Macht! Meden begint de Aziatische conferentie Kórt Bestek ik het eerst eens" maar los van voor Indonesië nde kunstschatten ien naar Delft Donderdag 20 Jan. 1949 VERENIGDE NÖORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 16 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN in gebreke blijft De scholen gaan stinken Republiek verzoekt om sancties Ms de Veiligheidsraad Vooraanstaande Republikeinen mogen naar buitenland reizen Belgie aan onze zijde Tien doden bij scheepsbotsing „Republiek werd voor velen symbool van de vrijheidsstrijd" Redelijk tevreden over stand van zaken De griep zal nog wel toenemen Tot heden slechts enkele sterfgevallen Schriftelijke eind examens in de Mei maand Smokkelauto'in de vlucht verongelukt mesie (IV) t Hindostan op India, heeft i Oosterse staten ojn maat hei voorbeeld gegeven door te laten; velen hebben dat dit machtsvertoon. Vele de- deze hoek van de wereld, aten eigenmachtig optreden. o. Deanimo bij de andere et sterk. Het heeft bij Paki- bloed gezet, «jat Hyderabad dat Kashmir niet met rust rdt. Daar spreekt een nei- nperialisme, tot roachtsont- die ook de andere staten heeft gemaakt. Die andere ien trouwens teveel inwen- om zich te kunnen bezig buitenlandse vraagstukken, ig!) nog niet actueel zijn. ie Zuid- en Zuidoostaziati- waartoe dan ook Indonesië Eastern Union, in de geest iterse Union uit Europa in mg met de vroegere over- in vrezen zij de oude macht- e het land door de voor- n verlaten, langs de achter- binnen te halen. Het ligt ad, dat een door het Westen met het Wasten samt wer- tern Union luchtbasis zou n waaruit de Rode Uitvals- Kian enz.) in bedwang ge- i kunnen worden. En daar- :t zich het Aziatisch presü- r, dat de Russen dat gevoel :e aanwakkeren, omdat het staten zwak houdt. is „mabok koesasa", zoals de uitdrukken: dronken van ir dronkenschap is zwakte Aziatisch blok los van he' t is een groot gevaar, oei esie! zal de belangstelling van lie vend Nederland gericht t Prinsenhof te Delft, waai' ïstelling zal worden georga- a de Kathedraalschatten te De volledige, originele en zullen naar Delft worden ht en ook een wereldberoem- Schrijn zal te Delft zijn te n. Deze schrijn bevatten- enten van de H.H. Gervasius us is Straatsburgs goud en een der meest gewaar- ligdommen van het aartsbis- urg im Breisgau. Het is de dat deze schrijn in Neder- t tentoongesteld. ;n hierbij een foto van een dste beelden. Zij zijn bijna 3 hand van een geheimzin* si'lander, van Leyden J?e" in het midden der 15e eeuw id is getrokken en wien men ing van de kathedraal te zeer belangrijke en om- opdrachten heeft gegeven- Nederlander is in eigen land bekend. Merkwaardig is, dat )0 jaar moesten voorbij gaan artistieke prestaties voor de il hier te lande konden wor- itigd. SCHNEYDERS BANTAM- OEN VAN NEDERLAND .terdammer Hannes Schney- verde Maandagavond ce Ne* bantam-titel door Theo Nol- telhouder, in vijftien ronden te verslaan. ierlandse weiter Giel de ïaalde een puntenoverwui- !e Franse Pierre le MenteC' lit ging over 10 renden* BUREAU 3MINISTRATTE rdam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE kterdam 20, Tel. 2274 Directie: ÜIJLSMA en C. KRAK ALKMAAESCHI COUBA TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartagl plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN De definitieve openingsdatum van de lonferentie te New Delhi is thans vast gesteld op heden 20 Januari. De eerste ritting, die om 10.30 uur begint, zal ge houden worden in een der regerings gebouwen en zal openbaar zijn. Daarna zal de conferentie waarschijnlijk ge houden worden in het „Hyderabad House" en zal niet openbaar zijn. De conferentie zal haar eigen procedure en agenda vaststellen. Afghanistan, Australië, Burma, Cey lon, China. Egypte, Ethiopië, Iran, Irak, Libanon, Nepal, Nieuw Zeeland. Pakistan, de Philippijnen, Saoedie- Arabie, Siam, Syrië en Yemen hebben de uitnodiging van de regering van India tot deze conferentie aanvaard. China, Nepal, Nieuw Zeeland en Siam gullen vertegenwoordigd zijn door waarnemers. De afgevaardigden naar de conté- rentie bespraken gisteravond een 8,000 woorden omvattend memoran dum, dat door de Republikeinse ver tegenwoordigers aan hen was over handigd. In het memorandum wordt verzoent een resolutie aan de Veiligheidsraad te doen toekomen, waarin gevraagd wordt om vestiging van een Indonesische in terimregering tegen 1 Maart 1949, het houden van algemene verkiezingen voor een constituerende vergadering tegen 1 Juni 1949 en volledige over dracht van de souvereiniteit en het te rugtrekken van de Nederlandse troepen Uit Indonesië tegen 1 September 1949. Dr. Sumitro, Republikeins woord voerder te New Delhi, deelde mede, dat in het memorandum eveneens wordt gevraagd om financiële steun en •materiële hulp, in de vorm van kle ding, medicijnen en andere artikelen, die nodig zijn om de Republikeinse regering in staat te stellen op ieder gebied normaal te werken. Op de vraag of de materiële hulp militaire voorraden inhield, zeide Su mitro, dat „aan de conferentie werd Overgelaten hierover te beslissen". Sumitro voegde toe, dat het memo randum de conferentie nog verzoekt in haar resolutie een aanbeveling aan de Veiligheidsraad op te nemen, inhou dende, dat, indien de Nederlanders voortgingen in strijd met de Veilig heidsraad te handelen, de raad zich moet beroepen op de artikelen van het Handvest, welke betrekking hebben op het verbreken van diplomatieke be trekkingen en het opleggen van sancties. „Wij hebben de conferentie medege deeld, dat er wederzijds begrip onder de deelnemende landen behoort te be staan en dat, indien de Veiligheidsraad in gebreke zou blijven een eind te ma ken aan de Nederlandse aggressie, de Aziatische landen zelf die artikelen van het Handvest behoren toe te pas sen en dat zij direct de Republikeinse regering de jure moeten erkennen zo zeide hij. Voorts werd voorgesteld, dat. alle in de conferentie deelnemende lan den de faciliteiten aan Nederlandse vliegtuigen en schepen, die militaire goederen naar Indonesië vervoeren, moeten opschorten. Tumult in Amsterdamse raad Bij de gistermiddag te Amsterdam gehouden gemeenteraadszitting, waar liet C.P.N.-lid Brandsen een adres van de stakende schoonmaaksters aan de orde wilde stellen, hebben de commu nisten een rel veroorzaakt. Van de publieke tribune klonken stemmen: „We kunnen niet langer wachten". „De scholen gaan stinken", „dat noemen zich socialisten" etc. Men ging door met dat geroep, ter wijl de tribune werd ontruimd. In de zaal zetten C.P.N.-fractieleden het geroep nog enige tijd voort. De zit ting werd vijf minuten geschorst. Later moesten de besprekingen nog maals onderbroken worden, toen de communisten opnieuw tumult maakten. Terstond na de heropening riep de communist van Wijk door het voorzit- tersgehamer heen, dat hij en zijn frac tie de zitting niet langer zouden bij wonen. Onder voortdurend geroep o.m. naar de P. v. d. A.'ers: „Klassever raders zijn jullie" verlieten de C.P.N.-afgevaardigden de zaal. Moh. Hatta en andere vooraanstaande Republikeinen op Banka genieten thans op dit eiland volledige bewe gingsvrijheid. Na het bezoek van de he ren Gieben en Thomson, die een on derzoek hebben ingesteld naar de re denen, -waarom dg orders betreffende de bewegingsvrijheid van Moh. Hatta c.s. niet waren uitgevoerd en die deze orders tijdens het bezoek volledig tot uitvoering hebben doen komen, is aan deze vooraanstaande Republikeinen op Banka behoorlijke accomodatië ver strekt. De wacht voor hun verblijf is uiteraard opgeheven. Op een vraag over de bewegings vrijheid van de Republikeinse leiders in het algemeen, verklaarde men van gezaghebbende zijde, dat hun bewe gingsvrijheid automatisch belangrijk zou toenemen, wanneer de bespre kingen met de commissie uit de bij eenkomst federaal overleg een aan vang nemen. Het wordt niet onmoge lijk geacht, dat deze besprekingen zul len worden gehouden op een plaats op Java en dat dan de uitgenodigde Vooraanstaande Republikeinen, teza men met de commissie van Vijf (uit de BFO) aan één tafel zullen plaats ne men. Op de vraag, welke het standpunt Van de Nederlandse autoriteiten zou zijn, indien de vooraanstaande Repu blikeinen de wens te kennen zouden geven om naar Lake Success of New Delhi te reizen luidde het antwoord: dat voor reizen naar het buitenland van Nederlandse zijde geen hinderpalen in de weg zullen worden gelegd. In acht uur over de oceaan Het vlaggeschip van de Americain Overseas Airlines, de „Great Britain", heeft op zijn laatste vlucht New York Shannon onder commando van captain Farris de afstand in de recordtijd van 8 uur en 47 minuten afgelegd. Het toestel maakte de vlucht als een gewoon lijntoestel. Er waren passagiers en vrachtgoederen aan boord. Captain Farris, die reeds meer dan 200 trans atlantische vluchten heeft gemaakt, was na de landing zeer verbaasd te horen dat hij recordhouder was geworden. Frankrijk wil Israel de facto erkennen De Franse regering heeft verklaard, bereid te zijn de staat Israel de facto te erkennen. De woordvoerder van de regering, Frangois Mi$erand, die hier van mededeling deed, zeide, dat de de- facto-erkenning te verwachten was na voltooiing van de onderhandelingen met Israël ovei een overeenkomst, welke thans aan de gang zijn. Mitterand legde zijn verklaring Tijdens het Woensdagmiddag in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers gehouden debat over de be groting van het ministerie van buiten landse zaken heeft premier Spaak een korte beschouwing gewijd aan het In donesische probleem. De Belgische eerste-minister stelde in het licht, dat het feit, dat Nederland op juridische gronden steeds de compe tentie van de Verenigde Naties heeft betwist, zich in de Indonesische kwestie te mengen, een alles dominerende fac tor is. Belgie onderschrijft deze opvat ting geheel. Door het Nederlandse standpunt te steunen heeft Belgie, aldus Spaak, wijs gehandeld. Met betrekking tot de van communistische en socialis tische zijde geoefende critiek, herin nerde de premier aan de beloften van koningin Wilhelmina, koningin Juliana en eerste-minister dr. Drees. Hij sprak de verwachting uit, dat de onderhan delingen, die thans te Batavia worden gevoerd tussen de Indonesische verte genwoordigers en de Nederlanders, spoedig tot een accoord zullen leiden. Met betrekking tot de critiek op de Benelux merkte Spaak op, dat er inder daad nog veel problemen zijn, die om oplossing vragen. „Indien wij ons echter niet met Nederland konden verstaan", zo riep hij uit, „hoe zouden wij dan tot een vruchtbare samenwerking kunnen geraken met de andere Europese lan den". Aanvaring veroorzaakt brand Het Amerikaanse kustwachtvaartuig .East Wind" is in botsing gekomen met de Amerikaanse tankboot „Gulf Stream" ter hoogte van de kust van New Jersey. De aanvaring geschiedde in dichte mist. Het kustwachtvaartuig geraakte in brand en de bemanning van honderd koppen kreeg bevel van boord te gaan. Ook de tanker raakte in brand. Volgens latere berichten hebben tien man van het kustwachtvaartuig de dood gevonden, terwijl vele anderen brand- en andere wonden opliepen. De tankboot „Suzanne" zond een radio-boodschap uit waarin zij meldde op weg te zijn naar New-York. Het schip heeft 17 overlevenden aan boord, waarvan er twee ernstige brandwonden hebben opgelopen. Een ander Amerikaans koopvaardij schip, de „Junior", heeft gemeld 75 van de ongeveer 160 opvarenden van het kustwachtvaartuig te hebben gered. Vermoordde „Manke Tinus" spiritusdrinker? Verdachte aan hart verlamming overleden Naar de Amsterdamse politie eerst thans bekend maakt is er twijfel ge rezen omtrent de doodsoorzaak van de 68-jarige spiritusdrinker, wiens stof felijk overschot ongeveer tien dagen geleden in een bouwval aan de O. Z. Achterburgwal te Amsterdam is ge vonden. Verklaringen van omwonenden heb ben vastgesteld dat de man twee da gen tevoren in gezelschap van een ander het huis was binnengegaan. Er zijn toen geruchten van een ruzie gehoord, doch daaraan is geen aan dacht besteed. Sectie op het lijk verricht bracht aan het licht, dat de schedel barstjes vertoonde, enkele ribben waren ge kneusd en de man een neusbloeding heeft gehad. Niet uitgesloten is, dat de man, die in een drie meter diepe kelder is gevonden, gevallen is, maar het feit, dat hij met vodden en kran ten was bedekt, wettigde het vermoe den dat dan later toch nog iemand bij hem zou zijn geweest. De politie heeft in de afgelopen dagen talrijke mensen verhoord en met de omwonenden geconfronteerd. On der deze was ook een los-werkman, die bekend staat als spiritusdrinker en die, omdat hij mank loopt de bij naam „Manke Tinus" heeft. De ver klaringen van de omwonenden deden, vermoeden, dat de man, die na het ontdekken van het lijk nog in de wo ning zou zijn geweest, eveneens mank was. „Manke Tinus" werd verhoord en geconfronteerd doch weer vrijge laten en is kort nadat hij het politie bureau Singel verliet op het Munt plein aan een hartverlamming over leden. De politie staat voor een raad sel, aan de oplossing waarvan met alle middelen gewerkt wordt. Dr. Drees in de kabinedeur: Doch zij blijft nog „critiek' Bij zijn vertrek uit Batavia naar Ne derland heeft dr. Drees een verklaring afgelegd over de huidige stand van za ken, opdat deze ook zal kunnen die nen als nadere inlichting aan de Vei ligheidsraad. „Het is verheugend, verklaarde de heer Drees, dat het federaal overleg, waarbinnen diverse politieke nuance ringen voorkomen, eenstemmig is ge komen tot een resolutie over de inte rim regering, waarin wordt gesteld, dat ook overleg zal worden gepleegd met de vertegenwoordigers der niet-verte- genwoordigde gebieden, waarbij uiter aard in de eerste plaats is gedacht aan de Republikeinse voormannen. In de eerste plaats zullen nu besprekingen worden gevoerd door de Indonesiërs onderling. Het is bekend, dat daarbij ook van de zijde van het Federaal overleg vertegenwoordigers zijn, die met de Republiek sympathiseren. Voor de derde maal bon voor sinaasappelen Dank zij de versnelde aanvoer van overzee is het mogelijk een derde bon voor sinaasappelen aan te wijzen. Uiterlijk 29 Januari moet het pu bliek de bonnen 573 en 579 algemeen bij een handelaar in groenten en/Of fruit inleveren. Bon 573 algemeen (voorkomende op de A-, B- en C- kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 579 algemeen (voorkomènde op de D- en E-kaarten) op een kilogram sinaas appelen. Meer export1 naar de V.S. noodzakelijk De president van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw, John McCloy, heeft in een redevoering, welke hij voor de Vereniging voor bui tenlandse politiek hield, er bij de Marshall-landen op aangedrongen «1e Amerikaanse markt voor de afzet hun ner producten vollediger te exploreren. Wanneer men er rekening mede houdt, dat het voor Europa niet gaat om een groot deel van de markt te ver overen, doch slechts om een hoeveel heid verkopen tot stand te brengen, die maar een miniem deel van de Ameri kaanse vraag vertegenwoordigen, ziet af het er naar uit, dat grotere inspanning ra een bijeenkomst van het kabinet, in die richting voordeel zal oplevëren. Bij informatie bij de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid vernamen wij, dat de griep nage noeg in het gehele land in min of meer dere mate heerst. In sommige streken van het Zuiden des lands, waar ook de eerste gevallen wer 'en geconstateerd, heeft deze ziekte zelfs een epidemisch karakter aangenomen. Vooral in de Zuidoosthoek van Limburg o.a. Heerlen en omgeving komt influenza veelvuldig voor. Een ziekteverzekeringsorgaan te Heerlen noteerde zelfs een vier maal zo hoog ziektecijfer als in normale tijden omstreeks deze tijd van het jaar. Noord en midden Limburg zijn minder aan getast. In onze westelijke, oostelijke e., cen traal gelegen provincies wordt de griep zeer wisselend waargenomen; bijvoor beeld een gemeente vermeldt veel ge vallen, terwijl in een aangrenzenue ge meente griep sporadisch voorkomt. In deze gebieden hebben echter vooral de grote steden veel door de griep te lij den. Zo was te Schiedam bij het ge- meentepersoneel het ziektecijfer op 13 Januari van dit jaar 6 pet tegenover 3'h pet op dezelfde datum van het vo rige jaar. Voor de provincie Gelderland kan nog worden opgemerkt, dat de griep eerst beperkt bleef tot het gebied ten zuiden der grote rivieren, doch g du- ^A VELE MAANDEN van geheel onthouding ben ik er gisteren in mijn Italiaanse griepsponde weer eens toe overgegaan de krant te lezen. Link werk, vrienden. Een soort gokspel met tien soorten nerveuzen comnlexeritis en wie „een „IvJ„f™? Plannen voor ons huwelijk' iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii wie geen zenuwscheuten oploopt huweiijk doorgaat mag zich gelukkig prijzen. Gesprek derde zijn Het vorige'jaar" Mei'scheid- De automobiel en toeristenbond r.T.I O Pt! ^TQvVlnlele TTT1- - - 1- 1 QP BORKUM ZAL aan de Wad denzee een 50 meter hoog beeld van de zegenende Christus worden op- iiiimiüiiiiiiniii gericht als vredesteken voor voorbij varende schepen. De kosten, die men Ais dit op een millioen mark raamt, zullen zal het Rooney's door Amerikanen opgebracht worden. van Hulpverlening aan Java en Sumatra Tei, leniging van de grote behoefte aan verschillende goederen in de nieuw bezette gebieden van Java en Sumatra zijn tot 7 Januari naar deze gebieden gezonden: 5000 ton rijst, 1000 ton zout, 150 ton meel, 25 ton gecondenseerde melk, 3 ton havermout en maizena, 10 F ton suiker, 1.000.000 meter textiel, I 105.000 stuks sarongs kasar, 5.600.000 -yards naaigarens, 5 ton waszeep en 1.100.000 stuks sigaretten. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt overwegend droog weer. In Zuiden van het land zwakke matige wind uit Westelijke rich tingen, elders matige tot krachtige en langs de Waddenkust nu en dan harde wind tussen West en Zuidwest. Iets koudere nacht. Morgen ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. het tot renV'SitMtreraDatUstnnde»r-tVerhe-de" 4e bij van Betty Rane Rase" hl schoon- Wenen heeft het opgenoomen voor de eenden nreeies f 'aar neidskoningin, die hij in 1944 huwde Oostenrijkers, die indertijd gelden stort- geleden precies zó en we kregen en wie hij twee z00ïlties heeft. In ten voor ontvangen van een „Volks- sindsdien tweemaal oorlog. „Vijftien 1943 scheidde hij na een huwelijk van wagen". Men hoopt na het sluiten van HaparvonrnaeinaSen'n Haff i» Sc re.°"wt 21 maanden van de actrice Eva Gard- het Oostenrijkse vredesverdrag resti- de voorpagina. n Half jaar geleden nel. R00ney js 29 jaar. Niet oud en niet tutie der gelden of „Volkswagens" te man" Enfla J'nrZteeT? w«s' Het omkeerde geldt voor de ontvangen. De 27-jarige vroegere offi- T ^™a»HneJn FnoeillT 1 heer en mew0™ Peet in Hilversum. cler van de Amerikaanse luchtmacht Joodse veroveringen.Engeland laat die op 6 Februari 60 jaar getrouwd Martin Monti, die tijdens de oorlog alle Joden van Cyprus los (op de Ara- zijn De bruidegom is 79, de bruid 81, omroeper voor de nazi's was, is tot 25 bieren) zo lees ik nader. Nu zal het wel ze houden zielsveel van elkaar en zijn iaar gevangenisstraf veroordeeld en 'n liggen aan mijn beperkt benul, maar zó £it en vitaalj dat zy graag een dans„- boete van 10.000 dollar. Amerikaanse ik snap dat allemaal met. U soms. je meemaken in de kring van kinderen, musici hebben Truman tot lid voor het u* zeggen T,e V!?ndlï ,be" kleinkinderen en achterkleinkinderen. leven van hun vakvereniging benoemd richt: Een Amerikaanse industrieel Een Londense chauffeur heeft een bij- Hem werd een zilveren plaquette aan heeft een fauteuil m de handel ge- zonder dure kop thee gedronken. Toen geboden. Truman speelt piano. Met bracht, die tot bibliotheek, salpn, slaap- hij uit het café kwam bleek z'n vracht- twee vingers, kamer, muziekkamer en rookkamer auto, die volgeladen was met kistjes kan dienen De fauteuil is uitgerust met met ziiveren munten ter waarde van DE ITALIAANSE POLITIE heeft boekenplanken, een radio-toestel,ver- uo.ooo gulden, verdwenen te zijn. De in de laatste maanden 25 lichte schülende knoppen voor .verlichting en auto werd later teruggevonden, maar en evenveel zware machinegeweren „Wij hebben elkaar toch eerder gezien? Was U niet de man, die mij onlangs een goede gezondheid toewenste en mij de griep bezorgde?" rende de laatste dagen begint de ziekte ook tot boven de rivieren door te drin gen. In het Noorden des lands worden tot heden nog de minste gevallen geconsta teerd. Een ongunstige uitzondering vormt hier alleen het zuiden der pro vincie Friesland Nergens heeft de griep een kwaad- a -ig karakter, alhoewel dikwijls hoge temperaturen worden genoteerd. Er zijn slechts enkele sterfgevallen aan griep- pneumonie. De algemene verwachting is, dat het aantal gevallen van griep nog wel zal toenemen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bekend ge maakt, dat het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de hogere burger scholen met vijf-jarig cursus en van de eindexamens van de afdeling h 'd.s. van de lycea dit jaar zal worden ge houden op 16, 17, 18, 19, 20 en 23 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de middelbare scholen voor meisjes zal worden gehouden op 30 en 31 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de handelsdagscholen op 25, 27, 30 en 31 Mei en 1 en 2 Juni. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de gymnasia en van de eindexamens van de afdelingen gym nasium van de lycea vindt plaats op 23, 24 en 25 Mei. het ding kan worden getransformeerd het geld niet in een bed. En de krantenlezer wordt geacht dit alles te geloven. Met bijbe taling van 35 cent per week. yOOR DE VERANDERING weet huwelijksnieuws uit Hollywood, waar ze lang niet allemaal uit het hout van heiligen gesneden zijn. De 23-jari- ge filmster Martha Vickers heeft mee gedeeld, met de acteur Mickey Rooney verloofd te zijn. Martha trad het vorige jaar Maart met de heer A. C. Lyles, die filmpubliciteit verzorgt.in het huwe lijk. Haar scheiding van Lyles zal pas in September definitief zijn. „Mickey en ik", zo vertelde de filmactrice aan de per», „hebben nog geen vaststaande Hebben we nog aspirine in huis? met bijbehorende ammunitie in beslag genomen. De raad van vakverenigingen der dubbele zone van Duitsland heeft verklaard, dat meer dan 20 pet. der on derzochte firma's in de staat Hessen zich schuldig hebben gemaakt aan be lastingontduiking. De achtergehouden som wordt op bijna acht millioen mark geschat. Ze hebben het niet geweten. Van de 75.000 personen die in 1948 in Australië zijn overleden, zijn er 23.000 ten offer gevallen aan rheumatiek. De ze ziekte, die driemaal meer doden heeft geëist dan kanker en achttien maal meer dan tuberculose, houdt thans de aandacht gaande van de artsen, die er nog zeer weinig van weten, behalve dat vooral „personen van boven 40 jaar er door aangetast worden". Derde deel van Amsterdamse havenarbeiders staakt Ook gister heeft het aantal stakers in de Amsterdamse haven zich uitge breid. Het totaal aantal beloopt nu bijna 1400. Het aantal der stakers bij de SHB is opgelopen tot 1300. BATAVIA—SJANGHAI ééN MAAL PER WEEK In verband met de gewijzigde om standigheden op de Indie route der K.L.M wordt de lijn naar Sjanghai thans alleen onderhouden van Batavia uit. Van heden af vertrekt er iedere Donderdag een Skymaster van Batavia via Singapore en Bangkok naar Sjang hai, vanwaar deze 's Maandags weer naar Batavia terugkeert. Trouwens afgezien van elke politie- k beoordeling, niemand kan de bete kenis miskennen, die de Republiek, on af h-nkelijk van de situatie, die na de actie is ontstaan, heeft voor de op lossing van het Indonesische vraagstuk. Zij toch wordt in Indonesië en in de wereld door velen gezien als een sym bool voor de vrijheidsstrijd en telt in haar rijen velen, wier medewerking voor de opbouw van Indonesië niet kan worden gemist. De vraag of over eenstemming met de voormannen van de Republiek op de grondslagen van federalisme en democratie zal zijn te bereiken, zal thans echter in de eerste plaats door Indonesiërs moeten worden onderzocht. Dr. Drees verklaarde verder, dat hij Ok persoonlijk contact heeft opgeno men met Republikeinen. „Na een oriënterend gesprek met prof. Supomo hebben de heer Michiels van Verduy- nen en ik een belangrijke bespreking gehad met de heer Sjahrir, een be- spieking, waarin van weerszijden dui delijk de wil is gebleken om alsnog te trachten een resultaat te bereiken, dat samenwerking tussen alle Indonesiërs en tussen de Indonesiërs en de Neder landers mogelijk zal maken. Gaarne zou ik ook met Moh. Hatta hebben ge sproken, doch dat is voorhet ogen blik op bezwaren gestuit. Resumerend meen ik, te mogen zeg gen, dat er een aantal stappen vooruit zijn gedaan, bestaande allereerst uit positieve toezeggingen met betrekking tot de instelling der interim-regering, het houden van verkiezingen en het tijdstip van de vorming der V.S.I: Daarnaast het leggen van contacten en hei scheppen van een sfeer, die tot nieuw overleg in bovenstaande zin tussen allen, die hierbij betrokken zijn, zullen kunnen leiden. Het zou aan de vruchtbaarheid van het over leg ten goede komen, indien in inter nationaal opzicht ten aanzien van dit ptobleem enige rust zou intreden". Dr. Drees zeide nog, „redelijk tevre den" te zijn ten aanzien van de huidige stand van zaken, die hij echter nog „kritiek" noemde. Hij verwacht, Za terdag in Nederland te zullen aan komen. Op de vraag of er omstandigheden denkbaar zijn, waaronder Nederland zijn verantwoordelijkheid voor Indo nesië geheel of ten dele zou afstaan aan de Ver. Naties, antwoordde mi nister Drees ontkennend. Nu Neder land bereid is, binnen zeer afzienbare tijd de souvereiniteit af te staan aan de Verenigde Staten van Indonesië, komt het mij voor aldus dr. Drees, dat gedurende die overgangstijd Ne derland de verantwoordelijkheid moet blijven dragen en dat de verwarring slechts zou worden vergroot, indien nog weer nieuwe verantwoordelijk heden of bevoegdheden zouden worden gegeven aan anderen. Een dode en vier zwaar gewonden Ten gevolge van een overigens niet belangrijke smokkelaffaire is Dinsdag avond op de Rielseweg nabij Tilburg eer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en vlei andere zwaar gewond. Toen om streeks 10 uur een Tilburgse taxi over de Rielseweg in de richting van Til burg reed, sommeerden douanebeamb ten de wagen te stoppen In plaats van hieraan te voldoen gaf de bestuurder vol gas en suisde met een snelheid van meer dan 100 km over de weg. Een der douaniers zond de wagen enige schoten achterna, doch de auto stopte niet. De weg telt vele bochten. Bij een dezer bochten reed de auto mei een geweldige klap tegen een boom. Enkele inzittenden werden hierbij uit de auto geslingerd. Als ge volg van de botsing werd de heer C. Adriaansen uit Goirle op slag gedood. Dp vier overige inzittenden, waaron- dei twee dames, afkomstig uit Tilburg en Goy-le en twep Tilbürgers, waar onder de taxi-chauffeur, werden zwaar gewond. Hun toestand was later rede lijk wel. Direct na het ongeval was geneeskundige en geestelijke hulp ter plaatse. De auto, waarvan de snel heidsmeter op 130 stond, werd totaal vernield. Er werden in de wagen vier Belgische tapijtjes gevonden, zodat men voor deze geringe smokkellading heel wat riskeerde. Geschenk van Prinses Wilhelmina voor Prinses Margriet Naar wij vernemen heeft de heer M. Brandenburg te Hilversum in op dracht van Prinses Wilhelmina het speelgoed van Prinses Margriet ge schilderd. Het schilderij is als verja ringsgeschenk door Prinses Wilhelmi na aan het Prinsesje aangeboden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1