Ver. Staten van Indonesië in 1950 gereed Geen resoluties in Veiligheidsraad Militaire waarnemers melden vele guerilla-acties op Java Nederlandse troepen te gering? Geen zekerheid over de opheffing van de textieldistributie Verbetering in de tabak-voorziening Engeland en Frankrijk zijn het eens go waard in bespreking ie toekomst DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nederland trekt zijn troepen niet terug Ontwerp-voorstel voor een regeling DE AGENDA VAN RHODOSCONFERENTIE Gevallen in Indonesië Den Haag: Er is geen sprake van Weerbericht Pandit Nehroe over de a.s. conferentie van New-Delhi Bewaar Uw kolenkaart Ten aanzien van de Duitse problemen .1. hield de Land- id. Heerhugowaard «hte algëfneiiê le. Voorzitter, dé heer at het er met öBza igklëurig vödf Staat etarig Keemen ias iet Frov, Waterlei- de leden veracht i guinlgheid te fee- Jïüik van leiding. een mededelingen- ere keer als er «en veilingwezen zal krijgt ieder lid gestuurd. Tuln- wéderom bij de >rden. In dé nSéste B de Zuid-Sehsr- de Ambacht-polder n aangelegd van de ie veilingbesturen Breek ep Langen- ilzenl moeten t6. iöör= garant staan. 1-ScharWöUd# dén gen. Tegenwoordig weinig anima veer van het afgelopen en. Dit jaar waren meer gele keel dan elilngbestuur heett langêkodht. Met waterplan t eventueel uit te e gemeente suilen ragen. Dit zal 7.- jaar lang. Alg het nden, zal de water- vorden. alle sleten len Uitgediept, Dit isbeeren in Heer- eeht uit, Het werk d, Heide Mij. wer- t plan is em van elders, vier peidets gewaard, sleet dit jaar geen eestavond te orga- istand van de kas i wil dan zulk een om het jaar erga- ler jaar een feest- gehouden, len ingelieht em- den, die veer de tg van de gemeeh- in opdracht van het n Heer-Hugöwaard h-teehneieglseh in- ïoiiahd een onder leid, om het ge- advles te kunnen Isriehting. i deer de gewesté- t ever het gehele jeugdéiieuéte ge- nltentingen te ver- ituatle onder de 'élke gegevens het k riehtlijnéH ktm- iï èën verantwoord N EN HUIS- 5RING ig te Heer-Hugó- inige wijze inge- het juiste adres in ;r rtóéilijk terécht zal In 1940 veran- •acht, öp papier is herzien. Dê uitvee- wegens materiaal- inistratleve werk- <t plaats hebben, in de loop van dit ijgen. VOLK1NG 1048 de gemeente neemt oófdzakelljk tènge- gebaertêcljfer. Hei p 31 Deo. 1943 be* 1134 op 31 Dee. '47. a bedroeg 213 tegen vermeerdering deov an 183. Er vertrok- gen 176 vestigingen, ng van 78. Alzo van het inwonertal artecijfer blijft eoti- -33 »/o. Het sterfte- ig sterk afgenomen, nweners tegen 44 in KË STAND. ibus Adrlanus Pe- i Gerardus Tijm en t, Pier Jager te a M. Schuijt. Cör- ar en Neeltje M. de lendrlk Dekker en rik, Willem Grin en Wilhelm K, R. urg-Weser (Did) ên ieter Jan Stam, 50 i Geertje Biersteker, n der Heide. 7 we- van der Heide en ijkeboer. erichten BONO, i4 Januari 8,80^10,80; 20,000 kg 1000 kg witte kooi 8,40 ie kool 1,80—10,80! 1800 600 kg bieten i I 6,40 13 Januari 31,800 •11,30; 13,000 kg gele kg Deense Witte kool kooi 10,40—12,60: 8O0O peen 5,80—5,40 12 Jan. 1949. 6—7; 5000 kg geïe kg rode kool 8.80— ten 24.00—32.00; 100 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Zaterdag 15 Jan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No 12 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Dr. J. H. van Royen heeft Vrijdagavond in de bijeenkomst van de Veiligheids raad verklaard, dat zijn regering „alles zal doen wat in haar machtriigt omm de loop van 1950 de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië ov.r ^Antwoordend op het Amerikaanse voorstel, dat de souvereiniteit zal worden overgedragen „in een verloop van maanden en niet van jaren zeide dr. \an Roven, dat Nederland per 1 Januari 1950 de overdracht tot stand gekomen zou willen zien, doch dat het op het ogenblik onwaarschijnlijk scheen, dat het prac- tisch mogelijk zou zijn het gehele programma in zulk een korte tijd uit te voeren. Dr. Van Royen verklaarde verder, dat Nederland hoopt, dat binnen een maand een federale interim-regering in Indonesië zal zijn ingesteld. Hij voegde er aan toe dat terstond na de instelling van een interim-regering voorbereidingen zou den beginnen voor vrije algemene verkiezingen, die nog in het derde kwartaal van dit jaar zullen plaats vinden. „Het is de bedoeling van de Nederlandse re gering de waarnemers van de V.N. bij deze verkiezingen uit te nodigen „Deze verklaring zal, hoop ik," aldus dr. Van Royen, „de raad er van over tuigen, dat de Nederlandse regering haar uiterste best doet tot een spoedige en bevredigende oplossing van de Indonesische kwestie te komen a. Terugtrekking van de Nederlandse troepen achter de vroegere status quo lijnen, behalve in die gevallen waarin de Commissie van Goede Diensten zou menen dat terugtrekking gevaar zou opleveren voor verstoring van rust en orde. b. Volledige vrijheid voor alle poli tieke gevangenen. c. Een tijdschema voor de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië waarin zou moeten worden opgenomen een datum voor algemene verkiezin gen vóór één Juli van dit jaar. De Australische afgevaardigde noem de de verklaring van Dr. van Royen teleurstellend en zonder nieuwe ge zichtspunten. De Veiligheidsraad, aldus de vertegenwoordiger, draagt de ver antwoordelijkheid voor het voortbe staan der Republiek. Zij dient hersteld te worden niet alleen op papier, maar ook wat betreft haar territorium. Hierna werd de vergadering van de raad verdaagd tot Maandag a.s., 21 uur Nederlandse tijd. Dr. v. Royen wilde geen partij in het bijzonder critiseren wegens het niet- gevolg geven aan de resoluties, doch daartegenover verwachtte hij zeker geen critiek aan ons adres van de ver tegenwoordiger van een Arabische staat of van de zijde van India of de Sowjet- Unie. Dr. van Royen beschuldigde ook de Amerikaanse afgevaardigde, dr. Philip Jessup, van een „kennelijk gebrek aan onpartijdigheid en billijke waardering van de feiten". Nederland kon niet meegaan met het voorstel de Nederlandse troepen cp hun voormalige stelliggen terug te trekken, zeide hij. Ten aanzien van het voorstel, dat de raad een tijdstabel zou opstellen voor verkiezingen en de vor ming van onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië, zeide dr. van Royen, dat Nederland dit zou beschou wen als „een nog minder aanvaard bare inmenging in binnenlandse aan gelegenheden". „Hands off" Na de verklaring van dr. van Royen kreeg de Engelse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, het woord, die pleitte voor een „hands off" polities. Ais de Nederlanders opbouwend werk willen verrichten laten wij hen dan de kans geven. De afgevaardigde van Cuba diende hierna geen resolutie in maar verklaarde zijn steun te zullen geven aan elke resolutie die de volgende pun ten zou bevatten: Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de Ver. Staten onder ver scheidene leden van de Veiligheidsraad een ontwerp-voorstel hebben doen cir culeren voor een regeling in Indonesië. Het voorstel, dat Is opgesteld door de delegaties van de Ver. Staten, Cuba, Canada en Noorwegen houdt in, dat de Nederlanders de militaire operaties staken en dat de Indonesische Repu blikeinen daartoe medewerken; dat al le republikeinse leiders worden Vrijge laten; dat tegen 1 Maart 1949 overeen stemming wordt bereikt over de Ver enigde Staten van Indonesië en dat de verkiezingen voor een constituerende vergadering zijn voltooid tegen 1- Oc tober 1949; dat de overdracht van de souvereiniteit aan de nieuwe regering is voltooid tegen 1 April 1950. Dit ontwerp staat apart van 't- voor stel van vier punten, dat op de jongste zitting van dé raad door de Cubaanse delegatie is ingediend. Dr. Bunche, de fungerende bemid delaar der V. N. in Palestina, is for meel gekozen tot voorzitter voor alle vergaderingen van de conferentie tus- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verhezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: Mar. Ill Z.M. J. L. M. Bast uit Rotterdam; Tijd. serg. majoor der Mariniers U. du Cloo uit Soerabaja; Mar III Z.M: L. Hagting uit Vries (Dr.) Koninklijke Landmacht: Sold. W. J. M. Aarns uit Andelst (gem. Valburg); Sold. J. N. H. van den Bergh uit Rot terdam; Sold. J. I. Bervoets uit 's Gra- venhage; Serg. majoor V. P. Blomjous uit Voorburg; Sold, le kl. J. Bos uit Hilversum; Sold. J. Bravenboer uit Rotterdam; Sold. J. de Bruijn uit Wou- brugge (ZH); Sold. M. P. C. de Bruijn uit Breda; Sold. A. Cnossen uit Heeg 398 (gem. Wijmbritseradeel)Sold. G. van Dijk uit Amersfoort; Sold. W. Th. v. d. Geest uit Oud-Ade (gem. Alke made); Sold. J. Dijkstra uit Huizum (gem. Leeuwarden); Sold. H. Goeroe uit Valthermond (gemeente Odoorn); Sold. C. A. de Haas uit Eindhoven; Sold, le kl. L. van Haastrecht uit Lei den; Sold. J. F. van Hugten uit Asten (NB); Sold. H. H. Jansen uit Voorburg; Serg. J. Jung uit Delft; Sold. T. J. W. Kampchreur uit Eist; Korp. T. van der Knaap uit Maassluis; Sold. J. Koster uit Groningen; Korp. G. Manussen uit Amsterdam; Sold. A. H. Marges uit Delft; Sold. B. W. C. Massop uit Ulft; Sold. J. Meerman uit Holten; Sold. J. B. Meerssman uit Maurik; Sold. J. Meinders uit Wildervank; Sold. W. Metting uit Nieuwe Schans; Sold. J. M, A. Mourits uit Noordwijk; Korp. D. Perlot uit 's Gravenhage; Sold. A. C. de Rooij uit Boskoop; Sold. C. J. Schaap uit Schiedam; le Lt. J. R. Si- monis uit Utrecht; Sold, le kl. Kl. J. Verbeek uit Rotterdam; Huzaar D. J. Verhoog uit 's Gravenhage; Korp. C. H. Vink uit Rotterdam; Huzaar G. Vis uit Heerenveen; Sold. B. de Wit uit Amers foort; Sold le kl. W. Th. van Zant- voort uit Oss; Sold. M. J. van Zoggel uit Schijndel. Van het Kon. Ned.-Ind. Leger zijn 13 militairen gesneuveld. „Zuiderkruis" met troepen en post naar Indonesië Het eerste troepentransportschip sinds drie December vertrok gistermorgen uit Rotterdam naar Indonesië. Aan boord bevinden zich 800 militairen waaronder 250 leden van het KNIL. die van verlof terug keren. Het schip zal de normale route via het Suezkanaal varen. Aan boord bevindt zich voorts een compleet electrisch kerkorgel voor de kerk te Padang, die tijdens de oor log werd verwoest en door Nederland se militairen werd opgebouwd. De Zuiderkruis neemt bovendien 115.000 kg post mee. In een rapport van de militaire waarnemers van de C.v.G.D. dat gisteren te Batavia werd gepubliceerd, wordt gezegd, dat Republikeinse guerilla-troepen zich vrij in Oost-Java bewegen en op grote schaal wegen, bruggen en eigen dommen vernielen. Het rapport zegt, dat de Nederlandse troepen in de nieuw- bezette gebieden te gering in aantal zjjn om rovende benden guerillastrijders te verhinderen zich vrijeljjk te bewegen en daden van sabotage, zoals het ver nielen van pas herstelde bruggen, te verrichten. De Nederlandse troepen zijn eveneens te gering in aantal om orde en rust in de steden te handhaven en vele Chinese kooplieden hebben ernstig geleden door roof. aanvallen door guerilla's, zo voegden zij toe. In een Vrijdag uitgegeven communi que, waarin van de zijde -van het Ne derlandse leger de mededelingen van eer, Japannees, die zich te Surakaria overgaf, wordt geciteerd, werd gezegd, dat in totaal ongeveer 600 Japanners, in drie groepen verdeeld, onder eigen officieren in Oost- en midden-Java met de Republikeinen acties uitvoeren. Haagse reactie op het rapport. Naar aanleiding van de mededeling van het rapport der militaire waarne mers in Indonesië verklaarde een woordvoerder van hét ministerie van Overzeese Gebiedsdelen tegenover het ANP dat deze mededeling volkomen >n tegenspraak is met de hier ontvangen militaire berichten. Er wordt nog wel artiviteit van benden gerapporteerd en de verbindingen tussen de hoofdplaat sen zijn daarom nog niet geheel veilig, maar er is geen sprake van een gepro nonceerde onveiligheid in de onder de controle van onze troepen staande ge bieden, aldus deze woordvoerder. DR. RALPH BUNCHE .nieuwe hoop. sen Joodse en Egyptische afgevaardig den over een vredesovereenkomst voor de Negeb. De Israëlische en Egyptische afge vaardigden zijn het eens geworden over de wapenstilstandsbesprekingen. Deze vermelden: Waarborgen t.a.v. militaire offensieven en nationale veiligheid; Uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad van 4 en 16 November, die aandringen op een bestand en een wapenstilstand; Het ontwerpen van een wapenstilstandsovereenkomst en para fering van deze overeenkomst. De Israëlietische en Egyptische alge- vaardigden, hebben Vrijdagavond bin nen een kwartier over en weer de ver zekering gegeven, dat geen militaire offensieven ondernomen zullen worden en dat de partijen elkanders grondge bied zullen respecteren. Volgens de laatste Republikeinse be richten zou het gebied van 80 km tussen Sc-marang en Pekalongan geheel be heerst worden door guerilla strijders. Volgens deze berichten zou eveneens een vliegveld bij Semarang Donderdag avond door guerilla's zijn aangevallen en zouden olietanks zijn vernield. Verder deelden de Republikeinen mede, dat 60 man Nederlandse troepen werden gedood, toen Republikeinse strijdkrachten Walikukun in het berg gebied van midden-Java weer bezetten. Djokjakarta, Surakarta en Madium, de drie voornaamste steden van mid den-Java, waren voor de Nederlanders onveilig geworden wegens nachtelijke NOGMAALS COPPI—SCHULTE Op 10 April a.s. zullen Coppi en Schulte elkaar nogmaals ontmoeten in een achtervolgingswedstrijd, en wel te Milaan. Weersverwachting, geldig tot Zon dagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijke regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk harde wind uit Westelijke richtingen. Vrij zacht. Weer een boottrein naar Genua Tengevolge van het uitvallen van de passagiersverbinding door de lucht naar Indonesië is bijzondere voorzie ning nodig ter voldoening aan de vraag naar passagiersvervoer per schip. Om hieraan zoveel mogelijk tegemoet te komen zal het m.s. Tabinta van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" dgt door de régering is gehuurd voor 'het maken van emigrantenreizen naar Canada, op 31 Januari een spe ciale reis naar Batavia maken met 500 mannelijke passagiers. De inscheping in Genua geschiedt op 8 Februari a.s. Verwacht wordt dat de boottrein op 7 Februari a.s. zal vertrekken. Dit zal de eerste maal na de bevrij ding zijn, dat er weer een boottrein van de Mij. „Nederland" naar Genua riidt. Het doel van de conferentie inzake Indonesië, die binnenkort te New-Delhi begint is het versterken van de Ver enigde Naties zo heeft Pandit Nehroe. de premier van India, verklaard. Nehroe wilde een veelverbreid mis verstand uit de weg ruimen en ver klaarde, dat de conferentie geenszins ten doei heeft om een Aziatisch blok tegen Europese landen te vormen. De conferentie is niet gericht tegen enig land of volk. „Regionale overeenkom sten worden in het handvest der V.N. aangemoedigd", zo vervolgde Nehroe. Ook niet-Aziatische landen zijn uitge nodigd. zoals Australië en Nieuw-Zee- land. De conferentie stelt zich voor. al dus de premier, de Veiligheidsraad te steunen bij een doeltreffende behande ling van het Indonesische probleem Het hardnekkige Nederlandse optreden is met een rechtvaardige regeling in strijd. Nehroe achtte de situatie in Indone sië van betekenis voor de wereldvrede. Het antwoord op. de kwesties van vi taal belang zou bepalend kunnen zijn voor het vermijden van een ontzaglijk conflict. Nehroe gaf als zijn mening te kennen, dat iedere actie (hoe belang rijk ook de vrijheid van een land is) beoordeeld moet worden van een groot ser standpunt uit, n.l. dat van de we reldvrede. Elk land, dat die vrede in gevaar brengt, dient rekenschap te ge ven. anders breidt het gevaar zich uit. Door het de facto erkennen van de Re publiek, zo besloot Nehroe, zijn wij In Indië verplicht, diepgaande belangstel ling te hebben voor iedere ontwikkeling in Indonesië. Dodelijk verkeersongeval Op de Rijksweg ter hoogte van Overschie is de landbouwkundige in genieur J. L. H. Loeff uit Den Haag, bij het inhalen van een voor hem uit rijdende wagen met zijn auto tegen een verkeerspaal gereden. Door de schok sloeg de auto enige malen over de kop. De heer Loeff werd uit de wa gen' geslingerd. In de loop van de nacht is hij in het ziekenhuis overle den. WEDEROM DOODSTRAF GEEIST TEGEN LEDEN DER COLONNE HENNEICKE Opnieuw is voor het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam de doodstraf geëist tegen twee leden van de voormalige colonne-Henneicke. die zich speciali seerde in het opsporen van Joden. De tenlasteleggingen tegen de Amsterdam se verdachten Ellemers en Mynarends bevatten deze keer de namen van doo hen gearresteerde Joden, ontleend aan de on'angs gevonden administratie van de colonne-Henneicke. Het hof zal op 28 Januari uitspraak doen. WETSONTWERP BEWIND INDONESIË IN OVERGANGSTIJD Bij de Tweede Kamer der Staten Generaal is ingediend het ontwerp van wet „Bewind Indonesië in overgangs tijd". Het ontwerp is gelijkluidend met het op 18 Dec. j.l. afgekondigde Ko ninklijk Besluit B.I.O. Begin Februari wordt een tweede contingent Italianen in ons land ver wacht. Deze zestig man zal in de mijn streek te -werk worden gesteld. (Van onze Haagse redacteur) ALLE GERUCHTEN, dat textiel bin- GRIEKSE REGERINGSCRISIS? De Griekse premier. Themistocles Soefoelis, zal heden bij de koning zijn ontslag indienen, zo is officieel te Athene medegedeeld. nenkort zonder punten verkrijgbaar zal zjjn, ten spijt, kan op het ogenblik nog met geen enkele zekerheid gezegd worden, wat we dienaangaande ver wachten kunnen. Daarentegen streeft de regering er wel naar zo gauw mo gelijk van de gehele distributie af te komen. In hoeverre zij daarin, wat de textiel betreft, slagen zal, hangt van verschillende factoren af. Het gaat niet slecht met de produc tie hier te lande. De katoenproductie bijvoorbeeld bedraagt op het ogenblik 85 pet van de vooroorlogse en in deze branche is de capaciteit nog het minst bevredigend. Dank zij de Marshall hulp is Nederland in staat voldoende ruwe katoen in te voeren, doch de spincapaciteit. levert moeilijkheden op, zodat mogelijk niet voldoende garens vervaardigd kunnen worden. Er zijn nog talrijke machines nodig, vooral als men wil uitbreiden, doch de dollars daarvoor ontbreken. Ook heeft men al niet zo erg meer te kampen smet een gebrek aan ar- beidskachten. Het levensonderhoud is in de loop van enkele jaren veel duur der geworden en er is weer veel meel' te koop, zodat steeds meer meisjes de fabrieken zijn ingetrokken. We zijn langzamerhand tot normale toestanden teruggekeerd. Het nadeel van de te schaarse ka toenproductie is, dat juist uit deze sec tor veel begeerde goederen als lakens, slopen, ondergoed en werkkleding af komstig zijn. Het valt niet te ontken nen, dat hier van een ruime voorzie ning nog geen sprake kan zijn. Anders staat het met de wol, al zijn kamgarenstoffen, waarop zich in be langrijke mate de vraag richt, in be perkte hoeveelheid verkrijgbaar. Aan overige wollen garens bestaat geen groot gebrek meer. Het totale beeld is dus, dat de ene sector nog met moeilijkheden te kam pen heeft, en de andere niet. Wat kan de overheid onder deze omstandighe den doen? Moet zij de textielgoederen vrij geven, of dient zij de rantsoene ring te handhaven? Bij de beantwoording van deze vra gen is van groot belang, hoe de samen werking van Nederland met zijn Bene lux-partners verlopen zal. Binnenkort worden weer besprekingen tussen Ne derlandse en Belgische vertegenwoor digers gevoerd. He' zal van de resul taten daarvan in belangrijke mate af hangen. wat 'e regering besluiten zal. In elk geval hoopt men vóór de tot standkoming van de Economische Unie met Belgie op 1 Januari 1950 de textiel vrij te geven. We kunnen dus nog lang met de textieldistributie opgescheept zitten, maar ook zijn aangename ver rassingen niet uitgesloten. Als Neder land moet blijven exporteren, om vol doende grondstoffen en halffabrikaten te kunnen inkopen, is het perspectief niet bijster gunstig, doch als de onder- t handelingen met Belgie succesvol ver lopen, dan moet al vrij spoedig het licht kunnen dagen. Wij hebben daarin wel enig vertrou wen. Belgie zit bij wijze van spreken vol met textiel en begint een zich steeds uitbreidende werkloosheid on aangenaam te voelen. Tabakspositie niet ongunstig Evenmin als iets met zekerheid ge zegd kan worden over het afstappen van de distributie van textiel, kan ook ten aanzien van de rantsoenering van tabak, shag en sigaretten reeds iets voorspeld worden. Onze tabaksvoorziening verloopt niet ongunstig. Zoals bekend, tracht ons land in de Oost-Europese landen tabak aan te kopen, omdat hiervoor geen dollars nodig zijn. Het is nog niet be kend, hoeveel tabak Nederland in Amerika zal aankopen onder de ECA- hulp. Doch als ons land in staat is uit Amerika evenveel tabak te betrekken als tot dusver en bovendien de aan- ko. en in Oost-Europa voortgang vin den, dan ligt binnen niet te lange tijd een rantsoenverhoging en misschien zelfs het vrijgeven van tabak, shag en sigaretten in het vooruitzicht. Optimisme omtrent de kolen Bij de kolenvoorziening is eveneens de Marshall-hulp een belangrijke fac tor. Ernstig denkt de regering over het vrijgeven van de kolen, doch om geen misschien niet vervulbare illusies te wekken, heeft zij de bevolking aange raden de kolenkaart te bewaren! Zij houdt dus rekening met de mogelijk heid, dat de kolendistributie de volgen de winter nog "niet opgeheven kan worden. Toch lijkt het ons, dat hier enig optimisme gerechtvaardigd is. Nadruk verboden Doodstraf voor twee samenzweerders met de vijand Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft gistermorgen de dood straf uitgesproken tegen de Amster dammer A. K. Velthuis. Tijdens de be zetting legde hij een grote activiteit aan de dag bij het opsporen van Jo den, alsmede het opsporen van Jood se eigendommen. Hij verrichtte boven dien wachtdiensten voor de Hollandse Schouwburg te Amsterdam, waarin ge arresteerde Joden waren onderge bracht. De procureur-fiscaal bij het Haagse Bijzondere Hof eiste gistermorgen de doodstraf tegen J. Echhardt uit Delft, tijdens de bezetting opperwachtmees ter. In 1944 ging hij over tot de Ord- nungs-polizei. De procureur-fiscaal noemde hem ee gewetenloos en a-mo reel creatuur; een mens zonder eigen wil en gevaarlijk voor de maatschappij. Vrijdagavond is een officieel com muniqué uitgegeven over de beëindig de besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Frankrijk, Bevin en Schuman, waarin gezegd wordt, dat de bespre kingen de twee ministers in staat stel den „tot in bijzonderheden van gedach ten te wisselen over alle hangende in ternationale problemen die de twee re geringen raken en in het bijzonder de problemen van Duitsland, de Europese Unie, het Atlantisch Pact, de Middel landse Zee, het Midden-Oosten, Zuid- Oost-Azië en het Verre Oosten". De besprekingen boden de twee mi nisters de gelegenheid over een aantal belangrijke punten tot klaarheid te Ko men. Bovendien kwamen Bevin en Schuman tot overeenstemming over de methodes om de nauwe samenwerking, welke reeds in Europese aangelegen heden bestaat, uit te strekken tot an dere werelddelen". De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat er thans geen fundamentele me ningsverschillen tussen Engeland en Frankrijk meer bestaan ten aanzien van Duitse problemen. Schuman zeide, dat er in de afgelopen 24 uur „nieuwe factoren" waren opgekomen, waarover Bevin hem had ingelicht en waarvan hij hoopte, dat zij zouden medehelpen tot een oplossing in het Verre Oosten. Sommige waarnemers meenden, dat deze opmerking betrekking had op verwachte verklaringen van Neder-, landse zijde in de Veiligheidsraad over de toekomst van» de Indonesische on afhankelijkheid. Schuman zeide. dat de conferentie van komende week te Londen tussen' Groot-Brittannie, Frankrijk en de Ver enigde Staten over het bezettingssta tuut voor West-Duitsland zonder enige bezorgdheid kon worden tegemoetge- zien. daar juist ten aanzien van dit punt de Britse en Franse standpunten zo veel meer' tot elkander waren ge komen. Zij waren, aldus Schuman. thans alleen nog maar van elkander gescheiden door „nuances". DE MILITAIRE BESPREKINGEN TE BRUSSEL De besprekingen der ministers van defensie van de bij het pact van Brus sel aangesloten landen en hun deskun digen zijn Vrijdagmiddag voortgezet. Naar van bevoegde zijde wordt opge merkt, heeft de rationalisering en stan daardisering van het materiaal der bij de verdediging van West-Europa be trokken landen niet alleen een militair doch ook een economisch aspect. Bij de keuze van dit materiaal moet namelijk rekening gehouden worden met de productie-mogelijkheden van elk dei- bij het pact aangesloten landen. HET BEZOEK VAN MONTGOMERY Zoals gemeld zal veldmaarschalk Montgomery van Zaterdag tot en met Maandag een bezoek brengen aan Ne derland. Veldmaarschalk Montgomery komt Zaterdagmiddag om twaalf uur aan op het vliegveld Valkenburg. Hij zal zijn intrek nemen in de Britse am bassade en Maandagmiddag vertrek ken. Steuntrekker trok mes Gisterochtend vervoegde zich aan het bureau van de dienst van Sociale Za ken te Leiden een 61-jarige steuntrek ker om zijn steun in ontvangst te ne men. Aangezien men met hem nog een appeltje te schillen had, verzocht een e er ambtenaren hem zich even met de chef van de dienst in verbinding te stellen. Op het moment, dat hij bij de chef werd binnengelaten, trok de man een mes en bracht de chef van de af deling verwondingen aan het gelaat en onderlijf toe, waarop hij de vlucht nam. Kort daarop kon de dader in zijn woning worden gearresteerd. Het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De Kwomintang moet aftreden In een door de radio omgeroepen proclamatie heeft Mao Tse Toeng. de communistische leider der tegen de Chinese regeringstroepen strijdende legers, het onvoorwaardelijk aftreden van de -Kwomintang geëist als voor lopige voorwaarde tot elke vredes onderhandeling. HOEFSMID UIT JOURE PLEEGDE BIGAMIE Vier maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie te Leeuwarden gisteren tegen een hoefsmid uit Joure wegens bigamie. Hij was in 1930 ge huwd, maar het boterde niet al te best tussen beiden. Tijdens de bezetting trok hij naar Duitsland waar hij op nieuw trouwde De zaak is aangehou den om te onderzoeken of bij het vol trekken van dit tweede huwelijk de eerste vrouw nog leefde. AUSTRALIË SCHENKT ENGELAND ACHT MILLIOEN POND De Australische Hoge Commissaris te Londen, John Beasley, heeft de Britse minister van financiën, Sir Staf ford Cripps, een cheque ter waarde van acht millioen pond sterling, een gift van de Australische regering aan Groot-Brittannie voor de Europese wederopbouw, overhandigd. MANNION TEKENT VOOR. MIDDLESBROUGH. Wilf Mannion, de bekende Engelse binnenspeler, die destijds ook een groot aandeel had in de overwinning welke het Engelse elftal te Huddersfield op het Oranje-team behaalde, heeft tegen alle verwachtingen in toch weer voor zijn club Middlesbrough getekend. ACHESONS BENOEMING GOED GEKEURD. De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Se naat heeft de benoeming van Dean Acheson tot minister van buitenlandse zaken eenstemmig goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1