Tommie en Brommie overreden zijn?" „Hou op, hou op!" roept Pim. „Ik wil er niet aan denken". 110. „We gaan de gevangenis in", zegt Pam somber. „We kunnen beter nu meteen teruggaan. Ze komen ons toch zeker zoeken". Juist willen ze uit de jeep enuit 't clubhuis stappen, als ze een paar stemmen horen. „Hier zijn ze!" horen ze een heldere stem zeggen. „Dat is de stem van Tommie!" roept Pom en springt het raam uit. „Gelukkig, jullie leven nog", roept hij. „Oh, wat ben ik opgelucht". Lange Henk, Zwarte Rinus, Rooie Toon zijn wat men noemt „linke jon gens". Zjj doén „zwart" en niet met één pakje sigaretten of met één bonne tje te gelijk, maar duizenden bonkaarten hebben zij verhandeld, zodat de naam bonnenkoningen op hen zeker van toepassing Is. De hoofdstedelijke C.C.D.-recherche, die op de hoogte was, dat in Amsterdam een centrale van groothandelaren in bonnen bestond, was op haar hoede en toen enige tijd geleden in Steenwijk een bonnenvervalsing ontdekt werd, waardoor een spoor gelegd werd naar een der zware jongens van de Amsterdamse ondenvereld, ging de zaak aan het rollen. Nimmer tevoren is de CCD, de politie en de justitie een complot op het spoor gekomen, zo omvangrijk als deze mon- sterzwendel. Henk, Rinus en Toon, te zamen met hun kornuiten hadden de steun van distributie-ambtenaren en van rechercheurs van het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Wat hier aan het licht gekomen is, blijkt een dermate walgelijke poel van corruptie, zwarte handel en bonnenvervalsing te zijn dat men zich verbijsterd afvraagt, hoe het ooit zover heeft kunnen komen. Het complot had vertakkingen over het gehele land. Corrupte distributie ambtenaren in Amsterdam, in Almelo, in Utrecht bleken bereid hun Judas loon te accepteren, soms kwamen de bonkaarten in het bezit van de bende door het inzamelen van inwisselings strookjes, soms werden stamkaarten vervalst. Op alle mogelijke wijzen heeft Lange Henk, die in zijn kringen cok bekend stond als „Paanakkertje", met zijn trawanten zijn slag weten te slaan. Zwarte Rinus was de eerste, die in de kraag werd gevat en onmiddellijk daarna deed de recherche in de hoofd stad tien invallen. Velen daarvan ble ken loos alarrfi, hoewel de politie reden genoeg had, haar klanten in de gaten te houden, één was midden in de roos. Bij Paanakkertje vond men een paar duizend gulden en enkele snoepkaarten. En Paanakkertje werd pan de tand gevoeld. Grondig aan de tand gevoeld. De Amsterdamse politie heeft met dergelijke sujetten terecht rïlet veel' consideratie. Paanakkertje sloeg door. Meneer's boekhouding, in een zakboekje ondergebracht, gaf na dere interessante bijzonderheden. Hij verdiende 140 gulden in de maand, maar hij had verschillende vrienden 6000 gulden geleend. Drie auto's had hij in de tijd van één jaar versleten c-n buitenlandse reizen waren voor hem, zoals zijn paspoort aantoonde, de gewoonste zaak van de wereld. Een zaak in dameshoeden was zijn eigen dom, en twee hobby's bleken hem in hun greep te hebben, schuenen en vriendinnen. Zijn naam Paanakkertje dankt hij aan zijn passie voor steeds nieuw schoeisel. Henk's geld maakte de politiemannen van het hoofdbureau „plat", zoals dat in zijn jargon heet. Vier van de medeplichtigen zitten al rchter de tralies. Henk's strafregister werd' eenvoudig gelicht en werd weer blanco. Methoden, die aan de bezet tingstijd deden denken. Alleen, toen war. het motief edeler De bedrieger bedrogen. Ook vond de politie een koffer, he laas leeg-De 2000 bonkaarten, die Henk daarin op een veilig plaatsje had ge borgen, waren voor de ogen van hem r van de recherche, door een dief achterovergedrukt". Brutaal heeft laanakkertje destijds 15 mille geboden voor een ieder die inlichtingen over deze diefstal kon geven. Over deze diefstal begon men elkaar verwijten te doen, ook al een reden waardoor het vuile zaakje aan het licht kwam. Nu zit Henk en denkt over zijn zon den na. En naast hem zitten Rinus en Toon en vier politiemannen en een rijtje distributie-ambtenaren en nog meer medeplichtigen. Zij hebben l\eel wat te goed, als de zaak eenmaal in 'ie handeling zal worden genomen. Een medeplichtige loopt nog vrij rond. Maar dat zal niet voor lang zijn. Want wat de recherche vast heeft, laat zij, een terrier gelijk, niet meer los. Het rijke leven is voor de heren voorbij. In plaats van een nieuwe Horch zullen zij rijden in de zespijper". In- plaats van op fluweel zullen zij op hout zitten. Voor heel lang hoponlijk. Feiten en gissingen rondom de „Nijmegen" Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de KLM-Constellation „Nijmegen" is ook gister voortgezet. Verhoord werden o.a. de 18-jarige Simpson, assistent meteoroloog op het vliegveld Prestwick. Hij werkte pas een jaar op het vliegveld en .was alleen verantwoordelijk voor de weerrappor- ten. Hij voerde zijn berekeningen uit volgens vastgestelde formules, die hem van hogerhand waren verstrekt. Vol gens hem was het niet gevaarlijk te landen in het weer op 20 October. Een eerder door anderen afgelegde verklaring omtrent een windsterkte van 80 km op het ogenblik dat Par- mentier boven Prestwick verscheen, bleef Simpson hardnekkig ontkennen. Het bevrachtingspersoneel van de KL.M. kon op vele vragen zeer beves tigende antwoorden geven. In verband nset dit alles schijnt de oplossing van het raadsel niet in Amsterdam, maar in Prestwick te liggen. Dinsdagmiddag is de heer Th. Reus uit Berkhout, die per motor door Zwaag reed, plotseling onwel gewor den, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom bot ste. Hij kwam daarna in een sloot te recht. Spoedig was hij door mensen, die het ongeluk hadden zien gebeuren weer op het droge gehaald. Met een ziekenauto is hij naar het Sint-jEtns- ^jekenhuis te Hoorn vervoerd, waar hij in de loop van de middag is over leden. De heer Reus was 59 jaar oud. Hij laat een vrouw en zes kinderen na. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,20 Con certgebouw-orkest 9,15 Dr A v d Hoe ven 9,35 Zigeuner-orkest „Nador Bela" 10,10 „Missa Brevis" 10,45 Avond- overdenking 11,15 Gramofoonplaten 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Pro Arte- kwartet HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Paul Robeson zing* 6,30 De ongeorganiseerde arbeidersjeugd - 7,00 Student en socialis me 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 „Jonge schouders onder een groot werk 7,40 Jeugdnieuws 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Din gen van de dag 8,15 Socialistisch.nieuws 8,20 Promenade-orkest 9,05 Trilby (Hoorspel) 10,15 Malando 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Bruce Lowe zingt 11,35 Harry James en zijn orkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I. 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 l, 7 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,33 Amüsements-orkest 1,25 Amerikaanse walsen NCRV: 6,00 Leger des Heils-kwartier 6,15 C W V-kwartier 6,30 Voor dë Strijdkrachten 7,15 Ne derlandse organisTen 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voorlichtings- dienst antwoordt 8,05 Programma-pro loog 8,15 „Van fjorden en fjelden 9,30 Familie-competitie 10,05 „De vaart der Volken" 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Mozart-concert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 816 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Och4end'varia 9,35 Een lied gaat de wereld rond 12,00 Metropole-orkest I,20 „Amricana" 6,15 Sportpraatje 6,30 Cello en piano 7,0o Met de een- diacht op avontuur 7,10 Avro's avond school 7,45 Van sneeuwwitje naar Bam- bl (gr pl) 8,05 In het Radio-zoeklicht 8,15 Kamer-orkest 9,15 „Privé-secre- tarese" 9,55 Negro spirituals 10,30 Dr H L Drost 10,45 Gramofoonplaten II,15 Sran Kenton en zijn orkest 11,45 Gramofoonplaten CANADA ROEPT NEDERLAND Elke dag van half acht tot acht uur des avonds en op werkdagen ook van kwart voc/r vijf tot vijf uur geeft de Canadian Broadcasting Corp Nederlandse uitzen dingen uit Canada op de golflengten 19,84 en 25,60 mtr 53 door F. Coppersmith vvaarom wilt u dat?" „Ik wil liet niet, ik vraag het alleen maar. En ik doe dat omdat ik geloof, dat zij in uw dienst beter af zijn dan bij iemand anders". „Maar ik heb geen asyl, juffrouw Murner". Och het was slechts een vraag, meer niet. Voorlopig kan ik niets meer voor hen doen". Zij stak hem de hand toe. „Vaar wel. m'neer Egilson en veel, heel veel geluk in Tennesee!" Hij drukte haar hand zo stevig, dat zij met moeite een kreet van pijn kon weerhouden. „Vaarwel", mompelde hij, „ik zal over de familie Weber nog eens den ken. Misschien zie ik een oplossing". Met die woorden draaide hij zich om en verdween in het donker. Als vastgenageld bleef Claire staan, op enkele meters van de deur van het logement. Toch ging zij niet naar binnen. Zij luisterde naar zijn weg stervende schreden.Ineens hoorde zij niets meer. Stilte omvatte het meisje dat nog steeds op dezelfde plaats stond. Opeens hoorde ze weer voetstappen, dezelfde van zo even, maar nu kwa men zij steeds dichter bij. Zou Egilson wat vergeten hebben? Daar zag zij de omtrek van zijn lichaam reeds. „Bent u daar nog, juffrouw Mur- r.er?" riep hij „Ik wil u nog wat vra gen. Een heel bijzondere vraag. Ik ben niet gewoon om tweemaal in mijn le ven dezelfde fout te maken. Maar de omstandigheden zijn nu wel heel an ders. Men kan zeggen ofhij hak kelde zowaar, „in ieder geval zijn de omstandigheden anders. Zoals ik reeds zei, is mijn vraag zeer bijzonder. Zult u me niet uitlachen?" Zwerver over zeven zeeën door Willem Addeson. Uitgeverij v/li C. de Boer Jr. te Amsterdam. Er zijn vele auteurs, die over sche pen en varen hebben geschreven, maar weinig boeken waarvan de inhoud de lezer voortdurend gevangen houdt en hem ten volle doet meeleven met alles wat er gedacht, gesproken en gedaan wordt aan boord van zo'n grote ijzeren vrachtboot, die voor allen, die daarop gedwongen samenleven, een wereldje op zich zelf is. Een wereldje vol lief en leed, want het schip vaart nacht en dag, zomer en winter. Het vaart in vredestijd naar vrolijke havensteden waar de beman ning vertier zoekt in kleine kroegjes en in de kortstondige liefde van vrou wen van allerlei kleuren en rassen. Het vaart in oorlogstijd, het trekt naar Moermansk in een convooi waaruit de zware bommen der vliegtuigen telkens weer een schip tot een wftk uiteen rukken en de bemanning hulpschreeu wend in de golven laat verdwijnen, zonder dat iemand een hand tot red ding naar hen uitstrekt. Omdat ieder slechts aan zijn eigen lot denkt, omdat er geen tijd is naar anderen om te kijken. Het vaart, na vijf lange oorlogsjaren in dienst van de geallieerden over de zeeën te hebben gezworven, naar huis en de mannen van voor en van achter vragen zich in slapeloze nachten af wat er geworden zal zijn van vrouwen en kinderen, van meisjes en verloof den, van wie zij in vijf jaren niets meer hebben vernomen. Zij aanschou wen verbluft het geteisterde Rotter dam en vinden in een ontredderd en uitgehongerd land hun eigen huis v/eer onder geheel verschillende om standigheden. Zij voelen zich nog al tijd één grote familie, de mannen van de „Leidschendam", zij gaan op be zoek bij de vrouw van Oudenborg, de stuurman, die in het gevecht met de Duitse bommenwerpers is gebleven en zii vinden elkaar op de bruiloft van stuurman Bijl, die, na vijf jaren in ondertrouw te zijn geweest, eindelijk zijn Carla naar het stadhuis kan voe ren. Zij luisteren naar de toespraak van de ouwe, Kapitein Kolving, die vrijwel al zijn mannetjes weer om zich heen ziet als de „Leidschendam" op nieuw door de Waterweg vaart tot het schip op een mijn stoot en slechts de schrijver van dit boek gered wordt. Een boek, dat boeit van het begin tot het einde, niet alleen omdat het zo onderhoudend en deskundig geschre ven is, maar bovenal omdat de auteur de gave van opmerken en vertellen heeft en zijn indrukken zo zuiver weergeeft, dat dit boek van varen in oorlogs- en vredestijd een der beste is geworden, welke ooit door een Hol landse zeeman werden geschreven. Ad. „Dat beloof ik u", was het snelle antwoord. „Wilt u, voelt u er voor mee te gaan naar Tennesee?" klonk het toen. Hij kreeg niet direct antwoord en voegde er haastig aan toe: „Ja, natuurlijk niet als juffrouw Murner, maar als mijn vrouw. Lacht u met, want alleen op die manier ver mijd ik een oude fout te herhalen. U mag niet lachen, ook niet als u neen zegt, waarop ik eerlijk gezegd reken!" „Ik lach werkelijk niet om u", ant woordde Claire, „en neen zeg ik ook niet". Op een hete Augustusmiddag was Dicey druk bezig zijn tuin te be sproeien. Hij was in hemdsmouwen en droeg een groen voorschoot, ijverig de gieter hanterend. Dit was z'n lieve lingswerk en hij werkte zo ingespan nen. dat hij Nathaniëll Collin niet eerder gewaar werd vóór deze in de tuin stond. „Ia dat een verriMing!" riep hij vro lijk. „Welke goede wind waait u hier heen?" De beide mannen gingen op een paar tuinstoelen zitten, Collin niet zonder een pijnlijke zucht te slaken. „Ik word oud, mijnheer Dicey, de wandeling van de boot hierheen is me niet meegevallen. Ik ben stijf van het lopen. Neen, ik heb geen slecht nieuws!" „Goed nieuws?" informeerde Dicey, eerst de gieter naast zich neer zettend, zettend. Collin knikte. „Zeer goed. Een briefVanmor gen heb ik hem ontvangen. Hij is ook voor u en uw vrouw bestemd". „Een brief? Van wie?" „Raad maar eens!" „Ik weet het. Uit Tennesee!" „Geraden". Collin haalde de brief voor de dag en reikte hem aan Dicey. ..Hier, ik wist. dat het u goed zou doen iets uit Tennesee te horen. Daar om ben ik 'meteen naar Charleston ge komen!" Dicey begon zijn bril te zoeken. I „Waar heb ik dat ding nu weer ge laten?" bromde hij, zijn zakken in specterend". „Ik heb hem nog geen tien minuten geleden gebruikt". „Wat zoekt u, mijnheer Dicey?' „Mijn bril. Kan geen letter lezen zonder dat ding. Mijn ogen worden steeds slechter. Waar heb ik hem ge laten?" „Die vindt u straks wel!" troostte Collin. „Zoek dadelijk maar eens op uw gemak. Intussen vertel ik van de brief", „Graag", was het antwoord, „ik ben zo nieuwsgierig". „Nou, hij is geschreven door iemand, die volmaakt gelukkig is. In Tennesee zijn geen Indianen en ook geen slan gen. De farm is al gebouwd en de an dere huizen zijn ook al gereed". „Huizen?" vroeg Dicey verbaasd. „Ja, dat wist nog niet. Egilson heeft de landslieden van zijn vrouw cfficieel vrijgelaten. Er zijn drie hui zen voor hen opgetrokken, waarin zij els vrije mensen wonen. Men helpt elkaar wederzijds en de pacht is door juffrouw Murner, och neen, mevrouw Egilson, betaald uit haar erfdeel, u weet wel, die 160 pond sterling!" 't Is niet veel, 160 pond", knikte Dicey. „Maar soms schijnt het toch veel geld te zijn!" „InderdaadDan schrijft ze dat reeds meer dan 100 ha. land ontgonnen is. Dertig daarvan zullen reeds in het najaar het nodige opbrengen. De rest zal het volgende jaar vrucht dragen. De brief staat vol bijzonderheden over het vee, de stallen en het pluimvee. Haar man vindt het nu ook goed, dat zij een broedende kip van het nest neemt, iets waarop ze erg trots is. En natuurlijk schrijft ze over haar man, over zijn paard en over de dagindeling"' ,.En hoe leven ze?" „Werken, werken en nog eens werken" Dicey keek met verachting op gijn gieter neer. „Als je dat zo hoort en je bedenkt dan dat ik hier bezig ben met zo'n ellendig gietertje.Tja, dan schaam je je eigenlijk". (Slot votat)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3